Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θάλασσα ζεστενεται, μυρίζει καλοκαίρι, διακοπουλες χαλαρες να έχουμε και ας φέρει ο Αύγουστος πολλά Αυγουστιάτικα μωράκια!!! ☀️☀️👙🍼👶👶


Raf123

Recommended Posts

Κορίτσια πήγα γιατρό σήμερα..  277γρ το αγόρι μου.. όλα τέλεια.. τώρα περιμένω την β αυχενική στις 9/9 ... ελπίζω να πάνε όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Κορίτσια πήγα γιατρό σήμερα..  277γρ το αγόρι μου.. όλα τέλεια.. τώρα περιμένω την β αυχενική στις 9/9 ... ελπίζω να πάνε όλα καλα

Τέλεια 😊😊 πολύ χαίρομαι!!! Με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Για πες.. Πόσο σόδα;;; ανά πόσες ώρες; 

Έχω χάσει κ κωδικούς με βγάζει νέο μέλος κ παίρνει λίγη ώρα να εγκριθεί το σχόλιο μ … εγώ να σου πω την αλήθεια στύβω λεμονάτο βάζο νερό και ανάλογα ποσό νερό βάζω προσθέτω την σόδα και ανακατεύω καλα κατά πίνω … δεν μπορώ σκέτο σόδα γιατί δ το αντέχω κάνω εμετο … αλλά υπολόγιζε κουταλάκι του γλυκού … αυτό εάν είμαι χάλια … καμία φορά πίνω για το στομάχι μου και βάζω μισή κουταλια του γλυκού … εγώ έπινα μόνο ένα την ημέρα πρωί .. εάν με έπιανε μεσημέρι πχ το έπινα τοτε… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Για πες.. Πόσο σόδα;;; ανά πόσες ώρες; 

Λεμόνι χαχαχαχα το λεμονάτο ειναι η λιγούρα μου για το αυριανό μεσημεριανό μου χαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια εμεις είμαστε ακόμα διακοπες σε ξενοδοχείο, από εβδομάδα δουλεια να δω πως θα πάω με 3 εβδομαδες άδεια 🤣🤣🤣

ειχα πάει κ σε μια φίλη μου μαία μου έκανε κάποια μαθήματα χθες αλλά θα τα ξανά πούμε κ πιο μετά! Κ ήδη αγχώθηκα με τον θηλασμό 😆😆😆 μου είπε χρειάζεται προετοιμασία απο τώρα (βασικά μολις γίνω 30  εβδομαδες) με μασαζ κ πριν από κάθε τάισμα . Της έδειξα τη θηλή μου κ μου είπε θα πρέπει να τη βοηθήσω καπως να βγει έξω κ σίγουρα θα χρειααστω ψευδό θηλή. Κ ρώτησα αν πονάει μου λέει έχει πονο για αυτό άρχισε από τώρα για να συνηθίσεις…η μαμα μου κ η πεθερά μου λέει όλα αυτά θα γίνουν από ένστικτο…ξερω κ εγώ; Εσείς τι εμπειρία έχετε; 

Εγώ θα σου προτείνω την purelan της medela. Είναι θεϊκή γιατί επουλώνει αμέσως την θηλή κ η μαία μου πρότεινε να την ξεκινήσω από τώρα για να με προετοιμάσει για το θηλασμό. Στο πρώτο παιδί είχα τραυματιστεί αρκετά άσχημα κ δεν με βόλεψαν οι ψευτοθηλές. Επίσης αφού θα χρειαστεί να αντλήσεις γάλα μπορείς να νοικιάσεις το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela, γιατί χρησιμοποιώντας τα οικιακά θα σου μειώσουν τη ροή. Δεν χρειάζεται πάντως να αγχώνεσαι, όπως σου βγει. Είμαι υπέρ του θηλασμού, αλλά το βασικότερο είναι να είναι χαρούμενη η μαμά… 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Συγχαρητήρια ! Η πρώτη χοριακη ποια μέρα του κύκλου έγινε ; Έχεις καθόλου συμπτώματα ; 

Έγινε 36η σε κύκλο 32 ημερων, αλλά με καθυστερημένη επιβεβαιωμενη ωορηξια άρα και συλληψη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/8/2022 at 4:32 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Να πάρεις, ναι. Σίγουρα συγκλίνουν κι οι τρεις στο ότι πρέπει να ακολουθήσεις διατροφή, είτε λόγω υπογλυκαιμίας είτε λόγω προδιάθεσης. 

Περισσότερο το ότι σε μπερδεύουν σε καταβάλλει ψυχολογικά οπότε ναι, πήγαινε σε ενδοκρινολογο ειδικό για εγκυμοσύνη. Θα γράφεις τι τρως, θα κάνεις μετρήσεις και με βάση αυτά θα σου βγάλει συμπέρασμα. 

 

στις On 22/8/2022 at 5:00 ΜΜ, ο/η babyblue94 είπε:

Και εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να πας για δεύτερη γνώμη. Στην γίνεται να το αφήσεις έτσι. Είναι πολύ σημαντικό. Από όλο αυτό θα επηρεαστεί και η υγεία του μωρού όταν θα γεννήσεις. Είναι καλό να του δώσεις τώρα τις βάσεις. Πήγαινε και αλλού και ξεκίνα διατροφή. Εντάξει είναι λίγο τσιμπημενα τα κιλακια για την εβδομάδα σου, οπότε με διατροφή όλα θα φτιάξουν. ❣️❣️

 

στις On 22/8/2022 at 5:28 ΜΜ, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου... Εγώ θα σου έλεγα και άλλον γυναικολόγο...να δούμε τι θα σου πει.. Έναν καλό όμως 

 

στις On 22/8/2022 at 5:41 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσι μου όλοι αυτοί πρέπει να συνεργαστούν! Αν δεν σε κάλυψε ο ενδοκρινολόγος να πας και σε άλλο για δεύτερη γνώμη! Και συμφωνώ με τις κοπελες πιο πάνω ότι πρέπει να τρως πιο συχνά γεύμα θα στο είπε κ η διαιτολογος! Εγώ λεω να μη σε πιανει ο πανικός να αρχίσεις το διαιτολόγιο σου να το τηρείς πίστα και να μετράς κ να κρατάς ημερολόγιο έτσι ώστε να το δείτε με τον ενδοκρινολόγο κ την διαιτολόγο ξανά….ισως σου αλλάξει την δίαιτα καπως 

 

στις On 22/8/2022 at 8:53 ΜΜ, ο/η MyNa είπε:

Μήπως είναι ανακριβείς οι μετρήσεις σου; φασολάδα και ψωμι είναι μια χαρά μεσημεριανό για άτομα με διαβήτη ή χωρίς. Δεν εξηγεί χαμηλή γλυκόζη. Επίσης δε χρειάζεται να έχεις 120, μάλλον το είπε με βάση τη δοκιμασία γλυκόζης που είχες οριακή. Εγώ είχα 100 μετά τη δοκιμασία γλυκόζης στη 1 ώρα (που με τη λογική ότι με τη φασολάδα έπρεπε 120, με τη γλυκόζη έπρεπε 160) και στις 2 ώρες 70κατι. 

 

στις On 22/8/2022 at 10:32 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Η φασολάδα με το ψωμί είναι πάρα πολύς υδατάνθρακας. Τα φασόλια, ρεβύθια κλπ είναι ουσιαστικά άμυλο. Το 80 δεν είναι νορμάλ αλλά οκ το πάθαινα κ γω. Προσοχή θέλει... Κάνε αυτά που σου είπε η διαιτολόγος, μου κάνει εντύπωση που ενδοκρινολόγος θεωρεί ότι είναι οκ! Εγώ είχα μια ειδικευμένη σε κύηση κ αναπαραγωγή, Δριμαλα Παναγιώτα λέγεται αν θες ρίξε μια ματιά. Κάνε τη διατροφή σου κ ψαξε άλλο ενδοκρινολόγο γιατί όντως το σάκχαρο είναι κάτι επικίνδυνο αν κ πλέον στην εποχή μας είναι εντελώς ελεγχόμενο!

Κοριτσια μου καλησπερα! Σας γραφω εδω τα νεα μου που ειναι αρκετα..

Πηγα χθες στο προγραμματισμενο ραντεβου με γυναικολογο και παρατηρησε τα εξης 3 πραγματαψ στον υπερηχο¨1) Ειμαι 1,5 εβδομαδα μπροστα στην εγκυμοσυνη (οκ 4 μερες ημουν απτην αρχη λογω  ωοορηξια 10η μερα αλλα τωρα αυξηθηκε κι αλλο)2) Μωρο λιγο πιο μεγαλο σε βαρο  καιθ πιο σημαντικο λιγο πιο μεγαλο κεφαλι και περιμετρο κοιλιας (στα ανωτατα φυσιολογικα αλλα στο πολυ πανω ανωτατα η περιμετρος κοιλιας). Επισης το αμνιακο μου υγρο στα ανωτατα φυσιολογικα οριακο καπως.. Με βαση αυτα μου ειπε οτι θα πρεπεθ να ενημερωσω ενδοκρινολογο και για αυτα γιατι δειχνουν και αυτα κατι σε σχεση με διαβητη μια απορθυμιση κλπ.... Μιλησα και με μια μαια γιατι κανω καποια μαθηματα προετοιμασιας τοκετου και μου ειπε οτι με τετοια καπυλη που δεν ειναιτοσο προβληματικ ηδεν ξερει αν δικαιολογειται αυτο στον υπερηχο.. Μου περνανε απτο μυαλο και καποιες θετικες σκεψεις τυπου μηπως απλαμωρο πιο μεγαλο γιατι ανδρας μου ειναι ψηλος και αδυνατο; αλλα και καποιες αρνητικες μηπως συμβαινει κατι αλλο ασχετο με διαβητη?! Γενικα παντως απο χθες που συνηλθα απο υπογλυκαιμια εχω κανει υπερπροσπαθεια να μην αγχωνομαι 

Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο που μου ειπε οτι δεν εχω διαβητη κυησης αλλα ισω κατι σαν προδιαβητη κλπ μου εδωσε ενα μπουσουλα για φαγητο με γενικες κατευθυνσεις κλπ ευκολα εφαρμοσιμο. Ειχα παει και σε διαιτιολγοο μου εχει δωσει πολυ ωραιο προγραμμα αλλα αρκετα απαιτητικο απο απwοψη χρονου.. Αλλα γενικα και οι δυο ειναι σε παρομοια νοοτροπια εχω καταλαβει πλεον τι πρεπει να κανω πανω κατω. Αποχθες που ξεκινησα ισορροπημενη διατροφη εκανα μερικες μετρησεις, Το πρωιδυστυχως παραμενω κατω απο 70...σε καποια απο τα προτεινομενα γευματα διατροφης μετα απο 1 ωρα το περισσοτερο που εφτασα ηταν 85-89 και χαρηκα και σημερα το βραδυ μονο 75 1 ωρα μετα το γευμα που ειχε και υδατανθρακα.. Γενικα εφαρμοζω οσα μου ειπαν αλλα προβληματιζομαι πως θα εξελιχθει αυτο με χαμηλεςμ μετρησεις.. 

Τελος αυριο θαπαρω ενα ακομη μηχανακι για διπλοτσεκαρισμα. μηπως κατι δεν παει καλα με αυτο ποθ εχω... Αυτο που εχω τωρα λεγεται wellion..

Αυτα κοριτσια μου και παλι ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για συμβουλες❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Κορίτσια πήγα γιατρό σήμερα..  277γρ το αγόρι μου.. όλα τέλεια.. τώρα περιμένω την β αυχενική στις 9/9 ... ελπίζω να πάνε όλα καλα

Μπράβο Νάντια μου!! Τέλεια, άντε με το καλό και η Β επιπέδου, ολα καλα θα πάνε❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ο γυναικολόγος με είχε δωση ΠΗΤ 25/8 ο εμβρυολογος στην β επιπέδου με είχε δώσει 28/8 που 28/8 έχω και επέτειο γάμου 😊 

Σήμερα❤️ με πήρε τηλ ο γιατρός να μαθει πως είμαι του ειπα καλά αλλα με πιάνει ταχυπαλμία μερικές φορές μέσα στην μέρα.. μου είπε δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο καλό είναι το Σάββατο να μπούμε στο μαιευτήριο.. όποτε 27/8 θα μπω δεν ήξερα οτι είναι και του Αγίου Φανουρίου εκείνη την μέρα 

ναι αν πρέπει να γυρίσεις στην δουλειά θα πρέπει να βγάλεις γαλα εκεί θα είναι λίγο περίεργο είναι η αλήθεια η διαδικασία να την κανείς στο γραφείο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρεις 😊

ψεύτο θηλή σου είπε να πάρεις ; 

Μπράβο κορίτσι μου!!!!!!!!! Εφτασε σχεδον στιγμη! Με το καλο! Να πανε ολα τελεια❤️Να μας στειλεις τα νεα σου οταν γεννησεις και εχεις χρονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?

Έκανα επιτέλους την 3 χοριακη άρα τα αποτελέσματα είναι:

1η 18/08: 56.9

2η 4 μερες μετά 22/08: 209.7

3η 2 μερες μετά 24/08: 487.1

Υπερδιπλασιαστηκε καλό δεν είναι αυτό?

Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια την επόμενη Δευτέρα και Τετάρτη να πάω για υπέρηχο 

Μπραβο κοριτσι μου συγχαρητηρια!!! Μια χαρα ειναι οι τιμες, με το καλο ο πρωτος υπερηχος❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/8/2022 at 3:07 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω εγώ το μωράκι το νιώθω καθημερινά ο άντρας μου ποτέ θα το νιώσει; Εσας ποτέ το ένιωσε; Σήμερα είμαι 22 ακριβώς…πχ του λεω κλωτσάει βάζει το χέρι κ το μωρό σταματά να κλωτσάει 🤣🤣🤣

Εμενα αν δεν κανω λαθος εμενα το καταλαβε περιπου στις 22 εβδομαδες ΑΛΛΑ τον ειχα φωναξει αρκετες φορες κια μεχρι να ερθει δεν καταλαβαινε τιποτα και με ειχε περασει για τρελη χαχαχαχ Παντως μην ανησυχεις μετα θα το ακταλαβαινει και εκιενος συνεχεια!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Μπράβο Νάντια μου!! Τέλεια, άντε με το καλό και η Β επιπέδου, ολα καλα θα πάνε❤️

Σε ευχαριστώ πολύ... εύχομαι να βρεις την ισορροπία με το ζάχαρο σου.. όλα καλά θα πάνε.. η Παναγία μαζί σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@Raf123 με έσωσες με την μανοζη... Ήδη 2η ημέρα και είμαι σχεδόν καλά... Έφυγε και ο πόνος κάτω χαμηλά που είχα και η μυρωδιά 😊😊😊😊 τέλεια γιατί δεν μπορώ άλλες αντιβίωσεις!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Hopemumtobe και εγώ λέω να ακολουθήσεις τον ενδοκρινολογο και να χαλαρώσεις..

Εμένα η νύφη μου της έλεγαν το ανάποδο.. Δηλαδή ότι είναι μικρό το μωρό και δεν βλέπουν πολύ υγρό κλπ.. Και τελικά δεν ήταν τίποτα!!! Απλά ήταν μικροκαμωμενο το μωράκι γιατί και αυτή είναι έτσι petit!!  Και τώρα αν δεις την μπέμπα μας 6 μηνων είναι σαν τσουρεκακι 😊😘😘 επίσης εμένα ο μεγάλος μου βγήκε 3.790 κιλά και ο μικρός 3.560 και 53 εκατοστά?! Ήταν μεγάλα μωρά γιατί έτσι είμαστε και εμείς!! Κοίτα να δεις... Εφευρουν κάποιοι προβλήματα για να τα "παίρνουν".. Κατάλαβες τι λέω 😘😘 φιλιά και με το καλό να το κρατήσεις αγκαλίτσα σου το μωράκι.. Χαλάρωσε τίποτα  δεν ειναι... Ο ενδοκρινολογος στα είπε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

 

 

 

 

 

Κοριτσια μου καλησπερα! Σας γραφω εδω τα νεα μου που ειναι αρκετα..

Πηγα χθες στο προγραμματισμενο ραντεβου με γυναικολογο και παρατηρησε τα εξης 3 πραγματαψ στον υπερηχο¨1) Ειμαι 1,5 εβδομαδα μπροστα στην εγκυμοσυνη (οκ 4 μερες ημουν απτην αρχη λογω  ωοορηξια 10η μερα αλλα τωρα αυξηθηκε κι αλλο)2) Μωρο λιγο πιο μεγαλο σε βαρο  καιθ πιο σημαντικο λιγο πιο μεγαλο κεφαλι και περιμετρο κοιλιας (στα ανωτατα φυσιολογικα αλλα στο πολυ πανω ανωτατα η περιμετρος κοιλιας). Επισης το αμνιακο μου υγρο στα ανωτατα φυσιολογικα οριακο καπως.. Με βαση αυτα μου ειπε οτι θα πρεπεθ να ενημερωσω ενδοκρινολογο και για αυτα γιατι δειχνουν και αυτα κατι σε σχεση με διαβητη μια απορθυμιση κλπ.... Μιλησα και με μια μαια γιατι κανω καποια μαθηματα προετοιμασιας τοκετου και μου ειπε οτι με τετοια καπυλη που δεν ειναιτοσο προβληματικ ηδεν ξερει αν δικαιολογειται αυτο στον υπερηχο.. Μου περνανε απτο μυαλο και καποιες θετικες σκεψεις τυπου μηπως απλαμωρο πιο μεγαλο γιατι ανδρας μου ειναι ψηλος και αδυνατο; αλλα και καποιες αρνητικες μηπως συμβαινει κατι αλλο ασχετο με διαβητη?! Γενικα παντως απο χθες που συνηλθα απο υπογλυκαιμια εχω κανει υπερπροσπαθεια να μην αγχωνομαι 

Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο που μου ειπε οτι δεν εχω διαβητη κυησης αλλα ισω κατι σαν προδιαβητη κλπ μου εδωσε ενα μπουσουλα για φαγητο με γενικες κατευθυνσεις κλπ ευκολα εφαρμοσιμο. Ειχα παει και σε διαιτιολγοο μου εχει δωσει πολυ ωραιο προγραμμα αλλα αρκετα απαιτητικο απο απwοψη χρονου.. Αλλα γενικα και οι δυο ειναι σε παρομοια νοοτροπια εχω καταλαβει πλεον τι πρεπει να κανω πανω κατω. Αποχθες που ξεκινησα ισορροπημενη διατροφη εκανα μερικες μετρησεις, Το πρωιδυστυχως παραμενω κατω απο 70...σε καποια απο τα προτεινομενα γευματα διατροφης μετα απο 1 ωρα το περισσοτερο που εφτασα ηταν 85-89 και χαρηκα και σημερα το βραδυ μονο 75 1 ωρα μετα το γευμα που ειχε και υδατανθρακα.. Γενικα εφαρμοζω οσα μου ειπαν αλλα προβληματιζομαι πως θα εξελιχθει αυτο με χαμηλεςμ μετρησεις.. 

Τελος αυριο θαπαρω ενα ακομη μηχανακι για διπλοτσεκαρισμα. μηπως κατι δεν παει καλα με αυτο ποθ εχω... Αυτο που εχω τωρα λεγεται wellion..

Αυτα κοριτσια μου και παλι ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για συμβουλες❤️❤️❤️

Καλημέρα κορίτσι μου!! Χαίρομαι για τα νέα σου κ που έβγαλες μια άκρη! Μην αγχώνεσαι και όλα καλά θα πάνε! Να κρατάς ημερολόγιο με τις μετρήσεις κ να τα δείξεις στον ενδοκρινολόγο κ αυτος θα σε καθοδηγήσει!! ❤️

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@Raf123 με έσωσες με την μανοζη... Ήδη 2η ημέρα και είμαι σχεδόν καλά... Έφυγε και ο πόνος κάτω χαμηλά που είχα και η μυρωδιά 😊😊😊😊 τέλεια γιατί δεν μπορώ άλλες αντιβίωσεις!!! 

Χαίρομαι που βοήθησε!! Αν το προλάβεις από την αρχή ισως να μη χρειαστείς αντιβίωση, είχαμε πολλες περιπτωσεις τέτοιες κ αυτά τα γνωρίζω από τα feedback των γιατρών ☺️☺️☺️ Αν θες συνέχισε με 2 την ημέρα έτσι προληπτικά για να μειώσεις την πιθανότητα να υποτροπιάσει, για λιγες ημερες μια εβδομάδα περίπου έως 10 μερες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εμενα αν δεν κανω λαθος εμενα το καταλαβε περιπου στις 22 εβδομαδες ΑΛΛΑ τον ειχα φωναξει αρκετες φορες κια μεχρι να ερθει δεν καταλαβαινε τιποτα και με ειχε περασει για τρελη χαχαχαχ Παντως μην ανησυχεις μετα θα το ακταλαβαινει και εκιενος συνεχεια!:

Ακριβώς το ίδιο μέχρι να αγγίξει σταματάει το μωρό να κλωτσάει 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2022 at 11:16 ΠΜ, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Εγώ με σόδα και πολύ νερό το αντιμετώπισα και τώρα που το είπες ξέχασα να πάρω από την Ελλάδα τα d mannose θα ψάξω να τα παραγγείλω … 

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.. Προσπαθώ σιγά σιγά να σας διαβάσω ώστε να μπορώ να συμμετέχω και να μην χάνομαι!! με το καλό να ευχηθώ σε όσες περιμένουν τα μωράκια τους και να σας ζήσουν σε όσες είχαμε γεννητούρια!!!!

Εγώ προσπαθώ να περάσουν οι μέρες γρήγορα μέχρι τις 31/8 που περιμένω να αδιαθετήσω ώστε να κάνω τότε τεστ.. η ανυπομονησία μου έχει χτυπήσει κόκκινο..

suny τι ακριβώς είναι αυτό με την σόδα;για ουρολοιμώξεις; είδα παραπάνω ότι ένα μέλος έπαθε ακριβώς αυτό που έχω παθει και εγώ. από πέρυσι τον Σεπτέμβρη  είχα πόνο στα νεφρά και δυσοσμία στα ούρα 1)ουρολοίμωξη παίρνω αντιβίωση περνάει..Τον Φλεβάρη ξανά δύσοσμα ούρα ξανά εξέταση ξανά ουρολοίμωξη και πάλι αντιβίωση 😢 και έρχομαι στο τώρα που στις διακοπές μετά από την πρώτη ελεύθερη επαφή άρχισαν να μυρίζουν τα ούρα,αλλά μόνο τα πρωινά 😐 και χτες που γυρίσαμε από διακοπές μίλησα με την γυναικολόγο μου και αύριο θα πάω για καλλιέργεια.. (τρώγομαι όμως να κάνω και χοριακη 😅 χαχαχαχα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Εγώ θα σου προτείνω την purelan της medela. Είναι θεϊκή γιατί επουλώνει αμέσως την θηλή κ η μαία μου πρότεινε να την ξεκινήσω από τώρα για να με προετοιμάσει για το θηλασμό. Στο πρώτο παιδί είχα τραυματιστεί αρκετά άσχημα κ δεν με βόλεψαν οι ψευτοθηλές. Επίσης αφού θα χρειαστεί να αντλήσεις γάλα μπορείς να νοικιάσεις το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela, γιατί χρησιμοποιώντας τα οικιακά θα σου μειώσουν τη ροή. Δεν χρειάζεται πάντως να αγχώνεσαι, όπως σου βγει. Είμαι υπέρ του θηλασμού, αλλά το βασικότερο είναι να είναι χαρούμενη η μαμά… 😁

Κ εμένα αυτό μου είπε από τώρα θέλει φροντίδα το στήθος κ εμένα ήδη είναι ευαίσθητες οι θηλές μου κ γενικά το στήθος δεν μπορώ να αγγίξω! ψευδό θηλή μου είπε για τον λόγο ότι η θηλή μου είναι μέσα δεν θα μπορεί να την πιάσει το μωρό. Απλά η όλη διαδικασία με τα μασαζ κ αυτά νομίζω θα έχει πονο… 


Άσε θα το δω αυτό που λες με το νοσοκομειακό θήλαστρο να δω πως μπορώ να το νοικιασω στην Κύπρο, έχει κ η νύφη μου ενα θα μου το δώσει. Επίσης να σε ρωτήσω ποτέ περίπου αυξάνεται ο θηλασμός για να μπορώ να αντλώ κ να του δινω και μπιμπερό; Θέλω να το ταΐζει κ ο άντρας μου για να δεθεί με το μωρό καλύτερα, έστω ένα γεύμα από το μπιμπερό αρχικα, και μετα να το αυξήσω σε 2-3 σταδιακά να μπορώ να το αφηνω κ στη μαμα μου για κανένα σουπερμάρκετ επειδή μετα 4 μηνών πάει σχολείο θα είναι πρόβλημα να μη ξέρει το μπιμπερό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα αυτό μου είπε από τώρα θέλει φροντίδα το στήθος κ εμένα ήδη είναι ευαίσθητες οι θηλές μου κ γενικά το στήθος δεν μπορώ να αγγίξω! ψευδό θηλή μου είπε για τον λόγο ότι η θηλή μου είναι μέσα δεν θα μπορεί να την πιάσει το μωρό. Απλά η όλη διαδικασία με τα μασαζ κ αυτά νομίζω θα έχει πονο… 


Άσε θα το δω αυτό που λες με το νοσοκομειακό θήλαστρο να δω πως μπορώ να το νοικιασω στην Κύπρο, έχει κ η νύφη μου ενα θα μου το δώσει. Επίσης να σε ρωτήσω ποτέ περίπου αυξάνεται ο θηλασμός για να μπορώ να αντλώ κ να του δινω και μπιμπερό; Θέλω να το ταΐζει κ ο άντρας μου για να δεθεί με το μωρό καλύτερα, έστω ένα γεύμα από το μπιμπερό αρχικα, και μετα να το αυξήσω σε 2-3 σταδιακά να μπορώ να το αφηνω κ στη μαμα μου για κανένα σουπερμάρκετ επειδή μετα 4 μηνών πάει σχολείο θα είναι πρόβλημα να μη ξέρει το μπιμπερό 

Να αντλήσεις μπορείς από την στιγμή που θα κατεβάσεις γάλα, απλά όταν το μωρό είναι μικρό υπάρχει κ το ενδεχόμενο να γλυκαθεί με το μπουκάλι κ να μη θέλει μετά στήθος, γιατί είναι πολύ πιο κουραστικό, ειδικά όταν είναι νεογέννητο. Εγώ δεν είχα πολύ γάλα για να μαζέψω επιπλέον, απλά το βράδυ έδεινα ένα μπουκάλι σκόνη, ώστε να είναι καλά χορτάτο κ να κοιμάμαι λίγο παραπάνω😁. Τα οικιακά θήλαστρα είναι κυρίως για να αδειάζουν τον μαστό αν δεν μπορεί το μωρό. Αν το χρησημοποιείς συνέχεια μειώνεται το γάλα. Αντίθετα με το νοσοκομειακό αυξάνεται η ροή, καθώς το μασάζ που κάνει δίνει το ερέθισμα στο στήθος σαν να είναι κανονικά το μωρό. Οι κοπέλες που έχουν τα μωράκια τους στην ΜΕΝΝ αυτά παίρνουν, ώστε να κατεβάζουν γάλα κ να τους το δίνουν. Της αδερφής μου, που είναι επαρχία της το είχαν νοικιάσει κ της το έστειλαν με courier. Εννοείτε πως θα περιμένεις να έρθει με το καλό το μωράκι σου κ θα δεις πως θα πάει. Απλά ευτυχώς υπάρχουν κ εναλλακτικές για εμάς που δυσκολευτήκαμε με τον θηλασμό, ώστε να μπορέσουν τα μωράκια μας να πάρουν από την αρχή τα αντισώματα μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

 

 

 

 

 

Κοριτσια μου καλησπερα! Σας γραφω εδω τα νεα μου που ειναι αρκετα..

Πηγα χθες στο προγραμματισμενο ραντεβου με γυναικολογο και παρατηρησε τα εξης 3 πραγματαψ στον υπερηχο¨1) Ειμαι 1,5 εβδομαδα μπροστα στην εγκυμοσυνη (οκ 4 μερες ημουν απτην αρχη λογω  ωοορηξια 10η μερα αλλα τωρα αυξηθηκε κι αλλο)2) Μωρο λιγο πιο μεγαλο σε βαρο  καιθ πιο σημαντικο λιγο πιο μεγαλο κεφαλι και περιμετρο κοιλιας (στα ανωτατα φυσιολογικα αλλα στο πολυ πανω ανωτατα η περιμετρος κοιλιας). Επισης το αμνιακο μου υγρο στα ανωτατα φυσιολογικα οριακο καπως.. Με βαση αυτα μου ειπε οτι θα πρεπεθ να ενημερωσω ενδοκρινολογο και για αυτα γιατι δειχνουν και αυτα κατι σε σχεση με διαβητη μια απορθυμιση κλπ.... Μιλησα και με μια μαια γιατι κανω καποια μαθηματα προετοιμασιας τοκετου και μου ειπε οτι με τετοια καπυλη που δεν ειναιτοσο προβληματικ ηδεν ξερει αν δικαιολογειται αυτο στον υπερηχο.. Μου περνανε απτο μυαλο και καποιες θετικες σκεψεις τυπου μηπως απλαμωρο πιο μεγαλο γιατι ανδρας μου ειναι ψηλος και αδυνατο; αλλα και καποιες αρνητικες μηπως συμβαινει κατι αλλο ασχετο με διαβητη?! Γενικα παντως απο χθες που συνηλθα απο υπογλυκαιμια εχω κανει υπερπροσπαθεια να μην αγχωνομαι 

Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο που μου ειπε οτι δεν εχω διαβητη κυησης αλλα ισω κατι σαν προδιαβητη κλπ μου εδωσε ενα μπουσουλα για φαγητο με γενικες κατευθυνσεις κλπ ευκολα εφαρμοσιμο. Ειχα παει και σε διαιτιολγοο μου εχει δωσει πολυ ωραιο προγραμμα αλλα αρκετα απαιτητικο απο απwοψη χρονου.. Αλλα γενικα και οι δυο ειναι σε παρομοια νοοτροπια εχω καταλαβει πλεον τι πρεπει να κανω πανω κατω. Αποχθες που ξεκινησα ισορροπημενη διατροφη εκανα μερικες μετρησεις, Το πρωιδυστυχως παραμενω κατω απο 70...σε καποια απο τα προτεινομενα γευματα διατροφης μετα απο 1 ωρα το περισσοτερο που εφτασα ηταν 85-89 και χαρηκα και σημερα το βραδυ μονο 75 1 ωρα μετα το γευμα που ειχε και υδατανθρακα.. Γενικα εφαρμοζω οσα μου ειπαν αλλα προβληματιζομαι πως θα εξελιχθει αυτο με χαμηλεςμ μετρησεις.. 

Τελος αυριο θαπαρω ενα ακομη μηχανακι για διπλοτσεκαρισμα. μηπως κατι δεν παει καλα με αυτο ποθ εχω... Αυτο που εχω τωρα λεγεται wellion..

Αυτα κοριτσια μου και παλι ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για συμβουλες❤️❤️❤️

Να κάνεις τη διατροφή του διαιτολόγου σε συνδυασμό με τις οδηγίες του ενδοκρινολογου. Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα καινούριο μηχανάκι για τις μετρήσεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εμένα αυτό μου είπε από τώρα θέλει φροντίδα το στήθος κ εμένα ήδη είναι ευαίσθητες οι θηλές μου κ γενικά το στήθος δεν μπορώ να αγγίξω! ψευδό θηλή μου είπε για τον λόγο ότι η θηλή μου είναι μέσα δεν θα μπορεί να την πιάσει το μωρό. Απλά η όλη διαδικασία με τα μασαζ κ αυτά νομίζω θα έχει πονο… 


Άσε θα το δω αυτό που λες με το νοσοκομειακό θήλαστρο να δω πως μπορώ να το νοικιασω στην Κύπρο, έχει κ η νύφη μου ενα θα μου το δώσει. Επίσης να σε ρωτήσω ποτέ περίπου αυξάνεται ο θηλασμός για να μπορώ να αντλώ κ να του δινω και μπιμπερό; Θέλω να το ταΐζει κ ο άντρας μου για να δεθεί με το μωρό καλύτερα, έστω ένα γεύμα από το μπιμπερό αρχικα, και μετα να το αυξήσω σε 2-3 σταδιακά να μπορώ να το αφηνω κ στη μαμα μου για κανένα σουπερμάρκετ επειδή μετα 4 μηνών πάει σχολείο θα είναι πρόβλημα να μη ξέρει το μπιμπερό 

Από 4 μηνών δέχονται τα βρέφη στην κυπρο??? Νομίζω στην Ελλάδα τα δέχονται μετά από 6Μ ή 8Μ κι αυτό αν βρεις ιδιωτικό σταθμό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

 

 

 

 

 

Κοριτσια μου καλησπερα! Σας γραφω εδω τα νεα μου που ειναι αρκετα..

Πηγα χθες στο προγραμματισμενο ραντεβου με γυναικολογο και παρατηρησε τα εξης 3 πραγματαψ στον υπερηχο¨1) Ειμαι 1,5 εβδομαδα μπροστα στην εγκυμοσυνη (οκ 4 μερες ημουν απτην αρχη λογω  ωοορηξια 10η μερα αλλα τωρα αυξηθηκε κι αλλο)2) Μωρο λιγο πιο μεγαλο σε βαρο  καιθ πιο σημαντικο λιγο πιο μεγαλο κεφαλι και περιμετρο κοιλιας (στα ανωτατα φυσιολογικα αλλα στο πολυ πανω ανωτατα η περιμετρος κοιλιας). Επισης το αμνιακο μου υγρο στα ανωτατα φυσιολογικα οριακο καπως.. Με βαση αυτα μου ειπε οτι θα πρεπεθ να ενημερωσω ενδοκρινολογο και για αυτα γιατι δειχνουν και αυτα κατι σε σχεση με διαβητη μια απορθυμιση κλπ.... Μιλησα και με μια μαια γιατι κανω καποια μαθηματα προετοιμασιας τοκετου και μου ειπε οτι με τετοια καπυλη που δεν ειναιτοσο προβληματικ ηδεν ξερει αν δικαιολογειται αυτο στον υπερηχο.. Μου περνανε απτο μυαλο και καποιες θετικες σκεψεις τυπου μηπως απλαμωρο πιο μεγαλο γιατι ανδρας μου ειναι ψηλος και αδυνατο; αλλα και καποιες αρνητικες μηπως συμβαινει κατι αλλο ασχετο με διαβητη?! Γενικα παντως απο χθες που συνηλθα απο υπογλυκαιμια εχω κανει υπερπροσπαθεια να μην αγχωνομαι 

Πηγα σημερα σε ενδοκρινολογο που μου ειπε οτι δεν εχω διαβητη κυησης αλλα ισω κατι σαν προδιαβητη κλπ μου εδωσε ενα μπουσουλα για φαγητο με γενικες κατευθυνσεις κλπ ευκολα εφαρμοσιμο. Ειχα παει και σε διαιτιολγοο μου εχει δωσει πολυ ωραιο προγραμμα αλλα αρκετα απαιτητικο απο απwοψη χρονου.. Αλλα γενικα και οι δυο ειναι σε παρομοια νοοτροπια εχω καταλαβει πλεον τι πρεπει να κανω πανω κατω. Αποχθες που ξεκινησα ισορροπημενη διατροφη εκανα μερικες μετρησεις, Το πρωιδυστυχως παραμενω κατω απο 70...σε καποια απο τα προτεινομενα γευματα διατροφης μετα απο 1 ωρα το περισσοτερο που εφτασα ηταν 85-89 και χαρηκα και σημερα το βραδυ μονο 75 1 ωρα μετα το γευμα που ειχε και υδατανθρακα.. Γενικα εφαρμοζω οσα μου ειπαν αλλα προβληματιζομαι πως θα εξελιχθει αυτο με χαμηλεςμ μετρησεις.. 

Τελος αυριο θαπαρω ενα ακομη μηχανακι για διπλοτσεκαρισμα. μηπως κατι δεν παει καλα με αυτο ποθ εχω... Αυτο που εχω τωρα λεγεται wellion..

Αυτα κοριτσια μου και παλι ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για συμβουλες❤️❤️❤️

Εμένα μου έλεγα ακριβώς το αντίθετο ότι είμαι στα φυσιολογικά κατώτατο όριο ότι το μωρο είναι πιο μικρό και μπορεί να γεννηθεί 2,5 κιλά απλά το μόνο καλό είναι ότι το αμνιακό υγρό ήταν φυσιολογικό που συνήθως επηρεάζεται από το ζαχαρο.. την τελευταία φορά ήταν περίπου 3 κιλά το μωρο για να δούμε ποσο θα γεννηθεί… κανε αυτά που σου είπαν να δεις πως θα πάει και να μας πεις τα νέα σου… οι ποσότητες του φαγητού που σου έχουν δώσει είναι οκ ; Χορταίνεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...