Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νεα ερευνα ενοχοποιει την χρηση κινητων σε εγκυους


Recommended Posts

Νέα έρευνα ενοχοποιεί τη χρήση των κινητών από τις εγκύους

--------------------------------------------------------------------------------

Αθήνα: Μία ακόμα έρευνα έρχεται να ενοχοποιήσει την υπερβολική χρήση των κινητών. Επιστήμονες από το UCLA της Καλιφόρνιας και του Ααρχους της Δανίας κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι οι μητέρες σε ενδιαφέρουσα που χρησιμοποιούν το κινητό τρεις φορές την ημέρα, φέρνουν στη ζωή υπερκινητικά παιδιά.

Όπως αναφέρεται στα Νέα της Δευτέρας, η έρευνα η οποία πραγματοποιήθηκε σε περισσότερα από 13.000 παιδιά μέχρι 7 ετών.

Αναλυτικά, όταν μια έγκυος χρησιμοποιεί το κινητό τηλέφωνο δύο ή τρεις φορές την ημέρα, αυξάνεται ο κίνδυνος τα παιδιά τους να αναπτύξουν μέχρι την ηλικία των 7 ετών προβλήματα όπως υπερκινητικότητα, δυσκολίες στη συμπεριφορά, την έκφραση των συναισθημάτων και στις σχέσεις τους.

Οι επιστήμονες επισήμαναν ακόμη πως η πιθανότητα να αναπτυχθούν προβλήματα συμπεριφοράς στα παιδιά αυξάνεται αν και τα ίδια χρησιμοποιούν τα κινητά πριν συμπληρώσουν το έβδομο έτος της ηλικίας τους.

Οι ερευνητές που συμμετείχαν ρώτησαν τις μητέρες 13.159 παιδιών που γεννήθηκαν στη Δανία στα τέλη της δεκαετίας του 1990 για τη χρήση του κινητού τηλεφώνου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους καθώς και για τη συμπεριφορά των παιδιών τους.

Το γεγονός ότι οι μητέρες είχαν γεννήσει όταν ακόμη η χρήση των κινητών δεν ήταν εκτεταμένη και περίπου οι μισές το χρησιμοποιούσαν σπάνια ή καθόλου, βοήθησε τους επιστήμονες να καταλήξουν σε συγκριτικά αποτελέσματα.

Έτσι, οι πιθανότητες να αποκτήσουν παιδιά με προβλήματα συμπεριφοράς οι μητέρες που χρησιμοποιούν το κινητό κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης βρέθηκε πως είναι αυξημένες κατά 54% σε σύγκριση με τις μητέρες που δεν το χρησιμοποιούν καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσα μου γλυκια τι κανεις?:)

Πριν κατι μερες το διαβασα το αρθρο αυτο αλλα δεν το εβαλα στο forum..

δεν ηθελα να προσθεσω μεγαλυτερο αγχος..:dry:

Δυστυχως τα κινητα εχουν μπει για τα καλα στις ζωες μας..

Θα θελα να ξερα...πριν τι καναμε?:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσα μου γλυκια τι κανεις?:)

Πριν κατι μερες το διαβασα το αρθρο αυτο αλλα δεν το εβαλα στο forum..

δεν ηθελα να προσθεσω μεγαλυτερο αγχος..:dry:

Δυστυχως τα κινητα εχουν μπει για τα καλα στις ζωες μας..

Θα θελα να ξερα...πριν τι καναμε?:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσα μου γλυκια τι κανεις?:)

Πριν κατι μερες το διαβασα το αρθρο αυτο αλλα δεν το εβαλα στο forum..

δεν ηθελα να προσθεσω μεγαλυτερο αγχος..:dry:

Δυστυχως τα κινητα εχουν μπει για τα καλα στις ζωες μας..

Θα θελα να ξερα...πριν τι καναμε?:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανουλιτσα μου γλυκια τι κανεις?:)

Πριν κατι μερες το διαβασα το αρθρο αυτο αλλα δεν το εβαλα στο forum..

δεν ηθελα να προσθεσω μεγαλυτερο αγχος..:dry:

Δυστυχως τα κινητα εχουν μπει για τα καλα στις ζωες μας..

Θα θελα να ξερα...πριν τι καναμε?:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενδιαφέρουσα έρευνα! δυστυχώς υπάρχουν κι άλλες με αναφορές σε πολύ σημαντικότερα προβλήματα που προκαλεί η χρήση κινητών στα παιδιά!

πόσο μάλλον στην ευαίσθητη περίοδο της ζωής του στη μήτρα, όταν ακόμα τα περισσότερα όργανα σχηματίζονται... :-(

για το λόγο αυτό από την πρώτη στιγμή της εγκυμοσύνης και αφού ο άντρας μου επέμεινε πολύ, τελικά σταμάτησα εντελώς το κινητό. το έχει μαζί του εκείνος (για να μη χάνω κλήσεις), αλλά όλοι πλέον ξέρουν και με καλούν στο σταθερό τηλ. ίσως να είναι υπερβολή, αλλά το κάνουμε συνειδητά για να μην εκθέσουμε το μωρό μας σε ενδεχομένως βλαπτικές επιδράσεις, αν υπάρχουν.

πάντως το θέμα είναι αρκετά αμφιλεγόμενο... υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές και των 2 απόψεων με σημαντικά επιχειρήματα... ωστόσο πιστεύω πως μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενδιαφέρουσα έρευνα! δυστυχώς υπάρχουν κι άλλες με αναφορές σε πολύ σημαντικότερα προβλήματα που προκαλεί η χρήση κινητών στα παιδιά!

πόσο μάλλον στην ευαίσθητη περίοδο της ζωής του στη μήτρα, όταν ακόμα τα περισσότερα όργανα σχηματίζονται... :-(

για το λόγο αυτό από την πρώτη στιγμή της εγκυμοσύνης και αφού ο άντρας μου επέμεινε πολύ, τελικά σταμάτησα εντελώς το κινητό. το έχει μαζί του εκείνος (για να μη χάνω κλήσεις), αλλά όλοι πλέον ξέρουν και με καλούν στο σταθερό τηλ. ίσως να είναι υπερβολή, αλλά το κάνουμε συνειδητά για να μην εκθέσουμε το μωρό μας σε ενδεχομένως βλαπτικές επιδράσεις, αν υπάρχουν.

πάντως το θέμα είναι αρκετά αμφιλεγόμενο... υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές και των 2 απόψεων με σημαντικά επιχειρήματα... ωστόσο πιστεύω πως μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενδιαφέρουσα έρευνα! δυστυχώς υπάρχουν κι άλλες με αναφορές σε πολύ σημαντικότερα προβλήματα που προκαλεί η χρήση κινητών στα παιδιά!

πόσο μάλλον στην ευαίσθητη περίοδο της ζωής του στη μήτρα, όταν ακόμα τα περισσότερα όργανα σχηματίζονται... :-(

για το λόγο αυτό από την πρώτη στιγμή της εγκυμοσύνης και αφού ο άντρας μου επέμεινε πολύ, τελικά σταμάτησα εντελώς το κινητό. το έχει μαζί του εκείνος (για να μη χάνω κλήσεις), αλλά όλοι πλέον ξέρουν και με καλούν στο σταθερό τηλ. ίσως να είναι υπερβολή, αλλά το κάνουμε συνειδητά για να μην εκθέσουμε το μωρό μας σε ενδεχομένως βλαπτικές επιδράσεις, αν υπάρχουν.

πάντως το θέμα είναι αρκετά αμφιλεγόμενο... υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές και των 2 απόψεων με σημαντικά επιχειρήματα... ωστόσο πιστεύω πως μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενδιαφέρουσα έρευνα! δυστυχώς υπάρχουν κι άλλες με αναφορές σε πολύ σημαντικότερα προβλήματα που προκαλεί η χρήση κινητών στα παιδιά!

πόσο μάλλον στην ευαίσθητη περίοδο της ζωής του στη μήτρα, όταν ακόμα τα περισσότερα όργανα σχηματίζονται... :-(

για το λόγο αυτό από την πρώτη στιγμή της εγκυμοσύνης και αφού ο άντρας μου επέμεινε πολύ, τελικά σταμάτησα εντελώς το κινητό. το έχει μαζί του εκείνος (για να μη χάνω κλήσεις), αλλά όλοι πλέον ξέρουν και με καλούν στο σταθερό τηλ. ίσως να είναι υπερβολή, αλλά το κάνουμε συνειδητά για να μην εκθέσουμε το μωρό μας σε ενδεχομένως βλαπτικές επιδράσεις, αν υπάρχουν.

πάντως το θέμα είναι αρκετά αμφιλεγόμενο... υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές και των 2 απόψεων με σημαντικά επιχειρήματα... ωστόσο πιστεύω πως μόνο ο χρόνος μπορεί να δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simone μια χαρα ειμαι.Εσυ;τωρα ποια πραγματικα μπηκαν πολλα πραγματα στην ζωη μας ενα απο αυτα ειναι και τα κινητα.Βλαβερα ειναι,αλλα ποιος θα το καταλαβει απο την στιγμη που ειναι αναγκαιο......καλος η κακος.Οπως και με τα φαγητα,τωρα ποια δεν ξερεις πραγματικα τι τρως......Τι να πω!Ο Θεος βοηθος.....:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simone μια χαρα ειμαι.Εσυ;τωρα ποια πραγματικα μπηκαν πολλα πραγματα στην ζωη μας ενα απο αυτα ειναι και τα κινητα.Βλαβερα ειναι,αλλα ποιος θα το καταλαβει απο την στιγμη που ειναι αναγκαιο......καλος η κακος.Οπως και με τα φαγητα,τωρα ποια δεν ξερεις πραγματικα τι τρως......Τι να πω!Ο Θεος βοηθος.....:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simone μια χαρα ειμαι.Εσυ;τωρα ποια πραγματικα μπηκαν πολλα πραγματα στην ζωη μας ενα απο αυτα ειναι και τα κινητα.Βλαβερα ειναι,αλλα ποιος θα το καταλαβει απο την στιγμη που ειναι αναγκαιο......καλος η κακος.Οπως και με τα φαγητα,τωρα ποια δεν ξερεις πραγματικα τι τρως......Τι να πω!Ο Θεος βοηθος.....:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

simone μια χαρα ειμαι.Εσυ;τωρα ποια πραγματικα μπηκαν πολλα πραγματα στην ζωη μας ενα απο αυτα ειναι και τα κινητα.Βλαβερα ειναι,αλλα ποιος θα το καταλαβει απο την στιγμη που ειναι αναγκαιο......καλος η κακος.Οπως και με τα φαγητα,τωρα ποια δεν ξερεις πραγματικα τι τρως......Τι να πω!Ο Θεος βοηθος.....:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...