Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ioannastr είπε:

Καλημέρα!! Δυστυχώς δε γράφεται. Αλλά πάρε τηλ. σε διάφορα κέντρα γιατί οι τιμές παίζουν πολύ..

Μήπως ξέρεις πάνω κάτω σε τι τιμές κυμαίνεται η εξέταση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Icecream1982 είπε:

Μήπως ξέρεις πάνω κάτω σε τι τιμές κυμαίνεται η εξέταση? 

Μπορεί να γίνει και σε δημόσιο νοσοκομείο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Miti85 είπε:

Με το καλο!ολα να πανε καλα κ στην εμβρυομεταφορα!αληθεια τι πρωτοκολλο ακολουθησες αυτη τη φορα κ με ποια φαρμακα?!δυστυχως κ εγω με femara δεν καταφερα να εχω ουτε ενα ωαριο...μεγαλη απογοητευση κ πανικος!!!

Ακολούθησα μακρύ πρωτόκολλο με averkap στην αρχή και την 5 μέρα του κύκλου έκανα gonal σε δόσεις σύμφωνα με τον ορμονικό μου έλενχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Icecream1982 είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα. Ξέρει κάποια κοπέλα αν η εξέταση για κυστική ινωση γράφεται η πρέπει να γίνει ιδιωτικά? 

ο γιατρός την έγραψε στον άντρα μου και την έκανε μέσω εοπυυ στο μητέρα. Φυσικά πλήρωσε συμμετοχή αλλά δεν ήταν κάποιο φοβερό ποσό σε σχέση με το αρχικό κόστος της. Επίσης ξέρω ότι γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sokola4 είπε:

Ακολούθησα μακρύ πρωτόκολλο με averkap στην αρχή και την 5 μέρα του κύκλου έκανα gonal σε δόσεις σύμφωνα με τον ορμονικό μου έλενχο.

Ευχαριστω πολυ!εγω εκανα βραχυ με ανταγωνιστη αλλα τζιφος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Ακολούθησα μακρύ πρωτόκολλο με averkap στην αρχή και την 5 μέρα του κύκλου έκανα gonal σε δόσεις σύμφωνα με τον ορμονικό μου έλενχο.

μπράβο του γιατρού που σου άλλαξε... το μακρύ πρωτόκολλο θεωρείται η καλύτερη δυνατή επιλογή σε νεότερες ηλικίες γιατί δίνει καλύτερα ωάρια! Στις πιο μεγάλες είναι λίγο "επικίνδυνο" γιατί η καταστολή πολλές φορές φέρνει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα... Εμένα το βραχύ μου ταίριαξε κ παρά τη χαμηλή ΑΜΗ έδωσα σε 2 διεγέρσεις 17 ώριμα ωάρια (σε σύνολο 23), το πρόβλημα ήταν άλλο και ευτυχώς που έδινα πολλά... 

Σου εύχομαι κοριτσάκι να πάνε όλα τέλεια!!! πότε θα ξέρεις τι έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε αυτές που έχουν περάσει επιτροπή.

Τα ειδικά έντυπα παραπομπής προς την επιτροπή εξωσωματικής / χορήγηση γοναδοτροπινών σε άνδρες / πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, τα συμπληρώνουμε εμείς ή εκείνοι?

Και κάτι τελευταίο, το υπερηχογράφημα έχω γεννητικών οργάνων, ζητάνε το ενδοκολπικό ή όχι?

Γιατί με ρώτησαν στο κέντρο που έκλεισα ραντεβού και δεν ήξερα να απαντήσω.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

ο γιατρός την έγραψε στον άντρα μου και την έκανε μέσω εοπυυ στο μητέρα. Φυσικά πλήρωσε συμμετοχή αλλά δεν ήταν κάποιο φοβερό ποσό σε σχέση με το αρχικό κόστος της. Επίσης ξέρω ότι γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο!

μμμμ δεν το ήξερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

ο γιατρός την έγραψε στον άντρα μου και την έκανε μέσω εοπυυ στο μητέρα. Φυσικά πλήρωσε συμμετοχή αλλά δεν ήταν κάποιο φοβερό ποσό σε σχέση με το αρχικό κόστος της. Επίσης ξέρω ότι γίνεται και σε δημόσιο νοσοκομείο!

Αααα τέλεια... Ευχαριστώ πολύ κοριτσακι μου 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Τι εννοείς κορίτσι μου δεν σου έδιναν τη σωστή δόση φαρμακων; Πόσες μονάδες σου έδιναν; Και οκ την πρώτη φορά ίσως να μην ήταν η σωστή σου δόση...6 χρόνια όμως κάνανε λάθος; Αυτή την τελευταία φορά που πήγες τόσο καλά τι φάρμακα πήρες; Εύχομαι πάντως να μην ξανά χρειαστεί να κάνεις διέγερση και να πάνε όλα καλά αυτή τη φορά!!!

Οι γιατροί που με παρακολουθούσαν παλιότερα έκαναν μόνο έναν ορμονικό έλεγχο λίγο πριν την ωοληψία και έδιναν τις ίδιες δόσεις φαρμάκων σε όλες ανεξάρτητα αν ταίριαζαν η όχι στην κάθε μια μας πχ. Έδιναν 250 μονάδες gonal για 6 μέρες. Απο φάρμακα μου τα είχαν δοκιμάσει όλα απλά δεν μου τα έδιναν σωστά.Τώρα που άλλαξα γιατρό κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο μου έκαναν και ορμόνες και με αυτόν τον τρόπο κάθε μέρα και για 8 μέρες που έκανα gonal οι δόσεις ήταν διαφορετικές δηλαδή την μία μέρα μπορεί να έκανα 225 μονάδες και την άλλη μέρα  237.5 μονάδες. Και εγώ το εύχομαι αυτό! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

μπράβο του γιατρού που σου άλλαξε... το μακρύ πρωτόκολλο θεωρείται η καλύτερη δυνατή επιλογή σε νεότερες ηλικίες γιατί δίνει καλύτερα ωάρια! Στις πιο μεγάλες είναι λίγο "επικίνδυνο" γιατί η καταστολή πολλές φορές φέρνει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα... Εμένα το βραχύ μου ταίριαξε κ παρά τη χαμηλή ΑΜΗ έδωσα σε 2 διεγέρσεις 17 ώριμα ωάρια (σε σύνολο 23), το πρόβλημα ήταν άλλο και ευτυχώς που έδινα πολλά... 

Σου εύχομαι κοριτσάκι να πάνε όλα τέλεια!!! πότε θα ξέρεις τι έχεις;

Πρώτη φορά έκανα μακρύ τα προηγούμενα χρόνια μου κάνανε βραχύ και με ανταγωνιστές.. Τι αμη έχεις; Εχθές μου είπανε ότι και τα 12 ωάρια που έδωσα γονιμοποιήθηκαν.. Νεώτερα θα μάθω την Δευτέρα στην εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Οι γιατροί που με παρακολουθούσαν παλιότερα έκαναν μόνο έναν ορμονικό έλεγχο λίγο πριν την ωοληψία και έδιναν τις ίδιες δόσεις φαρμάκων σε όλες ανεξάρτητα αν ταίριαζαν η όχι στην κάθε μια μας πχ. Έδιναν 250 μονάδες gonal για 6 μέρες. Απο φάρμακα μου τα είχαν δοκιμάσει όλα απλά δεν μου τα έδιναν σωστά.Τώρα που άλλαξα γιατρό κάθε φορά που πήγαινα για υπέρηχο μου έκαναν και ορμόνες και με αυτόν τον τρόπο κάθε μέρα και για 8 μέρες που έκανα gonal οι δόσεις ήταν διαφορετικές δηλαδή την μία μέρα μπορεί να έκανα 225 μονάδες και την άλλη μέρα  237.5 μονάδες. Και εγώ το εύχομαι αυτό! Μακάρι να πάνε όλα καλά!

δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που ακούω... κ γω έκανα ορμονικό για να ξεκινήσω (μαζί με υπέρηχο) και μετά μέτρηση οιστραδιόλης (κ ενίοτε κ άλλης ορμόνης) μαζί με τον υπέρηχο! Δεν είχα διακυμάνσεις στις δόσεις γιατί πήγαινα καλά αλλά πχ καθόρισε πότε θα ξεκινήσει ο ανταγωνιστής (όχι την κλασσική 5η μερα) και πότε να κάνω οβιτρελ (όχι τυφλοσούρτη στις 36 ωρες). Έτσι πες τους τα παίρναμε κ μόνες μας!!! Αν θες να πεις σε ποιο κέντρο γινόντουσαν αυτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Πρώτη φορά έκανα μακρύ τα προηγούμενα χρόνια μου κάνανε βραχύ και με ανταγωνιστές.. Τι αμη έχεις; Εχθές μου είπανε ότι και τα 12 ωάρια που έδωσα γονιμοποιήθηκαν.. Νεώτερα θα μάθω την Δευτέρα στην εμβρυομεταφορά.

0,4ng πολύ χαμηλή και όμως μου πήρε τόσα ωάρια κ μάλιστα ώριμα με το βραχύ με ανταγωνιστές. Βέβαια είχα πολλά ωοθυλάκια (παράξενο για αυτή την ΑΜΗ) και πολύ χαμηλή FSH (γύρω στο 6)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια είμαι καινούργια στο σιτε .Βρισκομαι στην δεύτερη μέρα μετά από εμβρυμεταφορα μια βλαστοκυστης 2ΑΑ και ένος μοριδιου ΒΒ.ΔΥστηχως τα αλλά δυο που είχα με πήραν από το Ιασώ σήμερα πως δεν ήταν καλά και δεν θα τα καταψυξουν.Ειναι η πρώτη μου φορά και η διάγνωση ανεξήγητη υπογονιμότητα.Ειμαι 37 χρόνων και ο σύζυγος 40.Λετε να έχει επιτυχία είχατε τίποτα συμπτώματα εσείς ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που ακούω... κ γω έκανα ορμονικό για να ξεκινήσω (μαζί με υπέρηχο) και μετά μέτρηση οιστραδιόλης (κ ενίοτε κ άλλης ορμόνης) μαζί με τον υπέρηχο! Δεν είχα διακυμάνσεις στις δόσεις γιατί πήγαινα καλά αλλά πχ καθόρισε πότε θα ξεκινήσει ο ανταγωνιστής (όχι την κλασσική 5η μερα) και πότε να κάνω οβιτρελ (όχι τυφλοσούρτη στις 36 ωρες). Έτσι πες τους τα παίρναμε κ μόνες μας!!! Αν θες να πεις σε ποιο κέντρο γινόντουσαν 

Και όμως συνέβαιναν και όσο τα σκέφτομαι θυμώνω. Σκέψου πως ότι εξετάσεις είχα κάνει εκεί κάθε φορά που δεν πετύχαινε κάτι τις ζητούσα εγώ και ήταν ότι απο μόνη μου έψαχνα στο internet.Όλα αυτά γινόντουσαν στο τμήμα εξωσωματικής στο ΠΝ.Αλεξανδρούπολης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Και όμως συνέβαιναν και όσο τα σκέφτομαι θυμώνω. Σκέψου πως ότι εξετάσεις είχα κάνει εκεί κάθε φορά που δεν πετύχαινε κάτι τις ζητούσα εγώ και ήταν ότι απο μόνη μου έψαχνα στο internet.Όλα αυτά γινόντουσαν στο τμήμα εξωσωματικής στο ΠΝ.Αλεξανδρούπολης.

και η νέα προσπάθεια επίσης στο ίδιο νοσοκομείο; συγνώμη τώρα για τις ερωτήσεις αλλά μου φάνηκαν πολύ παιδαριώδη λάθη! Δλδ σε κάποια με πιο δύσκολο προφίλ όπως εγώ τι θα έκαναν; θα μου άνοιγαν τάφο να μπω μάλλον... 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ioannastr είπε:

Κορίτσια έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε αυτές που έχουν περάσει επιτροπή.

Τα ειδικά έντυπα παραπομπής προς την επιτροπή εξωσωματικής / χορήγηση γοναδοτροπινών σε άνδρες / πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας, τα συμπληρώνουμε εμείς ή εκείνοι?

Και κάτι τελευταίο, το υπερηχογράφημα έχω γεννητικών οργάνων, ζητάνε το ενδοκολπικό ή όχι?

Γιατί με ρώτησαν στο κέντρο που έκλεισα ραντεβού και δεν ήξερα να απαντήσω.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Ναι αυτά τα συμπληρώνει ο ιατρός και ναι θέλουν τον υπέροχο με την απηκονιση της μήτρας και ένα χαρτί όπου θα γράφει τα πάντα λεπτομερος  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

μόλις γύρισα από το γιατρό, έχουμε 14 ωοθυλάκια που μεγάλωσαν μέχρι στιγμής και ένα ακόμα μικρούλι. Ο γιατρός μου ήταν ικανοποιημένος. Σήμερα ξεκινάω και τον ανταγωνιστή. Το κακό είναι ότι είδαμε και ένα πολύποδα σήμερα όποτε θα γίνει ωοληψία, κατάψυξη και στον επόμενο κύκλο υστεροσκόπηση και λογικά τον μεθεπόμενο ετ..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

και η νέα προσπάθεια επίσης στο ίδιο νοσοκομείο; συγνώμη τώρα για τις ερωτήσεις αλλά μου φάνηκαν πολύ παιδαριώδη λάθη! Δλδ σε κάποια με πιο δύσκολο προφίλ όπως εγώ τι θα έκαναν; θα μου άνοιγαν τάφο να μπω μάλλον... 🙄

Όχι εννοείται...Ήρθα σε γιατρό στην Αθήνα σε συνεργασία με τον καινούργιο μου γυναικολόγο στην Κομοτηνή.🤣🤣🤣🤣 Μπορεί κιόλας γιατί εγώ στην 2 προσπάθεια στο νοσοκομείο κόντεψα να βρεθώ στα κυπαρίσσια λόγο υπερδιέγερση.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

μόλις γύρισα από το γιατρό, έχουμε 14 ωοθυλάκια που μεγάλωσαν μέχρι στιγμής και ένα ακόμα μικρούλι. Ο γιατρός μου ήταν ικανοποιημένος. Σήμερα ξεκινάω και τον ανταγωνιστή. Το κακό είναι ότι είδαμε και ένα πολύποδα σήμερα όποτε θα γίνει ωοληψία, κατάψυξη και στον επόμενο κύκλο υστεροσκόπηση και λογικά τον μεθεπόμενο ετ..  

Μια χαρά είσαι.!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ζορίστηκα λίγο με την υστεροσκόπηση άλλα τι να κάνουμε.. 

Δεν θα καταλαβεις  τιποτα εκανα κ εγω τελος Νοεμβριου ολα καλα θα πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αλήθεια παρατηρώ τελευταία κι εδώ και σε διαφορά αλλά σάιτ ότι παίζει παρά πολύ η υπεδιεργεση αλλά η σοβαρή υπεδιεργεση και θέλω να ρωτήσω μιας και λογικά κάνουν υπέρηχο και εξετάσεις πως αφήνουν να φτάσουν κοπέλες στα νοσοκομεία.; Εγώ έπαθα αλλά με πρόσεχε και δεν έπαθα σε μεγάλο βαθμό να πω αλλά αυτό είναι ότι ο ιατρός μου με πρόσεξε.! Και το ξέραμε πριν μπω σε αυτή την διαδικασία ότι θα πάθω αλλά έπαθα ως το στάδιο δυο που είναι σχετικά ελαφριά πως γίνεται να μην προσέχουν κάτι τέτοιο.; Δλδ κοντεύω να τρελαθώ που βλέπω ότι πολλές κοπέλες έχουν φτάσει σε άλλο στάδιο με την υπεδιεργεση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια μου.

Ρώτησα χθες αυτά που συζητάγαμε για ΚΙ ,στίγμα κλπ. Moυ είπε ο γιατρός μου ότι αυτές είναι μέσα στις εξετάσεις που ζητάει το κέντρο έτσι και αλλιώς γιατί δεν γίνεται να κάνουμε εξωσωματική χωρίς να έχουν γίνει αυτές οι εξετάσεις πριν. Αρα θα κάνω πριν ΚΙ,στίγμα μαζί με τις ανοσολογικές κλπ. Είπα στον γιατρό ότι θα ηθελα να είμαι προετοιμασμένη και να κάνω και για θρομβοφιλία καθώς θυμάμαι κατά καιρούς τη μητέρα μου να ταλαιπωρείται με θρομβώσεις κ λέω μήπως έχει σχέση. 

Μου είπε συμφωνεί και θα κάνω και για θρομβοφιλία.Συνήθως μου λέει κάνουν αν υπάρχει κληρονομικότητα ή ιστορικού πχ αποβολή λόγω του κόστους.

Τώρα κοιτάω και τα της επιτροπής. Άντε να κάνουμε όλες τις εξετάσεις να μπούμε σε μια σειρά κορίτσια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...