Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γράμμα θα στείλω στον Άγιο Βασίλη χαρά να φέρει σε όλα τα χείλη. Αυτόν το Δεκέμβρη κάθε λαμπάκι να γίνει το φως για ένα μωράκι. 🎄🎅🥂🎉👶


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 525
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

😞😞😞 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

την περασμένη φορά έβαλε σχεδόν τα διπλασια.. όχι δεν μου είπε για doppler... ναι σαν χτες μου φαίνεται.. τπτ δεν εμεινε

 

χτες ήταν 2400.. το θέλουμε σιγουρα πάνω από 2500 για να είμαστε ασφαλείς.. η γιατρός μου είπε ότι το υπολογίζεις γύρω στα 2800 με 3200 να φτάσει αλλά να αρχίσω να τρώω λίγο παραπάνω.. θα προσπαθήσω γιατί δεν έχω πολλή όρεξη αλλά αφού είναι για το καλό του μωρού θα βρω όρεξη και ας γίνω και τοφαλα

Βρε κορίτσι τώρα αλήθεια σκέφτεστε την σιλουέτα σας όταν είστε έγκυες;;;; φάτε καλέ φάτε!!! Και εγώ τα έχασα όλα όταν γέννησα.... Και ας είχα βάλει πολλα κιλά... Όταν είσαι έγκυος δεν κοιτάς τα κιλά.... Γνώμη μου αυτή είναι... Άλλωστε ποτέ δεν θα δω μια έγκυο και θα κοροϊδεύω ότι είναι χοντρή.... Είναι μια περίοδος που δικαιολογούνται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Αχ καρδια μου κλαίω αλήθεια.... 31 Ιουλίου 2021 βλέπω την καρδούλα να χτυπάει του μωρού μου... Χαρές.. Δάκρυα χαράς... Πίστη ότι ναι αφού άκουσα καρδια όλα θα πάνε καλά... 

14 Αυγούστου 2021 παραμονή της Παναγίας.. Η καρδιά του σταματάει και μπαίνω για αποξεση... Γιατί γιατί;;;;;; εκεί με γύρισες... Κλάμα; πόνος;;; να ακούω την καμπάνα να χτυπάει όλη να πάνε στην εκκλησία και εγώ να μπαίνω στην κλινική.... Δεν ξέρω κάπου φταίω φαίνεται για να πληρώνω τέτοιο τίμημα σκέφτομαι...  Είναι λάθος λέω μην σκέφτεσαι έτσι.. Θα ξανά προσπαθήσεις.... Οχι δεν είναι έτσι... Δεν ξεχνιέται αυτό.... 

Σε νιώθω απίστευτα πολύ!!!! Απίστευτα!!!! Κορίτσι μου ξέσπασε... Αλλά ξανασηκω και πάλι.. Σήκωσε μανίκια... Θα έρθει το παιδάκι σου... Να είσαι σίγουρη!!! Απλα πάρε τον χρόνο σου... Και όταν νιώσεις έτοιμη να κάνεις ότι εξετάσεις μπορείς για να επιβεβαιώσουμε ότι ήταν τυχαίο γεγονός.. Εγώ τα έψαξα όλα.. Μου είπαν ήταν χρωμοσομικη ανωμαλία.. Και ξέρεις κάτι;;; αυτό με είχε πειράξει πολύ γιατί άκουσα την καρδούλα του να χτυπάει... Οι άλλες απώλειες δεν ήταν τόσο βαριές... Εκείνος ο υπέρηχος δεν φεύγει από τα μάτια μου... Ένα τοσοδουλι μωράκι με μια καρδιά να χτυπάει και μετά το κενό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Σε νιώθω απολύτως Ελλη..κ εμένα Παρασκευή ήταν όταν το έμαθα όμως και Σάββατο πήγα για απόξεση…Εγω να είμαι ειλικρινής ούτε μωρό είχα δει ούτε τπτ..ούτε στενοχωρηθηκα για το μωρό τόσο, γιατί από το άγχος μου δεν κοιτούσα καν στον υπέρηχο..Όμως το άγχος που ήμουν 20 μέρες ξάπλα κ πήγαινα κάθε τρεις κ λίγο τουαλέτα κ δεν ηξερα τι να δω δεν το ξανά θέλω..το άγχος της κάθε Παρασκευής τι θα δούμε κ αν όλα καλά τι να σας πω…είχα χάσει τον ύπνο μου..κ τη μέρα της απόξεσης με έπιασε ένα κλάμα στο χειρουργείο άλλο πράγμα..Κ μετά δυο εβδομάδες π οι ορμόνες μέχρι να επανέλθουν με δυσκόλεψαν ψυχολογικά..Τώρα έχουν περάσει τρεις μήνες κ τρέμω στο να ξαναρχίσω τις προσπάθειες με το νέο έτος.Δεν ξέρω αν θέλω.Ειλικρινά θαυμάζω απεριόριστα όλα τα κορίτσια που προσπαθούν και σηκώνονται ξανά και ξανά..Σε σκεφτόμουν όλο το βράδυ…Ξέρω ακριβώς πώς είσαι..θα δεις όμως ότι θα περάσει κ αν το θες πολύ θα ξαναπροσπαθήσεις..Για εμενα ελέγξτε κ το σπερμα κ εσυ κάνε κάποιες εξετάσεις.Θα σε κατευθύνει ο γιατρός.Είσαι στη σκέψη μου κ ας μην σε ξέρω..💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Λυπάμαι παρά πολύ!! Σου εύχομαι ψυχική δύναμη και να δώσεις όσο χρόνο χρειάζεται στον εαυτό σου για να επανέλθει. Η ζωή θα επανέλθει με λουλούδια και σου εύχομαι από καρδιάς να ανθήσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Ομορφιά μου καλή δύναμη σου εύχομαι και μια μεγάλη αγκαλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Όχι ,δεν είχα κανένα απολύτως σημάδι . Είχαμε ραντεβού σήμερα γιατί ο συγκεκριμένος γιατρός κάνει ενημέρωση μιας ώρας σχετικά με οδηγίες και τα βασικά σημεία της εγκυμοσύνης. Εγώ το έκλεισα για σήμερα .

Δεν βγαίνει από το μυαλό μου η εικόνα του μωρου μου που είχε κεφαλάκι και σωματακι ευδιάκριτο και έψαχνε μάταια ο γιατρός καρδιακή λειτουργία. Έχω μουδιάζει . Κλαίω ασταμάτητα , δεν ξέρω πως θα συνεχίσει η ζωή μου από δω και πέρα με εμένα να είμαι άδεια . Πονάει τόσο πολύ όλο αυτό ..

...πόσο πολύ λυπάμαι...τι να σου πω για να σε παρηγορήσω..δε ξέρω. .

Θα σου πω όμως να μη το βάλεις κάτω.  Πάρε το χρόνο σου,μάζεψε τα κομμάτια σου ,φρόντισε τον εαυτό σου και θα είσαι έτοιμη ξανά. Πίστεψέ το ότι θα είναι έτσι. 

Λυπάμαι πολύ πραγματικά. Μη τα παρατάς όμως. Και μη βιαστεί για την επόμενη προσπάθεια. Πάρε όσο χρόνο χρειαστεί.σου εύχομαι ολόψυχα να γιατρέψει όλες τις πληγές σου το μωράκι που θα έρθει και θα το κρατάς στην αγκαλιά σου. Και τότε μόνο θα καταλάβεις πόσο άξιζε να ξαναπροσπαθήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Raf123 να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Να είναι γερός κ τυχερός κ πάντα ευτυχισμένος στη ζωή του!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...σε άλλα νέα ...

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ ακόμη χωρίς περίοδο...πρώτη φορά έχω 4 μέρες καθυστέρηση. Θα μου ερχόταν την τρίτη..έκανα με μεσημεριανα ούρα προχθές τεστ και ήταν αρνητικό (ένα iq λέγεται,μη το πάρετε παιδιά,αν το έφτιαχνα εγώ σπίτι πιο προσεγμένο θα ήταν ) και ένα χθες μεσημέρι πάλι με ζόρι να βγάλω 5 σταγόνες ουρά για να κάνω άλλο ένα τέστ...και αυτό αρνητικό( yes or no  αυτή τη φορά)..

Σήμερα αφού πάλι δε μου ήρθε και αφού έχω τόσες μέρες πονακια περιόδου,όρεξη μπόλικη για φαγητό και διάφανα υγρά στο σκούπισμα (ενώ πριν από περίοδο έχω πάντα πηχτα και πολλά) μίλησα με την γυναικολόγο και νου έγραψε χοριακη την οποία και έκανα...εν αναμονή αποτελεσμάτων λοιπόν...

Το μόνο που με αγχωνει είναι πως αν δεν είναι έγκυος τότε τι?!! Τεστ Παπ έκανα τον προηγούμενο μήνα και δεν βρήκαμε κύστη η κάτι στον κολπικό υπέρηχο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

καλησπέρα κορίτσια και στα παλιά και στα καινούρια!! απέχω πολύ καιρό από το φόρουμ γιατί πραγματικά δεν ήθελα να ασχολούμαι άλλο με το θέμα μωρό. σας διαβάζω συχνά όμως για να μαθαίνω τα νέα σας.

@Raf123 να σας ζήσει το αντράκι σας,γερό και καλότυχο να ειναι στην ζωή του.

@Nandia- με το καλό κορίτσι μου,πέρασε ο καιρός και σε λίγο θα το κρατάς αγκαλιάζει το μωράκι σου.

σε όλα τα κορίτσια εύχομαι καλές και τελειόμηνες εγκυμοσύνες και σε όσες προσπαθούν να τα καταφέρουν σύντομα. 

Σας  φιλώ όλες

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μιυ!! Σου εύχομαι καλές γιορτές καλά Χριστούγεννα ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Καλό μου κορίτσι λυπάμαι πάρα πολύ για το εμβρυακι σου. Καταλαβαίνω ότι το μυαλό σου δεν μπορεί να χωρέσει αυτή την τραγωδία, καταλαβαίνω τον πόνο που νιώθεις, το παραπονο, το φόβο, την ματαιωτητα. Προσπάθησε να είσαι δυνατή για την διαδικασία. Κι μετά πάρε το χρόνο σου για να συνέλθεις. Θα κάνεις πάλι όνειρα, και τα όνειρα θα βγουν αληθινά και θα τρελαθείς από ευτυχία. Αυτό το μωρό όμως θα είναι πάντα στην καρδιά σου. Και να θυμάσαι ότι έζησε την πιο όμορφη ζωή θα μπορούσε να ζήσει, γνώρισε μόνο εσένα να το αγαπάς απεριόριστα!

Αν θες έλα στην ομάδα στο facebook νεογνική απώλεια και απώλεια κύησης, είμαστε πολλές και μπορείς να βοηθηθείς. 

Γράψε μας μόλις νιώσεις καλύτερα. Αγκαλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Ποπο δεν το περίμενα αυτό... Πολύ κρίμα... Εγώ δεν το έχω βιώσει μιας και διανύω την πρώτη μου εγκυμοσύνη αλλά με βοηθάει η σκέψη ότι αν γίνει κάτι θα είναι θέλημα Θεού (κι ας μην πιστεύω ιδιαίτερα) και ότι ο οργανισμός μας ξέρει τι να κάνει. Πάρε τον χρόνο σου και μην το βάζεις κάτω! Από ότι έχω δει μένεις εύκολα έγκυος, οπότε σύντομα θα έρθει νέο μπεμπακι που θα μείνει! 

Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2022 at 4:07 ΜΜ, ο/η Pepe le pew είπε:

Μόλις πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων τα έχω στείλει στη γιατρό και θα περιμένω να με καλέσει πίσω. Τι ορμόνη είναι αυτή η DHEAS που έχει πιάσει πάτωμα; Επίσης η Ε2 γιατί είναι τόσο ανεβασμένη ενώ είμαι στην 3η μέρα του κύκλου μου; 

IMG_20221213_160514.jpg

Μίλησες τελικά με την γιατρό ;τι σου είπε; ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13

Κορίτσι μου….

καταστεναχωρέθηκα…….

κουράγιο, είμαι σίγουρη πως θα καταφέρεις να μείνεις έγκυος μόλις αποφασίσεις να ξεκινήσεις τις προσπάθειες ξανά.

κουράγιο… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας. Στα δικά μου νέα η DHEAS δεν μας πειράζει που είναι χαμηλή. Η αμη μου 6.59pmol με φ.τιμες 3.56 έως 66.90 είναι όμως λίγο χαμηλή. Η οιστραδιόλη μου είναι 670 γιατί έχω κάνει κύστη οπότε τον Δεκέμβριο δεν έκανα ωορρηξια.(και τα τεστ δεν έδειξσν όντως)  Επίσης με παρέπεμψε σε ρευματολογο λόγω ενός αυτοάνοσου που έχω να το κοιτάξω και αυτό μήπως μας δυσκολεύει αυτό στη σύλληψη αλλά και στην διαταραχή του κυκλου. Πάντως στα γυναικολογικά μου θέματα μου είπε ότι είμαι εντάξει και να χαλαρώσω και να συνεχίσω τις επαφές κανονικά! Και φυσικά μόλις μιλήσω με τον ρευματολόγο να την ενημερώσω. Έκλεισα ραντεβού μαζί του για τρίτη πρωί. Για να δούμε, θα πάω και 9/1 στην ενδοκρινολόγο και γενικά θα με ξεσκονισω να δω τι φταίει τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τα μηνύματά συμπαράστασης. Τα διαβάζω και κλαίω... 

Η αποξεση χτες πήγε καλά, όσο καλά δηλαδή μπορείς να πεις ότι πήγε μια τέτοια διαδικασία. Την έκανα με τον γιατρό μου στο Λητώ . Πριν ακόμα μπω μέσα, μια παρέα που περίμενε έξω, φώναξε " γεννήθηκε"!!! Και εγώ ξέσπασα σε κλάματα . Μέσα έβλεπα μανουλες με μεγάλες κοιλιτσες. Απέναντι μου δύο κοπέλες μιλούσαν για το φύλο των μωρών τους.. Και γω να σπαραζω που δεν θα μάθω ποτέ το φύλο του δικού μου μωρού . 

Ζήτησα από το γιατρό μου έναν τελευταίο υπέρηχο, δεν είχα ελπίδες, αλλά ήθελα να μου φύγει από το μυαλό. Μέχρι τη στιγμή που κοιμήθηκα η αναισθησιολογος μου έλεγε να μην κλαίω άλλο . 

Ξύπνησα παγωμένη, κενή, άδεια χωρίς το μωρό μου . Ήθελα να φύγω , να έρθω σπίτι μου και να πενθησω. Έφυγα ζαλισμενη ακόμα. Κοιμάμαι, ανοίγω τα μάτια , συνειδητοποιώ ότι είναι αλήθεια, δεν το ονειρεύτηκα, και χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου ξανά και ξανά. Ο πόνος είναι αβάσταχτος, τα Χριστούγεννα είναι μαύρα, στόλισα το σπίτι για να το καλό, για το μωρό μου, και τώρα όλα αυτά είναι μάταια. Ο σύζυγος μου είναι βράχος δίπλα μου , με στηρίζει κάθε λεπτό, σε κάθε ξέσπασμα, όμως ο πόνος μου δεν μειώνεται ούτε λίγο .

Αποφασίσαμε να μην κάνουμε καρυότυπο εμβρύου, παρά μόνο ζεύγους . Ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε τις εξετάσεις μετά την πρώτη περίοδο . Όμως δεν βγαίνει από το μυαλό μου η θρομβοφιλια κύησης, την οποία αν περιμένω την περίοδο, δεν θα την ανιχνεύσουμε. Έκλεισα ραντεβού στο Αλεξάνδρας, στο τμήμα αποβολών . Εάν έχει πάει κάποια κοπέλα και γνωρίζει να μου πει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ. Αλλιώς σκέφτομαι έστω τις βασικές πχ αντιφοσφωλιπιδικο σύνδρομο, να τις κάνω άμεσα μόνη μου .

Εύχομαι καμία γυναίκα να μην το περάσει ξανά αυτό , έχει ξεριζωθεί η καρδιά μου, δεν έχω διάθεση ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι, όλα μου θυμίζουν την εγκυμοσύνη μου που χάθηκε. Τα χάπια μου στο ντουλάπι, τα φρούτα που με είχε πιάσει μανία να τρώω, τα ρούχα που αγόρασα πριν μια εβδομάδα 1 νούμερο μεγαλύτερο, το μεταπτυχιακό που με ζοριζε με την υπνηλία , το δέντρο που στόλισα με τόση χαρά, η μπότα στο τζάκι που θα έγραφα γράμμα στον Άγιο Βασίλη να του ζητήσω να μου φέρει το μωρό μου . Όλα χάθηκαν και μαζί τους και εγώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τα μηνύματά συμπαράστασης. Τα διαβάζω και κλαίω... 

Η αποξεση χτες πήγε καλά, όσο καλά δηλαδή μπορείς να πεις ότι πήγε μια τέτοια διαδικασία. Την έκανα με τον γιατρό μου στο Λητώ . Πριν ακόμα μπω μέσα, μια παρέα που περίμενε έξω, φώναξε " γεννήθηκε"!!! Και εγώ ξέσπασα σε κλάματα . Μέσα έβλεπα μανουλες με μεγάλες κοιλιτσες. Απέναντι μου δύο κοπέλες μιλούσαν για το φύλο των μωρών τους.. Και γω να σπαραζω που δεν θα μάθω ποτέ το φύλο του δικού μου μωρού . 

Ζήτησα από το γιατρό μου έναν τελευταίο υπέρηχο, δεν είχα ελπίδες, αλλά ήθελα να μου φύγει από το μυαλό. Μέχρι τη στιγμή που κοιμήθηκα η αναισθησιολογος μου έλεγε να μην κλαίω άλλο . 

Ξύπνησα παγωμένη, κενή, άδεια χωρίς το μωρό μου . Ήθελα να φύγω , να έρθω σπίτι μου και να πενθησω. Έφυγα ζαλισμενη ακόμα. Κοιμάμαι, ανοίγω τα μάτια , συνειδητοποιώ ότι είναι αλήθεια, δεν το ονειρεύτηκα, και χάνω τη γη κάτω από τα πόδια μου ξανά και ξανά. Ο πόνος είναι αβάσταχτος, τα Χριστούγεννα είναι μαύρα, στόλισα το σπίτι για να το καλό, για το μωρό μου, και τώρα όλα αυτά είναι μάταια. Ο σύζυγος μου είναι βράχος δίπλα μου , με στηρίζει κάθε λεπτό, σε κάθε ξέσπασμα, όμως ο πόνος μου δεν μειώνεται ούτε λίγο .

Αποφασίσαμε να μην κάνουμε καρυότυπο εμβρύου, παρά μόνο ζεύγους . Ο γιατρός μου είπε θα κάνουμε τις εξετάσεις μετά την πρώτη περίοδο . Όμως δεν βγαίνει από το μυαλό μου η θρομβοφιλια κύησης, την οποία αν περιμένω την περίοδο, δεν θα την ανιχνεύσουμε. Έκλεισα ραντεβού στο Αλεξάνδρας, στο τμήμα αποβολών . Εάν έχει πάει κάποια κοπέλα και γνωρίζει να μου πει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ. Αλλιώς σκέφτομαι έστω τις βασικές πχ αντιφοσφωλιπιδικο σύνδρομο, να τις κάνω άμεσα μόνη μου .

Εύχομαι καμία γυναίκα να μην το περάσει ξανά αυτό , έχει ξεριζωθεί η καρδιά μου, δεν έχω διάθεση ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι, όλα μου θυμίζουν την εγκυμοσύνη μου που χάθηκε. Τα χάπια μου στο ντουλάπι, τα φρούτα που με είχε πιάσει μανία να τρώω, τα ρούχα που αγόρασα πριν μια εβδομάδα 1 νούμερο μεγαλύτερο, το μεταπτυχιακό που με ζοριζε με την υπνηλία , το δέντρο που στόλισα με τόση χαρά, η μπότα στο τζάκι που θα έγραφα γράμμα στον Άγιο Βασίλη να του ζητήσω να μου φέρει το μωρό μου . Όλα χάθηκαν και μαζί τους και εγώ..

Λυπάμαι παρά πολύ γι αυτό που σου συνεβει! Στεναχωρεθηκα παρά πολύ! Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς…απλά θα σου πω να κλάψεις να πενθήσεις το μωρό σου, και όταν νιώσεις έτοιμη να ξανά προσπαθήσεις!  Σου στέλνω μια αγκαλιά και εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να μπει με το δεξί να είναι πιο τυχερός!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ ειλικρινά!!! 6,5 χρόνια έχουν περάσει από την πρώτη ίδια δική μου εμπειρία και ακόμα στα μάτια μου υπάρχει αυτός ο τελευταίος υπέρηχος, αυτή η τελευταία στιγμή που κοίταξα το μωρό μου και ήλπιζα να γίνει ένα θαύμα και όλα να ήταν ένα λάθος, τα λόγια σου με γυρίζουν πίσω σε στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτέ! Και δεν στα λέω αυτά για να σε ρήξει περισσότερο, μα για να σου πω ότι αυτό το μωράκι είναι ακόμα στη σκέψη μου και στην καρδιά μου, έχω τον τελευταίο υπέρηχο στο πορτοφόλι για να το κοιτάω κάθε λίγο, είναι κομμάτι του εαυτού μου, είναι το αδερφάκι που τα παιδιά που έχω πια δεν θα γνωρίσουν, όμως για εμένα πάντα θα είναι ένα από αυτά... θα σηκωθείς όπως και εγώ, όπως πολλές από εμάς, θα κάνεις ξανά προσπάθειες που θα πετύχουν. Έχω 6 εγκυμοσύνες όμως μόνο 3 παιδιά στην αγκαλιά. Τι να σου πω ότι δεν πειράζει???? Και βέβαια πειράζει, όμως αξίζει κάθε προσπάθεια, κάθε πόνος για αυτά που μπορούν και με κοιτάνε στα μάτια!!!! Σου εύχομαι καλή δύναμη! Θα έρθει σύντομα το ουράνιο τόξο σου!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Froufro είπε:

@Elli13 κορίτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ ειλικρινά!!! 6,5 χρόνια έχουν περάσει από την πρώτη ίδια δική μου εμπειρία και ακόμα στα μάτια μου υπάρχει αυτός ο τελευταίος υπέρηχος, αυτή η τελευταία στιγμή που κοίταξα το μωρό μου και ήλπιζα να γίνει ένα θαύμα και όλα να ήταν ένα λάθος, τα λόγια σου με γυρίζουν πίσω σε στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτέ! Και δεν στα λέω αυτά για να σε ρήξει περισσότερο, μα για να σου πω ότι αυτό το μωράκι είναι ακόμα στη σκέψη μου και στην καρδιά μου, έχω τον τελευταίο υπέρηχο στο πορτοφόλι για να το κοιτάω κάθε λίγο, είναι κομμάτι του εαυτού μου, είναι το αδερφάκι που τα παιδιά που έχω πια δεν θα γνωρίσουν, όμως για εμένα πάντα θα είναι ένα από αυτά... θα σηκωθείς όπως και εγώ, όπως πολλές από εμάς, θα κάνεις ξανά προσπάθειες που θα πετύχουν. Έχω 6 εγκυμοσύνες όμως μόνο 3 παιδιά στην αγκαλιά. Τι να σου πω ότι δεν πειράζει???? Και βέβαια πειράζει, όμως αξίζει κάθε προσπάθεια, κάθε πόνος για αυτά που μπορούν και με κοιτάνε στα μάτια!!!! Σου εύχομαι καλή δύναμη! Θα έρθει σύντομα το ουράνιο τόξο σου!!!! ❤️

Αν και λυπάμαι τοσο πολύ για αυτά που μου γράφεις, μου μεταδίδεις τόση αισιοδοξία και ειλικρινά σε ευχαριστώ. Ξέρω ότι πρέπει να σηκωθώ αργά η γρήγορα. Το μωρό μου αυτό θα το θυμάμαι πάντα, ο ήχος της καρδουλας του θα χαραχτεί για πάντα βαθιά μέσα στη μνήμη μου, όπως και ο κενός τελευταίος υπέρηχος που με χάραξε τόσο έντονα. Ένιωσα για πρώτη φορα μαμά χάρη σ' αυτό το μωράκι,και αν και δεν ξέρω το φύλο του ένιωθα ότι ήταν κοριτσάκι. Το είχα τάξει στην Αγία Ειρήνη και αν τελικά ήταν κοριτσάκι θα την ονομάζαμε Λυδία Ειρήνη. Υπέρηχο δεν έλαβα ποτέ από τον γυναικολόγο μου, κανέναν από τους δύο όσο το μωράκι μου ήταν ζωντανό, λόγω λάθους απ' ότι κατάλαβα. Λάθος; Σημαδιακό; Δεν θα το ζητήσω να σου πω την αλήθεια όσο εγωιστικό και αν ακούγεται, γιατί ξέρω ότι δεν θα μπορέσω ποτέ να προχωρήσω όσο το κοιτάω. Μάζεψα τα τεστ εγκυμοσύνης, την κορδέλα από τη ζώνη της Παναγίας που φορούσα, όλα σε ένα κουτάκι με ένα μενταγιόν με ξυλόφωνο για εγκύους που μου έκανε δώρο μια φίλη μου και δεν πρόλαβα να φορέσω. Θα τα έχω φυλαγμένα.. 

Προσεύχομαι καμία άλλη γυναίκα να μην νιώσει πια την μάστιγα της απώλειας! Είμαι σίγουρη ότι υπάρχει για ολες μας ενα μωράκι που αργά ή γρήγορα θα έρθει. Χρωστάω λοιπόν σε αυτό το μωράκι που περιμένει να έρθει στην αγκαλιά μου, το να σηκωθώ και να προσέξω τον εαυτό μου για να είμαι γερή και υγιής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια για πείτε μου.. Για την Ανηψια μου 10 μηνών.. Τι παιχνίδι να πάρω;;; έλεγα κούκλα.. Αλλά Θα την παίξει;;; εγώ αγορομανα είμαι δεν ξέρω από κοριτσίστικα... Για βοηθήστε με λίγο 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2022 at 11:53 ΠΜ, ο/η vou.95 είπε:

Γλυκια μου, ποσο στεναχωρηθηκα πραγματικα ! Προσπαθησε να βρεις τα πατηματα σου, ξερω ειναι δυσκολο, ψαξε οταν παρεις τον χρονο σου γιατι συνεβη αυτο.Προσπάθησε να ασχοληθεις με το μεταπτυχιακο  σου να ξεχαστεις ❤️ Ενημέρωσε μας πως εισαι και πως πηγε η αποξεση..Ευχομαι μερα με την μερα να νιωθεις καλυτερα!!! κουραγιο και δειξε δυνατη, γιατι εισαι ❤️ 

Elli 13 ,γλυκό μου κοριτσάκι, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Μην λησμονείς ο Θεός μας φροντίζει όλους και προνοεί. Και αυτά που εμάς μας πονούν, έχει τον τρόπο να τα θεραπεύει και να μας φέρνει πάλι το χαμόγελο στα χείλη.

Δεν ξέρω αυτό που θα σου πω αν θα σε παρηγορήσει, αλλά η αδερφή μου πριν να κάνει την κούκλα κόρη της , έχασε ένα βρέφος 14 μηνών από σπάνια γονιδιακή νόσο αφού ειχε γεννηθεί φαινομενικά υγιές, και μετά διέκοψε άλλες 4 εγκυμοσύνες όταν ηταν 6 μηνών έγκυος ,(κανονική καισαρική δηλαδή) καθώς έκανε γονιδιακό έλεγχο στα έμβρυα που κυοφορούσε  και έδειχνε το αποτέλεσμα της εξέτασης που τοτε γινόταν μόνο στο εξωτερικό, ότι θα ανέπτυσσαν και αυτά τα μωρά την σπάνια νόσο.Η υπομονή της  και η πίστη της ανταμείφθηκε και έχει τώρα  μια καλή, πολύ έξυπνη και πανέμορφη κόρη 15 ετών. 

Ο θεός προνοεί και μας προστατεύει όλες τις μανούλες. 

Βοηθός μου και ρύστης  μου ει Συ Κύριε ,μη χρονίσεις, Αμήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 7:40 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Σημεραειδαμε ότι η καρδούλα του μωρού μου σταματησε να χτυπάει .. τη Δευτέρα ήταν όλα καλά και σήμερα απλά δεν χτυπούσε .. και μαζί με αυτό σταμάτησε και η δική μου καρδιά . Αύριο το πρωί έχω αποξεση και εγώ εύχομαι να μην ξυπνήσω καν .. σπαραζει η καρδιά μου , ο πόνος με τρυπάει τόσο βαθιά στη ψυχή .. δεν έχω άλλο κουράγιο , δεν έχω δύναμη να προσπαθήσω άλλο , πρώτα η βιοχημική , καπάκι η παλλινδρομη.. Δεν θέλω να μου πάρουν το μωρό μου , δεν έχει νόημα να ζήσω χωρίς αυτό , χωρίς τα όνειρα που έκανα ,χωρίς τη χαρά που με έκανε να νιώθω η μικρή του ύπαρξη . Ο θεός το πήρε κοντά του , και απορώ γιατί αφήνει εμένα εδώ γεμάτη πληγές και με τόσο πόνο που δεν με κρατανε πια τα πόδια μου .

Elli 13 ,γλυκό μου κοριτσάκι, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Μην λησμονείς ο Θεός μας φροντίζει όλους και προνοεί. Και αυτά που εμάς μας πονούν, έχει τον τρόπο να τα θεραπεύει και να μας φέρνει πάλι το χαμόγελο στα χείλη.

Δεν ξέρω αυτό που θα σου πω αν θα σε παρηγορήσει, αλλά η αδερφή μου πριν να κάνει την κούκλα κόρη της , έχασε ένα βρέφος 14 μηνών από σπάνια γονιδιακή νόσο αφού ειχε γεννηθεί φαινομενικά υγιές, και μετά διέκοψε άλλες 4 εγκυμοσύνες όταν ηταν 6 μηνών έγκυος ,(κανονική καισαρική δηλαδή) καθώς έκανε γονιδιακό έλεγχο στα έμβρυα που κυοφορούσε  και έδειχνε το αποτέλεσμα της εξέτασης που τοτε γινόταν μόνο στο εξωτερικό, ότι θα ανέπτυσσαν και αυτά τα μωρά την σπάνια νόσο.Η υπομονή της  και η πίστη της ανταμείφθηκε και έχει τώρα  μια καλή, πολύ έξυπνη και πανέμορφη κόρη 15 ετών. 

Ο θεός προνοεί και μας προστατεύει όλες τις μανούλες. 

Βοηθός μου και ρύστης  μου ει Συ Κύριε ,μη χρονίσεις, Αμήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Elli 13 ,γλυκό μου κοριτσάκι, λυπάμαι πολύ για την απώλειά σου. Μην λησμονείς ο Θεός μας φροντίζει όλους και προνοεί. Και αυτά που εμάς μας πονούν, έχει τον τρόπο να τα θεραπεύει και να μας φέρνει πάλι το χαμόγελο στα χείλη.

Δεν ξέρω αυτό που θα σου πω αν θα σε παρηγορήσει, αλλά η αδερφή μου πριν να κάνει την κούκλα κόρη της , έχασε ένα βρέφος 14 μηνών από σπάνια γονιδιακή νόσο αφού ειχε γεννηθεί φαινομενικά υγιές, και μετά διέκοψε άλλες 4 εγκυμοσύνες όταν ηταν 6 μηνών έγκυος ,(κανονική καισαρική δηλαδή) καθώς έκανε γονιδιακό έλεγχο στα έμβρυα που κυοφορούσε  και έδειχνε το αποτέλεσμα της εξέτασης που τοτε γινόταν μόνο στο εξωτερικό, ότι θα ανέπτυσσαν και αυτά τα μωρά την σπάνια νόσο.Η υπομονή της  και η πίστη της ανταμείφθηκε και έχει τώρα  μια καλή, πολύ έξυπνη και πανέμορφη κόρη 15 ετών. 

Ο θεός προνοεί και μας προστατεύει όλες τις μανούλες. 

Βοηθός μου και ρύστης  μου ει Συ Κύριε ,μη χρονίσεις, Αμήν. 

Πραγματικά έχω πάθει σοκ για την αδερφή σου! Μπράβο για το κουράγιο της! Προσωπικά δεν νομίζω να κατάφερνα να το περάσω όλο αυτό! Ευτυχώς που τώρα έχει το κοριτσάκι της! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...