Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολυκυστικες ωοθήκες και εξετάσεις


Katerina11

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Σας παρακολουθώ εδώ κ αρκετό καιρό και τώρα πήρα το θάρρος να σας γράψω μιας και θεωρώ πως η άποψη σας θα μου φανεί χρήσιμη. Περισυ είχαμε μια παλινδρομη κύηση στις 9 εβδομάδες. Τότε ο γυναικολόγος μου δεν ήθελε να ψάξουμε κάτι και θεώρησε πως είναι τυχαίο γεγονός. 

Αποφασίσαμε πριν λίγο καιρό να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη. Ο γυναικολόγος που πήγα μου έγραψε μια σειρά από εξετάσεις να κάνω καμπύλη ζαχάρου -ινσουλινης, προγεστερόνη 21η ημέρα, ορμονικες-θυροειδη 2η-3η μέρα, όπως και θρομβοφιλιας για να το "αποκλείσουμε" όπως μου είπε. Εγώ έχω κάνει ήδη κάποιες (θρομβοφιλιας, καμπύλες) και σήμερα πήρα και την προγεστερόνη. θα περιμένω να αδιαθετησω να κάνω και τις υπόλοιπες για να πάω να τις δει όλες μαζι και να συζητήσουμε.  Μέχρι τότε το άγχος και η αγωνία είναι μεγάλη. Αν κάποια μπορούσε να μου πει την άποψη της για τα αποτελέσματα θα με βοηθούσε πολύ!!

Καμπύλη: 

Ζαχάρου

 0' 90

60' 103

120' 71 

Ινσουλίνης 

0' 4.70

60' 42.80

120' 44.60

Θρομβοφιλιας:

Ομοκυστεΐνη 7,2 φυσ. Τιμές 4.5- 13.5

ΑΝΑ( Αντιπυρηνικα αντισώματα) αρνητικό 

Αντικαρδιολιπινικα LgG 2.0 αρνητικό 

Αντικαρδιολιπινικα LgM 2.5 αρνητικό

Anti-β2 GPI (LgG) 0.6 αρνητικο

Anti-β2 GPI (LgM) 0.7 αρνητικό

Χρόνος προθρομβινης:

Χρόνος μάρτυρα 13.0 sec

Χρόνος ασθενούς 11.8 sec

Δραστικοτητα 120%

INR 0.90

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστινης 34.8 sec φτ24-36

Αντιθρομβινη ΙΙΙ 259 mg/L φτ 190-310

Πρωτεινη C 76% φτ 70-130

Πρωτεινη S 53% φτ 55-140

Αντιπηκτικο λύκου (LA1) 35.10 sec φτ <42.80

APC R 224 sec φτ >120

VDRL αρνητική

Προγεστερόνη 21ης ημέρας 11.70 ng/ml

Ζητάω απλά την άποψη σας♥️

Περιμένω το ραντεβού με τον γιατρό μου πως και πως αλλά θα με φάει η αγωνία!!♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2023 at 5:33 ΜΜ, ο/η Katerina11 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Σας παρακολουθώ εδώ κ αρκετό καιρό και τώρα πήρα το θάρρος να σας γράψω μιας και θεωρώ πως η άποψη σας θα μου φανεί χρήσιμη. Περισυ είχαμε μια παλινδρομη κύηση στις 9 εβδομάδες. Τότε ο γυναικολόγος μου δεν ήθελε να ψάξουμε κάτι και θεώρησε πως είναι τυχαίο γεγονός. 

Αποφασίσαμε πριν λίγο καιρό να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη. Ο γυναικολόγος που πήγα μου έγραψε μια σειρά από εξετάσεις να κάνω καμπύλη ζαχάρου -ινσουλινης, προγεστερόνη 21η ημέρα, ορμονικες-θυροειδη 2η-3η μέρα, όπως και θρομβοφιλιας για να το "αποκλείσουμε" όπως μου είπε. Εγώ έχω κάνει ήδη κάποιες (θρομβοφιλιας, καμπύλες) και σήμερα πήρα και την προγεστερόνη. θα περιμένω να αδιαθετησω να κάνω και τις υπόλοιπες για να πάω να τις δει όλες μαζι και να συζητήσουμε.  Μέχρι τότε το άγχος και η αγωνία είναι μεγάλη. Αν κάποια μπορούσε να μου πει την άποψη της για τα αποτελέσματα θα με βοηθούσε πολύ!!

Καμπύλη: 

Ζαχάρου

 0' 90

60' 103

120' 71 

Ινσουλίνης 

0' 4.70

60' 42.80

120' 44.60

Θρομβοφιλιας:

Ομοκυστεΐνη 7,2 φυσ. Τιμές 4.5- 13.5

ΑΝΑ( Αντιπυρηνικα αντισώματα) αρνητικό 

Αντικαρδιολιπινικα LgG 2.0 αρνητικό 

Αντικαρδιολιπινικα LgM 2.5 αρνητικό

Anti-β2 GPI (LgG) 0.6 αρνητικο

Anti-β2 GPI (LgM) 0.7 αρνητικό

Χρόνος προθρομβινης:

Χρόνος μάρτυρα 13.0 sec

Χρόνος ασθενούς 11.8 sec

Δραστικοτητα 120%

INR 0.90

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστινης 34.8 sec φτ24-36

Αντιθρομβινη ΙΙΙ 259 mg/L φτ 190-310

Πρωτεινη C 76% φτ 70-130

Πρωτεινη S 53% φτ 55-140

Αντιπηκτικο λύκου (LA1) 35.10 sec φτ <42.80

APC R 224 sec φτ >120

VDRL αρνητική

Προγεστερόνη 21ης ημέρας 11.70 ng/ml

Ζητάω απλά την άποψη σας♥️

Περιμένω το ραντεβού με τον γιατρό μου πως και πως αλλά θα με φάει η αγωνία!!♥️ 

Καλημερα κορίτσι μου! Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι για την καμπύλη ινσουλίνης στην οποία φαινετε ότι έχεις υπερινσουλιναιμια όπως και εγώ λόγω συνδρόμου πολυκυστικών! Δεν είμαι γιατρός απλά έτσι ήταν και εμένα στα 120 λεπτά η ινσουλίνη ήταν ανεβασμένη αντί να έχει πέσει! Εμένα μου έχει δώσει γ αυτό glucophage! Για τις υπολοιπες εξετάσεις δεν γνωρίζω να σου πω! Εύχομαι να είναι καλά τα αποτελέσματα σου🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/12/2023 at 5:33 ΜΜ, ο/η Katerina11 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!!! Σας παρακολουθώ εδώ κ αρκετό καιρό και τώρα πήρα το θάρρος να σας γράψω μιας και θεωρώ πως η άποψη σας θα μου φανεί χρήσιμη. Περισυ είχαμε μια παλινδρομη κύηση στις 9 εβδομάδες. Τότε ο γυναικολόγος μου δεν ήθελε να ψάξουμε κάτι και θεώρησε πως είναι τυχαίο γεγονός. 

Αποφασίσαμε πριν λίγο καιρό να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη. Ο γυναικολόγος που πήγα μου έγραψε μια σειρά από εξετάσεις να κάνω καμπύλη ζαχάρου -ινσουλινης, προγεστερόνη 21η ημέρα, ορμονικες-θυροειδη 2η-3η μέρα, όπως και θρομβοφιλιας για να το "αποκλείσουμε" όπως μου είπε. Εγώ έχω κάνει ήδη κάποιες (θρομβοφιλιας, καμπύλες) και σήμερα πήρα και την προγεστερόνη. θα περιμένω να αδιαθετησω να κάνω και τις υπόλοιπες για να πάω να τις δει όλες μαζι και να συζητήσουμε.  Μέχρι τότε το άγχος και η αγωνία είναι μεγάλη. Αν κάποια μπορούσε να μου πει την άποψη της για τα αποτελέσματα θα με βοηθούσε πολύ!!

Καμπύλη: 

Ζαχάρου

 0' 90

60' 103

120' 71 

Ινσουλίνης 

0' 4.70

60' 42.80

120' 44.60

Θρομβοφιλιας:

Ομοκυστεΐνη 7,2 φυσ. Τιμές 4.5- 13.5

ΑΝΑ( Αντιπυρηνικα αντισώματα) αρνητικό 

Αντικαρδιολιπινικα LgG 2.0 αρνητικό 

Αντικαρδιολιπινικα LgM 2.5 αρνητικό

Anti-β2 GPI (LgG) 0.6 αρνητικο

Anti-β2 GPI (LgM) 0.7 αρνητικό

Χρόνος προθρομβινης:

Χρόνος μάρτυρα 13.0 sec

Χρόνος ασθενούς 11.8 sec

Δραστικοτητα 120%

INR 0.90

Χρόνος μερικής θρομβοπλαστινης 34.8 sec φτ24-36

Αντιθρομβινη ΙΙΙ 259 mg/L φτ 190-310

Πρωτεινη C 76% φτ 70-130

Πρωτεινη S 53% φτ 55-140

Αντιπηκτικο λύκου (LA1) 35.10 sec φτ <42.80

APC R 224 sec φτ >120

VDRL αρνητική

Προγεστερόνη 21ης ημέρας 11.70 ng/ml

Ζητάω απλά την άποψη σας♥️

Περιμένω το ραντεβού με τον γιατρό μου πως και πως αλλά θα με φάει η αγωνία!!♥️ 

Καλημερα,

Γιατι λες για πολυκυστικες ωοθηκες? Το εχεις επιβεβαιωσει με υπερηχο στην 3η-5η μερα κυκλου και με εξετασεις ορμονολογικες στην 2-5η μερα του κυκλου. Πρεπει να ειναι παθολογικα και το υπερηχο και οι ορμονες, δεν αρκει το ενα απο τα 2 για να μπει τετοια διαγνωση.

Θα συζητησεις τα αποτελεσματα με το γιατρος σου. Μονο η πρωτεινη  s βλεπω ειναι μειωμενη λιγο αλλα αυτο σχετιζεται με αποβολες δευτερου και οχι πρωτου τριμηνου. Μπορεις να ρωτησεις και ενα αιματολογο μηπως χρειαζεται σε επομενη εγκυμοσυνη να παρεις σαλοσπιρ και ενεσεις ηπαρινης. Μπορει να μην χρειαζεται. Δεν ειμαι ειδικη.

Καλες φαινονται οι υπολοιπες εξετασεις σου. Αλλα πιο σιγουρα θα σου απαντησει ο γιατρος σου. Λογικα θα εχει και φυσιολογικο ευρος τιμων το εργαστηριο που τις εκανες. Τι σου λεει για την ινσουλινη? Ειναι καλη?

 Θελει προσοχη το glucophage γιατι οταν δινεται σε γυναικες που δεν εχουν αντισταση ινσουλινης μειωνει το κυμα της ορμονης lh στην περιοδο της ωορρηξιας και εμποδιζει την καλη ωορρηξια. Μια φιλη μου μολις το εκοψε εμεινε εγκυος!!! Της το χαν δωσει για πολυκυστικες ενω τελικα αποδεικτικε οτι δεν ειχε!!! Ειναι φαρμακο για οσες εχουν πραγματικα προβλημα με πολυκυστικες .... αλλα για οσες δεν εχουν πολυκυστικες μπορει να ειναι φαρμακι και να διαταραξει την καλη ωορρηξια!!!

Ποσο χρονων εισαι? Και ποσα κιλα? Εχει κανει ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα? Εσυ καλλιεργεια κολπικου υγρου?

Παντως φαινεται καλος ο γυναικολογος σου σε ψαχνει σε βαθος και με συστημα. Καλη επιλογη. Σιγουρα θα σε κατευθυνει.

Μην εχεις αγωνια.

Καλη επιτυχια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλημέρα!! Διάβασα τον τίτλο και είπα να διαβάσω το ποστ μιας και εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικων και είπα μπας και βοηθήσει η γνώμη μου αλλά τελικά δεν κατάλαβα και πολλά μιας και ο τίτλος του θέματος με το περιεχόμενο δεν είχαν σχέση! Για να πούμε ότι έχεις σύνδρομο πολυκυστικων πρέπει να έχεις 2 από τα 3 παρακάτω! 1 υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικων 2 ανεβασμένα ανδρογόνα 3 άστατη περίοδος! Αν έχεις 2 από τα 3 παραπάνω που έγραψα τότε ναι έχει σύνδρομο πολυκυστικων!! Αν έχεις μόνο υπερινισουλιναιμια δεν σημαίνει ότι έχεις σύνδρομο!! Όπως και να έχει είμαι σίγουρη ότι η γιατρός σου θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα μιας και έχεις μπει σε σειρά εξετάσεων και ελπίζω να πάνε όλα καλά! Είτε έχεις σύνδρομο είτε όχι να είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις παιδιά ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η ινσουλίνη είναι χαμηλή για να είναι υπερινσουλιναιμία. Εξαρτάται βέβαια και από τις Φ.Τ. που δίνει το εργαστήριο, που δε μας τις είπες, αλλά επειδή έχω κάνει πάνω από 10 καμπύλες, οι Φ.Τ. είναι πάντα πιο πάνω! Επισυνάπτω μία που βρήκα. Είμαι πολύ κοντά στο όριο, και ακόμα και με αυτές τις τιμές, οι γιατροί μου είπαν ότι δεν υπάρχει υπερινσουλιναιμία, μόνο μία ήπια αντίσταση στην ινσουλίνη. Για υπερινσουλιναιμία, θες τιμή ινσουλίνης σταθερά πάνω από το όριο, όλες τις ώρες. Αν έβαζες τα αποτελέσματά σου μαζί με τις φυσιολογικές τιμές θα μπορούσαμε να σου πούμε περισσότερα... Για κάθε εξέταση ισχύει αυτό, αλλά για την ινσουλίνη που λέμε τώρα υπάρχει αυτό που επισυνάπτω, υπάρχει κ άλλο εργαστήριο που κάνω κ έχει Φ.Τ. μέχρι 250! 

 

καμπυλη.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!! Διάβασα τον τίτλο και είπα να διαβάσω το ποστ μιας και εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικων και είπα μπας και βοηθήσει η γνώμη μου αλλά τελικά δεν κατάλαβα και πολλά μιας και ο τίτλος του θέματος με το περιεχόμενο δεν είχαν σχέση! Για να πούμε ότι έχεις σύνδρομο πολυκυστικων πρέπει να έχεις 2 από τα 3 παρακάτω! 1 υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικων 2 ανεβασμένα ανδρογόνα 3 άστατη περίοδος! Αν έχεις 2 από τα 3 παραπάνω που έγραψα τότε ναι έχει σύνδρομο πολυκυστικων!! Αν έχεις μόνο υπερινισουλιναιμια δεν σημαίνει ότι έχεις σύνδρομο!! Όπως και να έχει είμαι σίγουρη ότι η γιατρός σου θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα μιας και έχεις μπει σε σειρά εξετάσεων και ελπίζω να πάνε όλα καλά! Είτε έχεις σύνδρομο είτε όχι να είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις παιδιά ♥️♥️♥️

Αστατη περιοδος υπο την εννοια της ανωοθυλακιορρηξίας ή αραιωοθυλακιορρηξίας σχετιζεται με πολυκυστικες. Δηλαδη θα πρεπει να εχουν αποκλειστει αλλες αιτιες που σχετιζονται με αστατη περιοδο.. πχ θυρεοειδης, επινεφριδια, επιπεδα amh λογω ηλικιας και διαφορα άλλα. Ισως θα βοηθουσαν τα τεστ ωορρηξιας για να δει η ενδιαφερομενη εαν εχει ωορρηξια και ποτε, οπως και ποσο κραταει το θετικο τεστ ωορρηξιας. Μιση μερα ? 2 μερες? Και να το συζητησει η ενδιαφερομενη με το γυναικολογο της.

 

Καλη επιτυχια σε οσα κοριτσια ειναι σε προσπαθεια! Και καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σε οσες περιμενουν το μωρακι τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ,είμαι και γω μετά από αποξεση αλλά δεν έχουμε αναφέρει ακόμα σειρά εξετάσεων με τη γυναικολόγο, όμως θα σας παρακολουθώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2023 at 10:58 ΠΜ, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Καλημερα κορίτσι μου! Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι για την καμπύλη ινσουλίνης στην οποία φαινετε ότι έχεις υπερινσουλιναιμια όπως και εγώ λόγω συνδρόμου πολυκυστικών! Δεν είμαι γιατρός απλά έτσι ήταν και εμένα στα 120 λεπτά η ινσουλίνη ήταν ανεβασμένη αντί να έχει πέσει! Εμένα μου έχει δώσει γ αυτό glucophage! Για τις υπολοιπες εξετάσεις δεν γνωρίζω να σου πω! Εύχομαι να είναι καλά τα αποτελέσματα σου🙏

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Από το εργαστήριο μου είπαν ότι είναι αυξημένη η καμπύλη ινσουλίνης και έτσι περιμένω το ραντεβού με τον γιατρό για να μου πει και αυτός♥️ 

στις On 14/12/2023 at 11:00 ΠΜ, ο/η mariza85 είπε:

Καλημερα,

Γιατι λες για πολυκυστικες ωοθηκες? Το εχεις επιβεβαιωσει με υπερηχο στην 3η-5η μερα κυκλου και με εξετασεις ορμονολογικες στην 2-5η μερα του κυκλου. Πρεπει να ειναι παθολογικα και το υπερηχο και οι ορμονες, δεν αρκει το ενα απο τα 2 για να μπει τετοια διαγνωση.

Θα συζητησεις τα αποτελεσματα με το γιατρος σου. Μονο η πρωτεινη  s βλεπω ειναι μειωμενη λιγο αλλα αυτο σχετιζεται με αποβολες δευτερου και οχι πρωτου τριμηνου. Μπορεις να ρωτησεις και ενα αιματολογο μηπως χρειαζεται σε επομενη εγκυμοσυνη να παρεις σαλοσπιρ και ενεσεις ηπαρινης. Μπορει να μην χρειαζεται. Δεν ειμαι ειδικη.

Καλες φαινονται οι υπολοιπες εξετασεις σου. Αλλα πιο σιγουρα θα σου απαντησει ο γιατρος σου. Λογικα θα εχει και φυσιολογικο ευρος τιμων το εργαστηριο που τις εκανες. Τι σου λεει για την ινσουλινη? Ειναι καλη?

 Θελει προσοχη το glucophage γιατι οταν δινεται σε γυναικες που δεν εχουν αντισταση ινσουλινης μειωνει το κυμα της ορμονης lh στην περιοδο της ωορρηξιας και εμποδιζει την καλη ωορρηξια. Μια φιλη μου μολις το εκοψε εμεινε εγκυος!!! Της το χαν δωσει για πολυκυστικες ενω τελικα αποδεικτικε οτι δεν ειχε!!! Ειναι φαρμακο για οσες εχουν πραγματικα προβλημα με πολυκυστικες .... αλλα για οσες δεν εχουν πολυκυστικες μπορει να ειναι φαρμακι και να διαταραξει την καλη ωορρηξια!!!

Ποσο χρονων εισαι? Και ποσα κιλα? Εχει κανει ο συζυγος σπερμοδιαγραμμα? Εσυ καλλιεργεια κολπικου υγρου?

Παντως φαινεται καλος ο γυναικολογος σου σε ψαχνει σε βαθος και με συστημα. Καλη επιλογη. Σιγουρα θα σε κατευθυνει.

Μην εχεις αγωνια.

Καλη επιτυχια !

Καλησπέρα! Ναι το έχω επιβεβαιώσει με υπέρηχο. Ταλαιπωρούμε από αυτό από τα 15 μου τουλάχιστον. Είχα κάνει όλες τις εξετάσειςπαλαιότερα και κανένας γιατρός μέχρι τώρα δεν τις επανέλαβε. Σε αυτή την φάση είναι λοιπόν και περιμένω να αδιαθετησω για να πάω 2-3 μέρα του κύκλου να κάνω TSH, T4, Anti-tg, anti-tpo, προλακτίνη, fsh, lh, shbg, testo. Είχα κάνει Τ4 και tsh για άλλο λόγο το καλοκαίρι  και ήταν σε φυσιολογικές τιμες. Έχω φουλ άστατος κύκλους και αυτό μου τόνισε ο γιατρός ότι θα πρέπει να φτιάξουμε αυτό. Ο προηγούμενος γυναικολόγος δεν είχε ασχοληθεί ιδιαίτερα μου έδινε να κάνω μόνο τις βασικές ορμόνες fsh, lh, προλακτίνη. Είναι 26 χρόνων, 1.75 -72 κιλά. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι θα ήταν να χάσω γύρω στα 5 κιλά αλλά να το συζητήσουμε όταν θα έχουμε και τα αποτελέσματα μήπως χρειαστεί διατροφολόγος. Ο σύζυγος δεν έχει κάνει σπερματοδιαγραμμα. 

Επίσης δεν έχω πάει ποτέ σε ενδοκρινολόγο και ο γυναικολόγος μου είπε ότι πιθανότατα να χρειαστεί. Οπότε είμαι μέσα στην αγωνία και αυτή η περίοδος δεν έρχεται για να τελειώνω😂

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!!♥️

στις On 14/12/2023 at 11:25 ΠΜ, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα!! Διάβασα τον τίτλο και είπα να διαβάσω το ποστ μιας και εγώ έχω σύνδρομο πολυκυστικων και είπα μπας και βοηθήσει η γνώμη μου αλλά τελικά δεν κατάλαβα και πολλά μιας και ο τίτλος του θέματος με το περιεχόμενο δεν είχαν σχέση! Για να πούμε ότι έχεις σύνδρομο πολυκυστικων πρέπει να έχεις 2 από τα 3 παρακάτω! 1 υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικων 2 ανεβασμένα ανδρογόνα 3 άστατη περίοδος! Αν έχεις 2 από τα 3 παραπάνω που έγραψα τότε ναι έχει σύνδρομο πολυκυστικων!! Αν έχεις μόνο υπερινισουλιναιμια δεν σημαίνει ότι έχεις σύνδρομο!! Όπως και να έχει είμαι σίγουρη ότι η γιατρός σου θα σε καθοδηγήσει κατάλληλα μιας και έχεις μπει σε σειρά εξετάσεων και ελπίζω να πάνε όλα καλά! Είτε έχεις σύνδρομο είτε όχι να είσαι σίγουρη ότι θα κάνεις παιδιά ♥️♥️♥️

Καλησπέρα!! Όπως γράφω και παραπάνω, έχω επιβεβαιώσει με υπέρηχο τις πολυκυστικες. Εντωμεταξυ έχω κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις παλαιότερα αλλά μέχρι σήμερα δν τις είχα ξανά επαναλάβει. Ο γιατρός τώρα θεώρησε σωστό να τις επαναλάβω και ανάλογα τα αποτελέσματα να κινηθούμε. Περιμένω να αδιαθετησω για να πάω να κάνω 2-3 η μέρα του κύκλου για να κάνω TSH, T4, Anti-tg, anti-tpo, προλακτίνη, fsh, lh, shbg, testo. 

Σε ευχαριστώ πολύ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2023 at 11:28 ΠΜ, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

η ινσουλίνη είναι χαμηλή για να είναι υπερινσουλιναιμία. Εξαρτάται βέβαια και από τις Φ.Τ. που δίνει το εργαστήριο, που δε μας τις είπες, αλλά επειδή έχω κάνει πάνω από 10 καμπύλες, οι Φ.Τ. είναι πάντα πιο πάνω! Επισυνάπτω μία που βρήκα. Είμαι πολύ κοντά στο όριο, και ακόμα και με αυτές τις τιμές, οι γιατροί μου είπαν ότι δεν υπάρχει υπερινσουλιναιμία, μόνο μία ήπια αντίσταση στην ινσουλίνη. Για υπερινσουλιναιμία, θες τιμή ινσουλίνης σταθερά πάνω από το όριο, όλες τις ώρες. Αν έβαζες τα αποτελέσματά σου μαζί με τις φυσιολογικές τιμές θα μπορούσαμε να σου πούμε περισσότερα... Για κάθε εξέταση ισχύει αυτό, αλλά για την ινσουλίνη που λέμε τώρα υπάρχει αυτό που επισυνάπτω, υπάρχει κ άλλο εργαστήριο που κάνω κ έχει Φ.Τ. μέχρι 250! 

 

καμπυλη.jpg

Καλησπέρα!! Δυστυχώς το εργαστήριο έδινε φυσιολογικές τιμές μόνο στην καμπύλη ζαχάρου. Στις ινσουλίνης δεν γράφει τίποτα δίπλα, θα τα είχα γράψει... Εντωμεταξυ η μικροβιολόγος μου είπε ότι είναι αυξημένη και ότι θα μου πει περισσότερα ο γυναικολόγος μου... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω επίσης ότι παιδευομαι με την περίοδο μου αρκετά χρόνια. Η εικόνα των ωοθηκών μου ήταν η ίδια τόσα χρόνια. Από τότε που είχα την παλινδρομη ο παλιός γυναικολόγος είχε λυσσαξει να κάνουμε πρόκληση με σερπαφαρ εν τέλει την κάναμε τον Οκτώβριο, έκανα ορμονικές μου είπε ότι ήταν άψογες με έβαλε να πάρω ένα χάπι για πέντε μέρες και μετά με έστειλε για ε2 η οποία βγήκε 51. Τον ενημερώνω και η απάντηση του ήταν "οι ωοθήκες σου είναι πεθαμένες τι να λέμε τώρα", του ζήτησα να επαναλάβω την εξέταση, να με δει υπερηχογραφικά και αυτός μου έλεγε ότι είναι "χάσιμο χρόνου". Έτσι πήρα την απόφαση να αλλάξω γιατρό. 

Εντωμεταξυ ο γυναικολόγος που πήγα τώρα με έβαλε να κάνω αυτές τις εξετάσεις και νιώθω ήδη πιο χαλαρή και περιμένω πως και πως να τον επισκεφτώ να τα βάλουμε κάτω και να ξεκινήσουμε πάλι τις προσπάθειές μας! 

Εύχομαι σε όλες το καλυτερο♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...