Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγραμματισμος αποκλειστικού θηλασμού περιορισμένης διάρκειας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και σκέφτομαι πολύ τα της διατροφής του. Η ιδέα μου ήταν να θηλάσω, αν είναι εφικτό, αποκλειστικά για κάποιο διάστημα (πχ τους πρώτους 2-3 μήνες) και στη συνέχεια μικτά ώσπου να μπούμε στις τροφές και να συμπληρώνουμε μόνο με φόρμουλα. Φυσικά ξέρω ότι όλα θα εξαρτηθούν τελικά από την παραγωγή γάλακτος του στήθους κι από το ίδιο το μωρό.

Έχει δοκιμάσει κάποια το παραπάνω σχήμα;

Σημείωση: Γνωρίζω τα οφέλη του θηλασμού και θα προτιμούσα να μην επικριθω για την σκέψη μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλησπέρα,

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και σκέφτομαι πολύ τα της διατροφής του. Η ιδέα μου ήταν να θηλάσω, αν είναι εφικτό, αποκλειστικά για κάποιο διάστημα (πχ τους πρώτους 2-3 μήνες) και στη συνέχεια μικτά ώσπου να μπούμε στις τροφές και να συμπληρώνουμε μόνο με φόρμουλα. Φυσικά ξέρω ότι όλα θα εξαρτηθούν τελικά από την παραγωγή γάλακτος του στήθους κι από το ίδιο το μωρό.

Έχει δοκιμάσει κάποια το παραπάνω σχήμα;

Σημείωση: Γνωρίζω τα οφέλη του θηλασμού και θα προτιμούσα να μην επικριθω για την σκέψη μου

Εμένα κορίτσι μου το πρόγραμμα σου εφικτό μου φαίνεται αρκεί όλα να κυλήσουν ομαλά στη γέννα που στο εύχομαι ολόψυχα. 

Προσωπικά το μωρό μου όταν γεννήθηκε με καισαρική μπήκε εντατική όπου ούτε εγώ είχα γάλα, ούτε το μωρό μπορούσε να περιμένει εμένα. Συνεπώς έπινε ξένο στο νοσοκομείο και στο σπίτι κάναμε από την αρχή μεικτή διατροφή μέχρι 7.5 μηνών όπου το γύρισε στη φόρμουλα. Μια χαρά είναι η μικρή και στις καμπύλες ανάπτυξης μια χαρά μεγαλωνει. Ούτε αρρώστησε όσο την έχω σπίτι ούτε τίποτα. 

Συνεπώς μην πιεζεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλησπέρα,

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και σκέφτομαι πολύ τα της διατροφής του. Η ιδέα μου ήταν να θηλάσω, αν είναι εφικτό, αποκλειστικά για κάποιο διάστημα (πχ τους πρώτους 2-3 μήνες) και στη συνέχεια μικτά ώσπου να μπούμε στις τροφές και να συμπληρώνουμε μόνο με φόρμουλα. Φυσικά ξέρω ότι όλα θα εξαρτηθούν τελικά από την παραγωγή γάλακτος του στήθους κι από το ίδιο το μωρό.

Έχει δοκιμάσει κάποια το παραπάνω σχήμα;

Σημείωση: Γνωρίζω τα οφέλη του θηλασμού και θα προτιμούσα να μην επικριθω για την σκέψη μου

Καλημέρα! Είχα πάνω κάτω το ίδιο πρόγραμμα με σένα. Μάλιστα εγώ έδινα εξ αρχής ένα μπουκάλι τη νύχτα (το έδινε ο μπαμπάς) ώστε να κοιμάμαι λίγο παραπάνω. Όλα καλά έτσι; Ε στις 40 περίπου μέρες που έστρωσε κ η παραγωγή μου, το μωρό μου αποφάσισε ότι δεν θέλει τη φόρμουλα. Έτσι απλά... Δεν την επινε ποτέ κ με κανένα τρόπο... Οπότε έκανα αναγκαστικά αποκλειστικό θηλασμό καθώς δεν δέχονταν κανένα μα κανένα άλλο γάλα (το μπιμπερο δεν ήταν θέμα, το δικό μου το έπινε από μπουκάλι αν αντλούσα). Αυτά στα γράφω για να έχεις στο μυαλό ότι το μωρό μπορεί να σε πάει πολύ διαφορετικά από ότι φαντάζεσαι... Συνήθως τα παιδάκια , επιλέγουν...  κρατά μόνο στο μυαλό ότι αν για 3 μήνες πχ θηλαζει αποκλειστικά είναι πάρα πολύ πιθανό να μην δεχτεί το μπουκάλι. Είναι βασικά κ στο παιδί, σε φίλη το παιδί δεν ήθελε να θηλάσει από τη στιγμή που συνήθισε το μπουκάλι κ δεν πλησίαζε το στήθος με τπτ. Οπότε θα έλεγα δες πως θα πάει κ πως θα σας βγει 

Εύχομαι με το καλό, να πάνε όλα καλά κ ήρεμα κ να κάνεις ό,τι είναι καλύτερο κ για τους δυο σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλησπέρα,

Περιμένω το πρώτο μου παιδάκι και σκέφτομαι πολύ τα της διατροφής του. Η ιδέα μου ήταν να θηλάσω, αν είναι εφικτό, αποκλειστικά για κάποιο διάστημα (πχ τους πρώτους 2-3 μήνες) και στη συνέχεια μικτά ώσπου να μπούμε στις τροφές και να συμπληρώνουμε μόνο με φόρμουλα. Φυσικά ξέρω ότι όλα θα εξαρτηθούν τελικά από την παραγωγή γάλακτος του στήθους κι από το ίδιο το μωρό.

Έχει δοκιμάσει κάποια το παραπάνω σχήμα;

Σημείωση: Γνωρίζω τα οφέλη του θηλασμού και θα προτιμούσα να μην επικριθω για την σκέψη μου

Κι εγώ ουσιαστικά κάτι αντίστοιχο έκανα χωρίς προγραμματισμό. Τους πρώτους 4 μήνες θήλαζα αποκλειστικά είτε με γάλα που έβγαζα για να ταΐζει και ο σύντροφος μου είτε με στήθος. Αυτό που δε δεχόταν με τίποτα ήταν αυτό που είχα βγάλει και είχα κάνει τράπεζα στην κατάψυξη. Το έφτυνε αμέσως. Οπότε στη συνέχεια μια στο τόσο που δεν προλάβαινα, δεν ήμουν σπίτι κλπ δίναμε 90ml φόρμουλα συμπληρωματικά που την έπινε με χαρά. Εκεί επειδή είχα πρόγραμμα και δεν έδινα ελεύθερα ήδη μου μειώθηκε λίγο το γάλα και σιγά σιγά οπότε χρειαζόταν κάθε μέρα αυτά τα 90ml. Μετά στους 6 μήνες κολλήσαμε μια ίωση και είχαμε μπούκωμα που εμένα μου έκανε ιγμοριτιδα. Αυτή δυσκολευοταν να ρουφάει από το στήθος (το μπουκάλι ειναι πιο εύκολο) και μείωσε πάρα πολύ πόσο γάλα τράβαγε κι εγώ ταλαιπωρηθηκα και έπαιρνα αντιβιωσεις που μετά έκανα ακόμα πιο αυστηρό προγραμματισμό θηλασμού για να απέχει από τα φάρμακα. Τελικά μετά από αυτο μέχρι τους 8 μηνες σταδιακά αποθηλασε μόνη της. Κάθε ιστορία θηλασμού είναι διαφορετικη καθώς διαφέρουν οι περιστάσεις, η μαμά και το βρέφος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις εμπειρίες και τις συμβουλές! Έχασα τη μαμά μου πρόσφατα και νιώθω ότι πλέω σε θολά νερά, ενώ εκείνη θα είχε πάντα κάτι να προτείνει. Οι συμβουλές σας είναι ανακουφιστικες.

Φυσικά στο τέλος όλα θα εξαρτηθούν από την προσαρμοστικότητα και τις επιλογές του μπέμπη.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@AvocadoMama εγώ μόνο να σου πω ότι λένε συνήθως οι μαίες να δίνεις από την αρχή σχεδόν κάποιο γεύμα με μπουκάλι για να το συνηθίζει (μην φτάσει δλδ 3-4 μηνών να δώσεις μπουκάλι γιατί πολύ πιθανό είναι να μην το πάρει). Συγκεκριμένα εμένα μου είπαν μετά τις 30 μέρες για να εδραιωθεί ο θηλασμός και έτσι κι έγινε. Εμείς της δίναμε μητρικό με μπιμπερο μετά τις 30 μέρες όταν χρειαζόταν να πάω κάπου εγώ (γιατί θηλάζω αποκλειστικά) και δεν είχε θέμα να το δεχτεί. Τώρα είχα γύρω στους 2 μήνες να της δώσω μπουκάλι (είναι 4 μηνών) και δυσκολεύτηκε λίγο να το πάρει πάλι. 

Σου προτείνω δλδ μετά τις 30 μέρες να ξεκινήσεις τουλάχιστον ένα γεύμα με μπιμπερο και φόρμουλα για να το μάθει το μωρό.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου 😊 ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω τι θήλαστρο σας βοήθησε; Έχω ακούσει για το medela αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβό.. 

εγω θηλαστρο δεν αγόρασα δεν χρησιμοποίησα ποτε ειδικά στην αρχή είναι λίγο παγίδα το θηλαστρο να το προσεχείς 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elk είπε:

εγω θηλαστρο δεν αγόρασα δεν χρησιμοποίησα ποτε ειδικά στην αρχή είναι λίγο παγίδα το θηλαστρο να το προσεχείς 😊

Ναι το ξέρω! Σκέφτομαι μετά από κάποιες μέρες να το δοκιμάσω, μήπως και πιω κανένα κρασακι ή να κάνω ένα τσιγάρο που τόσο μου έλειψε τόσους μήνες!! 🥹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Ναι το ξέρω! Σκέφτομαι μετά από κάποιες μέρες να το δοκιμάσω, μήπως και πιω κανένα κρασακι ή να κάνω ένα τσιγάρο που τόσο μου έλειψε τόσους μήνες!! 🥹

 καλύτερα να το συζητήσεις με την παιδιατρο σου όταν θα έρθει εκείνη η ωρα για να μην κανείς τζάμπα αγορές 

Πχ φίλη μου που κάπνισε και θηλαζε κοιτούσε αν ειχε κάνει τσιγάρο να περάσουν 2 ωρες για να ξανά θηλάσει όποτε όταν το παιδάκι κοιμόταν έκανε και το τσιγάρο της.. μέχρι  σηκωθεί είχε περάσει καποια ώρα.. για το αλκοόλ δεν ξέρω 😅

Με το καλό το μωρακι σου κορίτσι μου !  😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ήθελα να ρωτήσω τι θήλαστρο σας βοήθησε; Έχω ακούσει για το medela αλλά μου φαίνεται αρκετά ακριβό.. 

θήλαστρα υπάρχουν πολλά (να προτιμήσεις ηλεκτρικό διπλής άντλησης καλύτερα αλλιώς μονής)

το χαρακτηριστικό που  πρέπει να κοιτάξεις είναι να είναι το νούμερο σου η χοανη (ούτε πολλή μεγάλη ούτε πολλή μικρή) 

τώρα οσον αφορά το τσιγάρο 

αν καπνίσεις πρέπει να αφήσεις απόσταση 2-3 ωρών από τον επόμενο θηλασμο  ή άντληση 

Το διάστημα για το αλκοόλ εξαρτάται απο την ποσότητα του αλκοόλ και τα κιλά σου 

Θα σου βάλω το πινακακι φωτό κ για την χοανη κ για το αλκοόλ 

 

για όλα αυτά (στο λέω με το χέρι στην καρδιά ως μακροχρόνια θηλάζουσα κ ως εθελόντρια σε δίκτυο υποστήριξης θηλασμού) για όλα αυτά να συμβουλεύεσαι σύμβουλο θηλασμού έπειτα από συστάσεις που μπορείς να ζητήσεις σε εθελοντικές ομάδες θηλασμού αν έχεις φβ ή τηλεφωνώντας στην LLL ή στην Αλκυόνη 

 

Γενικά να βρεις σύμβουλο θηλασμού (δίνουν εξετάσεις πολύ συχνά κ γνωρίζουν τις έρευνες κ τα νέα δεδομένα) 

 

δυστυχως μαίες, παιδιατροι  γυναικολόγοι κτλ δεν γνωρίζουν σωστά κ δεν είναι η ειδικότητά τους 

 

με το καλό το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

 καλύτερα να το συζητήσεις με την παιδιατρο σου όταν θα έρθει εκείνη η ωρα για να μην κανείς τζάμπα αγορές 

Πχ φίλη μου που κάπνισε και θηλαζε κοιτούσε αν ειχε κάνει τσιγάρο να περάσουν 2 ωρες για να ξανά θηλάσει όποτε όταν το παιδάκι κοιμόταν έκανε και το τσιγάρο της.. μέχρι  σηκωθεί είχε περάσει καποια ώρα.. για το αλκοόλ δεν ξέρω 😅

Με το καλό το μωρακι σου κορίτσι μου !  😊

 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! 🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

θήλαστρα υπάρχουν πολλά (να προτιμήσεις ηλεκτρικό διπλής άντλησης καλύτερα αλλιώς μονής)

το χαρακτηριστικό που  πρέπει να κοιτάξεις είναι να είναι το νούμερο σου η χοανη (ούτε πολλή μεγάλη ούτε πολλή μικρή) 

τώρα οσον αφορά το τσιγάρο 

αν καπνίσεις πρέπει να αφήσεις απόσταση 2-3 ωρών από τον επόμενο θηλασμο  ή άντληση 

Το διάστημα για το αλκοόλ εξαρτάται απο την ποσότητα του αλκοόλ και τα κιλά σου 

Θα σου βάλω το πινακακι φωτό κ για την χοανη κ για το αλκοόλ 

 

για όλα αυτά (στο λέω με το χέρι στην καρδιά ως μακροχρόνια θηλάζουσα κ ως εθελόντρια σε δίκτυο υποστήριξης θηλασμού) για όλα αυτά να συμβουλεύεσαι σύμβουλο θηλασμού έπειτα από συστάσεις που μπορείς να ζητήσεις σε εθελοντικές ομάδες θηλασμού αν έχεις φβ ή τηλεφωνώντας στην LLL ή στην Αλκυόνη 

 

Γενικά να βρεις σύμβουλο θηλασμού (δίνουν εξετάσεις πολύ συχνά κ γνωρίζουν τις έρευνες κ τα νέα δεδομένα) 

 

δυστυχως μαίες, παιδιατροι  γυναικολόγοι κτλ δεν γνωρίζουν σωστά κ δεν είναι η ειδικότητά τους 

 

με το καλό το μωράκι σου! 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Είσαι πλήρως κατατοπιστική! Η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι ήδη να βρω κάποια σύμβουλο θηλασμού..θέλω πολύ να πετύχω αποκλειστικό θηλασμό και σίγουρα θα εξαντλήσω κάθε προσπάθεια. Ευτυχώς στην κλινική που θα γεννήσω (Θεσσαλονίκη), έχω ακούσει από φίλες πως οι μαίες είναι πολύ υποστηρικτικές στο κομμάτι του θηλασμού και μάλιστα η φίλη μου τα κατάφερε χωρίς καθόλου κόπο. Οπότε ελπίζω να συμβεί και σε μένα το ίδιο ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!! Είσαι πλήρως κατατοπιστική! Η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι ήδη να βρω κάποια σύμβουλο θηλασμού..θέλω πολύ να πετύχω αποκλειστικό θηλασμό και σίγουρα θα εξαντλήσω κάθε προσπάθεια. Ευτυχώς στην κλινική που θα γεννήσω (Θεσσαλονίκη), έχω ακούσει από φίλες πως οι μαίες είναι πολύ υποστηρικτικές στο κομμάτι του θηλασμού και μάλιστα η φίλη μου τα κατάφερε χωρίς καθόλου κόπο. Οπότε ελπίζω να συμβεί και σε μένα το ίδιο ☺️

Εμένα η παιδιατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού.. αλλά να πω την αλήθεια πιο πολύ  με βοήθησε η μαία του γυναικολόγου μου για τον θηλασμό παρά η παιδιατρος.. πάντως είναι σημαντικό η παιδιατρος που θα βρεις να έχει γνώσεις από θηλασμό.. γιατί πολλές φίλες μου έκοψαν τον θηλασμό στης 40 μερες  εξαιτίας  του παιδιάτρου 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα η παιδιατρος είναι και σύμβουλος θηλασμού.. αλλά να πω την αλήθεια πιο πολύ  με βοήθησε η μαία του γυναικολόγου μου για τον θηλασμό παρά η παιδιατρος.. πάντως είναι σημαντικό η παιδιατρος που θα βρεις να έχει γνώσεις από θηλασμό.. γιατί πολλές φίλες μου έκοψαν τον θηλασμό στης 40 μερες  εξαιτίας  του παιδιάτρου 

 

Ναι, έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις που λόγω γυναικολόγων διακόπηκε ο θηλασμός! Ευτυχώς ο παιδίατρος που έχω βρει και πιστεύω θα μας αναλάβει, είναι φανατικός υπέρ του θηλασμού και τουλάχιστον αυτό μου εμπνέει κάποια εμπιστοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Rena92 είπε:

Ναι, έχω ακούσει για πολλές περιπτώσεις που λόγω γυναικολόγων διακόπηκε ο θηλασμός! Ευτυχώς ο παιδίατρος που έχω βρει και πιστεύω θα μας αναλάβει, είναι φανατικός υπέρ του θηλασμού και τουλάχιστον αυτό μου εμπνέει κάποια εμπιστοσύνη. 

Μπράβο πολύ σημαντικό να νιώθεις εμπιστοσύνη με τον γιατρό εύχομαι αν πάνε όλα καλά κορίτσι μου να έρθει με το καλό το μωρακι σου και σιγα σιγά θα τα κανείς όλα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 11/11/2023 at 4:54 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

@AvocadoMama εγώ μόνο να σου πω ότι λένε συνήθως οι μαίες να δίνεις από την αρχή σχεδόν κάποιο γεύμα με μπουκάλι για να το συνηθίζει (μην φτάσει δλδ 3-4 μηνών να δώσεις μπουκάλι γιατί πολύ πιθανό είναι να μην το πάρει). Συγκεκριμένα εμένα μου είπαν μετά τις 30 μέρες για να εδραιωθεί ο θηλασμός και έτσι κι έγινε. Εμείς της δίναμε μητρικό με μπιμπερο μετά τις 30 μέρες όταν χρειαζόταν να πάω κάπου εγώ (γιατί θηλάζω αποκλειστικά) και δεν είχε θέμα να το δεχτεί. Τώρα είχα γύρω στους 2 μήνες να της δώσω μπουκάλι (είναι 4 μηνών) και δυσκολεύτηκε λίγο να το πάρει πάλι. 

Σου προτείνω δλδ μετά τις 30 μέρες να ξεκινήσεις τουλάχιστον ένα γεύμα με μπιμπερο και φόρμουλα για να το μάθει το μωρό.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου 😊 ❤️

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...