Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Αδιαθέτησα τετάρτη μεσημέρι και τις έκανα παρασκευή πρωί! Δεν πέρναγε με τιποτα το σκ!!
Καλά αποτελέσματα ❤️ 
Η προγεστερόνη έπρεπε να γίνει 21η μέρα;; κάτι τέτοιο είπε η μικροβιολόγος ... @Zenia z σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις... ❤️ 

Ναι κοριτσι μου τότε θα κάνεις προγεστερονη 21η να δείτε αν γίνεται ωορεξια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 15/10/2022 at 2:28 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Ποιός είναι ο Έλληνας; Ο Πάντος ή ο Σφακιανούδης; Και πώς της το είπε; Από την υστεροσκόπηση ή από κανένα τεστ Νίκα;

Ας έρθει στην Ελλάδα να πάει στο Έλενα να την ψάξουν δωρεάν και να της πουν και για τις 'ενδομητρίτιδες' και για όλα. Και να δει το dvd της υστεροσκόπησης κανένας γιατρός που είναι λιγότερο έμπορος από τους άλλους...Μπορεί να το προγραμματίσει μαζί με τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές π.χ. για να μην κατεβαίνει 2 φορές. Αν έχει ελληνικό αμκα, νομίζω τη δέχονται.

Δεν ξερω Τροία μου ποιος της το είπε. Απλά το κορίτσι έχει χαθεί και κατά αγχωθεί. Σήμερα έχει ραντεβού στο άλλο κέντρο που είχα (της έδωσα το ραντεβού μου ) και θα πάει οπότε περιμένουμε και από εκεί νέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2022 at 2:43 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Αυτό που μπαίνει στο καρότσι δεν είναι η καλαθούνα, αλλά το πορτ μπεμπέ.

@Lucia79Εμένα μου έδωσε ο αδερφός μου καρότσι 3 σε 1 της McLaren. Τον πρώτο καιρό προσάρμοσα το πορτ μπεμπέ και πηγαίναμε κανονικά βόλτες με το που σαραντίσαμε κι ας ήταν χειμώνας. Σκέψου ότι την ευχή του σαραντισμού Δεκέμβρη μήνα πήγαμε με το καρότσι και την πήραμε. Το συγκεκριμένο έχει και αξεσουάρ για το χειμώνα, π.χ. κάλυμμα για το πορτ μπεμπέ, αλλά και για τα πόδια αργότερα που θα μεγαλώσει, ομπρέλα για τον ήλιο, καλύμματα για τη βροχή κ.α. Το αυγό για το αυτοκίνητο σηκώνει μέχρι 13 κιλά και μπορείς να το προσαρμόσεις καθώς ψηλώνει. Εμείς ακόμα εκεί την βάζουμε και κοντεύει να χρονίσει. Το μόνο θέμα που έχει είναι ότι είναι κάπως ογκώδες το καρότσι, δηλ. στο δικό μου πορτ μπαγκάζ δε χωράει. Στου άντρα μου που είναι πιο μεγάλο χωράει μια χαρά.

Από βιβλία για το θηλασμό συστήνω του Παπαβέντση. Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, αλλά τα άλλα 2 του και γενικά μου ταιριάζει πολύ σαν νοοτροπία. Συστήνω και τα άλλα 2 σε επόμενη φάση. Θα σου ανοίξει τα μάτια σε σχέση με διάφορα που θα σου λέει ο παιδίατρος κι έτσι θα μπορείς να φιλτράρεις. Όταν θα γεννήσεις με το καλό θα δεις ότι με τους παιδιάτρους θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να συμπεριφέρεσαι όπως έκανες για να μείνεις έγκυος. Δηλαδή να το ψάχνεις πολύ από μόνη σου, να διαβάζεις, να ενημερώνεσαι, να είσαι υποψιασμένη κτλ. Εμένα με βοήθησε πολύ και η αντίστοιχη ομάδα εδώ που τα μωράκια μας γεννήθηκαν τον ίδιο μήνα. Επίσης, θα σε ξεγεννήσει ο Μαστρομηνάς ή έχεις άλλο γυναικολόγο; Σημαντική είναι η μαία για 2 λόγους: 1ον εκείνη θα πρέπει να  κάνει όλη τη δουλειά προκειμένου να μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά αν είναι δυνατό και 2ον χωρίς  καθοδήγηση κινδυνεύεις απλά να μην τα καταφέρεις να θηλάσεις. Για το 1ο δεν έχω εμπειρία, γιατί ήξερα εδώ και χρόνια ότι θα  ήταν επικίνδυνο να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά για το 2ο έχω να πω ότι αν δεν ήταν η μαία που συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου, δεν θα τα είχα καταφέρει. Είναι εξωτερική συνεργάτης του Ιασώ και συνεργάζεται με συγκεκριμένους γιατρούς, οπότε μπαινοβγαίνει εκεί ελέυθερα, είναι συνέχεια εκεί επειδή έχει γέννες, οπότε με έβλεπε σε καθημερινή βάση και πολλές φορές πεταγόταν και με έβλεπε και σε ανύποπτη στιγμή. Βέβαια όλα αυτά με το αζημίωτο, η αμοιβή της δεν συμπεριλαμβανόταν στην αμοιβή του γιατρού και την πλήρωσα εγώ. Αλλά άξιζε, γιατί όταν πήγα στο σπίτι ήμουν έτοιμη σε σχέση με το θηλασμό και πλήρως ενημερωμένη κι από μόνη μου. Πολλές φίλες μου μου έλεγαν ότι θα χρειαστώ μαία να έρθει στο σπίτι να με βοηθήσει, αλλά δε χρειάστηκα κάτι τέτοιο. Ακόμα θηλάζει και σε 3 εβδομάδες γίνεται 1 έτους.

Τότε η καλαθιού  ακόμα πιο πεταμένα λεφτά. 

Είχα και εγώ 3 σε 1 και το μετάνιωσα γτ δεν χωρούσε στο αμαξι μου . Τώρα κοιτάω ένα κορίτσι 3 σε1 της Hauck  θα πάω με το μικρό αμαξι στο κατάστημα και θα ζητήσω να το δοκιμάσω. 

Προσωπικά θα επενδύσω λεφτά σε κάθισμα αυτοκινήτου και σε μάρσιπο .όλα τα άλλα θα δω τι έχω και τι θα με βολέψει. 

@Lucia79

Επίσης συνιστώ σε εγκυουλες αν θέλουν Ν θηλάζουν να διαβάσουν τώρα.  Να μην από 5-6 μηνών ξεκινάμε την ενημέρωση οι πληροφορίες πολλές και χρειάζεται χρόνος . Στο μικρό έκανα το λάθος περίμενα να με βοηθήσει η μαία (καθώς έρχεται και σπίτι εδώ) όχι μόνο δε με βοήθησε με κατέστρεψε με μαστίτιδες μπαινοεβγαινα νοσοκομείο.  Ας είναι καλά η φίλη μου που με είχε στείλει πληροφορίες και διάβασα έμαθα και τα καταφέραμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κάλε ναι εννοείται, μιλάω για μετά τον 1ο μήνα πάνω κάτω. Κι όταν λέω μια ώρα, δεν εννοώ μια ολόκληρη ώρα να σέρνω το καρότσι, περισσότερο ότι μπορεί να πεταχτώ εδώ κοντά και να κάτσω να πιω ένα σύντομο καφέ με μια φιλη με το καρότσι δίπλα ας πουμε. Οι πωλήτριες όμως για τέτοια χρήση μου είπαν ότι δε γίνεται να είναι το μωρό στην απλή θέση καροτσιου ακόμα και στην απολύτως ξαπλωτή θέση. Χρειάζεται είτε το πορτ μπεμπέ είτε το κάθισμα αυτοκινήτου στο οποίο το μωρό μπορεί να μείνει ξαπλωμένο μέχρι 1 ώρα. Αν θες να το έχεις λέει παραπάνω εκεί, πρέπει οπωσδήποτε να παρεις πορτ μπεμπέ. 

Ναι, αυτό το έχω ακούσει κι εγώ. Εγώ πα΄ρολο που έμπαινε και το κάθισμα του αυτοκινήτου στο καρότσι, έβαλα το πορτ μπεμπέ τους πρώτους μήνες και με βόλεψε πολύ. Αλλά το McLaren είναι βαρύ, δεν σου το συνιστώ αν ψάχνεις κάτι ελαφρύ. Η μητέρα μου είχε πάρει για τα εγγόνια της το corello και το έχει μόνιμα στο σπίτι της, αυτό όντως είναι πολύ πιο ελαφρύ και χωράει σε όλα τα πορτ μπαγκάζ και ανοιγοκλείνει πολύ εύκολα. Όμως το McLaren είναι πιο στιβαρό στο δρόμο και κυρίως στο ανεβοκατέβασμα από πεζοδρόμια, ράμπες κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τότε η καλαθιού  ακόμα πιο πεταμένα λεφτά. 

Είχα και εγώ 3 σε 1 και το μετάνιωσα γτ δεν χωρούσε στο αμαξι μου . Τώρα κοιτάω ένα κορίτσι 3 σε1 της Hauck  θα πάω με το μικρό αμαξι στο κατάστημα και θα ζητήσω να το δοκιμάσω. 

Προσωπικά θα επενδύσω λεφτά σε κάθισμα αυτοκινήτου και σε μάρσιπο .όλα τα άλλα θα δω τι έχω και τι θα με βολέψει. 

@Lucia79

Επίσης συνιστώ σε εγκυουλες αν θέλουν Ν θηλάζουν να διαβάσουν τώρα.  Να μην από 5-6 μηνών ξεκινάμε την ενημέρωση οι πληροφορίες πολλές και χρειάζεται χρόνος . Στο μικρό έκανα το λάθος περίμενα να με βοηθήσει η μαία (καθώς έρχεται και σπίτι εδώ) όχι μόνο δε με βοήθησε με κατέστρεψε με μαστίτιδες μπαινοεβγαινα νοσοκομείο.  Ας είναι καλά η φίλη μου που με είχε στείλει πληροφορίες και διάβασα έμαθα και τα καταφέραμε. 

@Lucia79Όντως, πολλές μαμάδες τις βολεύει και το μάρσιπο. Εμένα μου έδωσαν ένα της Stokke, το έχω ακόμα και το χρησιμοποιώ όταν θέλω να πάω κάπου που δε βολεύει το καρότσι. Π.χ. όταν ταξίδεψα μόνη μου με τη μικρή με το αεροπλάνο και μου είχε φανεί πιο εύκολο στη διαχείριση το μάρσιπο σε σχέση με το καρότσι. Ή όταν θέλω να πάω κάπου με σκάλες και χωρίς ασανσέρ. Αλλά δεν είναι και για πολύ, εμένα μετά από λίγη ώρα με πονάει η πλάτη. Πάντως της stokke μπορείς να το χρησιμοποιείς από νεογέννητο μέχρι μεγάλη ηλικία, έχει 3 διαφορετικές θέσεις καθίσματος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2022 at 7:42 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:


Του Παπαβεντση πήρα ήδη ένα βιβλίο, το «προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία» και σχεδόν το τελειώνω. Επίσης διαβασα και άλλο ένα δυο Σουηδών γιατρών, το «Περιμένοντας παιδι, μύθοι και πραγματικότητα» που μου άρεσε ακόμα περισσότερο από του Παπαβεντση. Γενικα το έχω ακούσει από φίλες με παιδιά αυτό που λες, ο ένας παιδίατρος να λέει, τώρα μπορεις να του δώσεις να φαει μέλι, ο αλλος όχι, δεν κάνει ως τα 2 του χρόνια. Είναι απίστευτο ότι πρέπει να διαλέξεις παιδίατρο λες και μιλάμε για ποδοσφαιρική ομάδα, ποιος ταιριάζει με τα πιστεύω σου, σαν να μην υπάρχει επιστήμη από πίσω! Με τρελαίνει! Αλλά ναι, το διάβασμα δεν σταματάει ποτέ όπως φαίνεται!

Θα γεννήσω με τον Μαστρο, είμαστε από τς λίγα ζευγάρια που κράτησε για παρακολούθηση και ξέρω ήδη από το 1ο ραντεβού που ακούσαμε καρδιά ότι θα γεννήσω με καισαρική. Λίγο η ηλικία, το ιστορικό συν ένα ανοιχτό χειρουργείο πριν 4 χρόνια για να αφαιρέσω ένα μεγάλο ινομυωμα, δεν θέλει να το ρισκάρει και εννοείται εγώ δεν έφερα καμία αντίρρηση. Η μαία του όμως πιστεύω λόγω υπερβολικού φόρτου δεν θα μπορέσει να με καθοδηγήσει, σίγουρα δε μπορώ να βασιστώ σε εκείνη αν χρειαστώ βοήθεια στο σπίτι. Τη ρώτησα όμως προχτες και μου είπε ότι θα μου συστήσει από το Μητέρα κάποια έμπειρη με θηλασμό κ φροντίδα μωρού ώστε αν φρικαρω και νιώσω και στο σπίτι όταν πάμε ότι χρειάζομαι μια βοήθεια, να έχω καποιον να παρω ένα τηλέφωνο να έρθει. Θέλω να πιστεύω όμως ότι θα φύγω από το μαιευτήριο έχοντας μάθει τα βασικά, τι να πω, τόση εμπειρία έχουν. Εννοειτια πάντως ότι θα κάνω και κάποια μαθήματα προετοιμασίας. 
 

 

Για τους παιδίατρους εσύ που ψάχνεσαι γενικά μετά από μερικούς μήνες θα λες 'τι να μας πουν κι αυτοί τώρα;' Εννοώ ότι θα είσαι σε θέση από μόνη σου να αναγνωρίζεις τι είναι σωστό και τι λάθος για εσένα και να φιλτράρεις αυτά που σου λένε. Για παράδειγμα θα είσαι σε θέση να σου 'κλωτσήσει' όταν ο παιδίατρος θα σας δώσει σαν πρώτη στέρεη τροφή κρέμα από το σουπερμάρκετ. Ή 'παιδικά' γιαουρτάκια. Συνιστώ πάντως να διαβάσεις και το άλλο βιβλίο του Παπαβεντση που λέει για τη διατροφή, είναι αυτό με το μήλο στο εξώφυλλο, για να πάρεις μια ιδέα και να είσαι υποψιασμένη. Πάντως, μια και μιλάμε για παιδίατρους, καλό είναι να έχεις βρει τον παιδίατρό σας από πριν και να σου δώσει και κάποιες συμβουλές για το μαιευτήριο. Π.χ. για έξτρα εξετάσεις κτλ. Και να μπορείς και να τον συμβουλευτείς εκεί μέσα αν χρειαστεί.

Αυτό που σου είπε η μαία του Μαστρομηνά λογικά είναι αυτό που έκανα εγώ. Είχα μαία που συνεργαζόταν με το Ιασώ, αλλά όχι την κοπελίτσα που είχε ο γιατρός μου τα απογεύματα στο ιατρείο του. Λογικά θα έρχεται να σε βλέπει και να σε βοηθάει όποτε θέλεις, ειδικά αν θα την έχεις προσλάβει γι' αυτό το σκοπό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/10/2022 at 7:58 ΜΜ, ο/η maria124 είπε:

Γεια σας, κορίτσια!

Τι κάνετε; Δεν έχω διαβάσει τίποτα από τα νέα σας, συνειδητά αποφάσισα να απέχω για λίγο καιρό από συζητήσεις σχετικά με το θέμα μας (αζωοσπερμία) γιατί διαπίστωσα οτι στρεσάρομαι πάρα πολύ και δεν είμαι στην καλύτερη φάση αυτή την περίοδο. Προσπαθώ όμως να σκέφτομαι θετικά!

Εμείς περιμένουμε τον καρυότυπο ζεύγους σε κανα δυο βδομάδες. Η AZF ευτυχώς βγήκε αρνητική. Το ΣΚ θα κατέβω Θεσσαλονίκη και θέλω να κάνω μία ΑΜΗ. Πού να την κάνω λέτε; Παίζει μεγάλο ρόλο το εργαστήριο;

 

Καλησπέρα, κάνε αυτό που σε βοηθάει να νιώθεις καλύτερα και δεν σε αγχώνει. Σκέψου θετικά, για όλα υπάρχει λύση. Η ΑΜΗ δεν είναι από τις πολύ εξειδικευμένες εξετάσεις, αλλά καλό είναι να επιλέξεις κάποιο αξιόπιστο μικροβιολογικό. Εγώ την είχα κάνει σε Βιοιατρική στη Θεσσαλονίκη. Καλά αποτελέσματα και καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Πήρα τις πρώτες εξετάσεις μου. Εκκρεμεί σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα για να τις στείλω στο γιατρό. 

Για πείτε μου μια πρώτη γνώμη... 

Θυμίζω ότι είμαι 41,5

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Καλημέρα!
Κάποιο άλλο κορίτσι να μου πει μια γνώμη για τις εξετάσεις μου;;
Η ΑΜΗ βρε κορίτσια πως έπεσε έτσι μέσα σε 2+ χρόνια;; 
Τον Ιούλιο του 2020 ήταν γύρω στο 9 και τώρα 0,644... ?? 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα!
Κάποιο άλλο κορίτσι να μου πει μια γνώμη για τις εξετάσεις μου;;
Η ΑΜΗ βρε κορίτσια πως έπεσε έτσι μέσα σε 2+ χρόνια;; 
Τον Ιούλιο του 2020 ήταν γύρω στο 9 και τώρα 0,644... ?? 😕 

Την εξέταση της ΑΜΗ την είχες κάνει στο ίδιο κέντρο ; Το αποτέλεσμα ήταν σε ίδιες μοναδες ; Γιατί υπάρχουν δυο ειδών μοναδες μέτρησης ... τσέκαρε τα δυο απότελεσματα είναι κ τα δυο σε ng/ml ??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lelita είπε:

Την εξέταση της ΑΜΗ την είχες κάνει στο ίδιο κέντρο ; Το αποτέλεσμα ήταν σε ίδιες μοναδες ; Γιατί υπάρχουν δυο ειδών μοναδες μέτρησης ... τσέκαρε τα δυο απότελεσματα είναι κ τα δυο σε ng/ml ??? 

Στο ίδιο κέντρο όχι δεν μπορούσα να τις κάνω γιατί έμενα σε άλλη περιοχή τότε. 
όχι δεν είναι στην ίδια μονάδα, το μετέτρεψα όμως online και η αντιστοιχία είναι αυτή που σας έγραψα. 
το είδε ο γυναικολόγος στον υπέρηχο ότι δεν είναι τόσο το αποθεμα όσο πριν 2 χρόνια, αλλα περίμενα να έχει πέσει πχ στο μισό ή λιγο πιο κάτω. όχι και τόσο!! 
εν τω μεταξύ έχω πάρει πόσες φορές ένα κέντρο εδώ στη περιοχή για να κανω την σαλπιγγογραφία αλλά ακόμα περιμένω από την πέμπτη να με πάρει ο Ιατρός που είναι υπεύθυνος και πήρα πάλι εχθες, και τα έχω πάρει στο κρανίο.... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Στο ίδιο κέντρο όχι δεν μπορούσα να τις κάνω γιατί έμενα σε άλλη περιοχή τότε. 
όχι δεν είναι στην ίδια μονάδα, το μετέτρεψα όμως online και η αντιστοιχία είναι αυτή που σας έγραψα. 
το είδε ο γυναικολόγος στον υπέρηχο ότι δεν είναι τόσο το αποθεμα όσο πριν 2 χρόνια, αλλα περίμενα να έχει πέσει πχ στο μισό ή λιγο πιο κάτω. όχι και τόσο!! 
εν τω μεταξύ έχω πάρει πόσες φορές ένα κέντρο εδώ στη περιοχή για να κανω την σαλπιγγογραφία αλλά ακόμα περιμένω από την πέμπτη να με πάρει ο Ιατρός που είναι υπεύθυνος και πήρα πάλι εχθες, και τα έχω πάρει στο κρανίο.... 

 

Πράγματι είναι μεγάλη πτώση τότε ... εμένα στα δυο χρόνια είχε μειωθεί στο μισό. Αλλά είμαι πάνω από 40 όποτε ήταν αναμενόμενη η πτώση ... Τώρα για τόσο μεγάλη δε ξέρω αλλά προφανώς γίνεται. Ωστόσο μη σε φρικάρει κ με αυτό που εχεις τώρα ωάρια βγάζεις μπορεί όχι πολλά αλλά ένα καλό χρειάζεσαι όχι τη παραγωγή του Μιμίκου σε αυγά :)) Όλα καλά θα πάνε ! Προχωρά κ τη σαλπιγγογραφια σου κ μα υπομονή θα γίνουν όλα :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/10/2022 at 10:00 ΠΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Κάλε ναι εννοείται, μιλάω για μετά τον 1ο μήνα πάνω κάτω. Κι όταν λέω μια ώρα, δεν εννοώ μια ολόκληρη ώρα να σέρνω το καρότσι, περισσότερο ότι μπορεί να πεταχτώ εδώ κοντά και να κάτσω να πιω ένα σύντομο καφέ με μια φιλη με το καρότσι δίπλα ας πουμε. Οι πωλήτριες όμως για τέτοια χρήση μου είπαν ότι δε γίνεται να είναι το μωρό στην απλή θέση καροτσιου ακόμα και στην απολύτως ξαπλωτή θέση. Χρειάζεται είτε το πορτ μπεμπέ είτε το κάθισμα αυτοκινήτου στο οποίο το μωρό μπορεί να μείνει ξαπλωμένο μέχρι 1 ώρα. Αν θες να το έχεις λέει παραπάνω εκεί, πρέπει οπωσδήποτε να παρεις πορτ μπεμπέ. 

"πετάγομαι" και εγώ λίγο στη συζήτηση... όσον αφορά αυτό που λες... ασε τις πωλήτριες να λένε. Γιατί το κάθε μωρό έχει τα δικά του "χούγια".

Π.χ. το πρώτο της αδερφής μου δεν ήθελα με την καμία να είναι ξαπλωτή στο καρότσι . Δεν γούσταρε απο την αρχή. Ούρλιαζε, έκλαιγε. Και έτσι την έβαλε στο κάθισμα βόλτας (που κάνει την κλίση) από την αρχή. και ξάπλωνε την πλάτη όσο πήγαινε.

Το 2ο απο την αρχή γουστάρει να είναι με΄σα στο καρότσι ξάπλα. Γουστάρει βόλτες και να ρίχνει κάτι ύπνους...

Θέλω να πω, με το καλό όταν γεννήσεις θα δεις το μωράκι σου σε τι φάση θα είναι (ήσυχο, γκρινιάρικο, του ύπνου, του ξύπνιου κτλ κτλ κτλ.) και αναλόγως θα πράξεις. Έχε τα "όλα" και κανε και τις βόλτες σου (όπως κάνουν στο εξωτερικό απο την αρχή και όχι μετά 2 μήνες) και απόλαυσε τα όλα. Δεν λέει κανείς να κλειστείς με το μωρό σε πολυκατάστημα με πολυκοσμία. Αλλά μια μικρή βόλτα στα γρήγορα στη φύση δεν έβλαψε κανένα παιδι. Αυτό που βλάπτει είναι να πέφτουν όλοι μα τα χέρια, τα μουτρα κτλ πάνω στο παιδι (όπως γίνεται συνήθως εδώ στη χώρα μας). Στο εξωτερικό μετά τις 15-20 μέρες κάνουν μια βόλτα και αν δουν γνωστό δεν πέφτει με τα μούτρα πάνω σε νεογεννητο.

Με το καλό κοριτ΄σαρα μου να γεννήσεις και να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η hope501 είπε:

"πετάγομαι" και εγώ λίγο στη συζήτηση... όσον αφορά αυτό που λες... ασε τις πωλήτριες να λένε. Γιατί το κάθε μωρό έχει τα δικά του "χούγια".

Π.χ. το πρώτο της αδερφής μου δεν ήθελα με την καμία να είναι ξαπλωτή στο καρότσι . Δεν γούσταρε απο την αρχή. Ούρλιαζε, έκλαιγε. Και έτσι την έβαλε στο κάθισμα βόλτας (που κάνει την κλίση) από την αρχή. και ξάπλωνε την πλάτη όσο πήγαινε.

Το 2ο απο την αρχή γουστάρει να είναι με΄σα στο καρότσι ξάπλα. Γουστάρει βόλτες και να ρίχνει κάτι ύπνους...

Θέλω να πω, με το καλό όταν γεννήσεις θα δεις το μωράκι σου σε τι φάση θα είναι (ήσυχο, γκρινιάρικο, του ύπνου, του ξύπνιου κτλ κτλ κτλ.) και αναλόγως θα πράξεις. Έχε τα "όλα" και κανε και τις βόλτες σου (όπως κάνουν στο εξωτερικό απο την αρχή και όχι μετά 2 μήνες) και απόλαυσε τα όλα. Δεν λέει κανείς να κλειστείς με το μωρό σε πολυκατάστημα με πολυκοσμία. Αλλά μια μικρή βόλτα στα γρήγορα στη φύση δεν έβλαψε κανένα παιδι. Αυτό που βλάπτει είναι να πέφτουν όλοι μα τα χέρια, τα μουτρα κτλ πάνω στο παιδι (όπως γίνεται συνήθως εδώ στη χώρα μας). Στο εξωτερικό μετά τις 15-20 μέρες κάνουν μια βόλτα και αν δουν γνωστό δεν πέφτει με τα μούτρα πάνω σε νεογεννητο.

Με το καλό κοριτ΄σαρα μου να γεννήσεις και να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!!

Να είδες τη γλυτώνω  αχαχαχα για αυτό φίλη μου έλα στη μαμά σου να μείνεις..να πηγαίνουμε και για καφέ..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Στο ίδιο κέντρο όχι δεν μπορούσα να τις κάνω γιατί έμενα σε άλλη περιοχή τότε. 
όχι δεν είναι στην ίδια μονάδα, το μετέτρεψα όμως online και η αντιστοιχία είναι αυτή που σας έγραψα. 
το είδε ο γυναικολόγος στον υπέρηχο ότι δεν είναι τόσο το αποθεμα όσο πριν 2 χρόνια, αλλα περίμενα να έχει πέσει πχ στο μισό ή λιγο πιο κάτω. όχι και τόσο!! 
εν τω μεταξύ έχω πάρει πόσες φορές ένα κέντρο εδώ στη περιοχή για να κανω την σαλπιγγογραφία αλλά ακόμα περιμένω από την πέμπτη να με πάρει ο Ιατρός που είναι υπεύθυνος και πήρα πάλι εχθες, και τα έχω πάρει στο κρανίο.... 

 

Εγω δεν θα εμπιστευομουν αυτό το κέντρο να πάω για εξέταση.  Πάνε σε ένα άλλο τε κορίτσι τόσα έχει στην Ελλάδα καλύτερα πιο μακρυά αλλά να είσαι σε έμπειρα χέρια  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα δικά μου νέα.. μπηκα στην 11 εβδ. Και όλα είναι μια χαρά είδαμε μωράκι να μας χαιρετάει. 

Στέλνω μπεμπιδοσκονη πολύ... 

Άνθηη που εισαι;;; Έλα να σου δώσω.  

Εντωμεταξύ πάω να έτοιμασω ένα γαλακτομπουρεκο γιατί το λιγουρευτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η hope501 είπε:

"πετάγομαι" και εγώ λίγο στη συζήτηση... όσον αφορά αυτό που λες... ασε τις πωλήτριες να λένε. Γιατί το κάθε μωρό έχει τα δικά του "χούγια".

Π.χ. το πρώτο της αδερφής μου δεν ήθελα με την καμία να είναι ξαπλωτή στο καρότσι . Δεν γούσταρε απο την αρχή. Ούρλιαζε, έκλαιγε. Και έτσι την έβαλε στο κάθισμα βόλτας (που κάνει την κλίση) από την αρχή. και ξάπλωνε την πλάτη όσο πήγαινε.

Το 2ο απο την αρχή γουστάρει να είναι με΄σα στο καρότσι ξάπλα. Γουστάρει βόλτες και να ρίχνει κάτι ύπνους...

Θέλω να πω, με το καλό όταν γεννήσεις θα δεις το μωράκι σου σε τι φάση θα είναι (ήσυχο, γκρινιάρικο, του ύπνου, του ξύπνιου κτλ κτλ κτλ.) και αναλόγως θα πράξεις. Έχε τα "όλα" και κανε και τις βόλτες σου (όπως κάνουν στο εξωτερικό απο την αρχή και όχι μετά 2 μήνες) και απόλαυσε τα όλα. Δεν λέει κανείς να κλειστείς με το μωρό σε πολυκατάστημα με πολυκοσμία. Αλλά μια μικρή βόλτα στα γρήγορα στη φύση δεν έβλαψε κανένα παιδι. Αυτό που βλάπτει είναι να πέφτουν όλοι μα τα χέρια, τα μουτρα κτλ πάνω στο παιδι (όπως γίνεται συνήθως εδώ στη χώρα μας). Στο εξωτερικό μετά τις 15-20 μέρες κάνουν μια βόλτα και αν δουν γνωστό δεν πέφτει με τα μούτρα πάνω σε νεογεννητο.

Με το καλό κοριτ΄σαρα μου να γεννήσεις και να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!!

Έχουν δίκιο οι πωλήτριες σε αυτό που λένε.. δεν έχει να κάνει με τα χουγια του μωρού, αλλά που και πως είναι σωστό για το κορμάκι του και τη μεσουλα του, να ξαπλώνει το μωρό μέσα στο καρότσι για ώρα.. χρειάζεται το μωρο να είναι ξαπλωμένο σε σκληρο εντελώς ορίζοντιο στρωματάκι χωρίς κλιση, όπως εχουν τα πορτ μπεμπε. Γι αυτό το λένε. @Lucia79

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Εύχομαι όλες να είστε καλά, με μωράκια που μεγαλώνουν εντός και εκτός κοιλιάς! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την εξέταση του καρυότυπου. Είμαστε σε φάση διερεύνησης μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και έχω απευθυνθεί σε αιματολόγο που μου έδωσε μια σειρά εξετάσεων (για αυτοάνοσα, βιταμίνες, αντισώματα κτλ). Ο καρυότυπος και των 2 μας είναι απαραίτητος σε αυτή τη φάση; Συστήνεται συνήθως μετά από αποβολές; Επειδή πρόκειται και για ακριβούτσικη εξέταση, αναρωτιέμαι να την κάνω τώρα ή να την αφήσω για αργότερα αν χρειαστεί. Να σημειώσω ότι από την 1η προσπάθεια πήραμε 2 βλαστοκύστες άριστης ποιότητας που όμως δεν προχώρησαν μετά την εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Στα δικά μου νέα.. μπηκα στην 11 εβδ. Και όλα είναι μια χαρά είδαμε μωράκι να μας χαιρετάει. 

Στέλνω μπεμπιδοσκονη πολύ... 

Άνθηη που εισαι;;; Έλα να σου δώσω.  

Εντωμεταξύ πάω να έτοιμασω ένα γαλακτομπουρεκο γιατί το λιγουρευτικα

Τελειαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Καλησπέρα! Εύχομαι όλες να είστε καλά, με μωράκια που μεγαλώνουν εντός και εκτός κοιλιάς! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την εξέταση του καρυότυπου. Είμαστε σε φάση διερεύνησης μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και έχω απευθυνθεί σε αιματολόγο που μου έδωσε μια σειρά εξετάσεων (για αυτοάνοσα, βιταμίνες, αντισώματα κτλ). Ο καρυότυπος και των 2 μας είναι απαραίτητος σε αυτή τη φάση; Συστήνεται συνήθως μετά από αποβολές; Επειδή πρόκειται και για ακριβούτσικη εξέταση, αναρωτιέμαι να την κάνω τώρα ή να την αφήσω για αργότερα αν χρειαστεί. Να σημειώσω ότι από την 1η προσπάθεια πήραμε 2 βλαστοκύστες άριστης ποιότητας που όμως δεν προχώρησαν μετά την εμβρυομεταφορά.

Σε εμάς μετά τη 2η αποβολή μα τη συνέστησαν.  Παρόλο που έχω είδη ένα παιδάκι υγιές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Καλησπέρα! Εύχομαι όλες να είστε καλά, με μωράκια που μεγαλώνουν εντός και εκτός κοιλιάς! Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την εξέταση του καρυότυπου. Είμαστε σε φάση διερεύνησης μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής και έχω απευθυνθεί σε αιματολόγο που μου έδωσε μια σειρά εξετάσεων (για αυτοάνοσα, βιταμίνες, αντισώματα κτλ). Ο καρυότυπος και των 2 μας είναι απαραίτητος σε αυτή τη φάση; Συστήνεται συνήθως μετά από αποβολές; Επειδή πρόκειται και για ακριβούτσικη εξέταση, αναρωτιέμαι να την κάνω τώρα ή να την αφήσω για αργότερα αν χρειαστεί. Να σημειώσω ότι από την 1η προσπάθεια πήραμε 2 βλαστοκύστες άριστης ποιότητας που όμως δεν προχώρησαν μετά την εμβρυομεταφορά.

Μπορείτε να σας τη γράψει ο αιματολόγος κ σε εσένα κ στον σύζυγο κ να τις κάνετε στο Ιατροπολις (μπορεί κ σε αλλά διαγνωστικά αλλά δε ρώτησα άλλου για να είμαι ειλικρινής) με 13 ευρώ συμμετοχή ο καθένας ή στο Παίδων στην Αθήνα (αν μένεις Αθήνα) εντελώς δωρεάν. Εγω την έκανα Ιατροπολις πάντως. 
Απο ότι κατάλαβα αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον καρυοτυπο ενός εκ των δυο μας τότε αρκετα έμβρυα δεν προχωρούν είτε σε εμφύτευση είτε σε τελειομανή εγκυμοσύνη κ σε αυτή την περίπτωση συνίσταται ο προεμφυτευτικός έλεγχος για να βρίσκεις το υγιές έμβρυο κ να μην κανεις εμβρυομεταφορες τσάμπα. Μετά από τρεις αποτύχεις εξωσωματικές ήθελα να ξέρω κ να μη ρισκάρω κάθε φορά στο βρόντο χρήματα κ ψυχολογία. Εμάς ήταν φυσιολογικός κ για τους δυο κ αν κατάλαβα καλά είναι αρκετά σπάνιο να υπάρχει θέμα αλλά είναι ένας παράγοντας που καλό είναι να αποκλείεται ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Έχουν δίκιο οι πωλήτριες σε αυτό που λένε.. δεν έχει να κάνει με τα χουγια του μωρού, αλλά που και πως είναι σωστό για το κορμάκι του και τη μεσουλα του, να ξαπλώνει το μωρό μέσα στο καρότσι για ώρα.. χρειάζεται το μωρο να είναι ξαπλωμένο σε σκληρο εντελώς ορίζοντιο στρωματάκι χωρίς κλιση, όπως εχουν τα πορτ μπεμπε. Γι αυτό το λένε. @Lucia79

Οι πωλήτριες είναι υποχρεωμένες να πούνε το σωστό, γιατί αυτές είναι οι προδιαγραφές.

Αλλά τι να το κάνουμε ρε φιλή, όταν το μωρό είναι ξάπλα για ώρες στο σπίτι στο κρεβατάκι ή στον καναπέ κτλ και έχει την σωστή κλίση, δηλαδή την ίσια και στο καρότσι δεν γουστάρει?

Δηλαδή εαν το μωρό δεν θέλει και τσιρίζει, θα το βασανίσεις μέχρι τέλος? Η αδερφή μου δεν το έκανε. Αυτό είπα παραπάνω. Και δεν μιλάμε για τις άπειρες ώρες. Μιλάμε για λίγη ώρα όπως και όταν το βάζεις στο κάθισμα του αυτοκινήτου.

Αυτό που ανέφερα είναι πως, αρχικά θα γεννηθεί το μωρό (οποιοδήποτε μωρο γεννιέται) και θα δει η κάθε μανούλα το πως είναι το μωρό. Και εαν θέλει να βγει στις 15 μέρες, ας βγεί, και εαν θέλει να το έχει ξάπλα στο καρότσι και το μωρό δεν "παραπονιέται" ας το έχει. Ούτε χρειάζεται να κλειστεί 40 μέρες σπίτι εαν δεν θέλει, ούτε χρειάζεται να ζορίσει μωρο με το οτιδήποτε. Μπορεί να παει για έναν καφέ με τη φίλη της, μπορεί να έχει το μωρό ξάπλα, μπορεί να τα πάρει αγκαλιά, μπορεί να το θηλάσει κτλ κτλ

Όλοι οι πωλητές λένε αυτό που πρέπει να πούν, όπως και οι γιατροί και οι παιδίατροι κτλ κτλ, αλλά ο ένας εξωσωματιστής λεει πως δεν παίζει ρόλο το σπέρμα, ο άλλος λεει παίζει, ο ένας ανδρολόγος λεει, θα φτιαχτεί το σπέρμα στο εργαστήριο, ο άλλος λεει, πρέπει να φτιαχτεί πριν.

Αρα, όποια κοπέλα γίνει επιτέλους μανούλα, (όπως η @Lucia79 μας) θα κάνει ναι μεν τα "σωστά", αλλά δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ου΄τε πρέπει ή δεν πρέπει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Οι πωλήτριες είναι υποχρεωμένες να πούνε το σωστό, γιατί αυτές είναι οι προδιαγραφές.

Αλλά τι να το κάνουμε ρε φιλή, όταν το μωρό είναι ξάπλα για ώρες στο σπίτι στο κρεβατάκι ή στον καναπέ κτλ και έχει την σωστή κλίση, δηλαδή την ίσια και στο καρότσι δεν γουστάρει?

Δηλαδή εαν το μωρό δεν θέλει και τσιρίζει, θα το βασανίσεις μέχρι τέλος? Η αδερφή μου δεν το έκανε. Αυτό είπα παραπάνω. Και δεν μιλάμε για τις άπειρες ώρες. Μιλάμε για λίγη ώρα όπως και όταν το βάζεις στο κάθισμα του αυτοκινήτου.

Αυτό που ανέφερα είναι πως, αρχικά θα γεννηθεί το μωρό (οποιοδήποτε μωρο γεννιέται) και θα δει η κάθε μανούλα το πως είναι το μωρό. Και εαν θέλει να βγει στις 15 μέρες, ας βγεί, και εαν θέλει να το έχει ξάπλα στο καρότσι και το μωρό δεν "παραπονιέται" ας το έχει. Ούτε χρειάζεται να κλειστεί 40 μέρες σπίτι εαν δεν θέλει, ούτε χρειάζεται να ζορίσει μωρο με το οτιδήποτε. Μπορεί να παει για έναν καφέ με τη φίλη της, μπορεί να έχει το μωρό ξάπλα, μπορεί να τα πάρει αγκαλιά, μπορεί να το θηλάσει κτλ κτλ

Όλοι οι πωλητές λένε αυτό που πρέπει να πούν, όπως και οι γιατροί και οι παιδίατροι κτλ κτλ, αλλά ο ένας εξωσωματιστής λεει πως δεν παίζει ρόλο το σπέρμα, ο άλλος λεει παίζει, ο ένας ανδρολόγος λεει, θα φτιαχτεί το σπέρμα στο εργαστήριο, ο άλλος λεει, πρέπει να φτιαχτεί πριν.

Αρα, όποια κοπέλα γίνει επιτέλους μανούλα, (όπως η @Lucia79 μας) θα κάνει ναι μεν τα "σωστά", αλλά δεν υπάρχει σωστό και λάθος, ου΄τε πρέπει ή δεν πρέπει. 

Αγαπημένη μου φιλενάδα έχεις πολύ δίκιο το κάθε μωρο ειναι διαφορετικό. Όπως είπα εδώ τώρα δεύτερο μωρο ξέρω τις δικές μου ανάγκες πλέον λόγο του πρώτου παρόλα αυτά δεν ξέρω τις ανάγκες από αυτό που έρχεται. Γενικά μαζεύεις πληροφορίες και αποφασίζεις εσύ σύμφωνα με το μωρο σου τι σου ταιριάζει. Ένα πράγμα σαν την εξωσωματική μαζεύεις τις πληροφορίες και επιλέγεις;-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ! Σας παρακαλώ θα μπορούσε κάποια είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα να μου πει για καλό γιατρό εξωσωματικο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ;;; Είναι για την κουνιάδα μου ! Ευχαριστω πολύ !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...