Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρατάτε την παράδοση ή δίνετε ''άσχετο'' όνομα;


Ariel

Recommended Posts

εμεις πεειμενουμε το νινακι μας αρχες απριλη και λεγαμε απο πριν οτι αμα ειναι αγορι θα διναμε το ονομα του μπαμπα του νικου(του αντρουλη μου) και δεν εχω προβλημα με αυτο αν ηταν κοριτσι βεβαι θα της διναμε αλλο ονομα οπως πχ μου αρεσει το νεφελη το μελινα και αλλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΦΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ... ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΜΟΥ!!!

ΔΩΣΑΜΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΝΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ!!!

ΙΑΣΩΝ

1.ΗΓΗΘΗΚΕ ΤΗΣ ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΗΣ ΕΞΤΡΑΤΕΙΑΣ...

2.ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΗ ΜΗΔΕΙΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙ, ΕΣΦΑΞΕ ΤΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ... (ΝΑΙ ΤΟΥ ΙΑΣΟΝΑ ΗΤΑΝ...)

3.ΑΓΙΟΣ ΙΑΣΩΝ (ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ - ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΥ - ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΙΠΑΤΡΟ) - ΓΙΟΡΤΗ 29 ΑΠΡΙΛΙΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική, γιατί δημιουργήθηκε γκρίνια για το Δημήτρης; Δε θέλανε να τον βγάλετε έτσι;

Το Ιάσονας είναι πάρα πολύ ωραίο όνομα, σου το έχω ξαναπεί. Από τα αρχαία ελληνικά ονόματα μόνο αυτό μου αρέσει και το Ορέστης. Άντε και το Ορφέας (έτσι έβγαλε ο θείος μου τον τρίτο γιό του. Ο δεύτερος είναι ο Γιώργος-Γκάρεθ που έχω ξαναπεί!!).

Εμείς όταν και αν κάνουμε παιδί, το πιθανότερο είναι να κρατήσουμε την παράδοση. Αν είναι αγόρι ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε το όνομα του πατέρα του, Παναγιώτης, το οποίο απεχθάνομαι. Αλλά δε θα τσακωθώ για ένα όνομα, εκτός κι αν προκύψει κάτι άλλο (π.χ. κανένα τάμα). Αν είναι κορίτσι θα βγει το όνομα της μητέρας μου, δηλαδή Θεοδώρα (όχι η Ντενίση). Πάντως, ψάχνω τρόπους να αποφύγω το Παναγιώτης, κι απορώ γιατί ο άντρας μου επιμένει τόσο πολύ, αφού από τον πατέρα του δεν είδε τίποτα μα τίποτα καλό...

Τώρα, όμως, τι κάθομαι και γράφω... Ακόμα δεν τον είδαμε και Γιάννη (Παναγιώτη) τον βαφτίσαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ISMHNH έγραψε:

Εμείς κορίτσια είμαστε περίπτωση...

Εμένα με λένε Ισμήνη και τον άντρα μου Όμηρο..όταν κάναμε το γιο μας θέλαμε να συνεχίσουμε τα αρχαία ονόματα και τον βγάλαμε Ορέστη..

Τώρα τη μικρή θα την πούμε Ιόλη (θα έχουμε και τα ίδια αρχικα)

απλά επειδή την πεθερά και τη μαμά μου τη λένε Ελένη ίσως της το δώσουμε σαν 2ο όνομα..

Συμφωνώ στο να κρατάμε την παράδοση όταν τα ονόματα των δικών μας ανθρώπων είναι ωραία για τα παιδάκια μας...

Ισμήνη, και το Ελένη αρχαίο ελληνικό όνομα είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πιστευω οτι ειναι οπως νιωθει ο καθενας.Εγω επειδη υπεραγαπω τον πατερα μου και του εχω αδυναμια ακομα και ενα απαισιο ονομα να ειχε θα εβγαζα την κορη μου. Τον λενε αντρεα και εβγαλα την κορη μου αντριανα και κανενας δεν εφερε αντιρρηση με αυτο.Και ο αντρας μου μου το προτεινε.Τωρα το δευτερο αν ειναι γιος θα βγαλω κωνσταντινο απο τον πεθερο μου αν ειναι κορη θα βγαλω ασχετο (και ας μουτρωθει η πεθερα μου-συγνωμη την λενε κυριακη και τη μανα μου αγαθη..)εγω τους το ξεκαθαρισα απο τωρα τετοια ονοματα δεν βγαζω..αλλα την μανα μου δεν την πειραζει να μη βγει το ονομα της -σε αντιθεση με την πεθερα μου...αρα οπως νιωθει ο καθενας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα Ανδρέα λένε τον πατέρα μου, και μου αρέσει το όνομα. Έχω την εντύπωση, όμως, ότι άμα κάνουμε γιό (όταν και αν) και τον βγάλουμε Ανδρέα θα γίνει ο κακός χαμός με τα πεθερικά.

Από την άλλη, όταν ο άλλος τους γιός έκανε κόρη, επέμενε να τη βγάλει Αγγελική, δηλαδή το όνομα της μάνας του, και η πεθερά μου είπε, "αν θέλετε να τη βγάλετε Ελένη που είναι η άλλη γιαγιά, δεν έχω κανένα πρόβλημα, καλά να είναι το παιδί". Μερικές φορές κάνουν κάτι τέτοια αψυχολόγητα και σε μπερδεύουν, χα χα. Πάντως Αγγελική το βγάλανε το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις δωσαμε το ανομα του πεθερου μου στον μεγαλο θεοδωρος και στον δευτερο και επιδη δεν ηθελα τριτο, τον ειπαμε γιωργο-βαγγελη του μπαμπα μου και της μαμας μου.το ονομα της πεθερας μου το εχει πει ο κουνιαδος μου,αλλα ειδηκα τον μικρο και συγγενικο ονομα να μην ειχα παλι γιωργο θα τον ελεγα μου αρεσει πολυ.της παραδωσης της κραταω γενηκα,μου αρεσουν και τα ονοματα.αλλα εαν δεν μου αρεσαν θα ελεγα δικα μου ασχετα.παντος ουτε αντηδρασεις εχεια ουτε τιποτα,ειδηκα η πεθερα μου,ουτε που ασχοληθηκε καθολου οπως και να το πειτε ελεγε μην με ρωτατε.η μανα μου παλι δεν ειθελε με τιποτα να το πω 2 ονοματα,βγαλτω γιωργο ελεγε μονο.εγω επιδη δεν εχω αδερφια δεν μου ερχωταναι καλα.αφου μπορω να το πω δυο,θα το κανω ελεγα.και το εκανα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Αγγελική, γιατί δημιουργήθηκε γκρίνια για το Δημήτρης; Δε θέλανε να τον βγάλετε έτσι;

Το Ιάσονας είναι πάρα πολύ ωραίο όνομα, σου το έχω ξαναπεί. Από τα αρχαία ελληνικά ονόματα μόνο αυτό μου αρέσει και το Ορέστης. Άντε και το Ορφέας (έτσι έβγαλε ο θείος μου τον τρίτο γιό του. Ο δεύτερος είναι ο Γιώργος-Γκάρεθ που έχω ξαναπεί!!).

Εμείς όταν και αν κάνουμε παιδί, το πιθανότερο είναι να κρατήσουμε την παράδοση. Αν είναι αγόρι ο άντρας μου θέλει οπωσδήποτε το όνομα του πατέρα του, Παναγιώτης, το οποίο απεχθάνομαι. Αλλά δε θα τσακωθώ για ένα όνομα, εκτός κι αν προκύψει κάτι άλλο (π.χ. κανένα τάμα). Αν είναι κορίτσι θα βγει το όνομα της μητέρας μου, δηλαδή Θεοδώρα (όχι η Ντενίση). Πάντως, ψάχνω τρόπους να αποφύγω το Παναγιώτης, κι απορώ γιατί ο άντρας μου επιμένει τόσο πολύ, αφού από τον πατέρα του δεν είδε τίποτα μα τίποτα καλό...

Τώρα, όμως, τι κάθομαι και γράφω... Ακόμα δεν τον είδαμε και Γιάννη (Παναγιώτη) τον βαφτίσαμε!!!

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΣΥΜΦΩΝΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΜΟΥ, ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ...

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΜΙΣΟΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΡΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΨΕ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΗΤΑΝ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΖΩΗΣ... ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΝΝΗ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΠΡΟΣΦΑΤΑ, Ή ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΥΜΕ ΑΓΓΕΛΟ! Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΥΜΕ ΧΡΗΣΤΟ (ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ)... ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΑΛΛΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΕΓΩ, ΑΓΓΕΛΑ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ, ΑΓΓΕΛΟΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ, ΣΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΟΜΑΣΤΕ??? ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΑΝ! ΓΙΑ ΤΟ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΙΧΑ ΛΟΓΟΥΣ... ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΜΟΥΝ ΠΑΛΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΘΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑΝΝΗ... ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΓΡΟΥΣΟΥΖΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΜΑΚΑΡΙΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ, Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΤΑ 30 ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ...

ΟΠΟΤΕ ΙΑΣΩΝ... ΣΧΕΔΟΝ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ... ΕΤΡΕΞΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΗΛΩΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΓΚΑΡΕΘ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! ΜΟΥ ΕΙΧΕΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TEO COOL MΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ.ΚΑΛΙΟ ΑΡΓΑ ΠΑΡΑ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ Ε? :P ΓΙΑΤΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΕΣ?ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΚΟΜΑ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ;) :silly: ΠΑΝΤΟΣ ΟΝΟΜΑ ΑΝ ΒΓΕΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΤΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΓΙΑ ΑΓΟΡΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑΚΙ.ΑΧ ΤΙ ΛΕΩ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑΜΕ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΑΜΕ :laugh: :laugh: :laugh: ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΙΝΑΙ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα δώσω της πεθεράς το όνομα στην μπέμπα μας(Ελένη),γιατί πέραν του ότι είμαι της παράδοσης(σε λογικά πλαίσια,αν την έλεγαν κάνα περίεργο,δεν θα ήμουν... :P ),έχω δει πολλά καλά από τους γονείς και τους δικούς μου και του άντρα μου και θέλω να τους δώσω την χαρά.Το πρώτο θα πάει από το σόι του ,το δεύτερο εάν και όταν έρθει,θα πάρει ονοματάκι από το δικό μου..! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις τον Ειπαμε Χριστοφορος για τον Πεθερο, πρωτον γιατι ειναι ωραιο ονομα, και δευτερον γιατι ειναι πολυ καλος ανθρωπος. Ο Αντρας μου ηθελε να ειναι αγορι να το πουμε Χρηστο σκετο και αν ηταν κοριτσι Μαρια. Αν κανω δευτερο παντως αν ειναι αγορι θα τον βγαλω Ιωαννη- για τον μπαμπα μου- και αν ειναι κοριστι Μαρια- Ιωαννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις τον Ειπαμε Χριστοφορος για τον Πεθερο, πρωτον γιατι ειναι ωραιο ονομα, και δευτερον γιατι ειναι πολυ καλος ανθρωπος. Ο Αντρας μου ηθελε να ειναι αγορι να το πουμε Χρηστο σκετο και αν ηταν κοριτσι Μαρια. Αν κανω δευτερο παντως αν ειναι αγορι θα τον βγαλω Ιωαννη- για τον μπαμπα μου- και αν ειναι κοριστι Μαρια- Ιωαννα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άριέλ μου καλησπέρα και από εμένα.

Βλέπω ότι έχεις πάρει πολλές απαντήσεις και άλλες κοπέλες σου λένε δώσε ένα από τα ονόματα των γιαγιάδων και άλλες σου λένε δώσει άσχετο όνομα.

Η προσωπική μου άποψη είναι η εξής: Το όνομα στο παιδί μας σίγουρα το διαλέγουμε εμείς οι γονείς και όχι κανένας άλλος. Με το να δίνουμε όμως στο παιδί μας το όνομα κάποιου από τις γιαγιάδες ή τους παππούδες όμως εκτος από μια έκφραση της αγάπης και του σεβασμού μας σε αυτούς, είναι και ένα μέσο όταν αυτοί φύγουν από τη ζωή να τους μνημονεύουμε συχνά, αποκαλώντας τα παιδιά μας με τα ονόματά τους.

Δεν ξέρω μπορεί να θεωρηθώ ρομαντική και ουτοπική για μερικους αλλά έτσι αισθάνομαι.

Σου εύχομαι ό,τι και να αποφασίσεις να σου ζήσει η κορούλα σου και να την καμαρώσεις όπως επιθυμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ!!ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΔΗΜΗΤΑΚΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΟΝΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ!ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΘΑ ΠΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΟ ΟΝΜΑ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΣΧΕΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΤΟ Η ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ!!!ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ Θ'ΑΠΑΙΤΗΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ονομάσαμε το κοριτσάκι μας Άννα Αγάπη :) Το πρώτο είναι το όνομα της νονάς της και θεία του μπαμπά μας ;) Μας βοήθησε πολύ όταν την είχαμε ανάγκη και όλες οι υπόλοιπες πόρτες είχαν κλείσει.Το λιγότερο που μπορούσαμε να κάνουμε λοιπόν ήταν να δώσουμε το όμορφο όνομα της στην μπέμπα μας ;) Η ίδια φυσικά δεν έκανε καμία αναφορά! ;) Το δεύτερο όνομα είναι συμβολικό...Το κοριτσάκι μας είναι αποτέλεσμα της αγάπης ,άρα της ταιριάζει γάντι :laugh:

Για την δεύτερη μπουμπού μας -που έρχεται σε λίγους μήνες- ξεκινήσαμε να ψάχνουμε όνομα! :) Σκεφτόμαστε κάτι όμορφο που να παραπέμπει σε Ελλάδα αλλά να μπορεί να ''ακουστεί''άνετα και στο εξωτερικό ;) Κάτι θα βρούμε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel έγραψε:

to agoraki mou συμφωνώ πως ένα ολόκληρο όνομα έχει σίγουρα μεγαλύτερη χάρη απ'ότι ένα ''μισό'' όνομα.Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις βγαίνουν πολύ ωραία υποκοριστικά ;) Επειδή δεν κατάλαβα.Πώς θα τον βγάλετε τον μπέμπη τελικά; :huh:

ΤΕΛΙΚΑ ... ΚΩΝ/ΝΟ (ΕΥΤΥΧΩΣ)!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.

ΔΗΛ. ΟΧΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ.

ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΑΣΧΕΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΛΩΜΑΤΑ

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΩΣΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ρε πόντιε σαυροπιγκουίνε εμ τον τύλιξες τον άντρα σου εμ έβγαλες στο μωρό το όνομα της μαμάς σου.. Το επόμενο βήμα ποιο θα είναι, με λες? :P :laugh:

Γεια σου ρε φιλενάδα με τα ωραία σου!!!

efi21 μωρέ τι πάθατε? Ε, όχι πως οι φαρμακόγλωσσες δε θα το πετούσαν το φαρμάκι τους! Κοίτα όμως κάτι συμπτώσεις! :blink:

Η κουνιάδα της πεθεράς μου βιάστηκε να πει όταν έμαθε ότι έχω κόρη "Αχ αχ έρχεται η Βασιλικούλα!". (Δεν είχαμε ανακοινώσει ακόμα το όνομα) Πυρ και μανία η πεθερά μου.. "Εσύ το κουβαλάς το μωρό, εσύ θα αποφασίσεις? Η Ιφιγένεια θα αποφασίσει και αν με ρωτήσει, μην το πει Βασιλική". Σοκ η κουνιάδα της! Κι εγώ μαζί όταν μου το είπε η θεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια όσο και αν λένε "πείτε όπως θέλετε" ή "απαπαπα όχι σε μένα πείτε το αλλιως" 99,9% μην πω 100% πάντα περιμένουν και μετά ψιλοστραβώνουν κιόλας αν δεν το κάνεις :P

Σου λέει "εγώ λέω ότι δε θέλω αλλά δε μπορεί ίσως τους χτυπήσψ στο φιλότιμο και τελικά δώσουν το όνομα μου" μουχαχαχαχα :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι..

Παντα ηθελα να βγαλω το ονομα της μανας μου

αν θα εκανα κοριτσακι...

Το κοριτσακι το εκανα... :)

Αλλα επεσα σε πεθερα που εχει ιδιο ονομα με την μανα μου. :angry:

Και τωρα θα νομιζει πως θα της κανω και την χαρη..!! :laugh:

Ααα!! Εγω στην μανα μου θα το πω...!! :angry:

Ε ρε πως εχουμε μπλεξει ετσι τα μπουτια μας...!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα,Φανή μια χαρά είσαι τότε! :laugh: Με ένα σμπάρο,δυο τριγώνια :P :silly:

ΜαρίαΙωάννα και εγώ αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω.... :blush: Αλλά όχι για το 99,9% :P ...Για ένα 80-90% ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πολύ ενδιαφέρον το θέμα.........

Εγώ είμαι υπέρ του "άσχετου" ονόματος!!!!! Φυσικά οι γονείς μας έχουν αρχίσει να αντιδρούν σε αυτό και με έχουν ψιλοχαλάσει......

Ο πατέρας μου έχει την απαίτηση να βγάλω το όνομα του πατέρα του (Μιχάλης) γιατί αυτός δεν κατάφερε να το βγάλει....Απωθημένα βλέπετε...

Η πεθερά μου θέλει αν είναι αγόρι να βγει από την πλευρά τους (έχει χωρίσει με τον πεθερό οπότε δεν μας προσδιόρισε ποιον απ'τους 2) και αν είναι κορίτσι να βγάλω τη μαμά μου!!!!!

Εγώ θέλω να τον βγάλω Ορέστη που μ'αρέσει πάρα πολύ!!!!!!

Ο αντρούλλης μου δεν έχει άποψη ευτυχώς!!!!Ότι θέλω εγώ λέει.......

Κι εγώ θεωρώ ότι η προηγούμενη γενιά από μας το έκανε αυτό το έθιμο γιατί πιο παλιά έδιναν ονόματα οι νονοί.....Κ επειδή οι γονείς μου δεν τήρησαν το έθιμο και μας έταξαν και μένα και την αδερφή μου, είμαι πολύ εναντίον....Ελπίζω να μη με στεναχωρέσουν περισσότερο γιατί την πεθερά μου τη βάζω στη θέση της με τον πατέρα μου όμως θα έχουμε ιστορίες!!!!!

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμαν πια με αυτο το χαζο εθιμο.... :angry:

Γιατι δηλαδη να αποκτησει το καθε παιδακι ενα ασχημο ονομα επειδη ετσι δειχνεις σεβασμο(μη χεσω..) και επειδη εχεις υποχρεωση στους γονεις/πεθερικα;;;το παιδι δεν εχει υποχρεωση σε κανενα!γιατι να τη πληρωσει αυτο;; :unsure:

Και καλα αν υπαρχουν ομορφα ονοματα,καλως να τα βγαλεις, αλλα αν ειναι χαλια γιατι;;το θεωρω πολυ εγωιστικο... :unsure:

ΜαριαΙωαννα οπως τα λες! ;) αλλα λενε και μετα βλεπεις τη ξινισμενη μουρη τους και μενεις καπως ετσι... :huh::blink::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...