Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΛΜΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ???


Recommended Posts

Τι ειναι το αλμα αναπτυξης? Εχω πετυχει τον ορο αυτον σε συζητησεις εδω αλλα δεν το γνωριζω...Και επειδη ο μικρος μου κανει τις "παραξενιες " του τις τελευταιες μερες αναρωτιεμαι αν ειναι κατι τετοιο.

Μπορει καποια/καποιος να με διαφωτισει?

Εχω στρεσαριστει καπως γιατι εχουμε κανα δυο ξενυχτια μαραθωνια,ο μικρος εχει κολλησει πανω μου ολο μαμακα κ μαμακα ειμαστε,και με πιανει και το στομαχι μου οταν δεν ειναι στα κεφια του κ στην κατασταση μου δεν βοηθαει :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!! ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ :P ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αλμα αναπτυξης ειναι οταν το μωρακι μας προετοιμαζεται να κανει κατι καινουργιο συνηθως εκεινες τις ημερες(συνηθως ειναι εβδομαδες)ειναι πιο ανυσηχο,με αποτομα κλαματα,κολλαει πανω μας αναζητα την σιγουρια μας

και εγω δεν το ηξερα αλλα το εμαθα και μαλιστα την περασμενη βδομαδα ημασταν σε αλμα αναπτυξης και βρισκομασταν και στην κορυφωση του(κλαματαααααααα και μαμα μου συνεχεια)

μια καλη φιλη απο το μαμυ μου εδωσε και ποιες βδομαδες ειναι για να μην ψαχνομαι αδικα ετσι ωστε να ξερω τι 'παθαινει' ο γκρινιαρουλης μου.

σου τις γραφω κι εγω με την σειρα μου να τις εχεις:44-45-46/51-52-53-54/60-61-62-63-64/71-72-73-74-75

απο ολες αυτες κορυφωση αλματος γινεται στην 44,53,61,62,72,73(σε αυτες τις εβδομαδες ειναι πιο εντονη η γκρινια το κλαμα αλλα και τα ξενυχτια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

Τι ειναι το αλμα αναπτυξης? Εχω πετυχει τον ορο αυτον σε συζητησεις εδω αλλα δεν το γνωριζω...Και επειδη ο μικρος μου κανει τις "παραξενιες " του τις τελευταιες μερες αναρωτιεμαι αν ειναι κατι τετοιο.

Μπορει καποια/καποιος να με διαφωτισει?

Εχω στρεσαριστει καπως γιατι εχουμε κανα δυο ξενυχτια μαραθωνια,ο μικρος εχει κολλησει πανω μου ολο μαμακα κ μαμακα ειμαστε,και με πιανει και το στομαχι μου οταν δεν ειναι στα κεφια του κ στην κατασταση μου δεν βοηθαει :(

Η πιο δυσκολη περίοδος νομιζω ήταν και για μας αυτη . Αυπνια , νευρα(και απο τις δυο μας) , θηλασμος καθε 5 λεπτά , φοβερή προσκόλληση ... Πολυ δυσκολα περασαμε και μεις !

Ομως , να ξερεις περναει ! Προσπάθησε οσο μπορεις και σου επιτρέπει η κατασταση σου , να τον εχεις κοντα σου , να μην του στερεις την αγκαλιά σου και βρες τροπους να περνάει η μερα . Εμεις την βγαζαμε εξω ολη μερα , καναμε πολλες δραστηριοτητες και ξεχνιοταν αρκετά .

Θα γράψω σε λιγο λιγα πράγματα για τα άλματα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι καλά που μας τα είπατε και εμάς που δεν είχαμε ιδέα... Τα έγραψα και τώρα πια θα ξέρω ασε που βρισκόμαστε και εμείς σε άλμα και δεν περνούσε καν απο το μυαλό μου (17 εβδομάδα). Ευχαριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yuki έγραψε:

Τι καλά που μας τα είπατε και εμάς που δεν είχαμε ιδέα... Τα έγραψα και τώρα πια θα ξέρω ασε που βρισκόμαστε και εμείς σε άλμα και δεν περνούσε καν απο το μυαλό μου (17 εβδομάδα). Ευχαριστώ...
ν

Στην ηλικία σας (τοτε αρχισα να ψαχνω για τα αλματα) για να κοιμηθει η μικρη μου την πηγαιναμε βολτα με το αυτοκίνητο ! Μετά εμαθε και κοιμόταν πανω μου , την φορουσα στο sling και κοιμόταν τη διαρκεια της μερας ... Δυσκολη περίοδος , κουράγιο μανουλες !!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ26 έγραψε:

Εδω βαριεμαι εγω που γεννηθηκε 3/7 .... :laugh:

Α! ρε Θουλη... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

re xazo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!metrame 30 meres h 4 evdomades sto mina?vlemmeno :P

κοιτα...περνω το κινητο...

παω στη ημερομηνια που γεννηθηκε κ κατεβαινω μια μια σειρα μεχρι να παω στη σημερινη...

καταλαβες?

:side::side::side::side:B)B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι εξη μήνες ειναι 26 εβδομάδες . Αντε μετρα απο κει και κάτω . Κανονικά μετρας οπως μετρας το μηνα (οχι 4 εβδομαδες ) . Βαλε ενα τικερ σαν αυτο που εχω που τα βγάζει σε εβδομαδες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά τα συμπτώματα

εδώ κ 2-3 μέρες (με την σημερινή κορύφωση!)

και είμαστε 10,4 εβδομάδων...

Δεν είναι αλματάκι δηλ; Και τότε τι είναι;

Πω πω πω μπερδευτηκα πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι εβδομάδες δεν ειναι απολυτες . Στο δικο μου το μωρο εβγαιναν ακριβως αλλα εχω δει σε αλλα μωρα να εχουν αποκλιση 1-2 εβδομάδες .

Οτι και να ειναι , αγκαλίτσες και πολυ υπομονή ! Αυτα ειναι το "φάρμακο" :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τις αποκλίσεις που αναφέρεις

LaLa μου «είμαι μέσα»...!

Ευχαριστώ.....!

Δεν με νοιάζει ούτε η κούραση

ούτε οι συνεχείς αγκαλιές-θηλασμοι-αγκαλιές...

......μόνο να μην μου στεναχωριέται το σποράκι μου!

Το σημερινό κλάμα 1ή φορά το άκουσα....

......ξαφνικό κ νευρικό!

Το «φάρμακο» ΦΑΡΜΑΚΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oϊ-οϊ-οϊ πολλα νουμερακια βρε Lala :side:

απο αγκαλια αλλο τιποτα,ακομη κ το πρωτο 4μηνο της εγκυμοσυνης αγκαλια ημασταν (ανευθυνο απο μερους μου αλλα το παιδι με ζηταγε..)

κανω υπομονη κοριτσια,απλα ανησυχω οταν δεν ειναι ευχαριστημενος...το προηγουμενο βραδυ ξυπνουσε καθε 1 ωρα,μετα εκατσε ξυπνιος απο τη 1 μεχρι τις 4 και ...παιζαμε στο καθιστικο :silly: τη μια εκλαιγε την αλλη ξαφνικα μιλαγε,σαν τον εξορκιστη ενα πραγμα :P

παω να υπολογισω τις εβδομαδες να δω που ημαστε!

υγ δλδ μονο παρηγορια μπορουμε να προσφερουμε ετσι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλιστα ειμαστε,στην 60η εβδομαδα περιπου,και απο οτι λετε Lala κ Μπεμπουλη 61η-62η εχει κορυφωση...υπομονη ειπαμε,στο μεταξυ νευριαζω αλλα οχι με το παιδι με μενα που δεν ξερω τι να τον κανω,θελει να ξαπλωσουμε μαζι αλλα να τον εχω αγκαλια πανω μου (ετσι κοιμομασταν στις αρχες-τι καλα που ηταν!αλλα τοτε δεν ζυγιζε 12 κιλα και εγω δεν ειχα μια κοιλια τουρλα και ενα μωρο να κλωτσαει απο μεσα...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!λέτε να περνάμε κ εμείς άλμα;;;εδώ κ μέρες,τα νεύρα κρόσσια μου εγιναν τα βράδια,με αποκορύφωμα το χθεσινό.ανα μία ωρα ξύπνημα κ από ενα σημειο κ μετα ανα μισάωρο νομίζω,βαρέθηκα καποια στιγμή να κοιτάω το ρολόι! :P:blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλα κοπελα μου!!!!

ειχα αρχισει να απελπιζομαι τις τελευταιες εβδομαδες

με εχει λιωσει

απ ο,τι φαινεται ειμαστε σε σταδιο αναπτυξης

υπομονη λοιπον!!!

ejdn1uccugwuiosd.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...