Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξεταση Doppler


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλες μου . Η εξέταση Doppler είναι μια εξέταση που την κάνουν όλες οι έγκυες?

Εμένα 29 εβδομάδων είμαι δεν μου είπε να κάνω γιατί άραγε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η marinaantan είπε:

Καλησπέρα φίλες μου . Η εξέταση Doppler είναι μια εξέταση που την κάνουν όλες οι έγκυες?

Εμένα 29 εβδομάδων είμαι δεν μου είπε να κάνω γιατί άραγε?

!  Ειναι  ο 3ος μεγαλος υπερηχος , μετά την αυχενικη (11η περιπου που γινεται ) κ μετα τη β επιπεδου (γύρω στην 22 εβδομαδα.) το ντοπλερ το εκανα 30 +4 .αν θες στειλε μου να σου πω πού για να εισαι σιγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marinaantan είπε:

Καλησπέρα φίλες μου . Η εξέταση Doppler είναι μια εξέταση που την κάνουν όλες οι έγκυες?

Εμένα 29 εβδομάδων είμαι δεν μου είπε να κάνω γιατί άραγε?

Γίνεται μετά τις 30 εβδομάδες, εκτός αν υπάρχουν ανησυχητικά ευρήματα πιο πριν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2023 at 9:56 ΜΜ, ο/η marinaantan είπε:

Καλησπέρα φίλες μου . Η εξέταση Doppler είναι μια εξέταση που την κάνουν όλες οι έγκυες?

Εμένα 29 εβδομάδων είμαι δεν μου είπε να κάνω γιατί άραγε?

Κοριτσι μου εμενα μου ειπαν στην αυχενική, που την εκανα 22η εβδομαδα οτι θα ξαναπαω στο ιδιο κεντρο για doppler σε 2 μηνες περιπου. 

Εσυ πότε έχεις ξανα ραντεβου στον γιατρό σου? Γιατι νομιζω πως η doppler γινεται εως 32η. Αρα μηπως σκοπευει να στο πει αμεσα? 

Ξερω πως καποιες κοπελες ισως κανουν και δευτερη doppler. Αρα δεν πιστευω εσυ να μην κανεις καμια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσι μου εμενα μου ειπαν στην αυχενική, που την εκανα 22η εβδομαδα οτι θα ξαναπαω στο ιδιο κεντρο για doppler σε 2 μηνες περιπου. 

Εσυ πότε έχεις ξανα ραντεβου στον γιατρό σου? Γιατι νομιζω πως η doppler γινεται εως 32η. Αρα μηπως σκοπευει να στο πει αμεσα? 

Ξερω πως καποιες κοπελες ισως κανουν και δευτερη doppler. Αρα δεν πιστευω εσυ να μην κανεις καμια... 

σωστα!Εγω εκανα 2 αυχενικες (11+4 και 12+4) και 2 β επιπεδου ( 20+3 και 21+6)μαλιστα η 2η β επιπεδου επρεπε να ειχε αυτη τη διαφορα  απο τη 1η για να βλεπαμε την ανάπτυξη των εμβρυων (χωρις να εχω καποιο θεμα ,εντελως προληπτικα σε περιπτωση που ξεφυγε κατι απο τον 1ο γιατρο).Δεν  εκανα και 2ο ντοπλερ γιατι θα ηταν υπερβολή εκτος αν ειχαμε ενδειξεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/5/2023 at 9:56 ΜΜ, ο/η marinaantan είπε:

Καλησπέρα φίλες μου . Η εξέταση Doppler είναι μια εξέταση που την κάνουν όλες οι έγκυες?

Εμένα 29 εβδομάδων είμαι δεν μου είπε να κάνω γιατί άραγε?

Καλησπέρα είναι μια εξεταση που εγω την έκανα αν θυμάμαι καλά στην 29 -30 εβδομάδα 

Σε αυτήν την εξέταση κοιτάνε τον πλακούντα ποσο έχει ωριμάσει και ποσο καλά τρέφεται το μωρο μαζί με αλλά.. 

εγω είχα τον ίδιο γιατρό με μια γνωστή μου ο γιατρός όταν μας έκανε υπέρηχο έκανε και την εξέταση Doppler 

εμενα με έστειλε σε εμβρυολογο να την κάνω γιατί του φαινόταν το μωρο λίγο μικρό

την γνωστή μου πάλι δεν την έστειλε να την κάνει γιατί δεν το θεώρησε απαραίτητο

όποτε πιστεύω έχει να κάνει με τον γιατρό αν το μετράει αυτός και το βλέπει οκ μπορεί να μην σε στείλει να την κανείς αν όμως θέλει να πάρει μια δεύτερη γνωμη τότε θα σε πει να πας και αλλου μην σε αγχώνει αυτό πάντως δεν είναι κάτι 😊 με το καλό να έρθει το μωρακι σου  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα είναι μια εξεταση που εγω την έκανα αν θυμάμαι καλά στην 29 -30 εβδομάδα 

Σε αυτήν την εξέταση κοιτάνε τον πλακούντα ποσο έχει ωριμάσει και ποσο καλά τρέφεται το μωρο μαζί με αλλά.. 

εγω είχα τον ίδιο γιατρό με μια γνωστή μου ο γιατρός όταν μας έκανε υπέρηχο έκανε και την εξέταση Doppler 

εμενα με έστειλε σε εμβρυολογο να την κάνω γιατί του φαινόταν το μωρο λίγο μικρό

την γνωστή μου πάλι δεν την έστειλε να την κάνει γιατί δεν το θεώρησε απαραίτητο

όποτε πιστεύω έχει να κάνει με τον γιατρό αν το μετράει αυτός και το βλέπει οκ μπορεί να μην σε στείλει να την κανείς αν όμως θέλει να πάρει μια δεύτερη γνωμη τότε θα σε πει να πας και αλλου μην σε αγχώνει αυτό πάντως δεν είναι κάτι 😊 με το καλό να έρθει το μωρακι σου  

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Εμένα για αυχενικη και β επιπεδου με στέλνει σε έναν άλλο γιατρό να τις κάνω και ο συγκεκριμένος είπε Doppler λογικά λέει ο γιατρός σου δεν θα σου πει να κάνεις δεν θα σου χρειαστεί όλα καλά πάνε. Δεν κατάλαβα ακριβώς. Τώρα θα πάω στον γιατρό μου να τον ρωτήσω αν θα την κάνω. Μπορεί να την ζητήσω να την κάνω και μόνη μου για να είμαι σίγουρη μην αγχώνομαι χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...