Μετάβαση σε περιεχόμενο

δωστε μου πληροφοριες για ορμονοθεραπεια! παρακαλω


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν καποια εκανε θεραπεια για ωορηξια στην προσπαθεια για εγκυμοσυνη.. μ εχει κανει αναλυση ο γιατρος και επειδη τους τελευταιους 3 μηνες δεν εχω ωορηξια μ προτεινε θεραπεια.. πειτε μ την γνωμη και τις εμπειριες σας!! εχω αγχωθει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andri,δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι,σιγουρα εδω θα βρεις κοριτσια που ειναι στην ιδια θεση με σενα και θα σου δωσουν πολλες και χρησιμες πληροφοριες:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Andri προσπαθώ εδώ και 6 μήνες περίπου με ορμόνες αλλα δυστυχώς ακόμα τίποτα. την τρίτη πάω για σαλπιγγογραφία αν δεν μου βρούν τίποτα δυστυχώς το αποδίδω στο άγχος και λέω δυστυχώς γιατί το θεωρώ ένα πρόβλημα το οποίο δεν μπορώ να αποφύγω κια να νικήσω μήπως έχεις και εσύ αυτο το πρόβλημα τελικά;;;έχεις πολυκυστικές σε ρωτάω γιατί΄το ίδιο πρόβλημα στην αρχή μου βρήκαν αλλά και που έκαα ωορρηξία δεν έμεινα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andri, ΕΓΩ ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΤΑ ΣΕΡΠΑΦΑΡ...ΣΕ ΣΕΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟ?ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ Η ΚΑΘΕ ΟΡΜΟΝΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΦΑΡΜΑΚΟ..

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ..:);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andri καλησπερα κ απο μενα κ μεις προσπαθουμε ξανα απο τον ιουλιο 08 μιας κ τον απριλιο ειχα ενα εξωμητριο με συνεπεια την αφαιρεση μιας σαλπιγγας.Λογω αυτης της συνεπειας κ εφοσον ακομη δεν ξανασυνελαβα εως τωρα τον περασμενο μηνα εκανα θεραπεια με σερπαφαρ κ γω κ αν κ ανταποκριθηκα στη θεραπεια τελικα τα ωοθυλακεια απο αριστερα που μας ενδιαφερει πηγαν περιπατο κ ετσι σε αυτον τον κυκλο θα ξεκινησω ενεσεις GONAL 75F Κ βλεπουμε..

θα πρεπει ομως να απευθυνθεις στον γιατρο σου δεν μπορεις απο μονη σου να παρεις οτι εχει παρει η καθεμια απο εμας.

εχεις κανει εξετασεις?σαλπιγγογραφια?σπερμοδιαγραμμα?εχει δικιο ο γιατρος σου πο σου λεει για βοηθεια με ορμονες,μην αγχωνεσαι για τα φαρμακα,δυστυχως μας εχουν γινει απαραιτητα!!

Σου ευχομαι γρηγορα να χεις ευχαριστα να μας πεις!!!!

Κατερινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινα μ δεν θα τα παρω απο μονη μ τα φαρμακα.. αυριο θα παω στον γιατρο να μας τα εξηγησει ολα με λεπτομερια και να ξεκινησω.. ελπιζω ολα να πανε καλα γιατι και εμενα με εχει καταβαλει το αγχος!!ελπιζω στον θεο και περιμενω.. σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!! φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!! έκανα κ εγω για 2 κυκλους θεραπεία για ωορηξια με κιτρική κλομιφαίνη και ένεση pregnyl. Βλέπεις ενω οι ορμόνες μου ειναι φυσιολογικές... η ωορηξία δεν γίνεται πάντα κ αυτο μου δημιουργεί κύστη στην ωοθήκη κ μεγάλο κύκλο 45 ημερών. Δεν ειναι όμως πολυκυστικές ωοθηκες. Εκανα τη θεραπεία αλλά τιποτα. Μάλιστα, στο 2ο κύκλο εγινε η περιοδος μπάχαλο... μου ήρθε κατι σαν περιοδος στις 21 μέρες του κυκλου..

Βέβαια- εχω ακούσει περιπτώσεις που η ορμονοθεραπεια απέδωσε... κ ηρθε το πολυπόθητο.

κάθε οργανισμός ειναι διαφορετικός.

Οπότε προσπάθεισε σε συνενόηση με το γιατρόσου κ βλέπεις.

Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι.

Επίσης- πολύ σημαντικό- επειδή η διαδικασία είναι απο μόνη της αγχωτική, προσπάθεισε να μην το σκέφτεσαι. Μην μπεις στο τρυπάκι οτι επειδή κάνω ενεση για ωορηξία τώρα συλλαμβάνω....καταλαβαίνεις- κάνε την προσπάθεια σου χωρίς άγχος......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΩ Κ ΕΓΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ. ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η FSH K H LH ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΩΟΡΡΗΞΙΑ; ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η FSH ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ LH;ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andri μου μην αγχωνεσαι!Εγω ειχα προβλημα με την περιοδο μου λόγω θυρεοειδους...Φαντασου οτι απο τον Ιουνιο είχαν αρχισει οι ανωμαλιες...Μου'ρθε περιοδος δυο εβδομαδες πριν το γάμο μου που έγινε 30 Αυγούστου, με χρηση φαρμάκων, μετά απο 62 μέρες!!!Την επόμενη φορά λόγω επίδρασης των φαρμάκων μου'ρθε κανονικά αλλά την μεθεπόμενη φορά πάλι τα ίδια...Αναγκάστηκα να πάρω πάλι φάρμακα...Έκανα θεραπεια με χάπια clomi...κάτι (δεν θυμαμαι ακριβως πως τα λενε )στις 5 πρώτες μέρες της περιόδου και στην 14η έκανα ένεση Pregnyl...Και ήρθε το πολυπόθητο αποτέλεσμα!Έμεινα έγκυος κατευθειαν!!!(άσχετα αν παλλινδρόμησε η κυηση στην 9η εβδομάδα :dry: ):(:dry: )...Ο γιατρός μου είπε οτι ήταν θαύμα!!!

Αν και η κατάληξη δεν ήταν η αναμενόμενη :( τουλάχιστον πήρα λίγο τα πάνω μου επειδή είδα οτι μπορώ να μείνω έγκυος...(παιρνούσαν τόσα αρνητικά απ'το μυαλο μου!) ...Θελει πίστη κοπέλα μου και όλα θα πάνε καλά...

Τώρα περιμένω αποτελέσματα απο τη βιοψία της αποξεσης για να δω πότε μπορώ να ξαναπροσπαθήσω με θεραπεια ή οχι!!!

ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ πάνω απο όλα!!!

Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να έχεις κι εσύ το αποτέλεσμα που επιθυμεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...