Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή ΑΜΗ και φοβάμαι


Vvv

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Ειμαι πολυ λυπημενη και αγχωμενη. Πηγα Τεταρτη το πρωι να κανω εναν προγενετικο ελεγχο που μου εγραψε ο γυναικολογος μου και μεσα σε αυτον ηταν και η καμπυλη ζαχαρου. Δεν ειχα ξανακανει.
Οι τιμες δε βγηκαν καλες και με αγχωσαν ακομη περισσοτερο. Ηταν παθητικη καινη καμπυλη μετα τη γλυκοζη κ η αντισταση στην ινσουλινη.
θα ηθελα τη γνωμη σας παρακαλω αν θα μπορουσατε. Περιμενα και την ΑΜΗ και βγηκε σημερα. 1,16 δυστυχως. 
Να ανησυχησω; δεν εχω κανει ακομα καν προσπαθειες για παιδακι κ νιωθω πως ξεκινησα πολυ στραβα.
Ειμαι 34 τωρα. 
Και στα 20 μου ειχα βρει ως φοιτητρια πως εχω πολυκυστικες αλλα σε μικρο βαθμο κ επαιρνα κατα διαστηματα αντισυλληπτικα για να  εχω σταθερο κυκλο κ για αντισυλληψη φυσικα.
Τα σταματησα 28/12/23.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας εκ των προτερων και θα εκτιμουσα να μου πειτε αν ειναι ολα τοσο χαλια οσο δειχνουν.
Οι υπολοιπες εξετασεις πρεπει να γινουν αφου θα αφιαδετησω κ μετα. Δλδ αυριο τη Δευτερα με το καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Vvv είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Ειμαι πολυ λυπημενη και αγχωμενη. Πηγα Τεταρτη το πρωι να κανω εναν προγενετικο ελεγχο που μου εγραψε ο γυναικολογος μου και μεσα σε αυτον ηταν και η καμπυλη ζαχαρου. Δεν ειχα ξανακανει.
Οι τιμες δε βγηκαν καλες και με αγχωσαν ακομη περισσοτερο. Ηταν παθητικη καινη καμπυλη μετα τη γλυκοζη κ η αντισταση στην ινσουλινη.
θα ηθελα τη γνωμη σας παρακαλω αν θα μπορουσατε. Περιμενα και την ΑΜΗ και βγηκε σημερα. 1,16 δυστυχως. 
Να ανησυχησω; δεν εχω κανει ακομα καν προσπαθειες για παιδακι κ νιωθω πως ξεκινησα πολυ στραβα.
Ειμαι 34 τωρα. 
Και στα 20 μου ειχα βρει ως φοιτητρια πως εχω πολυκυστικες αλλα σε μικρο βαθμο κ επαιρνα κατα διαστηματα αντισυλληπτικα για να  εχω σταθερο κυκλο κ για αντισυλληψη φυσικα.
Τα σταματησα 28/12/23.

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας εκ των προτερων και θα εκτιμουσα να μου πειτε αν ειναι ολα τοσο χαλια οσο δειχνουν.
Οι υπολοιπες εξετασεις πρεπει να γινουν αφου θα αφιαδετησω κ μετα. Δλδ αυριο τη Δευτερα με το καλο.

Τι παθητική δηλαδη ; Γιατι κ μενα μου λεγανε 2 γιατροι οτι εχω πειραγμενη παθολογικη καμπυλη σακχαρου κ κανω υπογλυκαιμιες και θελανε να μου δωσουν χάπια και  ευτυχως επειδη δεν εμπιστευομαι κανεναν πηγα για 3η κ 4η γνωμη και καμια υπογκυκαιμια δεν εκανα κ μια χαρα ημουν εντελει κ ολα  καλα πηγαν κ με την εμβρυομεταφορα που ειχα τοτε κ αμεσα . Οσο για την αμη εγω 42 ετων ειχα 0,3 .σε τι μοναδα μετρησης ειναι; Θα κανεις και τις αλλες fsh e2 Lh prg και θα βγει συμπερασμα μην φρικαρεις με την αμη παιδι θα κανεις αν το βαλεις μπρος ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Τι παθητική δηλαδη ; Γιατι κ μενα μου λεγανε 2 γιατροι οτι εχω πειραγμενη παθολογικη καμπυλη σακχαρου κ κανω υπογλυκαιμιες και θελανε να μου δωσουν χάπια και  ευτυχως επειδη δεν εμπιστευομαι κανεναν πηγα για 3η κ 4η γνωμη και καμια υπογκυκαιμια δεν εκανα κ μια χαρα ημουν εντελει κ ολα  καλα πηγαν κ με την εμβρυομεταφορα που ειχα τοτε κ αμεσα . Οσο για την αμη εγω 42 ετων ειχα 0,3 .σε τι μοναδα μετρησης ειναι; Θα κανεις και τις αλλες fsh e2 Lh prg και θα βγει συμπερασμα μην φρικαρεις με την αμη παιδι θα κανεις αν το βαλεις μπρος ! 

Σημερα θα παω να κανω τις υπολοιπες εξετασεις και ξυπνησα με μπουκωμα και κρυωμενη γενικοτερα. 

Ατυχη σε ολα.

Θεωρω ομως δεν επηρεαζει αυτο και θα παω να τις κανω.

Την ΑΜΗ τη μετουσαν σε ng/ml.

 

Αιμοσφαιρίνη A1c (γλυκοζυλιωμένη) . . . . . . 5.5 % ... Φτ 4.1 - 6.1
Διαβητικοί έως 6.5

 

Σάκχαρο προ λήψεως Γλυκόζης . . . . . . . . . 94 mg/dL 70 - 110
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Καμπύλη Σακχάρου μετά λήψης γλυκόζης . . . 75 gr
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Σάκχαρο 60 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . . 177 mg/dL 120 - 170
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Σάκχαρο 120 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . 149 mg/dL 65 - 120
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Και

Ινσουλίνη προ λήψεως Γλυκόζης . . . . . . . . 23.9 μIU/ml 5.0 - 27.0
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Καμπύλη Ινσουλίνης μετά λήψης γλυκόζης . . 75 gr
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
.
:
INS - Ινσουλίνη 60' . . . . . . . . . . . . . . . . . . 298.50 μIU/ml 18.00 - 270.00
. . . . . . . . . . . . . . . . .
:
INS - Ινσουλίνη 120' . . . . . . . . . . . . . . . . . 552.40 μIU/ml 16.00 - 170.00

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου η Αμη δίνει μια εικόνα για το απόθεμα αλλά κάνε με το καλό και τις ορμονικές 2η με 3η μέρα περιόδου θα έχεις καλύτερη εικόνα.  Πανικός δε χρειάζεται απλά θα ξέρεις που βρίσκεσαι να κινηθείς πιο γρήγορα αν έχεις σύντροφο διαφορετικά κ το σενάριο της κατάψυξης ωαρίων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω χαμηλή ΑΜΗ κ ομως τα καταφερα είχα κ ψηλή προλακτινη κ αυτό διόρθωσα κ έμεινα αμέσως εγκυος! Τώρα πάμε για δεύτερο γιατί τα αποθέματα μ δεν είναι πολλά κ μ είπε η γιατρος να μην αργήσουμε αλλά μην αγχώνεσαι! Δεν σημαίνει τίποτα η ΑΜΗ είναι ενας αριθμός κ αν εχεις σύντροφο βαζεις μπρος αν δεν εχεις υπάρχει ευτυχως το σενάριο της κατάψυξης  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλησπερα! Εκανα αυτες τις εξετασεις λογω του οτι εχω πολυκυστικες και θελαμε να ξεκινησουμε προσπαθειες. Να δουμε που βρισκομαστε. Ε και ειδα αυτη την Αμη και πραγματικα κατααγχωθηκα. Ομως οι χθεσινες ορμονολογικες μου εξετασεις ηταν ολες πολυ καλες μου ειπαν και οτι δε θα εχω κανεμα θεμα. Δοξα τω Θεω! Ευχομαι ολες οσες το επιθυμουμε να κανουμε γερα μωρακια μεσα στο 2024. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/1/2024 at 5:52 ΠΜ, ο/η Vvv είπε:

Σημερα θα παω να κανω τις υπολοιπες εξετασεις και ξυπνησα με μπουκωμα και κρυωμενη γενικοτερα. 

Ατυχη σε ολα.

Θεωρω ομως δεν επηρεαζει αυτο και θα παω να τις κανω.

Την ΑΜΗ τη μετουσαν σε ng/ml.

 

Αιμοσφαιρίνη A1c (γλυκοζυλιωμένη) . . . . . . 5.5 % ... Φτ 4.1 - 6.1
Διαβητικοί έως 6.5

 

Σάκχαρο προ λήψεως Γλυκόζης . . . . . . . . . 94 mg/dL 70 - 110
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Καμπύλη Σακχάρου μετά λήψης γλυκόζης . . . 75 gr
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Σάκχαρο 60 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . . 177 mg/dL 120 - 170
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Σάκχαρο 120 λεπτά μετά την λήψη . . . . . . . 149 mg/dL 65 - 120
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Και

Ινσουλίνη προ λήψεως Γλυκόζης . . . . . . . . 23.9 μIU/ml 5.0 - 27.0
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
:
Καμπύλη Ινσουλίνης μετά λήψης γλυκόζης . . 75 gr
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
.
:
INS - Ινσουλίνη 60' . . . . . . . . . . . . . . . . . . 298.50 μIU/ml 18.00 - 270.00
. . . . . . . . . . . . . . . . .
:
INS - Ινσουλίνη 120' . . . . . . . . . . . . . . . . . 552.40 μIU/ml 16.00 - 170.00

Η γλυκοζηλιωμενη σου ειναι το σακχαρο του τριμηνου ,καλο θα ειναι να κοψεις τα γλυκα καο τους υδατάνθρακες .οχι πολλα μακαρονια κ ψωμια κ οχι πολλα γλυκα κ φρουτα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...