Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στα μέσα της Άνοιξης ο Απρίλης, πολλά σποράκια στις κοιλίτσες μας να στείλει 🌸🌼


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Να σας ρωτήσω, βγάζετε άκρη με τα τεστ ωορρηξίας; Γιατί προσωπικά εγώ δεν έχω βγάλει μέχρι στιγμής.

Έχω και την εφαρμογή που το "διαβάζει", αυτές τις μέρες έχω εγώ ωορρηξία αλλά όποτε κι αν κάνω το τεστ η εφαρμογή μου βγάζει το ποσοστό χαμηλό. 

Γενικά πίνω αρκετό νερό αυτές τις μέρες γιατί είχα μια ενόχληση στην κύστη οπότε ίσως παίζει ρόλο και αυτό.

 

Αν θες βοήθεια μπορείς να μας στείλεις φωτογραφίες να τα δούμε και εμείς εγω εφαρμογή δεν έχω δοκιμάσει δεν ξέρω πως δουλεύει 

σε πια μερα του κύκλου σου είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Καλησπέρα, αν έχεις σταθερά κύκλο τότε δεν νομίζω πως είναι θέμα το ότι έχεις 3 μέρες. Εξ' άλλου μπορείς να έχεις περίοδο μόνο 3 μέρες. Εμένα που κρατάει 7 τι να πω! χαχα

Αν σε έχει εξετάσει και κάνεις και κανονικά ωορρηξία τότε μια χαρά. Ίσως να του έλεγες να κάνεις κάποιες ορμονολογικές να δεις και εκεί τι γίνεται κι αν είναι όλα εντάξει. 

Έχουμε κάνει τα πάντα από εξετάσεις γιατί είχα θορυβηθεί λόγω των ημερών και της μειωμένης ροής και ήταν όλα εντάξει. Και εξέταση προγεστερόνη έχω κάνει 3 συνεχόμενους μήνες για να είμαστε βέβαιοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Αν θες βοήθεια μπορείς να μας στείλεις φωτογραφίες να τα δούμε και εμείς εγω εφαρμογή δεν έχω δοκιμάσει δεν ξέρω πως δουλεύει 

σε πια μερα του κύκλου σου είσαι; 

Τώρα το έκανα αυτό. Είμαι στην 14η μέρα, με κύκλο γενικά 26-29 μέρες.

Είχαμε επαφές την 7η/10η/ 11η/ 13η μέρα του κύκλου προς το παρον!

Αλλά γενικά πίνω πολλά υγρά αυτές τις μέρες

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Τώρα το έκανα αυτό. Είμαι στην 14η μέρα, με κύκλο γενικά 26-29 μέρες.

Είχαμε επαφές την 7η/10η/ 11η/ 13η μέρα του κύκλου προς το παρον!

Αλλά γενικά πίνω πολλά υγρά αυτές τις μέρες

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.png

Το βλέπεις να αλλάζει από το χθεσινό; εμένα κάπως φάνηκε ξεκάθαρα 2 μέρες το θετικο 

20240404_091203.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Τώρα το έκανα αυτό. Είμαι στην 14η μέρα, με κύκλο γενικά 26-29 μέρες.

Είχαμε επαφές την 7η/10η/ 11η/ 13η μέρα του κύκλου προς το παρον!

Αλλά γενικά πίνω πολλά υγρά αυτές τις μέρες

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.png

Είναι ακόμα αρνητικό κορίτσι μου. Ίσως σε 2-3 μέρες γίνει θετικό. Προσπάθησε όταν είναι να κάνεις το τεστ (όχι με τα πρωινά ούρα) ένα δίωρο πριν να περιορίσεις τα υγρά.

 

Σου στέλνω τα δικά μου αυτού του κύκλου να δεις το θετικό 

Screenshot_2024-04-12-14-41-15-025_premom.eh.com.ehpremomapp.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Τώρα το έκανα αυτό. Είμαι στην 14η μέρα, με κύκλο γενικά 26-29 μέρες.

Είχαμε επαφές την 7η/10η/ 11η/ 13η μέρα του κύκλου προς το παρον!

Αλλά γενικά πίνω πολλά υγρά αυτές τις μέρες

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ.png

Αυτά τα συγκεκριμένα δεν τα εδώ δοκιμάσει κάνω τα home test αλλά συμφωνώ με την Elli13 θέλει λίγο ακόμα για να γίνει θετικό 2 ώρες πριν προσπάθησε να μην πίνεις πολύ νερό και συνέχισε τα τεστ 😊 είσαι κοντά να βρεις το θετικό οι επαφες σου μια χαρά συνέχισε και αυτές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια !

@Raf123 περιμένουμε τα νέα σου απο την εξέταση 🥰

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου γλυκά!!! @Raf123 περιμένουμε τα νέα σας κορίτσι μου απο την αυχενική!!!

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου και με έναν πονο! Όλα θα πανε τελεια ❤️ θα περιμενουμε τα νέα σου❤️

Καλή αποτυχία κορίτσι μου! Όλα θα είναι τελεια θα το δεις❤️

Κορίτσια τελικά μας το ακύρωσε η γιατρος γιατί το παιδάκι της ήταν άρρωστο κ θα πάμε την επόμενη Πέμπτη! Μας το ακύρωσε ενώ ήμασταν στον δρόμο! Τώρα υπομονή ακόμα μια εβδομάδα! Τότε θα είμαι 13&3 θα είναι οκ λετε για αυχενική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Αυτά τα συγκεκριμένα δεν τα εδώ δοκιμάσει κάνω τα home test αλλά συμφωνώ με την Elli13 θέλει λίγο ακόμα για να γίνει θετικό 2 ώρες πριν προσπάθησε να μην πίνεις πολύ νερό και συνέχισε τα τεστ 😊 είσαι κοντά να βρεις το θετικό οι επαφες σου μια χαρά συνέχισε και αυτές 

 

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Είναι ακόμα αρνητικό κορίτσι μου. Ίσως σε 2-3 μέρες γίνει θετικό. Προσπάθησε όταν είναι να κάνεις το τεστ (όχι με τα πρωινά ούρα) ένα δίωρο πριν να περιορίσεις τα υγρά.

 

Σου στέλνω τα δικά μου αυτού του κύκλου να δεις το θετικό 

Screenshot_2024-04-12-14-41-15-025_premom.eh.com.ehpremomapp.jpg

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elk είπε:

Αυτά τα συγκεκριμένα δεν τα εδώ δοκιμάσει κάνω τα home test αλλά συμφωνώ με την Elli13 θέλει λίγο ακόμα για να γίνει θετικό 2 ώρες πριν προσπάθησε να μην πίνεις πολύ νερό και συνέχισε τα τεστ 😊 είσαι κοντά να βρεις το θετικό οι επαφες σου μια χαρά συνέχισε και αυτές 

Αχ ευχαριστώ βρε κορίτσια! Υπάρχει περίπτωση να πέρασε η peak μέρα και να μην έκανα τεστ και τώρα πάλι να άρχισε να μειώνεται; 

Λέω να κάνω ξανά ένα αργότερα.

Απλά σκέφτομαι και το ότι υποτίθεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται περίοδος, οπότε δε μου βγαίνει να κάνω ωορρηξία πιο αργά από αύριο-μεθαύριο σύμφωνα με τον κύκλο μου. Εκτός κι αν το 14 μέρες είναι κατά προσέγγιση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Naty_ είπε:

 

 

Αχ ευχαριστώ βρε κορίτσια! Υπάρχει περίπτωση να πέρασε η peak μέρα και να μην έκανα τεστ και τώρα πάλι να άρχισε να μειώνεται; 

Λέω να κάνω ξανά ένα αργότερα.

Απλά σκέφτομαι και το ότι υποτίθεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται περίοδος, οπότε δε μου βγαίνει να κάνω ωορρηξία πιο αργά από αύριο-μεθαύριο σύμφωνα με τον κύκλο μου. Εκτός κι αν το 14 μέρες είναι κατά προσέγγιση. 

Δεν έκανες καθημερινά τεστ; Και ισχύει το 14 είναι κατά μέσο όρο, δεν είναι απόλυτο σε όλες τις γυναίκες. Απλά αν είναι κάτω από 9 (αν θυμάμαι καλά) οι μέρες από την ωορρηξία μέχρι να αδιαθετησεις, τότε  καλό είναι να ενημερωθεί ο γυναικολόγος σου.

Παρακολούθησε το να δεις πως θα εξελιχθεί. Ίσως αύριο-μεθαυριο να έχεις το peak

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

 

 

Κορίτσια τελικά μας το ακύρωσε η γιατρος γιατί το παιδάκι της ήταν άρρωστο κ θα πάμε την επόμενη Πέμπτη! Μας το ακύρωσε ενώ ήμασταν στον δρόμο! Τώρα υπομονή ακόμα μια εβδομάδα! Τότε θα είμαι 13&3 θα είναι οκ λετε για αυχενική; 

Ναι, μια χαρά. Ο γιατρός μου, μου είχε πει μέχρι 13+6 μπορείς να κάνεις την αυχενική. Κρίμα που σας το ακύρωσε και ταλαιπωρηθήκατε λίγο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

 

 

Καλημερα κοριτσια μου! Σας νοιωθω όσο δεν πάει ! 1μιση χρόνο προσπαθειών με εξετάσεις βιταμινες χάπια, χάπια διέγερσης, ενεσεισ Και πάλι ενέσεις παρακολούθηση ωορρηξιας, φυσικές επαφές, 2 σπερματεγχυνσεις, 1 βιοχημικη, 1 παλινδρομη, απόξεση, πάλι εξετάσεις, φτου και από την αρχή και αναμονη για να προσπαθησουμε ξανά! Σε πολλές από εμας ο δρόμος είναι μεγάλος και μακρύς! Αν νοιωθετε ότι θέλετε ένα διάλειμμα να το κάνετε αλλά να μη το βάλετε κατω! Ούτε εγώ θα το βάλω κατω και ας είμαι σε χάλια ψυχολογική κατάσταση! Αυτές τις μέρες διάβαζα σε διαφορα φορουμ κοπέλες που είχαν υποστεί τρομερή ταλαιπωρία και όχι μια παλινδρομη αλλά πολλές στο ενεργητικό τους και δεν το έβαλαν κατω! Έτσι πρέπει να κάνουμε όλες ! Κάποια στιγμή θα έρθει που θα πάει ! Ο ήλιος θα λάμψει και για εμας! Μέχρι να πετυχουμε τον στόχο μας πρέπει να προσπαθησουμε γτ το αξίζουμε όλες! Αυτά που περνάμε είναι δοκιμασίες! Θα τελειώσουν κάποια στιγμή οι δοκιμασίες και θα κρατήσουμε το θαυματακι μας αγκαλια! Πέρασα από πολλα κύματα αυτό το διάστημα σκεφτόμουν γιατί να γινετε αυτό γιατί εφυγε το αγγελούδι μου γιατί; Γιατί να μην ερχετε ενώ προσπαθούμε τόσο πολύ και το θελουμε τόσο πολύ, διαβάζοντας όμως εμπειριες άλλων κοριτσιών είδα ότι δεν είμαι η μονη το έχουν περάσει τόσες μα τόσες κοπέλες ! Μέχρι που σκέφτηκα μήπως δεν θα είμαι καλή μαμά γαι αυτό εφυγε το μωρακι μου; Σκέψεις πολλές όμως η λύση είναι μια δεν τα παρατάμε και θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να κρατήσουμε το θαυματακι μας! Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλια❤️

Κοριτσάκι μου, θα έρθει το ουράνιο τόξο σας, να είσαι σίγουρη μην αμφιβάλεις, και ούτε καν να σκέφτεσαι πως φταίτε κάπου εσείς ή εσύ! Όλα στο τέλος θα πάνε καλά και όπως τα ονειρεύεστε, μέχρι τότε απλά δεν είναι το τέλος ακόμα❣️🌈

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Με το καλό κοριτσάκι μου και με έναν πονο! Όλα θα πανε τελεια ❤️ θα περιμενουμε τα νέα σου❤️

Καλή αποτυχία κορίτσι μου! Όλα θα είναι τελεια θα το δεις❤️

Ευχαριστώ πολύ αγάπη μου, θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

 

 

Κορίτσια τελικά μας το ακύρωσε η γιατρος γιατί το παιδάκι της ήταν άρρωστο κ θα πάμε την επόμενη Πέμπτη! Μας το ακύρωσε ενώ ήμασταν στον δρόμο! Τώρα υπομονή ακόμα μια εβδομάδα! Τότε θα είμαι 13&3 θα είναι οκ λετε για αυχενική; 

Ααα μωρέ κρίμα την ταλαιπωρία άλλη μια βδομάδα υπομονή τώρα μέχρι να περάσουν οι μερες 

ναι είσαι μέσα για να κανείς την αυχενική εγω 13 εβδ την έκανα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

 

 

Αχ ευχαριστώ βρε κορίτσια! Υπάρχει περίπτωση να πέρασε η peak μέρα και να μην έκανα τεστ και τώρα πάλι να άρχισε να μειώνεται; 

Λέω να κάνω ξανά ένα αργότερα.

Απλά σκέφτομαι και το ότι υποτίθεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία έρχεται περίοδος, οπότε δε μου βγαίνει να κάνω ωορρηξία πιο αργά από αύριο-μεθαύριο σύμφωνα με τον κύκλο μου. Εκτός κι αν το 14 μέρες είναι κατά προσέγγιση. 

Τα τεστ πια μέρα του κύκλου σου τα αρχισες ; Κανείς κάθε μέρα την ίδια ώρα ;  Μπορεί να έρθει η περιοδος 12-16 μερες μετά την ωορρηξία (στο Ίντερνετ το διάβασα )

εκτός αν το πικ έγινε πιο αργά το απόγευμα και έπεσε αμέσως είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο 🤷‍♀️

Αλλά για να είσαι σίγουρα να συνεχίσεις τα τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Τα τεστ πια μέρα του κύκλου σου τα αρχισες ; Κανείς κάθε μέρα την ίδια ώρα ;  Μπορεί να έρθει η περιοδος 12-16 μερες μετά την ωορρηξία (στο Ίντερνετ το διάβασα )

εκτός αν το πικ έγινε πιο αργά το απόγευμα και έπεσε αμέσως είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο 🤷‍♀️

Αλλά για να είσαι σίγουρα να συνεχίσεις τα τεστ 

Τα ξεκίνησα μόλις μου τελείωσε η περίοδος (7η-8η μέρα), είχα πολλά και είπα να πειραματιστώ 😄

Χθες μόνο δεν έκανα γιατί όλη μέρα έπινα τσάι και νερά και είπα δε θα δείξει, πιο κόκκινο ήταν το προχθεσινό και το σημερινό αλλά και πάλι όχι πικ! Σίγουρα θα συνεχίσω 2 μέρες ακόμη να κάνω τεστ. Πάντως νιώθω και ήπια πονάκια και τα υγρά μου είναι σαν ασπράδι αυγού, που σημαίνει ότι είμαι στις γόνιμες.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpoulo @Rena92 σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ταυτίζομαι πολύ με την @Mpourmpoulo. Έχω κάνει άπειρες προκλήσεις, χάπια, ενέσεις κι αποτέλεσμα μηδέν. Με ταλαιπωρούν άπειρα οι πολυκυστικες με εναν κύκλο άστατο τελείως (φτάνει 60+ μέρες, μπορεί και 3μηνο) και ήρθε να προστεθεί με αυτό ότι δεν κάνω και ωορρηξία. Έχω αλλάξει γιατρούς γιατί οι περισσότεροι αδιαφορούσαν μέχρι να βρω τον σωστό άνθρωπο. Έχω δώσει χρόνο μέχρι τον Δεκέμβριο όπου τότε θα κλείσω και 2 χρόνια προσπαθειών. Μετά θα προχωρήσω σε εξωσωματική. Είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό.

Έχω απογοητευτεί πλήρως με τον εαυτό μου. Το σώμα μου δεν κάνει το αυτονόητο (ωορρηξία). Έχω πάρει τόσα χάπια και μερικές φορές δεν με επιασαν ούτε αυτα. Δεν ξέρω τι να κάνω αν πρέπει να χάσω κι άλλα κιλά για να ρυθμιστεί όλο αυτό. Έχω λίγα κιλα επιπλέον.

Ξέρω υπάρχουν και πολύ χειρότερες καταστάσεις πχ όπως το @Mpourmpoulo μετά από τόσο αγώνα να χάσει το μωράκι της. Είναι πολύ άδικο κι καμία να μην ξανανιώσει μια τέτοια κατάσταση.

Ελπίζω να βγει κι για μας ο ☀️! Να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωρακι μας.

Συγγνώμη για το σεντόνι κι αν σας κούρασα. Δεν μπορώ να κάνω άλλες αντιδράσεις μου τελείωσαν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@Elk @Elli13 

Για δείτε βρε κορίτσια, έκανα άλλο ένα μόλις, νομίζω είμαι πολύ κοντά τι λέτε κι εσείς;

Επίσης όταν βγει θετικό το τεστ αυτό σημαίνει πως είναι καλό να έχουμε επαφές για τις επόμενες 24/48 ώρες από τη στιγμή που το τεστ βγει θετικό; 

 

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ (1).png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nobody είπε:

@Mpourmpoulo @Rena92 σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ταυτίζομαι πολύ με την @Mpourmpoulo. Έχω κάνει άπειρες προκλήσεις, χάπια, ενέσεις κι αποτέλεσμα μηδέν. Με ταλαιπωρούν άπειρα οι πολυκυστικες με εναν κύκλο άστατο τελείως (φτάνει 60+ μέρες, μπορεί και 3μηνο) και ήρθε να προστεθεί με αυτό ότι δεν κάνω και ωορρηξία. Έχω αλλάξει γιατρούς γιατί οι περισσότεροι αδιαφορούσαν μέχρι να βρω τον σωστό άνθρωπο. Έχω δώσει χρόνο μέχρι τον Δεκέμβριο όπου τότε θα κλείσω και 2 χρόνια προσπαθειών. Μετά θα προχωρήσω σε εξωσωματική. Είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό.

Έχω απογοητευτεί πλήρως με τον εαυτό μου. Το σώμα μου δεν κάνει το αυτονόητο (ωορρηξία). Έχω πάρει τόσα χάπια και μερικές φορές δεν με επιασαν ούτε αυτα. Δεν ξέρω τι να κάνω αν πρέπει να χάσω κι άλλα κιλά για να ρυθμιστεί όλο αυτό. Έχω λίγα κιλα επιπλέον.

Ξέρω υπάρχουν και πολύ χειρότερες καταστάσεις πχ όπως το @Mpourmpoulo μετά από τόσο αγώνα να χάσει το μωράκι της. Είναι πολύ άδικο κι καμία να μην ξανανιώσει μια τέτοια κατάσταση.

Ελπίζω να βγει κι για μας ο ☀️! Να κρατήσουμε στην αγκαλιά μας το μωρακι μας.

Συγγνώμη για το σεντόνι κι αν σας κούρασα. Δεν μπορώ να κάνω άλλες αντιδράσεις μου τελείωσαν.

Κορίτσι μου εγώ έχω ΣΠΩ κάνω ωορρηξια αποδεδειγμένα από τον υπερηχο ! Και εμένα τα χάπια δεν με έπιαναν είχα αντίσταση ! Με φυσικές επαφές δεν είχα ποτέ συλληψη ! Και οι δυο εγκυμοσύνες μου ήταν από σπερματεγχυνση! Το μόνο που με έπιασε ήταν οι ενέσεις διέγερσης και χρειάστηκα μόνο δυο για να κάνω 2 αυγουλακια και έκανα σπερματεγχυνση ! Οι ενέσεις δεν σε έπιαναν για να κανεις αυγουλακι; Έχετε κανει σπερματεγχυνση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

 

@Elk @Elli13 

Για δείτε βρε κορίτσια, έκανα άλλο ένα μόλις, νομίζω είμαι πολύ κοντά τι λέτε κι εσείς;

Επίσης όταν βγει θετικό το τεστ αυτό σημαίνει πως είναι καλό να έχουμε επαφές για τις επόμενες 24/48 ώρες από τη στιγμή που το τεστ βγει θετικό; 

 

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ (1).png

Ναι είσαι πολυ κοντά. Για μενα αν θέλεις να κάνεις 2 τεστ τη μέρα κάνε ένα το μεσημέρι νωρίς κ ένα αργά το απόγευμα πχ κατά τις 8-9. Κάνε αν έχεις μπόλικα κ ένα το βραδάκι, αν όχι απόψε, αύριο όπως φαίνεται θα γίνει θετικό. Από τη μέρα που θα δεις θετικό επαφή την ίδια μερα κ τις 2 επόμενες 🤞🤞 Καλή επιτυχία 🫶🫶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

 

@Elk @Elli13 

Για δείτε βρε κορίτσια, έκανα άλλο ένα μόλις, νομίζω είμαι πολύ κοντά τι λέτε κι εσείς;

Επίσης όταν βγει θετικό το τεστ αυτό σημαίνει πως είναι καλό να έχουμε επαφές για τις επόμενες 24/48 ώρες από τη στιγμή που το τεστ βγει θετικό; 

 

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ (1).png

Μέχρι το βράδυ βαριά αύριο θα είσαι στο πικ! Επαφές σίγουρα σήμερα αυριο και άλλες δυο μέρες ακόμη! Τα τεστ να τα κανεις το μεσημερι και να μην έχεις πιει πόλε υγρα τις τελευταίες δυο ώρες πριν κανεις το τεστ! Εύχομαι καλά η επιτυχια❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Naty_ είπε:

 

@Elk @Elli13 

Για δείτε βρε κορίτσια, έκανα άλλο ένα μόλις, νομίζω είμαι πολύ κοντά τι λέτε κι εσείς;

Επίσης όταν βγει θετικό το τεστ αυτό σημαίνει πως είναι καλό να έχουμε επαφές για τις επόμενες 24/48 ώρες από τη στιγμή που το τεστ βγει θετικό; 

 

ΟΦΕΛΗ ΤΗΣ ΓΙΟΓΚΑ ΓΙΑ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ (1).png

Ναι είσαι πολύ κοντά λογικά αύριο θα είναι το πικ 

εγω όταν έχω τα υγρά αυτά τα έχω πριν κάνω ωορρηξία και όχι την μέρα που έχω ωορρηξία τουλάχιστον αυτό κατάλαβα με τα τεστ 

οταν βγει το τεστ θετικό σημαίνει ότι θα κανείς ωορρηξία της επόμενες 24-48 ώρες όταν βρεις το θετικό να συνεχίσεις τα τεστ μέχρι να δεις να πέφτει η γραμμή γιατί εγω εχω 2 μερες θετικό συνεχόμενα οποτε εγω μετράω το δεύτερο τεστ ως θετικό, όταν από το πικ αρχίσει να πέφτει τότε εκείνη ημέρα είναι που απελευθερώνεται το ωάριο και γίνετε η ωορρηξία 

εγω έχω επαφες συνεχόμενες όταν βρω το τεστ 

Παράδειγμα είχα επαφες 21,22,23,24,25 ημέρα του κύκλου μου με θετικά τεστ την 22 και 23 ημέρα του κύκλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κορίτσι μου εγώ έχω ΣΠΩ κάνω ωορρηξια αποδεδειγμένα από τον υπερηχο ! Και εμένα τα χάπια δεν με έπιαναν είχα αντίσταση ! Με φυσικές επαφές δεν είχα ποτέ συλληψη ! Και οι δυο εγκυμοσύνες μου ήταν από σπερματεγχυνση! Το μόνο που με έπιασε ήταν οι ενέσεις διέγερσης και χρειάστηκα μόνο δυο για να κάνω 2 αυγουλακια και έκανα σπερματεγχυνση ! Οι ενέσεις δεν σε έπιαναν για να κανεις αυγουλακι; Έχετε κανει σπερματεγχυνση; 

Μου έχει προτείνει 2 λύσεις. 1) Πρόκληση με χάπια μόνο (κλομιφαινη, ταμοξιφαινη και φεμαρα) και επαφές το οποίο κάνω πάνω από 6 μήνες και 2) εξωσωματική. Ο τωρινός γιατρός δεν μου προτείνει σπερματεγχυση, δεν το έχει στο πλάνο γιατί έχει τα ίδια ποσοστά με φυσικές επαφές (20%). Επίσης τις ενέσεις γοναδοτροπινων δεν μου τις δίνει για πρόκληση γιατί μου είπε αν ξεκινήσεις με τη μικρότερη δόση των 75 UI και δεν σε πιάσει και αυξήσουμε τη δόση, μπορεί να κάνω πάρα πολλά ωαρια (κίνδυνος για πολυδιδυμη κύηση). Πάρε μου είπε καλύτερα τις ενέσεις στην εξωσωματική και τέλος. Να φανταστείς ο προηγούμενος γιατρός μου έταζε τις ενέσεις γοναδοτροπινων ως η τελευταία λύση για πρόκληση!!! Μου έλεγε θα προχωρήσουμε σε αυτές κλπ. Κι όταν δεν με επιαναν τα χάπια, έκανε πίσω και μου τα άλλαζε. Δεν τις εδινε. Τελικά έφυγα κι πήγα στον τωρινό που είναι ειδικός και στην εξωσωματική. Ελπίζω να ξέρει τι κάνει! 

Και από τον προηγούμενο έφυγα  γιατί επιπλέον μου έκανε κάτι πιο χοντρό ενώ ήξερε ήμουν σε πρόκληση σε χάπια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η nobody είπε:

Μου έχει προτείνει 2 λύσεις. 1) Πρόκληση με χάπια μόνο (κλομιφαινη, ταμοξιφαινη και φεμαρα) και επαφές το οποίο κάνω πάνω από 6 μήνες και 2) εξωσωματική. Ο τωρινός γιατρός δεν μου προτείνει σπερματεγχυση, δεν το έχει στο πλάνο γιατί έχει τα ίδια ποσοστά με φυσικές επαφές (20%). Επίσης τις ενέσεις γοναδοτροπινων δεν μου τις δίνει για πρόκληση γιατί μου είπε αν ξεκινήσεις με τη μικρότερη δόση των 75 UI και δεν σε πιάσει και αυξήσουμε τη δόση, μπορεί να κάνω πάρα πολλά ωαρια (κίνδυνος για πολυδιδυμη κύηση). Πάρε μου είπε καλύτερα τις ενέσεις στην εξωσωματική και τέλος. Να φανταστείς ο προηγούμενος γιατρός μου έταζε τις ενέσεις γοναδοτροπινων ως η τελευταία λύση για πρόκληση!!! Μου έλεγε θα προχωρήσουμε σε αυτές κλπ. Κι όταν δεν με επιαναν τα χάπια, έκανε πίσω και μου τα άλλαζε. Δεν τις εδινε. Τελικά έφυγα κι πήγα στον τωρινό που είναι ειδικός και στην εξωσωματική. Ελπίζω να ξέρει τι κάνει! 

Και από τον προηγούμενο έφυγα  γιατί επιπλέον μου έκανε κάτι πιο χοντρό ενώ ήξερε ήμουν σε πρόκληση σε χάπια.

Έμενα μου έδωσε 4 κύκλους χάπια! Τον πρώτο και τον δεύτερο κύκλο μου έδωσε κλομιφαινη  και καναμε φυσικες επαφεσ Αλλά τίποτα και τον τρίτο κύκλο κλομιφαινη με φεμαρα και σπερματεγχυνση όπου η σπερματεγχυνση πέτυχε αλλά ήταν βιοχημικη! Τον τέταρτο κύκλο πάλι κλομιφαινη και φεμαρα αλλά δεν καναμε σπερματεγχυνση γτ κάτι δεν του άρεσε σε εκείνον τον κύκλο και να με φυσικές επαφές πάλι χωρίς αποτελεσμα! Τον 5ο κύκλο μου έδωσε κλομιφαινη για 10 μέρες και την 8η και 10η μέρα 150 μονάδες την φορά αλτερμον ! 12η μέρα είχε δυο αυγουλακια και την 16η μέρα έκανα σπερματεγχυνση και έμεινα έγκυος άσχετα που ήταν παλινδρομη!βεβαια έπαθα υπερδιέγερση αλλά ήταν ελεγχόμενη ! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι από την στιγμή που βλέπει ότι τα χάπια δεν σε πιανουν να κάνατε μια προσπάθεια με σπερματεγχυνση και ενέσεις πριν προχωρήσετε σε εξωσωματικη! Εμένα πέτυχαν πάντως και οι δυο ! Σογουρα υπάρχει το ρίσκο για παραπάνω αυγουλακια και εμένα μου το είχε πει ότι αν δούμε ότι κανεις 3 δεν θα προχωρήσουμε σε σπερματεγχυνση ! Πήραμε όμως το ρίσκο και έμεινα έγκυος άσχετα με την κατάληξη! Επίσης περνεις βιταμίνες μυοινοσιτολη, ινοσιτολη; Εμένα μου έδινε και γλουκοφαζ γιατί είχα θέμα με την ινσουλίνη λόγω ΣΠΩ αλλά και για πιο ποιοτική ωορρηξια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...