Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προεμφυτευτικός έλεγχος


Alexia23

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και καλό κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούμε ακόμη γι το θαύμα!!

Θα ήθελα τις εμπειριες και τις γνώμες σας για τον προεμφυτευτικο ελεγχο. 
Είμαστε στη φάση της δεύτερης διέγερσης και ενώ προηγήθηκαν 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Ο γιατρός το συστήνει, εφόσον βέβαια παρουμε και την έγκριση της επιτροπής! Απλώς το σκεφτόμαστε αφενός λόγω κόστους και αφετέρου δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει γιατί όπως μας πληροφόρησαν υπάρχει η πιθανότητα να προκληθεί βλάβη στο έμβρυο ή να μην προκύψει διάγνωση. Από την άλλη βέβαια το όφελος του να ξέρεις ποια έμβρυα είναι καλά  και να μεταφέρεις αυτά ειναι σίγουρα κάτι σημαντικό. Θα σας η μου. Ευγνώμων αν έχετε ανάλογη εμπειρία να τη μοιραστείτε! Υπομονη κουράγιο και πίστη σε όλες!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Alexia23 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και καλό κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούμε ακόμη γι το θαύμα!!

Θα ήθελα τις εμπειριες και τις γνώμες σας για τον προεμφυτευτικο ελεγχο. 
Είμαστε στη φάση της δεύτερης διέγερσης και ενώ προηγήθηκαν 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Ο γιατρός το συστήνει, εφόσον βέβαια παρουμε και την έγκριση της επιτροπής! Απλώς το σκεφτόμαστε αφενός λόγω κόστους και αφετέρου δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει γιατί όπως μας πληροφόρησαν υπάρχει η πιθανότητα να προκληθεί βλάβη στο έμβρυο ή να μην προκύψει διάγνωση. Από την άλλη βέβαια το όφελος του να ξέρεις ποια έμβρυα είναι καλά  και να μεταφέρεις αυτά ειναι σίγουρα κάτι σημαντικό. Θα σας η μου. Ευγνώμων αν έχετε ανάλογη εμπειρία να τη μοιραστείτε! Υπομονη κουράγιο και πίστη σε όλες!!❤️

Καλησπερα! Θα σου γράψω τη μικρή μου εμπειρία από τον προεφυτευτικο έλεγχο, χωρίς ούτε να ξέρω πολλά, ούτε να έχω ξεκάθαρη άποψη. 
Εμεις πριν καν ξεκινήσουμε εξωσωματική, ο προηγούμενος γυναικολόγος μου μας σύστησε να κάνουμε καρυοτυπο ζεύγους, μετά από 8 μήνες που προσπαθούσαμε για παιδι χωρίς αποτέλεσμα. Ο δικός μου βγήκε φυσιολογικός, του άντρα μου βγήκε με μωσαικισμο στα φυλετικά χρωμοσώματα σε ποσοστό 4%, που θεωρείται σχετικά μικρό. Παρολα αυτα, ο γενετιστής στον οποίο πήγαμε για συμβουλευτική, μας είπε να κάνουμε προεμφυτευτικο έλεγχο. Τότε ακόμα κι εγώ ήμουν πολύ ψάρι, δεν ήξερα τίποτα για εξωσωματική και οτι μου έλεγαν το ακολουθούσα κατά γράμμα. Είχα βέβαια καταλαβει οτι ο εξωσωματιστης στον οποίο  απευθυνθήκαμε δεν ήταν πολύ υπέρ του προεμφυτευτικου αλλά εμείς ήμασταν κάθετοι οτι το θελουμε μετά από όσα μας είχε πει ο γενετιστής. 
Οποτε στις 2 πρώτες μου διεγέρσεις αφήσαμε τα εμβρυα σε στάδιο βλαστοκυστης και την 5η μέρα πριν τα καταψύξουν, το κέντρο εξωσωματικής τους έκανε την απαραίτητη βιοψία και έστειλε τα δείγματα στο γενετιστή. Αποτελέσματα πήραμε περίπου 20 μέρες μετά. 
Την 1η φορά, από 3 βλαστοκυστες, μόνο μια μας βγήκε ευπλοειδική, την οποία μεταφέραμε μόνη της και πήρα μηδενική χοριακή, και τη 2η φορά από 5 βλαστοκυστες δεν πήραμε καμία καλή και δεν έγινε καν μεταφορά. Καταλαβαίνεις το σοκ που πήραμε μετά τη 2η φορά! Καπου εκεί αποφασίσαμε οτι πρέπει να ξαναπάμε στο γενετιστή να μας εξηγήσει τα αποτελέσματα.  Να σου πω εδώ οτι οι βλαστοκυστες μας είχαν διάφορες τρισωμιες ή μονοσωμιες. Αυτό ήταν το πρόβλημα που έβγαινε. 
Οταν ξαναπηγαμε λοιπόν τη 2η φορά στο γενετιστή, μας είπε οτι τα αποτελέσματα αυτα δεν έχουν καμία σχέση με το μωσαικισμο του άντρα μου, και ευθύνεται ξεκάθαρα η δική μου ηλικία (42). Επίσης μας είπε οτι ο μωσαικισμος σε ποσοστό 4% δεν είναι κάτι τόσο βαρύ και οτι θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε και χωρίς έλεγχο με οτι ρισκο αυτό συνεπάγεται βέβαια, ειδικά όταν ξέρεις οτι τα εμβρυα σου έχουν θέματα σε τόσο  μεγάλο ποσοστό. Τέλος και προς τιμήν του, μας είπε οτι μερικές φορές (στατιστικά πολύ λίγες αλλά δεν έχει σημασία) έχει παρατηρηθεί οτι ενώ κάνοντας βιοψία και έλεγχο στο έμβρυο 5ης μερας, αυτό φαίνεται οτι έχει κάποια τρισωμια, τελικά στην πορεία της ζωής του το έμβρυο «αυτο-διορθώνεται» και μπορεί να οδηγήσει σε γέννηση υγιούς παιδιού. Αυτό προφανώς το έχουν βγάλει ως συμπέρασμα έχοντας μεταφέρει εμβρυα που ξέρουν οτι έχουν τρισωμιες, και τα οποία έδωσαν υγιή παιδιά. 
Επισης να σου πω οτι ο εξωσωματιστης μου επέμενε να συνεχίσω τις προσπάθειες χωρίς προεμφυτευτικο. 
Εκεινο το καλοκαίρι με τυράννησε παρά πολύ πως θα προχωρήσουμε και αρχισα να διαβάζω πολλά άρθρα μέχρι να πάρουμε απόφαση ότι δεν θα ξανακάνουμε έλεγχο. Έκανα άλλη μια προσπάθεια στον αρχικό εξωσωματιστη, όπου μεταφέραμε 2 μοριδια και πάλι πήρα μηδενική χοριακή, και τελικά το Δεκέμβρη 21 αποφασίσαμε να αλλάξουμε γιατρο και κέντρο. Εκεί όταν είδαν το ιστορικό μας κάναμε ένα ραντεβού με δική τους γενετιστρια για να μας δώσει κι αυτή τη δική της συμβουλή. Αυτα που μας είπε και στα οποία βασίσαμε την απόφαση μας, ήταν τα εξής, ότι ο μωσαικισμος είναι σε πολύ μικρό ποσοστό, ότι έτσι κι αλλιώς δεν είναι αυτό το πρόβλημα που εμφανίστηκε στα έμβρυα μας και κυρίως το ακόλουθο. Ότι εγώ ποτε δεν είχα αποβολές, βιοχημικές, παλινδρομες κλπ και άρα δεν έχω επιβαρυνθεί με αποξεσεις. Δηλαδή, από τη μια η ηλικία μου και το ότι έχω ήδη αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 2 προσπάθειες που δείχνουν ότι οι τρισωμιες είναι πολύ συχνές σε μας είναι στοιχείο υπέρ του να κάνω προεμφυτευτικο αλλά από την άλλη το ότι δεν έχω ποτε ταλαιπωρηθεί με τπτ από τα παραπάνω, με βάζει σε μια θέση που μπορώ πιο εύκολα να παρω το ρισκο να μην κάνω προεμφυτευτικο προκειμένου να αποφύγω όλα τα ρίσκα που αυτός έχει. Που τα ρίσκα είναι όπως σωστά σου είπαν α)ότι το κέντρο πρέπει να έχει πολλή εμπειρία στις βιοψίες γιατί αλλιώς μπορεί να βλάψει το έμβρυο και β) υπάρχουν πολυ μικρές αλλά υπαρκτές πιθανότητες να απορρίψεις ένα έμβρυο που θα βρεθεί με πρόβλημα, το οποίο τελικά να έδινε υγιές παιδι αν μεταφερόταν. Συν το υπέρογκο κόστος βέβαια. Με όλα αυτα στο νου συνεχίσαμε χωρίς προεμφυτευτικο. Μεταφέραμε 4 έμβρυα 3ης μερας και τώρα που σου γράφω είμαι στην 9η εβδομάδα. Φυσικά τρέμω με τέτοιο ιστορικό μήπως το έμβρυο έχει οποιοδήποτε θέμα γι αυτό και περιμένω με αγωνία την αυχενική τώρα. 
Στα έγραψα υπέρ - αναλυτικά, ελπίζω να μη σε κούρασα αλλά ξέρω ότι κι εγώ είχα βρεθεί σε φοβερό δίλημμα για να αποφασίσω. Δεν ανήκαμε στις περιπτώσεις που οι γιατροί ήταν κάθετοι ότι πρέπει να συνεχίσουμε με προεμφυτευτικο οπότε η απόφαση ήταν δική μας. 
 

Εαν έχετε καρυοτυπο χωρίς ευρήματα και άρα δεν ψάχνετε να αποκλείσετε συγκεκριμένο νόσημα, και εάν δεν έχεις στο ιστορικό σου πολλές αποβολές και αποξεσεις, ίσως δεν είσαι ούτε εσυ από τις περιπτώσεις που 100% πρέπει να το κανεις. 
Εμενα με είχε βοηθήσει να καταλάβω κάποια πράγματα και το παρακάτω άρθρο. Αν έχεις ευχέρεια με τα αγγλικά διάβασε το. 
 

https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(18)30437-0/fulltext

σου εύχομαι καλή συνέχεια, και πες μας που θα καταλήξετε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Alexia23 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και καλό κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούμε ακόμη γι το θαύμα!!

Θα ήθελα τις εμπειριες και τις γνώμες σας για τον προεμφυτευτικο ελεγχο. 
Είμαστε στη φάση της δεύτερης διέγερσης και ενώ προηγήθηκαν 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Ο γιατρός το συστήνει, εφόσον βέβαια παρουμε και την έγκριση της επιτροπής! Απλώς το σκεφτόμαστε αφενός λόγω κόστους και αφετέρου δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει γιατί όπως μας πληροφόρησαν υπάρχει η πιθανότητα να προκληθεί βλάβη στο έμβρυο ή να μην προκύψει διάγνωση. Από την άλλη βέβαια το όφελος του να ξέρεις ποια έμβρυα είναι καλά  και να μεταφέρεις αυτά ειναι σίγουρα κάτι σημαντικό. Θα σας η μου. Ευγνώμων αν έχετε ανάλογη εμπειρία να τη μοιραστείτε! Υπομονη κουράγιο και πίστη σε όλες!!❤️

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εγώ έπειτα από μια βιοχημική και δύο παλινδρομες από φυσική σύλληψη είπα ότι δεν ξανακάνω τιποτα αν δεν κάνω προεμφυτευτικο. Φαντάσου ότι και επαφές που είχαμε τις είχαμε με μεγάλη προσοχή μην τυχόν και μείνω έγκυος. Πάω κάνω λοιπόν εξωσωματικη και βγάζω 21 ωάρια. Δίνω αγώνα και βαζω φωνές για να κανω προεμφυτευτικο γιατί η δικηγόρος μας είπε ότι κανονικά δεν δικαιούμαι καθώς μόνο η μία παλινδρομη είχε βγει με χρωμοσωμικη το έμβρυο.  Τελικα μου έμειναν 3 μοριδια που δεν έφταναν καν στο στάδιο της βλαστοκυστης και δεν μπηκαμε στη διαδικασια γιατί το πιθανότερο είναι να καταστρεφονταν. Όμως πριν μάθουμε τι γίνεται είχα παει στο κέντρο που θα έκανε τον προεμφυτευτικο και ξενέρωσα τη ζωή μου. Αρχικά έχουν τιμοκατάλογο. Το 1 έμβρυο τόσα, τα 2 τόσα και όσο περισσότερα έχεις τόσο μειώνεται η τιμή.  Και μετά σε έβαζαν να υπογράψεις ότι δεν φέρουν ευθύνη για το ενα, για το άλλο κτλ και πραγματικά ξενέρωσα πάρα πολύ. Υπάρχουν βέβαια κάποια ζευγάρια που αναγκαστικά πρέπει να κάνουν πχ αν έχουν το στίγμα μεσογειακής αναιμίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς έχουμε το στίγμα μεσογειακής κ είναι ο λόγος που κάναμε δύο εξωσωματικές καθαρά για τον προεμφυτευτικό έλεγχο. Αρχικά μας είπαν ότι θελουμε μόνο βλαστοκύστες ώστε να είναι ξεκάθαρος ο προεμφυτευτικός κ τα στείλαμε στο Χωρέμειο. Το κόστος είναι αποτι θυμάμαι 1300€ μέχρι 4 έμβρυα. 1500€ μέχρι 8 κ μετά νομίζω +100 κάθε εμβρυο. Δυστυχώς ενώ έβαλα κ από τις 2 εξωσωματικές συνολικά 7 έμβρυα δεν έπιασα σε κανένα, ενώ φυσιολογικά μένω πολύ εύκολα έγκυος. Προσωπικά θεωρώ βασικούς λόγους ώστε να γίνει προεμφυτευτικός περιπτώσεις όπως εμείς που ξέρουμε ότι μπορει το έμβρυο να έχει γενετικό θέμα  , αλλά κ σε κορίτσια άνω των 40, λόγω κυρίως των χρωμοσωμικών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κάναμε προεμφυτευτικο. Ανήκαμε στην ανεξήγητη υπογονιμότητα με καθαρό καρυότυπο κ γενικά καθαρά όλα. Καμιά σύλληψη ποτέ κ φυσικά ούτε αποβολές κλπ. Διαπιστώσαμε τελικά πάνω στην εξωσωματική ότι είχα σκληρά ωάρια,δύσκολα στη γονιμοποίηση κ έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε έλεγχο μπας κ όλο αυτό συνδέεται με κάποια ανωμαλία στα έμβρυα. Τότε να σημειωθεί δεν είχε προαπαιτούμενα,έκανε έλεγχο όποιος ήθελε . Το κάναμε στο μητέρα κ από 5 βλαστοκυστες μόνοι τους μου είπαν ότι η μία δεν θα αντέξει ,δεν ήταν τόσο καλή κ στείλαμε έτσι 4. Ένα είχε διάφορες ανωμαλίες, 2 υγιή κ 1 χωρίς αποτέλεσμα. Γενικά τα αποτελέσματα θεωρήθηκαν πολυ νορμάλ από το γιατρό. Πράγματι βάλαμε μόνο ένα υγιές καθώς οι πιθανότητες με υγιές είναι υψηλές κ έμεινα έγκυος με την πρώτη. Τώρα έχω ένα κοριτσάκι 1.5 έτους. Σκεφτόμαστε να πάμε να πάρουμε κ άλλο κ βλέπουμε!

Γενικά με υγιή έμβρυα οι πιθανότητες είναι πάρα πολύ υψηλές ειδικά αν οι βλαστοκυστες είναι καλές. Δλδ εμάς ήταν κ συνδιασμός,οι υγιείς βλαστοκυστες ήταν όλες 4ΑΑ. Παίζει κ αυτό το ρόλο του! Αν δλδ έχεις υγιές αλλά αδύναμο έμβρυο δυσκολεύουν τα πράγματα. σε εμένα προσωπικά πρόσφερε μεγάλη ανακούφιση κατά την εγκυμοσύνη η ιδέα ότι είχαμε έλεγξει κάποια πράγματα,ε έκανε πιο ήρεμη. Όχι φυσικά ότι δεν αγωνιάς αλλά κάπως ένιωθα μια επιβεβαίωση παραπάνω . Οπότε υποθέτω ότι λόγω εμπειρίας το προτείνω... Η κάθε μία επηρεάζεται από την ιστορία της όπως καταλαβαίνεις. Σου εύχομαι ότι καλύτερο 

  @Lucia79 η @ZETA @Zeta.

Κορίτσια συγνώμη κόλλησε η εφαρμογή, σας τάγκαρα κατά λάθος κ δεν σβήνει με τίποτα!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ τόσο πολυ όλες για τις άμεσες απαντήσεις!Εμεις ανήκουμε περίπου στην περίπτωση της @Tokyo της ανεξήγητης υπογονιμότητας, όπως έγραψε παραπάνω. Οι καρυοτυποι είναι φυσιολογικοί και καλές εξετάσεις γενικότερα και από τις 3 προηγούμενες εμβρυομεταφ. οι δυο ήταν μηδενικές και η τρίτη ήταν βιοχημική. Τώρα πάω για ωοληψια με 5 ωάρια αυτή τη φορά. Έχουμε λίγο ακόμη να το σκεφτούμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Alexia23 είπε:

Καλησπέρα σε όλες και καλό κουράγιο σε όλες όσες προσπαθούμε ακόμη γι το θαύμα!!

Θα ήθελα τις εμπειριες και τις γνώμες σας για τον προεμφυτευτικο ελεγχο. 
Είμαστε στη φάση της δεύτερης διέγερσης και ενώ προηγήθηκαν 3 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες. Ο γιατρός το συστήνει, εφόσον βέβαια παρουμε και την έγκριση της επιτροπής! Απλώς το σκεφτόμαστε αφενός λόγω κόστους και αφετέρου δεν ξέρω αν πράγματι αξίζει γιατί όπως μας πληροφόρησαν υπάρχει η πιθανότητα να προκληθεί βλάβη στο έμβρυο ή να μην προκύψει διάγνωση. Από την άλλη βέβαια το όφελος του να ξέρεις ποια έμβρυα είναι καλά  και να μεταφέρεις αυτά ειναι σίγουρα κάτι σημαντικό. Θα σας η μου. Ευγνώμων αν έχετε ανάλογη εμπειρία να τη μοιραστείτε! Υπομονη κουράγιο και πίστη σε όλες!!❤️

Καλημέρα!Όταν ρώτησα τη γιατρό μου για προεμφυτευτικο,μετά από 2 προσπάθειες, μια αρνητική και μια βιοχημικη μου είπε ότι για να κάνω προεμφητευτικο εφόσον δεν έχουμε θέμα στον Καρυωτυπο πρέπει να έχουμε έμβρυα από 2-3 διαφορετικές διεγερσεις, εμείς όμως είχαμε πολλές βλαστοκυστες από την 1η προσπάθεια (10 βλαστοκυστες 5ης ημερας και 8 ωάρια που τα βάλαμε κατάψυξη και αυτα) οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε .Στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να κάνεις προεμφυτετικο.Μια φίλη όμως που έχουν θέμα στον καρυωτυπο  και μπορούσε να κάνει βάση νόμου  (είχε 2 βιοχημικες ) τον εκανε,βάλανε 2 υγιή έμβρυα και πιάσανε και τα δύο,τώρα είναι περίπου 2 μηνών.Εσενα ο γιατρός σου τι σου είπε για τις προυποθεσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η popcorn είπε:

Καλημέρα!Όταν ρώτησα τη γιατρό μου για προεμφυτευτικο,μετά από 2 προσπάθειες, μια αρνητική και μια βιοχημικη μου είπε ότι για να κάνω προεμφητευτικο εφόσον δεν έχουμε θέμα στον Καρυωτυπο πρέπει να έχουμε έμβρυα από 2-3 διαφορετικές διεγερσεις, εμείς όμως είχαμε πολλές βλαστοκυστες από την 1η προσπάθεια (10 βλαστοκυστες 5ης ημερας και 8 ωάρια που τα βάλαμε κατάψυξη και αυτα) οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε .Στο λέω αυτό γιατί υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να κάνεις προεμφυτετικο.Μια φίλη όμως που έχουν θέμα στον καρυωτυπο  και μπορούσε να κάνει βάση νόμου  (είχε 2 βιοχημικες ) τον εκανε,βάλανε 2 υγιή έμβρυα και πιάσανε και τα δύο,τώρα είναι περίπου 2 μηνών.Εσενα ο γιατρός σου τι σου είπε για τις προυποθεσεις;

Ο νόμος λέει αν δεν κάνω λάθος μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες. Εγώ μια διέγερση έχω κάνει και βάλαμε 1 έμβρυο την πρώτη φορά και τις επόμενες από δυο. Αυτό για τις 2-3 διεγέρσεις δεν το έχω ξανακούσει, ούτε ο γιατρός μας το ανέφερε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Alexia23 είπε:

Ο νόμος λέει αν δεν κάνω λάθος μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες. Εγώ μια διέγερση έχω κάνει και βάλαμε 1 έμβρυο την πρώτη φορά και τις επόμενες από δυο. Αυτό για τις 2-3 διεγέρσεις δεν το έχω ξανακούσει, ούτε ο γιατρός μας το ανέφερε. 

Δε ξέρω και εγω τι λέει ο νόμος, έτσι μου είπε η γιατρός μου,αλλά γενικά έχει αυστηροποιηθει το πλαίσιο για προεμφυτευτικο .Ρώτησε το και αυτό στον γιατρό σου,να δούμε τι θα σου πει και εκείνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα! Λοιπόν μετά από 4 αποβολές , 2 με εξωσωματική και 2 από φυσική σύλληψη μας είπε ο νέος γυναικολόγος που πήγαμε ότι πια συστήνει εξωσωματική αλλά με προεμφυτευτικό ώστε να κρατάμε τα υγιή. Όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές ανατομικά μόνο ξέρω ότι έχω δίκερη μήτρα και βρέθηκα και ετεροζυγώτης σε κάποια γονίδια θρομβοφιλίας. Κάναμε και τον καρυότυπο και είναι φυσιολογικός αλλά πάλι προτείνει ο γιατρός τον προεμφυτευτικό γιατί ακόμη και με καλό καρυότυπο ζεύγους δεν ξέρεις λεει ποτέ τι έμβρυα θα βγουν. Με έχει στεναχωρη΄σει το γεγονός αλλά θα προχωρήσουμε έτσι γιατί προσπαθούμε πια σχεδόν 6 χρόνια και η ηλικία μου είναι τώρα 38. Ευχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Καλημέρα και από μένα! Λοιπόν μετά από 4 αποβολές , 2 με εξωσωματική και 2 από φυσική σύλληψη μας είπε ο νέος γυναικολόγος που πήγαμε ότι πια συστήνει εξωσωματική αλλά με προεμφυτευτικό ώστε να κρατάμε τα υγιή. Όλες οι εξετάσεις μου είναι καλές ανατομικά μόνο ξέρω ότι έχω δίκερη μήτρα και βρέθηκα και ετεροζυγώτης σε κάποια γονίδια θρομβοφιλίας. Κάναμε και τον καρυότυπο και είναι φυσιολογικός αλλά πάλι προτείνει ο γιατρός τον προεμφυτευτικό γιατί ακόμη και με καλό καρυότυπο ζεύγους δεν ξέρεις λεει ποτέ τι έμβρυα θα βγουν. Με έχει στεναχωρη΄σει το γεγονός αλλά θα προχωρήσουμε έτσι γιατί προσπαθούμε πια σχεδόν 6 χρόνια και η ηλικία μου είναι τώρα 38. Ευχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!

Καλησπέρα!καταλαβαινω απόλυτα και τη δίκη σου περίπτωση! Γι’αυτό και εγώ, επειδή νιώθω κάπως μπερδεμένη και αν πράγματι στην παρούσα φάση θα ήταν καλό να γίνει, ρώτησα να πάρω γνώμες!Εγω είμαι 36 αλλά τελευταία 3-4 χρόνια προσπαθούμε!Ευχομαι και σε σας ο,τι καλύτερο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κι απο εμένα κορίτσια.. διάβασα όσα γράφετε για τον προεμφυτευτικό και θα ήθελα να συμμετάσχω μιας και με ενδιαφέρει το θέμα.. αρχικά εύχομαι ολόψυχα να συμβεί στην καθεμία μας ό,τι είναι καλύτερο για εμάς.. και να είμαστε καλά  τόσο στην σωματική όσο και στην ψυχική υγείας μας..😉

Προσωπικά την Πέμπτη που μας πε΄ρασε έκανα την εμβρυομεταφορά με το ένα και μοναδικό εμβρυακί που είχα στην κατάψυξη που βρέθηκε φυσιολογικό έπειτα απο προεμφυτευτικό ( απο τα 5 γονιμοποιημένα) , και τώρα βρίσκομαι εν αναμονή μέχρι την χοριακή ! Μας είπανε και μας το έδειξαν και live  κατά την διάρκεια της εμβρυομεταφοράς πως το εμβρυάκι είναι πολύ καλής ποιότητας.. άριστο είπανε.. απλά όταν έχεις περάσει και κάποιες άσχημες εμπειρίες,και διαβάζουμε και εμπειρίες απο άλλες κοπέλες που έχουν περάσει τόσα, κρατάς οσο να ναι μικρό καλάθι.. ειδωμεν..🙂

Εμένα το ιστορικό μου περιλαμβάνει 3 εμβρυομεταφορές  ( απο  μία π΄ροκληση) , 1 δίδυμη που παλλινδρόμησε στην 12η εβδομάδα και έγινε απόξεση και καρυότυπος, μια αποτυχημένη και μια πάλι παλίνδρομη στην 7η εβδομάδα πάλι απόξεση και καρυότυπος.. 

Αποφασίσαμε να αλλάξουμε γιατρό μετά απο συστάσεις και διάφορες σκέψεις..και μας πρότεινε τον προεμφυτευτικό.. και μου έκανε μια διαγνωστική υστεροσκόπηση που δεν φάνηκε κάτι.   

Σαν ζευγάρι ανήκουμε στην ανεξήγητη .. μάλλον (έχουμε κάνει παρα πολλές εξετάσεις) το μόνο που υπάρχει είμαι μια πολύ μικρή κύστη ενδομητρίωσης. Ηλικιακά εγώ 31 τώρα και ο σύζυγος 42 (έχουμε 5 χ΄ρόνια προσπαθούμε και φυσιολογικά δεν έχουμε σταματήσει)..

Ξέρω πως ό,τι και να λέμε δεν δεν περνάνε όλα απο το χέρι μας αλλά ακόμη και το ό,τι μοιραζομαστε τις εμπειρίες μας μπορεί να είναι μεγάλη βοήθεια, έστω και ψυχολογική!!💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...