Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καρεκλακι φαγητου-τι να παρω???


Recommended Posts

Κοριτσια μολις γιναμε 5 μηνων και αρχιζουμε τις κρεμες... για δωστε μου τα φωτα σας, τι καρεκλακι να παρω?

βρηκα ενα με 3 θεσεις πλατης γιατι ακομα η μαργαριτουλα μου δεν στηριζεται καλα... αλλα παλι σκεφτομαι μηπως να περιμενω κανα μηνα, να την ταιζω στο καρεκλακι του αυτοκινητου, και μετα να παρω ενα απλο ??

τι μου προτεινειτε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ FRAPEDIA!!!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕ 3 ΘΕΣΕΙΣ Κ ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ!!!ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ(ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ).ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ,ΣΤΗΝ ΞΑΠΛΩΤΗ ΘΕΣΗ Κ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΤΟ ΓΑΛΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω Φραπεδιά , στην αρχή επειδή δε στηριζόταν καλά , τον τάιζα στην αγκαλιά μου ,λίγο σηκωμένο.

Πολύ σύντομα όμως στηρίχθηκε και αγοράσαμε ένα καρεκλάκι με 3 θέσεις πλάτης.Δεν το έχω στην ξαπλωτή ποτέ απλά βοηθάει στο να μπει πιο ευκολα το μωράκι ( εφόσον μπροστά υπάρχει ο δίσκος )

Εκείνο που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι να έχει ροδάκια - και το πιο σημαντικό - ανάμεσα στα ποδαράκια τους να έχει στήριγμα ( παλουκάκι να το πω , πως να το πω? )για να μην γλυστράει προς τα κάτω!Αν δεν κατάλαβες τι εννοω, πες μου!Καλή αρχή!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΣ ΝΕΟΝΑΤΟ....ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΕΙ Κ ΣΤΟ MOTHERCARE..ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙ Κ ΤΗΣ CHICCO ΕΚΕΙ ΕΕΕ???ΤΑ FISHERPRICE ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa έγραψε:

Εγω Φραπεδιά , στην αρχή επειδή δε στηριζόταν καλά , τον τάιζα στην αγκαλιά μου ,λίγο σηκωμένο.

Πολύ σύντομα όμως στηρίχθηκε και αγοράσαμε ένα καρεκλάκι με 3 θέσεις πλάτης.Δεν το έχω στην ξαπλωτή ποτέ απλά βοηθάει στο να μπει πιο ευκολα το μωράκι ( εφόσον μπροστά υπάρχει ο δίσκος )

Εκείνο που θα σου έλεγα να προσέξεις είναι να έχει ροδάκια - και το πιο σημαντικό - ανάμεσα στα ποδαράκια τους να έχει στήριγμα ( παλουκάκι να το πω , πως να το πω? )για να μην γλυστράει προς τα κάτω!Αν δεν κατάλαβες τι εννοω, πες μου!Καλή αρχή!!!!

οκ για το παλουκακι το καταλαβα... κοινως να χει διαχωριστικο, αλλα τα ροδακια τι τα χρειαζομαι? :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΕΡΙΤΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ! ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΙΖΕΙΣ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΪΖΕΙΣ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟΝ ΚΑΘΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ! 135 ΕΥΡΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΦΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ, 15-16 ΜΗΝΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΦΑΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ. ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΓΩ! ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw stin arxi thn taiza sto relax kai peripou ston 8o mhna phra kareklaki apo to IKEA me 15 euro to opoio me volepse poli.Den exei rodakia, den exei maksilaraki sthn plati kai sto kathisma alla etsi ki alliws meta apo ligo den to theloun kan to kareklaki.Twra pou einai 15 mhnwn kai den trwei thn taizw kai sto orthio thnm wra pou paizei!!!!

Good luck me o,ti ki an dialekseis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς έχουμε αυτό το καρεκλάκι και μας έχει βολέψει πολύ, το είχε ο γιος μου και τώρα η φραουλίτσα μου, όπως βλέπεις έχει και διάφορες θέσεις για τα ποδαράκια, αλλά επίσης όταν το παιδί μεγαλώσει- γιατί η γνώμη μου είναι ότι δεν θα φτάνει το τραπέζι αν κάθεται στην δική μας καρέκλα!- μπορείς να βγάλεις τον δίσκο μπροστά και το εφαρμόζεις σαν καρεκλάκι στο τραπέζι και το παιδί μέχρι και 2 χρονών μπορεί να το χρησιμοποιήσει ή παραπάνω, γίνετε δηλαδή κανονική καρέκλα λίγο υψωμένη για να φτάνει το παιδάκι το τραπέζι! και νομίζω κοστίζει λιγότερο από 100ευρώ!!

όταν γίνει 6 μηνών μπορείς να χρησιμοποιήσεις καρεκλάκι...τώρα που είναι 5 μπορείς και στο ριλαξ αλλά καλό είναι να μαθαίνουν τα παιδιά να τρώνε σε καρέκλα και στο τραπέζε με όλη την οικογένεια!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katiana έγραψε:

Twra pou einai 15 mhnwn kai den trwei thn taizw kai sto orthio thnm wra pou paizei!!!!

Είχα διαβάσει κάπου ότι καλό είναι να μην ταϊζουμε τα παιδιά την ώρα που παίζουν, τρέχουν κλπ. γιατί μπορεί να πνιγούν!!! το είχα κάνει και εγώ αυτό στον γιο μου αλλά μέγα λάθος, το άλλαξα αμέσως γιατί θεώρησα ότι είναι μια κακή συνήθεια, γνώμη μου είναι ότι όταν τρώμε, τρώμε μόνο στο τραπέζι και πουθενά αλλού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι εχω της chicco και με εχει βολεψει πολυ τον βαζω απο 5 μηνων..για μενα ειναι απαραιτητο και πολυ χρησιμο γιατι τον εχω εκει και οταν πχ κανω δουλειες στη κουζινα ή οταν τρωμε με τον αντρα μου και του δινω λιγο ψωμακι ετσι για να συμμετεχει κι αυτο στο μεσσημεριανο ή του βαζω παιχνιδακια και καθεται αρκετη ωρα χωρις να φοβαμαι οτι θα πεσει..επισης οταν τον ταιζω εχω ελευθερα και τα δυο χερια,ειναι και στο υψος που με βολευει..πχ στο ριλαξ την εβαζε η νυφη μου και για να τη βολευει εβαζε το ριλαξ πανω στο τραπεζι ή στο καναπε ε και καποια στιγμη εκανε μια αποτομη κινηση και τουμπαρε το καημενο..τα ροδακια χρειαζονται για να μετακινηται ευκολα γιατι ειναι βαρυ...επισης να βγαινει το τραπεζακι απο μπροστα..Α! αν λες για τα ξυλινα απο το mothercare ειναι πολυ ομορφα αλλα αβολα...

Ελπιζω να σε βοηθησα!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΝΙΑ....

Κ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΛΥ.ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΚΕΙ Κ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΑΚΙΑ ΤΗΣ.ΤΟ ΡΙΛΑΞ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

katiana έγραψε:

Είχα διαβάσει κάπου ότι καλό είναι να μην ταϊζουμε τα παιδιά την ώρα που παίζουν, τρέχουν κλπ. γιατί μπορεί να πνιγούν!!! το είχα κάνει και εγώ αυτό στον γιο μου αλλά μέγα λάθος, το άλλαξα αμέσως γιατί θεώρησα ότι είναι μια κακή συνήθεια, γνώμη μου είναι ότι όταν τρώμε, τρώμε μόνο στο τραπέζι και πουθενά αλλού!![/quote:2e6ejsfc]

Argi θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!!!!τρωμε μονο στο τραπεζι και οχι σε ολο το σπιτι γιατι πρεπει να μαθει οτι ο καθε χωρος εχει τη χρησιμοτητα του και καποια πραγματα γινονται μονο εκει..πχ εχω δει να βαζουν το γιογιο στο σαλονι,στη κουζινα,στο υπνοδωματιο δε γινεται να κατουραμε εκει που τρωμε και το αναποδο..ουτε να τρωμε παντου και να τα κανουμε ολα χαλια..Πιστευω απο μικρα μαθαινουν τους κανονες(υγιεινης,συμπεριφορας κτλ) αλλωστε τα παιδια χρειαζονται ορια γιατι ετσι νιωθουν πιο ασφαλη..;)

Κατιανα μου να εισαι σιγουρη οτι αν πεινασει θα φαει!τωρα εκμεταλευεται το γεγονος οτι οσο δε τρωει τοσο ασχολεισαι μαζι της..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως , τα ροδάκια χρησιμευουν στο να μετακινείται ευκολα το καρεκλάκι!

Από εκέί και πέρα , εγώ προσωπικα τον αφήνω να καθήσει όσο θέλει!

Βολευεται εκεί , ασχολείται με παιχνιδάκια και παρακολουθεί τη μαμα του που μαγειρευει ή κάνει δουλειές στην κουζίνα.

Ετσι είμαι άνετη και δεν αγχωνομαι για το τι κάνει!όσο κάθεται εκεί βέβαια!

Το καρεκλάκι δεν βγαίνει από την κουζινα εκτος από τους εξής 2 λόγους!

1.Τον βάζω εκεί και με παρακολυθεί όταν κανω μπάνιο γιατί πολλές φορές είμαι μόνη και πρέπει κάπως να τον ελεγχω!

2.Κάθεται και πάμε από δωμάτιο σε δωμάτιο όταν καθαρίζω!

Τι να κάνω ρε κορίτσια ποιός θα μου τον κρατήσει να κάνω τις δουλειές μου?Αφου χαίρεται να με βλέπει!

Εννοείται οτι μόνο στην κουζίνα και πάντα καθιστοί τρώμε ,όχι σε άλλους χώρους και όχι όρθιοι.

Η κάθε μανούλα βέβαια κάνει ότι μπορεί για να τα βολέψει.Αν δεν τρώνε καθιστά δεν πρέπει να βρεις έναν τρόπο?Καταλαβαίνω και το τάισμα σε άλλο χώρο και σε άλλη θέση και τα δέχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και απο μένα κορίτσια. Εμείς θα αρχίσουμε κρεμούλες στο τέλος του μήνα και είχα σκοπό να την ταίζω αρχικά στο καρότσι- που είναι πιο ψηλά απ το ρελάξ μην μου πέσει η μέση- μ ένα σελτεδάκι απο κάτω για να μην γίνουμε χάλια..ελα μου όμως που με προλάβανε οι παππούδες της και πήγαν με δικιά τους πρωτοβουλία και της πήραν ένα καρεκλάκι της per-perego (τα έσκασαν χοντρά απ οτι έμαθα μετά), νομίζω prima pappa λέγεται. οπως είπαν και τα κορίτσια, εχει παλουκάκι στην μέση, ροδάκια (μόνο πίσω, κανένα λέει δεν είχε και μπροστά) και τρεις θέσεις ανάκλισης στο κάθισμα, α, επίσης ρυθμίζεται και το ύψος. Εγώ δεν το έχω πολυδοκιμάσει αλλά προχθές που ήμουν στη δουλειά, είχα βγάλει γάλα και της έδωσε ο αντρας μου στο καρεκλάκι λοιπόν αυτό, μου είπε οτι την βόλεψε μια χαρά, μάλιστα έβαζε και τα πόδια της κόντρα στον δίσκο μπροστά, έβλεπε τις κάλτσες της και γέλαγε...και ο Νίκος δεν κουράστηκε καθολου να την κρατάει, απλά της κρατούσε το μπιμπερό...οποτε μάλλον θα μας βολέψει κ εμάς !

τώρα πιο μετά μπορεί να κάθεται και στο τραπέζι μαζί μας σε κανονική καρέκλα αλλά ο βαφτισιμιός μας που είναι 16 μηνών έχει ενα άλλο καρεκλάκι πιο μικρό που δένει πάνω στην καρέκλα και μεταφέρεται σε όλες σχεδόν τις καρέκλες...ειναι της Fisher price γιατί ούτε εκείνος κάθεται ακόμα σε κανονική καρέκλα

φιλιάα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα! :)

Έχω κι εγώ το prima pappa diner της peg perego και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Όταν ξεκινήσαμε τις στερεές τροφές χρησιμοποίησα για λίγο το ρηλάξ μέχρι να το αγοράσω αλλά δε με βόλευε καθόλου. Πρώτον, γιατί λέρωνε πολύ εύκολα ακόμα και με πανίτσα από πάνω και όντας υφασμάτινο, αργούσε πολύ να στεγνώσει μετά από κάθε καθάρισμα και δεύτερον, γιατί μου έβγαινε η μέση να το ανεβοκατεβάζω στο τραπέζι με το παιδί αγκαλιά.

Τώρα, για το συγκεκριμένο καρεκλάκι, είναι απίστευτα βολικό, όπως είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια που το έχουν! Οι πολλές θέσεις βολεύουν για την κάθε ηλικία αλλά και για μετά το γεύμα. Κι εμένα η μικρή μου κάθεται εκεί και μετά το φαγητό σε μια από τις πιο ξαπλωτές θέσεις και με παρακολουθεί που κάνω τις δουλειές μου ή μαγειρεύω. Όταν κουραστεί, μου το λέει και την βγάζω. Το υλικό βέβαια είναι πλαστικοποιημένο και το καλοκαίρι ίδρωνε λιγάκι το κεφαλάκι της όμως βολεύει περισσότερο για το καθάρισμα. Υπάρχει και με οικολογική δερματίνη αλλά είναι λίγο πιο ακριβό. Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμή, γύρω στα 150 ευρώ, αλλά στο ίντερνετ μπορείς να βρεις περσινά ή προπέρσινα σχέδια φθηνότερα.

Εγώ το συστήνω ανεπιφύλακτα και το πιο ωραίο είναι πως όταν τρώμε και κάθεται κι εκείνη μαζί μας στο τραπέζι στην δική της καρελίτσα αισθάνεται υπέροχα, το βλέπω! :)

Βρήκα στο You Tube βίντεο με επίδειξη από αυτό με το οικολογικό ύφασμα, ελπίζω να παίξει!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμάς της pegperego είναι το primma pappa.

Σε μεγάλο κατάστημα της Θεσσαλονίκης που πηγαμε να το πάρουμε είχε 150 ευρώ , αλλά μας έδειξαν ένα περσινό μοντέλο , το οποίο και προτιμήσαμε γιατί έκανε την ίδια δουλειά , απλά ήταν άλλο χρώμα.Μας το άφηναν 100 ευρώ , αν και πάλι τα βρίσκω υπερβολικά για καρεκλάκι!

Το αναφέρω γιατί αν ψάξετε , θα βρείτε και σε χαμηλότερες τιμές !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια !!!

θα κανω μια γυρα να δω και τι παιζει απο τιμες και θα παρω - απο οτι διαβαζω εδω - τουλαχιστον 3 θεσεων για να με βολεψει απο τωρα, αλλα και για το 2ο!!

:kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...