Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν τρώει μοσχάρι


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω ένα θέμα η μικρή μου δεν τρώει με τπτ το μοσχάρι καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω να την ξεγέλασω; Δεν ξέρω γιατί δεν το θέλει καθόλου και εγώ έλεγα ότι μολις μπει το μοσχάρι θα το τρώει πιο εύκολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω ένα θέμα η μικρή μου δεν τρώει με τπτ το μοσχάρι καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω να την ξεγέλασω; Δεν ξέρω γιατί δεν το θέλει καθόλου και εγώ έλεγα ότι μολις μπει το μοσχάρι θα το τρώει πιο εύκολα. 

Εγώ όταν δεν τρώει κάτι, του βάζω μέσα και κάτι άλλο που του αρέσει πολύ. Στην αρχή ίσως σε μεγαλύτερη ποσοτητα αυτό που της αρέσει κ σε μικρότερη το μοσχάρι και σιγά σιγά να αυξάνεις. Το έχεις δοκιμάσει; Βέβαια εγώ δίνω αλεσμένα, δεν ξέρω εσύ ώστε αν βολεύει αυτό που σου λέω. Διαφορετικά, θα σου πρότεινα να το αποσύρεις για λίγες μέρες και ξαναδοκιμαζεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω ένα θέμα η μικρή μου δεν τρώει με τπτ το μοσχάρι καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω να την ξεγέλασω; Δεν ξέρω γιατί δεν το θέλει καθόλου και εγώ έλεγα ότι μολις μπει το μοσχάρι θα το τρώει πιο εύκολα. 

Καλησπέρα, αφήστε μερικές μέρες κ ξανά προσπαθήστε. Αν πάλι δεν το τρώει το ίδιο ξανά. Επίσης μπορείτε να αλλάξετε τη μορφή. Πχ αν δίνετε κομμάτια να το δώσετε αλεσμένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Έχω ένα θέμα η μικρή μου δεν τρώει με τπτ το μοσχάρι καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω να την ξεγέλασω; Δεν ξέρω γιατί δεν το θέλει καθόλου και εγώ έλεγα ότι μολις μπει το μοσχάρι θα το τρώει πιο εύκολα. 

Καλησπέρα, 

Έχεις δοκιμάσει να της το δώσεις σε μορφή μπιφτεκιου; Ούτε εμένα ο μικρός μου το έτρωγε και τελικά πλέον το τρώει σε μπιφτέκι, βάζω μαϊντανό, κρεμμυδάκι, ντοματουλα, καρότο, κολοκύθι και βασιλικό μέσα και του αρέσει πολύ. 

Αν τρώει άλλο είδος ζωικής πρωτεΐνης δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Μη το πιέσεις να φάει το μοσχάρι αν δε θέλει. Μπορεί απλά να είναι φάση. 

☺️ Είμαι σίγουρη πως κάνεις το καλύτερο μανούλα για το παιδάκι σου ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα, 

Έχεις δοκιμάσει να της το δώσεις σε μορφή μπιφτεκιου; Ούτε εμένα ο μικρός μου το έτρωγε και τελικά πλέον το τρώει σε μπιφτέκι, βάζω μαϊντανό, κρεμμυδάκι, ντοματουλα, καρότο, κολοκύθι και βασιλικό μέσα και του αρέσει πολύ. 

Αν τρώει άλλο είδος ζωικής πρωτεΐνης δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι! Μη το πιέσεις να φάει το μοσχάρι αν δε θέλει. Μπορεί απλά να είναι φάση. 

☺️ Είμαι σίγουρη πως κάνεις το καλύτερο μανούλα για το παιδάκι σου ☺️

Κορίτσι μου είναι μικρούλα ακόμα (8 μηνών) και φοβάμαι να της δώσω μπιφτέκι της τα κάνω αλεσμένα μάλλον αυτό που είπε η tonakiv θα δοκιμάσω. Βέβαια έχω δει μωράκια που τρώνε από πολύ μικρά ολόκληρα κομμάτια αλλά εγώ φοβάμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσι μου είναι μικρούλα ακόμα (8 μηνών) και φοβάμαι να της δώσω μπιφτέκι της τα κάνω αλεσμένα μάλλον αυτό που είπε η tonakiv θα δοκιμάσω. Βέβαια έχω δει μωράκια που τρώνε από πολύ μικρά ολόκληρα κομμάτια αλλά εγώ φοβάμαι. 

Εντάξει είναι μικρούλα ακόμα εμένα πέρασε από διάφορες φάσεις πχ έτρωγε αλεσμένο το μοσχάρι στην αρχή μετά μια μέρα το έκοψε για αρκετούς μήνες και όχι μόνο το μοσχάρι για αρκετό καιρό δεν έτρωγε καθόλου κρέας.. μετά άρχισα σιγά σιγά να την δίνω κομμάτια το πρώτο που έφαγε ήταν μπιφτέκι μετά μετά περάσαμε στα μακαρονια με κιμά μετά γιουβαρλάκια (τα οποία μπορείς να τα δοκιμάσεις και τώρα να τα λιώσεις με πιρούνι ) και όταν έβγαλε και τους τραπεζίτες άρχισε να τρώει κοτόπουλο αρνι και την έχω δοκιμάσει να δω αν θα φαει χοιρινό 

υπομονη θέλει κανε μια διακοπή και προσπάθησε πάλι σε λιγες μερες.. αν βρασεις μέσα στο κρέας λαχανικά πατάτα καρότο αυτά τα τρώει μου έχουν βράσει μέσα με το κρέας ; Ακόμα και έτσι παίρνει κάτι από το κρέας από το καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εντάξει είναι μικρούλα ακόμα εμένα πέρασε από διάφορες φάσεις πχ έτρωγε αλεσμένο το μοσχάρι στην αρχή μετά μια μέρα το έκοψε για αρκετούς μήνες και όχι μόνο το μοσχάρι για αρκετό καιρό δεν έτρωγε καθόλου κρέας.. μετά άρχισα σιγά σιγά να την δίνω κομμάτια το πρώτο που έφαγε ήταν μπιφτέκι μετά μετά περάσαμε στα μακαρονια με κιμά μετά γιουβαρλάκια (τα οποία μπορείς να τα δοκιμάσεις και τώρα να τα λιώσεις με πιρούνι ) και όταν έβγαλε και τους τραπεζίτες άρχισε να τρώει κοτόπουλο αρνι και την έχω δοκιμάσει να δω αν θα φαει χοιρινό 

υπομονη θέλει κανε μια διακοπή και προσπάθησε πάλι σε λιγες μερες.. αν βρασεις μέσα στο κρέας λαχανικά πατάτα καρότο αυτά τα τρώει μου έχουν βράσει μέσα με το κρέας ; Ακόμα και έτσι παίρνει κάτι από το κρέας από το καθόλου 

Ναι κάτι τέτοιο θα κάνω θ της το σταματήσω λίγες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσι μου είναι μικρούλα ακόμα (8 μηνών) και φοβάμαι να της δώσω μπιφτέκι της τα κάνω αλεσμένα μάλλον αυτό που είπε η tonakiv θα δοκιμάσω. Βέβαια έχω δει μωράκια που τρώνε από πολύ μικρά ολόκληρα κομμάτια αλλά εγώ φοβάμαι. 

Και μένα ο μικρός μου είναι 7 μηνών αλλά κάνουμε blw, δηλ τρώει κομμάτια. Να δοκιμάσεις κορίτσι μου ότι ταιριάζει καλύτερα σε σένα εννοείται και αυτό που θεωρείς εσύ καλύτερο! Πάντως ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να σκας, θα φάει κάποια στιγμή, ειδικά αν τρώει κοτόπουλο για παράδειγμα λαμβάνει από εκεί τον αιμικο σίδηρο που χρειάζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/2/2024 at 3:39 ΜΜ, ο/η Μαρια340 είπε:

Ναι κάτι τέτοιο θα κάνω θ της το σταματήσω λίγες μέρες. 

Καλησπέρα ! Εγώ είχα ξεκινήσει με αλεσμένα όπως εσύ. Κάποια στιγμή άρχισε να κάνει νερά δεν ήθελε το ένα δεν ήθελε το άλλο... Μια μέρα πήρε κομμάτι φαγητό από το πιάτο μου κ απλά το έφαγε(ήταν 8 μηνών). Όσο μεγαλώνουν δεν τους αρέσουν τα αλεσμένα, που όλες οι γεύσεις είναι μπλεγμένες. 8 μηνών δεν είναι τόσο μικρό το παιδάκι νομίζω θα φάει πιο εύκολα έτσι. Κ γω φοβόμουν αλλά μου είπε η παιδίατρος (κ είχε  δίκιο) ότι όσο περισσότερο αργήσω να δώσω κομμάτια τόσο πιο επικίνδυνο θα είναι γιατι συνηθίζουν τα αλεσμένα κ μετά δεν ξέρουν τι να κάνουν την τροφή. Όντως φίλες μου που περιμέναν ως το χρόνο αντιμετώπισαν αρκετά επεισόδια που πνίγονταν το παιδί με το φαγητό. Δοκίμασε κ μπορεί να εκπλαγείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...