Μετάβαση σε περιεχόμενο

ερωτηματα για εξωσωματικη


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλησπερα.Επειδη μαλλον κατα πασα πιθανοτητα οδευω προς την εξωσωματικη,υπαρχει καποια κοπελα να μου απαντησει σε καποιες αποριες που εχω;;

Ας πουμε αυτο που λενε καποια κοριτσια οτι καταψυχουν ωαρια,ενταξει καταλαβαινω τι γινετε κ για ποιο λογο,αλλα αυτο εαν το κανουμε το πληρωνουμε εξτρα;;;Ηδη το κοστος της εξωσωματικης ειναι τεραστιο κ μας προβληματιζει στο πως θα ανταπεξελθουμε και αν ειναι να κανουμε μονο μια καλως αλλα...λιγο δυσκολο να σταθουμε τοσο τυχεροι.

Εγω θα κανω μαλλον μικρογονοιμοποιηση,ειναι ακριβοτερη αυτη η μεθοδος;;εχει κανει καποια κοπελα να μου πει;;

Καθε ποτε γινονται οι προσπαθειες;;δηλ.αν εγω μπορω οικονομικα να ανταπεξελθω,μπορω να κανω τις προσπαθειες καθε μηνα οπως στην σπερματεγχηση η πρεπει να περναει καποιο διαστημα αναμεσα στις εξωσωματικες;

Εχω ακουσει οτι γινετε λαπαροσκοπηση πριν τις προσπαθειες,αυτο ειναι υποχρεωτικο;;Γινετε κανονικο χειρουργειο;;κ μετα απο ποσο καιρο ξεκινας;;

Εξετασεις για τις ορμονες μου θα πρεπει να κανω;εγω εχω μεινει εγκυος ηδη μια φορα κανονικα,το προβλημα μας ειναι στο σπερμα κ οχι σε εμενα(προς το παρον τουλαχιστον).

Αυτα...δεν θυμαμαι τωρα κατι αλλο,ας μου απαντησει οποια νομιζει πωςμπορει,πολλα φιλια καλη Ανασταση κ καλο Πασχα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου μιλησω για την εμπειρια μου απο την τωρινη μου προσπαθεια.Ερχεστε σε επαφη με τον γιατρο οπου σας παιρνει το ιστορικο αφου εχετε ολες τις εξετασεις μαζι σας.Αν το προβλημα ειναι στον αντρα εννοειται οτι θα σας πει για μικρογονιμοποιηση.Σου λεει τι πρωτοκολλο θα ξεκινησεις γιατι ειναι αναλογα την περιπτωση και πρεπει να κανετε καποιες συγκεκριμενες εξετασεις.Τις περισσοτερες θα τις κανεις εσυ ορμονικες θα πρεπει και γενικες.Επειδη υπαρχει ο κινδυνος υπερδιεγερσης ωοθηκων μονο σε τετοια περιπτωση τα καταψυχουν τα ωαρια δεν τα πετανε.Αν ολα πανε καλα και εχεις αρκετα ωαρια σου λενε ποτε θα πας για ωοληψια οπου σου χορηγουν μεθη ωστε να κοιμηθεις για να τα παρουν και να μην πονας.Την ιδια μερα ερχεται μαζι και ο αντρας για να δωσει σπερμα και μετα αναμενεις απο το κεντρο να σου πει ποσα γονιμοποιηθηκαν και ποτε θα κανεις εμβρυομεταφορα.Λοιπον οσον αφορα το οικονομικο ειχα ακουσει τρελλα ποσα για μικρογονιμοποιησεις και ειχα αγχωθει,αλλα δοξασμενος ο Θεος που βρηκα τον γιατρο μου και δεν μου ζητησε πολλα να σκεφτειτε ουτε την καταψυξη των υπολοιπων εμβρυων μου δεν μου χρεωσε πηρε οσα μου ειχε πει στην αρχη μου εβαλε 2 εμβρυακια και τα αλλα 3 καταψυξη.Καλη επιτυχια κοριτσι μου οτι θελεις θα με ρωτησεις.Α και κατι αλλο αν κανεις προσπαθεια με κατεψυγμενο γιατι δεν πετυχε η πρωτη η για αδερφακι δεν παιρνεις τοσα φαρμακα ειναι πιο απλο εχω ακουσει και πιο φθηνο εννοειται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zoumpi gia sou kai kali anastasi.ego exo kani prospethies me mikrogonimopiisi kostixi 3.ooo€ an den petixi me tin proti kai exis gonimopiimena pou perisevoun mporis na ta valis ston epomeno mina kostizi ta misa xrimata kai ligotera.an xriasti na ksanakanis i den eminan oaria prepi na perasoun 3 mines.exo kani mesa se akrivos 1 xrono 3 kanonikes diladi me tis enesis kai 2 me katepsigmena.eksetasis prepi na kanis (oti sou zitisi o giatri sou)i katepsigmena i oxi i diadikasia gia mas ine akrivos i idia aplos den kanis enesis.simantikos paragontas ine i psixologia.ta 3 xiliarika ine mono gia to kentro pou tha pas.i eksetasis kaita farmaka ta plironis.pantos tis enesis pou ine akrives tis xorigi to ika.kali epitixia panta sti diathesi sou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζούμπι μου καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Κατ'αρχην ηρέμησε και πάρε τα πράγματα με την σειρά.Εφόσον έχεις καταλήξει στην εξωσωματική θα ξεκινήσεις πρώτα απο τον γιατρό και το κέντρο(αν δεν το έχεις κάνει ήδη).Εκεί θα ενημερωθείς για τις τιμές ακριβώς. Ξέρω πάντως ότι η μικρόγονημοποίηση κοστίζει πάνω κάτω 500 ευρώ παραπάνω απο την κλασσική. Επίσης το ασφαλιστικό σου ταμείο μπορεί να καλύψει το κόστος των φαρμάκων και να μειωθούν τα έξοδα.Απλώς σ'αυτήν την περίπτωση θα σου πάρει μερικές εβδομάδες να μεζέψεις τις απαραίτητες εξετάσεις, οι οποίες διαφέρουν ανάλογα με το πρόβλημα.

Για την κατάψυξη δεν μπορώ να σου πώ πολλά γιατί δεν μου έχει "κάτσει" ποτέ.

Απο το κέντρο θα σου ζητήσουν ίσως ορμονικό έλεγχο για να ξέρουν πώς θα ξεκινήσεις,σπερμοδιάγραμμα καθώς και μια σειρά άλλων αιματολογικών δικές σου και του συζήγου οι οποίες είναι υποχρεωτικές απο τον νόμο.Η λαμπαροσκοπηση δεν είναι υποχρεωτική.

Χωρίς κατάψυξη οι προσπάθειες πρέπει να έχουν διαστημα μεταξύ τους 3 μήνες.Αλλά αυτό δεν θα το σκεφτεσαι απο τώρα.

Ελπίζω να βοήθησα για ότι χρειαστείς ξέρεις που θα με βρείς...στο mammy!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΖΟΥΜΠΙ ΜΟΥ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΠΟΛΥ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ.

ΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ,PREGNYL,ΚΛΠ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΠΡΙΝ ΠΑΝΕ ΕΙΠΑΝ "ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΚΑΤΣΕΙ".ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΙ ΟΜΩΣ..ΕΧΟΥΝ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 1 ΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ.ΓΙΑΥΤΟ ΜΗ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΘΕΤΙΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες.για αλλη μια φορα εισασταν κατατοπιστικοτατες!!!Σιγουρα στην πορεια θα χρειαστω πολλεεεεεεες ακομα συμβουλες.

Σας ευχαριστω που ειστε εδω..πολλα φιλια σε ολες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΖΟΥΜΠΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΙΝ ΜΗΝΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΜΙΚΡΟΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ, ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ Μ. ΣΑΒΒΑΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗ ΧΟΡΙΑΚΗ ΟΠΟΥ ΚΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ Η ΚΥΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ. ΠΑΡΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ.

Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΘΕΛΕΙΣ, ΡΩΤΑ ΜΕ.

ΦΙΛΑΚΙΑ

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...