Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΛΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ???


Recommended Posts

Ρε κορίτσια επειδή και εμείς ξενυχτάμε παρόλο που είμαστε 7 μηνών γιατί όταν γενάμε μας λένε όλοι ότι το παιδί μετά τους 2 μήνες θα κοιμάται σερί 8 ώρο;;;; :dry::huh::ohmy::unsure:

Βρε LaLa πραγματικά ζηλέυω την υπομονή σου.Μπράβο!!!

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.Με τις δουλειές του σπιτιού όταν περνάει αυτά τα άλματα ανάπτυξης τι κάνετε;;;Εγώ βάζω μάρσιπο.Ακόμη και τώρα που είναι 8500 κιλά.Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις περασαμε την κορυφωση ευτυχως ομως δεν μου ξυπναει την νυχτα αλλα οοοοοοολη την ημερα ειναι κολημενος επανω μου

μαγειρευω και μου κραταει το ποδι,κανω καμια δουλεια το ιδιο,μπαινω στο μαμυ με τον σπυρο αγγαλια,δεν υπαρχει τιποτα που να τον παρηγορει εκτος απο το να ειμαι διπλα του,να παιζουμε να κανουμε αγκαλιτσες μονο ετσι ηρεμει αντε και με καμια βολτα βεβαια η γκρινια δεν ειναι συνεχομενη αλλα ειναι καποιες ωρες μεσα στην μερα που κανει κατι κλαμματα λες και τον σφαζουν!!!!!!

στην αρχη που δεν ηξερα και ψαχνομουν τι εχει νευριαζα δεν ηξερα πως να το αντιμετωπισω αλλα τωρα πια εχω παρει τον αερα(φερτε μου 5-6 παιδια χιχι πλακα κανω ε!!!)

θελει αρκετη υπομονη και πολυ αγκαλιτσα τωρα εσυ βρε κουκλα μου πως θα το κανεις αυτο???? εχεις και μια κοιλιτσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα απο τον 7ο με αφηνει και κοιμαμαι οοοοοολη νυχτα το μαναρι μου κοιμαται σαν πουλακι μολις παει 9 ξεκιναει η 'γκρινια' του υπνου στις 10 γαλα και νανι

το πρωι στις 7 γαλα,ξανακοιμαται και σηκωνεται 9:30

εγω οταν ηταν πιο μικρος και δεν ηξερα για τα αλματα δεν μπορουσα να κανω καμια δουλεια οταν ηταν ξυπνιος παντα οταν κοιμοταν

αχ τι θυμηθηκα τωρα!!! σιδερωνα ξημερωματα χιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Ρε κορίτσια επειδή και εμείς ξενυχτάμε παρόλο που είμαστε 7 μηνών γιατί όταν γενάμε μας λένε όλοι ότι το παιδί μετά τους 2 μήνες θα κοιμάται σερί 8 ώρο;;;; :dry::huh::ohmy::unsure:

Βρε LaLa πραγματικά ζηλέυω την υπομονή σου.Μπράβο!!!

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω και κάτι άλλο.Με τις δουλειές του σπιτιού όταν περνάει αυτά τα άλματα ανάπτυξης τι κάνετε;;;Εγώ βάζω μάρσιπο.Ακόμη και τώρα που είναι 8500 κιλά.Εσείς;

13 μηνων και ξυπναμε καθε βραδυ!αυτα μου ελεγαν και μενα,"αα μολις σαραντησει θα κοιμαται' μετα "αα μολις κλεισει το 3μηνο θα κοιμαται" κ.ο.κ. :blink:

αλλα καλα να ναι εχει και το γελιο του οταν ξυπναει,ανοιγει συζητηση και θελει και "γαϊα" -γαλα :laugh:

ρε παιδια σημερα εφαγε μισο λιτρο γαλα το πρωι,μετα ενα κουλουρι και παραλληλα ετρωγε και απο το δικο μου, επομενο γευμα ενα αυγο ενα βαθυ πιατο φρουτοκρεμα (αζω 5 φρουτα πια), φακες με μοσχαρακι το μεσημερι,μετα 1 πορτοκαλι,το απογευμα γιαουρτι με αβοκαντο και ταχινι μεσα κ λιγο πουρε απο λαχανικα και για βραδυ 400 ml γαλα...ελεος!

δεν τρωει ετσι συνηθως αλλα σημερα...αυτο δεν ειναι απλο αλμα ανοτυξης ειναι ολυμπιακο αλμα :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

εμεις περασαμε την κορυφωση ευτυχως ομως δεν μου ξυπναει την νυχτα αλλα οοοοοοολη την ημερα ειναι κολημενος επανω μου

μαγειρευω και μου κραταει το ποδι,κανω καμια δουλεια το ιδιο,μπαινω στο μαμυ με τον σπυρο αγγαλια,δεν υπαρχει τιποτα που να τον παρηγορει εκτος απο το να ειμαι διπλα του,να παιζουμε να κανουμε αγκαλιτσες μονο ετσι ηρεμει αντε και με καμια βολτα βεβαια η γκρινια δεν ειναι συνεχομενη αλλα ειναι καποιες ωρες μεσα στην μερα που κανει κατι κλαμματα λες και τον σφαζουν!!!!!!

στην αρχη που δεν ηξερα και ψαχνομουν τι εχει νευριαζα δεν ηξερα πως να το αντιμετωπισω αλλα τωρα πια εχω παρει τον αερα(φερτε μου 5-6 παιδια χιχι πλακα κανω ε!!!)

θελει αρκετη υπομονη και πολυ αγκαλιτσα τωρα εσυ βρε κουκλα μου πως θα το κανεις αυτο???? εχεις και μια κοιλιτσα!!

δε μασαμε!χεχε!τωρα που βρεχει και δεν βγαινουμε (λυσσαειειει!) τον εχω αγκαλια και κανω κανενα ψιλικοκο στο σπιτι,αλλα ευτυχως απο το απογευμα και μετα παιζει με τον μπαμπα του και χαζολογαω...αλλα οπως και εσυ Αναστασια ολη την ωρα με το κολαουζο μαζι ειμαι.

Μηπως εχεις καποια βιβλιογραφια σχετικα με τα αλματα αναπτθξης να μου προτεινεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντε που ειστε και ενιωθα μοναξιά τοσο καιρο :P:)

Μπεμπουλης μην τα πετας ετσι αυτα με τον υπνο ...ζηλευουμε !!!!

Παναγιώτα μην νομιζεις , πολλες φορες ειπα δεν αντεχω αλλο , την εστελνα μια βολτα με τον μπαμπα της για να κοιμηθω μια ωρα . Η αληθεια ειναι παντως πως συνηθίζουμε και να ξερεις ο θηλασμος με τις ορμόνες με βοηθάει πολυ και να ηρεμώ αλλα και να κοιμάμαι πριν ακομα αποκοιμηθεί η μικρή :laugh:

Για τις χοντρες δουλειες 1 φορα την εβδομάδα την παιρνει ο μπαμπας για κανα 2ωρο και γω τρεχω σαν παλαβή να προλάβω .

Στην ηλικια σας ειναι λιγο δυσκολο με τις δουλειες αλλα κουτσα στραβα τα καταφέρναμε . Της εστρωνα στην κουζινα ενα παιδικό χαλακι και της εδινα κουτάλες , ταπερ και οτι ηθελε για να απασχοληθει λιγο . Μαγειρευα εγω τακα τακα και της μιλουσα με ενιωθε κοντα της και ενιωθε σιγουρια .

Εγω την φορουσα πολυ μεσα στο σπιτι μεχρι 4-5 μηνων . Μετα μπουσούλησε νωρις στους 5,5 μηνες οποτε δεν ηθελε να την φοραω . Να ξερεις σιγα σιγα θα ειναι καλύτερα τα πράγματα τωρα κοριτσια περναμε πολυ ωραια παρολη την γκρινίτσα .

Μαγειρευουμε μαζι , την βαζω διπλα μου πανω στον παγκο , πλενουμε πιατα , βαζουμε πλυντηριο . Πραγματικα κανει τα παντα μαζι μου και ειναι διασκεδαστικό :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως κ μεις τα ίδια μαγειρεμα πλυντηριο μέχρι κ τα μπαλκόνια πλένουμε μαζι ο ζουζούνος στην κούνια που έχουμε εξω κρατάει το λάστιχο κ βοηθάει τη μαμά, ποτιζει λουλούδια...Βάζει κ την ηλεκτρικη....κάνει ότι κάνω εγω αλλά στις χαμηλές στροφες γιατι δεν μπορει να την ξεκολήσει απο τα χαλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με αυτα που διαβασα σε αυτο το ποστ ενιωσα μια ανακουφηση

πριν απο λιγη ωρα ειχα διαφωνια με τον αντρα μου

τον αφησα το απογευμα μαζι της και την ακουσε

αρχισε να μου λεει οτι εμαθα το παιδι αγκαλια κτλ

του εξηγω οτι το παιδι θελει παρεα

να ειναι συνεχεια με καποιον

τοσο κακο ειναι αυτο?

ο αντρας μου παλι πιστευει οτι το παιδι οταν ειναι φαγωμενο και αλαγμενο πρεπει να καθεται και να παιζει μονο του.

λες και αρεσει σε κανενα να ειναι συνεχεια μονος του!!!

τωρα που ειδα οτι και αλλα παιδια εχουν την ιδια συμπεριφορα με τη δικια μου ηρεμησα καπως

ειχα αρχισει να πιστευω οτι κανω κακο στο παιδι μου που την εχω διπλα μου για να μη κλαιει

οτι τη κακομαθαινω

εμεις ειμαστε στη 30 εβδομαδα περιπου(αν μετρησα σωστα)

μαλλον περναμε το αλμα του μπουσουληματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα λαλα εμενα που κυνηγαει την ηλεκτρικη τι να πω??????? καλα μιλαμε για πολυ γελιο και οταν παω τουαλετα να βαλω πλυντηριο λεει απο πισω το αντρακι ''κακα κακα''

οταν κανω τα πολλα και εγω βολτα με τον μπαμπα τον στελνω,οταν εχω ψιλοδουλειες τωρα τις κανω ανετα.παλιοτερα επρεπε να κοιμηθει (ευτυχως που εριχνε κατι υπνακους κατα την διαρκεια της μερας και μαγειρευα)

αλλα με τον υπνο ζηλευτε κοιμαμαι εδω και 9 μηνες οοοοοοοοοοοοοοοοοοολη νυχτα(εκτος απο μερικες φορες που ειχαμε θεματα ιωσης η δοντιων) αντε βρε και στα δικα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσια...νομιζω πως ολα τα μωρακια μας περνανε αλμα!!!! :laugh:

η λεξη κλειδι της Λαλα..."αποκλιση"!!!!!

Τι λετε για την αυξημενη(πολυυυ) ορεξη,τα πολλα κιλα κακα :P(ααααααχ που τα βρηκε ολα αυτα? :lol: ) κ την ψιλογκρινια???να το πω κι εγω αλμα?????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω με το μαρσιπο τις δουλειες

να δω σε λιγο που θα παθω λουμπαγκο τι θα κανω!!!

σκεφτομαι να παρω καμια γυναικα να βοηθαει καπου καπου, αμα βρω και αν βγαινουμε οικονομικα...θα δουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Αχ βρε κοριτσια...νομιζω πως ολα τα μωρακια μας περνανε αλμα!!!! :laugh:

η λεξη κλειδι της Λαλα..."αποκλιση"!!!!!

Τι λετε για την αυξημενη(πολυυυ) ορεξη,τα πολλα κιλα κακα :P(ααααααχ που τα βρηκε ολα αυτα? :lol: ) κ την ψιλογκρινια???να το πω κι εγω αλμα?????????

Βρισκεστε στο αλμα της 8ης-9ης εβδομαδας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς που μας τα είπατε για το άλμα ανάπτυξης γιατί δεν είχα ιδέα και ο παιδίατρος δεν μου έχει πει κάτι...

Ο δικός μου είναι στην 26η βδομάδα δηλαδή σε κορύφωση απ' ότι διάβασα και έχουμε ξαφνικά κλάματα και εκνευρισμό και φυσικά ξυπνάει ακόμη τη νύχτα. Το τελευταίο βέβαια δεν το σταμάτησε ποτέ, θέλω να σας πω. Ναι, ναι συνεχίζει να ξυπνάει χωρίς κλάματα απλά ή του φεύγει η πιπίλα και την ψάχνει ή θέλει μία ολιγόλεπτη αγκαλίτσα και μετά πάλι στο κρεβάτι για νάνι... Ουφ, :huh:

Όμως τον λατρεύω, είναι η ζωή μου ολόκληρη και δεν με νοιάζει ακόμη και να λιποθυμώ από τη νύστα... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Ωχ Ωχ Ωχ!!! Αντε Χριστοφορε, να δουμε τι ετοιμαζεσαι να κανεις, εκτος απο το να λες γκα γκου και αααιιιιιι

Στην ηλικια σας εβγαλε τα δυο κατω δοντάκια και αρχισε να μπουσουλάει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Cesilia έγραψε:

Στην ηλικια σας εβγαλε τα δυο κατω δοντάκια και αρχισε να μπουσουλάει :)[/quote:254tdpyc]

θα το ξαναπω,τα κοριτσακια μηπως ξεκινουν πιο γρηγορα?!εμας μπουσουλησε 10 μηνων!!περπατησε 11 μηνων,και μιλησε 10,5 μηνων.Ολα μαζι τα κανει :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Anastacia έγραψε:

Βρισκεστε στο αλμα της 8ης-9ης εβδομαδας :)[/quote:xpr3slkj]

Na'sai καλα!!!!Αληθεια...Ποσο κραταει ενα αλμα???

Ειναι αναλογως το σταδιο-ηλικια φανταζομαι εε???

Τι ειδους αλμα μπορει να ειναι το δικο μας???

Τι μπορει να συμβει???

Μπορει....Να ξεκινησει τον συνεχη υπνο????????????? :laugh: :P :laugh: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...