Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούνης, μπρατσακια, μπανακια, περιμένουμε πολλά καλοκαιρινά μωράκια!!!🌊⛱️🌊🏖️


Recommended Posts

στις πριν 26 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Βρε Αντωνια μου πολυυυυυ νωρίς έκανες την χοριακή!!! Στον πρώτο μου γιο σας έχω πει την ιστορία μου... Ήταν αρνητική η χοριακη την ημέρα που περίμενα περίοδο και ήμουν έγκυος!!!!! Μετά από 10 ημέρες καθυστέρησης έκανα ξανά και ήταν 1939!!!!!!!!!ξανακανε αν δεν έρθει ένα τεστακι

Μαρινα μου γλυκια εχω ηδη τα κλασσικα καφε. αυριο μεθαυριο θα ερθει η καταραμενη!!!!🤣🤣🤣μα ηταν 0 2 μερες πριν την περιοδο. ποτε θα αρχισε να αυξανεται;;;

επισης εκανα τη χοριακη επειδη δεν ειχαν ερθει τα καφε (τις μερες που τα ανεμενα) και ειδα μετα αιμα, ωστε αν υπηρχε συλληψη να το προλαβω με προγεστερονη....

αν γυρισω απο κυπρο και δεν εχει ερθει (δεν παιζει), ε τοτε θα παω να ξανακανω. αλλα λογικα παρασκευη θα κατεβει κανονικα η περιοδος.

τα νευρα μου!!! 😡 και περιοδος και με καθυστερηση 2 ημερων (οποτε πως θα κανω τα μπανια μου στην κυπρο;;;;) και στο γαμο θα εχω περιοδο!!!!! κατι πρεπει να κανω με το γαμο!! δεν παιζει να εχω περιοδο! θα ρωτησω το γυναικολογο τι να παρω για να καθυστερησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια μετά από αυτό που μου έτυχε με το αιμα κτλ φοβήθηκα και σκέφτομαι να ακυρώσω τον γάμο…το συζήτησα λίγο το πρωί με τον άντρα μου…από την αρχή έλεγε να το κάνουμε πιο μετά τον γάμο βέβαια, απλά εγώ επέμενα γιατί βαρέθηκα την διαδικασία ακύρωσε βρες ξανά κτλ! 
 

θα είμαι 7μιση μηνών σίγουρα θα κουράζομαι πιο εύκολα από ότι τώρα, σκέφτομαι μην πάθω ξανά το ίδιο ή και χειρότερα, κ ο γαμος έχει και τρέξιμο ειδικά όταν πλησιάζει ο καιρός, εχεις ένα αγχος να είναι όλα καλά κ να τα προλαβεις όλα…Σκέφτομαι κ το νυφικό που θα μου είναι χαλια αφού δεν ταιριάζει σε μια έγκυο…τα μαλλιά μου κ αυτά χαλια έχω να τα βάψω από τον Μάρτιο έχω ρίζα κ κίτρινησε κ το άνοιγμα που αρχισα να τους κάνω κάτω με ξανθιές σαν ανταύγειες! 

Έκανα κι εγώ το γάμο μου λίγο πριν κλείσω τους 8μηνες(πριν 3 εβδομάδες), πολιτικό κιόλας χωρίς πολλά πολλά. Απλά επειδή δε θα κάνουμε άλλον πήγαμε για φαγητό με τους συγγενείς, ήρθαν σπίτι διάφοροι κλπ. Το σεπτεμβρη που θα έχω γεννήσει λέμε να κάνουμε και ένα πάρτι για τους φίλους μας όπως μας αρέσει εμάς να γιορτάσουμε να πιω και να χορέψω κι εγώ. Και που δεν ειχε καμία σχέση με παραδοσιακό γάμο, με τις ετοιμασίες και με το πόσες ώρες καθόμουν έξω δυσκολεύτηκα. Μου συνενεπεσε και με τη φάση που έφτιαχνα το παιδικό δωμάτιο και με το baby shower. Και μετά την κούραση όλου αυτού άρχισα να έχω πολλές συσπάσεις (ενώ είχα πολύ εύκολη εγκυμοσύνη καθ όλη τη διάρκεια) και μου έδωσε ο γιατρός προγεστερονη, μαγνήσιο κι εντολές να κάθομαι μέχρι τώρα που έκλεισα 37 εβδομάδες για να μη γεννήσω λίγο πρόωρα. Κι έλεγα θα έχω πάει όλη την εγκυμοσύνη χωρίς τίποτα. Είναι δύσκολοι οι τελευταίοι μήνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρινα μου γλυκια εχω ηδη τα κλασσικα καφε. αυριο μεθαυριο θα ερθει η καταραμενη!!!!🤣🤣🤣μα ηταν 0 2 μερες πριν την περιοδο. ποτε θα αρχισε να αυξανεται;;;

επισης εκανα τη χοριακη επειδη δεν ειχαν ερθει τα καφε (τις μερες που τα ανεμενα) και ειδα μετα αιμα, ωστε αν υπηρχε συλληψη να το προλαβω με προγεστερονη....

αν γυρισω απο κυπρο και δεν εχει ερθει (δεν παιζει), ε τοτε θα παω να ξανακανω. αλλα λογικα παρασκευη θα κατεβει κανονικα η περιοδος.

τα νευρα μου!!! 😡 και περιοδος και με καθυστερηση 2 ημερων (οποτε πως θα κανω τα μπανια μου στην κυπρο;;;;) και στο γαμο θα εχω περιοδο!!!!! κατι πρεπει να κανω με το γαμο!! δεν παιζει να εχω περιοδο! θα ρωτησω το γυναικολογο τι να παρω για να καθυστερησει...

Θυμησε μου πότε είναι ο γάμος;;;; 

Όσο δεν κατεβαίνει το αίμα ελπίζεις... 😘😘

Μα Δευτέρα δεν είχες καν καθυστέρηση σωστά;;; άρα δεν μπορεί να δείξει... 

Εμένα με είχε δώσει χάπια για να μην εχω περίοδο σε διακοπές αλλά πρέπει με το που σου έρθει αυτή η περίοδος να τον πάρεις τηλέφωνο γιατί τα αρχίζεις νομίζω την 1η ημέρα περιόδου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρινα μου γλυκια εχω ηδη τα κλασσικα καφε. αυριο μεθαυριο θα ερθει η καταραμενη!!!!🤣🤣🤣μα ηταν 0 2 μερες πριν την περιοδο. ποτε θα αρχισε να αυξανεται;;;

επισης εκανα τη χοριακη επειδη δεν ειχαν ερθει τα καφε (τις μερες που τα ανεμενα) και ειδα μετα αιμα, ωστε αν υπηρχε συλληψη να το προλαβω με προγεστερονη....

αν γυρισω απο κυπρο και δεν εχει ερθει (δεν παιζει), ε τοτε θα παω να ξανακανω. αλλα λογικα παρασκευη θα κατεβει κανονικα η περιοδος.

τα νευρα μου!!! 😡 και περιοδος και με καθυστερηση 2 ημερων (οποτε πως θα κανω τα μπανια μου στην κυπρο;;;;) και στο γαμο θα εχω περιοδο!!!!! κατι πρεπει να κανω με το γαμο!! δεν παιζει να εχω περιοδο! θα ρωτησω το γυναικολογο τι να παρω για να καθυστερησει...

Λεμονάδα άκουσα καθυστερεί την περίοδο! Αλλά έχει και χάπια αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα γιατί μετά θα σου αλλάξει τον κύκλο πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρινα μου γλυκια εχω ηδη τα κλασσικα καφε. αυριο μεθαυριο θα ερθει η καταραμενη!!!!🤣🤣🤣μα ηταν 0 2 μερες πριν την περιοδο. ποτε θα αρχισε να αυξανεται;;;

επισης εκανα τη χοριακη επειδη δεν ειχαν ερθει τα καφε (τις μερες που τα ανεμενα) και ειδα μετα αιμα, ωστε αν υπηρχε συλληψη να το προλαβω με προγεστερονη....

αν γυρισω απο κυπρο και δεν εχει ερθει (δεν παιζει), ε τοτε θα παω να ξανακανω. αλλα λογικα παρασκευη θα κατεβει κανονικα η περιοδος.

τα νευρα μου!!! 😡 και περιοδος και με καθυστερηση 2 ημερων (οποτε πως θα κανω τα μπανια μου στην κυπρο;;;;) και στο γαμο θα εχω περιοδο!!!!! κατι πρεπει να κανω με το γαμο!! δεν παιζει να εχω περιοδο! θα ρωτησω το γυναικολογο τι να παρω για να καθυστερησει...

Αντωνία καταρχήν μακάρι να μην αδιαθετήσεις... όμως να ξέρεις η περίοδος καθυστερεί με προγεστερόνη. Αν δλδ από την ωορρηξία και μετά πάρεις προγεστερόνη δεν έρχεται. Αυτό για όσο την παίρνεις συν περίπου 5-6 μέρες. Βέβαια όπως σε όλα ειναι κ στον οργανισμό! Εμενα μου την καθυστερησε μολις 3 4 μερες κ ηρθε πριν καν προλαβω να παρω το τελευταιο χαπι! (το ειχα παρει για αλλους λογους αλλα΄ μου ειπε ο γιατρος οτι χρησιμοποιειται και με τον τροπο που σου ανεφερα). Μετα δεν εχει επιπτωσεις στον κυκλο, απο την επομενη περιοδο κανονικα... Βέβαια παντα με καθοδηγηση γιατρου! δεν στο λεω για να παρεις τπτ μονη σου! Γιατι ειναι κ διαφορα τα χαπια που κυκλοφορουν.

Ξερω οτι γινεται κ με αντισυλληπτικά αλλά δεν ξερω να σου πω λεπτομερειες γιατι δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου να ρωτήσω ήθελα κάτι. Μου είπε ο γιατρός εμβρυολογος ότι το μήκος του τραχήλου είναι 1.5 εκ. και μου πρότεινε υπόθετα προγενεστερονης αλλά λέει τώρα στη 32η εβδομάδα δεν είναι κάτι αγχωτικό και να ρωτήσω και τον γιατρό που με παρακολουθεί. Έχει καμία σχετική γνώση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Θυμησε μου πότε είναι ο γάμος;;;; 

Όσο δεν κατεβαίνει το αίμα ελπίζεις... 😘😘

Μα Δευτέρα δεν είχες καν καθυστέρηση σωστά;;; άρα δεν μπορεί να δείξει... 

Εμένα με είχε δώσει χάπια για να μην εχω περίοδο σε διακοπές αλλά πρέπει με το που σου έρθει αυτή η περίοδος να τον πάρεις τηλέφωνο γιατί τα αρχίζεις νομίζω την 1η ημέρα περιόδου... 

ο γαμος ειναι 17 σεπτεμβρη! οποτε εχω 3 κυκλους ακομα...

εσυ μαλλον πηρες αντισυλληπτικα ε; καποτε επαιρνα κι εγω για αντισυλληψη τοτε (τρομαρα μου😅)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Λεμονάδα άκουσα καθυστερεί την περίοδο! Αλλά έχει και χάπια αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα γιατί μετά θα σου αλλάξει τον κύκλο πολύ 

ραφαελα μου κι εγω το εχω ακουσει αυτο για τη λεμοναδα.. αλλα δεν θελω να το αφησω και στην τυχη γτ θα μου χαλασει πολυ η διαθεση αν αδιαθετησω και παντρευομαι. δεν θα το χαρω καθολου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αντωνία καταρχήν μακάρι να μην αδιαθετήσεις... όμως να ξέρεις η περίοδος καθυστερεί με προγεστερόνη. Αν δλδ από την ωορρηξία και μετά πάρεις προγεστερόνη δεν έρχεται. Αυτό για όσο την παίρνεις συν περίπου 5-6 μέρες. Βέβαια όπως σε όλα ειναι κ στον οργανισμό! Εμενα μου την καθυστερησε μολις 3 4 μερες κ ηρθε πριν καν προλαβω να παρω το τελευταιο χαπι! (το ειχα παρει για αλλους λογους αλλα΄ μου ειπε ο γιατρος οτι χρησιμοποιειται και με τον τροπο που σου ανεφερα). Μετα δεν εχει επιπτωσεις στον κυκλο, απο την επομενη περιοδο κανονικα... Βέβαια παντα με καθοδηγηση γιατρου! δεν στο λεω για να παρεις τπτ μονη σου! Γιατι ειναι κ διαφορα τα χαπια που κυκλοφορουν.

Ξερω οτι γινεται κ με αντισυλληπτικά αλλά δεν ξερω να σου πω λεπτομερειες γιατι δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω ποτε. 

Ευχαριστω Τοκυο μου!!!!! ❤️ ναι με αντισυλληπτικα κατι ειχα ακουσει πιο παλια. θα τον ρωτησω και για προγεστερονη!😉 οχι οχι μονη μου δεν θα παρω κατι. δε θελω να κανω πειραματα!😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω Τοκυο μου!!!!! ❤️ ναι με αντισυλληπτικα κατι ειχα ακουσει πιο παλια. θα τον ρωτησω και για προγεστερονη!😉 οχι οχι μονη μου δεν θα παρω κατι. δε θελω να κανω πειραματα!😂

επίσης νομίζω είναι προτιμότερη η προγεστερόνη γιατί είναι γενικά και ουσία ακίνδυνη σε περίπτωση σύλληψης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω ήθελα κάτι. Μου είπε ο γιατρός εμβρυολογος ότι το μήκος του τραχήλου είναι 1.5 εκ. και μου πρότεινε υπόθετα προγενεστερονης αλλά λέει τώρα στη 32η εβδομάδα δεν είναι κάτι αγχωτικό και να ρωτήσω και τον γιατρό που με παρακολουθεί. Έχει καμία σχετική γνώση; 

Κορίτσι μου εμένα στον γιο μου ήταν περίπου 2 εκ. στην 28η. Με προγεστερόνη, μαγνήσιο κ αναρρωτική κατάφερα  να γεννήσω στον μήνα μου. Επειδή γέννησα όμως υπερβολικά εύκολα κ έχω το ιστορικό με τον τράχηλο στην τωρινή μου εγκυμοσύνη έκανα περίδεση. Θα σου πρότεινα πολύ ξεκούραση, όχι δουλειές, όχι περπάτημα κ σίγουρα προγεστερόνη κολπικά κ μαγνήσιο. Έχεις πατήσει το μαξιλαράκι των 32 εβδομάδων, αλλά κανονικά σου απομένουν άλλες 8. Όσες περισσότερες πάρεις από αυτές τόσο το καλύτερο για το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου να ρωτήσω ήθελα κάτι. Μου είπε ο γιατρός εμβρυολογος ότι το μήκος του τραχήλου είναι 1.5 εκ. και μου πρότεινε υπόθετα προγενεστερονης αλλά λέει τώρα στη 32η εβδομάδα δεν είναι κάτι αγχωτικό και να ρωτήσω και τον γιατρό που με παρακολουθεί. Έχει καμία σχετική γνώση; 

Είναι οριακό το 1,5. Δεν είναι αγχωτικό εννοεί ότι το μωράκι είναι βιώσιμο και να γεννηθεί τώρα. Κι εγώ θεωρώ ότι με προγεστερόνη, μαγνήσιο και καθισιο θα προσπαθήσετε να πάρετε όσο περισσότερο καιρό μπορείτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι και εγώ πιστεύω τζάμπα αγχώθηκες αλλά από την άλλη ήθελες να είσαι και σίγουρη για το μωράκι σου. Πιστεύω Δεν είναι τίποτα Όλα καλά θα πάνε πότε περιμένεις τις απαντήσεις; 

Εγώ μόλις μπήκα στον έβδομο την άλλη εβδομάδα θα φύγω για διακοπές με αεροπλάνο. Έχω αρχίσει να μην κοιμάμαι εύκολα τα βράδια όταν θέλω να γυρίσω πλευρό να δυσκολεύομαι . πλέον θέλω μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια για να μην πέφτει το ένα πόδι πάνω στο άλλο και πιέζεται και η κοιλιά. Η ζέστη με ταλαιπωρεί αρκετά ζεσταίνομαι με το παραμικρό και συνέχεια. Θέλω να είμαι κοντά σε ανεμιστηρά και air condition 😝😝 κατά τα άλλα όλα καλά έκανα και την καμπύλη. Προσπαθώ να κόψω το χάπι για το στομάχι παίρνω παρά μέρα. Αν και σήμερα λέω να μην πάρω πάλι. Να μείνω δύο μέρες εκτός . Να καταβάλω την προσπάθεια μου 🤣

Το δωμάτιο του μωρού και όλα τα πράγματα είναι έτοιμα. Μου έχει μείνει μόνο η τσάντα μαιευτηρίου και να πλύνω όλα τα ρουχαλάκια και να τα τακτοποιήσω και σκέφτομαι να το κάνω αρχές Αυγούστου μιας και 27 Αυγούστου μπαίνω στο μήνα μου 🥰

Η αλήθεια είναι ότι 7,5 μηνών εάν κρίνω από μένα θα είναι λίγο ζόρι.  τώρα τέλη έκτου άρχισα να δυσκολεύομαι με κινήσεις με ρούχα ψηλό Βάρυνα και έχω πάρει μόνο 4 κιλά φαντάσου. Αλλά νιώθω παχιά. Χαχαχααχα επειδή πάντα ήμουν αδύνατη και δεν είχα ξεπεράσει τα 60 κιλά 🤣 νομίζω η καλύτερη λύση είναι το αναβαλεις και τι πιο όμορφο να έχεις το νινάκι σου παρανυφάκι όπως θα κάνω και εγώ. Θα είναι λίγο ταλαιπωρία 7 μισή μηνών γάμος . Και με το φόρεμα και με τις κινήσεις. Και την ορθοστασία , την ζέστη. Δεν θα το χαρείς όσο θα το χαρείς αργότερα. 

Αυτή είναι η δική μου γνώμη 

Αχ τι ωραία τα έχεις ετοιμάσει όλα!!! Εμας το πρόβλημα είναι ότι το σπίτι θα μας το παραδώσει υποτίθεται Οκτώβρη αλλά λόγο κάποιων καθυστερήσεων μακάρι να μας το δώσουν αρχές Δεκέμβρη! Θα με φάει το άγχος που γενικά ετοιμάζομαι νωρις σαν εσένα κ το σπίτι θα ναι δεν θα ναι έτοιμο μέχρι τον Δεκέμβρη κ δεν ξέρω που θα βάλω τα πράγματα του μωρού!! Είπα να μην αγχώνομαι από τώρα αλλά είπα κ στον άντρα μου εγώ θέλω να γεννήσω κ να είμαι στο καινούργιο σπίτι σε αυτό που είμαστε τώρα δεν έχει χώρο για το παιδί! Να κόψουνε το κεφάλι τους να μας το παραδώσουν ως τα τέλη Νοέμβρη!!!! 
 

ταλαιπωρησε ακόμα με τους εμετούς βρε κορίτσι μου;; Εγώ ευτυχώς έχει πολύ καιρό να κάνω χτυπά ξύλο χαχαχα 

κ ο άντρας μου αυτά μου έλεγε ότι καλύτερα πιο μετά να έχουμε κ το μικρό μας παρανυφάκι…θα το σκεφτώ λίγο ακόμα κ θα αποφασίσω αλλά κλείνω προς την ακύρωση 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

ναι ηταν ολα μαζι παλι! το αιμα που ειχα 1 εβδομαδα μετα την ωορρηξια (χωρις τεστ βεβαια για να ξερω ακριβως), τα καφε που δεν ηρθαν... δεν πειραζει! θα κανουμε οσα εχουμε να κανουμε και θα ερθει!!!!!!

θετικη σκεψη πανω απ ολα!!!!!!😁😁

ραφαελα μου οτι σε κανει να νιωθεις καλυτερα!!!!!❤️❤️❤️

δεδομενης της ταλαιπωριας που τραβηξες τωρα, ισως καλυτερα να το μεταθεσετε το γαμο για πιο μετα! και θα το χαρειτε περισσοτερο και δεν θα φορτωθεις με εξτρα αγχος και τρεξιμο.

συμφωνω μαζί σου!!!!😘

Κ εγώ περισσότερο λόγο της ταλαιπωρίας μου το σκέφτηκα…σε ευχαριστώ θα το σκεφτώ λίγο ακόμα κ θα αποφασίσω καλύτερα! Εξάλλου είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό το μωρό δεν έχει πρόβλημα με όνομα κτλ 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια, σας διαβάζω συνέχεια αλλά δεν είμαι σε διάθεση καθόλου να σας απαντήσω. Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά και κάνω και τον καραγκιόζη μπροστά στον γιο μου. Σήμερα έχω να πάω γιατρό αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι, ίσα ίσα νιώθω να μειώνονται τα συμπτώματα. Εκεί που είχα και πρησμένη λίγο κοιλιά από χθες είναι φλατ τελείως. Μακάρι να γίνει κάποιο θαύμα αλλά δεν το πιστεύω.

Κορίτσι μου μη δίνεις σημασία στα συμπτώματα εγώ ήμουν φλατ μέχρι κ την προηγούμενη βδομάδα τώρα έχω κοιλια κ δεν ξέρω αν είναι από την προγεστερονη ή επειδή οντως έτσι πρέπει να είναι σε αυτη την εβδομάδα!!! Είχα κ εγώ τα σκαμπανεβάσματα μου μια κοιλια με τυμπανισμό κ τις επόμενες μερες φλατ! Μια ενιωθα καλά μια είχα αναγούλες! Δεν πρέπει να τα λαμβάνουμε πολύ υπόψη μας τα συμπτώματα!!! αλλες δεν έχουν καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Έκανα κι εγώ το γάμο μου λίγο πριν κλείσω τους 8μηνες(πριν 3 εβδομάδες), πολιτικό κιόλας χωρίς πολλά πολλά. Απλά επειδή δε θα κάνουμε άλλον πήγαμε για φαγητό με τους συγγενείς, ήρθαν σπίτι διάφοροι κλπ. Το σεπτεμβρη που θα έχω γεννήσει λέμε να κάνουμε και ένα πάρτι για τους φίλους μας όπως μας αρέσει εμάς να γιορτάσουμε να πιω και να χορέψω κι εγώ. Και που δεν ειχε καμία σχέση με παραδοσιακό γάμο, με τις ετοιμασίες και με το πόσες ώρες καθόμουν έξω δυσκολεύτηκα. Μου συνενεπεσε και με τη φάση που έφτιαχνα το παιδικό δωμάτιο και με το baby shower. Και μετά την κούραση όλου αυτού άρχισα να έχω πολλές συσπάσεις (ενώ είχα πολύ εύκολη εγκυμοσύνη καθ όλη τη διάρκεια) και μου έδωσε ο γιατρός προγεστερονη, μαγνήσιο κι εντολές να κάθομαι μέχρι τώρα που έκλεισα 37 εβδομάδες για να μη γεννήσω λίγο πρόωρα. Κι έλεγα θα έχω πάει όλη την εγκυμοσύνη χωρίς τίποτα. Είναι δύσκολοι οι τελευταίοι μήνες 

Είναι δύσκολοι οντως κ μια τέτοια μερα που είσαι στο πόδι από μερες πριν κ ειδικά εκείνη την ημέρα δεν πρέπει να δείχνεις κουρασμένη… κ η αλήθεια φοβαμαι πολύ μην προκαλέσω πάλι το οτιδήποτε! Εξάλλου έχουμε κάνει πολιτικό πέρσι κ ‘μείς σαν εσένα μόνο οι γονεις μας κ τα αδέρφια μας όποτε ούτε θέμα έχουμε για το όνομα του μωρού!! 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

ραφαελα μου κι εγω το εχω ακουσει αυτο για τη λεμοναδα.. αλλα δεν θελω να το αφησω και στην τυχη γτ θα μου χαλασει πολυ η διαθεση αν αδιαθετησω και παντρευομαι. δεν θα το χαρω καθολου....

Αα για τον δικό σου γαμο λες;;; Νόμιζα για αυτόν στην Κύπρο! Εννοείται να παρεις χαπάκια κ εγώ θα έπαιρνα σιγά μην ήμουν με περίοδο να τρεχω να αλλάζω σερβιέτες με το νυφικό 😂😂😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Αχ τι ωραία τα έχεις ετοιμάσει όλα!!! Εμας το πρόβλημα είναι ότι το σπίτι θα μας το παραδώσει υποτίθεται Οκτώβρη αλλά λόγο κάποιων καθυστερήσεων μακάρι να μας το δώσουν αρχές Δεκέμβρη! Θα με φάει το άγχος που γενικά ετοιμάζομαι νωρις σαν εσένα κ το σπίτι θα ναι δεν θα ναι έτοιμο μέχρι τον Δεκέμβρη κ δεν ξέρω που θα βάλω τα πράγματα του μωρού!! Είπα να μην αγχώνομαι από τώρα αλλά είπα κ στον άντρα μου εγώ θέλω να γεννήσω κ να είμαι στο καινούργιο σπίτι σε αυτό που είμαστε τώρα δεν έχει χώρο για το παιδί! Να κόψουνε το κεφάλι τους να μας το παραδώσουν ως τα τέλη Νοέμβρη!!!! 
 

ταλαιπωρησε ακόμα με τους εμετούς βρε κορίτσι μου;; Εγώ ευτυχώς έχει πολύ καιρό να κάνω χτυπά ξύλο χαχαχα 

κ ο άντρας μου αυτά μου έλεγε ότι καλύτερα πιο μετά να έχουμε κ το μικρό μας παρανυφάκι…θα το σκεφτώ λίγο ακόμα κ θα αποφασίσω αλλά κλείνω προς την ακύρωση 

Κ εγώ περισσότερο λόγο της ταλαιπωρίας μου το σκέφτηκα…σε ευχαριστώ θα το σκεφτώ λίγο ακόμα κ θα αποφασίσω καλύτερα! Εξάλλου είμαστε παντρεμένοι με πολιτικό το μωρό δεν έχει πρόβλημα με όνομα κτλ 

 

Κορίτσι μου μη δίνεις σημασία στα συμπτώματα εγώ ήμουν φλατ μέχρι κ την προηγούμενη βδομάδα τώρα έχω κοιλια κ δεν ξέρω αν είναι από την προγεστερονη ή επειδή οντως έτσι πρέπει να είναι σε αυτη την εβδομάδα!!! Είχα κ εγώ τα σκαμπανεβάσματα μου μια κοιλια με τυμπανισμό κ τις επόμενες μερες φλατ! Μια ενιωθα καλά μια είχα αναγούλες! Δεν πρέπει να τα λαμβάνουμε πολύ υπόψη μας τα συμπτώματα!!! αλλες δεν έχουν καθόλου 

Κοίτα εμετό δεν κάνω. Αλλά αν κόψω το χάπι έχω ανακάτεμα γενικά αναγουλες. Και έτσι το παιρνω για να νιώσω καλά..

Το έχω καταφέρει ανά μέρα και τώρα θα προσπαθήσω ανα 2 μέρες. 

Ωχ καταλαβαίνω το άγχος σου και εγώ είμαι πολύ του προγράμματος και μπορώ να σε καταλάβω. Ναι κάντε κάτι να σας τον παραδώσουν όσο το δυνατόν νωρίτερα. Γιά να τακτοποιήσεις και τα πράγματα ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antonia2@Antonia2 όχι δεν μου είχε δώσει αντισύλληπτικα.. Τα primolut nor μου ειχε δώσει.. Αλλά δεν θυμάμαι πως μου είπε να τα πάρω 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Είναι δύσκολοι οντως κ μια τέτοια μερα που είσαι στο πόδι από μερες πριν κ ειδικά εκείνη την ημέρα δεν πρέπει να δείχνεις κουρασμένη… κ η αλήθεια φοβαμαι πολύ μην προκαλέσω πάλι το οτιδήποτε! Εξάλλου έχουμε κάνει πολιτικό πέρσι κ ‘μείς σαν εσένα μόνο οι γονεις μας κ τα αδέρφια μας όποτε ούτε θέμα έχουμε για το όνομα του μωρού!! 

 

Αα για τον δικό σου γαμο λες;;; Νόμιζα για αυτόν στην Κύπρο! Εννοείται να παρεις χαπάκια κ εγώ θα έπαιρνα σιγά μην ήμουν με περίοδο να τρεχω να αλλάζω σερβιέτες με το νυφικό 😂😂😂😂 

ναι για το δικο μας γαμο λεω... ενταξει, εννοειται οτι σπαζομαι που θα εχω περιοδο και στο γαμο στην κυπρο αλλα οκ! θα το αντεξω!!😅 τουλαχιστον στο δικο μας γαμο να το προλαβω γτ δεν θα την παλεψω....😡😇😆

στις πριν 49 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Antonia2@Antonia2 όχι δεν μου είχε δώσει αντισύλληπτικα.. Τα primolut nor μου ειχε δώσει.. Αλλά δεν θυμάμαι πως μου είπε να τα πάρω 😁

α δεν τα ξερω καθολου αυτα... ευχαριστω οπως και να εχει φιλη μου!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου από το πουθενά χωρίς πόνο εκτός αν την χθεσινή επαφή που πονούσα έπαθα ουρολοίμωξη και το θέμα είναι πως στο σκούπισμα μετά το έντονο τσούξιμο είχα αίμα … κ το θέμα είναι εδώ που είμαι δ μπορώ να βρω αντιβίωση …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η SUNY είπε:

Κορίτσια μου από το πουθενά χωρίς πόνο εκτός αν την χθεσινή επαφή που πονούσα έπαθα ουρολοίμωξη και το θέμα είναι πως στο σκούπισμα μετά το έντονο τσούξιμο είχα αίμα … κ το θέμα είναι εδώ που είμαι δ μπορώ να βρω αντιβίωση …

Ωχ περαστικά!!! Μου είχε συστήσει η @Raf123 d mannose (μανοζη) έτσι λέγεται είναι βιταμίνες και βοηθάνε πολύ στην ουρολοιμωξη... Αλλά με τόσο έντονα συμπτώματα πρέπει να βρεις γιατρό να σου γράψει αντιβίωση... Μην το αφήσεις γιατί μπορεί να χτυπήσει νεφρα!!! Έχω ταλεπωρηθει πολύ το τελευταίο τρίμηνο με ουρολοιμωξεις και ξέρω.. Περαστικά!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η SUNY είπε:

Κορίτσια μου από το πουθενά χωρίς πόνο εκτός αν την χθεσινή επαφή που πονούσα έπαθα ουρολοίμωξη και το θέμα είναι πως στο σκούπισμα μετά το έντονο τσούξιμο είχα αίμα … κ το θέμα είναι εδώ που είμαι δ μπορώ να βρω αντιβίωση …

Πιες ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα μέσα σε νερό. 

Απλά επειδή είναι αηδία να πιεις όλο αυτό το ποτήρι πάρε ενα μικρό του κρασιού και βάλε νερό και ένα κουταλάκι. Κατέβασε το σαν σφηνάκι μια και έξω. 

 

Εγώ είχα χρόνια υποτροπιάζουσα ουρολοίμωξη σπάνιας μορφής. Και μετά από πολλά φάρμακα και συνέδρια ουρολογων ( επειδή δεν το είχανε ξανά δει. Ήταν καθημερινό προβλημα και δεν περνούσε με κανένα φάρμακο) έγινα καλά με την σόδα που σου λέω 

Καθαρίζει όλο το ουροποιητικό. Πλέον αν τυχών νιώσω στο βάθος ότι πάω να πάθω πίνω γρήγορα το σφηνάκι και έχω να πάθω πολλά χρόνια ουρολοιμωξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Πιες ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα μέσα σε νερό. 

Απλά επειδή είναι αηδία να πιεις όλο αυτό το ποτήρι πάρε ενα μικρό του κρασιού και βάλε νερό και ένα κουταλάκι. Κατέβασε το σαν σφηνάκι μια και έξω. 

 

Εγώ είχα χρόνια υποτροπιάζουσα ουρολοίμωξη σπάνιας μορφής. Και μετά από πολλά φάρμακα και συνέδρια ουρολογων ( επειδή δεν το είχανε ξανά δει. Ήταν καθημερινό προβλημα και δεν περνούσε με κανένα φάρμακο) έγινα καλά με την σόδα που σου λέω 

Καθαρίζει όλο το ουροποιητικό. Πλέον αν τυχών νιώσω στο βάθος ότι πάω να πάθω πίνω γρήγορα το σφηνάκι και έχω να πάθω πολλά χρόνια ουρολοιμωξη

Θα το κάνω . Σε ευχαριστω παρά πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ωχ περαστικά!!! Μου είχε συστήσει η @Raf123 d mannose (μανοζη) έτσι λέγεται είναι βιταμίνες και βοηθάνε πολύ στην ουρολοιμωξη... Αλλά με τόσο έντονα συμπτώματα πρέπει να βρεις γιατρό να σου γράψει αντιβίωση... Μην το αφήσεις γιατί μπορεί να χτυπήσει νεφρα!!! Έχω ταλεπωρηθει πολύ το τελευταίο τρίμηνο με ουρολοιμωξεις και ξέρω.. Περαστικά!!!! 

Το ξέρω είναι ότι χειρότερο … πήρα τώρα τηλέφωνο το γιατρό να δω τι φάρμακο θα μ δώσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η SUNY είπε:

Το ξέρω είναι ότι χειρότερο … πήρα τώρα τηλέφωνο το γιατρό να δω τι φάρμακο θα μ δώσει 

Έτσι ξεκίνησα εγώ . Στα 19 μου έπαθα πρώτη φορά ουρολοίμωξη. Δεν ήξερα τι είναι. Μου έδωσε ο γιατρός ζιναντολ αυτή που δίνουν όλοι πάντα. Μου περνάει για λίγες μέρες. Μετά από λίγο παλι. Πάω κάνα καλλιέργεια αντιβιογραμμα και ακολούθησα σε ποια ήμουν ευαισθητη. Αυτό ξανά ερχόταν..για μήνες αυτό το πράγμα. Αντιβιογραμμα συνέχεια. Τελικά δεν με έπιανε καμία αντιβίωση.  2 χρόνια ταλαιπωρία με ουρολοίμωξη. Σε σημείο να έχω κάθε μέρα. Να μην μπορώ να πάρω κάτι. Με το που με έπιανε έπεφτα κάτω από τον πονο. Με έπιανε απότομα..σε μισή ώρα έβγαζα και αίμα. Τελικά κάνω κυστεοσκόπηση. Βλέπουν ότι έχει καταστραφεί μέσα το τοίχωμα της ουροδόχου από την συνεχής ουρολοιμωξη. Μου λένε θα βάζουμε με καθετήρα ένα φάρμακο που δεν γράφετε 80€ κάνει και αυτό θα το κρατάς 1 ώρα μετα θα ουρείς και αυτό θα φτιάξει πάλι τοίχωμα και θα γίνεις καλά. Μέχρι 4 φορές λέει θα βάλουμε το φάρμακο. 

Περιττό να σου πω ότι με εμένα δεν γινόταν τίποτα. Πάλι χάλια ήμουν. Γίνεται συνέδριο ουρολογων Αττικής επειδή ήταν σπάνιο και δεν το είχανε ξανά δει. Δεν κολλούσα από κάπου. Το προκαλούσε ο οργανισμός. Κάνω όχι 4.αλλα 8 στο συνολο τέτοιες δόσεις με καθετήρα. Μουφα τίποτα δεν έγινε. 

Ταλαιπωρία. Κλάμα.κουραση. ( να θέλω να πάω σε ένα γάμο σε ένα πάρτυ σε μια γιορτή , διακοπές και να μην μπορώ με τον φόβο ότι θα με πιάσει. Και όντως με έπιανε. ) 

Τελικά ένας γιατρός παλιακος 😝 με έκανε καλά. Κόψαμε σταδιακά τα φάρμακα και μου είπε να πίνω σόδα. ΣΩΘΗΚΑ αλήθεια. Πριν δεν έβρισκα νόημα να δω όμορφα την ζωή μου. Είχα κουραστεί. Και έτσι απαλαχθηκα σιγά σιγά με σόδες. 

Πλέον έχω. 6 χρόνια που δεν έχω ξανά πάρει φαραμκο..όταν νιώσω έστω και στο βάθος τσούξιμο ( σπάνια. 1 φορά στο τρίμηνο ) πίνω σόδα και φεύγει πριν να έρθει 😻😻😻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Έτσι ξεκίνησα εγώ . Στα 19 μου έπαθα πρώτη φορά ουρολοίμωξη. Δεν ήξερα τι είναι. Μου έδωσε ο γιατρός ζιναντολ αυτή που δίνουν όλοι πάντα. Μου περνάει για λίγες μέρες. Μετά από λίγο παλι. Πάω κάνα καλλιέργεια αντιβιογραμμα και ακολούθησα σε ποια ήμουν ευαισθητη. Αυτό ξανά ερχόταν..για μήνες αυτό το πράγμα. Αντιβιογραμμα συνέχεια. Τελικά δεν με έπιανε καμία αντιβίωση.  2 χρόνια ταλαιπωρία με ουρολοίμωξη. Σε σημείο να έχω κάθε μέρα. Να μην μπορώ να πάρω κάτι. Με το που με έπιανε έπεφτα κάτω από τον πονο. Με έπιανε απότομα..σε μισή ώρα έβγαζα και αίμα. Τελικά κάνω κυστεοσκόπηση. Βλέπουν ότι έχει καταστραφεί μέσα το τοίχωμα της ουροδόχου από την συνεχής ουρολοιμωξη. Μου λένε θα βάζουμε με καθετήρα ένα φάρμακο που δεν γράφετε 80€ κάνει και αυτό θα το κρατάς 1 ώρα μετα θα ουρείς και αυτό θα φτιάξει πάλι τοίχωμα και θα γίνεις καλά. Μέχρι 4 φορές λέει θα βάλουμε το φάρμακο. 

Περιττό να σου πω ότι με εμένα δεν γινόταν τίποτα. Πάλι χάλια ήμουν. Γίνεται συνέδριο ουρολογων Αττικής επειδή ήταν σπάνιο και δεν το είχανε ξανά δει. Δεν κολλούσα από κάπου. Το προκαλούσε ο οργανισμός. Κάνω όχι 4.αλλα 8 στο συνολο τέτοιες δόσεις με καθετήρα. Μουφα τίποτα δεν έγινε. 

Ταλαιπωρία. Κλάμα.κουραση. ( να θέλω να πάω σε ένα γάμο σε ένα πάρτυ σε μια γιορτή , διακοπές και να μην μπορώ με τον φόβο ότι θα με πιάσει. Και όντως με έπιανε. ) 

Τελικά ένας γιατρός παλιακος 😝 με έκανε καλά. Κόψαμε σταδιακά τα φάρμακα και μου είπε να πίνω σόδα. ΣΩΘΗΚΑ αλήθεια. Πριν δεν έβρισκα νόημα να δω όμορφα την ζωή μου. Είχα κουραστεί. Και έτσι απαλαχθηκα σιγά σιγά με σόδες. 

Πλέον έχω. 6 χρόνια που δεν έχω ξανά πάρει φαραμκο..όταν νιώσω έστω και στο βάθος τσούξιμο ( σπάνια. 1 φορά στο τρίμηνο ) πίνω σόδα και φεύγει πριν να έρθει 😻😻😻

Πωπω ταλαιπωρία!!! Βασικά ήσουν ανθεκτική στις αντιβίωσεις μάλλον κ συνεχώς υποτροπίαζε!!! Γενικά όταν παίρνουμε αντιβιωσεις ειδικά για ουρολοίμωξη μετά οποσδηποτε πρέπει να πάρουμε κάτι για πρόληψη για τυχόν υπολείμματα μικροβιου που παραμένουν στα τοιχώματα!! Για αυτό είτε σόδα είτε d mannose τουλάχιστον για 10 μερες μετά την αντιβίωση θα βοηθήσει να αποβάλεις τυχόν μικρόβιο που έμεινε προσκολλημένο στο τοίχωμα της ουροδόχου κύστης!!! Εγώ δεν έπαθα ποτέ ουρολοίμωξη τώρα στην εγκυμοσύνη έπαθα αλλά δεν είχα συμπτώματα ευτυχως! Έπαιρνα την αντιβίωση για μια εβδομάδα αλλά ταυτόχρονα έπαιρνα και 2 χαπάκια d mannose! Κ τα συνέχισα και για αλλες 5 μερες βέβαια είχα καθαρίσει από το μικρόβιο αλλά το πήρα προληπτικά λεω μήπως δεν έδειξε…κ εννοείται προβιοτικά πάντα με αντιβίωση!! Εγώ τώρα δε παιρνω αλλά μολις την σταματήσω θα πάρω για 2 μηνες σίγουρα προβιοτικό να καλύψει όλη αυτή την αντιβίωση που πήρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η SUNY είπε:

Το ξέρω είναι ότι χειρότερο … πήρα τώρα τηλέφωνο το γιατρό να δω τι φάρμακο θα μ δώσει 

Κορίτσι μου μετά όταν τελειώσεις με την αντιβίωση πάρε ένα πακέτο d mannose πραγματικά θα σε βοηθήσει παρά πολύ. Αν θέλεις οδηγίες χρήσης πολυ ευχαρίστως να σου πω!! 
 

κορίτσια παθιάζομαι για το d mannose χαχαχα είναι από τα αγαπημένα μου προϊόντα και το πιστεύω πολύ και χαίρομαι που είναι πρώτο σε πωλήσεις στην Κύπρο στην κατηγορία του και χαίρομαι που εγώ το προωθώ!!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...