Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΥΕΟΕΙΔΟΥΣ ΑΔΕΝΑ


ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια. Έχω κανει προγεννητικο ελεγχο πριν απο 1 1/2 χρονο. Πριν απο 1 χονο περιπου εκεινα εγκυος πολυ ευκολα αλλα απεβαλα δυστυχως στην 6η εβδομαδα. Ξεκινησα παλι προσπαθειες για μωρακι πριν απο 3 μηνες και ακομη τιποτα.

Μου κολλησε η ιδεα οτι εχω προβλημα με τον θυρεοειδη μου. Εχω ασφαλεια ΙΚΑ αλλα δεν παω ποτε σε γιατρο του ΙΚΑ. Θέλω να κανω απο μονη μου τις σχετικες εξετασεις, μιας και ο γιατρος μου δεν τις ειχε γραψει να τις κανω στο προγεννητικο. Ξερει καμια σας ποιες ειναι οι εξετασεις αυτες ή σε τι γιατρο να παω για να μου τις γραψει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ' ευχαριστω πολυ bell. Πήρα τηλ στο ΙΚΑ για ραντευου σε γυναικολογο απλα για να μου τις γραψει και μου εκλεισε στις 19/10!!!!! Ο δε ενδοκρινολογος στις 12/10 στις 7:20 τα χαραματα.... Οποτε λεω να παω μονη μου σε ενα μικροβιολογο να μου τις κανει. Φτανουν αυτες που αναφερεις TSH T4 Anti-TPO ή πρεπει κι αλλες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου τις είχε γράψει η καινούρια μου γυναικολόγος, χωρίς να της το ζητήσω, όταν ψηλάφησε το στήθος στο πλάι και αφού της είπα ότι πονάω εκεί και αφού μου είπε ότι έχω ινοκυστική μαστοπάθεια. Να σημειώσω ότι έχω πάει σε top γυναικολόγους και κανείς ποτέ δε μου είπε να κοιτάξω θυροειδή, παρ΄όλο που όλοι μου λέγαν για ινοκυστική μαστοπάθεια.

Έκανα εξετάσεις, αίματος (έλεγχος θυροειδούς γράφει και έχει TSH, T4, T3, FT4, FT4 και άλλα) και υπέρηχο θυροειδούς σε μικροβιολογικό και στην Βιοιατρική αντίστοιχα. Μετά, ενημέρωσα γυναικολόγο και πήγα και σε ενδοκρινολόγο ο οποίος μου σύστησε επανάληψη μετά από εξάμηνο, διότι βρέθηκε όζος στον υπέηχο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ενδοκρινολογος θα σε δει στον υπερηχο, και θα

κρινει τι εξετασεις πρεπει να κανεις δεν ειναι τιποτα μην αγχωνεσαι

εγω ειχα παει στη γιατρο του ΙΚΑ του Μοσχατου, ειναι πολυ καλη!

Τωρα παω εδω στην Κυπρο σε εναν εξ ισου καλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ έγραψε:

Σ' ευχαριστω πολυ bell. Πήρα τηλ στο ΙΚΑ για ραντευου σε γυναικολογο απλα για να μου τις γραψει και μου εκλεισε στις 19/10!!!!! Ο δε ενδοκρινολογος στις 12/10 στις 7:20 τα χαραματα.... Οποτε λεω να παω μονη μου σε ενα μικροβιολογο να μου τις κανει. Φτανουν αυτες που αναφερεις TSH T4 Anti-TPO ή πρεπει κι αλλες?

Αν υπαρχει ιστορικο θυρεοειδους στην

οικογενεια, καλο ειναι να σε δει ενας ενδοκρινολογος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ

Θα σου προτεινα να πας σε καποιο ενδοκρινολογο που παρακολουθει και εγκυους ετσι ωστε να σου πει ποιες εξετασεις πρεπει να κανεις και οταν με το καλο μεινεις εγκυος(συντομα ευχομαι) να συνεχισει να σε παρακολουθει ο ιδιος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας. Θα παω να κανω TSH, T3 και Τ4 και ο Θεος βοηθος!!! Επειδη εδω που μενω ο ιδιος γιατρος που ειναι στο ΙΚΑ ειναι και ο μοναδικος στο μερος αυτο θα παω αναγκαστικα στο ραντεβου στις 12/10 και βλεπουμε. Ελπιζω να μην προστεθει ενα ακομη προβλημα στο ιστορικο μου.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα,

εγώ θα πρότεινα να κανεις Τ3, Τ4, και τα FREE T3,T4, TSH και τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα anti-tro και anti tg. Αυτό είναι το πακέτο που μου συνέστησε η ενδοκρινολόγος την πρώτη φορά και παίρνεις μια πολύ σαφή εικόνα για το τι συμβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Πασχαλιτσάκι. Μαζί με τις αιματολογικές για θυροειδή μπορείς να κάνεις κι υπερηχογράφημα, για ακόμη καλύτερη "εικόνα"! Συζήτησέ το με τον Ενδοκρινολόγο σου, για να σε καθοδηγήσει εκείνος σωστά! Σε φιλώ!!!!

Άσχετο..... κι εγώ έχω πολλά χρόνια που είχα πάει σε Ενδοκρινολόγο..... μάλλον να ξαναπήγαινα κάποια στιγμή.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA έγραψε:

Καλημέρα Πασχαλιτσάκι. Μαζί με τις αιματολογικές για θυροειδή μπορείς να κάνεις κι υπερηχογράφημα, για ακόμη καλύτερη "εικόνα"! Συζήτησέ το με τον Ενδοκρινολόγο σου, για να σε καθοδηγήσει εκείνος σωστά! Σε φιλώ!!!!

Άσχετο..... κι εγώ έχω πολλά χρόνια που είχα πάει σε Ενδοκρινολόγο..... μάλλον να ξαναπήγαινα κάποια στιγμή.....

Πιπιτσα μου εγω εχω υποθυρεοειδησμο και πρεπει να

πηγαινω καθε 6 μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

truth έγραψε:

Καλημέρα και από εμένα,

εγώ θα πρότεινα να κανεις Τ3, Τ4, και τα FREE T3,T4, TSH και τα αντιθυρεοειδικά αντισώματα anti-tro και anti tg. Αυτό είναι το πακέτο που μου συνέστησε η ενδοκρινολόγος την πρώτη φορά και παίρνεις μια πολύ σαφή εικόνα για το τι συμβαίνει.

Ξερει καμια σας ποσο κοστιζει σε εξωτερικο μικροβιολογικο εργαστηριο μια τετοια εξεταση????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα!

Πρόσφατα έκανα κι εγώ ένα έλεγχο θυρεοειδούς και η ενδοκρινολόγος μου έδωσε 9 σελίδες εξετάσεις οι οποιες παρεπιπτόντως αν δεν έχεις ταμείο είναι πανάκριβες κόστιζαν περίπου 1.000 euro

Οι εξετάσεις που μου έδωσε είναι οι εξής:

ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΈΛΕΓΧΟΣ ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΎΣ

TSH, FT3, FT4, TG, Aντι-T ria, Aντι-TΡΟ

ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΟΣ ΈΛΕΓΧΟΣ

FSH, LH, PRL Προλακτίνη, Τεστοστερόνη ολική, Τεστοστερόνη ελεύθερη, DHEA-S, Δ4 Ανδροστενεδιόνη, 17-ΟΗ-Προγεστερόνη, Ε2 Οιστραδιόλη

ΓΕΝΙΚΈΣ ΑΊΜΑΤΟΣ

ΚΟΛΠΙΚΌ ΥΠΈΡΗΧΟ

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΙΟΧΗΜΙΚΈΣ

*ΑΠΑΡAIΤΗΤΟ ΑΥΤΈΣ ΟΙ ΕΞΕΤAΣΕΙΣ ΝΑ ΓΊΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΈΡΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΌΔΟΥ*

Ελπίζω να σε βοήθησα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ, Bell μου, τότε που είχα κάνει έλεγχο στο θυροειδή (αιματολογικές κι υπέρηχο) μου είχε πει η Ενδοκρινολόγος ότι είχα πολύ καλά αποτελέσματα και να το ξαναψάξω μετά από τουλάχιστον 5 χρόνια..... τώρα..... ούτε που θυμάμαι πότε ήταν αυτό...... κάποια στιγμή θα το δω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

desir μου βοηθησες και μαλιστα παρα πολυ. Ελεγα να τις κανω σε εξωτερικο μικροβιολογικο εργαστηριο αλλα δεν συμφερει. οποτε θα περιμενω τις 12/10 που μου εκλεισαν ραντεβου στο ΙΚΑ, θα κανω την επισκεψη μου σαν κυρια (να δουμε θα εχει υπερηχο? Μπααααα) και θα μου τις γραψει να τις κανω μεσω του ταμειου μου. Και οσο ηθελα να το αποφυγω αυτο... Ελπιζα να βγουνε καταρχην σωστες (ειπαμε ΙΚΑ ειναι αυτο

!) και κυριως καθαρες και χωρις κανενα προβλημα.

Να σαι καλα γλυκια μου desir που με βοηθησες να μην χασω ενα μηνιατικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααα σε ολες!

Πασχαλιτσακι μου να προσεξεις να είναι 4η μέρα της περιόδου όταν θα πας να κανεις τις εξετάσεις είναι πολύ βασικό αυτό!

εγώ τις έκανα 2 μήνες μετά από την μέρα που πήγα στην ενδοκρινολόγο γιατί πήγα να τις κάνω τον πρώτο μηνα με την ιδιωτική ασφάλεια όπου τελικά με κάλυπτε μονο για 400 euro και έτσι έχασα τον ένα μηνα μέχρι να πάω να τις γράψω στο τεβε

περιττό να σου πω: "τα νεύρα ξέφτια"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γυναικολογος μου που μιλησα τηλεφωνικα (του ειχα τηλεφωνησει οταν εμαθα το ραντεβου, για να μου πει τηλεφωνικα ποιες εξετασεις να παω να κανω) δεν μου ειπε για συγκεκριμενη μερα... Και μου ειπε να κανω μονο TSH, T3 και T4. Τι να πω... Πρεπει να βρω εναν γιατρο που να εμπιστευομαι τελικα, γιατι με ολα αυτα που μου συμβαινουν τελευταια επαψα να εμπιστευομαι τον γιατρο που εχω τοσα χρονια.

Ελπιζω ο ενδοκρινολογος να με καθοδηγησει σωστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΣΧΑΛΙΤΣΑΚΙ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ 1 ΧΑΠΑΚΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ-ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΚΑΝΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ TSH-FT3-FT4 ΚΑΙ ΕΝΝΟΗΤΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΥΠΕΡΥΧΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟΝ ΑΔΕΝΑ Η ΟΠΟΙΑ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΟ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΗ.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΡΥΘΜΙΖΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BEBISNIK οταν το εψαξες για 1η φορα ειχες κανενα συμπτωμα που να σε κανει να υποψιαστεις οτι κατι τρεχει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...