Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλάθι για τον υπνο του τον πρωτο καιρο?


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες!

Οπως εχω ξαναπει χαζοκοιταζω τις αγορες για το μωρο μου και αναρωτιεμαι μεσα απο κατι συζητισεις σε αλλο θεμα...

Εγω που δεν εχω χορο στο υπνοδωματιο μου για να μπει κουνια (ουτε μικρη) μπορω να βαλω ενα πορτ μπεμπε ή ενα καλαθι κτλ? μπορει ενα βρεφος να κοιμηθει σε καλαθι? και αν μπορει πρεπει? (για τη μεσουλα του εννοω) Ποια ειναι η διαφορα του καλαθιου απο το πορτ μπεμπε? Τι θα με συμβουλευατε εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πορτ μπεμπε είναι αυτό που προσαρμόζεται στο καρότσι. Εκεί το παιδί μπορεί να κοιμηθεί για 1 ώρα όχι όμως για όλη την νύχτα ή κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Εμείς πήραμε λίκνο (επειδή η κούνια που παραγγείλαμε δεν ήταν έτοιμη), αυτό έχει δικό του στρωματάκι αλλά δεν είναι πολύ καλό και έτσι αγοράσαμε επιπλεόν στρωματάκι στο μέγεθος του λίκνου. Στο λίκνο μπορείς να κοιμήσεις το μωρό μέχρι και τους 6 μήνες (ανάλογα με την ανάπτυξη του μωρού), έχει ρώδες και το μετακινείς όπου εσύ θέλεις.

Θα βάλω φωτό να το δεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααααα ναι, το λικνο δε το χα σκεφτει

Λικνο χωραει, ετσι κ αλλιως για 4-5 μηνες συζηταω γιατι μετα θα κατεβω στο νησι και εχω μπολικο χωρο

ομως ποσο καιρο πρεπει να ειναι διπλα μου το παιδι...δε πρεπει στον 2-3 μηνα να παει στο δωματιο του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν,στο Πικπα που πηγαίνω και κάνουμε κάποια μαθήματα ανώδυνου τοκετού και μαθαίνουμε και για τη φροντίδα του μωρού μας έχει πει η μαία οτι το λίκνο ειναι το κατάλληλο για αυτήν την περίπτωση και κάνει μέχρι 6 μηνων.Μας έχει τονίσει οτι δεν είναι καλή η καλαθούνα.Επίσης το μωρό μπορεί να βγει απο το δωμάτιο το λιγότερο μετα απο 6 μήνες,οχι νωρίτερα.

Επίσης,αν πάρουμε λίκνο να μην το κουνάμε το μωρό για να κοιμηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΛΙΚΝΟ Κ Η ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ,ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ-ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΩς Κ 5 ΜΗΝΕΣ Κ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠ ΟΤΙ ΤΟ ΛΙΚΝΟ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου gilie :)

Είδα σε ένα άλλο σου ποστ ότι σκέφτεσαι να πάρεις το κρεββατάκι της Stokke. Δεν ξέρω αν το είδες αλλά το συγκεκριμένο μετατρέπεται και σε μικρότερο κρεββατάκι με διαστασεις 87cm μήκος και 67cm πλάτος, όσο περίπου και ένα λίκνο δηλαδή. Οπότε αν πάρεις αυτό δε χρειάζετσαι να πάρεις επιπλέον λίκνο ή καλαθούνα. Βάζεις αυτό στο δωμάτιό σας. Μας αρέσει κι εμάς παρα πολύ και το σκεφτόμαστε... Πήγαμε και το είδαμε και live σε ένα μαγαζί και ήταν τέλειο!!! Επίσης το στρωματάκι του είναι πολύ καλό και μπορείς να πάρεις και δικά του σεντονάκια με λάστιχο από κάτω που εφαρμόζουν άψογα! Γιατί εγώ να σου πω το είχα μια απορία πως θα στερεώνεις το σεντόνι να είναι τελείως επίπεδο σε ...οβάλ στρώμα. Είναι σούπερ το κρεββατάκι, αλλά πανάκριβο το άτιμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Γεια σου gilie :)

Είδα σε ένα άλλο σου ποστ ότι σκέφτεσαι να πάρεις το κρεββατάκι της Stokke. Δεν ξέρω αν το είδες αλλά το συγκεκριμένο μετατρέπεται και σε μικρότερο κρεββατάκι με διαστασεις 87cm μήκος και 67cm πλάτος, όσο περίπου και ένα λίκνο δηλαδή. Οπότε αν πάρεις αυτό δε χρειάζετσαι να πάρεις επιπλέον λίκνο ή καλαθούνα. Βάζεις αυτό στο δωμάτιό σας. Μας αρέσει κι εμάς παρα πολύ και το σκεφτόμαστε... Πήγαμε και το είδαμε και live σε ένα μαγαζί και ήταν τέλειο!!! Επίσης το στρωματάκι του είναι πολύ καλό και μπορείς να πάρεις και δικά του σεντονάκια με λάστιχο από κάτω που εφαρμόζουν άψογα! Γιατί εγώ να σου πω το είχα μια απορία πως θα στερεώνεις το σεντόνι να είναι τελείως επίπεδο σε ...οβάλ στρώμα. Είναι σούπερ το κρεββατάκι, αλλά πανάκριβο το άτιμο!

η αληθεια ειναι οτι θα παρω το stokke και οτι δεν ηξερα οτι γινεται αυτο που λες...θα το κοιταξω! ευχαριστω πολυ!

Και γω σκοπευω να παρω το στρωματακι με τα σεντονια του και την προικα κτλ

η τιμη ειναι λιγο τσιμπημενη αλλα το αξιζει πιστευω, το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι θελω να παω Αθηνα να το δω απο κοντα πριν το κλεισω και μου πεφτει καπως το ταξιδι αλλα θα το καω κατα τον Οκτωβρη που δεν εχει πολυ ζεστη

ευχαριστω

τελικα το κοιταξα...αααααα εκανα βλακεια...εγω θελω την αλλη κουνια, την Leander και αυτη δε γινεται λικνο...τεσπα θα δω, μ'αρεσει και το λικνο της αλλα φοβαμαι οτι θα ναι πολυ μαλακο για τη μεσουλα του...ασε που θα πρεπει να τρυπισω το ταβανι και δε ψηνομαι...πρεπει να παω απο κει για να αποφασισω, να μετρησ τον χωρο μου να δω τι μενει

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasoula2 έγραψε:

Λοιπόν,στο Πικπα που πηγαίνω και κάνουμε κάποια μαθήματα ανώδυνου τοκετού και μαθαίνουμε και για τη φροντίδα του μωρού μας έχει πει η μαία οτι το λίκνο ειναι το κατάλληλο για αυτήν την περίπτωση και κάνει μέχρι 6 μηνων.Μας έχει τονίσει οτι δεν είναι καλή η καλαθούνα.Επίσης το μωρό μπορεί να βγει απο το δωμάτιο το λιγότερο μετα απο 6 μήνες,οχι νωρίτερα.

Επίσης,αν πάρουμε λίκνο να μην το κουνάμε το μωρό για να κοιμηθεί.

ευχαριστω για την σαφη απαντηση...6 μηνες ε? πωπω...εγω θα του αλλαξω σπιτι στους 4,5...τι μανα θα γινω Παναγια μου?

Γιατι αληθεια 6 μηνες? Αυτο με το κουνημα μου το χουν πει πολλοι.

ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mummydi έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟ ΛΙΚΝΟ Κ Η ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ,ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ-ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΒΟΛΙΚΗ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΩς Κ 5 ΜΗΝΕΣ Κ ΔΕΝ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠ ΟΤΙ ΤΟ ΛΙΚΝΟ!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ

καπως ετσι το χα σκεφτει και γω αλλα ειδα κατι καλαθουνες και τα στρωματακια τους μου φανηκαν λιγο ψεφτηκα, ετσι μπηκα στην διαδικασια να ανοιξω το θεμα

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι αληθεια 6 μηνες? Αυτο με το κουνημα μου το χουν πει πολλοι.

Καλημέρα!

Τα μωράκια πρέπει να τα κοιμίζουμε κοντά μας τους πρώτους έξι μήνες γιατί υπάρχει ο κίνδυνος της πνιγμονής και του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου, οπότε, αν τα έχουμε στο δωμάτιό μας, μπορούμε να τα παρακολουθούμε. Μετά το εξάμηνο ο κίνδυνος αυτός αρχίζει να απομακρύνεται καθώς αναπτύσσονται τα αντανακλαστικά του μωρού.

Επίσης το πρώτο καιρό τα μωρά ξυνάνε τη νύχτα για να φάνε οπότε βολεύει καλύτερα αν τα έχουμε στο δωμάτιό μας και ειδικά όταν θηλάζουμε.

Όσο για το κούνημα, δε πρέπει να τα κουνάμε γιατί μετά μαθαίνουν να κοιμούνται έτσι (την έχω πατήσει γι' αυτό στο λέω)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κουκλίτσα μου!!!

Και εγώ έχω κάπως περιορισμένο χώρο στο υπνοδωμάτιο μου και σκέφτομαι να πάρω λίκνο. Είδα στα mothercare λικνο που κοστίζει 129€. Στο ίδιο κατάστημα είδα καλάθες που κοστίζουν περίπου 90€ και η βάση τους 50€ οπότε πάνω κάτω τα χρήματα είναι τα ίδια.

Από θέμα ποιότητας κατασκευής και ποιότητας ύπνου του μωρού πιστεύω πως το λίκνο είναι καλύτερο γιατί είναι ένα κανονικό κρεβατάκι - μινιατούρα και μένει το μωρό έως 6 μηνών, ενώ η καλάθα είναι ψάθινη και ασταθής και μένει το μωρό μέχρι 3-4 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kyriaki78 έγραψε:

Γιατι αληθεια 6 μηνες? Αυτο με το κουνημα μου το χουν πει πολλοι.

Καλημέρα!

Τα μωράκια πρέπει να τα κοιμίζουμε κοντά μας τους πρώτους έξι μήνες γιατί υπάρχει ο κίνδυνος της πνιγμονής και του αιφνίδιου βρεφικού θανάτου, οπότε, αν τα έχουμε στο δωμάτιό μας, μπορούμε να τα παρακολουθούμε. Μετά το εξάμηνο ο κίνδυνος αυτός αρχίζει να απομακρύνεται καθώς αναπτύσσονται τα αντανακλαστικά του μωρού.

Επίσης το πρώτο καιρό τα μωρά ξυνάνε τη νύχτα για να φάνε οπότε βολεύει καλύτερα αν τα έχουμε στο δωμάτιό μας και ειδικά όταν θηλάζουμε.

Όσο για το κούνημα, δε πρέπει να τα κουνάμε γιατί μετά μαθαίνουν να κοιμούνται έτσι (την έχω πατήσει γι' αυτό στο λέω)!

το κουνημα και τον θηλασμο τα ηξερα

το θεμα αντανακλαστικα-πνιγμος κτλ δε το ξερα...πακετο..χαχαχα...οτι πρεπει θα κανουμε, μανουλες θα γινουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

Καλημέρα κουκλίτσα μου!!!

Και εγώ έχω κάπως περιορισμένο χώρο στο υπνοδωμάτιο μου και σκέφτομαι να πάρω λίκνο. Είδα στα mothercare λικνο που κοστίζει 129€. Στο ίδιο κατάστημα είδα καλάθες που κοστίζουν περίπου 90€ και η βάση τους 50€ οπότε πάνω κάτω τα χρήματα είναι τα ίδια.

Από θέμα ποιότητας κατασκευής και ποιότητας ύπνου του μωρού πιστεύω πως το λίκνο είναι καλύτερο γιατί είναι ένα κανονικό κρεβατάκι - μινιατούρα και μένει το μωρό έως 6 μηνών, ενώ η καλάθα είναι ψάθινη και ασταθής και μένει το μωρό μέχρι 3-4 μηνών.

εχω δει και εγω ενα λικνο εκει που μ'αρεσει, ειναι πολυ κουκλιστικο και ρομαντικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω ψηφιζω λικνο +1000,

το καταευχαριστηθηκα μεχρι αρχες του 6ου μηνα που το ειχα διπλα στο κρεβατι μου,ανετο για το μωρο και σταθερο χωρις φοβο,συν του οτι καθαριζεται πιο ευκολα και δεν χρειαζεται πλυσιματα οπως τα υφασματα απο τις καλαθουνες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΕΜΕΝΑ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝΕ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕΜΠΕ (ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ) ΚΑΙ ΕΡΙΧΝΕ ΚΑΤΙ ΥΠΝΟΥΣ SPECIAL;) MEXΡΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΜΑΝΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΟΜΩΣ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ, ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΝΔΟΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΥΠΝΟΥ.ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 11,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 10.30 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ 9.30 ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΕΡΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...