Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η dimsea είπε:

Κοίτα όταν το είδα πιο ψύχραιμα και κοιτούσα τις τιμές ειδικά της ΑΜΗ ήταν ακριβώς αυτή που αναγραφοταν βάση της ηλικίας μου και με ακρίβεια μηνών πραγματικά.... δεν θεωρώ δλδ ότι είναι πρόβλημα απλά εγώ πιο νέα δεν σκεφτόμουν καν το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης και να που έφτασα σχεδόν 40χρ!Εσύ αν επιτρέπεται τι ηλικία έχεις? Μακάρι με την επόμενη προσπάθεια να γελάσει το χειλάκι μας το εύχομαι σε όλες. 

Είμαι ακριβώς 40...Έχω κάνει 4 διεγέρσεις από τις οποίες οι 3 πρώτες προχώρησαν σε ΕΤ με έμβρυα 3 ημερών χωρίς ποτέ να πάρω θετικό αποτέλεσμα και η τελευταία πήγε χάλια και δεν έμειναν καν έμβρυα για ΕΤ...Έχω διαφορά θέματα να επιλύσω και δυστυχώς απ' ότι φαίνεται ο δρόμος μου είναι μακρύς και με μεγάλη ταλαιπωρία! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Βοηθανε (συνηθως) αλλα καθε οργανισμος μπορει να θελει περισσοτερο χρονο.. 

Σε περιπτωση υψηλου κατακερματισμου επιλεγεται μικρογονιμοποιηση και μεθοδος imsi οποτε ειναι σοβαρη πληροφορια για το πως θα προχωρησουν στην γονιμοποιηση. 

Δεν την είχα ξανακούσει τη μέθοδο ων imsi! Σ ευχαριστώ για την πληροφορία! Αυτήν, γνωρίζεις αν την κανουν όλα τα κέντρα, όπου δλδ κανουν κ την μικρογονιμοποιηση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Liveloula88 είπε:

Καλημέρα!Έχουμε κάνει 2 διεγέρσεις,2 ετ και 2 βιοψίες για να βρούμε σπέρμα και έχουμε ξοδέψει περίπου 10.000 ευρώ μαζί με μεταφορικά,διαμονή, εξετάσεις,βιταμίνες, φάρμακα κτλ.Οπότε ό,τι δικαιούσαι να το πάρεις....

Πω πω βρε κοπέλα μου!!Ελπίζω σύντομα να έχεις ένα αποτέλεσμα θετικό.

Διαβάζω που γράφεις  για τη βιοψία και την γονιμοποίηση και ήθελα να σε ρωτήσω,προφανώς μικρογονιμοποιηση κάνατε,είχατε γονιμοποίηση σε όλα τα ωάρια που σου πήραν? 

Εμείς κάναμε μια προσπάθεια με φυσικό το Σεπτέμβρη,μου πήραν το ωαριο του κύκλου αλλά το σπέρμα μας ήταν πολύ αδύναμο για να το γονιμοποίησει.Φοβάμαι μήπως ακόμη και με τη διέγερση έχουμε πάλι 0 γονιμοποίηση.

Σπέρμα έχουμε περίπου 2 εκατομμύρια με 7% κίνηση. Μας είπαν ότι στα περισσότερα ωάρια θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα. 

Επίσης κι εμείς το κρυοσυντηρησαμε και μαλλον ηταν λάθος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Bou30 είπε:

Δεν την είχα ξανακούσει τη μέθοδο ων imsi! Σ ευχαριστώ για την πληροφορία! Αυτήν, γνωρίζεις αν την κανουν όλα τα κέντρα, όπου δλδ κανουν κ την μικρογονιμοποιηση;

Αυτο δε το ξερω κοριτσακι μου, λογικα ομως θα τη κανουν. 

Σου στελνω link που αναφερει καποια πραγματα για τη μεθοδο: 

http://omorfamystika.gr/family/imsi-η-νέα-τροποποιημένη-εφαρμογή-της-μικ/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Είμαι ακριβώς 40...Έχω κάνει 4 διεγέρσεις από τις οποίες οι 3 πρώτες προχώρησαν σε ΕΤ με έμβρυα 3 ημερών χωρίς ποτέ να πάρω θετικό αποτέλεσμα και η τελευταία πήγε χάλια και δεν έμειναν καν έμβρυα για ΕΤ...Έχω διαφορά θέματα να επιλύσω και δυστυχώς απ' ότι φαίνεται ο δρόμος μου είναι μακρύς και με μεγάλη ταλαιπωρία! ?

Καταλαβαίνω απόλυτα..... και σε εμένα δεν έμειναν γιατί όσα μου πείρε τα βάλαμε οπότε ξανά φαρμακείο ΕΟΠΥΥ κλπ κλπ. Μετά σου λένε μην αγχώνεσαι...  μα είναι δυνατόν? Από την άλλη ακούω και για κάτι περιπτώσεις για μεγαλύτερες ηλικίες με χίλια δύο θέματα που τα καταφέρνουν και παίρνω δύναμη. Μην σκέφτεσαι έτσι όλα θα πάρουν τον δρόμο τους και θα έρθει η ώρα και για εμάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Χρυσάφω είπε:

Έλα κοπέλα μου.Περιμενω να κάνει σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια σπέρματος,κυστική κ καρυότυπο...Τον έχουν αγχώσει κ όλο αναβάλλει...

Εσείς;;;Κάνατε γενικό έλεγχο;Το τσιγάρο;;Το έκοψες;;;Εγώ δυστυχώς ακόμη...

Κατάλαβα τα κλασσικά! 

Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα, κάναμε και την πρώτη προσπάθεια όπως γράφω πριν αλλά. ...

Με το τσιγάρο το παλεύω. Σιγουρα το μήνα της διέγερσης θα είμαι ακαπνιστη.

@peacock τον κατακερματισμο σίγουρα τον καταπολεμούν οι βιταμίνες? Εμείς τώρα είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο με βιταμίνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

ΑΜΗ 0,59 η FSH άλλαζε ανάλογα τον κύκλο κι επειδή έκανα 2 φορές μια όταν μου είπε ο γυναικολόγος μου και μια για την επιτροπή... η τελευταία ήταν 17,27 και είχα πάθει σοκ. 

Πόσο χρονών είσαι κορίτσι μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η peacock είπε:

Αυτο ξαναπες το.....?

Ε μα ακούγεται τρελό πραγματικά! Κι εμας μικρογονιμοποιηση μας έκαναν... εκείνη την ώρα ο γιατρός δεν χρησιμοποίησε αυτόν τον όρο... μου είπε μόνο ότι καθάρισαν τα ωάρια και άνοιξαν μια τρυπουλα για να βάλουν το σπέρμα μέσα αλλά..... να είναι καλά το Google τα είχα ψάξει αυτά από πριν χιχιχιχι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κατάλαβα τα κλασσικά! 

Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα, κάναμε και την πρώτη προσπάθεια όπως γράφω πριν αλλά. ...

Με το τσιγάρο το παλεύω. Σιγουρα το μήνα της διέγερσης θα είμαι ακαπνιστη.

@peacock τον κατακερματισμο σίγουρα τον καταπολεμούν οι βιταμίνες? Εμείς τώρα είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο με βιταμίνες. 

Θεωρητικα ναι αλλα καθε οργανισμος μπορει να θελει διαφορετικο χρονο να λειτουργησει.... 

Θελει και λιγο τυχη κοριτσια γενικα η εξωσωματικη, αυτο καταλαβα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η ViKcy είπε:

Σ'ευχαριστω αυτό μου είπαν δεν ισχυει πλέον τελικά τους βρήκα χθες και μου έκλεισαν για 28 Νοεμβρίου! 

Α ωραία! Απλά δεν είμαι σπίτι και δεν έχω τα χαρτιά μου της επιτροπής ότι βρήκα στο κινητό. Αν χρειαστείς κάτι άλλο ρώτησε με... Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Θεωρητικα ναι αλλα καθε οργανισμος μπορει να θελει διαφορετικο χρονο να λειτουργησει.... 

Θελει και λιγο τυχη κοριτσια γενικα η εξωσωματικη, αυτο καταλαβα... 

Πολλη τύχη θέλει! !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κατάλαβα τα κλασσικά! 

Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα, κάναμε και την πρώτη προσπάθεια όπως γράφω πριν αλλά. ...

Με το τσιγάρο το παλεύω. Σιγουρα το μήνα της διέγερσης θα είμαι ακαπνιστη.

@peacock τον κατακερματισμο σίγουρα τον καταπολεμούν οι βιταμίνες? Εμείς τώρα είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο με βιταμίνες. 

Αχ εγώ αυτόν τον κατακερματισμό πολύ τον φοβάμαι εμένα πρώτη φορά θα κάνει την Δευτέρα αν βγει πολύ υψηλό πάνω από 50 δεν θα προχωρήσουμε!!!! Και εγώ φυσικό κύκλο ήθελα αλλά ο γιατρός ήταν αντίθετος οπότε θα πάμε με διέγερση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Αχ εγώ αυτόν τον κατακερματισμό πολύ τον φοβάμαι εμένα πρώτη φορά θα κάνει την Δευτέρα αν βγει πολύ υψηλό πάνω από 50 δεν θα προχωρήσουμε!!!! Και εγώ φυσικό κύκλο ήθελα αλλά ο γιατρός ήταν αντίθετος οπότε θα πάμε με διέγερση 

Καλύτερα έτσι! Ο φυσικός είναι παιχνίδι σε σχέση με την διέγερση. Αν ήξερα όμως την απογοήτευση που θα πάρω ακούγοντας πώς δεν γονιμοποιηθηκε καν,θα πήγαινα απευθείας σε διέγερση. 

Κι εγώ τον φοβάμαι και δεν έχουμε κάνει, μας είπαν πως εκ των πραγμάτων θα είναι υψηλός οπότε να τελειώσουμε και τη δεύτερη θεραπεία κι ας δούμε τότε. 

Με αγχώνει γιατί ασχολουμαστε με το σπέρμα ήδη από το Μάιο και όλοι λένε πως θέλει χρόνο αλλά θα φτιάξει. Εμένα όμως στην ηλικια μου με ρωτάνε αν έχω χρόνο? 

Αν δεν προχωρήσετε τι θα κάνετε δλδ? Βασικά σε ρωτάω τι άλλο μένει να κάνετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καλύτερα έτσι! Ο φυσικός είναι παιχνίδι σε σχέση με την διέγερση. Αν ήξερα όμως την απογοήτευση που θα πάρω ακούγοντας πώς δεν γονιμοποιηθηκε καν,θα πήγαινα απευθείας σε διέγερση. 

Κι εγώ τον φοβάμαι και δεν έχουμε κάνει, μας είπαν πως εκ των πραγμάτων θα είναι υψηλός οπότε να τελειώσουμε και τη δεύτερη θεραπεία κι ας δούμε τότε. 

Με αγχώνει γιατί ασχολουμαστε με το σπέρμα ήδη από το Μάιο και όλοι λένε πως θέλει χρόνο αλλά θα φτιάξει. Εμένα όμως στην ηλικια μου με ρωτάνε αν έχω χρόνο? 

Αν δεν προχωρήσετε τι θα κάνετε δλδ? Βασικά σε ρωτάω τι άλλο μένει να κάνετε? 

Και εμείς γ αυτό δεν τον κάνανε πιο πρίν είπα να πάρει βιταμίνες και τέτοια και μετά!!! Στον φυσικό δεν γινόταν μικρογονιμοποιηση; Αν βγει πολύ υψηλος δηλαδή 80 και πάνω μου είπε είναι δύσκολο να κατέβει!Θα σκεφτούμε αλλά τοτε αλλά είπε είναι σπάνιο αν είναι  με 30  με 40 θα προχωρήσουμε που πάλι είναι υψηλό κανονικά θέλει γύρω στο 15.Υποτιθεται ότι αν έχει  το σπέρμα θεμα είναι εύκολη υπόθεση.Το μόνο καλό είναι ότι θα μου δώσει λίγη ποσότητα φαρμακων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κατάλαβα τα κλασσικά! 

Εμείς τα έχουμε όλα έτοιμα, κάναμε και την πρώτη προσπάθεια όπως γράφω πριν αλλά. ...

Με το τσιγάρο το παλεύω. Σιγουρα το μήνα της διέγερσης θα είμαι ακαπνιστη.

@peacock τον κατακερματισμο σίγουρα τον καταπολεμούν οι βιταμίνες? Εμείς τώρα είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο με βιταμίνες. 

Mε διεγερση ειχα παει την πρωτη προσπαθεια και το αποτελεσμα ηταν μηδεν.Τωρα με αλλο γιατρο θα το ξαναπαμε με διεγερση και βλέπουμε.Καλη δυναμη σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ViKcy είπε:

Και εμείς γ αυτό δεν τον κάνανε πιο πρίν είπα να πάρει βιταμίνες και τέτοια και μετά!!! Στον φυσικό δεν γινόταν μικρογονιμοποιηση; Αν βγει πολύ υψηλος δηλαδή 80 και πάνω μου είπε είναι δύσκολο να κατέβει!Θα σκεφτούμε αλλά τοτε αλλά είπε είναι σπάνιο αν είναι  με 30  με 40 θα προχωρήσουμε που πάλι είναι υψηλό κανονικά θέλει γύρω στο 15.Υποτιθεται ότι αν έχει  το σπέρμα θεμα είναι εύκολη υπόθεση.Το μόνο καλό είναι ότι θα μου δώσει λίγη ποσότητα φαρμακων.

Σίγουρα είναι πιο εύκολο από τα γυναικεία θέματα από την άποψη ότι τα σπερματοζωαρια ανανεώνονται, τα ωάρια οχι.

Ναι με μικρογονιμοποιηση πήγαμε αλλά δεν είχε αποτέλεσμα,δλδ ναι μεν έβαλαν το σπερ/ριο μέσα στο ωάριο αλλά αυτο δεν ενεργοποιηθηκε για να γονιμοποιησει.

Ελπίζω στα περισσότερα να ειμαστε πιο τυχεροί .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πως ειστε;;;; 

Εγώ πήγα έκανα της εξετάσεις και θα βγουν σε 10 εργάσιμες μέρες...

Καλα αποτελέσματα Νίκη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Σίγουρα είναι πιο εύκολο από τα γυναικεία θέματα από την άποψη ότι τα σπερματοζωαρια ανα νέων όντα, τα ωάρια οχι.

Ναι με μικρογονιμοποιηση πήγαμε αλλά δεν είχε αποτέλεσμα,δλδ ναι μεν έβαλαν το σπερ/ριο μέσα στο ωάριο αλλά αυτο δεν ενεργοποιηθηκε για να γονιμοποιησει.

Ελπίζω στα περισσότερα να ειμαστε πιο τυχεροί .

Σίγουρα θα είστε!γιατί θα έχεις περισσότερα για γονιμοποίηση!!!!Με αισιοδοξία θα τα καταφέρουμε!!!  ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Σίγουρα θα είστε!γιατί θα έχεις περισσότερα για γονιμοποίηση!!!!Με αισιοδοξία θα τα καταφέρουμε!!!  ???

Αισιοδοξία ,δυναμη και επιμονη!Τοσες και τοσες τα καταφεραν πριν απο εμας.Θα βρουμε κι εμεις την ακρη και θα φτάσουμε στο όνειρο μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δύσκολο πράγμα κορίτσια η εξωσωματική κ κυρίως ψυχολογικά... το σωματικό παλεύεται όμως αυτή η συνεχόμενη αγωνία όχι!  Μακάρι όλες να έχουμε καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Δύσκολο πράγμα κορίτσια η εξωσωματική κ κυρίως ψυχολογικά... το σωματικό παλεύεται όμως αυτή η συνεχόμενη αγωνία όχι!  Μακάρι όλες να έχουμε καλά αποτελέσματα! 

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχουμε....πεισμα θελει μεχρι το τελος! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Δύσκολο πράγμα κορίτσια η εξωσωματική κ κυρίως ψυχολογικά... το σωματικό παλεύεται όμως αυτή η συνεχόμενη αγωνία όχι!  Μακάρι όλες να έχουμε καλά αποτελέσματα! 

Εμένα το οικονομικό με πιεζει περισσότερα απο όλα...Μα και  γ αυτό θα βρούμε τον τρόπο...Καλα αποτελεσματα να εχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Αυτο δε το ξερω κοριτσακι μου, λογικα ομως θα τη κανουν. 

Σου στελνω link που αναφερει καποια πραγματα για τη μεθοδο: 

http://omorfamystika.gr/family/imsi-η-νέα-τροποποιημένη-εφαρμογή-της-μικ/

Δλδ στην ουσία η μικρογονιμοποιηση αν υπάρχει θέμα με τον κατακερματισμό σπέρματος είναι η λύση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...