Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλινδρομηση και αλλεργία στο αγελαδινό


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλό μήνα σε όλους εύχομαι. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Έχω ένα μωράκι 3μηνών σε 11μέρες και έχουμε παλινδρόμηση. Κ μαλλ8ν και αλλεργία στο αγελαδινό. Γενικά έντονη γκρίνια σχεδόν κάθε μέρα με αίσθημα πόνου. Πίναμε κανονικό γάλα αλλά μέρα με την μέρα έριχνε ποσότητες αν κ έπαιρνε βάρος. Φτάσαμε 40 μμ 2 μηνών.πηραμε ar .Στην αρχή είχαμε έντονη γκρίνια κ κλάμα μετά αύξησε τις ποσότητες ή γκρίνια συνέχιζε.μεζρι που είδαμε λίγο αίμα. Στην αρχή είπαμε μήπως ήταν καθαρά γιατί την πίεσα κ εγώ λίγο στο πωπο να βγάλει τα κακα.απο την φωτο μου είπε η γιατρός δικαιώματα από κοντά Όχι . Οπότε είπαμε Υποαλλεργικο.εχω δει κ βλενη Όταν πιέζεται κ δεν έχει κακα κυρίως .μάγερ αρνητικές. Είπα να το ξεκινήσουμε Αφού πάμε σε παιδογαστρεν Αλλά χθες είχε έντονο πόνο κ γκρίνια αέρια κτλ.οποτε το ξεκινήσαμε φυσικά τρώει πολύ λίγο γιατί δεν πινονται αυτά. Να τονίσω με το πρώτο γάλα έτρωγε λίγο κ έκλαιγε φώναζε.πινοντας ar ανέβηκε ποσότητες Αλλά η η γκρίνια συνεχίστηκε.θελω την εμπειρία σας σας παρακαλώ!!Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτωσεις;βοηθάει ο παιδογαστρ.;αν δεν το πιει τι θα κανω;;please βοήθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσει το μωράκι σου . 

Ο πρώτος μου γιος είχε γοπ και αλλεργία στη πρωτεϊνη του γάλακτος. Τότε έδιναν ένα σιρόπι, το επαντορεν, πλέον απ' ότι έχω μάθει δίνουν ένα άλλο σκεύασμα. 

Είναι λίγο δύσκολο η αλήθεια είναι γιατί θα πρέπει να ακολουθήσεις μια συγκεκριμένη ρουτίνα μετά από κάθε γεύμα για να μην ζοριζεται. Θελει μισή ώρα σε όρθια θέση μετά από κάθε γεύμα , όχι τάισμα ξάπλα κ.α. που θα σου πουν . 

Όσων αφορά την αλλεργία θα πρέπει η τροφή του να είναι ελεύθερη από τις πρωτεινες. Προσωπικά δεν ξέρω από γάλατα καθόλου να σου πω , θήλαζα. Έχω ακούσει όμως ότι υπάρχει ποικιλία και βρίσκεις το κατάλληλο. Σε γενικές γραμμές αυτό είναι κάτι που ξεπεριεται μετά τον πρώτο χρόνο στο μεγαλύτερο αριθμό των περιπτώσεων. Σπάνια καταλήγει να είναι για περισσότερο καιρό και για όλη την ζωή . Επίσης είναι μια από τις τοπ3 αλλεργίες στα μωρά . Οπότε δεν είναι κάτι κακό ή μη συνηθισμένο. 

Η παλινδρόμηση αρχίζει να γίνεται πιο εύκολη μόλις αρχίσουν οι στερεές τροφές, όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερα. Γύρω στους 9 μήνες περνάει σχεδόν τελείως και στο χρόνο το ξεχνάς ότι το είχε. Είναι επίσης πολύ κοινό γιατί δεν είναι ακόμα ώριμο το πεπτικό σύστημα! 

Θα σε κατευθύνει ο παιδογαστ σε συνδυασμό με τον παιδίατρο. Ελπίζω να βοήθησα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και να σου ζήσει το μωράκι σου . 

Ο πρώτος μου γιος είχε γοπ και αλλεργία στη πρωτεϊνη του γάλακτος. Τότε έδιναν ένα σιρόπι, το επαντορεν, πλέον απ' ότι έχω μάθει δίνουν ένα άλλο σκεύασμα. 

Είναι λίγο δύσκολο η αλήθεια είναι γιατί θα πρέπει να ακολουθήσεις μια συγκεκριμένη ρουτίνα μετά από κάθε γεύμα για να μην ζοριζεται. Θελει μισή ώρα σε όρθια θέση μετά από κάθε γεύμα , όχι τάισμα ξάπλα κ.α. που θα σου πουν . 

Όσων αφορά την αλλεργία θα πρέπει η τροφή του να είναι ελεύθερη από τις πρωτεινες. Προσωπικά δεν ξέρω από γάλατα καθόλου να σου πω , θήλαζα. Έχω ακούσει όμως ότι υπάρχει ποικιλία και βρίσκεις το κατάλληλο. Σε γενικές γραμμές αυτό είναι κάτι που ξεπεριεται μετά τον πρώτο χρόνο στο μεγαλύτερο αριθμό των περιπτώσεων. Σπάνια καταλήγει να είναι για περισσότερο καιρό και για όλη την ζωή . Επίσης είναι μια από τις τοπ3 αλλεργίες στα μωρά . Οπότε δεν είναι κάτι κακό ή μη συνηθισμένο. 

Η παλινδρόμηση αρχίζει να γίνεται πιο εύκολη μόλις αρχίσουν οι στερεές τροφές, όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και καλύτερα. Γύρω στους 9 μήνες περνάει σχεδόν τελείως και στο χρόνο το ξεχνάς ότι το είχε. Είναι επίσης πολύ κοινό γιατί δεν είναι ακόμα ώριμο το πεπτικό σύστημα! 

Θα σε κατευθύνει ο παιδογαστ σε συνδυασμό με τον παιδίατρο. Ελπίζω να βοήθησα! 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!απλά αγχώνομαι μήπως δεν είναι τελικά αλλεργια;Κ γιατί ταλαιπωρείται τόσο!!είχε και ο πρώτος μου γιος αλλά σε πιο ήπια μορφή!!Ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/4/2023 at 2:40 ΜΜ, ο/η jerry2 είπε:

Καλησπέρα σας και καλό μήνα σε όλους εύχομαι. Ελπίζω να είστε όλοι καλά. Έχω ένα μωράκι 3μηνών σε 11μέρες και έχουμε παλινδρόμηση. Κ μαλλ8ν και αλλεργία στο αγελαδινό. Γενικά έντονη γκρίνια σχεδόν κάθε μέρα με αίσθημα πόνου. Πίναμε κανονικό γάλα αλλά μέρα με την μέρα έριχνε ποσότητες αν κ έπαιρνε βάρος. Φτάσαμε 40 μμ 2 μηνών.πηραμε ar .Στην αρχή είχαμε έντονη γκρίνια κ κλάμα μετά αύξησε τις ποσότητες ή γκρίνια συνέχιζε.μεζρι που είδαμε λίγο αίμα. Στην αρχή είπαμε μήπως ήταν καθαρά γιατί την πίεσα κ εγώ λίγο στο πωπο να βγάλει τα κακα.απο την φωτο μου είπε η γιατρός δικαιώματα από κοντά Όχι . Οπότε είπαμε Υποαλλεργικο.εχω δει κ βλενη Όταν πιέζεται κ δεν έχει κακα κυρίως .μάγερ αρνητικές. Είπα να το ξεκινήσουμε Αφού πάμε σε παιδογαστρεν Αλλά χθες είχε έντονο πόνο κ γκρίνια αέρια κτλ.οποτε το ξεκινήσαμε φυσικά τρώει πολύ λίγο γιατί δεν πινονται αυτά. Να τονίσω με το πρώτο γάλα έτρωγε λίγο κ έκλαιγε φώναζε.πινοντας ar ανέβηκε ποσότητες Αλλά η η γκρίνια συνεχίστηκε.θελω την εμπειρία σας σας παρακαλώ!!Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτωσεις;βοηθάει ο παιδογαστρ.;αν δεν το πιει τι θα κανω;;please βοήθεια!!

Αχ κορίτσι μου σε καταλαβαίνω, είναι δύσκολα τα πέρασε και ο μικρούλης μου.. τώρα όμως είναι ενός έτους και όλα μια χαρά πλέον τα έχουμε αφήσει πίσω αυτά εδώ και κάτι μήνες οπότε με μια σωστή καθοδήγηση θα είστε οκ..είναι πολύ συχνή η αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού μην αγχώνεσαι..

θα σου πω τι κάναμε εμείς. ο δικός μου παιδίατρος μου είχε πει ότι οποιαδήποτε εξέταση για αλλεργίες σε τόσο μικρούλι μωράκι δεν μπορεί να δώσει σαφή και ακριβή αποτελέσματα, δεν ξέρω αν έχει δίκιο αλλά εμείς δεν κάναμε τιποτα από εξετασεις.. οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν: πάντα μετά το γεύμα να τον κρατάω σε θέση ρεψιματος για μισή ώρα, για τον ύπνο του οπωσδήποτε κλίση στο στρώμα και να μην τρώει ποτέ εντελώς ξαπλωμένος.. μας έδωσε και σιροπακι algoral και καλυτερεψε πολύ ο πονος, εσάς δεν σας έδωσε κάτι για να μην πονάει το παιδακι? Πως θα φάει?

τώρα για τα γάλατα που λες δεν ξέρω να σου πω γιατί θηλάζει και ήταν πιο εύκολα τα πράγματα, έκοψα εγώ από τη διατροφή μου οτιδήποτε γαλακτοκομικο και όλα πέρασαν σε 3 εβδομάδες περίπου.. χρειάζεται ένα διάστημα για να φύγει από τον οργανισμό μας η πρωτεινη του γάλακτος οπότε ίσως πρέπει να δώσεις λίγο χρόνο ακομα..

η πιο σημαντική οδηγία που μου είπε είναι οπωσδήποτε να κάνουμε μικρά και συχνά γεύματα, ο δικός μου "αυτορυθμιστηκε" και το έκανε από μόνος του και λόγω θηλασμού δεν μπλέχτηκα με ml για να αγχώνομαι.. μας βοήθησε πολύ αυτό με τα μικρά γεύματα πάντως αν και είναι κουραστικό..

Α επίσης μήπως έχει και κολικούς? Μου είχε πει τότε ο γιατρός ότι όλα αυτά τα ειδικά γάλατα χειροτερεύουν τους κολικούς και τη δυσκοιλιότητα σε κάποια παιδάκια..

Πάντως μια συμβουλή από γαστρεντερολογο ισως να σε βοηθούσε αν νομίζεις ότι με την καθοδήγηση του παιδιάτρου δεν αλλάζει κατι... Υπομονη και θα τη βρείτε τη λυση.. να χαίρεσαι το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2023 at 1:40 ΜΜ, ο/η jerry2 είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!απλά αγχώνομαι μήπως δεν είναι τελικά αλλεργια;Κ γιατί ταλαιπωρείται τόσο!!είχε και ο πρώτος μου γιος αλλά σε πιο ήπια μορφή!!Ευχαριστώ και πάλι!

Αν είναι παλινδρόμηση θα φανεί με έναν απλό υπέρηχο. Εμείς δεν είχαμε κάνει καμμία εξέταση αλλά με την απόχη από όλα τα γαλακτοκομικά (φανερά και κρυφά) και με αγωγή για παλινδρόμηση ηρέμησε. Μετά από κάποιους μήνες μειώσαμε την αγωγή και επιδεινώθηκε η κατάσταση. Επίσης όταν έκανα τεστ να φάω κάτι σε γαλακτοκομικά για 2 βδομάδες περίπου είχαμε πάλι πρόβλημα με έξαρση στις αρχές. Οπότε είμαι σίγουρη ότι είχαμε και τα δύο.. 

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε, ότι και να είναι, αντιμετωπίζεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...