Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Αυριο δεν περιμένω. Γιαυτό ειπα να κανω αυριο, μπας και βοηθησει η Αγία Άννα... ❤️ 

Σου εύχομαι τα πιο υπέροχα νέα να μας πεις!!! Θα βοηθήσει η Αγία Άννα, είμαι σίγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα ! Μπράβο κορίτσι μου , όλα πάνε κατά ευχήν !! Τώρα έχεις να κανεις τις εξετάσεις του προγεννητικου ? 

Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο γιατρό μιας και τις έκανα όλες και φυσικά να δούμε το θαυματακι μου ❤️ Πάλι αγωνία έχω εννοείται αν εξελίσσονται όλα καλά , αν θα έχει μεγαλώσει όσο πρέπει , αν θα χτυπάει ακόμα η καρδούλα του τόσο δυνατά ...  Μου έρχονται κάτι τέτοιες σκέψεις αλλά προσπαθώ να τις διωχνω με άλλες πιο όμορφες !!

Ναι τώρα μου έχει γράψει κάτι εξετάσεις αίματος να κάνω και το εμβόλιο της γρίπης. Πιστεύω προχωράμε καλά 😊 Ξεαγχωθηκα προς το παρόν 😅

Ευχαριστώ κορίτσια για τα καλά σας λόγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Πωωω τι ειπες τωρα.. Και γω στον υπνο μου ειδα μια κοπελα που μου ελεγε οτι εχασε το κινητο της.. Ανατρίχιασα αληθεια!!!!

Ε να εγώ ήμουν 😂😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Πήγα για τον 2ο υπέρηχο σήμερα 😊 Όλα τέλεια. Ακούσαμε καρδιά, είδαμε και πλακούντα και εμβρυακι. Μεγάλωσε μια χαρά μας είπε. Βγαίνει ακριβώς σχεδόν στις εβδομάδες κύησης.

@marinamanoulitsa περαστικά βρε κορίτσι... Ελπίζω να σου περάσει γρήγορα!

@efakii εγώ θα έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης καλού κακού...

Άντε ωραία κοπέλα μου όλα καλά πηγαίνουν συνήθως στην αυχενική δείχνει καλύτερα την βδομαδα εμένα με έβγαζε λίγο πίσω  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Τρέχω με την δουλειά αυτές τις μέρες και δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω. Αλλά είμαι εδώ τριγύρω χι χι χι. Εγώ περιμένω από Δευτέρα έως Πέμπτη να αδιαθετησω για να δούμε. Μανταρα μου τα έχει κάνει η περίοδος. :( Ευτυχώς είμαι καλύτερα από τον βήχα μου και ξεκινάω από αύριο να μειωνω την κορτιζόνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ε να εγώ ήμουν 😂😂😂 

Αν η εγκυος ηταν ψηλή μελαχρινη μήπως είμαι εγώ σε λίγους μήνες; Γιατί προς ώρας φαίνομαι σαν να έχω παχύνει λίγο και όχι εγκυος 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συναρμολογουσα ένα έπιπλο που παραγγειλαμε και δεν σήκωσα βάρος αλλά κάποια στιγμή καταλαβα ζορίστηκα από το σκύψιμο και πόνεσε η μέση μου και πήγα τουαλέτα και έχω ροζ στο σκούπισμα... Θα έρθει η μ@λ@κισμενη, μα να μην με ξεχνάει ποτέ;; 😢😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η πίεση μου δεν έπεσε ποτέ 14 με 9! Το πρωί πήγα γιατρο τη μετρήσαμε 3 φορες κ τις 3 φορες ήταν εκεί! Είχε πάει κ 15! Η γιατρος αν δεν είχα πίεση δε θα με έλεγχε κολπικά μου το είπε! Τελικά με έλεγξε είχα 2 διαστολή το μωρό αρκετά κάτω! Μου έκανε sweep με έβαλε στο νστ είχα κ συσπάσεις! Μου έδωσε χάπι το πηρα! Με έβαλε να την μετρήσω ξανά το απόγευμα πάλι το ίδιο κ ξανά η ώρα 6:30 πάλι το ίδιο! Τουλάχιστο σταθερή 14 με 9!! Μ είπε να πάρω το χάπι η ώρα 10 ξανά κ η ώρα 11 να της στείλω ξανά την πίεση μου! Αν δεν γίνει κάτι απόψε θα πάω αύριο για πρόκληση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια η πίεση μου δεν έπεσε ποτέ 14 με 9! Το πρωί πήγα γιατρο τη μετρήσαμε 3 φορες κ τις 3 φορες ήταν εκεί! Είχε πάει κ 15! Η γιατρος αν δεν είχα πίεση δε θα με έλεγχε κολπικά μου το είπε! Τελικά με έλεγξε είχα 2 διαστολή το μωρό αρκετά κάτω! Μου έκανε sweep με έβαλε στο νστ είχα κ συσπάσεις! Μου έδωσε χάπι το πηρα! Με έβαλε να την μετρήσω ξανά το απόγευμα πάλι το ίδιο κ ξανά η ώρα 6:30 πάλι το ίδιο! Τουλάχιστο σταθερή 14 με 9!! Μ είπε να πάρω το χάπι η ώρα 10 ξανά κ η ώρα 11 να της στείλω ξανά την πίεση μου! Αν δεν γίνει κάτι απόψε θα πάω αύριο για πρόκληση! 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου με την πίεση είχες θέμα από την αρχή ;

οτι είναι καλύτερο για εσενα και το μωρακι σου να κάνετε 

Εσυ πως νιώθεις ; 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια η πίεση μου δεν έπεσε ποτέ 14 με 9! Το πρωί πήγα γιατρο τη μετρήσαμε 3 φορες κ τις 3 φορες ήταν εκεί! Είχε πάει κ 15! Η γιατρος αν δεν είχα πίεση δε θα με έλεγχε κολπικά μου το είπε! Τελικά με έλεγξε είχα 2 διαστολή το μωρό αρκετά κάτω! Μου έκανε sweep με έβαλε στο νστ είχα κ συσπάσεις! Μου έδωσε χάπι το πηρα! Με έβαλε να την μετρήσω ξανά το απόγευμα πάλι το ίδιο κ ξανά η ώρα 6:30 πάλι το ίδιο! Τουλάχιστο σταθερή 14 με 9!! Μ είπε να πάρω το χάπι η ώρα 10 ξανά κ η ώρα 11 να της στείλω ξανά την πίεση μου! Αν δεν γίνει κάτι απόψε θα πάω αύριο για πρόκληση! 

Εντάξει, όσο σε αγχώνει θα αγχώνεσαι και θα ανεβαίνει η πίεση. 

Εσύ νιώθεις άσχημα; έχεις πονοκεφάλους και πριξιμο σε χέρια ή πόδια; 

Πόσο ήταν τώρα που πήρες; σε έπιασε το χάπι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου με την πίεση είχες θέμα από την αρχή ;

οτι είναι καλύτερο για εσενα και το μωρακι σου να κάνετε 

Εσυ πως νιώθεις ; 😊

Δεν είχα καθόλου θέμα από την αρχή με την πίεση απλά μου βγήκε το ρίσκο από την β επιπέδου ότι ισως έχω προεκλαμψία μετά τις 37! Έπαιρνα ασπιρίνη ως τις 36 εβδομαδες ήταν μια χαρά!! 
 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Εντάξει, όσο σε αγχώνει θα αγχώνεσαι και θα ανεβαίνει η πίεση. 

Εσύ νιώθεις άσχημα; έχεις πονοκεφάλους και πριξιμο σε χέρια ή πόδια; 

Πόσο ήταν τώρα που πήρες; σε έπιασε το χάπι;; 

Φούσκωμα δεν είχα αλλά έχει λιγες ημερες που έχω πονοκέφαλο ναι…θα την πάρω τώρα ξανά μετά το χάπι να δούμε! Μετά τπ χάπι του μεσημεριανού ήταν 14 9 πάλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

14 με 8 τώρα η πίεση μου 

Τώρα είδα ότι είστε σε συνεννόηση με το γιατρό. Καλά θα κάνετε να κάνετε πρόκληση αν δεν πέσει. Δεν τη ρισκάρει κανείς την προεκλαμψια. Να μας κρατάς ενήμερες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. @Raf123 εύχομαι να πάνε όλα καλά. Εμένα τελικά μου ήρθε περίοδος 4 μέρες νωρίτερα. Ούτε λίγο να το ζήσω δεν με άφησε :( ελπίζω τα υπόλοιπα κορίτσια που είναι στην αναμονή να έχουν καλά αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Raf123 έχεις μπει στο μήνα σου;;; γνώμη μου πάνε σε έναν άλλον γυναικολόγο για γνώμη!!! Μην μπεις με πρόκληση.. Το έκανα στο πρώτο μου.. Και πήγε πολύ άσχημα.... Πες μας νέα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Raf123 έχεις μπει στο μήνα σου;;; γνώμη μου πάνε σε έναν άλλον γυναικολόγο για γνώμη!!! Μην μπεις με πρόκληση.. Το έκανα στο πρώτο μου.. Και πήγε πολύ άσχημα.... Πες μας νέα σου

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Τώρα είδα ότι είστε σε συνεννόηση με το γιατρό. Καλά θα κάνετε να κάνετε πρόκληση αν δεν πέσει. Δεν τη ρισκάρει κανείς την προεκλαμψια. Να μας κρατάς ενήμερες! 

Η υψηλή πίεση από μόνη της δεν δείχνει προεκλαμψια. Χρειάζεται μια σειρά άλλων εξετασεων για να επιβεβαιωθεί. 

Διάγνωση

Ανεύρεση υψηλής αρτηριακής πίεσης (>140/90mmHg) σε εξέταση ρουτίνας, θέτει την υπόνοια ύπαρξης προεκλαμψίας. Απαιτείται δεύτερη μέτρηση μετά από 4-6 ώρες -σε ηρεμία- και εξέταση ούρων, όπου η ανεύρεση πρωτεϊνών επιβεβαιώνει τη διάγνωση.

Στη συνέχεια απαιτείται:

  • Γενική αίματος
  • Γενική ούρων
  • Έλεγχος ηπατικής λειτουργίας (SGOT – SGPT – ALP-γGT)
  • Έλεγχος νεφρικής λειτουργίας (ουρία - κρεατινίνη)
  • Έλεγχος του ουρικού οξέος
  • Έλεγχος ηλεκτρολυτών
  • Έλεγχος πηκτικότητας αίματος
  • Συλλογή ούρων 24ώρου για προσδιορισμό πρωτεϊνών

 

Αυτό που αυτή τη στιγμή μας ανησυχεί είναι πως στρεσαρεται το μωρό. Αυτό ναι κατά την άποψή μου είναι λόγος για πρόκληση αλλά στην πρόκληση θα στρεσαρηστει και άλλο κ θα καταλήξει σε καισαρική. 

Συμφωνώ με την Μαρίνα πως χρειάζεται και άλλη γνώμη ως προς το αν υπάρχουν συσπάσεις και στρεσαρεται το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εν τω μεταξύ της έκανε και αποκόλληση υμενων, είναι νομίζω μονόδρομος, θα γεννήσει σύντομα.! 

👶💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Raf123 έχεις μπει στο μήνα σου;;; γνώμη μου πάνε σε έναν άλλον γυναικολόγο για γνώμη!!! Μην μπεις με πρόκληση.. Το έκανα στο πρώτο μου.. Και πήγε πολύ άσχημα.... Πες μας νέα σου

Νομίζω είναι 38 εβδομάδων περίπου αν δεν κάνω λάθος  

Τώρα δεν νομίζω που έφτασε σχεδόν στο τέλος να το ρισκάρει η γιατρός της αν πιστεύει ότι έστω υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα να γίνει κατι δεν θα την αφήσει έτσι θα την πει να πανε με πρόκληση.. 

λογικά αφού δεν έσπασαν νερά θα την βάλει χάπι.. 

Θα περιμένουμε να μας πει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro τι έγινε με την περίοδο;;; εμένα σήμερα με επισκέφτηκε 😭😭😭 μετά την γαστρεντεριτιδα πάρε και μια περίοδο να στανιαρεις😖😖😖😖

Ευτυχώς είμαι καλά πέρασαν όλα τα συμπτώματα της γαστρεντεριτιδας.. Ήταν ήπια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

 

Η υψηλή πίεση από μόνη της δεν δείχνει προεκλαμψια. Χρειάζεται μια σειρά άλλων εξετασεων για να επιβεβαιωθεί. 

Διάγνωση

Ανεύρεση υψηλής αρτηριακής πίεσης (>140/90mmHg) σε εξέταση ρουτίνας, θέτει την υπόνοια ύπαρξης προεκλαμψίας. Απαιτείται δεύτερη μέτρηση μετά από 4-6 ώρες -σε ηρεμία- και εξέταση ούρων, όπου η ανεύρεση πρωτεϊνών επιβεβαιώνει τη διάγνωση.

Στη συνέχεια απαιτείται:

  • Γενική αίματος
  • Γενική ούρων
  • Έλεγχος ηπατικής λειτουργίας (SGOT – SGPT – ALP-γGT)
  • Έλεγχος νεφρικής λειτουργίας (ουρία - κρεατινίνη)
  • Έλεγχος του ουρικού οξέος
  • Έλεγχος ηλεκτρολυτών
  • Έλεγχος πηκτικότητας αίματος
  • Συλλογή ούρων 24ώρου για προσδιορισμό πρωτεϊνών

 

Αυτό που αυτή τη στιγμή μας ανησυχεί είναι πως στρεσαρεται το μωρό. Αυτό ναι κατά την άποψή μου είναι λόγος για πρόκληση αλλά στην πρόκληση θα στρεσαρηστει και άλλο κ θα καταλήξει σε καισαρική. 

Συμφωνώ με την Μαρίνα πως χρειάζεται και άλλη γνώμη ως προς το αν υπάρχουν συσπάσεις και στρεσαρεται το μωρό. 

38 εβδομάδων με αυξημένες πιθανότητες εμφάνισης προεκλαμψιας μετά τις 37 εβδομάδες στη Β επιπέδου και αυξημένη πίεση που δεν πέφτει με φάρμακα δε ρισκάρεις να φτάσει στην προεκλαμψια και να μην έχει φτάσει βιοχημικα. Τις εξετάσεις θα τις κάνει φυσικά για να είναι σίγουροι για την υγεία της και για το μωρό της, αλλά σίγουρα προχωράς σε τοκετό γιατί είναι μια μια χαρά τελειομηνο το μωράκι. Εδώ τώρα είχε χθες ένα 24ωρο ήδη 14 και 9. Και οι άλλες έγκυοι αγχωνομασταν ότι θα γεννήσουμε κλπ αλλά πίεση δεν κάναμε. Ειναι προφανώς κάποια ευαισθησία του οργανισμού που είχαν προβλέψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

38 εβδομάδων με αυξημένες πιθανότητες εμφάνισης προεκλαμψιας μετά τις 37 εβδομάδες στη Β επιπέδου και αυξημένη πίεση που δεν πέφτει με φάρμακα δε ρισκάρεις να φτάσει στην προεκλαμψια και να μην έχει φτάσει βιοχημικα. Τις εξετάσεις θα τις κάνει φυσικά για να είναι σίγουροι για την υγεία της και για το μωρό της, αλλά σίγουρα προχωράς σε τοκετό γιατί είναι μια μια χαρά τελειομηνο το μωράκι. Εδώ τώρα είχε χθες ένα 24ωρο ήδη 14 και 9. Και οι άλλες έγκυοι αγχωνομασταν ότι θα γεννήσουμε κλπ αλλά πίεση δεν κάναμε. Ειναι προφανώς κάποια ευαισθησία του οργανισμού που είχαν προβλέψει. 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν φταίει που είχε ΠΗΤ 24/12;;;

Τελειόμηνα είναι τα μωρά και στις 38 και στις 42 εβδομάδες.

14 με 9 είχε, δεν είναι και τραγικό! Αλλά εννοείται πως η ραφ ξέρει καλύτερα τι είναι καλό για το μωρό της και σημασία έχει να είναι και οι δύο καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@misofeggaro τι έγινε με την περίοδο;;; εμένα σήμερα με επισκέφτηκε 😭😭😭 μετά την γαστρεντεριτιδα πάρε και μια περίοδο να στανιαρεις😖😖😖😖

Ευτυχώς είμαι καλά πέρασαν όλα τα συμπτώματα της γαστρεντεριτιδας.. Ήταν ήπια 

Αδιαθέτησα κανονικά απο χθες το βράδυ αγαπημένη. Τώρα το πρωί πλημμύρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν φταίει που είχε ΠΗΤ 24/12;;;

Τελειόμηνα είναι τα μωρά και στις 38 και στις 42 εβδομάδες.

14 με 9 είχε, δεν είναι και τραγικό! Αλλά εννοείται πως η ραφ ξέρει καλύτερα τι είναι καλό για το μωρό της και σημασία έχει να είναι και οι δύο καλά. 

Η διάγνωση της προεκλαμψίας γίνεται με υπέρταση, δηλαδή μεγαλύτερη ή ίση πίεση 14 ή 9 σε 2 συνεχόμενες μετρήσεις ανά 4ώρες (αρκεί η μία από τις δύο, όπως σε όλες τις μορφές υπέρτασης ενώ με πίεση 16 ή 11 γίνεται διάγνωση με μοναδική μέτρηση - το λέω γιατί το ξαφνικό 14 με 9 χωρίς προϋπάρχουσα υπέρταση είναι μέτρηση που θέλει προσοχή) και ή πρωτεϊνουρία ή νευρολογική συμπτωματολογία (πονοκέφαλο, υπερτονία, θολερότητα ματιών κλπ)  ή νεφρική ανεπάρκεια ή ηπατική δυσλειτουργία ή αιματολογικές επιπλοκές. Αρκεί η πίεση και ένα από τα άλλα, δεν ει΄ναι απαραίτητη η πρωτεϊνουρία. Η ίδια μας είπε ότι έχει επίμονο πονοκέφαλο τελευταία και ότι είχε εμφανίσει τις προηγούμενες μέρες κάποιο πρήξιμο και αναρωτιόταν αν θα γεννήσει. Φυσικά μακάρι να μην είναι όντως προεκλαμψία, όμως, σε κύηση που δεν ενέχει ρίσκο προωρότητας και με υπάρχουσα διαστολή, οποιοσδήποτε γιατρός θα συμφωνούσε ότι είναι λογικό να επιταχυνθεί ο τοκετός και να μη ρισκάρει απλά για να πάρει καμιά εβδομάδα παραπάνω. Φυσικά αυτά με τη λογική ότι δεν έπεσε η πίεση το βράδυ, γιατί αν έπεσε έχουν χρόνο όντως να το ψάξουν λίγο περισσότερο πριν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...