Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καφενέ "Κορίτσια για φίλημα" Νο 3


Recommended Posts

Κατερίνα, τα ατομικά γλυκά θέλουν πάρα πολύ χρόνο, και δε νομίζω ότι θα προλάβω. Μάλλον τούρτες και ταψιού. Θα κάνω τα γαλακτομπουρεκάκια που είναι ατομικά, αλλά αυτά μπαίνουν κατάψυξη και απλά θα τα ψήσω. Εν τω μεταξύ, η βάφτιση είναι 12.30 το μεσημέρι, σκέψου ότι θα έχω χτενίσματα και βαψίματα, μπορούν να γίνουν τα γλυκά από την προηγούμενη;

Η σοκολατίνα είναι καλή ιδέα και κλασική.

Οπότε έχουμε δύο: σοκολατίνα και γαλακτομπούρεκα. Οπότε έχουμε τούρτα και γλυκό ταψιού. Πρέπει να κάνω κι άλλα, όμως, δε θα φτάσουν αυτά. Το εκμέκ είναι επίσης καλή ιδέα. Το φτιάχνει η καθαρίστρια του σχολείου, τώρα που το είπες, θα της ζητήσω τη συνταγή!

Κάτι με φράουλες; Καμιά τάρτα ίσως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 978
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατερίνα, τώρα την είδα και τη συνταγή του cheese cake. Νομίζω θα προτιμούσα κάτι με φρούτα, πιο ανοιξιάτικο μου κάνει.

Εν τω μεταξύ, μετά από τόσο φαΐ, σιγά μη φάνε γλυκό! Θα μας μείνουν όλα... Αλλά να μη φτιάξω δε γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι ο μικρός πειραματιζετε με τους ήχους που κάνει και μαθαινει συλαβες μου φαινεται.

Καρολινάκι περαστικά στο κοριτσάκι σου να γινει γρήγορα καλά και να αναιβεις και εσύ λιγάκι!

Κατερινιώ ειπαμε να φτιάξω μια σπανακοπιτα οχι δα να ανοιξω και φύλλο :lol::lol::lol: έτοιμο το πήρα, την πέτυχα ομως έβαλα και τριμμένο καροτάκι πρώτη φορά για χρώμα και μου άρεσε πολύ. Σήμερα με ειχε πιασει μαγειρικός οιστρος σπάνιο πραγμα για μένα και τώρα το βράδυ έφτιαξα και ένα κεκάκι....και μετά αναρωτιέμαι γιατι έχει παρει επικύνδινα τον ανήφωρο η ζυγαριά :roll::roll::roll: .

Καλο βράδυ κοριτσάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου να χαιρεσαι τον Πανουλη και μετο καλο και το δευτερο νινι..Ο Πανουλης ειναι καλυτερα?Παντως και γω τον υγραντηρα τον χρησιμοποιω οταν ο Νικολακης δεν μπορει να αναπνευσει..Εγω βαζω και ευκαλυπτο ...τον βοηθα πολυ στον υπνο.Ελπιζω να ναι καλυτερα τωρα..

Εμενα τωρα το βραδυ που τον κοιμιζα τουλεω σ αγαπω μου λεει ποσο και ανοιγει τα χερακια ψηλα και λεει τοσο ...Ορισμενες φορες με ξαφνιαζει !!!!

Μαλλον Κατερινακι και γω χαζομαμα ειμαι :lol:

Αννα Μαρια τα γλυκα πολλα μου φαινονται ..Τα ατομικα προφιτερολακια ειναι καλη ιδεα..Γιατι πρεπει να φτιαξεις τοσα πολλα???

Καρολινακι περαστικα στην μικρη σου...

Μαρακι φιλια στον Στεφανακο ..Οσο για το πρηξιμο πιστευω οτι ειναι απο την κουραση αλλα και απο τα γλυκα..Τα μεσημερια τρωω κανενα γλυκακι μαλλον πρεπει να τα κοψω τελειως...

Εγω παλι σημερα ξεσηκωσα το σπιτι ..Ελπιζω μεχρι την παρασκευη να τελειωσω ....

Καγκουρακι στειλε και απο δω κανενα κομματι σπανακοπιτα..Μαρεσει παρα πολυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!!!!!!Σας ευχαριστώ πάααααρα μα πάρα πολύ για τις ευχούλες σας! Το αγοράκι μου έγινε 3 ετών και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω...Σαν χτες έχω στο μυαλό μου που τον γέννησα. Εντωμεταξύ κάθε 14 Μάρτη ζω ξανά την κάθε στιγμή..Σκέφτομαι ότι τώρα με πήγε ο άντρας μου στο μαιευτήριο, τώρα γέννησα, τώρα με πήγαν στο δωμάτιο και άλλα πολλά :lol::lol::lol: Κοιτάω το ρολόι και το μυαλό μου γυρίζει 3 χρόνια πίσω! Ασύλληπτη εμπειρία! Να χαίρεστε όλες τα παιδάκια σας τα γλυκά!!!!

Κατερινάκι μου ΚΑΙ ΣΤΗ ΖΥΓΑΡΙΑ αδερφές ψυχές :shock::shock::lol::lol::lol: ;;;; Ε όχι....Γέλασα πολύ! Ωραία η σπανακοπιτούλα..Δεν έχω όμως χειρότερο από το καθάρισμα-πλύσιμο του σπανακιού :?:?:? Το βαριέμαι απίστευτα!

Άννα Μαρία υπομονή με τα δοντάκια του Αντρέα σου! Γέλασα πολύ με την ατάκα του άντρα σου ότι είναι σαν επιβάτης λεωφορείου :lol::lol::lol:

Οι περισσότερες μαμάδες δίνουν τη φρουτόκρεμα το πρωί και το ρυζάλευρο το απόγευμα..Εγώ πάλι έδινα φρουτόκρεμα το απόγευμα (το πρωί δεν την ήθελε..) και ρυζάλευρο έδωσα για πάααρα πολύ λίγο γιατί θεώρησα πως δεν προσφέρει και τίποτα. Φαρίν λακτέ δεν έδωσα ποτέ. Συνήθως πάντως τα φρούτα τα δίνουν πρωί..

Μαράκι άρχισε τις συλλαβούλες ο Στεφανάκος;;; Κεκεκεκε τώρα, μαμαμαμαμα σε λίγο καιρό! Υπομονή μανούλα!

Καρολινάκι μου περαστικά στο Λυδιάκι σου...Αυτό που συμβαίνει φέτος με τον καιρό και με τις ιώσεις δεν έχει ξανασυμβεί...ΟΛΟΙ άρρωστοι..Για τα παιδάκια, δεν το συζητώ...Η γιατρός σας δε δέχεται τις Πέμπτες ούτε σε κάποιο νοσοκομείο;;; Εύχομαι αύριο να είναι πολύ καλύτερα η παπένια σου!!!!!! Θα περιμένουμε τα νέα σας!

Άννα Μαρία είδες που ο άντρας σου κάνει καλά που δεν είναι συνέχεια πάνω από τον Αντρέα;; Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο τυχερή είσαι που αποκοιμίζεται μόνος του. Εγώ ακόμα και τώρα ξαπλώνω δίπλα στον Πάνο μέχρι να τον πάρει ο ύπνος. Μου αρέσει βέβαια γιατί όταν γυρίζω από τη δουλειά μου λείπει και θέλω αγκαλίτσες αλλά παρόλ'αυτά κάποιες φορές που πνίγομαι από διόρθωση θα ήθελα πάρα πολύ να μου πει καληνύχτα και να πέσει να κοιμηθεί..Καλέ τι μου θύμισες πάλι ότι σήμερα είναι η παγκόσμια μέρα πεολειχίας;;;; Κρατάω μόνο την παγκόσμια ημέρα της μπριζόλας..Δε δέχομαι ότι γέννησα μια τέτοια μέρα :shock::shock::?:?:lol::lol::lol:

Κατερινάκι ένα θα σου πω! Θα αγαπήσω τη μαγειρική κοντά σου! Μα καλά, πόσες ιδέες μπορεί να έχει ένας άνθρωπος;;;;;;;; Έμεινα κάπως έτσι :shock::shock::shock: με όσα πρότεινες στην Άννα Μαρία αλλά και κάπως...έτσι =p~=p~=p~=p~=p~ Το ΙΚΑ με ποια ταμεία έχει ενοποιηθεί;;;;;;;;;Εγώ πάντως ούτε βιβλιάριο έχω αλλάξει,ούτε τίποτα...Χαμπάρι δεν παίρνω τι γίνεται :lol::lol::lol: Όσο για το soldesanil...ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ αλλά βαρύ φάρμακο :?:?:? ....Παρόλ'α αυτά αποτέλεί τη μοναδική λύση στη λαρυγγίτιδα....

Άννα Μαρία πολλά μου φαίνονται τα γλυκάκια που θές να φτιάξεις..Όσο για αυτό που λες ότι μετά από τόσο φαγητό ποιος θα φάει γλυκό, ένα θα σου πω. Μπορώ να φάω άπειρα γλυκά ακόμα και αν έχω σκάσει από φαγητό!!! Αθεράπευτα γλυκατζού :lol::lol::lol:

Κατερινάκι έτσι αναρωτιέμαι κι εγώ πώς ανεβαίνει η ζυγαριά αλλά μόλις κάνω απολογισμό του τι έφαγα μου φεύγει η απορία :lol::lol::lol:

Όλια μου πώς να μην είσαι χαζομαμά με αυτά που σου κάνει ο Νικόλας σου;;; Είναι να μη λιώνεις;;;;

Δε νομίζω πάντως να πρήζεσαι επειδή τρως ένα γλυκάκι το μεσημέρι....Σημασία έχει που ξεπρήστηκες!

Κοριτσάκια μου γλυκά και πάλι σας χιλιοευχαριστώ για τις πολύ γλυκές ευχούλες σας!!! Να είσαι όλες καλά και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

Πολλά φιλάκια από μένα και τον Πανούλη μου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια!!!

Αννα Μαρια αφου εχεις φαγωθει με τις φραουλες δες λιγο αυτο http://www.sintagespareas.gr/sintages/g ... -zele.html και αυτο http://www.sintagespareas.gr/sintages/i ... oulas.html και αυτο http://www.sintagespareas.gr/sintages/p ... latas.html ,τα γλυκα ανετα μπορεις να τα κανεις και δυο μερες πριν δεν παθαινουν τιποτα,μην τρεχεις τελευταια στιγμη,για εκμεκ που λες δες αυτο http://www.sintagespareas.gr/sintages/t ... taifi.html το εχω κανει κι εγω και ειναι πολυ καλο,μετα μπορεις να κανεις μιλφειγ που ειναι και πιο δροσερο εχω ωραια συνταγη δικια μου αν θελεις να στην γραψω και απο τουρτες υπαρχουν παρα πολλες επιλογες εκτος απο αυτο που εγραψα

Ανθη μου εγω σκεφτομαι ολες τις γεννες μου και θυμαμαι πολλες λεπτομερειες που ηταν και τρεις κιολας,πιστευω αυτες οι στιγμες μενουν για παντα χαραγμενες στην ψυχη μας ,αφου εισαι στο ΙΚΑ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα το ιδιο βιβλιαριο ισχυει απλα καποιοι γιατροι που ειναι εξω ειναι συμβεβλημενοι στον ΕΟΠΥΥ και μπορουμε να παμε χωρις να πληρωσουμε ή με καποια μικρη συμμετοχη ,χαιρομαι που σας κολλαω το μικροβιο της μαγειρικης :lol::lol: και που να δεις τι φτιαχνω συνεχεια δεν περναω μερα χωρις να φτιαξω κατι,χθες εφτιαξα λαγανες

Κατερινακι πολυ καλη ιδεα το καροτο μεσα στην σπανακοπιτα μηπως κι εσυ αρχιζεις να αγαπας την μαγειρικη κοντα μου μαζι με την Ανθη;; :lol::lol:

Ολια κατσε ακομα και δεν ειδες τιποτα,θα ακουσεις πολλα ακομα απο το στοματακι του οπως μανουλα μου εισαι η καλυτερη στον κοσμο,σαγαπω ως τον ουρανο,μανουλιτσα μου γλυκια και πολλα αλλα που εχω ακουσει κατα καιρους και ακουω καθημερινα και νιωθω υπεροχα!!!

παω να κανω καμια δουλιτσα και τα λεμε παλι μετα,πολλα φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!

Γκρινιαρούλης ο Αντρέας, αλλά όχι τρομερά πράγματα!

Όλια, τι γλυκούλης ο μικρούλης σου!

Ανθή, γιατί βρε, τι έχει η παγκόσμια μέρα πεολειχίας; Μη σου πω ότι για πολλούς είναι η μέρα που γιορτάζουν! :P :P :P

Για τα γλυκά που λέτε ρε κορίτσια, δεν είναι πολλά, γιατί στην Κύπρο υπάρχει πάντα το στοιχείο της υπερβολής. Εδώ σε γενέθλια πηγαίνουμε κι έχει εφτά-οχτώ γλυκά... Όχι σε βάφτιση. Οι καλεσμένοι μπορεί να μη φάνε και τίποτα, ακόμα κι αν έχει εκατό γλυκά. Αλλά αν έρθουν και δουν τρία γλυκά, θα σε θεωρήσουν το λιγότερο καρμίρη. Να μην πω για τα ατομικά προφιτερόλ. Έτσι και τολμήσω να κάνω τέτοιο πράγμα, θα με πουν γύφτισσα. Δυστυχώς έτσι είναι η νοοτροπία στην Κύπρο. Παραφορτωμένα τραπέζια, και να πετάμε τα μισά ή και περισσότερα από τα μισά...

Να σας πω τα γλυκά που σκέφτηκα, κυρίως με βάση τις συμβουλές της Κατερίνας:

1. Γαλακτομπουρεκάκια.

2. Σοκολατίνα.

3. Εκμέκ κανταΐφι.

4. Τάρτα φράουλας.

5. Κρεμ καραμελέ.

Περισσότερα δε νομίζω ότι θα μπορέσω να φτιάξω. Από τη μάνα μου ιδιαίτερη βοήθεια δεν περιμένω, γιατί πάλι την έχουν πιάσει οι αρρυθμίες. Θα έρθει και η πεθερά εκείνες τις μέρες, αλλά ελπίζω να μην προσφερθεί να βοηθήσει, γιατί είναι αφάνταστα σιχαμένη, και θα καταλήξει με τη σοκολατίνα καπέλο. Είμαι σίγουρη ότι διάφορες θείες θα μου προτείνουν να φτιάξουν κάτι, αλλά δε θα μπορώ να τους "παραγγείλω", θα φτιάξουν αυτό που θέλουν αυτές...

Πώς σας φαίνονται τα γλυκά μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου γλυκά, έβγαλε λιγο ήλιο και πήγαμε με την Αγγελική στις κουνιές, μου θύμισε καλοκαιρι γιατι ορμησε στα χαλικια και έπαιζε με τα κουβαδάκια των αλλων παιδιών γιατι τα δικά μας τα έχω μαζεμένα. Λένε οτι θα φτιάξει σιγά σιγά ο καιρός άντε επιτέλους να έρθουμε στα ισα μας.

Το απογευμα θα πάω να δω και ένα ακομα τελευταιο παιδικό σταθμό, ειχαμε αναβάλει το ραντεβου επειδή ήταν άρρωστη την προηγούμενη βδομάδα, και ειμαι έτοιμη να αποφασισω για να ξεκινήσει απο Απρίλη. Να έχω και εγώ μπροστά μου τρεισήμιση μήνες μέχρι να έρθει το μπεμπέ να κάνω οτι ετοιμασίες πρέπει στο δωμάτιο.

Κατερινα μου στην μαγειρική δεν σε φτανει καμια εγώ αν έχω ορεξη και χρονο μπορει να πειραματιστώ λιγάκι. Φαντάσου απο το 2007 που παντρευτήκαμε μιξερ μου πήρε τον Νοέμβριο ο άντρας μου δώρο για την γιορτή και τα γενέθλιά μου. Αυτό έχει διάφορα εξαρτήματα, ε έχω φτιάξει μονο κεικ και ένα άλλο γλυκο σαν μους μέχρι τώρα. Θα μάθω που θα πάει.

Ανθή στον ΕΟΠΥΥ ειναι το ΙΚΑ το ΤΕΒΕ ο ΟΓΑ και κάποια μικρότερα δεν τα θυμάμαι.

Ολια ο Νικολας θα σου κάνει ολο γλύκες απο δω και πέρα και θα σε τρελάνει

Αννα Μαρια τα γλυκά ειναι τέλεια οτι περισσεψει ξέρεις ταπερακι και εδώ τοσες ειμαστε :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε?Εμείς καλά είμαστε.Στο σπιτι και βαριέμαι απίστευτα!!!Ο Στεφανάκος γκρίνιαζε λίγο από το μεσημέρι και τώρα κοιμηθηκε.Για τις συλλαβες που λέτε λέει κι αλλα...οπως...για-για, που που, κε-κε!!!!Τα λέει και συνεχόμενα και φωνάζει κι εχει πολύ πλάκα!!!Κάνει και παλαμάκια ταυτοχρονα!! :lol::lol:

Αυριο δεν θα παω σχολείο, ή μαλλον θα πάω αλλα οχι στο δικό μου.Με στέλνουν σε ένα σεμινάριο απο το υπουργείο από τις 8-1.

Καγκουράκι θέλω σπανακοπιτα!!Μου άνοιξες την όρεξη!!!Τι κάνει η Αγγελικούλα??

Κατερίνα χρυσοχέρα καλές οι ιδέες σου!!Εγώ ξέρεις με τι ζοριζομαι?Με το φαγητο της μέρας!Ως συνηθως μαγειρεύω βράδυ γιατι το μεσημερι μονη είμαι οποτε τρωω κατι ελαφρυ.Για πες το πρόγραμμα της εβδομάδας για φαγητο!!!

Καρολινάκι μου πάρε τα πάνω σου.Περαστικά στο κοριτσάκι σου. Ελπιζω να ειναι καλύτερα σήμερα.

Ανθή μου πώς περάσατε με τον μικρο σου?Αναπολείς τις στιγμές της γέννας ε??Εγω εδώ καθε φορά που κλείνει μήνα και τα σκέφτομαι!!!

Ολια μου τι γλυκός ο Νικολάκης σου...Ανυπομονώ να ακούσω κι εγώ τέτοια!!!

Κάλλι πώς είσαι σήμερα?

Αννα Μαρία μια χαρά αυτά που αποφασισες να φτιάξεις.Και μην τρεχεις την ιδια μερα.Κάντα μια μερα πριν.Α και γιατι να μην βοηθησουν θειες?Αν σε ρωτησουν τι θες πες τι σκέφτεσαι και μπορεί να σου φτιάξουν κάτι.Εγώ είχα γλυτώσει από αυτο το θέμα γιατι η νονά του αντρα μου φτιαχνει γλυκά και πουλάει.Ετσι επεμενε να μας φτιάξει δωρο απο αυτη κι ετσι εγινε.Μας εφτιαξε και μια τουρτα μια φιλη με ζαχαροπαστα που ηταν γηπεδο και ειχε πανω μπαλα ποδοσφαιρου.Α και ειχαμε και συντριβανι σοκολατας το οποιο το κατασπάραξαν όλοι!!!! Ελπίζω σύντομα ο φωτογραφος να μου φερει τις φωτο να σας βάλω!

ΑΑα και ξέρεις τι άλλο μπορείς να κάνεις αν δεν θες τόσα γλυκά?Να αγοράσεις φρούτα και να τα έχεις διπλα απο τα γλυκά.Το είδα σε αρκετες βαφτισεις.

Για τα κεραστικά που λες, μπορεις να βρεις αρκετα φθηνα, μην αγχώνεσαι.Μονο ψάξε το καλά.Αμα θες κατι απλό σιγουρα θα βρεις λογική τιμή.

Αυτά κορίτσια μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια για φιλημα τι μου κανετε;

Ανθη μου ο Πανουλης καλυτερα; Σε αγχωσα ε; Παντως κι εμενα το ιδιο μου κανανε, καλο ντυσιμο κι εξω στο μπαλκονι η ακομα καλυτερα βολτα στη θαλασσα με το αμαξι να παρω αερα. Για τον ευκαλυπτο τοτε λεγανε οτι κανει καλο, τωρα ισως ανακλαυψαν κατι αλλο, δεν ξερω.

Καρολινακι περαστικα και σε σας!Και μην πεφτεις, ολα σκατα θα πανε!

Αννα Μαρια προσεχε το με τον υπνο, γιατι ειναι ευκολο να την πατησεις, εννοω οτι τωρα κοιμαται ετσι μονος του και ειναι τελεια, οποτε συγκρατησου και μην τον κοιμισεις αγκαλια οσο κι αν το θες! Εγω το εκανα το λαθος κι εκει που πηγαινε μολις τον επιανε νυστα και χωνοταν μονος του στο παρκο για νανι, τωρα ξερει και μολις τελειωσει η μπαταρια του σκαρφαλωνει πανω σε μενα η τον πατερα του για αγκαλιτσες! Δεν με ενοχλει καθολου, απλα εκει υπαρχει παγιδα. Αν κοιμηθει στην αγκαλια μου και τον παω μετα στην κουνια, ξυπναει καποια στιγμη και τρομαζει και κλαιει πολυ! Αν παλι τον παω πριν κοιμηθει και καταλαβαινει τι γινεται ξεσηκωνει τον κοσμο για να κατοσυμε παλι αγκαλια! Πρεπει να πετυχω τη στιγμη ακριβως που ειναι μεν κοιμισμενος αλλα οχι τελειως, οποτε καταλαβαινει οτι παμε στην κουνια του αλλα δεν αντιδρα και κοιμαται ολη νυχτα σαν αγγελος! Για αυτο σου λεω! Αγιος ο αντρας σου!

Μαρακι μου ερωτευμενο με το Στεφανακο ειστε καλα ολοι; Τελεια ειναι τα πρωτα λογακια!!!

Καλη τι νεοτερα; Η ανακαινιση τελειωσε επιτελους;

Καγκουρακι μου εσεις; Ολια ο Νικολακης;

Κατερινα μου με αυτα που γραφεις δεν ανοιγεις την ορεξη μονο στις εγκυουλες! Μιαμ μιαμ!

Α και μια και μιλαμε για φαγητο κι ηταν και χτες η μερα της μπριζολας και της πεολειχιας...Αννα Μαριαααααααα...η πεολειχια ειναι νηστισιμη η λογω....διαδικασιας θεωρειται αρτισιμη;;;;

Φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας!

Τρελή γκρίνια ο μικρός σήμερα. Ειδικά απ' το μεσημέρι και μετά. Τον ξετίναξε τον άντρα μου το απόγευμα. Με έπαιρνε τηλέφωνο και μου έλεγε να πάρω άδεια την άλλη βδομάδα για να τον προσέχω, γιατί δεν αντέχει άλλο... Ευτυχώς μετά που τον τάισε ηρέμησε, μετά ξανάρχισε γκρίνια και μετά κοιμήθηκε. Λέτε να περνάει κανένα άλμα;

Καγκουράκι, λέω να φτιάξω κι εγώ σπανακόπιτα αύριο. Είναι κρίμα ο άντρας μου, ταλαιπωρήθηκε πολύ χτες βράδι και σήμερα, και λέω να του φτιάξω μια πίτα που τρελαίνεται! Να δω τι θα προλάβω να κάνω...

Χριστίνα, εμάς έμαθε και αποκοιμιέται μόνος του, να δούμε πόσο καιρό θα κρατήσει αυτό.

Μαρία, πλάκα κάνω βρε για τα κεραστικά! Είσαι τυχερή που είχες φίλη που κάνει τούρτες και τέτοια... Πριν μιλούσα με μια φίλη μου που έχει τρία παιδιά και μου έλεγε ότι στις βαφτίσεις τους, είχαν περίπου 150 άτομα, και ότι τους πήγαιναν γλυκά για το μπουφέ οι συγγενείς, κι επειδή (όπως είπα και πριν) οι Κύπριοι έχουν το στοιχείο της υπερβολής, ειδικά με το φαγητό, γινόταν χαμός. Είχαν 30 γλυκά!!! Και μου λέει "ε, εσείς για 60 άτομα, με δέκα γλυκά είστε εντάξει"!!!!!!! Γι' αυτό σας λέω... Είπε να μου φτιάξει κι αυτή κάτι, και σκέφτομαι να της πω να μου φτιάξει το εκμέκ, και να πω και στην κουμπάρα μου και σε καμιά άλλη φίλη μου, αν μπορεί, να έρθουν να βοηθήσουν στην προετοιμασία. Τη σοκολατίνα μπορεί να πω στη μάνα μου να τη φτιάξει, που έχει κάνει πάρα πολλές φορές. Για να δούμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα Μαρια αυτο με τα γλυκα και μενα μου φαινεται υπερβολη ..Δεκα γλυκα ?? :( Για 60 ατομα ..Θα εχεις αλλες ετοιμασιες τα γλυκα θα σκεφτεσαι??Αφου ομως ολοι ετσι κανουν τι να πω .Υπομονη ..Τουλαχιστον ας σε βοηθησουν οι θειες...Ο Αντρεακης ηρεμησε???Εμενα τωρα κοιμηθηκε..

Εγω σημερα τελειωσα τις δουλειες μου ..Βεβαια ξεπατωθηκα μεχρι και το σαλονι επλυνα ..Τωρα εκανα μπανιο και αυριο το πρωι εχω οδοντιατρο...

Κανγκουρακι εγω στο μιξερ μεχρι στιγμης μονο κεικ φτιαχνω...Κατερινακι εσυ που φτιαχνεις πες καμια συνταγη για μηλοπιτα..Τελευταια εφτιαξα μια συνταγη που μου ειπε η αδερφη μου αλλα επειδη εβαλα τα μηλα απο κατω χωρις λαδοκολα μου κολλησε και εγινε λιγο καρβουνακι ..Την εδωσα στην πεθερα και την εφαγε ..Παλι καλα!!! :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλια, όχι βρε, σιγά μην κάνω δέκα γλυκά! Είπα ποια θα κάνω, αν φτιάξει η φίλη το εκμέκ και η μάνα μου τη σοκολατίνα, μου μένουν τα γαλακτομπούρεκα που θα τα κάνω κάποια στιγμή, μπορεί και μες στη βδομάδα και θα τα βάλω κατάψυξη, η τάρτα φράουλας και η κρεμ καραμελέ. Αν έρθουν και οι φίλες να βοηθήσουν, δε θα είναι και τόσο δύσκολο!

Η ιδέα της Μαρίας με τα φρούτα είναι καλή επίσης! Σκέφτηκα και τη φρουτοσαλάτα, αλλά πρέπει να είναι ημέρας και επίσης πρέπει να έχουμε μπολάκια, εκτός από πιατάκια...

Χριστίνα, ξέχασα να σου απαντήσω. Η πεολειχία φυσικά και είναι αρτύσιμη, ακόμα και η Κάλη που είναι βουτηγμένη μέχρι το λαιμό στην αμαρτία θα σου το έλεγε αυτό! :P : P :P :P :P :P :P :P :P

Καλά, έχει βγάλει έναν αέρα τώρα... Σαν ανεμοθύελλα... Χαμός γίνεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλια, εφτάψυχες είναι οι πεθερές... Δεν παθαίνουν τίποτα, ούτε με καμένα μήλα, ούτε με τίποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να καταλάβετε πώς λειτουργούν οι Κύπριοι με το θέμα "φαγητό-φιλοξενία": όταν είχαν έρθει οι περίφημες φίλες της θείας μου, περιμέναμε καμιά δεκαριά-δωδεκαριά άτομα. Λοιπόν, είχαμε: κοτόπιτα, τυροπιτάκια, σπανακοπιτάκια, ελιοπιτάκια, σοκολατίνα, μπακλαβαδάκια και χαλβά. Οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται... Φυσικά, έμειναν ΟΛΑ!!!

Αυτό είναι το νόημα για την Κύπρια νοικοκυρά: να φτιάξει ένα στρέμμα φαγητά και στο τέλος να μείνουν όλα, γιατί φυσικά, κανείς δεν μπορεί να φάει τόσο φαγητό, ούτε καν οι Κύπριοι!

Μαρία, με το φαγητό της ημέρας κι εγώ ζορίζομαι. Δεν έχω και πολύ χρόνο, κι ο άντρας μου γκρινιάζει ότι όλο τα ίδια και τα ίδια τρώμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τι κάνετε;;;

Σήμερα το πρωινό μας ήταν ΕΛΕΕΙΝΟ :evil::evil::evil: Ο Πάνος ξύπνησε με βουλωμένο και πρησμένο το ματάκι του (έπαθε επιπεφυκίτιδα), έκανε μια ελαφρά κρίση λαρυγγίτιδας (του έδωσα σταγόνες soldesanil) και μάτωσε πάρα πολύ η μυτούλα του την ώρα που του ρουφούσα τις μύξες με το μηχάνημα..Δυστυχώς δεν έχει μάθει ακόμα να φυσά τη μύτη του και αυτό το μηχάνημα δεν το θέλει με τίποτα..Εντωμεταξύ ήμουν και μόνη στο σπίτι και δεν είχα άνθρωπο να του κάνει ένα κεφαλοκλείδωμα για να κάνω τη δουλειά μου...Τέλεια ε;;; Εγώ πάλι κύλησα. Πονά ο λαιμός μου ξανά πάνω που είχα γίνει καλά..

Για αύριο ακύρωσα και τα 3 ιδιαίτερα που έχω για να κάνω με την ησυχία μου τις δουλειές μου...Δε νομίζω ότι θα την πάλευα αν γυρνούσα στις 10 το βράδυ στο σπίτι...

Κορίτσια νιώθω κάτι στην κοιλιά μου. Ειδικά σε ένα σημείο πάνω αριστερά...Μπορεί να είναι το μωρό μου γιατί το νιώθω συχνά. Δεν είμαι όμως σίγουρη. Στον Πάνο είχα νιώσει κάτι σαν φτερούγισμα. Τώρα είναι λίγο διαφορετικό...Δεν ξέρω τι να πω;;

Κορίτσια δεν μπορώ να κρατήσω τα μάτια μου ανοιχτά και έτσι σήμερα δε θα σας σχολιάσω....Αύριο δε θα καταφέρω να μπω λόγω προετοιμασίας του πάρτυ, μεθαύριο σίγουρα δε θα μπω γιατί είναι η μέρα του πάρτυ, οπότε τώρα θα σας πω τα νέα μου την Κυριακή!

Σας φιλώ όλες και ζητώ συγνώμη που δε σχολίασα τίποτα :oops::oops::oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη μου ελπιζω ο Πανουλης να ναι καλυτερα στο παρτυ του..Και μενα ο Νικολακης αυτο το μηχανημα δεν το θελει καθολου ουτε τους ορους χτυπιεται οταν ειναι να βαλουμε ορο..

Αννα Μαρια χαρα στο κουραγιο σου να κανεις ενα σωρο ετοιμασιες και στο τελος ολα να μενουν...Το λεω για τις θειες που ηρθαν και εμειναν ολα..

Εγω σημερα το πρωι πηγα οδοντιατρο και εβγαλα ενα υπολοιπο απο δοντι αλλα μου εκανε διπλη ενεση και ακομη ειμαι μουδιασμενη..Μου ειπε οτι θα ποναει μετα ...Γιανα μου το βγαλει χρησιμοποιησε ολατα εργαλεια της η γιατρος αφου δεν εβγαινε .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω βρε Ανθή, τι περνάτε κι εσείς μ' αυτές τις αρρώστιες... Τι χάλια... Μακάρι να γίνει καλά ο Πανούλης για να περάσει όμορφα στο παρτάκι του, κι εσύ για να μην ταλαιπωρηθείς. Έχεις και τόσες ετοιμασίες... Αν δεις ότι ζορίζεσαι, κάνε λιγότερα φαγητά, μην κουραστείς πολύ.

Αχ, μακάρι να είναι το μωράκι σου αυτό που νιώθεις!

Όλια, άντε πάλι με τα δόντια!!! Περαστικά!

Άσε βρε, οι Κύπριοι δεν έχουν αίσθηση του μέτρου σχετικά με το φαγητό. Αν καλέσεις και έχεις λίγα πράγματα, όλοι θα σε πουν ότι είσαι τσιγγούνης και γύφτος. Αν καλέσεις και έχεις ένα τεράστιο μπουφέ θα σου πουν "αχ καλέ, γιατί μπήκες στον κόπο και τα έκανες όλα αυτά; Ποιος θα τα φάει;". Αλλά για τόλμα να μην το φτιάξεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακια μου..

ελπίζω να μου στε όλες καλα..

συγνωμη που δεν σχολιαζω αλλα ειμαι χαλια η εγκυουλα το βραδυ εβηχα εβηχα και απο τις 4 μεχρι τος 5.30 δεν μπορουσα να κοιμηθω..:cry::cry: αρρωστησα η μάλλον κόλλησα από την παπενια μου...μαμωτο :evil::evil: 3 φορες ειχα παθει βροχιτιδα απο τον δεκεμβρη μεχρι τον ιοανουαριο ..και τωρα παλι πηγα στο γιατρο και μου πε όχι εχω βροχοσπασμο... :( μου πε να παρω σιροπι και ενα σπρει με κορτιζονη το πουλμικορτ..αρκει να πει το ναι και ο γυναικολογος .. ;) το βραδυ θα παμε να δουμε τον ποντικουλη μας!!

τωρα πρεπει να βρω το κουραγιο να μπω να κανω μπανακι και να ξυριστω...και εχω κατι ριγη..

σας φιλω όλες...

ανθη μου αν δεν μπω αυριο..καλα να περασετε στο παρτυ σας με τον πανουλη σας...να περασετε τελειαααααααα...

κατερινακι..αν και πολυ πολυ καθυστερημενα :oops::lol: να σου ευχηθω με γεια τα ρουχαλακια για το μπεμπε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια μου, σήμερα ξύπνησα νωρις, εχω καλοσυνηθίσει τον τελευταιο καιρό και ξυπνάω με την μικρή κατα τις 9, και τώρα νυστάζω.

Ανθή περαστικά και στον Πανούλη και σε σένα, καλές ετοιμασιες και να περάσετε πολύ πολύ ομορφα στο παρτάκι σας. Βασικά να ειστε καλά και σε καλή διάθεση!!

Καρολινάκι περαστικά σου και περιμένουμε νέα απο τον ποντικούλη σου. Η μικρούλα ειναι καλύτερα? Αυτος ο χειμώνας ατελειωτος και σήμερα το έχει το κρύο του, τώρα έβγαλε λιγο ήλιο.

Ολια πονάει ακομα το δοντάκι, ξεμπέρδεψες ή έχεις κι άλλα με τον οδοντιατρο?

Αννα Μαρια αυτο ειναι ουτε με τα λιγα ουτε με τα πολλά δηλαδη ακους καλά λογια στην Κύπρο, τουλάχιστον στο σπιτι τα πολλά που φτιάχνεις σου μένουν κάτι ειναι και αυτό.

Νομιζω θα πάω να ξαπλώσω :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο τη νύστα ξέχασα Ανθή μου οτι πολύ πιθανο να ήταν το μωράκι σου αυτο που ένοιωσες!!!!!!!!!!

Ειμαι σιγουρη που οταν ξαναμπεις θα μας πεις οτι αυτο ήταν και κάνει πλεον αισθητή την παρουσία του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια μου!

Ανθη μου περαστικα σας! Ελπιζω να ειναι καλα το παιδι στο παρτακι του μωρε!

Καρολινακι μου, περαστικα και σε σενα. Κι εγω στην εγκυμοσυνη ειχα παρει πουλμικορτ μου ειχε πει ο γιατρος οτι η κορτιζονη δεν βλαπτει το εμβρυο.

Καγκουρακι εγω και 9 και 10 να ξυπνησω παλι νυσταζω, δεν μπορω γενικα εχω πολυ καλες σχεσεις με τον υπνο!

Αννα Μαρια ΤΩΡΑ ειδα ολα οσα γραψατε για τη βαφτιση, τα γλυκα και την Κυπρο. Εγω να σου πω ειμαι λιγο μουλαρα. Δηλαδη, θελω να εχω μεν αρκετα πραγματα, αλλα επειδη ξερω οτι παντα καποιοι θα βρουν κατι να παραπονεθουν, δεν χολοσκαω κιολας! Ας πουν ο,τι θελουν....Παντως μου τρεχουν τα σαλια με οσα ακουσα και διαβασα!

Κατερινιω, εισαι σουπερ μαγειρισα και πολυ ζηλευω! Ευτυχως δεν μας διαβαζει ο αντρας μου, χαχαχαχα!

Ολια μου τι κανει ο κουκλος σου που σε κανει και λιωνεις;

Μαρακι ολα καλα;

Καληηη που εισαι; Μηπως κανεις παλι σεξ; Μωρε καλα τα λεει η Αννα Μαρια, βουτηγμενη στην αμαρτια εισαι! :twisted::twisted:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κοριτσάκια!

Εγώ δεν πήγα σήμερα σχολείο, κλαψ... Πήγε ο άντρας μου για ένα τουρνουά σκάκι στη Λευκωσία, θα ερχόταν η μάνα μου να προσέχει τον Αντρίκο, αλλά την έπιασαν πάλι οι αρρυθμίες της, κι ενώ μέχρι την ώρα που θα ερχόταν της είχαν περάσει, εντούτοις φοβόταν, επειδή χρειάζεται και ξεκούραση, και αφού δεν είχα άλλη επιλογή, αναγκάστηκα να μην πάω...

Μου είπε μια φίλη μου να της πάω τον Αντρίκο, αλλά δεν ήθελα να τον βγάλω μ' αυτόν τον τρελοαέρα, αφήστε που δεν την ξέρει κιόλας ο μικρός... Αυτή να έρθει δεν παίζει γιατί έχει και δύο παιδιά, οπότε... Σπίτι...

Προτιμώ να πηγαίνω στο σχολείο, γιατί πηγαίνω και ξεκουράζομαι. Σπίτι που έμεινα, όλο δουλειές έκανα. Σιδέρωσα ενάμιση πλυντήριο, καθάρισα τα μπάνια, και κρατούσα τον Αντρίκο που ήθελε όοολο αγκαλιές και παιχνίδια. Τώρα είμαι ένα πτώμα.

Καγκουράκι και Χριστίνα, κι εγώ θέλω να κοιμάμαι μέχρι αργά, αλλά πού τέτοια τύχη... Όχι ότι ξυπνάω πολύ νωρίς, αλλά θέλω κι άλλο!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, είναι όλοι οι άντρες απύθμενα ηλίθιοι, ή μόνο εγώ έχω την τιμή να έχω τέτοιο κελεπούρι; Λέω στον άντρα μου να βάλει τις πιπίλες στην αποστείρωση. Και τι έκανε; Έβαλε τις πιπίλες στην αποστείρωση. Χωρίς να βάλει νερό στην αποστείρωση και χωρίς να τη βάλει καν στην πρίζα! Κι όταν του είπα "μα είναι δυνατόν;" μου λέει "μου είπες να τις βάλω στην αποστείρωση, τις έβαλα, βάλε εσύ την πρίζα". Είναι δυνατόν να είναι ΤΟΣΟ μα ΤΟΣΟ ηλίθιος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ρε Αννα Μαρια πολυ πλακα εχετε πολυ γελασα παλι :lol::lol: και φανταζομαι κι ολες οι αλλες,ε δεν του ειπες κι εσυ να τον βαλει στην πριζα του ανθρωπου :o ,οσο για τα γλυκα χαιρομαι που σε βοηθησα λιγο αλλα τι πραγμα κι εσεις ρε παιδι μου τοσα γλυκα;;; :o:o υπερβολη μου φαινεται,τουλαχιστον αφου θα σε βοηθησουν οι θειες σου με τοσες ετοιμασιες και με τον θηλασμο παλι καλα,πιστευω θα τα καταφερεις,τι εγινε με το τουρνουα;;κερδισε τουλαχιστον;;κι εγω αυριο εχω σιδερωμα :evil::evil: και πως το βαριεμαι

Ολια μου δες λιγο αυτη τη μηλοπιτα ww.sintagespareas.gr/sintages/milopita-i-teleia.html και αυτη ww.sintagespareas.gr/sintages/milopita.html της εχω κανει και τις δυο και μου αρεσουν πολυ,η δευτερη ειναι περισσοτερο μηλοπιτα-ταρτα θα ελεγα,αν θελησεις καποια διευκρινηση να μου πεις

Χριστινακι σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,λατρευω την μαγειρικη και το κανω με πολυ μερακι και γιαυτο και προσπαθω να γινομαι ολο και καλυτερη

Ανθη μου περαστικα σας κοριτσι μου και καλη δυναμη με τις ετοιμασιες,ευχομαι να ειστε καλυτερα και να ευχαριστηθητε το παρτακι σας και κοιτα να ξεκουραζεσαι και λιγο,αυτο που ενιωσες πιθανον να ειναι το εμβρυακι σου τι αλλο να ειναι;;;

συμπεθερα μου σε εχουν διασυρει αυτες οι κακουργες εδω μεσα μπες να αποκαταστησεις τη φημη σου γιατι δεν σε βλεπω καλα :lol::lol::lol:

Καρολινακι ειναι καλυτερα η μικρη σου;;εσυ πως εισαι;;ευχομαι συντομα περαστικα και στις δυο σας,ο υπερηχος πως πηγε;

Μαρακι εσυ με ειχες ρωτησει για το μαγειρεμα,να μου λες οταν θελεις να βγαζουμε προγραμμα αν νομιζεις οτι θα σε διευκολυνω ;):D και να λενε και τα υπολοιπα κοριτσια ιδεες γιατι μην νομιζεις κι εγω ψαχνομαι πολλες φορες

πολλα φιλια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...