Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και κιλά


Rena92

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! Γέννησα πριν ένα μήνα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου. Έχω όμως το εξής θέμα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν αδύνατη και κατά την διάρκεια της πήρα μόνο 8 κιλά, με πολύ προσοχή, βγαίνοντας απ το μαιευτήριο έχω χάσει τα 6 και μου μένουν τα δυο. Το θέμα λοιπόν είναι, ότι παρά το γεγονός πως πάλι προσέχω την διατροφή μου, τα κιλά δεν φεύγουν και νιώθω πρησμένη στην κοιλια και στα πόδια. Ξέροντας το σώμα μου, μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό. Μήπως παίζει ρόλο ο θηλασμός; Σκέφτηκα μήπως φταίει και η αϋπνία… Σας έχει τύχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσι μου! Ειναι πολυ πολυ νωρις για το σωμα να επανελθει. Ακόμα και να χάσεις αυτα τα δυο κιλα, ακομα και πιο κατω να πας, το σώμα θελει εννια μηνες με χρόνο για να επανελθει. Οταβ θα σ ερθει περιοδος θα νιωσεις να ξεπρηζεσαι. Και οταν εκοψα το θηλασμο ενιωσα να επανερχομαι ακομα περισσότερο. Ωστοσο στο σωμα γίνονται τρελες αλλαγες. Δώσε χρόνο. Τωρα προεχει να ξεκουράζεσαι οσο μπορεος και να τρεφεσαι καλα. Ενας περίπατος, μια μεγαλη βολτα θα βοηθησουν αρκετά. Αλλα αν παιζει φουλ αϋπνία και τ μισαωρο αν βρεις ευκαιρια, να κοιμηθεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Γέννησα πριν ένα μήνα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου. Έχω όμως το εξής θέμα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν αδύνατη και κατά την διάρκεια της πήρα μόνο 8 κιλά, με πολύ προσοχή, βγαίνοντας απ το μαιευτήριο έχω χάσει τα 6 και μου μένουν τα δυο. Το θέμα λοιπόν είναι, ότι παρά το γεγονός πως πάλι προσέχω την διατροφή μου, τα κιλά δεν φεύγουν και νιώθω πρησμένη στην κοιλια και στα πόδια. Ξέροντας το σώμα μου, μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό. Μήπως παίζει ρόλο ο θηλασμός; Σκέφτηκα μήπως φταίει και η αϋπνία… Σας έχει τύχει;

Καλησπερα, τις πρωτες 40 μερες- 2 μηνες υπαρχει κατακρατηση υγρων φυσιολογικα. Δεν ειναι αληθινα παραπανω κιλα. Οταν ο οργανισμος ειναι ετοιμος θα φυγουν και αυτα. Ειναι χαρακτηριστικο της λοχειας. Ειχα πρησμενα ποδια και γω οταν γεννησα σιγουρα για παραπανω απο 40 μερες, ενω στην εγκυμοσυνη δεν ηταν πρησμενα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Γέννησα πριν ένα μήνα και έκτοτε θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου. Έχω όμως το εξής θέμα. Ενώ πριν την εγκυμοσύνη ήμουν αδύνατη και κατά την διάρκεια της πήρα μόνο 8 κιλά, με πολύ προσοχή, βγαίνοντας απ το μαιευτήριο έχω χάσει τα 6 και μου μένουν τα δυο. Το θέμα λοιπόν είναι, ότι παρά το γεγονός πως πάλι προσέχω την διατροφή μου, τα κιλά δεν φεύγουν και νιώθω πρησμένη στην κοιλια και στα πόδια. Ξέροντας το σώμα μου, μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό. Μήπως παίζει ρόλο ο θηλασμός; Σκέφτηκα μήπως φταίει και η αϋπνία… Σας έχει τύχει;

Με την σειρά μου θα πω πως είναι πολύ νωρίς ακόμα 😊 Δώσε χρόνο στο σώμα σου να επανέλθει και μην νιώθεις περιέργεια είναι πολύ λογικό να έχεις και πρηξίματα και φουσκώματα.. 

να χαίρεσαι το παιδάκι σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @mariza85 @Elk σας ευχαριστώ πολύ!! Μου έφυγε ένα άγχος, γιατί λέω κάτι πάει λάθος..πρόσεχα τόσο 9 μήνες για να μην έχω μετά το ψυχολογικό του αδυνατίσματος και τώρα συμβαίνει αυτό. Θα κάνω υπομονή 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, εγώ πήρα 14 κιλά σύνολο, δεν προσεχα καθόλου και έφαγα ο,τι στερήθηκα τόσα χρόνια 😂 Τα πρώτα 9-10 τα έχασα χωρις να καταλάβω πως, δεν είχα σαραντησει καν. Τώρα μου έχουν μείνει 2-3 ακόμα, αλλά σκέψου ότι γέννησα 22/10 και παρόλαυτα το σώμα δεν έχει επανέλθει. Η μέση ακόμα είναι φαρδιά, η κοιλιά μαλακή πολύ και γενικά το σώμα μου δεν το αναγνωρίζω. Να τονίσω ότι γυμναζομουν εντατικά τα τελευταία χρόνια συν την πολύ προσεγμένη διατροφή , οπότε είχα ένα πολύ αθλητικό και μυώδες σώμα. Από τους κοιλιακούς λοιπόν να βλέπω μια χαλαρή κοιλίτσα ήταν ένα σοκ. Αλλά σκέφτομαι το θαύμα που δημιούργησε αυτό το σώμα, και ότι θέλει το χρόνο του για να επανέλθει  και προσπαθώ να μην είμαι αυστηρή με τον εαυτό μου. Θα επανέλθουμε σιγά σιγά, μας πήρε 9 μήνες για να "χαλάσουμε" (εντός πολλών εισαγωγικων!!!), πως περιμένουμε να φτιάξουμε τόσο άμεσα;! (Τα γράφω για να τα ακούω και εγώ...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου, εγώ πήρα 14 κιλά σύνολο, δεν προσεχα καθόλου και έφαγα ο,τι στερήθηκα τόσα χρόνια 😂 Τα πρώτα 9-10 τα έχασα χωρις να καταλάβω πως, δεν είχα σαραντησει καν. Τώρα μου έχουν μείνει 2-3 ακόμα, αλλά σκέψου ότι γέννησα 22/10 και παρόλαυτα το σώμα δεν έχει επανέλθει. Η μέση ακόμα είναι φαρδιά, η κοιλιά μαλακή πολύ και γενικά το σώμα μου δεν το αναγνωρίζω. Να τονίσω ότι γυμναζομουν εντατικά τα τελευταία χρόνια συν την πολύ προσεγμένη διατροφή , οπότε είχα ένα πολύ αθλητικό και μυώδες σώμα. Από τους κοιλιακούς λοιπόν να βλέπω μια χαλαρή κοιλίτσα ήταν ένα σοκ. Αλλά σκέφτομαι το θαύμα που δημιούργησε αυτό το σώμα, και ότι θέλει το χρόνο του για να επανέλθει  και προσπαθώ να μην είμαι αυστηρή με τον εαυτό μου. Θα επανέλθουμε σιγά σιγά, μας πήρε 9 μήνες για να "χαλάσουμε" (εντός πολλών εισαγωγικων!!!), πως περιμένουμε να φτιάξουμε τόσο άμεσα;! (Τα γράφω για να τα ακούω και εγώ...)

Έτσι ακριβώς είναι!! Απορώ και που βρίσκω χρόνο και κουράγιο να ασχοληθώ με το θέμα κιλών μέσα σε όλη αυτήν τη νέα πραγματικότητα 😅😂 θα προσπαθήσω κ εγώ να το δω λίγο πιο χαλαρά κ ίσως βοηθήσει κ αυτό!   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Έτσι ακριβώς είναι!! Απορώ και που βρίσκω χρόνο και κουράγιο να ασχοληθώ με το θέμα κιλών μέσα σε όλη αυτήν τη νέα πραγματικότητα 😅😂 θα προσπαθήσω κ εγώ να το δω λίγο πιο χαλαρά κ ίσως βοηθήσει κ αυτό!   

Κατά την γνώμη μου καλά κάνεις από την μια και ασχολείσαι, γιατί εκτός από μανουλες είμαστε και γυναίκες. Ο ένας ρόλος δεν αναιρεί τον άλλον. Είναι πολλές οι αλλαγές για εμάς τις πρωτοτοκες, και σίγουρα το θέμα της εμφάνισης είναι στα αρνητικά. Αλλά είμαι σίγουρη ότι όσο περνάει ο καιρός, τόσο θα βελτιώνεται η κατάσταση. Όλα θέλουν τον χρόνο τους. Ήδη εγώ από τον πρώτο στον δεύτερο μήνα βλέπω αλλαγές, και μεσολάβησαν και γιορτές, που σημαίνει ότι έφαγα πολλά μελομακάρονα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Αχ το ίδιο άγχος είχα κι εγώ κορίτσια! Στο 3μηνο πήγα και σε διαιτολόγο. Μου είπε όσο δεν κοιμάμαι 7-8 ώρες σερί και μέχρι να αδιαθετησω να μην περιμένω και πολλά. Να τρώω όσο πιο σωστά μπορώ και θα φύγουν τα κιλά σιγά σιγά. Αδιαθετισα στους 5μηνες περίπου και νιώθω καλύτερα. Παρόλο που τρώω βλακείες βλέπω να επανέρχομαι σιγά σιγά. Όποτε υπομονή... 6,5 μηνών είναι τώρα η μπεμπουλα. Ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι να έχω χάσει 5-8 κιλά που θέλω 😅

Και όσες θέλουν σας προτείνω να βρείτε γυμναστική postnatal  στο YouTube. Εμένα με βοήθησε πολύ και με τους πόνους στη μέση και στην πλάτη που με έπιαναν με το μωρό και τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...