Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ-ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2010 Νο 12


Recommended Posts

καλα οχι οτι ολες ειναι το ιδιο,μην παρεξηγηθουμε,παντως 2-3 που γνωρισα στην Σουηδια,ηταν πολυ....πως να το πω,αν καποιος τους αρεζε δεν ''κολλουσαν''ακομα και αν ηταν με την συζυγο,παντως ηταν ομορφες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

a mpella mou se tetoies periptwseis xreiazomai egw nifoeksolotreutis :P:P:P

ena thanatiforo vlema kai eksw apo ti porta :P

prepei kapoia stigmi na sas pw ti ekana se mia pou kollouse ston antra mou tote itan akoma filos mou, afou na fantasteite me vlepei kai allazei pezodromio tetoio xouneri epathe xaxaxaxa :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια είστε απίστευτες!εδώ ταιριάζει η παροιμία "ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται¨. Χτες που πήγα στον γιατρό η πρωτη ερώτηση ήταν αν μπορούμε ακομα να κάνουμε... :blush: , αλλά ο άντρας μου με τίποτα!!!!!!

Αναστασία εκμεταλλεύσου το τώρα με τις ευλογίες του γιατρού γιατί μετά με το μωρό θα πέσει δεύτερος γύρος αποχής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκνευριζομαι μονο αν καποια ειναι πολυ προκλητικη,δλδ αδιαφορει εντελως αν ο αλλος συνοδευετε,αλλιως ενταξει τι να κανουμε,ολο και καποια θα κοιταξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αδερφος μου ειναι ξανθος με γαλανο ματι αλλα εισαι παντρεμενη..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!αστειευομαι φυσικα!!!!!

μπελλα μου η συγκεκριμενη αισχος ειναι!!!αντρογυναικα!!!μονο με μηχανες και τετοια ασχολειται!και μια αλλη που ειχα γνωρισει τα ιδια.μαλλον ετυχε..

τουιτι μου ετσι λεω αλλα φοβαμαι ρε γμτ!δεν εκανα τπτ σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και θα κανω τωρα???αν η τσουπρα μου ομως εχει σκοπο να βγει στις 41-42 εβδομαδες τι να κανω???δεν μπορω να περιμενω..θα σκασω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειαααα!

Αγγελικούλα μου :( Πολύ κακό αυτό που συνέβη! Ευτυχώς είναι όλα καλά με εσένα. Με το γιατρό όμως τι; Και βέβαια έχεις δίκιο, κάθε κοπέλα θα θύμωνε στη θέση σου, αν είναι δυνατόν! Τις επόμενες μέρες που έρχεσαι Αθήνα θα τον δεις, έτσι δεν είναι; Προσωπικά θα τον ξέχεζα ρε καλό μου για να με θυμάται την επόμενη φορά (αν και απ' ό,τι κατάλαβα δεν θα υπάρξει). Αν σε ενέπνευσε ο γιατρός και το νοσοκομείο εκεί... δεν το ψάχνεις περισσότερο, μήπως τελικά η λύση βρίσκεται πιο κοντά σου; Πολύ στενοχωρήθηκα γαμώτο... Τι ζώα υπάρχουν!

Κατρινάκι, όχι δε διαβάζω. Τέλος.- Θα κανονίσουμε για κανένα καφέ;; Τα χρωματάκια είναι υπέεεεεροχα! Με γεια σας! Και η κοιλιά ακόμη πιο υπέροχη όμως B)

Γελίζ μου, είμαι χαζούλα, σόρι :blush: Μήπως να τους ζευγαρώσουμε, να βρουν χαρά μεταξύ τους τουλάχιστον; :P

Μάγδαααα, κουκλάκι είναι και το δικό σου γατουλίνι :woohoo: Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας, αλλά δεν ξέρουμε αν μπορούμε να σας ικανοποιήσουμε λόγω... έλλειψης προσόντων χαχαχ :laugh:

Μήτση, με όλο το θάρρος, μήπως η γιατρός σου σε... σπρώχνει διακριτικά προς το ιδιωτικό; Τι πάει να πει δεν εμπιστεύεται τους αναισθησιολόγους του Έλενα; :dry:

Χρύσα, επιτέλους! :kiss::kiss:

Ρόζη, τέλεια νέα :woohoo: Συγχαρητήρια! Άντε, πλησιάζει ο καιρός! Με γεια και η κούνια σας :cheer::cheer:

Σουπίτσα μου, μπράβο σας ρε θηρία, δύο κιλά και όλα καλά B) Έπρεπε να σου απαγορεύσει να κάνεις το τραπέζι στα πεθερικά! Ακούγεται πιο... δύσκολη υπόθεση από λίγες μέρες διακοπούλες :P

Καλά, Αναστασία, η δικιά σου πήγε κιόλας τρία κιλά;;; Σούπερ! Δεν κατάλαβα τι σχέση έχει ο πλακούντας. Κι εμένα είναι grade 0 ακόμη. Αν δεν πάει 3 δε γεννάμε;! Κάτι δεν κατάλαβα καλά; Άντε βουρ στο ψητό τώρα :woohoo: :woohoo:

Λαμπρινή, τι γλυκιά φωτογραφία! Αυτό το πλασματάκι σου λέει ότι σε αγαπάει; Λιώνω και μόνο που το βλέπω γραμμένο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μου αν δεν παει ο πλακουντας στο επιπεδο 3 σημαινει πως δεν εχει γερασει αρκετα με αποτελεσμα δεν επερχεται φυσιολογικος τοκετος (φυσιολογικα,χωρις προκληση και πιεση απο τον γιατρο).ειναι αλυσιδα.οταν θα αρχισει το αμνιακο υγρο να μειωνεται,αρχιζει να γερναει και ο πλακουντας τοτε ερχεται ο τοκετος φυσιλογικα.εμενα τπτ απο αυτα δεν εχει συμβει.το υγρο εικαι νορμαλ,ο πλακουντας ακομα εντελως "απειραχτος"..

σε προκαλει να κανεις σεξ 'η οχι????? :D :D :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο πλακουντας στη φαση που ειμαστε μπορει να γερασει αποτομα.. δεν το ξερουμε αυτο..μου ειπε ο γιατρος πως σιγουρα δεν θα γεννησω ως την αλλη εβδομαδα αλλα για μετα δεν ξερει.μπορει να αλλαξει(αν κ δεν το βλεπω).εσυ δεν εχεις λογο να ανησυχεις..με καισαρικη θα πας οποτε..δεν χρειαζεται να γερασει ο πλακουντας σου για να γεννησεις.ο πλακουντας εξυπηρετει να γερασει μονο για τις γυναικες που ενδιαφερονται να γεννησουν φυσιολογικα.δεν επηρεαζει το εμβρυο.

μεγαλωσε η καραμελιτσα μου!!!αχ !!!αρχιζει να επιβεβαιωνετα ο γιατρος μου..κοντα στα 4 θα γεννηθει...μαμααααααααα μουυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuoula mou :kiss::kiss::kiss::kiss:

asta na pane me to v@#$$a alla tha dw ti tha kanw tha to psaxw ligo akoma kai o theos voithos :dry:

mexri kai sto giatro pou eixa pou ksegennage patra skeftomoun na girisw :dry:

anastasia mou eseis tha mporeite na tin pernete eukola agkalitsa egw to kovw na fovamai toso mikri pou provlepete na einai :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Κοιλίτσες" μου γεια σας κ πάλι.Μόλις σηκώθηκα από τον υπνάκο μου κ απ ότι βλέπω η κουβεντούλα...καλά κρατεί.

Κuo μου ναι ναι αυτός είναι που μου λέει τις γλυκές κ αθώες κουβεντούλες του... και λιώνω!!!

Πάω να φάω το κάτι τις μου κ επανέρχομαι... :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelike. έγραψε:

kuoula mou :kiss::kiss::kiss::kiss:

asta na pane me to v@#$$a alla tha dw ti tha kanw tha to psaxw ligo akoma kai o theos voithos :dry:

mexri kai sto giatro pou eixa pou ksegennage patra skeftomoun na girisw :dry:

anastasia mou eseis tha mporeite na tin pernete eukola agkalitsa egw to kovw na fovamai toso mikri pou provlepete na einai :dry:

αγγελικη μου μη το λες αυτο... ο υπερηχος να ξερεις πως κανει λαθος κατα 200-300 γρ.οι μετρησεις βγαινουν συμφωνα με την υποκειμενικη μετρηση του γιατρου.αλλα και τα κιλακια της μπεμπουλας σου ειναι πολυ καλα!!!!!μην ανησυχεις!εσυ θα την γεννησεις και πιο ευκολα!εγω?????αχ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνεπώς Αναστασία δεν ξέρεις, μπορεί την επόμενη εβδομάδα να είναι πιο «έτοιμος», όχι; Σε κάθε περίπτωση, αφού σου είπαν σεξ... εσύ σεξ! Είναι εντολή γιατρού χαχαχ :laugh:

Επισκληρίδιος δεν παίζει; Δε θα έχεις πρόβλημα εσύ. Θα σκέφτεσαι ότι στο τέλος θα δεις την καραμελίτσα και θα πάει μια χαρά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοιλιτσες...εχω φρικαρει λιγο με το περιστατικο στο ελενα...κριμα η κοπελα...ποσο ηλιθιος μπορει να ειναι ο γιατρος δηλαδη...aggeliki εγω θα τον εκραζα κανονικοτατα στην θεση σου κ δεν θα ξανα πηγαινα...παλι καλα ο δικος μου που ειναι κ στο ελενα μεχρι κ τηλεφωνο με παιρνει κ μου λεει οτι χρειαστω να τον παιρνω τηλ αμεσως οτι ωρα κ να ειναι ακομα κ για τον νευροπονο που εχω που ειναι συνηθησμενο πηγα κ με εξετασε κ ας ηταν σιγουρος οτι δεν ειναι κατι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σηκωθηκα κι εγω!μετα απο τοσεσ ωρες ξαπλα ακομα πονανε τα ποδαρακια μου!ποτε θα συνελθουν?ολο και πιο ευκολα πρηζοντε!και πονανε περισσοτερο!Ο γοφος μου ποναει απιστευτα..οταν σηκωνομαι για κανα 10λεπτο κουτσαινω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρινα έγραψε:

Σηκωθηκα κι εγω!μετα απο τοσεσ ωρες ξαπλα ακομα πονανε τα ποδαρακια μου!ποτε θα συνελθουν?ολο και πιο ευκολα πρηζοντε!και πονανε περισσοτερο!Ο γοφος μου ποναει απιστευτα..οταν σηκωνομαι για κανα 10λεπτο κουτσαινω!

σε καταλαβαινω απολυτα κ εγω ποναω οταν γυρναω πλευρο κ κανω 10 λεπτα να σηκωθω απο το κρεβατι κ κουτσενω αρκετη ωρα...στον υπνο σας μουδιαζετε απο την μερια που ξαπλωνετε?εγω ανα 20 λεπτα το πολυ γυρναω πλευρο γιατι μουδιαζει η πλευρα κ πριζομαι κ μου κανουν σημαδια τα ρουχα κ με πιανει τσουξιμο κ φαγουρα...οπως οταν φοραμε ενα στενο ρουχο κ μας κοβει που μας κανει σημαδι κ εχει αυτο το τσουξιμο με φαγουρα μαζι σπαστικο πολυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σχεδόν τελειώσαμε με το δωμάτιό της σήμερα. Κάτι ράφια έμεινε να μπουν στη θέση τους, να έρθει το στρώμα και να βάλουμε μερικές... διακοσμητικές πινελιές ακόμη. Έχουν μείνει τρεις εβδομάδες. Σε τρεις Παρασκευές θα την έχω στην αγκαλιά μου. Και αρχίζω να... φοβάμαι. Όχι για τη γέννα -αισιοδοξώ ότι θα πάνε όλα καλά- αλλά για το μετά :dry: Εκτός από τα λογικά "θα τα καταφέρω; θα είμαι καλή μάνα;" κ.λπ. ομολογώ ότι μου περνούν διάφορα εγωιστικά από το μυαλό, τύπου "θα παίζει... σεξ; :blush: στη δουλειά θα προχωρήσω ή θα μείνω στάσιμη;" και άλλα τέτοια... Το βρίσκετε πολύ χάλια αυτό; Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη... :huh:

(Τρεις φορές πήγα να γράψω τα παραπάνω και τα έσβησα. Ελπίζω να μην είναι "too much" που σας λέω κάτι τέτοιο.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατρίνα, κάτσε ξεκουράσου όσο μπορείς. Πέρασε σοκ το σώμα σου τόσες μέρες πέρα δώθε με 1002 πράγματα στο μυαλό σου και με τόση αναστάτωση! Σίγουρα κι αυτά έπαιξαν το ρόλο τους.

Ντόρα, λογικά ακούγονται όλα αυτά. Σκέψου τι "δουλειά" ρίχνει το σώμα μας με τέτοιες κοιλιές, ακόμη και όταν κοιμόμαστε και θέλουμε να γυρίσουμε από την άλλη χεχεχ!

Παρεμπιπτόντως, το ξέρετε ότι για να σηκωθούμε από το κρεβάτι πρέπει να στηριζόμαστε στο πλάι και να μην κάνουμε κίνηση... κοιλιακών, ε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου γειά σας σας διάβασα και χαίρομαι που είστε όοολες καλά!!

Kuo μου πλάκα πλάκα... δεν είναι κακή ιδέα!!! (θέε μου τι λέμε?? θα ζευγαρώσουμε τους γκέι γάτους μας!!! :woohoo: :woohoo: )

Αναστασίαμου μη φοβάσαι βρέ όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα δεν θα θυμάσαι να φοβηθείς!! θα θές απλά να δείς την καραμελίτσα σου!!

Όσες βλέπατε τα Φιλαράκια θα θυμάστε την Rachel που αργούσε να γεννήσει και τι είχε δοκιμάσει για να ξεκινήσει ο τοκετός...

1)Πικάντικα φαγητά και 2) Sex (είχε πολύ γέλιο εκείνο το επεισόδιο)

Δες και αυτό για να παίρνεις ιδέες :P:P

Natural Ways to Induce Labor

http://pregnancy.lovetoknow.com/wiki/Na ... duce_Labor

εμένα μου άρεσε αυτό που λέει εδώ

What Gets the Baby In, Gets the Baby Out :blush::blush:

Sex is the most well-known trick to begin labor

:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Σχεδόν τελειώσαμε με το δωμάτιό της σήμερα. Κάτι ράφια έμεινε να μπουν στη θέση τους, να έρθει το στρώμα και να βάλουμε μερικές... διακοσμητικές πινελιές ακόμη. Έχουν μείνει τρεις εβδομάδες. Σε τρεις Παρασκευές θα την έχω στην αγκαλιά μου. Και αρχίζω να... φοβάμαι. Όχι για τη γέννα -αισιοδοξώ ότι θα πάνε όλα καλά- αλλά για το μετά :dry: Εκτός από τα λογικά "θα τα καταφέρω; θα είμαι καλή μάνα;" κ.λπ. ομολογώ ότι μου περνούν διάφορα εγωιστικά από το μυαλό, τύπου "θα παίζει... σεξ; :blush: στη δουλειά θα προχωρήσω ή θα μείνω στάσιμη;" και άλλα τέτοια... Το βρίσκετε πολύ χάλια αυτό; Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη... :huh:

(Τρεις φορές πήγα να γράψω τα παραπάνω και τα έσβησα. Ελπίζω να μην είναι "too much" που σας λέω κάτι τέτοιο.)

μην ανχονεσαι μου περνανε κ εμενα κατι τετοια κουλά απο το μυαλο αν θα ειμαι καλη μανα αμα θα χασω την θυλικοτητα μου κ με βλεπουν σαν μαμα μονο κ με την δουλεια σκεφτομαι...αλλα πιστευω οτι ειναι απο το ανχος κ την ανασφαλεια που εχουμε γιατι μας ειναι μια εντελως αγνωστη εμπειρια ειναι το πρωτο μας νινακι εδω καλα καλα δεν εχω συνητοποιηση οτι μεγαλωσα κ παντρευτηκα κ τωρα θα γινω κ μανα... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kuo28 έγραψε:

Έχουν μείνει τρεις εβδομάδες. Σε τρεις Παρασκευές θα την έχω στην αγκαλιά μου. Και αρχίζω να... φοβάμαι. Όχι για τη γέννα -αισιοδοξώ ότι θα πάνε όλα καλά- αλλά για το μετά :dry: Εκτός από τα λογικά "θα τα καταφέρω; θα είμαι καλή μάνα;" κ.λπ. ομολογώ ότι μου περνούν διάφορα εγωιστικά από το μυαλό, τύπου "θα παίζει... σεξ; :blush: στη δουλειά θα προχωρήσω ή θα μείνω στάσιμη;" και άλλα τέτοια... Το βρίσκετε πολύ χάλια αυτό; Πείτε μου ότι δεν είμαι η μόνη... :huh:

Κοριτσάκι μου καλό είναι πολύ φυσιολογικά όλα αυτά που νιώθεις... δεν νομίζω να υπάρχει γυναίκα που να μην σκέφτεται το ίδιο σε αυτήν την φάση της ζωής της... Καμιά δεν γεννιέται έτοιμη να γίνει μάνα...εγώ πιστεύω ότι απο την στιγμή που γεννιέται το μωρό της η γυναίκα αρχίζει και μαθαίνει πως να είναι μάνα... πάνω στην πράξη.

Διάβασε αυτό....

Υπάρχουν γονείς που δε νιώθουν παρά μόνο ατελείωτη χαρά για τον ερχομό ενός μωρού, αλλά σας βεβαιώνω πως αυτοί είναι λίγοι και αποτελούν εξαίρεση. Οι περισσότεροι θα ομολογήσουν ότι, μόλις καταλαγιάσει η πρώτη χαρά για την προοπτική απόκτησης μωρού, τα συναισθήματά τους είναι ανάμεικτα. Αυτό που ίσως αγχώνει τους περισσότερους είναι απλώς ο φόβος του γονεϊκού ρόλου- το αν θα είναι καλοί γονείς, αν θα τα βγάλουν πέρα με το μεγάλωμα ενός παιδιού και, κυρίως, αν τυχόν αποτυχία τους θα έχει επίπτωση στην ευτυχία του παιδιού τους. Ένας άλλος λόγος άγχους θα είναι, αναμφίβολα, η απώλεια της ελευθερίας. Θα πρέπει να ξεχάσετε τις απρογραμμάτιστες βόλτες με το αυτοκίνητο, τα πάρτι της τελευταίας στιγμής, τα ξενύχτια ή την παράταση των διακοπών ανάλογα με τη διάθεσή σας.

Όλοι αυτοί οι φόβοι είναι φυσιολογικοί, αλλά υπάρχουν λύσεις. Είναι φυσιολογικό να ανησυχείτε αν θα τα καταφέρετε ως γονείς. Ίσως σας είναι ευκολότερο να αντιμετωπίσετε τα συναισθήματά σας αν κατανοήσετε ότι τόσο εσείς όσο και το παιδί σας θα αλλάζετε διαρκώς. Η μονάδα της οικογένειάς σας και τα συναισθήματα που δημιουργεί εξελίσσονται κατά τρόπο δυναμικό, δεν είναι κάτι στατικό και αμετάβλητο. Άλλοτε τα πράγματα θα είναι καλά και θα υπάρχει αρμονία και άλλοτε θα σας καταθλίβει η δυσαρμονία που θα μοιάζει να κυριαρχεί το σπιτικό σας. Όμως, αυτός είναι ο φυσικός ρυθμός των ανθρώπινων σχέσεων, και ιδιαίτερα των σχέσεων στο σπίτι.

Δες και αυτό

Όλες οι μελλοντικές μαμάδες βιώνουν αυτή την αμφιθυμία (αντικρουόμενα συναισθήματα ευφορίας και άγχους), η οποία αν και φυσιολογική και απαραίτητη τους εκπλήσσει και τους απογοητεύει. Η αποδοχή όμως και η επεξεργασία όλων αυτών των συναισθημάτων συμβάλλει καθοριστικά στο να μπορέσει η μητέρα να προετοιμαστεί σωστά για τον νέο της ρόλο.

http://www.childmentalhealth.gr/Wcd76a217d9c60.htm

Εγώ πάντως σε κόβω για άτομο που μπορεί να ανταπεξέλθει μια χαρά σε όλα!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μου ο γιατρος μας ειπε πως ανα πασα στιγμη μπορει να γερασει ο πλακουντας.αλλα σε μενα δεν το βλεπω να γερναει γρηγορα.το φοβαμαι που ειπα πριν πηγαινε στο σεξ.φοβαμαι μη της κανω κακο.νιωθω τυψεις και μονο που το σκεφτομαι.οχι οτι δεν φοβαμαι και τον τοκετο...τρεμω..

γιελιζ μου ευχαριστω πολυ !!!ενδιαφερον!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μου συμφωνω απολυτα με την γιελιζ!πολυ ομορφα αυτα που παρεθεσες γιελιζ μου!ολες εχουμε πανω κατω τις ιδιες ανησυχιες αλλα μολις παρουμε στην αγκαλιτσα μας πρωτα ο Θεος τα μωρακια μας αγκαλιτσα ολα θα μας ερθουν σαν να τα ζουσαμε χρονια ολα αυτα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...