Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ’ ένα στέφανο του Μάη Όλη η άνοιξη χωράει. Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια, οι χοροί και τα τραγούδια στα χρυσά του ήλιου καφάσια ωριμάζουν τα κεράσια. 🍒 Τα Μαγιατικα μωράκια στις κοιλίτσες μας ας τρυπωσουν 🤰🧚‍♂️🧚❣️👣


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σας γράφω τα νέα μου. Η μικρή στην 28η εβδομάδα είναι καλά. Αρρώστησε ο πεθερός μου με covid και φυσικά η καλή μου πεθερά ενημέρωσε τον άντρα μου να τον πάει στον γιατρό, να τον πάει για μοριακό (όλα αυτά 5 λεπτά απόσταση από το σπίτι τους), να του κάνει self test... Ε φυσικά κόλλησε και ο δικός μου... Μας ευχήθηκε καλή δύναμη η πεθερούλα μου και να απομωνονωμαστε σε άλλα δωμάτια στο τεράστιο 58 τμ σπίτι μας... και βοήθεια μας. Τον πεθερό μου ευτυχώς δεν μας τον έστειλε και αυτόν σπίτι μας. Εγώ έκανα μοριακό, βγήκα αρνητική και είμαι όλη μέρα με μάσκα και γάντια να φτιάχνω τσάγια και σούπες. Ευτυχώς ο σύζυγος το περνάει ελαφρα με πονόλαιμο. Η πεθερούλα μου φυσικά δεν πάει για μοριακό, περιμένει να την πάει ο γιος της από Δευτέρα να μη στρεσαρεται άδικα από τώρα... Και περιμένει μετά ο άντρας μου αυτή να βοηθήσει με το μωρό αν γεννηθεί... Καλά κρατάω και τη μαμά μου από Αθήνα να μη τους πάρει τηλέφωνο στα πεθερικά και τους τα χώσει για την  "ευαισθησία" τους... 

Μα πραγματικα παει καλα η γυναικα;;;;; κι ο αντρας σου;; δεν σεβεται κανεις την κατασταση σου;;; εχω τρελαθει κ με τους δυο! Να μην κρατας καθολου τη μαμα σου!! Καποιος πρεπει ν τους βαλει στη θεση τους!!!

Απ την αλλη στεναχωριρμαι τοσο με την πιεση κ το αγχος που τραβας. Υπομονη για την κορουλα σου!! Κ μετακομιστε καπου ΜΑΚΡΥΑΑΑΑ!!!

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Πρώτον πριν αρχίσω τα καντήλια για την πεθερα θα σου θυμωσω εσένα..  μην ξαναπείς αν γεννηθεί το μωρο.. κοντά είσαι.. ουτε θα καταλάβεις ποτε θα το κρατάς αγκαλιά.. 

Πάμε στην πεθερα.. πόσο αναίσθητη και ηλιθια μπορεί να είναι;;;; ;;;  στέκει καλα;;;;;;; αντί μόλις το έμαθε για τον κοβιτ να σας έλεγε μην πατήσετε σπίτι μέχρι να είμαστε σίγουροι ότι το ξεπέρασε ήθελε ο γιος της να πάρει τον πατέρα του;;;;;;; δεν μου επιτρέπει η αξιοπρέπεια μου να πω χειρότερα δημόσια... αλλά κορίτσι μου φταίει και ο αντρας .. που να κτυπιοταν η μάνα του έπρεπε να της έλεγε δεν έρχομαι.. η γυναίκα μου είναι έγκυος.. άποψη μου βέβαια με αγάπη ❤️

Συμφωνω σε ολα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Lacostaki μάλλον θα εννοεις τη λήψη τροφοβλάστη λέγοντας αμνιοπαρακέντηση γιατί η τελευταία γίνεται μετά την 20η εβδομάδα ενώ η λήψη μετά την 11η. Μοιάζουν σαν τεχνικές απλά η λήψη έχει μεγαλύτερα ποσοστά κινδύνου αποβολής, γι αυτό κ πολλές γυναίκες επιλέγουν να κάνουν nipt test.

Εγώ ως αμνιοπαρακεντιση την ξέρω αλλά νομιζω οτι ειναι η λήψη τροφοβλαστησης που λες ναι οι περισσότεροι γιατροί πλέον προτείνουν το nipt test επειδή δεν ενέχει κινδύνους είναι πιο ακριβή εξέταση αλλά κι εγώ προσωπικά όταν έρθει η ώρα αυτή θα  προτιμισω δεν θα διακυνδινεψω με την ληψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου κσλημερα!!!! Να εχετε μια ομορφη κυριακη!!!! @Raf123μου θελω κι εγω να το κσνω αυτο!!! Βεβαια φοβσμαι κιολας μηπως ο σταυρος δεν κουνηθει καθολου...😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Πριν χρόνια που μου το είχε κάνει η μαμά μιας φίλης μου η οποία υποτίθεται ότι έπεφτε πάντα μέσα μου είχε βγάλει 3 παιδιά ένα αγόρι και δύο κορίτσια και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε ένα από δω και πέρα και να ήθελα να κάνω 3 παιδιά δεν προλαβαίνω

Χαχαχα μπορεί να είναι τρίδυμα 😉😉😉😉💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια μου κσλημερα!!!! Να εχετε μια ομορφη κυριακη!!!! @Raf123μου θελω κι εγω να το κσνω αυτο!!! Βεβαια φοβσμαι κιολας μηπως ο σταυρος δεν κουνηθει καθολου...😕

Έλα βρε βλακείες θα κουνηθεί μια χαρά :) κ του άντρα μ βγήκε το ίδιο με Εμένα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Χαχαχα μπορεί να είναι τρίδυμα 😉😉😉😉💕

Ο Χριστός και η μάνα του τα βουνά θα πάρω αν είναι τριδυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Εγώ ως αμνιοπαρακεντιση την ξέρω αλλά νομιζω οτι ειναι η λήψη τροφοβλαστησης που λες ναι οι περισσότεροι γιατροί πλέον προτείνουν το nipt test επειδή δεν ενέχει κινδύνους είναι πιο ακριβή εξέταση αλλά κι εγώ προσωπικά όταν έρθει η ώρα αυτή θα  προτιμισω δεν θα διακυνδινεψω με την ληψη

Κ η λήψη είναι στα 600-700€ μη νομίζεις. Απλά στα σύνδρομα βγαίνουν τα αποτελέσματα σε 1-2 εργάσιμες. Εγώ λόγω του στίγματος είμαι αναγκασμένη να κάνω πάντα λήψη αλλά πολυ πιθανό αν ήθελα μόνο τα σύνδρομα θα έκανα  nipt.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου 1500 μαζί με την αμοιβή του γιατρού;

Καλημέρα!

Ναι δεν πλήρωσε κάτι έξτρα τον γιατρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κ η λήψη είναι στα 600-700€ μη νομίζεις. Απλά στα σύνδρομα βγαίνουν τα αποτελέσματα σε 1-2 εργάσιμες. Εγώ λόγω του στίγματος είμαι αναγκασμένη να κάνω πάντα λήψη αλλά πολυ πιθανό αν ήθελα μόνο τα σύνδρομα θα έκανα  nipt.

Έχει κ ο άντρας σου το στίγμα για αυτό πρέπει να παρεις λήψη;; Έχω κ εγώ το στίγμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κ η λήψη είναι στα 600-700€ μη νομίζεις. Απλά στα σύνδρομα βγαίνουν τα αποτελέσματα σε 1-2 εργάσιμες. Εγώ λόγω του στίγματος είμαι αναγκασμένη να κάνω πάντα λήψη αλλά πολυ πιθανό αν ήθελα μόνο τα σύνδρομα θα έκανα  nipt.

Όχι στην αδελφή μου που έκανε nipit μετά από καμιά εβδομάδα βγήκαν τα αποτελέσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Καλημέρα!

Ναι δεν πλήρωσε κάτι έξτρα τον γιατρό

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις είχε δικό της γιατρό και απλά δεν της ζήτησε λεφτά ή έτσι κι αλλιώς δεν ζητάνε οι γιατροί κάτι γιατί εγώ για δημοσιο έχω πει αρχικά αλλά αν μου ζητήσει κανένα χιλιάρικο φακελάκι ο γιατρός και στο Μητέρα είναι 1500 όλα θα το κοιτάξω κι εκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Έχει κ ο άντρας σου το στίγμα για αυτό πρέπει να παρεις λήψη;; Έχω κ εγώ το στίγμα 

Ναι έχουμε κ οι δύο. Αν έχει μόνο ο ένας δεν υπάρχει θέμα. Απλά εμείς είμαστε άτυχοι στο ότι πιάνουμε εύκολα φυσιολογικά, αλλά δεν μας θέλει με τίποτα η εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Να σε ρωτήσω αν ξέρεις είχε δικό της γιατρό και απλά δεν της ζήτησε λεφτά ή έτσι κι αλλιώς δεν ζητάνε οι γιατροί κάτι γιατί εγώ για δημοσιο έχω πει αρχικά αλλά αν μου ζητήσει κανένα χιλιάρικο φακελάκι ο γιατρός και στο Μητέρα είναι 1500 όλα θα το κοιτάξω κι εκει

Όχι είναι όλα μέσα. Για να καταλάβεις την είχα στείλει στην γιατρό μου αρχικά για να ξεκινήσει να ψάχνει, την καθοδήγησε σε εξωσωματικό στο Μητέρα, που την ανέλαβε από εκεί κ πέρα και ότι πλήρωσε ήταν αυτά που σου είπα τίποτα παραπάνω, δηλαδή εκείνος πληρώθηκε μέσω του Μητέρα για την διαδικασία. Και η γιατρός μου ήταν πάντα μαζί στη διαδικασία, αλλά δεν πήρε ποτέ τίποτα παραπάνω και μετά συνέχισε μαζι της και την είχε στη γέννα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Όχι στην αδελφή μου που έκανε nipit μετά από καμιά εβδομάδα βγήκαν τα αποτελέσματα

Σε μια βδομάδα;;;  wow! Σου λένε 2 ως διάστημα κ όλοι κάνουν 3...εμένα έκανε 1 μήνα! Τυχερή ήταν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Όχι είναι όλα μέσα. Για να καταλάβεις την είχα στείλει στην γιατρό μου αρχικά για να ξεκινήσει να ψάχνει, την καθοδήγησε σε εξωσωματικό στο Μητέρα, που την ανέλαβε από εκεί κ πέρα και ότι πλήρωσε ήταν αυτά που σου είπα τίποτα παραπάνω, δηλαδή εκείνος πληρώθηκε μέσω του Μητέρα για την διαδικασία. Και η γιατρός μου ήταν πάντα μαζί στη διαδικασία, αλλά δεν πήρε ποτέ τίποτα παραπάνω και μετά συνέχισε μαζι της και την είχε στη γέννα 

Να υποθέσω ότι για την γέννα ήταν αλλά τα λεφτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα επειδή είσαι άνω τον 35 ή το nipt test θα κάνεις ή αμνιοπαρακεντιση το θέμα είναι τι θα σου προτείνει η γιατρός σου

Να φτάσω με το καλό ως εκεί και ότι μου πει θα κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Εγώ ως αμνιοπαρακεντιση την ξέρω αλλά νομιζω οτι ειναι η λήψη τροφοβλαστησης που λες ναι οι περισσότεροι γιατροί πλέον προτείνουν το nipt test επειδή δεν ενέχει κινδύνους είναι πιο ακριβή εξέταση αλλά κι εγώ προσωπικά όταν έρθει η ώρα αυτή θα  προτιμισω δεν θα διακυνδινεψω με την ληψη

Και εγώ αν με βάλει να επιλέξω εννοείται ότι την nipt θα προτιμήσω και ας στοιχίζει..αφου το ξέρω θα βάζω από τωρα στην άκρη.. 

Ασχετο αλλα ο Δρ Φίλιππος Πατσαλη είναι και συγγενής μου.. όχι ότι παίζει ρόλο αλλά χαίρομαι που ένας ελληνοκυπριος είναι πίσω από αυτή την σημαντική εξέταση.. έχουμε και στην Κύπρο και Ελλάδα φοβερούς επιστήμονες 

Screenshot_20220529-154653_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Να φτάσω με το καλό ως εκεί και ότι μου πει θα κάνω 

Nantia moy μην αγχωνεσαι απο τωρα. Καταρχην αυτο το "ανω των 35 κανεις αμνιο" επαιζε τη δεκαετια του 80 + 90 οταν οι υπερηχοι ηταν πολυυυ πισω. Πλεον η αυχενικη εχει φτασει σε αλλα επιπεδα (αλλος ενας ελληνοκυπριος κ εκει που την ανακαλυψε - ο Νικολαϊδης) και μονο αν σου βγαλει καποια περιεργη ενδειξη κανεις αμνιο. Εγω ημουν 37 κ δεν μου ζητησαν τπτ, ουτε νιπτ. Εγω το εκανα απο δικη μου επιθυμια για να ειμαι σιγουρη. Οπότε για μενα το σημαντικο ειναι να πας σε ειδικευμενο εμβρυομητρικο για την αυχενικη, τα αλλα μπορει να ειναι εντελως περιττά! Ειναι πιστοποιημενοι κ συνηθως εχουν ειδικευτει στο γιατρο που σου λεω (στο Λονδινο). Αν εχει τοσους στην ελλαδα, στην κυπρο που ειναι κ η πατριδα του θα εχει σιγουρα! Με το καλο σου ευχομαι και με ηρεμια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Ναι έχουμε κ οι δύο. Αν έχει μόνο ο ένας δεν υπάρχει θέμα. Απλά εμείς είμαστε άτυχοι στο ότι πιάνουμε εύκολα φυσιολογικά, αλλά δεν μας θέλει με τίποτα η εξωσωματική.

Αα κατάλαβα…ναι έχω μόνο εγώ ευτυχως! Δλδ δοκιμάσατε κ εξωσωματική; Κ απέτυχε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Nantia moy μην αγχωνεσαι απο τωρα. Καταρχην αυτο το "ανω των 35 κανεις αμνιο" επαιζε τη δεκαετια του 80 + 90 οταν οι υπερηχοι ηταν πολυυυ πισω. Πλεον η αυχενικη εχει φτασει σε αλλα επιπεδα (αλλος ενας ελληνοκυπριος κ εκει που την ανακαλυψε - ο Νικολαϊδης) και μονο αν σου βγαλει καποια περιεργη ενδειξη κανεις αμνιο. Εγω ημουν 37 κ δεν μου ζητησαν τπτ, ουτε νιπτ. Εγω το εκανα απο δικη μου επιθυμια για να ειμαι σιγουρη. Οπότε για μενα το σημαντικο ειναι να πας σε ειδικευμενο εμβρυομητρικο για την αυχενικη, τα αλλα μπορει να ειναι εντελως περιττά! Ειναι πιστοποιημενοι κ συνηθως εχουν ειδικευτει στο γιατρο που σου λεω (στο Λονδινο). Αν εχει τοσους στην ελλαδα, στην κυπρο που ειναι κ η πατριδα του θα εχει σιγουρα! Με το καλο σου ευχομαι και με ηρεμια!

Συμφωνώ μαζί σου!! Μόνο σε περίπτωση που δει κάτι περίεργο θα το ζητήσουν ακόμα κ σε μικρότερες ηλικίες!! Εγώ έκλεισα αυχενική σε κοπέλα που δούλευε στο Λονδίνο μαζί του!! Είναι εξαιρετική θεωρώ κ όταν με το καλό έρθει κ η σειρά της @Nandia-εννοειται θα της δώσω το τηλ της!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Συμφωνώ μαζί σου!! Μόνο σε περίπτωση που δει κάτι περίεργο θα το ζητήσουν ακόμα κ σε μικρότερες ηλικίες!! Εγώ έκλεισα αυχενική σε κοπέλα που δούλευε στο Λονδίνο μαζί του!! Είναι εξαιρετική θεωρώ κ όταν με το καλό έρθει κ η σειρά της @Nandia-εννοειται θα της δώσω το τηλ της!! 

Στην αδερφή μου τι ζήτησαν παρόλο ότι η αυχενική βγήκε τέλεια αλλά υποθέτω ότι ήταν απλά και μόνο λόγω ηλικίας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Συμφωνώ μαζί σου!! Μόνο σε περίπτωση που δει κάτι περίεργο θα το ζητήσουν ακόμα κ σε μικρότερες ηλικίες!! Εγώ έκλεισα αυχενική σε κοπέλα που δούλευε στο Λονδίνο μαζί του!! Είναι εξαιρετική θεωρώ κ όταν με το καλό έρθει κ η σειρά της @Nandia-εννοειται θα της δώσω το τηλ της!! 

Ναι έχεις δίκιο! Αν έχεις ένδειξη το ψάχνουν ασχέτως ηλικίας, απλά το τόνισα για να μη νομίζει η Ναντια ότι θα το κάνει σονι και ντε. 

@Lacostaki  δεν ξέρω γιατί της το ζήτησαν της αδερφής σου , ίσως είχε οριακές  τιμές κάπου. Καλώς κακώς στα 43 με 44 ξεκινας από ηδη υψηλα νούμερα οπότε πάντα είσαι οριακά. Άλλο η. @Nandia-  στα 38...άλλες εντελώς οι πιθανότητες. Πάντως καλύτερα έτσι έχει το κεφάλι της πιο ήσυχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Αα κατάλαβα…ναι έχω μόνο εγώ ευτυχως! Δλδ δοκιμάσατε κ εξωσωματική; Κ απέτυχε; 

Ναι την πρώτη πριν 4 χρόνια. Δεν έπιασε καμία από τις 6 υγιή βλαστοκύστες που είχα. Ευτυχώς μετά έκανα φυσιολογικά το αγοράκι μου, αλλά δεν μου έρχεται το δεύτερο έχοντας διακόψει ήδη δυο εγκυμοσύνες λόγω μεσογειακής αναιμίας, αλλά κάνοντας κ δεύτερη εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Ναι έχεις δίκιο! Αν έχεις ένδειξη το ψάχνουν ασχέτως ηλικίας, απλά το τόνισα για να μη νομίζει η Ναντια ότι θα το κάνει σονι και ντε. 

@Lacostaki  δεν ξέρω γιατί της το ζήτησαν της αδερφής σου , ίσως είχε οριακές  τιμές κάπου. Καλώς κακώς στα 43 με 44 ξεκινας από ηδη υψηλα νούμερα οπότε πάντα είσαι οριακά. Άλλο η. @Nandia-  στα 38...άλλες εντελώς οι πιθανότητες. Πάντως καλύτερα έτσι έχει το κεφάλι της πιο ήσυχο. 

Ναι θα συμφωνήσω απόλυτα η αυχενική της βγήκε τέλεια αλλά στα 43 προς 44 θεωρώ ότι αυτή η εξέταση είναι αναγκαία δεν παίζουμε με τέτοια πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...