Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυο αποτυχημένες προσπάθειες


Recommended Posts

Είμαι 43 ετών και πριν δυο χρόνια διαγνώστηκα με πρόβλημα στη μία σάλπιγγα η οποία και δεν ήταν διαβατή . Μετά από ραντεβού με τρεις στον τομέα των εξωσωματικών αποφασίσαμε με τον σύζυγο μου να απευθυνθούμε στο γιατρό που ήταν πιο προσιτός σε εμένα επειδή ήμουν πολύ φοβισμένη και σαν άνθρωπος είμαι πολύ αγχώδης. Κάναμε ένα σύνολο εξετάσεων και επειδή ο σύζυγος μου ήταν φορέας ενός συνδρόμου  στο οποίο βρέθηκε και σε εμένα μια μετάλλαξη έπρεπε να κάνουμε προεμφυτευτικό έλεγχο . Ξεκινήσαμε αρχικά με βραχύ πρωτόκολλο και πήραμε 5 ωάρια όμως μόνο τα δύο ήταν υγιή και με μακρύ τον Δεκέμβριο πήραμε 4 και μόνο το 1 ήταν υγιές . Η πρώτη εμβρυομεταφορά έγινε τον Μα΄ϊο του 2023 με αποτυχία μεταφέραμε 2 βλάστοκύστες και η άλλη τον Αύγουστο με 1 βλάστοκύστη και δυστυχώς και αυτή αποτυχημένη . Έχω στεναχωρήθει πάρα πολύ , νοιώθω πως τελείωσα εδώ γιατί δεν μπορώ άλλο και ψυχικά άλλα και οικονομικά και γενικά έχω απελπιστεί ότι δεν θα μπορέσω να γίνω μητέρα και θέλω και λόγω ηλικίας να εγκαταλείψω . Ο γιατρός μας είπε ότι φταίει η ηλικία αφού έχουμε κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις για κυστική ίνωση , καρυότυπο ,θρομβοφυλία, λαπαροσκόπηση , υστεροσκόπηση και προσπαθούμε να ελέγχουμε και τον θυρεοειδή μου (hashimoto υποθυρεοειδισμό )και ότι σίγουρα θα γίνω μητέρα αφού έχω πολύ καλή μήτρα .

Εμπειρία καμία σας και συμβουλή γιατί εμένα με έχει κατακλύσει η απογοήτευση και η θλίψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η nefeli1980 είπε:

Είμαι 43 ετών και πριν δυο χρόνια διαγνώστηκα με πρόβλημα στη μία σάλπιγγα η οποία και δεν ήταν διαβατή . Μετά από ραντεβού με τρεις στον τομέα των εξωσωματικών αποφασίσαμε με τον σύζυγο μου να απευθυνθούμε στο γιατρό που ήταν πιο προσιτός σε εμένα επειδή ήμουν πολύ φοβισμένη και σαν άνθρωπος είμαι πολύ αγχώδης. Κάναμε ένα σύνολο εξετάσεων και επειδή ο σύζυγος μου ήταν φορέας ενός συνδρόμου  στο οποίο βρέθηκε και σε εμένα μια μετάλλαξη έπρεπε να κάνουμε προεμφυτευτικό έλεγχο . Ξεκινήσαμε αρχικά με βραχύ πρωτόκολλο και πήραμε 5 ωάρια όμως μόνο τα δύο ήταν υγιή και με μακρύ τον Δεκέμβριο πήραμε 4 και μόνο το 1 ήταν υγιές . Η πρώτη εμβρυομεταφορά έγινε τον Μα΄ϊο του 2023 με αποτυχία μεταφέραμε 2 βλάστοκύστες και η άλλη τον Αύγουστο με 1 βλάστοκύστη και δυστυχώς και αυτή αποτυχημένη . Έχω στεναχωρήθει πάρα πολύ , νοιώθω πως τελείωσα εδώ γιατί δεν μπορώ άλλο και ψυχικά άλλα και οικονομικά και γενικά έχω απελπιστεί ότι δεν θα μπορέσω να γίνω μητέρα και θέλω και λόγω ηλικίας να εγκαταλείψω . Ο γιατρός μας είπε ότι φταίει η ηλικία αφού έχουμε κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις για κυστική ίνωση , καρυότυπο ,θρομβοφυλία, λαπαροσκόπηση , υστεροσκόπηση και προσπαθούμε να ελέγχουμε και τον θυρεοειδή μου (hashimoto υποθυρεοειδισμό )και ότι σίγουρα θα γίνω μητέρα αφού έχω πολύ καλή μήτρα .

Εμπειρία καμία σας και συμβουλή γιατί εμένα με έχει κατακλύσει η απογοήτευση και η θλίψη

Γεια σου @nefeli1980 μη χάνεις το κουράγιο σου και την πίστη σου στο σώμα σου! Η ηλικία μας δεν είναι σύμμαχος, αυτό είναι αλήθεια! Θέλει υπομονή! 

Είμαι και γω 43 με ΣΠΩ. Στη δεύτερη προσπάθειά μας, ο γιατρός μου μου πρότεινε να πάρω ένα συμπλήρωμα διατροφής που βοηθά στη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων (όσο μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει). Μπορέσαμε να φτιάξουμε και περισσότερες βλαστοκύστες (στην πρώτη προσπάθεια είχαμε μόνο 1), καλής ποιότητας. Δεν έκανα προεμφυτευτικό έλεγχο, αλλά μέχρι στιγμής πάμε καλά. Δεν ξέρω... νομίζω πως το impryl που έπαιρνα βοήθησε την κατάσταση.

Θα τα καταφέρεις! Εμπιστεύσου τον γιατρό σου και κυρίως τον εαυτό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου λυπαμαι πολύ. Όλες μας λίγο- πολύ έχουμε περάσει την απογοήτευση της αποτυχίας και την αγωνία της εξωσωματικής και σε καταλαβαίνουμε.

Εγώ θα σου έλεγα- όσο κι αν σου φαίνεται βουνό αυτή την στιγμή- ότι τρεις αποτυχημένες βλαστοκύστες είναι μικρός αριθμός για να απελπίζεσαι και να αισθάνεσαι ότι δεν θα γίνεις μητέρα. Και η ηλικία σου δεν είναι τόσο αποθαρρυντική όσο νομίζεις. Πόσες κοπέλες κάνουν πρώτο παιδί πια μετά τα 40 και τα 45! Εφόσον κάνεις και προεμφυτευτικό έλεγχο, νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να πετύχεις. Αλλά πρέπει να επιμείνεις. Έχω μια απορία, ωστόσο, γιατί δεν σου κάνει τον έλεγχο στις βλαστοκύστες, αλλά στα ωάρια, εφόσον ο σύζυγος είναι ο κύριος φορέας του συνδρόμου? Διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος, αλλά αυτό καταλαβαίνω. 

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να παρακολουθήσεις τον κύκλο σου μερικούς μήνες με τον γιατρό σου για να δεις τις καταβολές σου και να μην μπαίνεις σε διαδικασία ωοληψίας για 4-5 ωάρια, αλλά για περισσότερα. Εφόσον έχεις την δυναμική βέβαια.  

Επίσης, υπάρχουν συμπληρώματα για ενδυνάμωση των ωαρίων, αν βέβαια η υγεία τους είναι θέμα ηλικίας κυρίως. Το γεγονός όμως ότι έχεις δικά σου ωάρια είναι σημαντικό, να ξέρεις.

Μπορείς, αν θέλεις, να μεταφερθείς στο θέμα Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2024, όπου θα βρεις πολλά κορίτσια που γνωρίζουν περισσότερα για τα θέματα αυτά και να σε βοηθήσουν. Πολλές προτείνουν και το τμήμα αποβολών του Έλενα όπου σε ξεψαχνίζουν σε εξετάσεις και σε κατευθύνουν σε κάθε περίπτωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.Κι εγώ δεν έχω καταλάβει καλά αλλά νομίζω στις βλαστοκύστες γίνεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος .

Αυτό που λέτε με τον κύκλο δεν το καταλαβαίνω υπάρχει δηλαδή περίπτωση σε ένα κύκλο να είναι παράγονται με ενέσεις λιγότερα και σε κάποιον περισσότερα ? Ούτε αυτό με τα συμπληρώματα μου έχει αναφέρει απλά μου είπε στην πρώτη αποτυχία ότι προβλέψαμε τα πάντα εκτός από την ηλικία των ωαρίων μου . Αυτά μπορώ να τα βρώ κάπου η πρέπει ο γιατρός να μου τα προτείνει ?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή για το Έλενα γιατί επίσης δεν γνώριζα κάτι είμαι από επαρχεία και επίσης αυτό το κάνει δυσκολότερο

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/8/2023 at 2:58 ΜΜ, ο/η nefeli1980 είπε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.Κι εγώ δεν έχω καταλάβει καλά αλλά νομίζω στις βλαστοκύστες γίνεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος .

Αυτό που λέτε με τον κύκλο δεν το καταλαβαίνω υπάρχει δηλαδή περίπτωση σε ένα κύκλο να είναι παράγονται με ενέσεις λιγότερα και σε κάποιον περισσότερα ? Ούτε αυτό με τα συμπληρώματα μου έχει αναφέρει απλά μου είπε στην πρώτη αποτυχία ότι προβλέψαμε τα πάντα εκτός από την ηλικία των ωαρίων μου . Αυτά μπορώ να τα βρώ κάπου η πρέπει ο γιατρός να μου τα προτείνει ?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή για το Έλενα γιατί επίσης δεν γνώριζα κάτι είμαι από επαρχεία και επίσης αυτό το κάνει δυσκολότερο

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση σου

 

Ναι, συνήθως στις βλαστοκύστες γίνεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος και, όπως καταλαβαίνεις, αν έχεις λίγες, διακινδυνεύεις να χάσεις κάποιες από αυτές. Αλλά φυσικά αν είναι απαραίτητος, να τον κάνεις. Σε γλιτώνει από πολλά σύνδρομα και χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Υπάρχει περίπτωση σε κάθε κύκλο να έχεις διαφορετικό αριθμό ωοθυλακίων, εξαρτάται από την δυναμική των ωοθηκών σου. Εγώ δεν είμαι τε΄τοια περίπτωση, συνήθως έχω λίγα ωοθυλάκια, όπως εσύ, αλλά το έχω διαπιστώσει σε βάθος χρόνου. Όχι από μία δύο διεγέρσεις. Γι' αυτό σου λέω να πας μερικές φορές στην αρχή του κύκλου σου, να δεις πού κινείσαι περίπου. Πολλές κοπέλες μπορεί τον έναν μήνα να έχουν μονοψήφιο και τον άλλο διψήφιο αριθμό ωαρίων. Τα φάρμακα, όπως έχω καταλάβει και διαπιστώσει από την μικρή εμπειρία μου, μεγαλώνουν τα ωοθυλάκια που εμφανίζονται, δεν βοηθούν να "κατέβουν" κι άλλα ωάρια. Ιδιαίτερα στην ηλικία μας. Σε νέες κοπέλες που συνήθως έχουν περισσότερα έτσι κι αλλιώς (υψηλότερη ΑΜΗ) συμβαίνει. 

Στη θέση σου θα έψαχνα περισσότερο το θέμα της ηλικίας/ ποιότητας των ωαρίων,ίσως θα έπαιρνα και δεύτερη γνώμη. Πώς το διαπίστωσε ο γιατρός σου, μετά την ε/τ? Αφού είχες κάνει προεμφυτευτικό και είχες βρει υγιή ωάρια... ίσως η φίλη @Tokyo μπορεί να σου πει γι' αυτό. Ξέρω ότι οι γιατροί δεν λένε πολλά, δεν εξηγούν μετά την αποτυχία.

Πάντως, αν σε παρηγορεί, εγώ έκανα τον περασμένο χειμώνα ε/τ με τρεις βλαστοκύστες μαζί και δεν πέτυχα. Γι' αυτό σου λέω ότι πρέπει να επιμείνεις. Καλή επιτυχία!! Και όπου μπορούμε να βοηθήσουμε, εδώ είμαστε❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Ναι, συνήθως στις βλαστοκύστες γίνεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος και, όπως καταλαβαίνεις, αν έχεις λίγες, διακινδυνεύεις να χάσεις κάποιες από αυτές. Αλλά φυσικά αν είναι απαραίτητος, να τον κάνεις. Σε γλιτώνει από πολλά σύνδρομα και χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Υπάρχει περίπτωση σε κάθε κύκλο να έχεις διαφορετικό αριθμό ωοθυλακίων, εξαρτάται από την δυναμική των ωοθηκών σου. Εγώ δεν είμαι τε΄τοια περίπτωση, συνήθως έχω λίγα ωοθυλάκια, όπως εσύ, αλλά το έχω διαπιστώσει σε βάθος χρόνου. Όχι από μία δύο διεγέρσεις. Γι' αυτό σου λέω να πας μερικές φορές στην αρχή του κύκλου σου, να δεις πού κινείσαι περίπου. Πολλές κοπέλες μπορεί τον έναν μήνα να έχουν μονοψήφιο και τον άλλο διψήφιο αριθμό ωαρίων. Τα φάρμακα, όπως έχω καταλάβει και διαπιστώσει από την μικρή εμπειρία μου, μεγαλώνουν τα ωοθυλάκια που εμφανίζονται, δεν βοηθούν να "κατέβουν" κι άλλα ωάρια. Ιδιαίτερα στην ηλικία μας. Σε νέες κοπέλες που συνήθως έχουν περισσότερα έτσι κι αλλιώς (υψηλότερη ΑΜΗ) συμβαίνει. 

Στη θέση σου θα έψαχνα περισσότερο το θέμα της ηλικίας/ ποιότητας των ωαρίων,ίσως θα έπαιρνα και δεύτερη γνώμη. Πώς το διαπίστωσε ο γιατρός σου, μετά την ε/τ? Αφού είχες κάνει προεμφυτευτικό και είχες βρει υγιή ωάρια... ίσως η φίλη @Tokyo μπορεί να σου πει γι' αυτό. Ξέρω ότι οι γιατροί δεν λένε πολλά, δεν εξηγούν μετά την αποτυχία.

Πάντως, αν σε παρηγορεί, εγώ έκανα τον περασμένο χειμώνα ε/τ με τρεις βλαστοκύστες μαζί και δεν πέτυχα. Γι' αυτό σου λέω ότι πρέπει να επιμείνεις. Καλή επιτυχία!! Και όπου μπορούμε να βοηθήσουμε, εδώ είμαστε❤️

 

@nefeli1980 γεια σου Νεφέλη! Καταρχήν συμφωνώ με όσα είπε η RAM! Εγώ έκανα δύο διεγέρσεις. Στη μια είχα κάπου 14 ωάρια που πήρε τα 9 κ στην άλλη 20+ που πήρε 14! Μέσα στην παρακολούθηση που έκανα είχα κ κύκλο με 5! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι σούπερ βασικό να κάνεις διέγερση σε καλό κύκλο. 

Τώρα για τον προεμφυτευτικο. Από όσα γνωρίζω είναι δύο ειδών. Ένας που κοιτάζει για χρωμοσωμικες ανωμαλίες (εγώ αυτό έκανα) κ ένας που κοιτάζει για συγκεκριμένες ασθένειες αν οι γονείς είναι φορείς πχ μεσογειακή αναιμία αν έχουν στίγμα κ οι δύο. Αν κατάλαβα καλά τέτοιο έλεγχο σας κάνουν. Κοιτάνε αν το έμβρυο έχει το συγκεκριμένο σύνδρομο που είστε φορείς αλλά από εκεί κ πέρα δεν ξέρεις αν έχει χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Διόρθωσε με αν ελέγχουν κ τα δυο... Απλά έτσι το κατάλαβα εγώ κ μάλλον ο γιατρός για αυτό το ρίχνει στα ωαρια. Όσο μεγαλώνουμε (κ οι άντρες επίσης) τόσο λιγότερα τα υγιή έμβρυα που παράγονται. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι αδύνατο! 

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις παρακολούθηση κ να πας σε διέγερση μόνο αν βρεις καλό κύκλο. Εγώ αυτό έκανα. Είχα ένα θεματακι στα ωαρια (άσχετο με ηλικία μάλλον) κ ήταν πολύ σκληρά κ δύσκολα στη γονιμοποίηση. Αν έπαιρνε 5 δεν θα πετύχαινε... Φαντάσου πήρε στη δεύτερη διέγερση 14 για να γίνει γονιμοποίηση μόνο σε 5! Κ μετά όμως έγιναν 5 βλαστοκυστες οπότε κάναμε κ έλεγχο κλπ

Α! Να πω ότι έλεγχος γίνεται μόνο σε βλαστοκυστες. Τα έμβρυα τριών ημερών δεν έχουν αρκετά κύτταρα προς εξέταση κ μπορεί απλά να καταστραφούν...

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 2:04 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Γεια σου @nefeli1980 μη χάνεις το κουράγιο σου και την πίστη σου στο σώμα σου! Η ηλικία μας δεν είναι σύμμαχος, αυτό είναι αλήθεια! Θέλει υπομονή! 

Είμαι και γω 43 με ΣΠΩ. Στη δεύτερη προσπάθειά μας, ο γιατρός μου μου πρότεινε να πάρω ένα συμπλήρωμα διατροφής που βοηθά στη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων (όσο μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει). Μπορέσαμε να φτιάξουμε και περισσότερες βλαστοκύστες (στην πρώτη προσπάθεια είχαμε μόνο 1), καλής ποιότητας. Δεν έκανα προεμφυτευτικό έλεγχο, αλλά μέχρι στιγμής πάμε καλά. Δεν ξέρω... νομίζω πως το impryl που έπαιρνα βοήθησε την κατάσταση.

Θα τα καταφέρεις! Εμπιστεύσου τον γιατρό σου και κυρίως τον εαυτό σου! 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες για τις απαντήσεις σας με βοηθήσατε και μου δώσατε λίγο θάρρος παρότι εξ αρχής ήμουν πολύ διστακτική στο να γράψω γιατί ντρεπόμουν πάρα πολύ . Περιμένω να ανοίξει ο γιατρός μου για να του ζητήσω να κάνουμε ένα ραντεβού να δούμε το τι και το πως και το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω και δευτέρη γνώμη , είμαι όμως από ακριτικό νησί και παραμεθόριο χωρίς ιατρούς και μικροβιολογικά κέντρα κάτι που δυσχέραινε ακόμη περισσότερο την κατάσταση μου , διότι για κάθε αιμοληψία η υπέρηχο έπρεπε να ταξιδεύω στο κοντινότερο νησί για να το κάνω το οτιδήποτε με αντίξοες συνθήκες απαγορευτικά και μη καθημερινή πρόσβαση  σε αυτά  και κυρίως επειδή εργάζομαι και το μέρος είναι μικρό να έχω και πρόβλημα αδειών. 

Με το γιατρό μου είμαι ευχαριστημένη γιατί είναι κοντά μου πάρα πολύ και κατανοεί τους φόβους και τα άγχη μου , δεν είναι από τα μεγάλα ονόματα αλλά είναι Άνθρωπος , όμως η απάντηση του σχετικά με την ποιότητα των εμβρύων δεν με έπεισε μετά την πρώτη αποτυχία αλλά και πριν τη δευτέρη , διότι εγώ διαβάζω πάρα πολύ από όλες εσάς και καταλάβαινα πως και αυτό παίζει το ρόλο του  και σκέφτομαι να επισκεφτώ έναν εβρυολόγο αλλά και κάποιον από τα μεγάλα ονόματα όμως δεν ξέρω ποιον και τι και γενικά όλα τα ψάχνω από το ιντερνετ γιατί για να το κάνω πρέπει να είμαι προετοιμασμένη με κλεισμένα ραντεβού και να έρθω Αθήνα .

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια όλων μας και νοιώθω πως ο πόνος και η αγωνία μας όταν την μοιραζόμαστε με ανθρώπους που είναι στην ίδια θέση με εμα΄ς μειώνεται λίγο . Σας παρακαλώ όποια μπορεί και θέλει να μου γράψει γνώμη για γιατρούς αλλά και βιταμίνες που την βοήθησαν 

Με εκτίμηση προς όλες σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και πάλι @nefeli1980. Έχεις δίκιο, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις εξωσωματική όταν κατοικείς μακριά από γιατρούς και διαγνωστικά κέντρα. Και σου αξίζουν συγχαρητήρια και μόνο που μπήκες στη διαδικασία υπό αυτές τις συνθήκες. Εδώ εμείς κουραζόμαστε, που έχουμε τους γιατρούς δίπλα μας!

Πιστεύω ωστόσο, ότι πρέπει να κάνετε έναν προγραμματισμό με τον σύζυγο, πρώτον για μερικά ραντεβού στην Αθήνα και στη συνέχεια, αφού καταλήξετε, να αφιερώσετε τον χρόνο που χρειάζεται για μια ακόμη προσπάθεια. Να πάρετε και άλλες γνώμες, να δείτε ίσως και κάποιον ουρολόγο για τον σύζυγο, αν κρίνετε. Θέλει αφοσίωση το θέμα της εξωσωματικής, ψυχικά αποθέματα και στοχευμένα βήματα. Κυρίως όμως θέλει πίστη στο μωράκι που θά ρθει. Γιατί για όλες έρχεται. Αν διαβάσεις ιστορίες από προηγούμενα φόρουμ, θα δεις ότι όλες οι κοπέλες αργά ή γρήγορα πετυχαίνουν.

Τώρα, για τα συμπληρώματα που ρωτάς, τα πολύ βασικά είναι φυλλικό οξύ και βιταμίνη D, που όλοι οι γιατροί τα δίνουν με το καλημέρα σας. Συν ό,τι άλλο κρίνουν ανάλογα με τις εξετάσεις σου (εμένα π.χ. στην πρώτη παρακολούθηση μου είχε δώσει και σύμπλεγμα βιταμ. Β.). Υπάρχουν και οι πολυβιταμίνες κύησης, που περιέχουν ουσιαστικά λίγο από όλα και είναι σχετικά οικονομικές π.χ. iofolen 15-20ε και τις βρίσκεις εύκολα στα φαρμακεία, και πιο ακριβές. Μπορεί επίσης ο γιατρός σου να σου χορηγήσει σχήμα συμπληρωμάτων, για καλύτερη υγεία του αναπαραγωγικού. 

Για γιατρούς, το θέμα είναι αρκετά ευρύ. Καθεμιά θα προτείνει τον δικό της που πέτυχε, όμως μπορεί να μην σου ταιριάζει εσένα. Ήδη είπες ότι έχεις δει κάποιους, άρα μια ιδέα την έχεις. Πολύ καλά κέντρα εξωσωματικής στην Αθήνα ακούω για τις μονάδες ivf του Ιασώ και του Υγεία, όπου όλο και περισσότεροι γιατροί συνεργάζονται. Μπορώ να σου στείλω προσωπ. μήνυμα, αν θέλεις, αλλά και πάλι σε ξέρω αν θα σε βοηθήσω ή θα σε μπερδέψω αν δεν συζητήσεις κι εσύ από κοντά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που απαντάς και εγώ έχω διαβάσει για αυτά , στο Ιασώ ήμουν ήδη 

Κυρίως όμως σε ευχαριστώ για τη δύναμη που μου δίνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...