Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πίεση για θηλασμό


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα σας.

Για όσες δεν έχουμε συστηθεί είμαι η Χριστίνα και ενώ ένα 29 ημερών αγοράκι.

Κάνουμε από την αρχή μικτή διατροφή καθώς ο μπέμπης είναι αρκετά λαίμαργος.

Ο παιδίατρος μου μας έχει αναλάβει είναι πολύ υποστηρικτικός σε αυτό το θέμα, είναι υπέρ του "Η μαμά να είναι καλά και το μωρό θα είναι χαρούμενο"

Παράλληλα συζητώντας με μια φίλη μου όπου θηλάζει αποκλειστικά ,μου πρότεινε να μπω σε ένα group μαμάδων που είναι μάχιμες του θηλασμού. Διάβασα ορισμένες συζητήσεις τους και καταλαβα ότι το σκέπτικο τους είναι ότι: "Εφόσον επέλεξες να κάνεις μωρό είσαι υπεύθυνη να το θρέψεις σωστά (αποκλειστικό θηλασμό και μόνο)"

Δεν υπάρχει επιλογή στην μαμά για να μπορέσει να βρεί λίγο χρόνο ξεκούρασης, είναι ευθύνη της.

Εν τέλει το συγκεκριμένο group με προβλημάτισε παρά με βοήθησε.

Νιώθω ότι κάνω αυτό που μπορώ χωρίς τύψεις ακόμη και με μεικτή διατροφή. Βλέπω το μωρό μου χορτατο και να μου χαμογελάει και αυτό με γεμίζει.

Εσείς τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cherryb90 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα σας.

Για όσες δεν έχουμε συστηθεί είμαι η Χριστίνα και ενώ ένα 29 ημερών αγοράκι.

Κάνουμε από την αρχή μικτή διατροφή καθώς ο μπέμπης είναι αρκετά λαίμαργος.

Ο παιδίατρος μου μας έχει αναλάβει είναι πολύ υποστηρικτικός σε αυτό το θέμα, είναι υπέρ του "Η μαμά να είναι καλά και το μωρό θα είναι χαρούμενο"

Παράλληλα συζητώντας με μια φίλη μου όπου θηλάζει αποκλειστικά ,μου πρότεινε να μπω σε ένα group μαμάδων που είναι μάχιμες του θηλασμού. Διάβασα ορισμένες συζητήσεις τους και καταλαβα ότι το σκέπτικο τους είναι ότι: "Εφόσον επέλεξες να κάνεις μωρό είσαι υπεύθυνη να το θρέψεις σωστά (αποκλειστικό θηλασμό και μόνο)"

Δεν υπάρχει επιλογή στην μαμά για να μπορέσει να βρεί λίγο χρόνο ξεκούρασης, είναι ευθύνη της.

Εν τέλει το συγκεκριμένο group με προβλημάτισε παρά με βοήθησε.

Νιώθω ότι κάνω αυτό που μπορώ χωρίς τύψεις ακόμη και με μεικτή διατροφή. Βλέπω το μωρό μου χορτατο και να μου χαμογελάει και αυτό με γεμίζει.

Εσείς τι γνώμη έχετε πάνω σε αυτό?

Αχ να σου πω κατι...; Δεν τις αντεχω αυτες τις φανατικα υπερμαχες του θηλασμου! Οριστε το ειπα!!!

Ετσι μου εκαναν κι εμενα πλυση εγκεφαλου που ημουν θετικη απο την αρχη οτι ηθελα να θηλασω και οταν γεννησα το γαλα δεν του εφτανε κι αντι να εχω υποστηριξη απο τον κοινωνικο περιγυρο,με εκαναν να νιωθω οτι εγω το κανω λαθος!! Το μωρο να ουρλιαζει απο πεινα,εγω να ουρλιαζω απο πονο στις θηλες,εεε να παει στα κομματια το εκανα συνδιαστικα ξενο και δικο μου κι ημασταν ολοι καλα!!!

Ωραιος ο θηλασμος και θελει πολυ υπομονη και προσπαθεια να εδραιωθει,αλλα πρεπει επιτελους να καταλαβουν οτι τυχαινουν και απροοπτα και να μην κανουν να νιωθει καμια μαμα ασχημα!!

Στο κατω κατω μπορει να ειναι καθαρα επιλογη σου να μην θηλασεις,δεν αφηνεις το μωρο νηστικο!! Μην ακους κανεναν γιατι οι πολυ φανατικες αποψεις μονο κακο κανουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@cherryb90 @Sofia86 Εγώ κορίτσια θήλασα αποκλειστικά αλλά συμφωνώ! Φτάνει με την πίεση. Ποια θήλασε, ποια έμεινε έγκυος εύκολα, ποια γέννησε φυσιολογικά κ χωρίς επισκληριδιο κ γενικά ένα μόνιμο πεδίο μάχης.

Όσο για τα γκρουπ αυτά δίνουν βοήθεια είναι η αλήθεια κ συμβουλές αλλά είναι πολύ πειστικές συνήθως. Κ μετά αρχίζει, γιατί να σταματήσεις στο χρόνο; τράβα το όσο θέλει το παιδί... Αν δεν πάει το παιδί 5 6 ετών δε σου λένε σταμάτα! 

Πάντως Ο θηλασμός είναι το καλύτερο, ισχύει, κ το λέω εγώ που έκανα 40 μερες μικτό κ κάθε μέρα Ελεγα θα κόψω το θηλασμό γιατί με κουράζε κ με επνιγε... Όταν όμως εδραιώθηκε η μικρή μου έκανε ένα τσαφ κ δεν ξαναπήρε το μπουκάλι ποτέ. Έφτυνε το ξένο γάλα με αηδία... Οπότε το γύρισε μόνη της σε αποκλειστικά θηλασμό. Είδα όσα λένε, το ελαφρύ γάλα που το κρατάει πιο ξύπνιο κ ενεργητικό, τα αντισώματα κλπ κλπ ΑΛΛΑ έλεος αν δεν αντέχεις, δεν αντέχεις κ τέλος. 

Κάνε όπως νιώθεις καλύτερα κ το μωρό θα σε οδηγήσει κ αυτό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

@cherryb90 @Sofia86 Εγώ κορίτσια θήλασα αποκλειστικά αλλά συμφωνώ! Φτάνει με την πίεση. Ποια θήλασε, ποια έμεινε έγκυος εύκολα, ποια γέννησε φυσιολογικά κ χωρίς επισκληριδιο κ γενικά ένα μόνιμο πεδίο μάχης.

Όσο για τα γκρουπ αυτά δίνουν βοήθεια είναι η αλήθεια κ συμβουλές αλλά είναι πολύ πειστικές συνήθως. Κ μετά αρχίζει, γιατί να σταματήσεις στο χρόνο; τράβα το όσο θέλει το παιδί... Αν δεν πάει το παιδί 5 6 ετών δε σου λένε σταμάτα! 

Πάντως Ο θηλασμός είναι το καλύτερο, ισχύει, κ το λέω εγώ που έκανα 40 μερες μικτό κ κάθε μέρα Ελεγα θα κόψω το θηλασμό γιατί με κουράζε κ με επνιγε... Όταν όμως εδραιώθηκε η μικρή μου έκανε ένα τσαφ κ δεν ξαναπήρε το μπουκάλι ποτέ. Έφτυνε το ξένο γάλα με αηδία... Οπότε το γύρισε μόνη της σε αποκλειστικά θηλασμό. Είδα όσα λένε, το ελαφρύ γάλα που το κρατάει πιο ξύπνιο κ ενεργητικό, τα αντισώματα κλπ κλπ ΑΛΛΑ έλεος αν δεν αντέχεις, δεν αντέχεις κ τέλος. 

Κάνε όπως νιώθεις καλύτερα κ το μωρό θα σε οδηγήσει κ αυτό... 

Ετσι ειναι...Υπαρχει ενας ψυχολογικος πολεμος φοβερος και αδυνατω να καταλαβω γιατι!!Εχεις πολυ δικιο,ειναι μερικες που το πανε σε αλλο ακρο και περα απο τον θηλασμο,ακομα και στον τροπο που θα γεννησει μια κοπελα!Λες και σε κανει λιγοτερο ή περισσοτερο μανα το πως θα γεννησεις ή πως θα ταισεις το μωρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia86 @TokyoΑχ κορίτσια χαίρομαι απίστευτα που απαντήσατε.

Το τι κόμπλεξ που δημιούργησαν δεν περιγράφεται. Ένιωσα άχρηστη, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά.

Χθές έβλεπα ένα σχόλιο μιας μαμάς που "τόλμησε" να ζητήσει συμβουλές για να αποθυλάσει στους 11 μήνες και όχι στον χρόνο και αντί να της δώσουν συμβουλές για να το κάνει της έγραφαν "Κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμη"

Που δεν ξέρεις καν τι μπορεί να τραβάει αυτή η μαμά, ή ότι δεν αντέχει άλλο. 

Και σκεφτόμουν, τι ζόρι τραβάνε κάποιες μαμάδες επειδή έπεσαν στην παγίδα της πίεσης που ασκούν τρίτα πρόσωπα.

Χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το μητρικό γάλα είναι ότι καλύτερο για την σίτιση του μωρού.

Ως μαμά  βέβαια, εχω σκεφτεί να περάσουν οι κολικοί που μας ταλαιπωρούν αυτό το διάστημα και να αποθυλάσω. Σίγουρα μπορώ παραπάνω με πίεση, αλλά δεν θα είμαι εγώ καλά.

Μπορεί να ακουστεί εγωιστικό αυτό, ότι σκέφτομαι τον εαυτό μου, αλλά δεν μπορώ να βρώ μια μέση λύση.

Αν στις 40 μέρες γίνει ένα μαγικό που ο μπέμπης να χορταινει σε 10 λεπτά μόνο από τον θηλασμό, τι να πω.

Σοφία ποσό καιρό έκανες μεικτή διατροφή?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η cherryb90 είπε:

@Sofia86 @TokyoΑχ κορίτσια χαίρομαι απίστευτα που απαντήσατε.

Το τι κόμπλεξ που δημιούργησαν δεν περιγράφεται. Ένιωσα άχρηστη, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά.

Χθές έβλεπα ένα σχόλιο μιας μαμάς που "τόλμησε" να ζητήσει συμβουλές για να αποθυλάσει στους 11 μήνες και όχι στον χρόνο και αντί να της δώσουν συμβουλές για να το κάνει της έγραφαν "Κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμη"

Που δεν ξέρεις καν τι μπορεί να τραβάει αυτή η μαμά, ή ότι δεν αντέχει άλλο. 

Και σκεφτόμουν, τι ζόρι τραβάνε κάποιες μαμάδες επειδή έπεσαν στην παγίδα της πίεσης που ασκούν τρίτα πρόσωπα.

Χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το μητρικό γάλα είναι ότι καλύτερο για την σίτιση του μωρού.

Ως μαμά  βέβαια, εχω σκεφτεί να περάσουν οι κολικοί που μας ταλαιπωρούν αυτό το διάστημα και να αποθυλάσω. Σίγουρα μπορώ παραπάνω με πίεση, αλλά δεν θα είμαι εγώ καλά.

Μπορεί να ακουστεί εγωιστικό αυτό, ότι σκέφτομαι τον εαυτό μου, αλλά δεν μπορώ να βρώ μια μέση λύση.

Αν στις 40 μέρες γίνει ένα μαγικό που ο μπέμπης να χορταινει σε 10 λεπτά μόνο από τον θηλασμό, τι να πω.

Σοφία ποσό καιρό έκανες μεικτή διατροφή?

 

Πολυ καλα τα λες... Δυστυχως σε κανουν να νιωθεις "λιγη",λες και δεν αρκει που εχεις ηδη τα δικα σου απο τη γεννα κι οι ορμονες σου κανουν παρτυ!! Τα ιδια ακουγα κι εγω,οτι βαριεμαι,οτι προτιμω την ευκολη λυση κι αλλα τοσα επειδη καποιες ειχαν την τυχη που μακαρι να την ειχα κι εγω,να τους ερθει πιο ευκολα και χωρις προβληματα!!

Ξεκινησα μεικτη στις 3 βδομαδες περιπου και το κρατησα μεχρι 10 μηνων ,οπου αρχισε μονος του να κοβει σιγα σιγα τον θηλασμο κι ετσι σταματησα και να θηλαζω! Μετα τις στερεες τροφες σιγα σιγα αρχισε να μειωνεται σταδιακα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η cherryb90 είπε:

@Sofia86 @TokyoΑχ κορίτσια χαίρομαι απίστευτα που απαντήσατε.

Το τι κόμπλεξ που δημιούργησαν δεν περιγράφεται. Ένιωσα άχρηστη, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά.

Χθές έβλεπα ένα σχόλιο μιας μαμάς που "τόλμησε" να ζητήσει συμβουλές για να αποθυλάσει στους 11 μήνες και όχι στον χρόνο και αντί να της δώσουν συμβουλές για να το κάνει της έγραφαν "Κάνε υπομονή ένα μήνα ακόμη"

Που δεν ξέρεις καν τι μπορεί να τραβάει αυτή η μαμά, ή ότι δεν αντέχει άλλο. 

Και σκεφτόμουν, τι ζόρι τραβάνε κάποιες μαμάδες επειδή έπεσαν στην παγίδα της πίεσης που ασκούν τρίτα πρόσωπα.

Χωρίς να παρεξηγηθώ, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το μητρικό γάλα είναι ότι καλύτερο για την σίτιση του μωρού.

Ως μαμά  βέβαια, εχω σκεφτεί να περάσουν οι κολικοί που μας ταλαιπωρούν αυτό το διάστημα και να αποθυλάσω. Σίγουρα μπορώ παραπάνω με πίεση, αλλά δεν θα είμαι εγώ καλά.

Μπορεί να ακουστεί εγωιστικό αυτό, ότι σκέφτομαι τον εαυτό μου, αλλά δεν μπορώ να βρώ μια μέση λύση.

Αν στις 40 μέρες γίνει ένα μαγικό που ο μπέμπης να χορταινει σε 10 λεπτά μόνο από τον θηλασμό, τι να πω.

Σοφία ποσό καιρό έκανες μεικτή διατροφή?

 

Κοίτα μετά τις 40 στρώνει πολύ. Δε μένει όλη μέρα στο στήθος γιατί ρέει γάλα κ χορταίνει. Σας είπα κ γω για μικτή είχα σκοπό αλλά η κόρη μου δεν έπαιρνε το ξένο με τίποτα! Έλεγα αντε 3 μήνες  πάλι δεν το έπινε, μετά 6 πάλι τα ίδια! Αλλά γίνεται πολύ εύκολο από ένα σημείο κ μετά κ κυρίως όπως είπα το μωρό δεν κάνει ό,τι θες. Έλεγα γύρω στον 8ο να κόψω εντελώς αλλά πάλι δεν δέχονταν το ξένο κ δοκιμασα διαφορά γάλατα. Οπότε άσε κ όπως σου βγει. Εμένα μου βγήκε ο θηλασμός από επιλογή του μωρού δλδ! Τώρα επιτέλους δίνω φρέσκο κ το παίρνει κάπως καλύτερα αλλά ακόμα προτιμάει το θηλασμό. Ο αποθηλασμος δλδ μια κουβέντα είναι, δεν γίνεται εύκολα. Εγώ παντως ακόμα το παλεύω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν δεν γεννήσεις φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και δεν θηλάζεις αποκλειστικά δεν είσαι αξία μάνα. Άσε τι κάνει η κάθε μία,  το βασικό είναι το παιδάκι σου να είναι χορτατο κ εσυ προσπάθησε το όσο μπορείς. Να σου πω ότι εμένα δεν με θήλασε η μαμά μου γιατί δεν είχε γάλα  κ υγιέστατη ήμουν σαν παιδάκι κ κοριτσάρα έγινα χαχαχαχα.   Εεε μααά!!! Σ αυτά τα γκρουπ ειναι υπέρ να θηλάζεις 2 χρόνια κ βάλε. Το παιδί να τρώει μπριζόλα  με το ένα χέρι κ απο την άλλη να θηλάζει. Εν τέλη  ας κάνει η καθεμία ότι νομιζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κοίτα μετά τις 40 στρώνει πολύ. Δε μένει όλη μέρα στο στήθος γιατί ρέει γάλα κ χορταίνει. Σας είπα κ γω για μικτή είχα σκοπό αλλά η κόρη μου δεν έπαιρνε το ξένο με τίποτα! Έλεγα αντε 3 μήνες  πάλι δεν το έπινε, μετά 6 πάλι τα ίδια! Αλλά γίνεται πολύ εύκολο από ένα σημείο κ μετά κ κυρίως όπως είπα το μωρό δεν κάνει ό,τι θες. Έλεγα γύρω στον 8ο να κόψω εντελώς αλλά πάλι δεν δέχονταν το ξένο κ δοκιμασα διαφορά γάλατα. Οπότε άσε κ όπως σου βγει. Εμένα μου βγήκε ο θηλασμός από επιλογή του μωρού δλδ! Τώρα επιτέλους δίνω φρέσκο κ το παίρνει κάπως καλύτερα αλλά ακόμα προτιμάει το θηλασμό. Ο αποθηλασμος δλδ μια κουβέντα είναι, δεν γίνεται εύκολα. Εγώ παντως ακόμα το παλεύω! 

Πόσο τέλεια! Μακάρι να γίνουν έτσι τα πράγματα και για εμάς αλλά τώρα με την μεικτή έχουμε βόλευει. Αλλά και να είναι τόσο βολικό το μωρό που να προτιμά στήθος και να χορταινει άνετα είναι το ιδανικό.

Ο μπέμπης μου πάντως τρώει απ όπου βγαινει γάλα. Είτε μπουκάλι, είτε θηλή χωρίς να μπερδεύεται. Στο groupακι αντίθετα που έγραψα την εμπειρία μου να φανταστείτε ότι μου είπαν να σταματήσω το ξένο όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί σίγουρα το μωρό έχει πάθει σύγχυση θηλών. (Ούτε καν)

Τρελαίνομαι που επιβάλουν τις γνώμες τους λες και έχουν το ιστορικό κάθε κοπέλας. 

Άντε εγώ τα βλέπω τώρα και δεν με επηρεάζουν, πόσες κοπέλες θα είναι παγιδευμένες..

Μια φίλη μου πέρασε δύσκολα στον θηλασμό της γιατί και ο παιδίατρος της ήταν φανατικός του θηλασμού αλλά δεν ήθελε να τον αλλάξει, και καλά που να βρίσκει άλλο.(Λες και δεν υπάρχουν άλλοι)

Γιατί να μην έχεις όμορφες αναμνήσεις από αυτό το γλυκό και πρωτόγνωρο ταξίδι της μητρότητας? Είναι τόσο κρίμα.

@Sofia86 Πολλά μπράβο που το τράβηξες μέχρι τους 10 μήνες. Έτσι και εγώ αυτά άκουγα, είναι ο εύκολος δρόμος 😡

Εγώ έχω σαν πρώτο στόχο τους δύο μήνες, αν δω ότι πάει καλά γιατί όχι να το συνεχίσω.

Δεν είμαι απόλυτη στο να το κόψω αν παλεύεται, έτσι και αλλιώς κάθομαι σπίτι λόγω άδειας. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η cherryb90 είπε:

Πόσο τέλεια! Μακάρι να γίνουν έτσι τα πράγματα και για εμάς αλλά τώρα με την μεικτή έχουμε βόλευει. Αλλά και να είναι τόσο βολικό το μωρό που να προτιμά στήθος και να χορταινει άνετα είναι το ιδανικό.

Ο μπέμπης μου πάντως τρώει απ όπου βγαινει γάλα. Είτε μπουκάλι, είτε θηλή χωρίς να μπερδεύεται. Στο groupακι αντίθετα που έγραψα την εμπειρία μου να φανταστείτε ότι μου είπαν να σταματήσω το ξένο όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί σίγουρα το μωρό έχει πάθει σύγχυση θηλών. (Ούτε καν)

Τρελαίνομαι που επιβάλουν τις γνώμες τους λες και έχουν το ιστορικό κάθε κοπέλας. 

Άντε εγώ τα βλέπω τώρα και δεν με επηρεάζουν, πόσες κοπέλες θα είναι παγιδευμένες..

Μια φίλη μου πέρασε δύσκολα στον θηλασμό της γιατί και ο παιδίατρος της ήταν φανατικός του θηλασμού αλλά δεν ήθελε να τον αλλάξει, και καλά που να βρίσκει άλλο.(Λες και δεν υπάρχουν άλλοι)

Γιατί να μην έχεις όμορφες αναμνήσεις από αυτό το γλυκό και πρωτόγνωρο ταξίδι της μητρότητας? Είναι τόσο κρίμα.

@Sofia86 Πολλά μπράβο που το τράβηξες μέχρι τους 10 μήνες. Έτσι και εγώ αυτά άκουγα, είναι ο εύκολος δρόμος 😡

Εγώ έχω σαν πρώτο στόχο τους δύο μήνες, αν δω ότι πάει καλά γιατί όχι να το συνεχίσω.

Δεν είμαι απόλυτη στο να το κόψω αν παλεύεται, έτσι και αλλιώς κάθομαι σπίτι λόγω άδειας. 

 

Ειπες μια μεγαλη κουβεντα,"Χαρουμενη μαμα,χαρουμενο μωρο"! Ας κρατησουν μερικες την τελειοτητα της μητροτητας για τον εαυτο τους!! Αλλου ειναι τα σημαντικα,οχι στο πως θα τραφει ενα μωρακι!! Με καλη ψυχολογια λυνονται τα παντα! Προχωρας κι οπως σου βγει!Ουτε ολα τα μωρακια ειναι ιδια,ουτε ολοι οι οργανισμοι! Παντα θα υπαρχει αυτος που "ξερει καλυτερα" δυστυχως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου!

Θέλω απλά να σου πω ότι συμφωνώ με τα κορίτσια απόλυτα. Μην νιώθεις τύψεις. Δεν σε κάνει καλύτερη μαμά αν θηλάζεις ένα μωρό η αν το γεννήσεις φυσιολογικά. Η προσπάθεια σου έχει αξία και εν τέλει να δίνεις τα πιο σημαντικά σε αυτό το παιδί! Την αγάπη, την φροντίδα , την προστασία σου. Αν δεν είσαι εσύ καλά δεν θα θα είναι καλά και το μωράκι σου. Στο λέω εγώ που θήλασα σχεδόν τρία χρόνια. Είμαι υπέρ του θηλασμού αλλά όχι και να φανατιζομαι! Κάθε γυναίκα είναι διαφορετική και ζει διαφορετικές καταστάσεις για να την συγκρίνεις με μια άλλη. Απόλαυσε το δώρο που έχεις στην αγκαλιά σου και μην δίνεις σημασία σε τίποτα άλλο!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Αν δεν γεννήσεις φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και δεν θηλάζεις αποκλειστικά δεν είσαι αξία μάνα. Άσε τι κάνει η κάθε μία,  το βασικό είναι το παιδάκι σου να είναι χορτατο κ εσυ προσπάθησε το όσο μπορείς. Να σου πω ότι εμένα δεν με θήλασε η μαμά μου γιατί δεν είχε γάλα  κ υγιέστατη ήμουν σαν παιδάκι κ κοριτσάρα έγινα χαχαχαχα.   Εεε μααά!!! Σ αυτά τα γκρουπ ειναι υπέρ να θηλάζεις 2 χρόνια κ βάλε. Το παιδί να τρώει μπριζόλα  με το ένα χέρι κ απο την άλλη να θηλάζει. Εν τέλη  ας κάνει η καθεμία ότι νομιζει.

Αχ βρε @Zenia z μου έφτιαξες την διάθεση 😂

Έτσι είναι και εμένα ούτε η μαμά μου, ούτε η πεθερά μου θήλασαν για μήνες, μια χαρά υγιείς είμαστε και εγώ και ο άντρας μου. Ειδικά ο άντρας μου που βγήκε λεβέντης δύο μέτρα 🥰

Τότε δεν θήλαζαν, σκέφτομαι τώρα που έχει προοδεύσει και η επιστήμη - έρευνα για την βελτίωση των βρεφικών τροφών πόσο καλύτερα θα είναι.

Χωρίς άγχος και όσο πάει, είμαι αποφασισμένη να το απολαύσω ❤️

Εντάξει, έχει και περιπτώσεις θηλασμού που ξεφεύγουν. Δεν είναι όμως το θέμα εκεί.

Το θέμα είναι πως πιέζουν τις νέες μαμάδες ότι η δική τους επιλογή είναι η καλύτερη.

Συμφωνώ, ότι είναι καλή επιλογή αλλά όχι για όλες, είναι για εσένα που τα κατάφερες. Δεν σημαίνει ότι όλες έχουμε τις ίδιες αντοχές ή δυνάμεις. 

ΣΑς ευχαριστωωωωω πολύ κορίτσια 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Αν δεν γεννήσεις φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο και δεν θηλάζεις αποκλειστικά δεν είσαι αξία μάνα. Άσε τι κάνει η κάθε μία,  το βασικό είναι το παιδάκι σου να είναι χορτατο κ εσυ προσπάθησε το όσο μπορείς. Να σου πω ότι εμένα δεν με θήλασε η μαμά μου γιατί δεν είχε γάλα  κ υγιέστατη ήμουν σαν παιδάκι κ κοριτσάρα έγινα χαχαχαχα.   Εεε μααά!!! Σ αυτά τα γκρουπ ειναι υπέρ να θηλάζεις 2 χρόνια κ βάλε. Το παιδί να τρώει μπριζόλα  με το ένα χέρι κ απο την άλλη να θηλάζει. Εν τέλη  ας κάνει η καθεμία ότι νομιζει.

Ετσι είναι... Εγώ όπως εοπα θήλασα κ θηλάζω. Αλλά γέννησα με καισαρική κ όχι μετά από αγώνα ωρών κ πόνους αλλά με ραντεβού. Χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Μου το περιέγραψαν κ είπα οκ δεν είναι για μένα αυτό... Ήταν το μωρό ψηλά κ θα έμπαινα με πρόκληση κλπ. Κ λέω μπα καισαρική, δεν θέλω να το ζήσω. Σοκ όσες ακούνε ότι δεν ήθελα να ζήσω "την εμπειρία". Οπότε μη σκατε, γέννα, θηλασμός, αλεσμένα ή κομμάτια, δουλεύεις ή όχι πάντα κάτι κάνουμε λάθος... Οπλιστειτε με υπομονή έρχονται τουλάχιστον 18 χρόνια κριτικής! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Ετσι είναι... Εγώ όπως εοπα θήλασα κ θηλάζω. Αλλά γέννησα με καισαρική κ όχι μετά από αγώνα ωρών κ πόνους αλλά με ραντεβού. Χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Μου το περιέγραψαν κ είπα οκ δεν είναι για μένα αυτό... Ήταν το μωρό ψηλά κ θα έμπαινα με πρόκληση κλπ. Κ λέω μπα καισαρική, δεν θέλω να το ζήσω. Σοκ όσες ακούνε ότι δεν ήθελα να ζήσω "την εμπειρία". Οπότε μη σκατε, γέννα, θηλασμός, αλεσμένα ή κομμάτια, δουλεύεις ή όχι πάντα κάτι κάνουμε λάθος... Οπλιστειτε με υπομονή έρχονται τουλάχιστον 18 χρόνια κριτικής! 

18 χρόνια ... Και μετά θα έρχεται το μωρό να σου λέει "Ρε μάνα δεν ξέρεις... Δεν έχεις ιδέα" 

Και να λες από μέσα σου "Άστα να πάνε τι τράβηξα για να μεγαλώσεις και να μου το πεις"🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Ετσι είναι... Εγώ όπως εοπα θήλασα κ θηλάζω. Αλλά γέννησα με καισαρική κ όχι μετά από αγώνα ωρών κ πόνους αλλά με ραντεβού. Χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Μου το περιέγραψαν κ είπα οκ δεν είναι για μένα αυτό... Ήταν το μωρό ψηλά κ θα έμπαινα με πρόκληση κλπ. Κ λέω μπα καισαρική, δεν θέλω να το ζήσω. Σοκ όσες ακούνε ότι δεν ήθελα να ζήσω "την εμπειρία". Οπότε μη σκατε, γέννα, θηλασμός, αλεσμένα ή κομμάτια, δουλεύεις ή όχι πάντα κάτι κάνουμε λάθος... Οπλιστειτε με υπομονή έρχονται τουλάχιστον 18 χρόνια κριτικής! 

Εγώ κορίτσι μου έχω αποφασίσει την καισαρικη από τα 15 μου και μάλιστα με ολική νάρκωση για να μην καταλαβαίνω τίποτα στη σκέψη και μόνο ότι θα βγει ολόκληρο παιδί από εκεί κάτω φρικάρω.. Όσο για τον θηλασμό όπως έχω ξανά πει η αδελφή μου η μεγάλη όχι απλά δεν θήλασε δεν έχει δώσει στον γιο της ούτε γάλα με μπιμπερό ο άντρας της τον τάιζε πάντα γιατί αυτη αηδιάζει και μόνο στην εικόνα του γάλατος αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάει το παιδί της... Κι εγώ είμαι υπέρ του θηλασμου αν τελικά τα καταφέρουμε αλλά αν δεν μου βγει δεν θα σκάσω κι ολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...