Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική με προεμφυτευτικό.


AnniefromMani

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια θα ήθελα να μάθω γενικά ορισμένα πράγματα για την εξωσωματική με προεμφυτευτικό από την εμπειρία σας πριν ξεκινήσω την δική μου προσπάθεια.

Είμαι 40 χρονών κι ο σύζυγος μου πάσχει από ένα κληρονομικό γονιδιακό νόσημα και η μόνη μας επιλογή τελικά είναι αυτό καθώς τα εμβρυάκια μου νοσούσαν και τις 2 φορές.

Δεν ζούμε Αθήνα για αυτό και θέλω τις πληροφορίες μην έρθουμε σα χαζά χωριατάκια.

Αν κάποια κοπέλα έχει υποβληθεί ποτέ σε αυτή την εξωσωματική διαδικασία και γνωρίζει θα ήθελα να μου πει... 

Θα μαζέψω όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται και θα κλείσω ραντεβού σε κάποιο κέντρο στην Αθήνα  απλώς δεν γνωρίζω επειδή πρόκειται για γονιδιακό νοσημα αν χρειάζεται να κάνω πχ την σαλπιγγογραφια. Αν γνωρίζετε κάποιο κέντρο που έχει καλές εμπειρίες κλπ.

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/11/2023 at 4:40 ΜΜ, ο/η AnniefromMani είπε:

Γειά σας κορίτσια θα ήθελα να μάθω γενικά ορισμένα πράγματα για την εξωσωματική με προεμφυτευτικό από την εμπειρία σας πριν ξεκινήσω την δική μου προσπάθεια.

Είμαι 40 χρονών κι ο σύζυγος μου πάσχει από ένα κληρονομικό γονιδιακό νόσημα και η μόνη μας επιλογή τελικά είναι αυτό καθώς τα εμβρυάκια μου νοσούσαν και τις 2 φορές.

Δεν ζούμε Αθήνα για αυτό και θέλω τις πληροφορίες μην έρθουμε σα χαζά χωριατάκια.

Αν κάποια κοπέλα έχει υποβληθεί ποτέ σε αυτή την εξωσωματική διαδικασία και γνωρίζει θα ήθελα να μου πει... 

Θα μαζέψω όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται και θα κλείσω ραντεβού σε κάποιο κέντρο στην Αθήνα  απλώς δεν γνωρίζω επειδή πρόκειται για γονιδιακό νοσημα αν χρειάζεται να κάνω πχ την σαλπιγγογραφια. Αν γνωρίζετε κάποιο κέντρο που έχει καλές εμπειρίες κλπ.

Ευχαριστώ 

Καλημέρα κοπέλα μου. Αν κατάλαβα από αυτά που γράφεις, έχεις υποβληθεί ξανά σε εξωσωματική, όπου βρήκατε ότι τα εμβρυάκια σας νοσούσαν ή είχες αποβολές και το ανακαλύψατε έτσι;

Αρκετές κοπέλες εδώ έχουν κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο. Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα βρεις πληροφορίες από την εμπειρία τους. Όπως ξέρω, γίνεται στο στάδιο της βλαστοκύστης, δηλαδή εφόσον γονιμοποιηθούν κάποια ωάρια και μεγαλώσουν έως 5η ημέρα, τους κάνουν μια μορφή βιοψίας. Κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να χαθούν κάποια στην πορεία ή απλά να μην περάσουν τον έλεγχο. Γι' αυτό οι γιατροί δεν τον συστήνουν συχνά, παρά μόνο αν έχεις αρκετές βλαστοκύστες ή σε περιπτώσεις όπως η δική σας. Απ' ότι έχουν πει κι άλλες κοπέλες εδώ, κοστίζει αρκετά, δηλαδή δίνεις ένα ποσό για την διαδικασία και στη συνέχεια πληρώνεις ξεχωριστά για καθεμιά βλαστοκύστη. Συνήθως εντοπίζει χρωμοσωμικές ανωμαλίες που θα δυσκολέψουν την εμφύτευση, για γονιδιακά προβλήματα, ενδεχομένως ναι, αν σας το έχει προτείνει ο γιατρός σας. 

Πιστεύω ότι στα μεγάλα μαιευτήρια της Αθήνας γίνεται σίγουρα η διαδικασία αυτή - εννοώ στα εμβρυολογικά κέντρα που λειτουργούν εντός των μονάδων εξωσωματικής και σίγουρα θέλει κάποιο διάστημα για να βγουν τ' αποτελέσματα, μετά την ωοληψία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου. Αν κατάλαβα από αυτά που γράφεις, έχεις υποβληθεί ξανά σε εξωσωματική, όπου βρήκατε ότι τα εμβρυάκια σας νοσούσαν ή είχες αποβολές και το ανακαλύψατε έτσι;

Αρκετές κοπέλες εδώ έχουν κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο. Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα βρεις πληροφορίες από την εμπειρία τους. Όπως ξέρω, γίνεται στο στάδιο της βλαστοκύστης, δηλαδή εφόσον γονιμοποιηθούν κάποια ωάρια και μεγαλώσουν έως 5η ημέρα, τους κάνουν μια μορφή βιοψίας. Κάτι που σημαίνει ότι μπορεί να χαθούν κάποια στην πορεία ή απλά να μην περάσουν τον έλεγχο. Γι' αυτό οι γιατροί δεν τον συστήνουν συχνά, παρά μόνο αν έχεις αρκετές βλαστοκύστες ή σε περιπτώσεις όπως η δική σας. Απ' ότι έχουν πει κι άλλες κοπέλες εδώ, κοστίζει αρκετά, δηλαδή δίνεις ένα ποσό για την διαδικασία και στη συνέχεια πληρώνεις ξεχωριστά για καθεμιά βλαστοκύστη. Συνήθως εντοπίζει χρωμοσωμικές ανωμαλίες που θα δυσκολέψουν την εμφύτευση, για γονιδιακά προβλήματα, ενδεχομένως ναι, αν σας το έχει προτείνει ο γιατρός σας. 

Πιστεύω ότι στα μεγάλα μαιευτήρια της Αθήνας γίνεται σίγουρα η διαδικασία αυτή - εννοώ στα εμβρυολογικά κέντρα που λειτουργούν εντός των μονάδων εξωσωματικής και σίγουρα θέλει κάποιο διάστημα για να βγουν τ' αποτελέσματα, μετά την ωοληψία.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .

Δεν έχω ξανακάνει εξωσωματική μας είπε ο γενετιστής να προσπαθήσουμε πρώτα μόνοι μας για αρχή αλλά δεν το ξανακάνω είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Απλώς δεν έχω ιδέα αν θα χρειαστεί και σαλπιγγογραφίες κτλ αφού μιλάμε για γονιδιακό θέμα. Αν είναι να ξεκινήσω να τις κάνω τις εξετάσεις να είμαι έτοιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η AnniefromMani είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .

Δεν έχω ξανακάνει εξωσωματική μας είπε ο γενετιστής να προσπαθήσουμε πρώτα μόνοι μας για αρχή αλλά δεν το ξανακάνω είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Απλώς δεν έχω ιδέα αν θα χρειαστεί και σαλπιγγογραφίες κτλ αφού μιλάμε για γονιδιακό θέμα. Αν είναι να ξεκινήσω να τις κάνω τις εξετάσεις να είμαι έτοιμη.

Θεωρώ ότι θα πάρετε την έγκριση αμέσως! Αλλά πρέπει δυστυχώς να μιλήσεις με την επιτροπή για να δεις τι χρειάζεται!

Τώρα στο δια τάυτα... εγώ έκανα προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικό έλεγχο κ όχι για νόσημα, αλλά η διαδικασία είναι η ίδια. Προτιμούνται βλαστοκύστες επειδή είναι πιο δυνατές και επιβιώνουν της διαδικασίας, ενώ τα έμβρυα 3 ημερών μπορούν να καταστραφούν. Επίσης χρειάζονται αρκετά κύτταρα οπότε η βλαστοκύστη ειναι η μονη σοβαρη επιλογη. Από εκεί κ περα κάνει 2-3 εβδομάδες για το αποτέλεσμα. Επίσης να ξέρεις ότι δυστυχώς το κόστος είναι σημαντικό... είχαμε δώσει πριν 4 χρόνια κάπου 1000 για 4 βλαστοκύστες.

Αν ψάχνεις γιατρό εγώ έκανα εξωσωματική στον Παρτσινέβελο Γιώργο (Είναι στο Μαρούσι το ιατρείο και συνεργάζεται με το Ιασώ) και πήγαν όλα πολύ καλά. Θα βρεις φυσικά και άλλους εξαιρετικούς γιατρούς από κορίτσια εδώ, απλά γράφω τη δική μου εμπειρία. Να πω ότι βάζοντας ένα υγιές έμβρυο (δεν ήθελα διδυμα) εμεινα έγκυος με την πρώτη. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η AnniefromMani είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .

Δεν έχω ξανακάνει εξωσωματική μας είπε ο γενετιστής να προσπαθήσουμε πρώτα μόνοι μας για αρχή αλλά δεν το ξανακάνω είναι πολύ ψυχοφθόρο.

Απλώς δεν έχω ιδέα αν θα χρειαστεί και σαλπιγγογραφίες κτλ αφού μιλάμε για γονιδιακό θέμα. Αν είναι να ξεκινήσω να τις κάνω τις εξετάσεις να είμαι έτοιμη.

Πιστεύω ότι αν μπεις σε διαδικασία εξωσωματικής θα σου ζητήσει και σαλπιγγογραφία ούτως ή άλλως. Αν και η εξωσωματική παρακάμπτει τις σάλπιγγες και σίγουρα δεν έχει σχέση με το γονιδιακό. Μπορείς να περιμένεις όταν καταλήξετε σε γιατρό, να σου πει τι εξετάσεις χρειάζονται για την περίπτωσή σας. Εμείς, στην πρώτη επίσκεψη είχαμε πάει απλώς με πρόσφατες εξετάσεις αίματος, ορμονολογικές εξετάσεις από ε΄ναν τυχαίο μήνα που είχα κάνει νωρίτερα, σαλπιγγογραφία και σπερμοδιάγραμμα. Και είχα ρυθμισμένο θυρεοειδή. Τα υπόλοιπα τα κάναμε στην πορεία. Να ξέρεις ότι πριν μπεις σε εξωσωματική, συνήθως όλα ελέγχονται.

Ταπεινή μου γνώμη, εφόσον είσαι 40 και υπάρχει και διαγνωσμένο γονιδιακό, μην καθυστερείτε άλλο με φυσική προσπάθεια, χρειάζεστε πιο δραστική λύση. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας! Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/11/2023 at 9:14 ΠΜ, ο/η AnniefromMani είπε:

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια για τις συμβουλές σας! Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας!

Καλησπέρα επειδή και εγώ είμαι παρόμοια περίπτωση με εσένα από μακριά και με γονιδιακό πρόβλημα στον σύζυγο κάναμε προεμφυτευτικό , σαλπιγγογραφία είχα κάνει όταν ξεκινήσαμε αυτή την προσπάθεια μετά δεν μας ξαναζήτησαν . Μας ζήτησαν συγκεκριμένες εξετάσεις αίματος για το συγκεκριμένο νόσημα καθώς και αίμα στο Ιασώ για τον προεμφυτευτικό έλεγχο προκειμένου να δημιουργήσουν το πρωτόκολλο επειδή ήταν σχετικά σπάνιο το νόσημα μας . Μαζέψαμε έμβρυα σε δύο ωοληψίες τα οποία και απέστειλαν στην Ιταλία αφού με αυτούς συνεργάζονταν να τα ελέγξουν και σε δεύτερο χρόνο κάναμε εβρυομεταφορά . Επίσης χρειάζεσαι οπωσδήποτε άδεια από την Ενιαία αρχή για τον προεμφυτευτικό που είναι μια γενικά΄ διαδικασία χρονοβόρα .Τέλος αυτή τη φορά αλλάξαμε κέντρο και θα συνεργαστούμε με το Χωρέμειο για τον προεμφυτευτικό στο προτείνω είναι πολύ καλό εργαστήριο και με πολύ καλές γενετίστριες πολύ ευγενικές και επεξηγηματικές .Εάν θές κάτι άλλο ρώτα με σε καταλαβαίνω απόλυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...