Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια στα 50


paradisebird

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ. Ανοίγω αυτό το θέμα με κάποια επιφύλαξη και "ντροπή" ίσως, αλλά θέλω να πω κάπου τον πόνο μου. Έκλεισα τα 50 και είμαι μόνο τρία χρόνια παντρεμένη. Έτσι τα έφερε η ζωή να αργήσω... Δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. Προβλήματα υγείας δεν έχουμε, φάρμακα δεν παίρνουμε παρά μόνο το Τ4 εδώ και τρία χρόνια. Οι επαφές μας δεν είναι τόσο συχνές όσο ίσως θα έπρεπε να είναι. Στρες, κούραση και η ηλικία. Ο δε κύκλος μου λόγω ηλικίας, άγχους, στενοχώριας και κούρασης εδώ και ενάμιση περίπου χρόνο μεγάλωσε σταδιακά αρκετά. Ενώ κυμαίνονταν μεταξύ 24 και 29 ημερών έφτασε την τελευταία φορά που είχα περίοδο στις 4 Σεπτεμβρίου στις 54 μέρες. Σίγουρα επηρεάστηκε από τους παραπάνω παράγοντες που προανέφερα συν την ηλικία μου. Η εμμηνόπαυση βλέπω να είναι προ των πυλών. Και αυτό φυσικά με στενοχωρεί αφάνταστα. Έχει δημιουργηθεί ένας φαύλος κύκλος. Η ψυχολογία μου έφτασε στα τάρταρα. Εμφανισιακά και σαν στυλ δεν φαίνομαι καθόλου 50. Με κάνουν για πολύ μικρότερη, ακόμη και κάτω των 40. Καλό μεν αλλά απίστευτο για μένα. Ιατρικά δεν το ψάξαμε, είπαμε πως αν είναι να γίνει θα γίνει. Νιώθω μειονεκτικά σαν γυναίκα και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το θέμα που άνοιξα. Σίγουρα δεν είμαι η μοναδική γυναίκα που στην ηλικία μου θα ήθελε παιδί. Όμως δεν είναι και κάτι συνηθισμένο βέβαια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@paradisebird, είναι απόλυτα φυσιολογικό να επιθυμείς ένα παιδάκι, όπως κάθε γυναίκα που έχει βρει τον άνθρωπό της ή και χωρίς να τον βρει. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που είναι απαισιόδοξοι, αλλά θέλω να σου πω ρεαλιστικά ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχετε μόνοι σας μία εγκυμοσύνη. Δυστυχώς όσο και να φαινόμαστε ή να νιώθουμε νέες και υγιείς, ο χρόνος στο θέμα γονιμότητα είναι αμείλικτος με εμάς τις γυναίκες. Επίσης επειδή πιστεύω ακράδαντα στο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να είναι ευτυχισμένος στη ζωή του θα σου πρότεινα να το ψάξεις με ένα γιατρό στη βάση της δωρεάς και να το κάνεις σύντομα καθώς βάσει της νομοθεσίας μας σου επιτρέπεται να κάνεις εμβρυομεταφορά μέχρι την ηλικία των 50 στην Ελλάδα. Στην Κύπρο πάλι μέχρι τα 55 έτη. Πάντα υπάρχει και η υιοθεσία η οποία όμως και αυτή βάση νομοθεσίας είναι εφικτή μέχρι τα 55 έτη της συζύγου. Δεν είμαι υπέρ των απόψεων που λένε ότι είναι εγωιστικό να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο σε μια μεγαλύτερη ηλικία.  Πάντα έχεις να δώσεις αγάπη και κανείς δεν ξέρει τί είναι ''γραφτό'' στον καθένα μας. Από την άλλη βέβαια αν δεν είσαι έτοιμη για τέτοιες διαδικασίες, εγώ πιστεύω ότι το παιδί δεν είναι αυτοσκοπός στη ζωή, αλλά ένας τρόπος να δώσουμε την αγάπη που έχουμε μέσα μας και η ευτυχία μπορεί να βρεθεί με πολλούς τρόπους. Δεν πρέπει λοιπόν να νιώθεις  μειονεκτικά, όπως και κάθε γυναίκα που για κάποιους λόγους δεν έχει ή δεν μπορεί ή δυσκολεύεται να κάνει παιδί. Η αξία μας για μένα δεν εξαρτάται από το να πετυχαίνουμε στόχους αλλά από το να είμαστε καλοί άνθρωποι και να έχουμε να δώσουμε αγάπη όπου και από όποια θέση μπορούμε. Σου εύχομαι το καλύτερο σε ό,τι κάνεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το θελετε τοσο πολυ, επειδη εχετε και την πιεση του χρονου... μηπως να το πατε πιο στοχευμενα με τη βοηθεια ενος γιατρου; Πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο όσο υπαρχει περιοδος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα σας. θα συμφωνήσω με τη @Πιου-πιου κι εγώ θα σας πω κάλο είναι να μην χάσετε άλλο χρόνο και να πάτε σε έναν γιατρό να σας βοηθήσει για φυσιολογική γιατί υπάρχουν αυτές η νομοθεσίες του κράτους. σας εύχομαι σύντομα να μας λέτε κάλα νέα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσηρθες στο φορουμ!!! 

Με εκφραζει η @Πιου-πιου σε αυτα που σου εγραψε! 

Ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια σε ό,τι κι αν κανετε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συμφωνώ με τη Πιου Πιουζ.. το θεωρώ πολύ δύσκολο να τα καταφέρετε μόνοι σας.. η δωρεά είναι η καλύτερη επιλογή και πλέον πολύ συνηθισμένη λύση.. δειτε το σύντομα σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής και μη χάνετε άλλο χρόνο!! Εύχομαι να γίνεις σύντομα μανούλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! Συμφωνώ με τις κοπέλες που γράψανε παραπάνω, τπτ δεν είναι αδύνατο στις μέρες μας και ειδικά με την εξέλιξη της ιατρικής! Θα γνωρίζεις και εσύ η ίδια κοπέλες που μπαίνουν σε υποβοηθούμενη αναπαραγωγή σε πολύ νεαρότερες ηλικίες οπότε δεν αποτελεί ταμπού να κινηθείτε και εσείς προς αυτή την κατεύθυνση αν το επιθυμείτε πολύ το μωράκι! Φυσικά θεάρεστη πράξη είναι και η υιοθεσία! Σας εύχομαι τα καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου μου το έθεσες πολύ καλά το θέμα και ακριβώς όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα...

@paradisebird σκέψου τι πραγματικά θέλεις και αν αυτό είναι να κρατήσεις ένα μωράκι στην αγκαλιά σου τότε συμβουλεψου άμεσα έναν καλό γιατρό...σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με τις κοπέλες παραπάνω και θα σου πω να μην χάνεις ούτε δευτερόλεπτο!!!

Και φυσικά να μην αισθάνεσαι καθόλου ντροπή γιατί δεν υπάρχει κανενας λόγος!!

Μπες ενεργά στον αγώνα και είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα τα καταφέρεις, όπως τόσες άλλες γυναίκες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κι από μένα .κοίτα εγώ είμαι λίγο η " τα λέω σταματά" του φόρουμ..πρώτον κακώς άργησες 3 χρόνια...πλέον οι γυναίκες χάνουν τη γονιμότητα τους από πολύ νωρίς κ μετά τα 35 μας παίρνει η κατηφόρα...

Δεύτερον η εμφάνιση όπως αντιλαμβάνεσαι δεν πείθει τις ορμόνεςτριτον για να δεις εάν έχεις θέμα το ψάχνεις...είδες για παράδειγμα εάν έχεις αποθέματα ωαρίων ( αμη κ fsh είναι οι ορμόνες) κ πολλά πολλά αλλά κυρίως δικά σου( οι άντρες ως κ εκεί είναι κ@λ@ φαρδοι)

Η εξωσωματική είναι μοναδικός δρόμος για να κυοφορησεις( έχω κάνει 5 συνολικά κι έχω 2 παιδιά).

Με δανεικά ωάρια( μην περιμένεις κάτι άλλο καθώς δεν είναι μόνο ο χρόνος που θες για να μαζέψεις ωάρια αλλά κυρίως η ποιότητά τους..από τα 4ο κ μετά υπάρχουν πολύ μεγάλες πιθανότητας χρωμοσωμικη θεμάτωντελος εάν έχεις κλείσει τα 50 δυστυχώς ο νόμος δε σου δίνει εδώ τη δυνατότητα..ωστόσο μια πολύ καλή επιλογή είναι η Κύπρος .θα σου πρότεινα να το δεις άμεσα..

Τα περί ηλικίας κτλ δε θα μπω καν στη διαδικασία να τα σχολιάσω...αν άκουγα τον κόσμο θα έμενα χωρίς παιδιά..οι εσωτερική ανάγκη του καθενός κ τα αποθεματα του είναι εντελώς προσωπικό θέμαεαν λοιπόν θέλεις κ λαχτάρα η ψυχή σου ένα παιδί άσε το πληκτρολόγιο κ ξεκινά την αναζήτηση Κύπριου γιατρου

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα δεν εξασφαλίζει η νεανική εμφάνιση την γονιμότητα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@paradisebird, εύχομαι ειλικρινά να είσαι ευτυχισμένη όποια απόφαση και να πάρεις. Όλα τα κορίτσια εδώ συμμεριζόμαστε την επιθυμία σου και κάποιες από εμάς που δυσκολευόμαστε επίσης και την αγωνία σου να αποκτήσεις παιδάκι. Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Σίγουρα δεν εξασφαλίζει η νεανική εμφάνιση την γονιμότητα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

Ωστόσο εξασφαλίζει μια μαμά γεμάτη ζωή και έτοιμη για να δώσει στο παιδάκι της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

@paradisebird, εύχομαι ειλικρινά να είσαι ευτυχισμένη όποια απόφαση και να πάρεις. Όλα τα κορίτσια εδώ συμμεριζόμαστε την επιθυμία σου και κάποιες από εμάς που δυσκολευόμαστε επίσης και την αγωνία σου να αποκτήσεις παιδάκι. Σου εύχομαι πραγματικά τα καλύτερα. 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα κορίτσια για την συμπαράσταση και ιδιαίτερα εσένα γιατί η ανάρτησή σου το Σάββατο με βοήθησε πολύ να σκεφτώ και να αφήσω το άγχος κατά μέρος. Όλες μας έχουμε την αξία μας, με ή χωρίς παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου @paradisebird έχω φίλες στην ηλικία μου με 2-3 παιδιά,  φίλες που έκαναν παιδί με εξωσωματική με πολύ κόπο, φίλες που δεν τα κατάφεραν και το προσπαθούν και άλλες που τα παράτησαν και φίλες 45 χρονών που ακόμα δεν έχουν βρει τον άνθρωπό τους και το αποκλείουν πια σαν ενδεχόμενο. Τις αγαπώ όλες και τις σέβομαι το ίδιο. Είναι όλες αξιοθαύμαστες για τις επιλογές και τα επιτεύγματά τους και  θέλω όλες να είναι ευτυχισμένες. Εγώ λίγο πριν τα 40 το προσπαθώ και θα σου πω αυτό που έχουμε αποφασίσει με το σύντροφό μου : αν πετύχουμε όλα καλά, αλλιώς θα είμαστε ευτυχισμένοι που έχουμε ο ένας τον άλλο. Χαίρομαι πολύ αν σε βοηθήσαμε έστω και λίγο και να μην αμφισβητείς ποτέ την αξία σου. Φαίνεται ότι είσαι μια πολύ δυναμική και τρυφερή γυναίκα και αυτό είναι που μετράει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η paradisebird είπε:

Ευχαριστώ πολύ όλα τα κορίτσια για την συμπαράσταση και ιδιαίτερα εσένα γιατί η ανάρτησή σου το Σάββατο με βοήθησε πολύ να σκεφτώ και να αφήσω το άγχος κατά μέρος. Όλες μας έχουμε την αξία μας, με ή χωρίς παιδί. 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο. το παιδι δε σε ολοκληρώνει ως άνθρωπο ούτε σου δίνει κάποια αξία παραπάνω ως άνθρωπο. Ειναι μεγάλη ευλογία για όσες το βιώσουν ή για όσες το βιώσουμε και δεν το αμφισβητώ και φυσικά για να ειμαστε εδω λιγο πολύ ολες το θέλουμε. Αλλά αν περιμένεις να ολοκληρωθείς από το παιδι κάτι δεν κάνεις καλά. Γιατι το παιδι σε 20 χρονια θα φυγει και τότε τι? Πρέπει να δουλεύουμε με τους εαυτούς μας συνεχεια, να δουλευουμε τις σχέσεις μας, να γινόμαστε καλύτεροι, να προσπαθούμε για αυτά που θέλουμε και η ζωή κρύβει πολλές εκπλήξεις. Η ευτυχια δεν ειναι μονο ενα πραγμα. Δε θα σε κανει ευτυχισμένο μονο μια δουλειά, ή μονο ενα παιδί ή μονο ενας συντροφος. Ειναι πολλά μικρά καθημερινά πραγματακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ κορίτσια μου. Μετά από τρία χρόνια καταλήγω στα ίδια συμπεράσματα. Θεωρώ πως έκανα στροφή 180 μοιρών. Δηλητηρίαζα τον εαυτό μου καθημερινά και μαζί και τον γάμο μου. Ο Θεός με ευλόγησε στα 47 μου εντελώς αναπάντεχα να γνωρίσω τον άντρα μου. Τώρα το εκτιμώ περισσότερο. Πονούσα όταν έβλεπα ζευγάρια με παιδιά ή γυναίκες εγκυμονούσες. Τώρα κοιτάζω γύρω μου χωρίς να πονάω. 

Χαίρομαι πραγματικά που είμαι στην παρέα σας. Τα λόγια σας είναι βάλσαμο. Εύχομαι στην κάθε μια σας ξεχωριστά τα καλύτερα και ό,τι ποθεί η καρδιά σας να το αποκτήσετε πολύ σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...