Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια!! Για κιλά ακούω?? Λοιπόν εγώ είμαι η γουρούνα της παρέας, έχω πάρει 6 και τώρα κλείνω τη 18 εβδομάδα ενώ το μωρό είναι μόλις 200γρ! Τρώω ναι αλλά θέλω να συμμαζευτω εγκαίρως! Και ξεκίνησα κανονικοτατη οπότε δεν έχω περιθώρια. Το περίεργο είναι ότι ο γιατρός δε μου λέει τίποτα για τα κιλά. Βέβαια έχουμε κ αλλά να πούμε όπως για τον επιχείλιο πλακούντα μου που δε λέει να ανέβει ακόμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Για κιλά ακούω?? Λοιπόν εγώ είμαι η γουρούνα της παρέας, έχω πάρει 6 και τώρα κλείνω τη 18 εβδομάδα ενώ το μωρό είναι μόλις 200γρ! Τρώω ναι αλλά θέλω να συμμαζευτω εγκαίρως! Και ξεκίνησα κανονικοτατη οπότε δεν έχω περιθώρια. Το περίεργο είναι ότι ο γιατρός δε μου λέει τίποτα για τα κιλά. Βέβαια έχουμε κ αλλά να πούμε όπως για τον επιχείλιο πλακούντα μου που δε λέει να ανέβει ακόμη!

Νομίζω νορμάλ είναι τα κιλα που έχεις πάρει για μέχρι τώρα, από δω και πέρα να προσέξεις λίγο παραπάνω!! Και μας 200γρ ήταν πριν 3 εβδομάδες, θα ξαναπάω για υπέρηχο την Παράσκευη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Για κιλά ακούω?? Λοιπόν εγώ είμαι η γουρούνα της παρέας, έχω πάρει 6 και τώρα κλείνω τη 18 εβδομάδα ενώ το μωρό είναι μόλις 200γρ! Τρώω ναι αλλά θέλω να συμμαζευτω εγκαίρως! Και ξεκίνησα κανονικοτατη οπότε δεν έχω περιθώρια. Το περίεργο είναι ότι ο γιατρός δε μου λέει τίποτα για τα κιλά. Βέβαια έχουμε κ αλλά να πούμε όπως για τον επιχείλιο πλακούντα μου που δε λέει να ανέβει ακόμη!

Τωρα αν σου πω οτι εγω ένιωσα λίγο καλύτερα που δεν ειμαι η μονη στην παρέα, τι θα πεις? Χαχαχαχα!

Λοιπόν φιλενάδα, άκου. Θα κάνουμε συμπαρασταση η μια στην άλλη γτ αν το παμε έτσι, θα παρουμε τα 20 κιλά για πλάκα. Απο σήμερα κομμένα όλα τα περιττά. Γλυκό μια φορα την εβδομαδα. Καθε Κυριακή γλυκό, παγωτό ότι θέλεις. Κατα τα άλλα κόβουμε το τσιμπολόγημα και θα σου πω τι θα δωσει και η διατροφολογος μου την Παρασκευη. Σύμφωνες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Νομίζω νορμάλ είναι τα κιλα που έχεις πάρει για μέχρι τώρα, από δω και πέρα να προσέξεις λίγο παραπάνω!! Και μας 200γρ ήταν πριν 3 εβδομάδες, θα ξαναπάω για υπέρηχο την Παράσκευη! 

Φιλη μου, οχι δεν είμαστε καλά, ουτε η Τονια με τα 6, ουτε εγω με τα 4... :( 

Παρακάτω που θα παίρνει το μωρο συνέχεια που θα φτάσουμε?? Πρέπει να το ράψουμε και να τρεφόμαστε σωστά γιατί μου φαίνεται πως βγάζουμε τα αποθυμένα μας. Εγω, μια ζωή πρόσεχα. Τώρα ειχα παρει και 6 κιλά πριν μεινω εγκυος, και σκε΄φτομαι έλα μωρε θα τα χάσω όλα μαζί. Αλλά δεν ειναι ετσι... Μετά θα τρελαθουμε στη διαιτα? 

Και δεν ειναι μονο το αισθητικό κομμάτι, είναι οτι τρώμε περιττά πράγματα κι ολα περνανε στα μωράκια μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Αν με ρωτάς, εγω πιστευω οτι τρως και πολλα! 

Δηλαδη τα 3 φρουτα μου φαινονται πολλα. Εγω ειμαι καλη μεχρι το μεσημερι, το απογευμα με πιανει η βλακεια και θα θελησω να φαω οτι τρωγεται! 😂

 

Αληθεια? Λες να τρωω πολυ ?? Χαχαχα ποιος ξερει.  Μακαρι να ειμαι τυχερη σε αυτο το θεμα. 

Κοριτσια επιβεβαιωσαμε το φυλο!! Κοριτσακι εχουμε!!! 

5 εως 10 Απριλη μου ειπε ο γιατρος να κανω β επιπεδου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Γεια σας κορίτσια!! Για κιλά ακούω?? Λοιπόν εγώ είμαι η γουρούνα της παρέας, έχω πάρει 6 και τώρα κλείνω τη 18 εβδομάδα ενώ το μωρό είναι μόλις 200γρ! Τρώω ναι αλλά θέλω να συμμαζευτω εγκαίρως! Και ξεκίνησα κανονικοτατη οπότε δεν έχω περιθώρια. Το περίεργο είναι ότι ο γιατρός δε μου λέει τίποτα για τα κιλά. Βέβαια έχουμε κ αλλά να πούμε όπως για τον επιχείλιο πλακούντα μου που δε λέει να ανέβει ακόμη!

 

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Τωρα αν σου πω οτι εγω ένιωσα λίγο καλύτερα που δεν ειμαι η μονη στην παρέα, τι θα πεις? Χαχαχαχα!

Λοιπόν φιλενάδα, άκου. Θα κάνουμε συμπαρασταση η μια στην άλλη γτ αν το παμε έτσι, θα παρουμε τα 20 κιλά για πλάκα. Απο σήμερα κομμένα όλα τα περιττά. Γλυκό μια φορα την εβδομαδα. Καθε Κυριακή γλυκό, παγωτό ότι θέλεις. Κατα τα άλλα κόβουμε το τσιμπολόγημα και θα σου πω τι θα δωσει και η διατροφολογος μου την Παρασκευη. Σύμφωνες? 

αχ κι εγώ γουρούνα είμαι, ίδια ακριβώς κατάσταση μόλις μπήκα 19η εβδομάδα κι έχω πάρει 6 (και κάτι γραμμάρια!!) κιλά... Στο πρώτο τρίμηνο έγινε η ζημιά πήρα τρία κιλά, ενώ θα μπορούσα να μην έχω πάρει κανένα, αλλά με απασχολούσε πιο πολύ να τα καταφέρω στο δεύτερο τρίμηνο, και δε πρόσεχα τις ποσότητες.. πρέπει να προσέχουμε όντως, κορίτσια.. @Mummy2beαν  ανεβάσεις εδώ τι σου είπε η διατροφολόγος σου πολύ θα με βοηθούσε και μένα.. 

Ελπίζω το υπόλοιπο διάστημα να ανεβαίνουν πιο αργά τα κιλάκια μας, γιατί όντως μέχρι το καλοκαίρι δε θα μπορούμε να κουνηθούμε 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Αληθεια? Λες να τρωω πολυ ?? Χαχαχα ποιος ξερει.  Μακαρι να ειμαι τυχερη σε αυτο το θεμα. 

Κοριτσια επιβεβαιωσαμε το φυλο!! Κοριτσακι εχουμε!!! 

5 εως 10 Απριλη μου ειπε ο γιατρος να κανω β επιπεδου!!! 

Μπραβο βρε κοριτσαρα!!!! 

Με το καλό ❤️❤️❤️ Καλά αποτελέσματα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Νομίζω νορμάλ είναι τα κιλα που έχεις πάρει για μέχρι τώρα, από δω και πέρα να προσέξεις λίγο παραπάνω!! Και μας 200γρ ήταν πριν 3 εβδομάδες, θα ξαναπάω για υπέρηχο την Παράσκευη! 

Μαρίκα μου 17+4 μου το έβγαλε 200γρ το μωρό και μου είπε ότι είναι οκ για την ηλικία του. Εσύ πόσο ήσουν τότε θυμάσαι? Η μαμά ναι πρέπει να κάνει κράτει 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Φιλη μου, οχι δεν είμαστε καλά, ουτε η Τονια με τα 6, ουτε εγω με τα 4... :( 

Παρακάτω που θα παίρνει το μωρο συνέχεια που θα φτάσουμε?? Πρέπει να το ράψουμε και να τρεφόμαστε σωστά γιατί μου φαίνεται πως βγάζουμε τα αποθυμένα μας. Εγω, μια ζωή πρόσεχα. Τώρα ειχα παρει και 6 κιλά πριν μεινω εγκυος, και σκε΄φτομαι έλα μωρε θα τα χάσω όλα μαζί. Αλλά δεν ειναι ετσι... Μετά θα τρελαθουμε στη διαιτα? 

Και δεν ειναι μονο το αισθητικό κομμάτι, είναι οτι τρώμε περιττά πράγματα κι ολα περνανε στα μωράκια μας. 

Και εγώ είχα πάρει λιγάκι από το καλοκαίρι ήμουν δηλαδή στα ανώτατα φυσιολογικά μου. Ήρθε και η εγκυμοσύνη και τα Χριστούγεννα και η ακινησία στα καπάκια και να τα! + Ότι ανοίγει το στομάχι μετά και είναι αδύνατον να κρατηθούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Τωρα αν σου πω οτι εγω ένιωσα λίγο καλύτερα που δεν ειμαι η μονη στην παρέα, τι θα πεις? Χαχαχαχα!

Λοιπόν φιλενάδα, άκου. Θα κάνουμε συμπαρασταση η μια στην άλλη γτ αν το παμε έτσι, θα παρουμε τα 20 κιλά για πλάκα. Απο σήμερα κομμένα όλα τα περιττά. Γλυκό μια φορα την εβδομαδα. Καθε Κυριακή γλυκό, παγωτό ότι θέλεις. Κατα τα άλλα κόβουμε το τσιμπολόγημα και θα σου πω τι θα δωσει και η διατροφολογος μου την Παρασκευη. Σύμφωνες? 

Είχα πει στον εαυτό μου ότι θα πάω στην διατροφολόγο μου αλλά δεν τολμώ !Θα με βρει +10 κιλά από το καλοκαίρι! Πρέπει όμως! Θα ξεκινήσουμε μαζί ναι, από Δευτέρα όμως 😂 ! Ελπίζω να κόψουμε τα πολλά πολλά γιατί μετά τα κιλά μπαίνουν για πλάκα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Elenii είπε:

 

αχ κι εγώ γουρούνα είμαι, ίδια ακριβώς κατάσταση μόλις μπήκα 19η εβδομάδα κι έχω πάρει 6 (και κάτι γραμμάρια!!) κιλά... Στο πρώτο τρίμηνο έγινε η ζημιά πήρα τρία κιλά, ενώ θα μπορούσα να μην έχω πάρει κανένα, αλλά με απασχολούσε πιο πολύ να τα καταφέρω στο δεύτερο τρίμηνο, και δε πρόσεχα τις ποσότητες.. πρέπει να προσέχουμε όντως, κορίτσια.. @Mummy2beαν  ανεβάσεις εδώ τι σου είπε η διατροφολόγος σου πολύ θα με βοηθούσε και μένα.. 

Ελπίζω το υπόλοιπο διάστημα να ανεβαίνουν πιο αργά τα κιλάκια μας, γιατί όντως μέχρι το καλοκαίρι δε θα μπορούμε να κουνηθούμε 😄

Αλλη μια φιλη!!! 

Ειμαστε πολλες τελικα!! Χαχχαχα!! Ναι πιστευω δεν θα ειναι εξατομικευμενο οπότε θα μπορέσω να μοιραστώ τις πληροφοριες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Είχα πει στον εαυτό μου ότι θα πάω στην διατροφολόγο μου αλλά δεν τολμώ !Θα με βρει +10 κιλά από το καλοκαίρι! Πρέπει όμως! Θα ξεκινήσουμε μαζί ναι, από Δευτέρα όμως 😂 ! Ελπίζω να κόψουμε τα πολλά πολλά γιατί μετά τα κιλά μπαίνουν για πλάκα.

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tonia40 είπε:

Και εγώ είχα πάρει λιγάκι από το καλοκαίρι ήμουν δηλαδή στα ανώτατα φυσιολογικά μου. Ήρθε και η εγκυμοσύνη και τα Χριστούγεννα και η ακινησία στα καπάκια και να τα! + Ότι ανοίγει το στομάχι μετά και είναι αδύνατον να κρατηθούμε.

Ετσι την πατησα κι εγω... Ειχα παρει ήδη κι αντι να παω στη διαιτολογο να επανέλθω το αφησα... ΜΕσα στις γιορτες εμαθα για την εγκυμοσύνη και μετα αντίο ζωή! 

Ξέρεις, νιώθω ασχημα. Περσυ τετοια εποχη, ήταν και μετα το γάμο μας, ήμουν 63-64 κιλα. Το καλοκαιρι πιανω τα 66-67 και μετα αρχιζει να πηγαινει σκ@@@τα το θεμα δουλειας και πεφτω πολυ ψυχολογικά. Εκει εφτασα τα 70 😕 Αλλάζω δουλειά, όλα καλά, τσιμπαώ και 2 μέσα στις γιορτες και ξεκινάμε πρώτο τρίμηνο 72 κιλα! Σοκ! Το μεγαλύτερο σοκ ηταν χθες που ειδα το 76. Δεν ημουν ποτε τοσα κιλά. Επειδη παίρνω ευκολα ήμουν μια ζωη στα 66-67 με προσοχή πολύ. Ειχα φτασει 71-72, αλλα οταν εφτανα εκει, διαιτολογος και πισω στα 66. Στο γαμο ημουν 62, ημουν χαλια... Αλλά στα 66 μου ειμαι καλα, δεν ειμαι 2 μέτρα, ειμαι ενα απλο και ταπεινο 1.69...  Αλλά στεναχωριεμαι γτ δεν μπαινω στα περισσοτερα ρουχα μου. Μονο σε κατι σεμιζιε χωράω, ολα τα αλλα μου ρουχα ειναι μικρα. Η walk-in closet με μάρανε, μπαινω, κοιταζω, παιρνω τη φορμα μου και ξαναβγαινω με μουτρα... Καλοκαιρινα λεω να μην βγαλω, θα παω απευθειας να παρω ρουχα εγκυμοσυνης. Σιγα μην μπω στο small και στο medium... Στηθος δεν ειχα καθολου ποτε, τωρα που θα τα βάλω που εχουν γινει σαν καρπουζια??? Που εισαι @Balak455 να γελασεις με αυτα που λεω ρε φιλεναδα??? 

Απο Δευτερα θα ξεκινησουμε φυσικα Τονια μου, την Κυριακη εχω γενεθλια και θα φαω!! Να φατε κι εσεις ενα γλυκο στην υγεια μου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κορίτσια καλημερα! Εσεις με το θεμα κιλα πως πατε ?

Εγω ειμαι στον 5ο μηνα κ εχω παρει μισό κιλό από το αρχικό μου βαρος! Ακομα δεν αγχωνομαι δεδομενου οτι το μωρακι ειναι 300 γραμμαρια.  Αλλά λογικα πρεπει να παρω βαρος τωρα σιγα σιγα. Εσεις ? 

Αύριο μπαίνω στην 20 εβδομάδα και έχω πάρει από την αρχή της εγκυμοσύνης 2 κιλά, από 66 είμαι 68.Στην εμφάνιση μου φαίνεται να τα έχω πάρει στην  κοιλίτσα   και στο στήθοςπου έχει μεγαλώσει πολύ. Στο υπόλοιπο σώμα  μου δεν φαίνεται κάποια  ιδιαίτερη αλλαγή προς το παρόν.

Πιστεύω η κάθε γυναίκα είναι διαφορετική.Μου εδωσε ο γιατρός έναν οδηγό για το ευρος συνολικής πρόσληψης βάρους .Βρίσκεις πρώτα το δείκτη μάζας σώματος ΔΜΣ(Διαιρώντας το βάρος του σώματος πριν την εγκυμοσύνη(σε κιλά) με το τετράγωνο του υψους(σε μέτρα)Δηλ ΔΜΣ=Βάρος(κιλά)/Ύψος στο τετράγωνο(μετρα).

Πχ εγώ 66 κιλά / 1,69*1,69 ύψος=66/2,8561=23,10 Φυσιολογικό βάρος.Τότε ιδανικά  πρέπει να πάρω σύμφωνα με τον παρακάτω οδηγό 11,5-16 κιλά.

ΣΑς ΠΑΡΑΘΈΤΩ ΤΟΝ ΟΔΗΓΌ

Αν ΔΜΣ=<18,5 τότε εισαι Λιποβαρής και μπορείς να πάρεις κιλά 12,5-18.

Αν ΔΜΣ=18,5-24,9 τότε Φυσιολογικό βάρος και το ευρος πρόσληψης είναι από 11,5-16 κιλά.

Αν ΔΜΣ=25-29,9 τότε Υπέρβαρη και μπορείς να πάρεις 7-11,5 κιλά .

Τέλος αν ΔΜΣ>30 τότε Παχύσαρκη και τα κιλά που θα πάρεις θα πρέπει να είναι ιδανικά 5-9.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Μαρίκα μου 17+4 μου το έβγαλε 200γρ το μωρό και μου είπε ότι είναι οκ για την ηλικία του. Εσύ πόσο ήσουν τότε θυμάσαι? Η μαμά ναι πρέπει να κάνει κράτει 😁

Και γω 17+4 ήμουν τότε και ήταν 200!! Μια χαρά ειναι τα μωρακια μας 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ίσες μπορείτε και σας επιτρέπει ο γιατρός σας βάλτε κίνηση στη ζωή σας, ένα περπάτημα 15-20  λεπτά, δε λέω μαραθώνιο. Μακάρι να μπορουσα κ εγώ, αλλά δυστυχώς τσουπ τα καφέ! Αλλά το παν είναι διατροφή γιατί η αλήθεια είναι ότι το σώμα τώρα συσσωρεύει λίπος κυρίως + φουλ κατακράτηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Μπραβο βρε κοριτσαρα!!!! 

Με το καλό ❤️❤️❤️ Καλά αποτελέσματα ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!! 

Σε όλες μας !! Τωρα β επιπεδου να δουμε πρωτα ο θεος!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

 

Ετσι την πατησα κι εγω... Ειχα παρει ήδη κι αντι να παω στη διαιτολογο να επανέλθω το αφησα... ΜΕσα στις γιορτες εμαθα για την εγκυμοσύνη και μετα αντίο ζωή! 

Ξέρεις, νιώθω ασχημα. Περσυ τετοια εποχη, ήταν και μετα το γάμο μας, ήμουν 63-64 κιλα. Το καλοκαιρι πιανω τα 66-67 και μετα αρχιζει να πηγαινει σκ@@@τα το θεμα δουλειας και πεφτω πολυ ψυχολογικά. Εκει εφτασα τα 70 😕 Αλλάζω δουλειά, όλα καλά, τσιμπαώ και 2 μέσα στις γιορτες και ξεκινάμε πρώτο τρίμηνο 72 κιλα! Σοκ! Το μεγαλύτερο σοκ ηταν χθες που ειδα το 76. Δεν ημουν ποτε τοσα κιλά. Επειδη παίρνω ευκολα ήμουν μια ζωη στα 66-67 με προσοχή πολύ. Ειχα φτασει 71-72, αλλα οταν εφτανα εκει, διαιτολογος και πισω στα 66. Στο γαμο ημουν 62, ημουν χαλια... Αλλά στα 66 μου ειμαι καλα, δεν ειμαι 2 μέτρα, ειμαι ενα απλο και ταπεινο 1.69...  Αλλά στεναχωριεμαι γτ δεν μπαινω στα περισσοτερα ρουχα μου. Μονο σε κατι σεμιζιε χωράω, ολα τα αλλα μου ρουχα ειναι μικρα. Η walk-in closet με μάρανε, μπαινω, κοιταζω, παιρνω τη φορμα μου και ξαναβγαινω με μουτρα... Καλοκαιρινα λεω να μην βγαλω, θα παω απευθειας να παρω ρουχα εγκυμοσυνης. Σιγα μην μπω στο small και στο medium... Στηθος δεν ειχα καθολου ποτε, τωρα που θα τα βάλω που εχουν γινει σαν καρπουζια??? Που εισαι @Balak455 να γελασεις με αυτα που λεω ρε φιλεναδα??? 

Απο Δευτερα θα ξεκινησουμε φυσικα Τονια μου, την Κυριακη εχω γενεθλια και θα φαω!! Να φατε κι εσεις ενα γλυκο στην υγεια μου ❤️ 

Ελαααα φιλεναδες μπαίνω κι εγω στο γουρουνίσιο κλαμπακι!!! Σημερα αλλάζω εβδομάδα και μπάινω 20η εβδομάδα και έχω πάρει 6 ολόκληρα ζουμέρα κιλάκια!!! Εγω την πάτησα στην αρχή βασικά...Καταρχας ημουν απο τις τυχερες και δεν ειχα καουρες και εμετούς, μονο αυτή την αηδία λίγο το πρωι αλλά οκ, μολις μπουκωνα κανενα κρουασανακι ΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ!! Που λέτε στην αρχη έγινε το κακό, μιας και μάθαμε την εγκυμοσύνη τέλη Νοεμβριο...καπου μέσα Δεκεμβρίου ήταν να κάνω και το πρώτο μεγάλο πακέτο εξετάσεων οπότε δεν ήθελα να βγει καμια αυξημε΄νη τιμή χοληστερίνης ή ζάχαρο και πρόσεχα σχετικά.... Τι να σας πω, 20/12 πρωι έκανα τις εξετάσεις.....20/12 μεσημέρι έδωσα ΠΟΝΟ....και γενικά ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! Εχω να χαρώ τοσο μελομακάρονο χρόνιαα!!! Σιγά σιγα κάναμε και μαζώξεις για να ανακοινώσουμε τα νέα οπότε δώσε πάλι πατατάκια και λιχουδίες...βάλε και τα γενεθλία μου εκεί κοντά, αστα να πανε! Και φτάνω στον γιατρουδάκο μου μετά τις γιορτες +3 !!! Δεν μου ειπε κάτι, έκανε λίγο χιουμορ γιατι μέχρι τοτε δεν ειχα παρει τίποτα και μου λεει "ήταν να μην πάρεις φορα βλεπω" χαχαχ. Βεβαια εκεί τρόμαξα λίγο και σιγά σιγα μαζέυτηκα.... Τουλάχιστον τα υπόλοιπα +3 τα έχω πάρει μέσα στους επόμενους 2 μήνες οπότε η καλή μου διάθεση και προσ΄πάθεια αναγνωρίζεται πιστεύω!!! Από την αρχή της εγκυμοσύνης λεω ααα θα ξεκινήσω διατροφολόγο να το ελέγχουμε, αλλα φτάσαμε εδω και ακόμα δεν έχω πάει... Εμένα η λαιμάργία μου είναι το πρωι, και το μεσημεριανό...απο απογευμα κ βράδυ μαζεύομαι κάπως. Το πρωί ομως θέλω κουλουρι γεμιστό, κρουασαν, μπριοσακι...κάτι νοστιμο κ πλουσιο. Το μεσημέρι οκ το φαγητό της ημέρας (συνήθως ειναι κοτοπουλο η ψάρι με πατατες η ρύζι η σαλατα, μακαρονια, γεμιστά, φακούλες, αρακάς, ομελέτα, μπιφτεκάκια) το απογευμα καποια μπαρα ή αν ειναι σαββατοκυριακο ρολλάκι κανελας..και το βράδυ γιαουρτακι με μέλι!!!! Τωρα δεν την πατάω μεσα στην εβδομάδα, την πατάω το Σουκου...γιατι ακόμα και αν δεν βγω απο το σπίτι, εε Σαββατοκυριακο ειναι, θα μου έρθει ο αλλος και θα πει τι θα παραγγειλουμε...και εκει όλο και κάτι θα γίνει!! 
Πάντως απο την αρχή της εγκυμοσυνης που μου είχε δώσει ενα φάκελο γεμάτο πληροφορίες ο γιατρός μου, είχε χωρίσει τα κιλά σε τρίμηνα κάπως έτσι : 2+4+6  = 12 κιλά (οτι γενικα ειναι οκ 12 κιλά στο συνολο) Αρα αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως στο τέλος ειναι που παιρνουμε τα περισσότερα κιλά ανεξαρτήτως φαγητού και αυτό με κάνει να κρατιέμαι κάπως...Επισης χθες είδα ενα βιντεάκι απο εναν γιατρο που έλεγε για τα κιλά και είπε πως γενικά το σωμα δεν θα πάρει πάνω απο 6 κιλά στην εγκυμοσύνη στο σύνολο και πως εμείς εδω στην Ελλάδα το έχουμε δει κάπως αλλιώς και παίρνουμε πολλά!!! ΑΛΛΑΑΑΑ λεει πως πολλές φορές παιζει τεράστιο ρόλο η κατακ΄ρατηση υγρων!!!
@Mummy2be Αν μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τις πληροφορίες της διαιτολόγου σε γενικές γραμμές θα είνια σουπερ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

 

Ετσι την πατησα κι εγω... Ειχα παρει ήδη κι αντι να παω στη διαιτολογο να επανέλθω το αφησα... ΜΕσα στις γιορτες εμαθα για την εγκυμοσύνη και μετα αντίο ζωή! 

Ξέρεις, νιώθω ασχημα. Περσυ τετοια εποχη, ήταν και μετα το γάμο μας, ήμουν 63-64 κιλα. Το καλοκαιρι πιανω τα 66-67 και μετα αρχιζει να πηγαινει σκ@@@τα το θεμα δουλειας και πεφτω πολυ ψυχολογικά. Εκει εφτασα τα 70 😕 Αλλάζω δουλειά, όλα καλά, τσιμπαώ και 2 μέσα στις γιορτες και ξεκινάμε πρώτο τρίμηνο 72 κιλα! Σοκ! Το μεγαλύτερο σοκ ηταν χθες που ειδα το 76. Δεν ημουν ποτε τοσα κιλά. Επειδη παίρνω ευκολα ήμουν μια ζωη στα 66-67 με προσοχή πολύ. Ειχα φτασει 71-72, αλλα οταν εφτανα εκει, διαιτολογος και πισω στα 66. Στο γαμο ημουν 62, ημουν χαλια... Αλλά στα 66 μου ειμαι καλα, δεν ειμαι 2 μέτρα, ειμαι ενα απλο και ταπεινο 1.69...  Αλλά στεναχωριεμαι γτ δεν μπαινω στα περισσοτερα ρουχα μου. Μονο σε κατι σεμιζιε χωράω, ολα τα αλλα μου ρουχα ειναι μικρα. Η walk-in closet με μάρανε, μπαινω, κοιταζω, παιρνω τη φορμα μου και ξαναβγαινω με μουτρα... Καλοκαιρινα λεω να μην βγαλω, θα παω απευθειας να παρω ρουχα εγκυμοσυνης. Σιγα μην μπω στο small και στο medium... Στηθος δεν ειχα καθολου ποτε, τωρα που θα τα βάλω που εχουν γινει σαν καρπουζια??? Που εισαι @Balak455 να γελασεις με αυτα που λεω ρε φιλεναδα??? 

Απο Δευτερα θα ξεκινησουμε φυσικα Τονια μου, την Κυριακη εχω γενεθλια και θα φαω!! Να φατε κι εσεις ενα γλυκο στην υγεια μου ❤️ 

Αχαχαχαχαχα Παναγια μ!! Χαχαχαχα @Mummy2be  σ αγαπω αληθεια 😅😅 που να τα βαλω λεει που εγιναν καρπούζια 😅😅😅😅😅 walk in closet 😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irini02 είπε:

Ελαααα φιλεναδες μπαίνω κι εγω στο γουρουνίσιο κλαμπακι!!! Σημερα αλλάζω εβδομάδα και μπάινω 20η εβδομάδα και έχω πάρει 6 ολόκληρα ζουμέρα κιλάκια!!! Εγω την πάτησα στην αρχή βασικά...Καταρχας ημουν απο τις τυχερες και δεν ειχα καουρες και εμετούς, μονο αυτή την αηδία λίγο το πρωι αλλά οκ, μολις μπουκωνα κανενα κρουασανακι ΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ!! Που λέτε στην αρχη έγινε το κακό, μιας και μάθαμε την εγκυμοσύνη τέλη Νοεμβριο...καπου μέσα Δεκεμβρίου ήταν να κάνω και το πρώτο μεγάλο πακέτο εξετάσεων οπότε δεν ήθελα να βγει καμια αυξημε΄νη τιμή χοληστερίνης ή ζάχαρο και πρόσεχα σχετικά.... Τι να σας πω, 20/12 πρωι έκανα τις εξετάσεις.....20/12 μεσημέρι έδωσα ΠΟΝΟ....και γενικά ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ! Εχω να χαρώ τοσο μελομακάρονο χρόνιαα!!! Σιγά σιγα κάναμε και μαζώξεις για να ανακοινώσουμε τα νέα οπότε δώσε πάλι πατατάκια και λιχουδίες...βάλε και τα γενεθλία μου εκεί κοντά, αστα να πανε! Και φτάνω στον γιατρουδάκο μου μετά τις γιορτες +3 !!! Δεν μου ειπε κάτι, έκανε λίγο χιουμορ γιατι μέχρι τοτε δεν ειχα παρει τίποτα και μου λεει "ήταν να μην πάρεις φορα βλεπω" χαχαχ. Βεβαια εκεί τρόμαξα λίγο και σιγά σιγα μαζέυτηκα.... Τουλάχιστον τα υπόλοιπα +3 τα έχω πάρει μέσα στους επόμενους 2 μήνες οπότε η καλή μου διάθεση και προσ΄πάθεια αναγνωρίζεται πιστεύω!!! Από την αρχή της εγκυμοσύνης λεω ααα θα ξεκινήσω διατροφολόγο να το ελέγχουμε, αλλα φτάσαμε εδω και ακόμα δεν έχω πάει... Εμένα η λαιμάργία μου είναι το πρωι, και το μεσημεριανό...απο απογευμα κ βράδυ μαζεύομαι κάπως. Το πρωί ομως θέλω κουλουρι γεμιστό, κρουασαν, μπριοσακι...κάτι νοστιμο κ πλουσιο. Το μεσημέρι οκ το φαγητό της ημέρας (συνήθως ειναι κοτοπουλο η ψάρι με πατατες η ρύζι η σαλατα, μακαρονια, γεμιστά, φακούλες, αρακάς, ομελέτα, μπιφτεκάκια) το απογευμα καποια μπαρα ή αν ειναι σαββατοκυριακο ρολλάκι κανελας..και το βράδυ γιαουρτακι με μέλι!!!! Τωρα δεν την πατάω μεσα στην εβδομάδα, την πατάω το Σουκου...γιατι ακόμα και αν δεν βγω απο το σπίτι, εε Σαββατοκυριακο ειναι, θα μου έρθει ο αλλος και θα πει τι θα παραγγειλουμε...και εκει όλο και κάτι θα γίνει!! 
Πάντως απο την αρχή της εγκυμοσυνης που μου είχε δώσει ενα φάκελο γεμάτο πληροφορίες ο γιατρός μου, είχε χωρίσει τα κιλά σε τρίμηνα κάπως έτσι : 2+4+6  = 12 κιλά (οτι γενικα ειναι οκ 12 κιλά στο συνολο) Αρα αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως στο τέλος ειναι που παιρνουμε τα περισσότερα κιλά ανεξαρτήτως φαγητού και αυτό με κάνει να κρατιέμαι κάπως...Επισης χθες είδα ενα βιντεάκι απο εναν γιατρο που έλεγε για τα κιλά και είπε πως γενικά το σωμα δεν θα πάρει πάνω απο 6 κιλά στην εγκυμοσύνη στο σύνολο και πως εμείς εδω στην Ελλάδα το έχουμε δει κάπως αλλιώς και παίρνουμε πολλά!!! ΑΛΛΑΑΑΑ λεει πως πολλές φορές παιζει τεράστιο ρόλο η κατακ΄ρατηση υγρων!!!
@Mummy2be Αν μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τις πληροφορίες της διαιτολόγου σε γενικές γραμμές θα είνια σουπερ!!!!

Δικια μας εισαι κι εσυ!!!

Γέλασα πολύ με το κειμενό σου να ξερεις!! :D :D :D

Θεάρα εισαι!! 

Λοιπόν ας δωσουμε υποσχεση, θα μεινουμε στα 12. Ολες μας!! 

Ναι ναι, πιστευω δεν θα ειναι προσωπικό, θα ειναι γενικες οδηγιες. Οπότε θα τα μεταφερω ΄;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Balak455 είπε:

Αχαχαχαχαχα Παναγια μ!! Χαχαχαχα @Mummy2be  σ αγαπω αληθεια 😅😅 που να τα βαλω λεει που εγιναν καρπούζια 😅😅😅😅😅 walk in closet 😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅😅

Ναι ναι ειχα και στη μανα μου walk in closet. Μέσα στη walk in closet μεγαλωσα. Ευτυχως δεν εχω laundry room!! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Αληθεια? Λες να τρωω πολυ ?? Χαχαχα ποιος ξερει.  Μακαρι να ειμαι τυχερη σε αυτο το θεμα. 

Κοριτσια επιβεβαιωσαμε το φυλο!! Κοριτσακι εχουμε!!! 

5 εως 10 Απριλη μου ειπε ο γιατρος να κανω β επιπεδου!!! 

Τέλεια.... Κοριτσαρος!!! Ωραία κοντά θα την κάνουμε, 4 Απρίλη εγώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι ναι ειχα και στη μανα μου walk in closet. Μέσα στη walk in closet μεγαλωσα. Ευτυχως δεν εχω laundry room!! 😅

Τα μωρακια μας να ειναι γερα κ τα κιλα θα φυγουν μωρε κοριτσια. Εγω αυτο λεω. Σαφως εχουμε στο κεφαλι μας να προσεχουμε για να αποφυγουμε κ τυχον ζαχαρο, κ αλλα προβλήματα γιατι ακομα το μωρακι τωρα ξεκιναει να παιρνει βαρος σιγα σιγα.  Ολα τελεια ! Αχ του πηρα μερικα ρουχαλακια τωρα 🤩🤩🤩 κ φορεματακια πω πω θεε μ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Τέλεια.... Κοριτσαρος!!! Ωραία κοντά θα την κάνουμε, 4 Απρίλη εγώ! 

@Marika31 εσυ βρισκεσαι στην Αθηνα? Γιατι εμεις Αθηνα θα ανεβουμε! Που θα την κανεις την εξεταση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Τέλεια.... Κοριτσαρος!!! Ωραία κοντά θα την κάνουμε, 4 Απρίλη εγώ! 

Εννοειται πρεπει να τρεφομαστε πρώτα από όλα σωστά!! Εγώ πρόπερσι είχα πάρει 7 κιλά μέχρι 21 εβδομάδα και όλα οκ μου είχε πει ο γιατρός, απλώς ήξερα ότι από κει κ πέρα θα μαζευτώ πααραα πολύ!!! Δεν θεωρώ ότι έχετε πάρει τοοοσα πολλά πια που δεν συμμαζευτε ρε κορίτσια... είναι οκ με προσοχή από δω και πέρα!! Αυτά τα φουντούκια πόσο τα ζηλεεψα δεν φαντάζεσε 😃🤣😃 @Mummy2be   τεσπα όπως και να χει πολύ βοηθητικό αυτό που έστειλε η @ΙΩΑΝΝΑ1972

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε;;; Εγώ πήγα γιατρό και από εκεί που μας είχαν πει στην αυχενική αγόρι λίγο μας τα μάσησε, είναι βέβαια γυρισμένο το μωρό και με κλειστά πόδια οπότε δεν έβλεπε σχεδον τίποτα αλλά επειδή πήγα να τον δαγκώσω από τα νευρα μου ( έχουμε φτάσει 19η εβδομάδα πια) του λέω ΚΟΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! 🤣🤣 Και με τα χίλια ζόρια είδε στην αρχή κάτι σαν κορίτσι, εκεί πάλι του λέω τιιιιιι πάλι κορίτσι αμάν🤣🤣 και με τα πολλά είδε και κάτι να εξέχει αλλα δεν είναι σίγουρος και μας έδωσε 70%αγορι 30% κορίτσι. Τώρα την άλλη παρασκευη έχω την β επιπέδου ελπίζω να μάθουμε επιτέλους!! Αλλά βρε κορίτσια εννοείται να έχει υγεια πάνω από όλα, νοιωθω τύψεις που θέλω αγοράκι αλλά έχω αλλά δύο κορίτσια και είχα χαρεί που θα είχα αγόρι... πραγματικά όμως εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι υγιέστατα τα παιδάκια μας. Εσείς ποτε έχετε την β επιπέδου;;;; Ποτέ σας επιβεβαίωσαν το φύλο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πήγα σε χειρούργο μαστού με είδε δεν του φάνηκε να είναι κάτι επικίνδυνο έτσι που είδε με το χερι αλλά με έβαλε να κάνω παρακέντηση και υπέρηχο για να είναι σίγουρος και σε 20 μέρες έκλεισα ραντεβού για μαστογραφία και τόμοσύνθεση αν το λέω σωστά... Κ πονάω πολύ με τη μαστογραφία αλλά πρέπει να το κάνω μου είπαν γιατί δεν αφήνουν τίποτα χωρίς να το ελέγξουν πλήρως... Μου είπαν να μην ανησυχώ ότι μπορεί να είναι από τις ορμόνες αλλά θα έχουν τελική εικόνα από τις εξετάσεις...
    • Καλησπερα Τοκυο μου!!  Μου ηρθε περιοδος πριν 10 μερες κ θα αφησουμε αυτο τον κυκλο να ηρεμησει ο οργανισμος μου κ να μπει σε φυσιολογικους ρυθμους... λογικα τελος μαιου περιμενω ξανα περιοδο κ θα με τσεκαρει ο γιατρος υπερηχογραφικα κ με αιματολογικες γ ν με προετοιμασει γ ετ (αν ολα ειναι οκ...) καλως εχοντων των πραγματων, μεσα ιουνιου θα γινει η ετ... αλλιως ιουλιο;; θα δουμε.. Ηδη νιωθω μεγαλη ανακουφιση που περασαμε το 1ο σταδιο κ σκεφτομαι κακως δν το ειχαμε κανει νωριτερα.. τεσπα, ολα γ καποιο λογο γινονται... Ωχ... ο διαβητης κυησης ειναι λιγο ταλαιπωρια.. ειχε κ η νυφη μου στην 3η εγκυμοσυνη της... κανεις διατροφη ε; λιγη προσοχη κ υπομονη. Εμεινε λιγο...  Ναι το ιδιο λεγαμε χθες με τη Νικολ... ειναι non stop ο γιατρος μας... για ποσο θα αντεξει ετσι;; εμενα με εβλεπε κτ 7 το πρωι πριν απο χειρουργεια ή 11 το βραδυ τελευταιο ραντεβου... κ φσκ εργαζεται κ ΣΚ... εξοντωτικο...😵‍💫 οσα κ να βγαζεις, αξιζει τοσο τρεξιμο;
    • Απαπαπα!!! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις λίγη δραμαμίνη;;;
    • τον άλλο μήνα μου είπε να πω να ξανά κάνω έλεγχο… τώρα δεν ξέρω ο γυναικολογος τι άποψη θα έχει αυτός  15/5 έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο να πάω να με δει  Όχι δεν υπάρχει μόνο αμαξι ή ΚΤΕΛ αυτές είναι οι επιλογές που έχουμε αλλά και ΚΤΕΛ αλλαζω δυο λεωφορεία και κάνω 12 ώρες ακόμα χειρότερα δηλαδή  
    • Μπα ουτε κ σε μενα γινεται ενω επιλεγω ιστοτοπος για υπολογιστες. ισως εχει να κανει με τις ρυθμισεις του safari. Λοιποιν κοριτσια μου εγω ειμαι θεωρητικα 4η μερα μετα την ωορρηξια βασει τεστ αν δεν εκανα τεστ θα σας ελεγα οτι περιμενω περιοδο καθως με κυκλο 29 ημερων ειμαι 28η μερα σημερα και απο εχθες εχω πονακια περιοδου κ ευαισθητες θηλες... Να ηταν λαθος το τεστ κ να έρχεται;;;   @Θέτις Κ. αγαπη δεν ηρθε μηνυμα. Μπηκα απο pc και ουτε στο mail ηρθε ειδοποιηση.. Μηπως το εστειλες αλλου;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...