Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τελειομηνο σε θερμοκοιτιδα


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση αν κάποια γνωρίζει. Υσχιει αυτό που λένε ότι η μεγάλη παραμονή σε θερμοκοιτιδα όταν το μωρό είναι τελειομηνο μπορεί να προκαλέσει μια καθυστέρηση στην συμπεριφορά του μωρού γενικότερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση αν κάποια γνωρίζει. Υσχιει αυτό που λένε ότι η μεγάλη παραμονή σε θερμοκοιτιδα όταν το μωρό είναι τελειομηνο μπορεί να προκαλέσει μια καθυστέρηση στην συμπεριφορά του μωρού γενικότερα; 

Ποιος το λέει; εγώ πρώτη φορά το ακούω... Ξέρω παιδάκια με διάφορες διαταραχές πχ δεπυ, κανένα δεν είχε μπει θερμοκοιτίδα! Ειλικρινά δε βλέπω τι σύνδεση μπορεί να υπάρχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Ποιος το λέει; εγώ πρώτη φορά το ακούω... Ξέρω παιδάκια με διάφορες διαταραχές πχ δεπυ, κανένα δεν είχε μπει θερμοκοιτίδα! Ειλικρινά δε βλέπω τι σύνδεση μπορεί να υπάρχει...

Μας είπε μια γιατρός οτι μπορεί επειδή ήταν σε θερμοκοιτιδα χωρίς να χρειάζεται να έχει μια μικρη καθυστέρηση κινησιολογία όχι κάτι σοβαρο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γιατρός που στο είπε αυτό να σκίσει επί τόπου το πτυχίο της..... Καμία σύνδεση μεταξύ τους δεν υπάρχει. Συμφωνώ με την @Tokyo

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Μας είπε μια γιατρός οτι μπορεί επειδή ήταν σε θερμοκοιτιδα χωρίς να χρειάζεται να έχει μια μικρη καθυστέρηση κινησιολογία όχι κάτι σοβαρο

 

Αρχικά πως έβγαλε το συμπέρασμα ότι μπήκε σε θερμοκοιτιδα χωρίς να χρειάζεται; της έχει πει κάποιος ότι βάζουν τα μωρά σε θερμοκοιτιδα για πλάκα; για να το βάλουν το παιδί θα είχαν τους λόγους τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Μας είπε μια γιατρός οτι μπορεί επειδή ήταν σε θερμοκοιτιδα χωρίς να χρειάζεται να έχει μια μικρη καθυστέρηση κινησιολογία όχι κάτι σοβαρο

 

Απλά για να καταλάβω, το παιδί έχει κάποια καθυστέρηση στην κίνηση κ το αποδίδει εκεί ή σας το λέει ως ενδεχόμενο;

Επίσης συμφωνώ με τη @Lacostaki γιατί λέει ότι μπήκε το παιδί χωρίς λόγο; πως το κρίνει; κ που βαδίζει τη σύνδεση αυτή;

Ο μόνος λόγος που ακούμε παιδιά από θερμοκοιτίδα να έχουν μελλοντικά θέματα είναι επειδή πρόκειται συνήθως για πρόωρα! Αλλά τα θέματα προέρχονται από την προωρότητα όχι τη θερμοκοιτίδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2023 at 9:21 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Απλά για να καταλάβω, το παιδί έχει κάποια καθυστέρηση στην κίνηση κ το αποδίδει εκεί ή σας το λέει ως ενδεχόμενο;

Επίσης συμφωνώ με τη @Lacostaki γιατί λέει ότι μπήκε το παιδί χωρίς λόγο; πως το κρίνει; κ που βαδίζει τη σύνδεση αυτή;

Ο μόνος λόγος που ακούμε παιδιά από θερμοκοιτίδα να έχουν μελλοντικά θέματα είναι επειδή πρόκειται συνήθως για πρόωρα! Αλλά τα θέματα προέρχονται από την προωρότητα όχι τη θερμοκοιτίδα!

Το είπε σαν ενδεχόμενο. Η μικρή μου χρειάστηκε θερμοκοιτιδα τις πρώτες 2-3 μέρες γιατί την έβαλαν δε διάχυτο οξυγόνο. Μετά δεν χρειαζόταν από ότι κατάλαβα στα κρεβατακια έβαζαν αυτά που ήταν να φύγουν γιαυτό την άφησαν τόσο στην θερμοκοιτιδα και τελικά μέχρι που μεταφέρθηκε σε κρεβατάκι σε άλλο νοσοκομείο ήταν σε θερμοκοιτιδα. Να σημειώσω ότι είναι παιδίατρος του νοσοκομείου όχι δικιά μας γιατρός. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαρια340 είπε:

Το είπε σαν ενδεχόμενο. Η μικρή μου χρειάστηκε θερμοκοιτιδα τις πρώτες 2-3 μέρες γιατί την έβαλαν δε διάχυτο οξυγόνο. Μετά δεν χρειαζόταν από ότι κατάλαβα στα κρεβατακια έβαζαν αυτά που ήταν να φύγουν γιαυτό την άφησαν τόσο στην θερμοκοιτιδα και τελικά μέχρι που μεταφέρθηκε σε κρεβατάκι σε άλλο νοσοκομείο ήταν σε θερμοκοιτιδα. Να σημειώσω ότι είναι παιδίατρος του νοσοκομείου όχι δικιά μας γιατρός. 

Ειλικρινά δε βλέπω λόγο ανησυχίας... γιατρός προφανώς και δεν είμαι αλλά δεν το έχω ξανακούσει ποτέ... ούτε έχω δει θεματα σε κοντινα μου παιδακια μονο και μονο επειδη μπηκαν θερμοκοιτιδα.

Ετσι κ αλλιώς εσυ καθε μηνα θα παρακολουθείς οτι το παιδι πιανει τα οροσημα της καθε ηλικιας (οπως ολοι μας δλδ) οποτε αν ποτε προκύψει οτιδήποτε θα το εντοπισεις αμεσως! Ομως πραγματικα δεν θα ανησυχουσα καθολου για αυτό που είπε! Ευχομαι να το χαιρεστε το παιδακι σας και να ειναι παντα υγιές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...