Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η eleeni είπε:

Έχεις δίκιο σε όλα!!!! Η ενδοκρινολόγος μου είπε για εικόνα πολυκυστικων ωοθηκών, που στον τελευταίο εξωσωματικο αναιρέθηκε και αυτό, κύστες μπορεί να έκανα κατά πάσα πιθανότητα από τα σερπαφαρ γιατί πέρυσι η fsh ήταν 2,03 και φέτος 1,86 οπότε δεν δικαιολογεί πολυκυστικες. Παίρνω και εγώ Τ4 25mg και ο tsh είναι κοντά στο 2 και Τ4 0,9 . αντισώματα που έκανα φέτος με σύσταση του εξωσωματικου αντισώματα ερυθράς IgG και cmvIgG ήταν ανεβασμένα πολύ αλλά δεν μου επεσήμαναν κάτι ( είχα κάνει την εξέταση 7ημερες μετά την υστεροσκοπηση όπου είχα πάρει αντιβίωση). Για ενδοκρινολόγο έχεις δίκιο είναι δύσκολο να βρεις καλό, αυτές τις μέρες έψαχνε και η μητέρα μου και της είπαν έναν καλό και θα κλείσω σε αυτόν ένα ραντεβού. Δεν έχω κάνει ποτέ υπέρηχο θυροειδή γιατί ποτέ δεν μου συστήθηκε!!!! Ναι έκανα στον ίδιο κύκλο με την ωοληψια και εξωσωματική αν και δύο γυναικολόγοι μου είπαν μια να μην την κάνω αλλά από την άλλη αφού είχα κάνει την υστεροσκοπηση ίσως με την διάσχιση της μήτρας να είχα καλύτερες πιθανότητες εμφύτευσης!!! Την Δευτέρα έχω ραντεβού με τον ένα γυναικολόγο μου εδώ στην πόλη μου να δει τις εξετάσεις που έκανα αυτό το διάστημα, να μου κάνει έναν υπέρηχο και να τον συμβουλευτώ τι να κάνω παρακάτω. Ναι δεν επαναπαυομαι σε έναν γιατρό, ξέρω πόσο τυχερή είμαι που έχω 6βλαστοκυστες και δεν θέλω να κάνω βιαστικά βήματα, διαβάζω αρκετό καιρό τα φόρουμ του mammyland και βλέπω τον αγώνα των γυναικών για 2-3 έμβρυα... Με βοήθησες πάρα πολύ σε ευχαριστώ!!!!! Ίσως η υπογονιμότητα μου να οφείλεται στον θυρεοειδή μου και ίσως ( γιατί μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο που να μην ξέρω) να είναι το μόνο πράγμα που δεν έχω κοιτάξει εξονυχιστικά!!!!!

Μια διευκρίνιση, όταν λέω για αντισώματα, δεν εννοώ της ερυθράς. Υπάρχουν δυο βασικές εξετάσεις αντισωμάτων του θυρεοειδή, η anti-tg και η anti-tpo. Αυτές σε συνδυασμό με τον υπέρηχο θυρεοειδούς μου έδωσαν τη διάγνωση της θυρεοειδιτιδας Χασιμότο. Καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου ότι δεν τις έχεις κάνει και το θεωρώ μεγάλη παράλειψη του γιατρού σου όπως και το ότι δεν έχεις κάνει και ποτέ υπέρηχο θυρεοειδή. Σε παρακαλώ να ψάξεις οπωσδήποτε καποιον πιο έμπειρο. Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι στην Αθήνα οπότε αυτό τα κανει όλα ίσως λίγο πιο δύσκολα. Αν χρειαστείς συστάσεις για Αθήνα τελικά, τα λέμε σε προσωπικό μήνυμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 12/10/2022 at 1:56 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλημέρα κοριτσαρες μου

Γράφω για μια φίλη μου θα χρειαστούμε τις γνώμες σας. 

Καλημέρα .
Είμαι σε δειλημα .ο Γερμανός ο γιατρός μου είπε να κάνω ορμονικές εξετάσεις και μετά να προχωρήσουμε σε σπερματενχυση ή εξωσωματική.
Ο Έλληνας λέει πως μάλλον έχει ενδομετριτιδα .λέει σίγουρα έχω μικρόβιο στο ενδομήτριο για αυτό κ έπαθα εξωμήτριο και πως πρέπει να κάνω βιοψία ngs μου το είπε να βρούμε το μικρόβιο να πάρω αντιβίωση και να προχωρήσω κανονικά .
Και οι δύο λεφτά θέλουν ,το ξέρω .
Ποιο δρόμο να πάρω όμως;δεν ξέρω .

Ποιός είναι ο Έλληνας; Ο Πάντος ή ο Σφακιανούδης; Και πώς της το είπε; Από την υστεροσκόπηση ή από κανένα τεστ Νίκα;

Ας έρθει στην Ελλάδα να πάει στο Έλενα να την ψάξουν δωρεάν και να της πουν και για τις 'ενδομητρίτιδες' και για όλα. Και να δει το dvd της υστεροσκόπησης κανένας γιατρός που είναι λιγότερο έμπορος από τους άλλους...Μπορεί να το προγραμματίσει μαζί με τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές π.χ. για να μην κατεβαίνει 2 φορές. Αν έχει ελληνικό αμκα, νομίζω τη δέχονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2022 at 8:07 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αγαπουλα μου ρώτα εδώ να σου πω που είχα απ όλα και τελικά τα έδωσα και έχω μόνο ένα πράγμα  😀

Λίκνο πεταμένα λεφτά μπαίνει δίπλα στο κρεβάτι σε βοηθάει με θηλασμό και σε περίπτωση που έχετε μικρή κρεβατοκαμαρα αλλά όλα αυτά μέχρι 6 μηνών μετά δε χωράει το μωράκι. 

Καλαθουνα μπαίνει και στο καροτσι (είχε το καροτσι  μου αλλά  πάλι πεταμένα λεφτά μέχρι 6 μηνών- στα θετικά μπαίνει στο καροτσι συνήθως το έχεις και μαζί σε περίπτωση που βρεθείς σε φίλους και κοιμηθεί το μωρο ) 

Πάρκο είναι το γνωστό σε όλους πάρκο περιορίζεις το μωράκι και δε το βοηθάει στο μπούσουλιμα κτλ απ την άλλη όταν πας για ένα μπάνιο κτλ είναι μια λύση να μην πάθει κάτι το μωράκι 

Παρκοκρεβατο  μερικά πάρκα έχουν και τη δυνατότητα να γίνονται σαν κρεβατάκια  βολικά για ταξίδια ή για μια στενή κρεβατοκαμαρα. 

Να μην ανησυχείς νομίζω αρκετές μανούλες το είχαν φόβο και τελικά το μητρικό ένστικτο τις βοήθησε. 

Εάν σκέφτεσαι να θηλάζεις από τώρα ξεκινά να ενημερώνεσαι μετά με το μωρο δεν γίνεται. Μπες σε ομάδες θηλασμού ή πάρε βιβλία και διάβασε θα σε βοηθήσει πολύ;-) 

Όσο για το υγρό που είπες να μην ανησυχείς μέχρι και τελευταία μέρα είχα πολύ και να η κοιλιά αλλά δεν πειράζει. 

Αυτό που μπαίνει στο καρότσι δεν είναι η καλαθούνα, αλλά το πορτ μπεμπέ.

@Lucia79Εμένα μου έδωσε ο αδερφός μου καρότσι 3 σε 1 της McLaren. Τον πρώτο καιρό προσάρμοσα το πορτ μπεμπέ και πηγαίναμε κανονικά βόλτες με το που σαραντίσαμε κι ας ήταν χειμώνας. Σκέψου ότι την ευχή του σαραντισμού Δεκέμβρη μήνα πήγαμε με το καρότσι και την πήραμε. Το συγκεκριμένο έχει και αξεσουάρ για το χειμώνα, π.χ. κάλυμμα για το πορτ μπεμπέ, αλλά και για τα πόδια αργότερα που θα μεγαλώσει, ομπρέλα για τον ήλιο, καλύμματα για τη βροχή κ.α. Το αυγό για το αυτοκίνητο σηκώνει μέχρι 13 κιλά και μπορείς να το προσαρμόσεις καθώς ψηλώνει. Εμείς ακόμα εκεί την βάζουμε και κοντεύει να χρονίσει. Το μόνο θέμα που έχει είναι ότι είναι κάπως ογκώδες το καρότσι, δηλ. στο δικό μου πορτ μπαγκάζ δε χωράει. Στου άντρα μου που είναι πιο μεγάλο χωράει μια χαρά.

Από βιβλία για το θηλασμό συστήνω του Παπαβέντση. Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, αλλά τα άλλα 2 του και γενικά μου ταιριάζει πολύ σαν νοοτροπία. Συστήνω και τα άλλα 2 σε επόμενη φάση. Θα σου ανοίξει τα μάτια σε σχέση με διάφορα που θα σου λέει ο παιδίατρος κι έτσι θα μπορείς να φιλτράρεις. Όταν θα γεννήσεις με το καλό θα δεις ότι με τους παιδιάτρους θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να συμπεριφέρεσαι όπως έκανες για να μείνεις έγκυος. Δηλαδή να το ψάχνεις πολύ από μόνη σου, να διαβάζεις, να ενημερώνεσαι, να είσαι υποψιασμένη κτλ. Εμένα με βοήθησε πολύ και η αντίστοιχη ομάδα εδώ που τα μωράκια μας γεννήθηκαν τον ίδιο μήνα. Επίσης, θα σε ξεγεννήσει ο Μαστρομηνάς ή έχεις άλλο γυναικολόγο; Σημαντική είναι η μαία για 2 λόγους: 1ον εκείνη θα πρέπει να  κάνει όλη τη δουλειά προκειμένου να μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά αν είναι δυνατό και 2ον χωρίς  καθοδήγηση κινδυνεύεις απλά να μην τα καταφέρεις να θηλάσεις. Για το 1ο δεν έχω εμπειρία, γιατί ήξερα εδώ και χρόνια ότι θα  ήταν επικίνδυνο να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά για το 2ο έχω να πω ότι αν δεν ήταν η μαία που συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου, δεν θα τα είχα καταφέρει. Είναι εξωτερική συνεργάτης του Ιασώ και συνεργάζεται με συγκεκριμένους γιατρούς, οπότε μπαινοβγαίνει εκεί ελέυθερα, είναι συνέχεια εκεί επειδή έχει γέννες, οπότε με έβλεπε σε καθημερινή βάση και πολλές φορές πεταγόταν και με έβλεπε και σε ανύποπτη στιγμή. Βέβαια όλα αυτά με το αζημίωτο, η αμοιβή της δεν συμπεριλαμβανόταν στην αμοιβή του γιατρού και την πλήρωσα εγώ. Αλλά άξιζε, γιατί όταν πήγα στο σπίτι ήμουν έτοιμη σε σχέση με το θηλασμό και πλήρως ενημερωμένη κι από μόνη μου. Πολλές φίλες μου μου έλεγαν ότι θα χρειαστώ μαία να έρθει στο σπίτι να με βοηθήσει, αλλά δε χρειάστηκα κάτι τέτοιο. Ακόμα θηλάζει και σε 3 εβδομάδες γίνεται 1 έτους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2022 at 4:25 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Μια ερωτηση πρώτα: δηλαδή ο Έλληνας υποστηρίζει ότι μετά την αντιβίωση η κοπέλα θα συλλάβει φυσιολογικά χωρίς είτε σπερματέγχυση είτε εξωσωματική; 
Προσωπικά θα επέλεγα να κάνω τη βιοψία αν υπάρχουν τέτοιες υποψίες είτε χρειαστεί παρεμβατική μέθοδος μετά είτε όχι. Σε αυτό στο οποίο θα ήμουν απλά πολύ επιφυλακτική είναι το είδος της θεραπείας που θα θέλει να ακολουθήσει ο γιατρός στην περίπτωση που βρει μικροβιο. Έχουμε πολλές φορές συζητήσει εδώ για εγχυσεις αντιβίωσης στη μήτρα (εχω κάνει κι εγώ καμία 30ρια χωρίς μάλιστα βιοψία, μόνο και μόνο επειδή ο γιατρός «ειδε» με το μάτι φλεγμονη στο ενδομητριο κατά την υστεροσκοπηση, δηλαδή βασικά είδε μια ερυθρότητα της περιοχής. Πραγματικά δεν ξέρω αν τελικά ποτέ είχα κάποιο μικροβιο, εάν έπρεπε να παρω αυτό το βομβαρδισμό απο αντιβιωσεις απο το στόμα συν όλες αυτές τις εγχυσεις που έκανα. Το μόνο που ξέρω είναι ότι τις εφαρμόζουν συγκεκριμένοι γιατροί (τις εγχυσεις) ενώ άλλοι δεν τις παραδέχονται, κάτι που τελικά με κάνει να σκέφτομαι ότι ίσως δεν θα έπρεπε να εχω δεχτεί να τις κάνω. 
Οπως και να χει, εγώ μόνο ένα εχω να συστήσω, εάν τελικά βρεθεί μικροβιο, προσοχή στη θεραπεία. Εάν κάποιος συστήσει μια πολύ επιθετική προσέγγιση που περιλαμβάνει και εγχυσεις, τότε η κοπέλα να το διασταυρώσει και με άλλους γιατρούς πριν αποφασίσει. 

Είχες κι εσύ τον ανοιχτομάτη που 'έβλεπε' τη φλεγμονή από τον υπέρηχο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2022 at 7:06 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Το αγόρι είναι στη θέση του και κάνει τις τρέλες του. Μερικά βραδιά που κάθομαι στον καναπέ μιλάμε ξεσαλώσει…συριο έχω πάλι ραντεβού με γιατρο, διατροφολόγο κ εξετάσεις αίματος. Επίσης σχεδόν ένα μήνα με τυραννάει μια ρινίτιδα και έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου. Και το λίγο ύπνο που έκανα τις νύχτες τον έχω χάσει αφού δεν παίρνω ανάσα, η μύτη ματώνει και ποναει συνέχεια και μου επιτρέπουν μόνο πλύσεις με φυσιολογικό όρο. Ο δε οριλά, μου πέταξε ότι μπορεί να μείνει και μέχρι να γεννήσω, τέτοια παρηγοριά,,,

Α, είναι η ρινίτιδα της εγκυμοσύνης, είναι φυσιολογική. Και σε πολλές ματώνει όντως. Δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2022 at 7:49 ΜΜ, ο/η eleeni είπε:

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες θα πω εν συντομία την ιστορία μου. Στα 32 επέμενα στον γυναικολόγο μου ότι δεν μπορώ να μείνω εγκυος όπου από τους υπερήχους με έβλεπε μια χαρά κ επέμενε να προσπαθώ φυσιολογικά, περίπου πριν από  3 χρόνια άλλαξα γυναικολόγο , μετά από 6μηνες σερπαφαρ μου πρότεινε να κάνω υστεροσαλπιγγογραφια. Βρήκα λοιπόν ινωμιοματα μικρά και πολύποδα για αρχή, αλλά επειδή αντιλήφθηκα ότι η γιατρός ήταν ακατάλληλη να μου κάνει επέμβαση στην μήτρα άργησα έναν ακόμα χρόνο όπου και ο γιατρός που είχα βρει μου βρήκε επιπλέον κ κύστες στις ωοθήκες όπου δεν υπήρχαν σε κανέναν άλλον υπέρηχο. Έκανα λαπαροσκόπηση και ενδοσκόπηση όπου αφαιρέθηκαν όλα επιτυχώς και ευτυχώς ο γιατρός αστέρι με άφησε με τέλεια πεντακαθαρη μήτρα!! Μετά είχα χρόνο για αποθεραπεία όπου ο γιατρός που σύστησε αιματολογικές εξετάσεις όπου εκεί είδε θυρεοειδη 3, με παρέπεμψε σε ενδοκρινολόγο και μου σύστησε να κάνω και καμπύλη ζαχάρου όπου μετά από δύο επαναληπτικές εξετάσεις μου βρήκε μια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη.καπου εκεί κάναμε μια αποτυχημένη σπερματενχυση, και είχαμε πάρει πια απόφαση ότι πάμε για εξωσωματική. Ένα χρόνο τώρα έχω ρυθμίσει τον θυρεοειδή στο 2, περνώ χάπι για τις υπογλυκαιμίες και σίδηρο βιταμίνη D γιατί είχαν πέσει στο πάτο!!!! Φέτος που ήρθα στα ίσια μου λοιπόν λέμε με τον άντρα μου να αρχίσουμε πάλι αλλά αλλάξαμε γιατρό, πιο πολύ γιατί είχε επηρεαστεί ο άντρας μου από κάτι γνωστούς του ότι ο γιατρός που είμαι τώρα έχει πολλές επιτυχίες, από την άλλη και εγώ ειχα δυσανασχετήσει  που δεν μου είχε κοιτάξει τις βιταμίνες μου που βρίσκονταν αλλά κ από την λάθος διάγνωση για πολυκυστικες ωοθήκες. Φέτος πλέον στον νέο μου γιατρό πάω ότι εξετάσεις είχα κάνει αυτά τα χρόνια και μου λέει ότι έχω τοξοειδής μήτρα και χρειάζομαι υστεροσκοπηση όπου και την κάνω, στον επόμενο αμέσως κύκλο παίρνω τα φάρμακα για την ωοληψια όπου δόξα τον Θεό από τα 20 ωάρια τα 8 προχώρησαν σε βλαστοκυστες αν και το σπέρμα του άντρα μου είχε 2.1 οξειδωτικό στρες. Στον ίδιο κύκλο λοιπόν έκανα και την μεταφορά 2 τέλειων βλαστοκυστων όπου ο γιατρός ήταν σίγουρος ότι όλα θα πήγαιναν τέλεια!!! Δυστυχώς μετά την αρνητική χοριακη μου είπε μάλλον από τα φάρμακα ήταν βορτισμενος ο οργανισμός μου και δεν πέτυχε και να μην αγχώνομαι και πως με τις 6βλαστοκυστες που έχω θα γίνει το θαύμα μου!!!!! Για μικρόβια δεν μου είπε κάτι έκανα και το τεστ Παπ εκεί για να έχουν και καλύτερη εικόνα. Τώρα και εγώ έχω τις αμφιβολίες μου να κάνω και αυτόν τον μήνα πάλι μεταφορά... Θα συμβουλευτώ βέβαια και άλλο γυναικολόγο με αιματολογικές και υπέρηχο...

 

Καλά, άσε τους γυναικολόγους και πήγαινε στο Έλενα στο τμ. αποβολών (κι ας μην έχεις αποβολές) να σας ψάξουν εκείνοι για όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Αυτό που μπαίνει στο καρότσι δεν είναι η καλαθούνα, αλλά το πορτ μπεμπέ.

@Lucia79Εμένα μου έδωσε ο αδερφός μου καρότσι 3 σε 1 της McLaren. Τον πρώτο καιρό προσάρμοσα το πορτ μπεμπέ και πηγαίναμε κανονικά βόλτες με το που σαραντίσαμε κι ας ήταν χειμώνας. Σκέψου ότι την ευχή του σαραντισμού Δεκέμβρη μήνα πήγαμε με το καρότσι και την πήραμε. Το συγκεκριμένο έχει και αξεσουάρ για το χειμώνα, π.χ. κάλυμμα για το πορτ μπεμπέ, αλλά και για τα πόδια αργότερα που θα μεγαλώσει, ομπρέλα για τον ήλιο, καλύμματα για τη βροχή κ.α. Το αυγό για το αυτοκίνητο σηκώνει μέχρι 13 κιλά και μπορείς να το προσαρμόσεις καθώς ψηλώνει. Εμείς ακόμα εκεί την βάζουμε και κοντεύει να χρονίσει. Το μόνο θέμα που έχει είναι ότι είναι κάπως ογκώδες το καρότσι, δηλ. στο δικό μου πορτ μπαγκάζ δε χωράει. Στου άντρα μου που είναι πιο μεγάλο χωράει μια χαρά.

Από βιβλία για το θηλασμό συστήνω του Παπαβέντση. Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, αλλά τα άλλα 2 του και γενικά μου ταιριάζει πολύ σαν νοοτροπία. Συστήνω και τα άλλα 2 σε επόμενη φάση. Θα σου ανοίξει τα μάτια σε σχέση με διάφορα που θα σου λέει ο παιδίατρος κι έτσι θα μπορείς να φιλτράρεις. Όταν θα γεννήσεις με το καλό θα δεις ότι με τους παιδιάτρους θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να συμπεριφέρεσαι όπως έκανες για να μείνεις έγκυος. Δηλαδή να το ψάχνεις πολύ από μόνη σου, να διαβάζεις, να ενημερώνεσαι, να είσαι υποψιασμένη κτλ. Εμένα με βοήθησε πολύ και η αντίστοιχη ομάδα εδώ που τα μωράκια μας γεννήθηκαν τον ίδιο μήνα. Επίσης, θα σε ξεγεννήσει ο Μαστρομηνάς ή έχεις άλλο γυναικολόγο; Σημαντική είναι η μαία για 2 λόγους: 1ον εκείνη θα πρέπει να  κάνει όλη τη δουλειά προκειμένου να μπορέσεις να γεννήσεις φυσιολογικά αν είναι δυνατό και 2ον χωρίς  καθοδήγηση κινδυνεύεις απλά να μην τα καταφέρεις να θηλάσεις. Για το 1ο δεν έχω εμπειρία, γιατί ήξερα εδώ και χρόνια ότι θα  ήταν επικίνδυνο να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά για το 2ο έχω να πω ότι αν δεν ήταν η μαία που συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου, δεν θα τα είχα καταφέρει. Είναι εξωτερική συνεργάτης του Ιασώ και συνεργάζεται με συγκεκριμένους γιατρούς, οπότε μπαινοβγαίνει εκεί ελέυθερα, είναι συνέχεια εκεί επειδή έχει γέννες, οπότε με έβλεπε σε καθημερινή βάση και πολλές φορές πεταγόταν και με έβλεπε και σε ανύποπτη στιγμή. Βέβαια όλα αυτά με το αζημίωτο, η αμοιβή της δεν συμπεριλαμβανόταν στην αμοιβή του γιατρού και την πλήρωσα εγώ. Αλλά άξιζε, γιατί όταν πήγα στο σπίτι ήμουν έτοιμη σε σχέση με το θηλασμό και πλήρως ενημερωμένη κι από μόνη μου. Πολλές φίλες μου μου έλεγαν ότι θα χρειαστώ μαία να έρθει στο σπίτι να με βοηθήσει, αλλά δε χρειάστηκα κάτι τέτοιο. Ακόμα θηλάζει και σε 3 εβδομάδες γίνεται 1 έτους.

Σε ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές! 
ως προς το καροτσι, έχω σίγουρα σκοπό να πάρουμε καρότσι που προσαρμόζεται το αυγό και ίσως για αρχή να μην πάρουμε το πορτ μπεμπέ. Έχω σκοπό να κυκλοφορώ αρκετά κι ας είναι καταχείμωνο όταν γεννήσω, όλοι λένε ότι πρέπει ένα νεογέννητο να παίρνει τον αέρα του αλλά μου είπαν ότι μέχρι 1 ώρα βόλτα μπορεις να το έχεις στο αυγό επάνω στο καρότσι κι επειδή για καπου τόσο τις βλέπω τις βόλτες σκέφτομαι μήπως το πορτ μπεμπέ μας είναι περιττό. Το βασικ9 μου κριτήριο είναι να είναι ελαφρύ το καρότσι, έως 8 κιλά,και μέχρι στιγμής δεν εχω βρει και πολλά τέτοια που να παίρνουν και το αυγό. Για την ακρίβεια μόνο 3, οποτε κάποιο από αυτα θα είναι. 
Του Παπαβεντση πήρα ήδη ένα βιβλίο, το «προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία» και σχεδόν το τελειώνω. Επίσης διαβασα και άλλο ένα δυο Σουηδών γιατρών, το «Περιμένοντας παιδι, μύθοι και πραγματικότητα» που μου άρεσε ακόμα περισσότερο από του Παπαβεντση. Γενικα το έχω ακούσει από φίλες με παιδιά αυτό που λες, ο ένας παιδίατρος να λέει, τώρα μπορεις να του δώσεις να φαει μέλι, ο αλλος όχι, δεν κάνει ως τα 2 του χρόνια. Είναι απίστευτο ότι πρέπει να διαλέξεις παιδίατρο λες και μιλάμε για ποδοσφαιρική ομάδα, ποιος ταιριάζει με τα πιστεύω σου, σαν να μην υπάρχει επιστήμη από πίσω! Με τρελαίνει! Αλλά ναι, το διάβασμα δεν σταματάει ποτέ όπως φαίνεται!

Θα γεννήσω με τον Μαστρο, είμαστε από τς λίγα ζευγάρια που κράτησε για παρακολούθηση και ξέρω ήδη από το 1ο ραντεβού που ακούσαμε καρδιά ότι θα γεννήσω με καισαρική. Λίγο η ηλικία, το ιστορικό συν ένα ανοιχτό χειρουργείο πριν 4 χρόνια για να αφαιρέσω ένα μεγάλο ινομυωμα, δεν θέλει να το ρισκάρει και εννοείται εγώ δεν έφερα καμία αντίρρηση. Η μαία του όμως πιστεύω λόγω υπερβολικού φόρτου δεν θα μπορέσει να με καθοδηγήσει, σίγουρα δε μπορώ να βασιστώ σε εκείνη αν χρειαστώ βοήθεια στο σπίτι. Τη ρώτησα όμως προχτες και μου είπε ότι θα μου συστήσει από το Μητέρα κάποια έμπειρη με θηλασμό κ φροντίδα μωρού ώστε αν φρικαρω και νιώσω και στο σπίτι όταν πάμε ότι χρειάζομαι μια βοήθεια, να έχω καποιον να παρω ένα τηλέφωνο να έρθει. Θέλω να πιστεύω όμως ότι θα φύγω από το μαιευτήριο έχοντας μάθει τα βασικά, τι να πω, τόση εμπειρία έχουν. Εννοειτια πάντως ότι θα κάνω και κάποια μαθήματα προετοιμασίας. 
 

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Είχες κι εσύ τον ανοιχτομάτη που 'έβλεπε' τη φλεγμονή από τον υπέρηχο;

Ο Σφακ μου το είπε αυτό. Στο πρώτο ραντεβού γνωριμίας που πήγα, μου βρήκε με υπέρηχο ένα μικρό ινομυωμα και ήθελε να το αφαιρέσει με υστεροσκοπηση. Πραγματι την έκανα και όταν τελείωσα μου είπε ότι είδε φλεγμονη στην περιοχή, τη γνωστή ενδομητριτιδα, και μου έδωσε ένα συνδυασμό με 3 αντιβιοτικά από το στόμα για 2 μήνες συν τις εγχυσεις. Άργησα πολύ να καταλάβω ότι τα ίδια πάνω κάτω βρίσκει σε όλες. Τότε όμως μόλις ξεκίναγα, ήμουν τελείως ψάρι, είχα πάει και συστημένη με τα καλύτερα λόγια οποτε εννοειτια δεν αμφισβήτησα τίποτα. Το μόνο που θυμάμαι είναι να τον ρωτάω γιατί δεν κάναμε βιοψία να βρούμε ποιο συγκεκριμένο μικροβιο είναι ώστε να μην παρω και τα 3 αντιβιοτικά αλλά να παρω μόνο αυτό που θα είναι κατάλληλο για το συγκεκριμένο μικροβιο αλλά πραγματικά πλέον δεν θυμάμαι τι απάντησε, μόνο ότι ήταν κάτι λίγο φλου κι αόριστο…

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

Α, είναι η ρινίτιδα της εγκυμοσύνης, είναι φυσιολογική. Και σε πολλές ματώνει όντως. Δεν είναι τίποτα, μην ανησυχείς...

Μωρέ δεν ανησυχώ απλά είναι πραγματικά πολύ ενοχλητικό και αν μείνει πραγματι έως ότου να γεννήσω θα φρικαρω, το έχω ήδη ένα μήνα και ειδικά τα βραδιά ρουθουνίζω σαν ιπποπόταμος..έχω τρελαθεί στις πλύσεις, πήρα και ειδική συσκευή που πραγματι λίγο βοηθάει αλλά δεν αλλάζει σημαντικά την κατάσταση…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Μια διευκρίνιση, όταν λέω για αντισώματα, δεν εννοώ της ερυθράς. Υπάρχουν δυο βασικές εξετάσεις αντισωμάτων του θυρεοειδή, η anti-tg και η anti-tpo. Αυτές σε συνδυασμό με τον υπέρηχο θυρεοειδούς μου έδωσαν τη διάγνωση της θυρεοειδιτιδας Χασιμότο. Καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου ότι δεν τις έχεις κάνει και το θεωρώ μεγάλη παράλειψη του γιατρού σου όπως και το ότι δεν έχεις κάνει και ποτέ υπέρηχο θυρεοειδή. Σε παρακαλώ να ψάξεις οπωσδήποτε καποιον πιο έμπειρο. Καταλαβαίνω ότι δεν είσαι στην Αθήνα οπότε αυτό τα κανει όλα ίσως λίγο πιο δύσκολα. Αν χρειαστείς συστάσεις για Αθήνα τελικά, τα λέμε σε προσωπικό μήνυμα. 

Καλησπέρα, τις anti-tg και anti-tpo  τις είχα κάνει πέρυσι αλλά χωρίς υπέρηχο.... Πρέπει να τον ψάξω τον θυρεοειδή, είχα εφησυχαστει ότι τον είχα ρυθμισμένο. Σε ευχαριστώ, θα μιλήσω με τον γυναικολόγο την Δευτέρα και από εκεί  και πέρα θα δούμε την πορεία. Είμαι από Καλαμάτα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλά, άσε τους γυναικολόγους και πήγαινε στο Έλενα στο τμ. αποβολών (κι ας μην έχεις αποβολές) να σας ψάξουν εκείνοι για όλα.

Σε ευχαριστώ για την προτροπή, δεν ήξερα καν αυτό το τμήμα, θα κοιτάξω το θυρεοειδή λεπτομερώς και εάν δεν υπάρχει εκεί πρόβλημα δεν χάνω τίποτα να πάω όλες τις εξετάσεις μου εκεί να τις δουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lucia79 είπε:

Ο Σφακ μου το είπε αυτό. Στο πρώτο ραντεβού γνωριμίας που πήγα, μου βρήκε με υπέρηχο ένα μικρό ινομυωμα και ήθελε να το αφαιρέσει με υστεροσκοπηση. Πραγματι την έκανα και όταν τελείωσα μου είπε ότι είδε φλεγμονη στην περιοχή, τη γνωστή ενδομητριτιδα, και μου έδωσε ένα συνδυασμό με 3 αντιβιοτικά από το στόμα για 2 μήνες συν τις εγχυσεις. Άργησα πολύ να καταλάβω ότι τα ίδια πάνω κάτω βρίσκει σε όλες. Τότε όμως μόλις ξεκίναγα, ήμουν τελείως ψάρι, είχα πάει και συστημένη με τα καλύτερα λόγια οποτε εννοειτια δεν αμφισβήτησα τίποτα. Το μόνο που θυμάμαι είναι να τον ρωτάω γιατί δεν κάναμε βιοψία να βρούμε ποιο συγκεκριμένο μικροβιο είναι ώστε να μην παρω και τα 3 αντιβιοτικά αλλά να παρω μόνο αυτό που θα είναι κατάλληλο για το συγκεκριμένο μικροβιο αλλά πραγματικά πλέον δεν θυμάμαι τι απάντησε, μόνο ότι ήταν κάτι λίγο φλου κι αόριστο…

 

Αυτόν εννοούσα...Θα σου απαντήσω αναλυτικά στα υπόλοιπα μόλις βρω χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η eleeni είπε:

Καλησπέρα, τις anti-tg και anti-tpo  τις είχα κάνει πέρυσι αλλά χωρίς υπέρηχο.... Πρέπει να τον ψάξω τον θυρεοειδή, είχα εφησυχαστει ότι τον είχα ρυθμισμένο. Σε ευχαριστώ, θα μιλήσω με τον γυναικολόγο την Δευτέρα και από εκεί  και πέρα θα δούμε την πορεία. Είμαι από Καλαμάτα 🙂

Καλημερα, επειδη ειμαι κ εγω απο εκει θα σου πω οτι δεν χρειαζεσαι απλο ενδοκρινολογο αλλα ενδοκρινολογο αναπαραγωγης κατι που δεν διαθετει πάρε το αμαξακι σου δυο ωρες δρομος η Αθηνα. Μην αφηνεις τιποτα  στην τυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Καλημερα, επειδη ειμαι κ εγω απο εκει θα σου πω οτι δεν χρειαζεσαι απλο ενδοκρινολογο αλλα ενδοκρινολογο αναπαραγωγης κατι που δεν διαθετει πάρε το αμαξακι σου δυο ωρες δρομος η Αθηνα. Μην αφηνεις τιποτα  στην τυχη!

@eleeniΣυμφωνώ, έλα στο έλενα και για ενδοκρινολόγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η troia είπε:

@eleeniΣυμφωνώ, έλα στο έλενα και για ενδοκρινολόγο

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!!!!! Με ραντεβού λογικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και πάλι κορίτσια!!

Είμαι τόσο άτυχη, που είναι να ξεκινήσω εξωσωματική και κόλλησα κοβιντ!! Παρακαλάω να βγω αρνητική πριν αδιαθετησω !δηλαδή τι γκαντεμια είναι αυτή.. είχα κανονίσει να πάω και σε ενδοκρινολόγο πριν ξεκινήσω , πάει κι αυτό !! 

Υπάρχει περίπτωση αν βγω αρνητική να μου πουν να το αφήσουμε για τον άλλο κύκλο ;;; Έχει τύχει σε καμία ;; 😢😢😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η eleeni είπε:

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!!!!! Με ραντεβού λογικά...

Ναι, μπες στο 1535.gr, κλείσε πρώτα στο τμ. αποβολών και μετά στο ενδοκρινολογικό την ίδια μέρα (λογικά θα βρεις). Μετά στείλε mail στην Οικονομοπούλου, επικεφαλής του τμ. αποβολών και πες της ότι έρχεσαι από επαρχία κι αν μπορεί να σου πάρει επί τόπου αίμα για να μην ξαναέρχεσαι. Το ίδιο μπορείς ίσως να κάνεις και στο ενδοκρινολογικό, αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Τις εξετάσεις αυτές δεν τις κάνεις ιδιωτικά, ειδικά στην Καλαμάτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας, κορίτσια!

Τι κάνετε; Δεν έχω διαβάσει τίποτα από τα νέα σας, συνειδητά αποφάσισα να απέχω για λίγο καιρό από συζητήσεις σχετικά με το θέμα μας (αζωοσπερμία) γιατί διαπίστωσα οτι στρεσάρομαι πάρα πολύ και δεν είμαι στην καλύτερη φάση αυτή την περίοδο. Προσπαθώ όμως να σκέφτομαι θετικά!

Εμείς περιμένουμε τον καρυότυπο ζεύγους σε κανα δυο βδομάδες. Η AZF ευτυχώς βγήκε αρνητική. Το ΣΚ θα κατέβω Θεσσαλονίκη και θέλω να κάνω μία ΑΜΗ. Πού να την κάνω λέτε; Παίζει μεγάλο ρόλο το εργαστήριο;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2022 at 7:42 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές! 
ως προς το καροτσι, έχω σίγουρα σκοπό να πάρουμε καρότσι που προσαρμόζεται το αυγό και ίσως για αρχή να μην πάρουμε το πορτ μπεμπέ. Έχω σκοπό να κυκλοφορώ αρκετά κι ας είναι καταχείμωνο όταν γεννήσω, όλοι λένε ότι πρέπει ένα νεογέννητο να παίρνει τον αέρα του αλλά μου είπαν ότι μέχρι 1 ώρα βόλτα μπορεις να το έχεις στο αυγό επάνω στο καρότσι κι επειδή για καπου τόσο τις βλέπω τις βόλτες σκέφτομαι μήπως το πορτ μπεμπέ μας είναι περιττό. Το βασικ9 μου κριτήριο είναι να είναι ελαφρύ το καρότσι, έως 8 κιλά,και μέχρι στιγμής δεν εχω βρει και πολλά τέτοια που να παίρνουν και το αυγό. Για την ακρίβεια μόνο 3, οποτε κάποιο από αυτα θα είναι. 
Του Παπαβεντση πήρα ήδη ένα βιβλίο, το «προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς, για μια άλλη προσχολική ηλικία» και σχεδόν το τελειώνω. Επίσης διαβασα και άλλο ένα δυο Σουηδών γιατρών, το «Περιμένοντας παιδι, μύθοι και πραγματικότητα» που μου άρεσε ακόμα περισσότερο από του Παπαβεντση. Γενικα το έχω ακούσει από φίλες με παιδιά αυτό που λες, ο ένας παιδίατρος να λέει, τώρα μπορεις να του δώσεις να φαει μέλι, ο αλλος όχι, δεν κάνει ως τα 2 του χρόνια. Είναι απίστευτο ότι πρέπει να διαλέξεις παιδίατρο λες και μιλάμε για ποδοσφαιρική ομάδα, ποιος ταιριάζει με τα πιστεύω σου, σαν να μην υπάρχει επιστήμη από πίσω! Με τρελαίνει! Αλλά ναι, το διάβασμα δεν σταματάει ποτέ όπως φαίνεται!

Καλά, μη νομίζεις ότι με το που θα βγεις από το μαιευτήριο, θα είσαι σε θέση να ξεκινήσεις τσάρκες...Θα είσαι χειρουργημένη και λογικά θα ξενυχτάς κιόλας με τον μικρό. Η μία ώρα που λες είναι πάααααρα πολλή!!!! Αλλά συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να παίρνει τον αέρα του. Περισσότερα σε λίγο, γιατί γυρισαν από τη βόλτα τους μπαμπάς και κόρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η eleeni είπε:

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!!!!! Με ραντεβού λογικά...

Ναι παιρνεις τηλ κ κλεινεις ραντεβου η στο 1535 απο το internet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Ναι παιρνεις τηλ κ κλεινεις ραντεβου η στο 1535 απο το internet

@troia  ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! Αυτές τις μέρες θα το κανονίσω κιόλας! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλά, μη νομίζεις ότι με το που θα βγεις από το μαιευτήριο, θα είσαι σε θέση να ξεκινήσεις τσάρκες...Θα είσαι χειρουργημένη και λογικά θα ξενυχτάς κιόλας με τον μικρό. Η μία ώρα που λες είναι πάααααρα πολλή!!!! Αλλά συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει να παίρνει τον αέρα του. Περισσότερα σε λίγο, γιατί γυρισαν από τη βόλτα τους μπαμπάς και κόρη...

Κάλε ναι εννοείται, μιλάω για μετά τον 1ο μήνα πάνω κάτω. Κι όταν λέω μια ώρα, δεν εννοώ μια ολόκληρη ώρα να σέρνω το καρότσι, περισσότερο ότι μπορεί να πεταχτώ εδώ κοντά και να κάτσω να πιω ένα σύντομο καφέ με μια φιλη με το καρότσι δίπλα ας πουμε. Οι πωλήτριες όμως για τέτοια χρήση μου είπαν ότι δε γίνεται να είναι το μωρό στην απλή θέση καροτσιου ακόμα και στην απολύτως ξαπλωτή θέση. Χρειάζεται είτε το πορτ μπεμπέ είτε το κάθισμα αυτοκινήτου στο οποίο το μωρό μπορεί να μείνει ξαπλωμένο μέχρι 1 ώρα. Αν θες να το έχεις λέει παραπάνω εκεί, πρέπει οπωσδήποτε να παρεις πορτ μπεμπέ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2022 at 10:25 ΠΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλημέρα! Πήγαμε χθες και είδαμε την τσουπρα. Μια χαρα είναι! Άλλαξε και αίθουσα και πήγε στην ενδιάμεση. Σταμάτησε να τρώει και με το ρινογαστρικο και παίρνει μόνο μπιμπερό πλέον. Τρώει πολύ καλά και είναι και πειναλα. Τα 40 ml δεν της αρκούν και τις περισσότερες φορές θέλει και συμπληρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν δέχεται με τίποτα το ενισχυτικό μητρικου γάλατος που της εβαζαν στο ρινογαστρικο, με αποτέλεσμα να μην παίρνει πολύ βάρος τις τελευταίες 10 μέρες. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι για να φάει μπιμπερό καταναλώνει θερμίδες και ότι πλέον είναι μεγάλο μωρό και κινείται και είναι ζωηρή μας έχουν κολλήσει λίγο στο βάρος και καθυστερούν την έλευσή της στο σπίτι. Οπότε από χθες ξεκίνησαν να της δίνουν εναλλάξ το μητρικό με έτοιμο ειδικό για προωρα για να πάρει περισσότερο βάρος. Κατά τα άλλα είναι ένα μικροσκοπικό παμπονηρο και απαιτητικό μωράκι που έχει και αποψη. 

Καλημέρα κορίτσι μου! Τι κάνετε ;

πολύ ευχάριστα νέα! Στην ενδιάμεση την έχουν σε κουνακι ή είναι ακόμα σε θερμοκοιτίδα; Σε αφήνουν να την παίρνεις τώρα αγκαλιά ή όχι ακόμα;

Πόσα γρ. έχει φτάσει τώρα; Αφού πίνει ήδη 40ml μόνη της λογικά σας έχει μείνει λίγο ακόμη μέχρι να έρθει σπίτι σας ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Πήρα τις πρώτες εξετάσεις μου. Εκκρεμεί σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα για να τις στείλω στο γιατρό. 

Για πείτε μου μια πρώτη γνώμη... 

Θυμίζω ότι είμαι 41,5

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Πήρα τις πρώτες εξετάσεις μου. Εκκρεμεί σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα για να τις στείλω στο γιατρό. 

Για πείτε μου μια πρώτη γνώμη... 

Θυμίζω ότι είμαι 41,5

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Το ορμονικο σου προφίλ είναι μια χαρα!!! Μπράβο σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! 

Πήρα τις πρώτες εξετάσεις μου. Εκκρεμεί σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα για να τις στείλω στο γιατρό. 

Για πείτε μου μια πρώτη γνώμη... 

Θυμίζω ότι είμαι 41,5

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ!!

ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕΣ?? ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΟ 3Η ΕΩΣ 5Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ!! 🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η efaki90 είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΟΥ!!

ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕΣ?? ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΠΟ 3Η ΕΩΣ 5Η ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΥ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ!! 🤞🤞🤞

Αδιαθέτησα τετάρτη μεσημέρι και τις έκανα παρασκευή πρωί! Δεν πέρναγε με τιποτα το σκ!!
Καλά αποτελέσματα ❤️ 
Η προγεστερόνη έπρεπε να γίνει 21η μέρα;; κάτι τέτοιο είπε η μικροβιολόγος ... @Zenia z σε ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις... ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...