Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρατάτε την παράδοση ή δίνετε ''άσχετο'' όνομα;


Ariel

Recommended Posts

Φίλες μου καλησπέρα.

Περιμένω την κόρη μου μέχρι αρχές Φεβρουαρίου.Με απασχολεί πολύ έντονα το θέμα του ονόματος.Οι γιαγιάδες μας θέλουν να ακούσουν το όνομα τους,αλλά εμείς σκεφτόμαστε να δώσουμε στο κοριτσάκι μας κάποιο άλλο.Εσείς τι κάνατε/θα κάνετε;Δώσατε/θα δώσετε στο μωρό σας το όνομα κάποιου κοντινού συγγενή ή επιλέξατε/θα επιλέξετε κάποιο άλλο; ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τον αντρα μου αποφασισαμε να δωσουμε δικα μας ονοματα παρά τις αντιδρασεις. Υπηρξε μεγαλη δυσαρεσκεια αλλα το ζευγαρι κανει αυτο που θελει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK,εμείς δεχόμαστε πιέσεις και απο τις δύο πλευρές.Δεν συμφωνώ με αυτό το έθιμο,παρολαυτά τώρα σκέφτομαι πως ,εντάξει,ένα όνομα είναι :blush:Ακόμα και αν βγάλουμε το όνομα της μιας γιαγιάς η άλλη θα νευριάσει :dry: Ναι,έχουμε και αυτό. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To 1o μας παιδί πήρε το όνομα της Παναγίας διότι

το είχα τάξει. Αντί να πάρει της μητέρας μου, την

ονομάσαμς Δέσποινα. Το 2ο θα βαπτιστεί Κωσταντίνος,

στο όνομα του πεθερού μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν με πίεζαν, θα έδινα άσχετο! Στην αντίδραση! Δε με πίεσαν καθόλου, δεν κάνανε καμιά μα καμία αναφορά στο όνομα κι επειδή έδειξαν αμφότεροι καλή διαγωγή θα τηρήσω την παράδοση. :P

Το Μαράκι μου είναι ταμένο στην Παναγία της Τήνου.

Αν δεν ήταν η μαμά μου Μαρία θα την έβγαζα Δέσποινα την κόρη μου. Τώρα με έναν σμπάρο δυο τριγώνια! ;)

Το δεύτερο σίγουρα θα το βαφτίσω με ένα από τα ονόματα των πεθερικών μου.

Γιώργος ή Βασιλική. Θέλω πολύ ένα αγοράκι και το Γιώργος είναι από τα αγαπημένα μου ονόματα. Συνηθισμένο μεν, αγαπημένο δε, σαν το Μαρία. Είναι ρε παιδί μου πολύ αντρικό, πως να το πω.. Βαρβάτο! Το πάω με 1000! Ο πεθερός μου επιμένει να βγάλω το όνομα του μπαμπά μου, αλλά ο δικός μου ούτε να το σκέφτεται (ο μπαμπάς εννοώ). Έχει κόμπλεξ με το όνομα..Αβραάμ. Εμένα πάλι μου αρέσει, αλλά ήδη έχω αποφασίσει! Γιώργος για αγόρι, Βασιλική για κορίτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια αυτό είναι το σωστό.Να μην υπάρχει πίεση για κάτι τόσο δευτερευον,όσο το όνομα του μωρού.Δυστυχώς οι δικές μας γιαγιάδες,παρά το νεαρό της ηλικίας τους,επιμένουν :(

Τα ονόματα τους είναι Σοφία και Φιλοθέη.Εμένα δεν μου κάνουν ούτε κρύο ,ούτε ζέστη.Του μπαμπά μας δεν του αρέσουν καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια αυτό είναι το σωστό.Να μην υπάρχει πίεση για κάτι τόσο δευτερευον,όσο το όνομα του μωρού.Δυστυχώς οι δικές μας γιαγιάδες,παρά το νεαρό της ηλικίας τους,επιμένουν :(

Τα ονόματα τους είναι Σοφία και Φιλοθέη.Εμένα δεν μου κάνουν ούτε κρύο ,ούτε ζέστη.Του μπαμπά μας δεν του αρέσουν καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει, έχω πέσει σε περίπτωση τόσω πεθερικών όσο και γονιών... Αυτοί τρώγονται για να μην πάρουν τα παιδιά τα ονόματά τους. Η μαμά μου έπεσε να πεθάνει από ντροπή όταν της είπαμε ότι η μικρή δε θα είναι Βασιλική αλλά Μαρία. "Τι το θες το Μαρία, είναι συνηθισμένο, ο κόσμος δε θα ξέρει ότι είναι ταμένη και θα λένε ότι πέρασε το δικό σου" και τέτοιες παπα....ρούνες! :P

Ε, ο άντρας μου την έβαλε στη θέση της. "Δικό μας είναι, εμείς αποφασίζουμε! Εσύ μας στήριξες, εσύ θα μας βοηθάς με την φροντίδα της (μεταξύ μας έχει γίνει 1000 κομμάτια η μαμά μου), ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΝΟΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ". Τι να πεις? Υπάρχουν και τέτοια πεθερικά-γιοι! ;)

Ariel to Φιλοθέη μου αρέσει πολύ! Η μαμά σου είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simfwnw me thn ifigeneia kai etsi einai kai ta dika mou petherika kai goneis .

ton mikro tha ton poume manwlh kai agapaw polu ton pethero mou ,an htan koritsi tha to bgazame me kai ta duo ta onomata twn mamadwn mas giati mas arese o shndiasmos ....euelina apo udokia kai elenh .

tora to epomeno an tha bgei palu agorh tha to poume panagiwth (tou mpampa mou) h koritsi elenh (ths mamas mou) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια εμείς πάλι έχουμε το άλλο(απο την πλευρά της μαμάς μου)''Δείξε οτι ''πατάς πόδι''και έχεις άποψη!''.Θεωρεί πως το όνομα της θα είναι απόδειξη όλου αυτού του σκεπτικού :blink:

Την δεδομένη στιγμή με βοηθάνε και οι δυο.Για να μην παρεξηγηθώ ,έχουμε καλή σχέση με όλους :)

Φιλοθέη είναι η πεθερά μου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

simfwnw me thn ifigeneia kai etsi einai kai ta dika mou petherika kai goneis .

ton mikro tha ton poume manwlh kai agapaw polu ton pethero mou ,an htan koritsi tha to bgazame me kai ta duo ta onomata twn mamadwn mas giati mas arese o shndiasmos ....euelina apo udokia kai elenh .

tora to epomeno an tha bgei palu agorh tha to poume panagiwth (tou mpampa mou) h koritsi elenh (ths mamas mou) .

Όχι Ευδοκία Ελένη? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδίτη τυχεροί είστε κι εσείς.Είναι πολύ κουραστική όλη αυτή η κατάσταση στην οποία έχουμε υποβληθεί :unsure:

Πολύ όμορφο το Μανώλης.Το συμπαθώ ιδιαίτερα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oxi afou tha bgaloume apo thn pleyra tou ;)

mporei lidia-elenh giati maresei kai gati mama mou einai mporei na mhn mou thhmosei :) kai an kanei koritsaki o aderfos mou mexri tote kai to bgalei elenh tote tha mporw eukolotera ...ax onira therinhs niktos pes mou ifigeneia .....maresei poli to lidia :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel στη θέση σου θα την έβγαζα Φιλοθέη! Και για να μην δείξω ότι μου πατήσανε το πόδι, κάθε φορά που θα με ρωτούσαν και τα δύο σόγια πως θα το βγάλω το μωρό θα απαντούσα με τέτοιο ενθουσιασμό "ΦΙΛΟΘΕΗ!!!" που θα καταλαβαίνανε ότι η επιλογή είναι δική μου, ή και να μην είναι δική μου, τη γουστάρω πάρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια είχα σκεφτεί κάτι άλλο για το κοριτσάκι μου. :blush: Την αμαρτία μου θα την πω...Το Φιλοθέη ολόκληρο δεν μου αρέσει.Επίσης το θεωρώ ανούσιο να την φωνάζουμε Φαίη ή Θέη. :unsure:

Έχω κοιτάξει για κάποιο αρχαιοελληνικό όνομα.Προς το παρόν έχω ξεχωρίσει το Χλόη και το Ρωξάνη :) Αλήθεια,πώς σας φαίνονται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την Αφροδιτη που συμφωνεί με την Ιφιγενεια!Οταν εμεινα εγκυος στο Δημητρακη μου ειχα πει απ την αρχη οτι θα βαλουμε του πεθερου μου. Εκτος το οτι ειναι πολυ καλος ανθρωπος δεν ειχε παρει καποιο αλλο εγγόνι το ονομα του. Οταν του το ειπαμε πεταξε απο την χαρα του. Ποτε δεν εχει ασχοληθει μετα ονοματα σε κανενα απο τα παιδια του. Απ τη δικια μου οικογενεια δεν υπηρξε αντιδραση γιατι δεν τους αφησα περιθωρια. Το δευτερο πρωτα ο Θεος και αν ειναι κοριτσακι θα το βαπτίσουμε Χρυσαυγη απο τη μαμα μου. Βεβαια εκει θα υπαρξουν καποιες αντιδρασεις αλλα θα το παλεψω. Αντιδράσεις απ το δικο μου σοι! Εχω να ακουσω παλι! :P :laugh: Παντως ειναι γεγονος οτι ακομα και στις μερες μας συνεχίζετε η κοντρα με τα ονοματα! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mou aresei to xloh ...to roksanh mou thimizei ton serano kai ta roxakia :laugh: :laugh:

pantos pali kala pou o petheros mou exei oreo onoma paizei shmantiko rolo kai auto .

mporeis pali na doseis kai duo onomata filotheh-xloh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεταξύ Χλόη και Ρωξάνη, προτιμώ το Ρωξάνη! :cheer:

Προσωπικά μου αρέσουν τα εβραϊκά! (και το Αβραάμ του μπαμπά μου μου αρέσει πολύ αλλά τι να τον κάνω που αυτός το απεχθάνεται? :unsure: ).

π.χ. Ρεβέκκα, Μαριάμ, Σάρα...

Μαριάμ σκεφτόμουν να φωνάζω τη Μαρία μου, αλλά επικράτησε το Μαράκι - αλανάκι! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giati antidraseis apo to diko sou soi?

pantos kai mena ta petherika mou mexri na tous poume pos apofasisame na ton onomasoume den eixane pei tipota ma tipota kai shgkinithikane polu .malista phsteuane oti tha bgazame tou mpampa mou giati mas bohthise oikonomika perissotero alla gia mena den exei ayto shmasia alla h xara pou edosa ston pethro mou pou tha akousei to onoma kai to epitheto tou ston egono .ematha akoma kai thn istoria tou pappou tou petheroumou pou eixe to idio onoma kai htan para polu shginitikh kai timw kai ekeinon .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρούλα,εμένα μου λες. :blink: Οι μπαμπάδες μας δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου με το όνομα,οι μαμάδες μας έχουν λίωσει :huh::P

Προσπαθώ να το αντιμετωπίζω λίγο πιο χαλάρα,γιατι αν τις πάρω στα σοβαρά θα έχουμε πρόβλημα. :unsure: (Απ'τις τυχερές κι εσύ!)

Αφροδίτη αν την βγάλουμε Φιλοθέη Χλόη ,θα εξαγριωθεί η μαμά μου,που δεν θα είναι Σοφία Χλόη :huh::blink: Μάλλον στο ''άσχετο''θα καταλήξουμε για να έχουν και κάτι να συζητάνε και να παραπονιούνται :P

Χαίρομαι πολύ που ακούω και τις δικές σας εμπειρίες!Σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitroula29 έγραψε:

Αντιδράσεις απ το δικο μου σοι! Εχω να ακουσω παλι! :P :laugh:

Σαν τι Δημητρούλα?

Αχ, βρε συ τώρα το συνειδητοποίησα!

Δήμητρα εσύ, Δημήτρη ο γιος σου? :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια για εμένα το Μαρία είναι ένα όνομα που δεν χάνει ποτέ την ομορφιά του.Τα τελευταία χρόνια δε,έχει εξαφανιστεί στα παιδάκια.Πλέον το Γιάννης και το Μαρία - που ήταν τα συνηθέστερα-έχει αντικατασταθεί απο το Αλέξανδρος και το Νεφέλη :woohoo:

Το Μάίρα είναι επίσης πολύ γλυκό ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel εσύ δεν έχεις θάρρος να πεις τουλάχιστον στη μαμά σου να μην ανακατεύεται? Και ο άντρας σου τη μανούλα του, αντίστοιχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel έγραψε:

Ιφιγένεια για εμένα το Μαρία είναι ένα όνομα που δεν χάνει ποτέ την ομορφιά του.Τα τελευταία χρόνια δε,έχει εξαφανιστεί στα παιδάκια.Πλέον το Γιάννης και το Μαρία - που ήταν τα συνηθέστερα-έχει αντικατασταθεί απο το Αλέξανδρος και το Νεφέλη :woohoo:

Το Μάίρα είναι επίσης πολύ γλυκό ;)

Ανα γεια σου!

Στην τάξη της ανιψιάς μου λοιπόν (της κόρης της κουνιάδας μου) είναι 3 Νεφέλες, 2 Δανάες και 2 Μαρίες... Σε λίγα χρόνια το Μαρία θα είναι σπάνιο! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...