Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αύγουστος με ολόγιομο φεγγάρι, κάθε κοπέλα εύχομαι γερό μωρό στην αγκαλιά να πάρει! ​ 💕🤱 ​​🤰


Pepe le pew

Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Το σπερμοδιαγραμμα που το έκανε ο άντρας σου? Σε εξειδικευμένο κέντρο η σε απλό μικροβιολογικό? Το σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου έβγαινε τέλειο σε απλό μικροβιολογικό και σε εξειδικευμένο στην Θεσσαλονίκη είδαμε την μαύρη αλήθεια! Γι'αυτό σε ρωτάω!

Σωστά θέλει σε ειδικό που ασχολείται μόνο με σπέρμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 723
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 41 λεπτά, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

καλημέρα κι απο μένα κορίτσια!! Μόλις διάβασα τις 5 τελευταίες σελίδες που είχα χάσει. Κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης κρατούσα σημειώσεις στο μυαλό μου τι να γράψω και σε ποια, αλλά τώρα έγιναν όλα πουρές μέσα στο κεφάλι μου και δεν ξέρω τίποτα! Μία κοιλίτσα που είδα, έφτυσα παντού για να μην τη ματιάσω, εύχομαι τα καλύτερα και άντε να παίρνουμε και όλες οι άλλες σειρά. Όσες είδατε άλλη μια περίοδο να έρχεται, μην απογοητεύεστε. Κοιτάξτε να απολαύσετε το καλοκαιράκι όσο μπορείτε ακόμα, και ηρεμήστε. Αλήθεια, με διαλογισμό ασχολείται καμία; Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ στα αγχοπανικοτέτοια μου! Επειδή εκλαμβάνω πολύ έντονα vibes άγχους-απογοήτευσης-στεναχώριας, αλήθεια σας λέω, μια δοκιμή θα σας πείσει. Είναι τόσο βοηθητικό! 
Εγώ είμαι 7η μέρα του κύκλου, περιμένω με ανυπομονησία να περάσουν οι μερούλες. Ζυγίστηκα κιόλας, μιας και όπως σας είχα πει με δείχνει σωστά μόνο τις μέρες 7-10, και μετά αρχίζω να φουσκώνω σαν σαμπρέλα, έχασα 3 κιλάκια αυτό το μήνα. Μηδαμινά αν σκεφτείς ότι μια άλλη στα κιλά μου θα έχανε εύκολα 5-6 το μήνα, και εγώ τρώω σαν μαραθωνοδρόμος, έχω περίπου 15 ώρες τη βδομάδα περπάτημα, κολύμπι και τένις και έχω παραδώσει πνεύμα. Ξέρω τα κιλά είναι πανάσχετα με το φόρουμ αλλά τα σκέφτομαι όλο το 24ωρο και θέλω να το μοιραστώ! 😁 

Εν τω μεταξύ έχω πείσει τελικά τον δικό μου ότι για να μείνω έγκυος πρέπει να είμαστε και οι 2 πολύ υγιείς και τέτοια, και τον έχω καταφέρει να φτάνει το μισάωρο τένις κάθε μέρα. Με τη γλώσσα να φτάνει μέχρι το λιμάνι, αλλά το καταφέρνει! Ποιος, αυτός που αν δε βρει παρκινγκ έξω από ένα μαγαζί, θέλει να βρούμε να κάτσουμε σε άλλο... Ευχηθείτε να μη με χωρίσει please!

Να σας ρωτήσω κάτι λίγο ηλίθιο; Η περίοδος υπολογίζεται από τη στιγμή που βλέπουμε κανονικό κόκκινο αίμα. Εμένα στους τελευταίους κύκλους έρχεται βράδυ. Τώρα ήρθε βράδυ Τρίτης, τύπου 10-11 το βράδυ. Ε είδα το πρώτο κόκκινα, φόρεσα τις πάνες μου και κοιμήθηκα. Είναι η Τρίτη η πρώτη μέρα; Αφού δεν είναι ολόκληρη, μήπως μετράμε την Τετάρτη; Εντάξει ξέρω τι σκέφτεστε με τις ερωτήσεις της τρελής που μπλέξατε μεσημεριάτικα, και σίγουρα μικρή σημασία έχει η μισή και μία μέρα του κύκλου, απλά τώρα αρχίζω να παρακολουθώ σωστά τον κύκλο μου και επειδή είμαι ψυχαναγκαστική δε μπορώ να μετράω λάθος...

Α και κάτι άλλο! Πάλι δεν κρατηθήκαμε και κάναμε σεξ 5η μέρα του κύκλου. Έχω αίμα κανονικά τις πρώτες 2 μέρες, την 3η αρκετά λιγότερο, 4η μόνο στο σκούπισμα. 5η το ίδιο, μόνο στο σκούπισμα ή καθόλου. Ε κάνουμε σεξ την 5η μέρα και μετά μέχρι το βράδυ είναι σαν 3η μέρα. Είναι φυσιολογικό αυτό; Από πάντα θυμάμαι ότι συνέβαινε, από όταν ήμουν μικρή. Αλλά δεν έχω ρωτήσει γιατρό, ντρεπόμουν μη με περάσει για λυσσάρα που δεν περιμένω να τελειώσει πρώτα.. 

 

Κορίτσι μου εγώ μετράω την περίοδο 1η μέρα με το που δω αίμα! Είτε είναι σταγόνα είτε μεγάλη ροή! Αν μου έρθει το βράδυ το θεωρώ 1η μέρα περιόδου!  Όσο για της επαφές δεν γνωρίζω να σου απαντήσω αλλά μου ακούγεται φυσιολογικό να είχες παραπάνω ροή μετά την επαφή! Στην θέση σου δεν θα ανησυχούσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary_piggy είπε:

Δεν μου είπε αλλά ελπίζω να κάνει με αφρό γιατί με το υγρό έχω ακούσει ότι πονάει πολύ, βέβαια όλα αυτά που είναι αίτια για να φράξουν οι σάλπιγγες δεν τα έχω (1 σύντροφο είχα μόνο, δεν έχω κάνει επέμβαση ποτέ, δεν έχω σταματήσει κύηση ποτέ, όλα αυτά είναι πιο πολύ που τις φράζουν) .

Τι να μην χρειαστεί να τα κάνω; Τώρα έχω περίοδο, θα αφήσω και αυτή τη φορά να προσπαθήσουμε χωρίς τεστ ωορρηξίας και μετά θα πάω για σαλπιγγοφραφία. Είμαι σίγουρη ότι δεν θα μείνω έγκυος, τόσους μήνες δεν έμεινα τα δοκίμασα όλα, τεστ ωορρηξίας, να μου λέει ο γιατρός επιβεβαιωμένα τη γόνιμη, αν ήταν θα είχα μείνει μέχρι τώρα. Κάτι έχω και πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι δυστυχώς... Και η ψυχολογία του άντρα μου χάλιααααα

Μας τσιγκλάνε και οι τριγύρω. Πήγαμε διακοπές και τώρα που μου ήρθε η περίοδος οι κουμπάροι μας μας είπανε, περίοδο περιμένεις; Καλά ένα πράγμα είχατε να κάνετε στις διακοπές πια! Δηλαδή καλά που μας το είπανε γιατί δεν το ξέραμε!

Κάποιοι άνθρωποι δεν ξέρουν πως είναι να προσπαθείς κ να μην έρχεται, και πετάνε χοντράδες! Πραγματικά δεν καταλαβαίνω όσους λένε αντε να κάνετε ένα παιδάκι η αντε να κάνετε ένα δεύτερο κτλ κτλ, που ξέρεις ρε άνθρωπε αν ο άλλος παλεύει να κάνει κ δεν μπορεί; και πόσο μπορεί να πονάει αυτό που του λες; 

Μην ακούτε κανέναν από γύρω γύρω ειλικρινά στο λεω κορίτσι μου, θα έρθει το μωράκι σας εφόσον ο γιατρός σου τα βρίσκει όλα καλά, δεν ξέρω αν έχει ψαχτεί και ο σύζυγος σου αλλά αν κάνεις εσύ σαλπιγγογραφια να κάνει κ εκείνος ένα σπερμοδιαγραμμα να αποκλείσετε ότι συμβαίνει κ από εκεί κάτι! Αν όλα είναι καλά θα έρθει, απλώς σε κάποιους μας περνάει λίγο παραπάνω χρόνο🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κάποιοι άνθρωποι δεν ξέρουν πως είναι να προσπαθείς κ να μην έρχεται, και πετάνε χοντράδες! Πραγματικά δεν καταλαβαίνω όσους λένε αντε να κάνετε ένα παιδάκι η αντε να κάνετε ένα δεύτερο κτλ κτλ, που ξέρεις ρε άνθρωπε αν ο άλλος παλεύει να κάνει κ δεν μπορεί; και πόσο μπορεί να πονάει αυτό που του λες; 

Μην ακούτε κανέναν από γύρω γύρω ειλικρινά στο λεω κορίτσι μου, θα έρθει το μωράκι σας εφόσον ο γιατρός σου τα βρίσκει όλα καλά, δεν ξέρω αν έχει ψαχτεί και ο σύζυγος σου αλλά αν κάνεις εσύ σαλπιγγογραφια να κάνει κ εκείνος ένα σπερμοδιαγραμμα να αποκλείσετε ότι συμβαίνει κ από εκεί κάτι! Αν όλα είναι καλά θα έρθει, απλώς σε κάποιους μας περνάει λίγο παραπάνω χρόνο🙂

Αχχχ πόσο αλήθεια!! Θυμάμαι εγώ να έχω χάσει δύο μωράκια ήδη, η καρδιά μου χίλια κομμάτια, και στη δουλειά να ακούω να μου λένε "άντε κάνε ένα παιδάκι... ". Σαν άνθρωπος δεν το έχω να απαντάω με αγένεια, αλλά σε κάτι τέτοιους ανθρώπους που δεν σκέφτονται καν τι λένε, θα τους άξιζε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποια κοντεύει για τεστ;;;; Εγώ θα κάνω 5 του μηνός που περιμένω περίοδο....την ημέρα που περιμένω θα κάνω...δεν κάνω νωρίτερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ποια κοντεύει για τεστ;;;; Εγώ θα κάνω 5 του μηνός που περιμένω περίοδο....την ημέρα που περιμένω θα κάνω...δεν κάνω νωρίτερα....

Εγώ παράτησα τα τεστ ωορρηξιας δεν έκανα καθόλου αυτό το μήνα και δε ξέρω πότε έγινε η ωορρηξία..η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει ποτε τεστ εγκυμοσύνης πάντα μου έρχεται στην ώρα της 🤷‍♀️ τους τελευταίους 10 μήνες που προσπαθούμε! Σύμφωνα με το ημερομολογιο περιμενω 4 του μήνα σύμφωνα με εμένα πιστεύω ότι έκανα 2 μέρες αργότερα σύμφωνα με τα υγρά 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ποια κοντεύει για τεστ;;;; Εγώ θα κάνω 5 του μηνός που περιμένω περίοδο....την ημέρα που περιμένω θα κάνω...δεν κάνω νωρίτερα....

Εγώ περιμένω λίγες μέρες να ξεκινήσω της ωορρηξίας! Περίοδος τέλος από χθες κ σήμερα είναι η 4η μέρα... Οπότε θα περιμένω να έρθει η 10η να ξεκινήσω κ εγώ... Κ εγώ όλο λέω θα περιμένω την ημέρα της περιόδου κ δεν αντέχω κ κάνω νωρίτερα 😜 δεν κρατιεμαι! Το ιδανικό είναι να περιμένουμε μέχρι την ημέρα αυτή η αλήθεια... Σου εύχομαι να το έχεις πιάσει το σπορακι σου κ να δεις θετικό τεστακι κορίτσι μου🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Αχχχ πόσο αλήθεια!! Θυμάμαι εγώ να έχω χάσει δύο μωράκια ήδη, η καρδιά μου χίλια κομμάτια, και στη δουλειά να ακούω να μου λένε "άντε κάνε ένα παιδάκι... ". Σαν άνθρωπος δεν το έχω να απαντάω με αγένεια, αλλά σε κάτι τέτοιους ανθρώπους που δεν σκέφτονται καν τι λένε, θα τους άξιζε!!

Ούτε εγώ μπορώ να απαντήσω με αγένεια, αλλά ναι κάποιες φορές ίσως χρειάζεται γιατί ξεπερνάνε τα όρια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι ακόμα χάλια όλο μετράω θερμοκρασία γιατί νιώθω ότι ζεσταίνομαι κ είμαι συνέχεια 37... Καλά έχει κ γενικά πολύ ζέστη... Κ όλο τρώω. Με πήρε από κάτω το αρνητικό τέστ κ το έχω ρίξει στην μάσα κ δεν σταματάω... Κ όλο φοβάμαι να ζυγιστω γιατί το βλέπω ότι έχω πάρει... Που θα πάει θα το πάρω απόφαση να το ράψω λίγο 😜 ο άντρας μου θα έρθει την Κυριακή οπότε πιστεύω θα πιάσουμε τις γόνιμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ούτε εγώ μπορώ να απαντήσω με αγένεια, αλλά ναι κάποιες φορές ίσως χρειάζεται γιατί ξεπερνάνε τα όρια!!

Εδώ σε μένα λένε άντε γρήγορα με ένα μωράκι ενώ ξέρουν ότι λείπει σε δουλειές ο άντρας μου 😂. Κ ειδικά όταν μου λένε ααα θα το δεις μόλις γεννήσεις πως αλλάζουν τα πράγματα κ εκείνο κ το άλλο... Εγώ δεν έχω μείνει ξανά έγκυος κ όλοι μου λένε πόσο δύσκολα θα είναι μετά... Παλεύω για να μείνω έγκυος κάθε μήνα... το μετά σίγουρα καμία δεν γεννήθηκε κ τα ήξερε όλα κ σίγουρα θα είναι δύσκολα... αλλά θα είναι ομορφη δυσκολία... Πληγωνομαι που σκέφτομαι ότι δεν έχω το μωράκι μου σήμερα αγκαλιά. Αλλά ναι κ εγώ απλά χαμογελάω δεν μπορώ να απαντήσω αλλιώς... Δυστυχώς δεν σκέφτονται πολλοί πως αισθανόμαστε μέσα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2023 at 12:30 ΜΜ, ο/η cat12 είπε:

Δυστυχώς έτσι έχει γίνει η περίοδος μου πλέον... Δεν έχω κανονική ροή πια... Άντε να βγάλω λίγο ακόμα ροζ η καφέ προς το τέλος...😞

Κορίτσι μου συγνώμη που πετάγομαι αλλά το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου; Αυτές οι αλλαγές στην περίοδο δεν είναι κάτι αναμενόμενο γενικά. Ίσως υπάρχει κάποιο ορμονικό ζήτημα. Το να έχει μια γυναίκα αιμορραγία ή όπως εσύ τπτ θέλει μια διερεύνηση. Τουλάχιστον δλδ να το αναφέρεις κ ο γιατρός θα σου πει... Με τα τεστ ωορρηξίας βρίσκεις κανονικά θετικό;  σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ποια κοντεύει για τεστ;;;; Εγώ θα κάνω 5 του μηνός που περιμένω περίοδο....την ημέρα που περιμένω θα κάνω...δεν κάνω νωρίτερα....

Εμείς μαζί είμαστε 4-5του θα περιμένω να αδιαθετήσω με βάσει το τεστ ωορρηξιας που είχα θετικό 

εκτός αν πάω πάλι στις 58 μερες ο κύκλος μου 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mantariniδιάβασα το μνμ σου για το δεύτερο μωρό κ είναι σαν να μιλάω εγώ... Έχω μπει στο χορό κ με διαδικασία εκ των πραγμάτων πιο περίπλοκη δλδ έκανα υστεροσκοπηση κ έπεται εμβρυομεταφορα, κ πάλι ώρες ώρες λέω μα όντως θα τα κάνω όλα πάλι; Εμένα δεν έκανε τρελά ξενύχτια όμως ήταν όλη μέρα πάνω μου! Μιλάμε ήταν πάνω από 6 μηνών που δέχτηκε να κάτσει σε άλλη αγκαλιά. Ούτε με γιαγιάδες ούτε με κανένα! Επίσης θήλαζε δύο χρόνια κ γενικά τα ξέρεις πως είναι, δε χρειάζεται ανάλυση. Οπότε λέω μερικές φορές μα πάω καλά; Ή βάζω τα χέρια μου να βγάλω τα μάτια μου; Αλλά μετά θυμάμαι πόση ευτυχία ήταν να έχω ένα τόσο μικρό μωρό αγκαλιά κ παρηγοριεμαι κ ότι τώρα θα ξέρω καλύτερα κ όπως λες παίρνω κουράγιο! Εμένα κιόλας δεν πάει η καρδιά να μην δώσω ευκαιρία σε έτοιμα έμβρυα που περιμένουν... Είναι κ αυτό πρέπει μετά να τα πετάξω...

Οπότε για άλλη μια φορά εδώ μαζί να τα λέμε! 

@lactaki γλώσσα δε βάζουν μέσα! Χαχαχα μένα έχει πάρει μπροστά να κόψει την πάνα αλλά να πω την αλήθεια δεν την έχω βάλει σε Ρυθμό εκπαίδευσης κάπως το άφησα κ όπως της βγει. Λες να της το λέω κλπ; Όσες φορές την αφήνω πάει τουλετα μια χαρά. Απλά κάποια στιγμή βαριέται να πηγαίνει κ ζητάει πάνα! Χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@Mantariniδιάβασα το μνμ σου για το δεύτερο μωρό κ είναι σαν να μιλάω εγώ... Έχω μπει στο χορό κ με διαδικασία εκ των πραγμάτων πιο περίπλοκη δλδ έκανα υστεροσκοπηση κ έπεται εμβρυομεταφορα, κ πάλι ώρες ώρες λέω μα όντως θα τα κάνω όλα πάλι; Εμένα δεν έκανε τρελά ξενύχτια όμως ήταν όλη μέρα πάνω μου! Μιλάμε ήταν πάνω από 6 μηνών που δέχτηκε να κάτσει σε άλλη αγκαλιά. Ούτε με γιαγιάδες ούτε με κανένα! Επίσης θήλαζε δύο χρόνια κ γενικά τα ξέρεις πως είναι, δε χρειάζεται ανάλυση. Οπότε λέω μερικές φορές μα πάω καλά; Ή βάζω τα χέρια μου να βγάλω τα μάτια μου; Αλλά μετά θυμάμαι πόση ευτυχία ήταν να έχω ένα τόσο μικρό μωρό αγκαλιά κ παρηγοριεμαι κ ότι τώρα θα ξέρω καλύτερα κ όπως λες παίρνω κουράγιο! Εμένα κιόλας δεν πάει η καρδιά να μην δώσω ευκαιρία σε έτοιμα έμβρυα που περιμένουν... Είναι κ αυτό πρέπει μετά να τα πετάξω...

Οπότε για άλλη μια φορά εδώ μαζί να τα λέμε! 

@lactaki γλώσσα δε βάζουν μέσα! Χαχαχα μένα έχει πάρει μπροστά να κόψει την πάνα αλλά να πω την αλήθεια δεν την έχω βάλει σε Ρυθμό εκπαίδευσης κάπως το άφησα κ όπως της βγει. Λες να της το λέω κλπ; Όσες φορές την αφήνω πάει τουλετα μια χαρά. Απλά κάποια στιγμή βαριέται να πηγαίνει κ ζητάει πάνα! Χαχαχα 

Με το καλό 🙏🙏🙏 τα έμβρυακια σου σε περιμένουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμείς μαζί είμαστε 4-5του θα περιμένω να αδιαθετήσω με βάσει το τεστ ωορρηξιας που είχα θετικό 

εκτός αν πάω πάλι στις 58 μερες ο κύκλος μου 🤷‍♀️

Αφού βρήκες θετικό τεστ δεν γίνεται να πάει τόσο ο κύκλος σου....αν δεν έβρισκες τότε να το καταλάβαινα...αχ άντε να γίνει χαμός με θετικά..να έχουμε και οι δύο 🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Αφού βρήκες θετικό τεστ δεν γίνεται να πάει τόσο ο κύκλος σου....αν δεν έβρισκες τότε να το καταλάβαινα...αχ άντε να γίνει χαμός με θετικά..να έχουμε και οι δύο 🙏🙏🙏

Τον προηγούμενο μήνα βρήκα τεστ θετικό στην 28 μερα του κύκλου και ήρθε στις 58 μερες 🤷‍♀️ έτυχε  μάλλον ισως να φταίνε και τα μπανακια στην θάλασσα

γιατί τις άλλες φορές μου ερχόταν μετά το θετικό 14-15 μερες  

τωρα είχα θετικό 19 μέρα του κύκλου για να δούμε  

μακάρι να έχουμε και οι δυο θετικά τεστ

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mary_piggy είπε:

Δεν μου είπε αλλά ελπίζω να κάνει με αφρό γιατί με το υγρό έχω ακούσει ότι πονάει πολύ, βέβαια όλα αυτά που είναι αίτια για να φράξουν οι σάλπιγγες δεν τα έχω (1 σύντροφο είχα μόνο, δεν έχω κάνει επέμβαση ποτέ, δεν έχω σταματήσει κύηση ποτέ, όλα αυτά είναι πιο πολύ που τις φράζουν) .

Τι να μην χρειαστεί να τα κάνω; Τώρα έχω περίοδο, θα αφήσω και αυτή τη φορά να προσπαθήσουμε χωρίς τεστ ωορρηξίας και μετά θα πάω για σαλπιγγοφραφία. Είμαι σίγουρη ότι δεν θα μείνω έγκυος, τόσους μήνες δεν έμεινα τα δοκίμασα όλα, τεστ ωορρηξίας, να μου λέει ο γιατρός επιβεβαιωμένα τη γόνιμη, αν ήταν θα είχα μείνει μέχρι τώρα. Κάτι έχω και πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι δυστυχώς... Και η ψυχολογία του άντρα μου χάλιααααα

Μας τσιγκλάνε και οι τριγύρω. Πήγαμε διακοπές και τώρα που μου ήρθε η περίοδος οι κουμπάροι μας μας είπανε, περίοδο περιμένεις; Καλά ένα πράγμα είχατε να κάνετε στις διακοπές πια! Δηλαδή καλά που μας το είπανε γιατί δεν το ξέραμε!

Εγώ κορίτσι μου έκανα πριν 6 χρόνια με υγρό γιατί τότε δεν υπήρχε αφρός και δεν πόνεσα καθόλου. Πιστεύω πως έχει να κάνει με τον γιατρό να σου πω την αλήθεια. Φοβόμουν πάρα πολύ και μου είχαν προτείνει πολλοί τον γιατρό που πήγα γιατί έλεγαν δεν πονάει στην σαλπιγγγραφια! Τότε λοιπόν μου είπε απλά να πάρω δύο παναντολ κανένα 40 λεπτό πριν την σαλπιγγγραφια και έτσι έκανα. Ο πόλος που ένιωσα ήταν ένας πόνος περιόδου για κάποια δευτερόλεπτα. Μετά το τέλος της εξέτασης μου είχε πει και το θυμάμαι ακόμη το εξής"πες σε όλους ότι η σαλπιγγγραφια δεν πονάει!! Να το λες πάντα! Είναι πολλές οι γυναίκες που δεν την κάνουν εξ αιτίας του φόβου" . Εγώ λοιπόν δεν πόνεσα και θα το φωνάζω!!

Όσο για τα αισχρά σχόλια...δυστυχώς όλες εδώ μέσα έχουμε πέσει θύματα τέτοιων σχολίων...ο κόσμος είναι ανίδεος πολλές φορές και απίστευτα αδιάκριτος..πετάνε κοτσανες που πληγώνουν...τους απαντάω όμως πια (ειδικά σε επίμονους) πως προσπαθώ αλλά δεν έρχεται..και έτσι ντρέπονται κοκκινίζουν και δε ξααναρωτανε ποτέ..θέλω να πιστεύω πως όλοι αυτοί μετά από τέτοια πατάτα δε ξααναρωτανε ποτέ κανέναν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ποια κοντεύει για τεστ;;;; Εγώ θα κάνω 5 του μηνός που περιμένω περίοδο....την ημέρα που περιμένω θα κάνω...δεν κάνω νωρίτερα....

Και εγώ ακριβώς το ίδιο!!!Νιώθω πως δε περνάνε οι μέρες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Το σπερμοδιαγραμμα που το έκανε ο άντρας σου? Σε εξειδικευμένο κέντρο η σε απλό μικροβιολογικό? Το σπερμοδιαγραμμα του άντρα μου έβγαινε τέλειο σε απλό μικροβιολογικό και σε εξειδικευμένο στην Θεσσαλονίκη είδαμε την μαύρη αλήθεια! Γι'αυτό σε ρωτάω!

Το έκανε στον ουρολόγο του, είδε τα αποτελέσματα και ο γιατρός του και ο γυναικολόγος μου και τα βρήκαν τέλεια. Τώρα τι να πω; Θα δείξει ίσως στο μέλλον να μας πούνε να πάμε σε εξειδικευμένο κέντρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η tooth.fairy είπε:

Για αυτό και τις προάλλες ανέβασα ένα τεστ ωορρηξίας  και ρώτησα είναι δυνατόν 44η μέρα να βγει έτσι! Γιατί ο γιατρός μου ειπε ότι σε μεγάλους κύκλους σπάνια γίνεται ωορρηξία, να μην ελπίζω και θα πρέπει να ξεκινήσω κλομιφαινη. Είναι ζόρι γιατί πας στα τυφλά με το ΣΠΩ. Εχω αρχίσει να απογοητεύομαι μιας και περιμένω αυτό το μήνα να δω αν έγινε κανένα θαύμα (δεν νομίζω γιατί οι επαφές έγιναν όπως να ναι χωρίς τεστ).

Μακάρι να μας έρθει. Τι ταλαιπωρία τραβάμε για ένα μωράκι. 

 

Να σε ρωτήσω, γιατί δεν πηγαίνεις στον γιατρό σου να βλέπει πώς πάνε τα ωάριά σου; Έτσι θα ξέρεις σε τι μέγεθος είναι και πότε περίπου θα βγουν. Εμένα για αρχή, για 3 μήνες πήγαινα και με έβλεπε γύρω στην 9η ημέρα για να ελέγξει εάν όλα προχωράνε φυσιολογικά. Και μου έλεγε, σήμερα είναι τόσα εκατοστά έλα πάλι σε 2 ημέρες. Και πήγαινα και μου έλεγε ότι σε 2 ημέρες περίπου θα γίνει η ωορρηξία οπότε εκείνες τις ημέρες να έχετε επαφές για να πιάσουμε τη γόνιμη.

Βέβαια και έτσι δεν ήρθε το μπεμπέ αλλά ήξερα ποια είναι η γόνιμη ημέρα μου. Μετά μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το κάνουμε άλλο γιατί ήθελε να δει απλά ότι έχω σταθερό κύκλο και τα ωάριά μου αναπτύσσονται καλά.

Αλλά δεν σου το έχει προτείνει; Θα σε βοηθήσει να ξέρεις πού πατάς κάθε μήνα και δεν κρατάει πάνω από 10 λεπτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Girly είπε:

Εγώ κορίτσι μου έκανα πριν 6 χρόνια με υγρό γιατί τότε δεν υπήρχε αφρός και δεν πόνεσα καθόλου. Πιστεύω πως έχει να κάνει με τον γιατρό να σου πω την αλήθεια. Φοβόμουν πάρα πολύ και μου είχαν προτείνει πολλοί τον γιατρό που πήγα γιατί έλεγαν δεν πονάει στην σαλπιγγγραφια! Τότε λοιπόν μου είπε απλά να πάρω δύο παναντολ κανένα 40 λεπτό πριν την σαλπιγγγραφια και έτσι έκανα. Ο πόλος που ένιωσα ήταν ένας πόνος περιόδου για κάποια δευτερόλεπτα. Μετά το τέλος της εξέτασης μου είχε πει και το θυμάμαι ακόμη το εξής"πες σε όλους ότι η σαλπιγγγραφια δεν πονάει!! Να το λες πάντα! Είναι πολλές οι γυναίκες που δεν την κάνουν εξ αιτίας του φόβου" . Εγώ λοιπόν δεν πόνεσα και θα το φωνάζω!!

Όσο για τα αισχρά σχόλια...δυστυχώς όλες εδώ μέσα έχουμε πέσει θύματα τέτοιων σχολίων...ο κόσμος είναι ανίδεος πολλές φορές και απίστευτα αδιάκριτος..πετάνε κοτσανες που πληγώνουν...τους απαντάω όμως πια (ειδικά σε επίμονους) πως προσπαθώ αλλά δεν έρχεται..και έτσι ντρέπονται κοκκινίζουν και δε ξααναρωτανε ποτέ..θέλω να πιστεύω πως όλοι αυτοί μετά από τέτοια πατάτα δε ξααναρωτανε ποτέ κανέναν...

Ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση! Τον επόμενο μήνα θα πάω να την κάνω 💪

Όσο για τα σχόλια έχω αποφασίσει να απαντάω στην ερώτηση πότε θα κάνετε παιδάκι ότι ''το πότε θα κάνω εγώ παιδί εσένα σε τι ακριβώς θα σε εξυπηρετήσει στη δική σου ζωή 🤔''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Εδώ σε μένα λένε άντε γρήγορα με ένα μωράκι ενώ ξέρουν ότι λείπει σε δουλειές ο άντρας μου 😂. Κ ειδικά όταν μου λένε ααα θα το δεις μόλις γεννήσεις πως αλλάζουν τα πράγματα κ εκείνο κ το άλλο... Εγώ δεν έχω μείνει ξανά έγκυος κ όλοι μου λένε πόσο δύσκολα θα είναι μετά... Παλεύω για να μείνω έγκυος κάθε μήνα... το μετά σίγουρα καμία δεν γεννήθηκε κ τα ήξερε όλα κ σίγουρα θα είναι δύσκολα... αλλά θα είναι ομορφη δυσκολία... Πληγωνομαι που σκέφτομαι ότι δεν έχω το μωράκι μου σήμερα αγκαλιά. Αλλά ναι κ εγώ απλά χαμογελάω δεν μπορώ να απαντήσω αλλιώς... Δυστυχώς δεν σκέφτονται πολλοί πως αισθανόμαστε μέσα μας...

Ναι δυστυχώς δεν σκέφτονται τίποτα κάποιοι, τι να πούμε!! Μη στεναχωριέσαι κορίτσι μου, όλα θα γίνουν, το αν κάτι είναι δύσκολο η όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όλα θα είναι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Mary_piggy είπε:

Να σε ρωτήσω, γιατί δεν πηγαίνεις στον γιατρό σου να βλέπει πώς πάνε τα ωάριά σου; Έτσι θα ξέρεις σε τι μέγεθος είναι και πότε περίπου θα βγουν. Εμένα για αρχή, για 3 μήνες πήγαινα και με έβλεπε γύρω στην 9η ημέρα για να ελέγξει εάν όλα προχωράνε φυσιολογικά. Και μου έλεγε, σήμερα είναι τόσα εκατοστά έλα πάλι σε 2 ημέρες. Και πήγαινα και μου έλεγε ότι σε 2 ημέρες περίπου θα γίνει η ωορρηξία οπότε εκείνες τις ημέρες να έχετε επαφές για να πιάσουμε τη γόνιμη.

Βέβαια και έτσι δεν ήρθε το μπεμπέ αλλά ήξερα ποια είναι η γόνιμη ημέρα μου. Μετά μου είπε ότι δεν χρειάζεται να το κάνουμε άλλο γιατί ήθελε να δει απλά ότι έχω σταθερό κύκλο και τα ωάριά μου αναπτύσσονται καλά.

Αλλά δεν σου το έχει προτείνει; Θα σε βοηθήσει να ξέρεις πού πατάς κάθε μήνα και δεν κρατάει πάνω από 10 λεπτά. 

Καλημέρα. Κανείς δεν μου το είχε πει αυτό. Ο πρώτος και ο παλιότερος γυναικολόγος μου είχε πει να προσπαθήσω ένα χρόνο κ τα λέμε τότε καθώς και εκείνη την περίοδο αντιμετώπιζα μεγάλους κύκλους χωρίς να δω περίοδο για κάνα 3μηνο. Μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο να πάρω αντισυλληπτικά για να φτιαξει (μα αφού θέλω μωρό!). Εκεί μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά ότι κάτι δεν πάει καλά.

Πήγα στην ενδοκρινολο, βρήκα ότι είχα υποθυρεοειδισμό, μου έδωσε χαπακι και επίσης είδε τις ορμονολογικες κ μου λέει δεν έχεις ΣΠΩ. Δεν μου έδωσε κάτι.

Πάω στον 2ο γυναικολόγο. Μου είπε η διαταραχές περιόδου οφείλεται σε κιλά και στο θυρεοειδή. Σε ένα εξάμηνο Μ ζήτησε να μ δει. Πήγα σε ένα εξάμηνο μου λέει κάνε σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια με υγρό!!!! (Εγκεφαλικό εκεί). 

Πήγα σε 3ο και τελευταίο γυναικολογο το καλοκαίρι και ήταν ο μόνο που μου μίλησε για παρακολούθηση. Μου είπε έχω ΣΠΩ, το είδε στον υπέρηχο και με τις ορμονολογικες. παρακολουθήσαμε για 2-3 μήνες. Έκανα ωορρηξία μόνο τον Ιουλίο. Οι υπόλοιποι μήνες τίποτα. Τώρα περιμένω να έρθει η περίοδος να κάνω τα επόμενα βήματα.

Απλά για να καταλάβεις ότι κανείς δεν ήθελε να ασχοληθεί λίγο παραπάνω, ενώ αντιμετώπιζα τόσο καιρό διαταραχές στην περίοδο. Και τι αυτό θυμώνω περισσότερο απ' όλα. Όλα στο φλου και στο περίπου.

Συγγνώμη για το σεντόνι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tooth.fairy είπε:

Καλημέρα. Κανείς δεν μου το είχε πει αυτό. Ο πρώτος και ο παλιότερος γυναικολόγος μου είχε πει να προσπαθήσω ένα χρόνο κ τα λέμε τότε καθώς και εκείνη την περίοδο αντιμετώπιζα μεγάλους κύκλους χωρίς να δω περίοδο για κάνα 3μηνο. Μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο να πάρω αντισυλληπτικά για να φτιαξει (μα αφού θέλω μωρό!). Εκεί μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά ότι κάτι δεν πάει καλά.

Πήγα στην ενδοκρινολο, βρήκα ότι είχα υποθυρεοειδισμό, μου έδωσε χαπακι και επίσης είδε τις ορμονολογικες κ μου λέει δεν έχεις ΣΠΩ. Δεν μου έδωσε κάτι.

Πάω στον 2ο γυναικολόγο. Μου είπε η διαταραχές περιόδου οφείλεται σε κιλά και στο θυρεοειδή. Σε ένα εξάμηνο Μ ζήτησε να μ δει. Πήγα σε ένα εξάμηνο μου λέει κάνε σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια με υγρό!!!! (Εγκεφαλικό εκεί). 

Πήγα σε 3ο και τελευταίο γυναικολογο το καλοκαίρι και ήταν ο μόνο που μου μίλησε για παρακολούθηση. Μου είπε έχω ΣΠΩ, το είδε στον υπέρηχο και με τις ορμονολογικες. παρακολουθήσαμε για 2-3 μήνες. Έκανα ωορρηξία μόνο τον Ιουλίο. Οι υπόλοιποι μήνες τίποτα. Τώρα περιμένω να έρθει η περίοδος να κάνω τα επόμενα βήματα.

Απλά για να καταλάβεις ότι κανείς δεν ήθελε να ασχοληθεί λίγο παραπάνω, ενώ αντιμετώπιζα τόσο καιρό διαταραχές στην περίοδο. Και τι αυτό θυμώνω περισσότερο απ' όλα. Όλα στο φλου και στο περίπου.

Συγγνώμη για το σεντόνι.

Κατάλαβα, υπομονή, απλά το είπα γιατί με την παρακολούθηση θα ξέρεις ότι τουλάχιστον δεν έκανες ωορρηξία άρα δεν είναι ότι όλα είναι εντάξει και δεν έγινε η γονιμοποίηση, ξέρεις τουλάχιστον το λόγο. Υπομονή θέλει ❤️

Εμένα ο 1ος γυναικολόγος μου είπε το εξής. Στους 4 μήνες προσπαθειών πήγα για τεστ ΠΑΠ στις γόνιμες και μου λέει μπράβο Μαρία όλα τέλεια! Χάρηκα κι εγώ 😂 Και μετά μου λέει, βέβαια να προσπαθείτε 4 μήνες και να μην έγινε πού να οφείλεται η υπογονιμότητα; Λέω βρε γιατρέ 4 μήνες προσπαθούμε έχω υπογονιμότητα στα 29 μου; Και μετά μου λέει σε κανένα 3μηνο έλα για σαλπιγγογραφία (πολύ νωρίς για να πάρει τα φράγκα!) και με ρώτησε αν είχα πολλούς συντρόφους, αν έχω κάνει επεμβάσεις και γενικά αυτά που προκαλούν θέματα στις σάλπιγγες και του απάντησα σε όλα όχι και μου λέει ε τι να πω; Λες να είσαι τόσο γκαντέμο και να φράξανε μόνες τους; Από εκείνο το μήνα κάααθε φορά που μου έρχεται η περίοδος κλαίω γιατί με σημάδεψαν τα λόγια του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι μου συγνώμη που πετάγομαι αλλά το έχεις συζητήσει με το γιατρό σου; Αυτές οι αλλαγές στην περίοδο δεν είναι κάτι αναμενόμενο γενικά. Ίσως υπάρχει κάποιο ορμονικό ζήτημα. Το να έχει μια γυναίκα αιμορραγία ή όπως εσύ τπτ θέλει μια διερεύνηση. Τουλάχιστον δλδ να το αναφέρεις κ ο γιατρός θα σου πει... Με τα τεστ ωορρηξίας βρίσκεις κανονικά θετικό;  σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Καλά κάνεις κορίτσι μου κ μου το λες!!! Αλλά ο γιατρός έχω πάει τρεις φορές κ μου έχει πει ότι είναι φυσιολογικό... Αίμα έχω ελάχιστο κ στο σκούπισμα σε σχέση με πριν που δεν προλάβαινα να αλλάξω σερβιετα... Το βλέπει απολύτως φυσιολογικό μετά την αιμορραγία κ κολπικά τα βλέπει καλά. Θα πάω από Σεπτέμβρη σε ενδοκρινολόγο να το ψάξω πιο πολύ κ εάν κ εκεί πάλι είναι φυσιολογικά όλα δεν ξέρω τι να ψάξω μετά... Σε κάτι ορμονικές εξετάσεις που μου έδωσε πρόσφατα ήταν καλές οι τιμές δεν είχα κάτι... Στα τεστ ωορρηξίας βρίσκω θετικό κάθε μήνα... Τώρα αν υπάρχει ωάριο είναι άλλη ιστορία 😞 εγώ συνεχίζω κ προσπαθώ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...