Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά την ωοληψια


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Εχθές έκανα την πρώτη μου ωοληψια…

είχα τρομερό άγχος γιατί δεν είχα κάνει ποτέ μέθη… 

φοβόμουν πολυ όταν συνήλθα και θυμάμαι έκλαιγα παρά πολύ κάτι με είχε πιάσει… μου είπαν είναι από την μέθη… 

το θέμα είναι ότι σήμερα μια μέρα μετά έχω ακόμα μια αστάθεια να το πω… βαριά να το πω… οταν κάνω κάτι όρθια νιώθω πολύ παράξενα… σαν εξάντληση! Πονάκια λίγο κάτω και ανακατωσούρα! Το έχει πάθει άλλη κοπέλα αυτό? Το έχετε ακούσει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Rasa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εχθές έκανα την πρώτη μου ωοληψια…

είχα τρομερό άγχος γιατί δεν είχα κάνει ποτέ μέθη… 

φοβόμουν πολυ όταν συνήλθα και θυμάμαι έκλαιγα παρά πολύ κάτι με είχε πιάσει… μου είπαν είναι από την μέθη… 

το θέμα είναι ότι σήμερα μια μέρα μετά έχω ακόμα μια αστάθεια να το πω… βαριά να το πω… οταν κάνω κάτι όρθια νιώθω πολύ παράξενα… σαν εξάντληση! Πονάκια λίγο κάτω και ανακατωσούρα! Το έχει πάθει άλλη κοπέλα αυτό? Το έχετε ακούσει? 

Γεια σου @Rasa! Πολύ χαίρομαι που τα κατάφερες κι έκανες το πρώτο βήμα!! Όλα θα πάνε καλά! Να είσαι αισιόδοξη! Πόσα ωάρια πήρατε; Τα πονάκια φυσιολογικά είναι, ιδιαίτερα αν πήρατε αρκετά ωαριάκια. Τσιμπήθηκαν οι ωοθήκες, θα πονάνε λίγο. Επιτρέπονται όμως τα παυσίπονα, να πάρεις.

Για την αστάθεια και την εξάντληση, δεν ξέρω, ίσως κάποια υπερδιέγερση; Μια φίλη μου είχε εξάντληση μετά την ωοληψία, αλλά της είχαν πάρει 35 ωάρια!! Για ρώτα τις μαίες του γιατρού σου. Γι' αυτό τους πληρώνεις! Καλή επιτυχία σε όλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η RAM21 είπε:

Γεια σου @Rasa! Πολύ χαίρομαι που τα κατάφερες κι έκανες το πρώτο βήμα!! Όλα θα πάνε καλά! Να είσαι αισιόδοξη! Πόσα ωάρια πήρατε; Τα πονάκια φυσιολογικά είναι, ιδιαίτερα αν πήρατε αρκετά ωαριάκια. Τσιμπήθηκαν οι ωοθήκες, θα πονάνε λίγο. Επιτρέπονται όμως τα παυσίπονα, να πάρεις.

Για την αστάθεια και την εξάντληση, δεν ξέρω, ίσως κάποια υπερδιέγερση; Μια φίλη μου είχε εξάντληση μετά την ωοληψία, αλλά της είχαν πάρει 35 ωάρια!! Για ρώτα τις μαίες του γιατρού σου. Γι' αυτό τους πληρώνεις! Καλή επιτυχία σε όλα!!

Τα κατάφερα άσε με πολύ κόπο και φόβο! 😂 Με όλες τις διαταραχές μ τις ψυχικές  κατάφερα με πολύ άγχος να το κάνω… μέχρι που μπήκα μέσα έλεγα ότι ίσως να τα παρατήσω να μην τα καταφέρω! Όμως το έκανα!   Ισως γι αυτο να έχω και αυτή την εξάντληση! δεν ειχα πολλά καλά ενώ φαινόταν στο υπέρηχο αρκετά ήταν πολλά μικρά! Στο τέλος μου είπαν ότι μόνο  3 καλά μπορούν να κάνουν κάτι ! Από αυτά γονιμοποιήθηκε το ένα κανονικά και το άλλο έχει λέει μια ασαφή γονιμοποίηση! Στεναχωρήθηκα λίγο θα μπορούσα να ήταν και καλύτερα! 
Για τις μαίες που λες όταν καλείς είναι συνήθως λες και ενοχλείς! Αστα! Πήρα βέβαια και μου είπαν ότι είναι λέει φυσιολογικό! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2024 at 10:16 ΜΜ, ο/η Rasa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εχθές έκανα την πρώτη μου ωοληψια…

είχα τρομερό άγχος γιατί δεν είχα κάνει ποτέ μέθη… 

φοβόμουν πολυ όταν συνήλθα και θυμάμαι έκλαιγα παρά πολύ κάτι με είχε πιάσει… μου είπαν είναι από την μέθη… 

το θέμα είναι ότι σήμερα μια μέρα μετά έχω ακόμα μια αστάθεια να το πω… βαριά να το πω… οταν κάνω κάτι όρθια νιώθω πολύ παράξενα… σαν εξάντληση! Πονάκια λίγο κάτω και ανακατωσούρα! Το έχει πάθει άλλη κοπέλα αυτό? Το έχετε ακούσει? 

Καλησπέρα! Κι εγώ είχα ζοριστεί μετά την ωοληψία. Μου είχαν πάρει αρκετά ωάρια και κράτησε η όλη διαδικασία παραπάνω. Είχα εμετούς, εξάντληση και κοιμόμουν όλη μέρα. Ο γιατρός μου ζήτησε να πάω να με εξετάσει ξανά με υπέρηχο την ίδια ημέρα για να αποκλείσει τυχόν υπερδιέγερση ή αιμορραγία. Τίποτα από αυτά δεν υπήρχαν. Απλώς κάνω εύκολα εμετούς γενικά με χάπια κτλ, είχε διαταραχθεί το στομάχι μου και επειδή δεν είχα ξανά κάνει μέθη ήμουν όλη μέρα σε ζάλη.  
Να ενημερώνεις άμεσα το γιατρό σου γιατί μόνο αυτοί αντιλαμβάνονται από τα συμπτώματα κ ξέρουν τον οργανισμό σου!! 
Καλή επιτυχία σε όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω μια απ τα ιδια..ειχα ζοριστει παρα πολυ μετα. Λιγες ωρες μετα την ωοληψια πηγα στο νοσοκομειο να με δει ο γιατρος γιατι ειχα πονακια πολλη ζαλη και επισης δεν μπορουσα να ουρησω!!!!! Την επομενη μερα ημουν πολυ καλυτερα αλλα αυτην την κουραση την ειχα 2 3 μερες..καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/2/2024 at 4:48 ΜΜ, ο/η Rasa είπε:

Τα κατάφερα άσε με πολύ κόπο και φόβο! 😂 Με όλες τις διαταραχές μ τις ψυχικές  κατάφερα με πολύ άγχος να το κάνω… μέχρι που μπήκα μέσα έλεγα ότι ίσως να τα παρατήσω να μην τα καταφέρω! Όμως το έκανα!   Ισως γι αυτο να έχω και αυτή την εξάντληση! δεν ειχα πολλά καλά ενώ φαινόταν στο υπέρηχο αρκετά ήταν πολλά μικρά! Στο τέλος μου είπαν ότι μόνο  3 καλά μπορούν να κάνουν κάτι ! Από αυτά γονιμοποιήθηκε το ένα κανονικά και το άλλο έχει λέει μια ασαφή γονιμοποίηση! Στεναχωρήθηκα λίγο θα μπορούσα να ήταν και καλύτερα! 
Για τις μαίες που λες όταν καλείς είναι συνήθως λες και ενοχλείς! Αστα! Πήρα βέβαια και μου είπαν ότι είναι λέει φυσιολογικό! 
 

Καταλαβαίνω τι λες. Κι εγώ ένιωθα καμιά φορά άσχημα να μην τις βρίσκω και να καλώ ξανά... Στο θέμα του φόβου, μη νομίζεις πως κι εμείς είμαστε πιο γενναίες! Κι εγώ στη θέα του χειρουργείου στην πρώτη ωοληψία ένιωθα ότι θα λιποθυμήσω. Έλεγα τι τα' θελα εγώ αυτά!! 😂Όμως τα προσπερνάς αυτά και συνεχίζεις.

Ωραία, έχεις ένα εμβρυάκι λοιπόν! ❤️Μακάρι να είναι και τυχερό!! Το καταψύξατε τριών ημερών; Ποια είναι τα επόμενα βήματα, σου είπε; Στο Ιασώ έκανες την ωοληψία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/2/2024 at 6:46 ΜΜ, ο/η Rasa είπε:

@RAM21 Εσύ πως είσαι? 

 

Καλά είμαι κι εγώ. Δεν θυμάμαι πότε είχαμε μιλήσει...Έκανα μια προσπάθεια τον Νοέμβρη, με δύο βλαστοκύστες, δυστυχώς δεν πέτυχε. Και προσπαθώ να οργανώσω βήματα για μια ακόμη προσπάθεια. Απόθεμα δεν έχω, αλλά λέω να δώσω άλλη μια ευκαιρία από την αρχή... Και ό,τι γίνει 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καταλαβαίνω τι λες. Κι εγώ ένιωθα καμιά φορά άσχημα να μην τις βρίσκω και να καλώ ξανά... Στο θέμα του φόβου, μη νομίζεις πως κι εμείς είμαστε πιο γενναίες! Κι εγώ στη θέα του χειρουργείου στην πρώτη ωοληψία ένιωθα ότι θα λιποθυμήσω. Έλεγα τι τα' θελα εγώ αυτά!! 😂Όμως τα προσπερνάς αυτά και συνεχίζεις.

Ωραία, έχεις ένα εμβρυάκι λοιπόν! ❤️Μακάρι να είναι και τυχερό!! Το καταψύξατε τριών ημερών; Ποια είναι τα επόμενα βήματα, σου είπε; Στο Ιασώ έκανες την ωοληψία; 

Καλημέρα!!! Καλά σήμερα έμαθα ότι θέλει να το κάνω από την αρχή στο καπάκι για να μαζέψουμε 4 εβρυακια! μιλάμε απογοητευτικά! Δεν ξέρω αν μπορώ πάλι από την αρχή! και που να βρω τα 4! μου φαίνεται πολύ δυσκολο! 

Ναι την Τρίτη μέρα το καταψύξαμε  είναι πολύ καλό μου είπαν αλλά θέλει να βάλει πολλά!

Έχουμε καιρό να μιλήσουμε! Μακάρι να μαζέψεις δύναμης και να κανείς πάλι μια προσπάθεια και να είναι η τυχερή!!! 

Αυτή την στιγμή μου φαίνονται όλα πολύ δύσκολα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2024 at 8:23 ΜΜ, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Κι εγω μια απ τα ιδια..ειχα ζοριστει παρα πολυ μετα. Λιγες ωρες μετα την ωοληψια πηγα στο νοσοκομειο να με δει ο γιατρος γιατι ειχα πονακια πολλη ζαλη και επισης δεν μπορουσα να ουρησω!!!!! Την επομενη μερα ημουν πολυ καλυτερα αλλα αυτην την κουραση την ειχα 2 3 μερες..καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

πω πω ελπίζω όμως όλα αυτά να σου έδωσαν ή να σου δώσουν αυτό που θες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2024 at 2:16 ΜΜ, ο/η MayiaKa είπε:

Καλησπέρα! Κι εγώ είχα ζοριστεί μετά την ωοληψία. Μου είχαν πάρει αρκετά ωάρια και κράτησε η όλη διαδικασία παραπάνω. Είχα εμετούς, εξάντληση και κοιμόμουν όλη μέρα. Ο γιατρός μου ζήτησε να πάω να με εξετάσει ξανά με υπέρηχο την ίδια ημέρα για να αποκλείσει τυχόν υπερδιέγερση ή αιμορραγία. Τίποτα από αυτά δεν υπήρχαν. Απλώς κάνω εύκολα εμετούς γενικά με χάπια κτλ, είχε διαταραχθεί το στομάχι μου και επειδή δεν είχα ξανά κάνει μέθη ήμουν όλη μέρα σε ζάλη.  
Να ενημερώνεις άμεσα το γιατρό σου γιατί μόνο αυτοί αντιλαμβάνονται από τα συμπτώματα κ ξέρουν τον οργανισμό σου!! 
Καλή επιτυχία σε όλα! 

Σευχαριστω παρά πολύ! Και εσένα σου εύχομαι τα καλύτερα και όλες οι προσπάθειες που κάνουμε να βγαίνουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...