Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!


mwroudenia2

Recommended Posts

Τόνια, αυτό το μενού για μένα είναι δίαιτα, δεν είναι διατροφή. Πρέπει να τρως τρία γεύματα και δύο ενδιάμεσα. Δε σου λέω να καθίσεις βραδιάτικα να φας γουρουνόπουλο στη σούβλα, πατάτες ογκρατέν και σαλάτα του Καίσαρα, αλλά κάτι ελαφρύ, σαλάτα με κοτόπουλο ή αβγό ή τυρί ή τοστ και ενδιάμεσα φρούτα!

Άκου τη διατροφή που έκανα εγώ λίγο πριν μείνω έγκυος και έχασα και κιλά:

Το πρωί έτρωγα ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί και καφέ σκέτο χωρίς γάλα. Σπανιότερα έτρωγα μαύρο ψωμί με βιτάμ, μέλι και τυρί ή με μαρμελάδα και τυρί (μη σχολιάσεις το συνδυασμό).

Το μεσημέρι κανονικό φαγητό, σε μερίδες εστιατορίου.

Το βράδι είτε λίγο από το φαγητό του μεσημεριού, είτε τοστ, είτε σαλάτα με: μαρούλι, λάχανο, καρότο (ήταν χειμώνας), και κοτόπουλο (αν είχα απ' το μεσημέρι), αβγό και τυρί ή τόνο. Μια φορά είχα βάλει και ρύζι, γενικώς έκανα διάφορους συνδυασμούς με σαλάτες. Η σος της σαλάτας ήταν γιαούρτι, ένα κουταλάκι μαγιονέζα και ελαιόλαδο, αλλά από κάποια φάση και μετά έβαζα μόνο λίγο ελαιόλαδο και μουστάρδα.

Ενδιάμεσα φρουτάκι!

Έκανα και λίγο γυμναστική, το βράδι εκεί που χάζευα τηλεόραση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 984
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δικιο εχεις,αλλα τωρα η διατροφη μου ηταν καπως,λογω διακοπων...Τα κανω ολα αυτα,απλα επειδη χθες ειχα φαει αρκετα γι'αυτο παρελειψα το βραδυνο......Σημερα τα εχω παει καλα μεχρι στιγμης,θα σας πω αυριο!!

Σέυχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου τις οποιες και θα ακολουθησω!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι αρκετά καλέ, εγώ δε βλέπεις τι τρώω;

Μην κοιτάς αυτών των ημερών που δεν μπορώ να φάω! Τα παλιότερα κοίτα και θα φρίξεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να τρώτε σαλάτα!Βασικό κ στην διατροφη κ στην ποσότητα του φαγητού που θα φας εγω με την σαλάτα σώθηκα αν δεν τσιμπούσα κ ενδιαμεσα κ έτρωγα ανα 3 ώρες περίπου θα ήταν τέλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως, είναι πάρα πολύ καλό να τρώμε σαλάτα, κυρίως για την υγεία μας.

Εμένα με βλέπω να χάνω κι άλλα κιλά, και δε θέλω ρε κορίτσια, δεν πρέπει! Θέλω να μείνω σταθερή στα 55, μια χαρά είναι! Έφαγα τώρα μια μπανάνα και μου έκαιγε το λαιμό. Να δω πότε θα περάσει αυτό το πράγμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

55????Τι να πω και εγω που ειμαι 68 περιπου??????? :oops::oops: !!!!Τι υψος εχεις εγω 1,72...

mia xara eisai...egw ksekinisa apo 72 thn egkimosini kai eftasa 102 kai gennisa :lol::lol::lol: ooo naii!!!twra sthn teleutaia metrhsh thn prohgoumenh Tetarth hmoun 88,8!!!twra Methaurio na doume.... :? an exasa!!!

autaaa!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mia xara eisai...egw ksekinisa apo 72 thn egkimosini kai eftasa 102 kai gennisa :lol::lol::lol: ooo naii!!!twra sthn teleutaia metrhsh thn prohgoumenh Tetarth hmoun 88,8!!!twra Methaurio na doume.... :? an exasa!!!

autaaa!!!

ειχες παρει και τα εχασες τοσο γρηγορα??????Μπραβοοο :-bd

Τι υψος εχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου διαβασα σχεδον ολο το ποστακι για να σας γνωρισω καλυτερα!!

Αννα Μαρια μου πηγαινες στα curves και δεν ειδες αποτελεσμα??? :o:o:o Εγω πηγαινα 7 χρονια,ετρωγα αρκετα και δεν παχαινα!!Εδω και ενα χρονο που τα εχω σταματησει,επειδη εμεινα ανεργη και τα λεφτα ηταν πολλα,παχυνα!!Ασε που μετακομισα και δεν εχει κανενα στην περιοχη μου,αλλιως θα εβρισκα τροπο να τα συνεχισω....Μηπως δεν σου ειχανε δειξει σωστα τις ασκησεις???Απιστευτο μου ακουγεται!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια, είμαι 1.75.

Δεν είπα ότι πάχαινα, αλλά δεν απέκτησα το τρομερό σώμα μοντέλου που μας υπόσχονταν. Δηλαδή στην αρχή λίγο έσφιξα, αλλά μετά επειδή ήταν συνέχεια το ίδιο πρόγραμμα χωρίς καμιά αλλαγή, και χωρίς ιδιαίτερες ασκήσεις στα δύσκολα σημεία, π.χ. στους γλουτούς που έχω εγώ πολλή χαλάρωση, παρέμενα ακριβώς ίδια. Πέρα απ' το ότι στην αρχή σου λένε ότι έχεις πάρα πολύ λίπος στο αίμα με ένα γελοίο μηχάνημα που υποτίθεται σου μετρά το λίπος, και μετά όταν σε ξαναμετρούν σου λένε ότι έχασες λίπος, έχασες πόντους, έχασες τα πάντα, ότι άλλαξε το σώμα σου, ενώ ήμουν ακριβώς ίδια. Τώρα που έκανα λίγη γυμναστική για πλάκα το βράδι, πιο πολύ έσφιξα παρά στα Curves.

Ξενέρωσα κιόλας πάρα πολύ όταν σε κάποια φάση ζαλίστηκα και κάθισα κάτω και κανείς δε μου έδωσε σημασία, ενώ το γυμναστήριο ήταν άδειο. Μετά έσπασα και το χέρι μου, τους πήρα τηλέφωνο να τους το πω, και μετά ούτε που το θυμούνταν, εν τω μεταξύ έληγε και το συμβόλαιό μου, οπότε δεν ξαναγράφτηκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια μου καλα εκανες και δεν ξαναγραφτηκες αυτα που μου περιγραφεις ειναι απαραδεκτα!!!Σας μετραγαν το λιπος?Με ποιο τροπο???Εμας ποτε δεν μας εκαναν κατι τετοιο :o ....Το μονο που καναμε ηταν ζυγισμα και φυσικα μετραγαμε ποντους!!!Εγω εβλεπα τρομερα αποτελεσματα!!Περα απο το καθιερωμενο κυκλικο προγραμμα των curves στο μεσοδιαστημα του ενος με του αλλου μηχανηματος καναμε zoymba ή ασκησεις για τα πωπουδακια!!!Και μια φορα την εβδομαδα μετα το μισαωρο καποια συγκεκριμενη ωρα ειχε και προγραμμα aerobic....Μαλλον στο υποκαταστημα που πηγαινες ηταν λιγο αδιαφοροι....Ετσι κανουν και χανουν πελατες!!Και φυσικα τα λεφτα που περνουν ειναι παρα πολλα αν κανεις μονο το κυκλικο προγραμμα....Εκτος του οτι βαριεσαι να κανεις καθε μερα το γνωστο μισαωρο,ποσο βελτιωση και να δεις,αν σκεφτεις πως τα μηχανηματα λειτουργουν με αντιστασεις και οχι με βαρη.....Τι να πω...Εγω το μονο προβλημμα που ειχα αντιμετωπισει τα 7 χρονια που πηγαινα,ηταν στην αρχη τις πρωτες φορες δεν μου ειχαν δωσει μεγαλη προσοχη στις διατασεις του τελους με αποτελεσμα να μην τις κανω σωστα και να πιανομαι παρα πολυ!!Αλλα ισως και να ηταν και απο την αγυμνασια μου :lol: αφου μετα απο κανα 3μηνο δεν τις εκανα φευγοντας γιατι εφευγα με το ποδηλατακι μου!!Βεβαια σε μενα ισως βοηθαγε και το ποδηλατακι που εκανα και κανω καθημερινα καμια ωριτσα....

Λοιπον τα δικα μου χθεσινα:

Πρωινο:30gr Kellogks special K και 1 ποτηρι γαλα

Ενδιαμεσο: 2 φετες καρπουζι - Φραπεδακι(μετριο προς γλυκο με γαλατακι,δεν μπορω σκετο)

Μεσημερι:1 πιατο βραστα αμπελοφασουλα και 1 φετα ψητο ξυφια

Απογευμα: 2 φετες πεπονακι και 1 μικρο σοκολατακι υγειας Ιον :oops:

Βραδυνο: 1 αυγο βραστο,1 ρυζογκοφρετα και λιγα αμπελοφασουλα απο το μεσημερι

Αυταααααα!!!!!!!Ετσι οπως τα "κοβω" περιπου 1300 θερμιδες ειναι......Τι λετε?Καλα ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!ειμαι ΑΥΠΝΗ!ο μικρος εκλαιγε συνεχεια...παλι κολικοι!!!

ΑΝΝΑ ΜΑΡΙΑ κατα πασα πιθανοτητα του φταιει και ο φυσικος χυμος πορτοκαλι γιατι μετα απο τοτε διπλωνοτανε και εκανε και καπως πιο αφρωδες οπως ειπες κακακια!!!οποτε τον πειραζει ε??? :?:?:?:?

ειχα καιρο να πιω και τωρα το παρατηρησα

λοιπον τα χθεσινα μου

πρωινο-1 τοστ με 1 φετα γαλοπουλα+ντοματα+1 φυσικο χυμο πορτοκαλι

προγευμα-μισο πεπονι

μεσημεριανο-1 μπουτι κοτοπουλο με κριθαρακι+1 φετα ψωμι

απογευματινο-καρπουζι

βραδινο-1 χυμο μπανανα-βυσσινο+2 πιρουνιτσες μπακλαβα

αυτα τα χθεσινα :?

αντεεε αυριο εχουμε ραντεβου με τον παιδιατρο να δουμε τι θα μας πει...ξερεις εσυ Αννα Μαρια!γιατι τον εχουν τρελλανει οι κολικοι και κοντευουμε να κλεισουμε 3 μηνες :?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Μαρίνα απ όσο ξέρω οι κολικοι μπορει να διαρκέσουν ως 3 μήνες, εγω δεν έπινα χυμους απο εσπειροειδή , καφεινη κ πράσινα κ δεν μας πιάναν Τα χθεσινά μου

Πρωι- Καφέ

Δεκατιανό-σταφιδόψωμο

Μεσημέρι- Παπουτσάκια με σαλάτα

Απογευμα- καφέ

Βραδυ- φρουτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Μαρίνα, μάλλον ο χυμός φταίει. Θα σου πει και ο γιατρός.

Τόνια, άσε ρε, τελικά κορόιδο μ' έπιασαν στα Curves, αφού όπως το περιγράφεις το γυμναστήριο που πήγαινες εσύ δεν είχε καμία σχέση μ' αυτό που πήγαινα εγώ.

Άσε που όταν έσπασα το χέρι μου δεν μπορούσα φυσικά να κάνω γυμναστική, αλλά κατά την περίοδο της φυσικοθεραπείας η φυσικοθεραπεύτρια μου είχε πει ότι θα με βοηθούσε πολύ να κάνω διάδρομο. Έλα, όμως, που τα Curves δεν είχαν! Και τότε λέω "ρε παιδί μου, δίνω τόσα λεφτά για ένα γυμναστήριο που δε μου προσφέρει καν τα βασικά". Και καθόμουν στο σαλόνι του σπιτιού μου κι έκανα επί τόπου τρέξιμο για να ξεμπλοκάρει ο ώμος, ενώ το γυμναστήριο πληρωνόταν κανονικά, γιατί είχα κάνει συμβόλαιο για ένα χρόνο, γιατί αλλιώς θα έδινα τα διπλάσια λεφτά.

Τα αμπελοφάσουλα ποια είναι; Είναι τα μαυρομάτικα, ή κάποιο άλλο είδος φασολιών;

Χριστίνα, μια χαρά σε βλέπω! Τα πράσινα που λες ότι δεν έτρωγες τι είναι; Πράσινα λαχανικά; Εγώ έτρωγα τέτοια, μόνο αυτά που προκαλούν αέρια όπως αρακά, λάχανο, κουνουπίδι και φασόλια απέφευγα.

Γράφω τι έφαγα χτες:

Πρωινό: Ένα τοστ με μαύρο ψωμί και τυρί και ένα τσάι γλυκάνισο.

Δεκατιανό: Τίποτα.

Μεσημεριανό: Ενάμιση πιάτο ψαρόσουπα με κομμάτια βραστής τσιπούρας.

Απογευματινό: Μια μπανάνα.

Βραδινό: Αρκετή σπανακόπιτα (ήμασταν καλεσμένοι).

Ένα μεγάλο ποτήρι γάλα με παγωτό μαστίχα μέσα.

Τελικά χτες έεεφαγααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

3 μηνες κολικοι :?:?:? ???Καιμενουλια μωρακια και καιμενουλες μανουλες :roll::roll: !!Υπομονη κοριτσακια μου,θα περασει!!Καλο κουραγιο για να στηριξετε και να κανετε καλα τα νινακια σας!

Αννα-Μαρια,τα αμπελοφασουλα ειναι κατι σαν τα φασολακια τα φρεσκα,τα πρασσινα αλλα ειναι πολυ μακρυα,δεν εχουν καθολου ινες-κλωστες!!!Αλλοι τα μαγειρευουν κανονικα κοκκινιστα,εμεις τα κανουμε νεροβραστα και βαζουμε μετα λιγο λαδακι και ξυδακι μπαλσαμικο.Ετσι σαν σαλατα,ειναι πιο υγειηνα και ιδανικα για διαιτα!!

Με το θεμα των curves να μην σε συγχησω παλι...Απλα θα σου πω πως εγω οταν πριν καποια χρονια επαθα ενα διατρεμμα στο ποδι και δεν γινοταν να γυμναστω για κανα διμηνο,τους πηγα γνωματευση γιατρου και μου το παγωσαν για δυο μηνες,δηλαδη παραταθηκε το συμβολαιο για δυο μηνες,πχ εληγε Δεκεμβρη,πηγε Φεβρουαριο....Τα curves πολλα ειναι francise και ισως δεν ακολουθουν την ακαιρεα πολιτικη των κεντρικων.Κριμα παντως γιατι ειναι μεγαλη εκμεταλευση αυτο που μου περιγραφεις.....Και για ενα σωρο λεφτα,ελεος πια :evil: !!

Μια χαρα φαγατε χθες κοριτσακια!!!Αννα-Μαρια μου,εφαγες αλλα εσυ εισαι μια χαρα,αρα φαεεεεε!!!!!!

Μωρουδενια μου,καλε μη τρως ψωμι με το κριθαρακιιιιιι!!!!!!Αστο φατο σαν απογευματινο αλλη φορα!!ξερω πως αυτος ο συνδιασμος σκοτωνει :lol: !Όσο για το μεσημεριανο,κοπιαστε,εχει μεινει αρκετο ψαρακι!!!

Χριστινα ζηλεψα το σταφιδοψωμο!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόνια, κι εδώ υπάρχει αυτό με το πάγωμα του συμβολαίου, και είχα πάρει και γνωματεύσεις. Κάποια στιγμή τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω το φαξ για να τις στείλω, και μου λέει η γυμνάστρια "α, είχες σπάσει το χέρι σου; Εεε, εγώ έλειπα αυτή τη βδομάδα και δεν το έμαθα", ενώ είχα σπάσει το χέρι ένα μήνα πριν και τους είχα πάρει τηλέφωνο και τους το είχα πει... Και λέω "κοίτα αδιαφορία, το παίζουν και καλά ότι είναι σαν οικογένεια, αλλά σε έχουν τελείως γραμμένη". Ε, εκνευρίστηκα απ' όλα αυτά και δεν ξαναπήγα, ούτε ξανασχολήθηκα. Νομίζω έσπασα το συμβόλαιο και δεν πλήρωσα τους τελευταίους μήνες, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Πάντως εδώ στην Κύπρο όσες κοπέλες ξέρω που είχαν πάει στα Curves, είτε στο υποκατάστημα που πήγα εγώ, είτε σε άλλο, περίπου ίδια γνώμη είχαν.

Εγώ από το χτεσινό σου ζηλεύω τα αμπελοφάσουλα. Ο ξιφίας δε μου αρέσει ιδιαίτερα.

Κι εμείς ψαρόσουπα από χτες θα φάμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αννα-Μαρια μου απο Κυπρο εισαι????Εχω μια λατρεια!!!Εχω περασει καταπληκτικες διακοπες στην Αγια Ναπα,αλλα λατρευω Λεμεσο και Λαρνακα!!!Μενουν και καλοι μας φιλοι Κυπρο!!Ο κολλητος του αδερφου μου και κουμπαρος του εχει παντρευτει εκει και μενουν Λαρνακα!!!Τωρα σε συμπαθησα ακομα πιο πολυ!!!!! :D:D !!!!!

Δεν ξανασχολιαζω για τα curves μη σε συγχυσω αλλο!!!! :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, από Λάρνακα είμαι. Τώρα είναι τέσσερα χρόνια που επιστρέψαμε και μένουμε εδώ. Εσύ από πού είσαι;

Ναι, ας αφήσουμε το θέμα των γυμναστηρίων γενικώς, δεν τα πολυσυμπαθώ απ' ό,τι κατάλαβες! :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και παλιότερα πήγαινα γυμναστήριο αλλά δεεεεεεεεεενννννννννννννννννννννν............ Δε μου πάει εμένα η οργανωμένη γυμναστική. Εμένα μ' αρέσει να πηγαίνω να περπατάω ή να κάθομαι σπίτι μου και να κάνω ασκήσεις με το ρυθμό που θέλω εγώ. Αλλά με το μωρό πολύ δύσκολο, ειδικά το πρώτο... ακατόρθωτο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα χθεσινά...

πρωι ...τοστ γαλοπούλα τυρί ντοματα+1 καφέ

δεκατιανό...χυμό + 1 καφέ

μεσημεριανό...λίγο από το φαγητό των μωρών γιατί έκανα πολύ

απόγευμα...φυστίκια+χυμό

βράδυ.. 1 καφέ

μόνο διαρτοφή δεν λέγεται αυτό...

να σημειώσω οτι έβαλα 4 πλυντήρια και τακτοποίησα όλο τα σπίτι ...έβγαλα τα μωρά βόλτα 2ώρες...και άλλα πολλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελίνα, δε μας λες τι ήταν το φαγητό των μωρών! :lol::lol:

Έλα βρε, αν εξαιρέσεις τα φυστίκια (μπλιάααααααααχ) μια χαρά ήσουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σημερα που εχει παει 4 παρα και δεν εχω καμια ορεξη για μεσημεριανο????Βγηκα εξω για να πληρωσω κατι λογαριασμους και με εχει πιασει ζαλαδα και ανακατοσουρα με τη ζεστη....Απο το πρωι με το γαλα και τα δημητριακα μου ειμαι και με ενα ροδακινο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...