Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τράπεζα μητρικού γάλακτος


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Αντλώ αποκλειστικά μητρικό γάλα με θηλαστρο και το μωράκι μου κάνει όλα του γεύματα με αυτό. Το θέμα είναι ότι παράγω περισσότερο γάλα απ' ότι πίνει ο μικρός με αποτέλεσμα να γεμίζω γάλα.... Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσω την δική μου ατομική τράπεζα μητρικού γάλακτος όμως έχω μπερδευτεί πολύ γιατί όσα διαβάζω διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. 

Τελικά πόσο καιρό διατηρείται το μητρικό γάλα σε κατάψυξη ψυγείου; 

Όποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει μπας και βγάλω άκρη. 

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοπέλα μου, να σου ζήσει ο μικρός σου. Για να σε βοηθήσω το μητρικό γάλα κρατάει σε οικιακή κατάψυξη 4μηνες, στην συντήρηση δεν θυμάμαι σγουρά αλλά νομίζω γύρω στις 4 ώρες και εκτός ψυγείου σε θερμοκρασια δωματίου καμία ώρα. Επίσης δεν ξέρω αν το γνωρίζεις,το αφήνεις να ξεπαγωσει φυσικά δεν το βάζεις σε μικροκύματα. Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα, 

Αντλώ αποκλειστικά μητρικό γάλα με θηλαστρο και το μωράκι μου κάνει όλα του γεύματα με αυτό. Το θέμα είναι ότι παράγω περισσότερο γάλα απ' ότι πίνει ο μικρός με αποτέλεσμα να γεμίζω γάλα.... Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσω την δική μου ατομική τράπεζα μητρικού γάλακτος όμως έχω μπερδευτεί πολύ γιατί όσα διαβάζω διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. 

Τελικά πόσο καιρό διατηρείται το μητρικό γάλα σε κατάψυξη ψυγείου; 

Όποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει μπας και βγάλω άκρη. 

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα! Σε πρόσφατο σεμινάριο που παρακολούθησα, μας είπε να θυμόμαστε τον αριθμό 3: 3 ώρες εκτός ψυγείου, 3 μερες συντήρηση, 3 μήνες κατάψυξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ στην εικόνα θα βρεις αναλυτικά θερμοκρασίες συντήρησης κ διάρκεια! 
 

 

ποσο καιρό βάζεις θήλαστρο;; Αν αντλείς καιρό και ανάλογα του τι θήλαστρο έχεις κ τι πρωτόκολλο ακολουθείς μπορεί η έξτρα παραγωγή γάλατος που έχεις να είναι από τις αντλήσεις 

 

το θήλαστρο θέλει πολύ προσοχή στον χειρισμό του γιατί μπορεί να προκαλέσει υπερπαραγωγή 

 

IMG_0919.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα, 

Αντλώ αποκλειστικά μητρικό γάλα με θηλαστρο και το μωράκι μου κάνει όλα του γεύματα με αυτό. Το θέμα είναι ότι παράγω περισσότερο γάλα απ' ότι πίνει ο μικρός με αποτέλεσμα να γεμίζω γάλα.... Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσω την δική μου ατομική τράπεζα μητρικού γάλακτος όμως έχω μπερδευτεί πολύ γιατί όσα διαβάζω διαφέρουν πολύ μεταξύ τους. 

Τελικά πόσο καιρό διατηρείται το μητρικό γάλα σε κατάψυξη ψυγείου; 

Όποια κοπέλα γνωρίζει ας μου απαντήσει μπας και βγάλω άκρη. 

Ευχαριστώ 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε οδηγίες για την αποθήκευση.

Συμφωνώ με το πινάκιο που ανεβάσω η @Xrisa95 βέβαια εγώ στην συντήρηση δεν το άφησα ποτέ πάνω από 2 μέρες. 

Να σου πω όμως ότι αν έχεις πολύ περίσσευμα από μητρικό γάλα μπορείς να το αξιοποιήσεις και αλλιώς.

Αρχικά μπορείς το δωρίσεις σε κάποιο νοσοκομείο για τα προωρακια. Αν είσαι κοντά σε κάποιο μπορείς να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις τον τρόπο κάθε πότε μπορείς πχ να προσφέρεις.

Επίσης αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορείς να δωρίσεις έχεις πολλές ακόμα επιλογές, σου γράφω μερικές απ' αυτές που είχα αξιοποιήσει μητρικό γάλα

1) μπορείς να φτιάξεις πολλές συνταγές για τον μωράκι σου αν έχει αρχίσει τις στερεές τροφές, απ' μπισκότα κέικ κτλ. Επίσης εγώ έφτιαχνα και κρέμα βρώμης με το γάλα μου

2) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο μπάνιο του μωρού. Έχει πάρα πολλά οφέλη για την επιδερμίδα του μωρού!

3) μπορείς ακόμα να φτιάξεις και σαπούνι! Υπάρχουν πολλές συνταγές στο νετ. Δεν το επιχείρησα να πω την αλήθεια αλλά όταν χρονιάς σταμάτησα να βγάζω με το θηλαστρο οπότε δεν είχα περίσσευμα!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Εδώ στην εικόνα θα βρεις αναλυτικά θερμοκρασίες συντήρησης κ διάρκεια! 
 

 

ποσο καιρό βάζεις θήλαστρο;; Αν αντλείς καιρό και ανάλογα του τι θήλαστρο έχεις κ τι πρωτόκολλο ακολουθείς μπορεί η έξτρα παραγωγή γάλατος που έχεις να είναι από τις αντλήσεις 

 

το θήλαστρο θέλει πολύ προσοχή στον χειρισμό του γιατί μπορεί να προκαλέσει υπερπαραγωγή 

 

IMG_0919.jpeg

Είμαι από τις άτυχες μητέρες που το μωράκι τους δε κατάφερε να πιάσει ποτέ τη θηλή για να θηλάσει ακόμα και ψευδοθηλες που είχα βάλει δεν είχε πάει καθόλου καλά... Καταλήγαμε να ματώνουν τα στήθη μου, ο μικρός να πεινάει και να κλαίει ασταμάτητα... Το γάλα μου άργησε πολύ λόγω αυτών να κατέβει. Από το μαιευτήριο ξεκίνησα θηλαστρο για να βοηθήσω τους μαστούς να ξεκινήσουν παραγωγή και συνέχισα ως τώρα που ο μικρός μου είναι 5 μηνών με νοσοκομειακό θηλαστρο που νοικιάζω. Ακολουθώ το πρωτόκολλο αντλησεων 8-10 αντλήσεις ανά 2-3 ώρες εκτός από τα βράδια που αντλώ ανά 4 ώρες. Κουραστικό πολύ αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να πάρει το μωρακι μου μητρικό γάλα. 

Στην εικόνα που έβαλες αναφέρει ότι διατηρείται στη κατάψυξη 2 εβδομάδες... Τελικά τι ισχύει; 2 εβδομάδες ή τρεις μηνες για απλή κατάψυξη ψυγείου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο σε οδηγίες για την αποθήκευση.

Συμφωνώ με το πινάκιο που ανεβάσω η @Xrisa95 βέβαια εγώ στην συντήρηση δεν το άφησα ποτέ πάνω από 2 μέρες. 

Να σου πω όμως ότι αν έχεις πολύ περίσσευμα από μητρικό γάλα μπορείς να το αξιοποιήσεις και αλλιώς.

Αρχικά μπορείς το δωρίσεις σε κάποιο νοσοκομείο για τα προωρακια. Αν είσαι κοντά σε κάποιο μπορείς να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις τον τρόπο κάθε πότε μπορείς πχ να προσφέρεις.

Επίσης αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορείς να δωρίσεις έχεις πολλές ακόμα επιλογές, σου γράφω μερικές απ' αυτές που είχα αξιοποιήσει μητρικό γάλα

1) μπορείς να φτιάξεις πολλές συνταγές για τον μωράκι σου αν έχει αρχίσει τις στερεές τροφές, απ' μπισκότα κέικ κτλ. Επίσης εγώ έφτιαχνα και κρέμα βρώμης με το γάλα μου

2) μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στο μπάνιο του μωρού. Έχει πάρα πολλά οφέλη για την επιδερμίδα του μωρού!

3) μπορείς ακόμα να φτιάξεις και σαπούνι! Υπάρχουν πολλές συνταγές στο νετ. Δεν το επιχείρησα να πω την αλήθεια αλλά όταν χρονιάς σταμάτησα να βγάζω με το θηλαστρο οπότε δεν είχα περίσσευμα!

 

Το ξέρω ότι μπορώ να δωρίσω το γάλα αλλά ιδανικά θα ήθελα να κρατήσω αποθέματα για τον μικρό μου. 

Με το καλό όταν ξεκινήσει στέρεες τροφές θα χρησιμοποιήσω γαλατάκι σε συνταγές. 

Μπάνιο με μητρικό γάλα τον κάνω ήδη 1-2 φορές την εβδομάδα γιατί έχει βρεφική ατοπική δερματίτιδα και βοηθάει πολύ για τον κνησμό και ενυδατωνει το δέρμα. 

Αυτό για το σαπούνι δε το ήξερα... Θα το κοιτάξω όμως! Μου έδωσες ιδέα! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock αγαπημένη μου!!! Εγώ ακολουθούσα το πινακάκι της Klinikum (medela) σου στέλνω το σχετικό link με  όλες τις πληροφορίες!

https://klinikum.gr/2011/06/apothiki-apopsiksi/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

@peacock αγαπημένη μου!!! Εγώ ακολουθούσα το πινακάκι της Klinikum (medela) σου στέλνω το σχετικό link με  όλες τις πληροφορίες!

https://klinikum.gr/2011/06/apothiki-apopsiksi/

Ευχαριστώ αγάπη! 💙 

Love you ρεεεε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η peacock είπε:

Είμαι από τις άτυχες μητέρες που το μωράκι τους δε κατάφερε να πιάσει ποτέ τη θηλή για να θηλάσει ακόμα και ψευδοθηλες που είχα βάλει δεν είχε πάει καθόλου καλά... Καταλήγαμε να ματώνουν τα στήθη μου, ο μικρός να πεινάει και να κλαίει ασταμάτητα... Το γάλα μου άργησε πολύ λόγω αυτών να κατέβει. Από το μαιευτήριο ξεκίνησα θηλαστρο για να βοηθήσω τους μαστούς να ξεκινήσουν παραγωγή και συνέχισα ως τώρα που ο μικρός μου είναι 5 μηνών με νοσοκομειακό θηλαστρο που νοικιάζω. Ακολουθώ το πρωτόκολλο αντλησεων 8-10 αντλήσεις ανά 2-3 ώρες εκτός από τα βράδια που αντλώ ανά 4 ώρες. Κουραστικό πολύ αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να πάρει το μωρακι μου μητρικό γάλα. 

Στην εικόνα που έβαλες αναφέρει ότι διατηρείται στη κατάψυξη 2 εβδομάδες... Τελικά τι ισχύει; 2 εβδομάδες ή τρεις μηνες για απλή κατάψυξη ψυγείου;

Το ποσο καιρό θα το συντηρήσεις εξαρτάται από την θερμοκρασία της κατάψυξης 

Γι αυτο κ το πινακακι γράφει κ θερμοκρασία 

κ μέρος συντήρησης 

😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...