Μετάβαση σε περιεχόμενο

3η αποτυχημένη εξωσωματική


Μαριλίτα

Recommended Posts

Να χαίρεστε το κοριτσάκι σας Tokyo!Λογικα αυτό εννοει η Μαριλιτα,η αλήθεια είναι ότι ούτε σε εμάς έγινε κάποια διαφοροποίηση στον έλεγχο αυτό,δηλαδή μόνο για down,ίσως γιατί είμαστε στην πρώτη αποτυχια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2022 at 5:12 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Αν κατάλαβα καλά η Μαριλιτα ενδιαφέρεται για χρωμοσωμικο έλεγχο κ όχι κάποιο γονίδιο κληρονομικής ασθένειας. Τον έλεγχο που έκανα κ εγώ δλδ. Οι περισσότερες αποβολές μη εμφυτεύσεις (αλλά όχι όλες) οφείλονται σε χρωμοωμικες ανωμαλίες, αυτό προσπαθείς να αποφύγεις. Εμείς δλδ για αυτό το κάναμε για να περιορίσουμε όσο γίνεται το ενδεχόμενο μιας τέτοιας ταλαιπωρίας. 

Όσο για το κόστος έχεις δίκιο, είναι υψηλό. Ήταν 700 ευρώ αμοιβή για το νοσοκομείο (στο μητέρα το κάναμε) και 200 με 250 ευρώ (κάπου εκεί τελοσπαντων δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό) για κάθε εμβρυο. Οπότε αν μιλάμε για πολλές βλαστοκυστες είναι υπέρογκο. Εμείς είχαμε 4 οπότε το πήραμε απόφαση. Βρήκαμε 2 υγιείς κ 1 που δεν έδωσε αποτέλεσμα ο έλεγχος. Όπως είπα ήμασταν τυχεροί κ αυτή η 1 που βάλαμε έπιασε κ τώρα είναι 1 έτους κοριτσάκι 😍 Σε λίγο καιρό σκεφτόμαστε να πάρουμε κ την άλλη υγιή κ αν είμαστε ξανά τυχεροί να κάνουμε 2ο παιδάκι. Όμως σίγουρα είμαι ευγνώμων που απέκτησα το κοριτσάκι μου ό,τι κ αν γίνει στη συνέχεια! 

Κορίτσια καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε  ονόματα γιατρων να ακούσουμε καμία άποψη.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μαριλίτα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να αναφέρουμε  ονόματα γιατρων να ακούσουμε καμία άποψη.

 

 

Ναι επιτρέπεται. Με προσοχή όμως τα σχόλια. Αν δλδ έχεις να πεις κάτι φοβερά αρνητικό καλύτερα σε πμ. Κριτική στα λογικά πλαίσια με κοσμιες εκφράσεις ή θετικά λόγια επιτρέπονται... Το λέω γιατί σε ακραία αρνητικά σχόλια έχουν παρέμβει οι administrators κ τα έχουν σβήσει καθώς μπορεί να υπάρξει κ θέμα από κάποιο γιατρό. 

Εσύ για ποιον θες να μάθεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!και για μας ήταν πριν λίγες μέρες η 3η αποτυχημένη προσπάθεια! Όμως ήταν η πρώτη φορά που πήρα θετική χοριακή, απλά δεν ανέβηκε.Και μείς αντίστοιχα είμαστε θεωρητικά ανεξήγητα υπογονιμοι.Μετά τη δεύτερη προσπάθεια έκανα υστεροσκοπηση και πιστεύω ότι ίσως χάρη σε αυτήν πέτυχε η εμφύτευση. Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε αλλά έμβρυα τώρα. Οταν έγινε η διέγερση πηραν 9 ωάρια αρχικά, εγιναν βλαστοκυστες τα 5 και τα χρησιμοποιήσαμε σε αυτές τις προσπάθειες. Τώρα κι γώ σκέφτομαι αν θα αλλάξω γιατρό και κέντρο, παίρνω δυνάμεις για να συνεχίσω για την επόμενη διέγερση. Θέλει υπομονη, δύναμη εσωτερική και πίστη!Αυτη την τρίτη φορά το πίστεψα πολυ και όταν είδα θετική χοριακη πέταγα στα σύννεφα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Alexia23 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα!και για μας ήταν πριν λίγες μέρες η 3η αποτυχημένη προσπάθεια! Όμως ήταν η πρώτη φορά που πήρα θετική χοριακή, απλά δεν ανέβηκε.Και μείς αντίστοιχα είμαστε θεωρητικά ανεξήγητα υπογονιμοι.Μετά τη δεύτερη προσπάθεια έκανα υστεροσκοπηση και πιστεύω ότι ίσως χάρη σε αυτήν πέτυχε η εμφύτευση. Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε αλλά έμβρυα τώρα. Οταν έγινε η διέγερση πηραν 9 ωάρια αρχικά, εγιναν βλαστοκυστες τα 5 και τα χρησιμοποιήσαμε σε αυτές τις προσπάθειες. Τώρα κι γώ σκέφτομαι αν θα αλλάξω γιατρό και κέντρο, παίρνω δυνάμεις για να συνεχίσω για την επόμενη διέγερση. Θέλει υπομονη, δύναμη εσωτερική και πίστη!Αυτη την τρίτη φορά το πίστεψα πολυ και όταν είδα θετική χοριακη πέταγα στα σύννεφα!

Καλησπέρα!

Να ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω!!!

Και αυτό με την θετική χοριακη δεν ξέρω πόσο τραγικό μπορεί να είναι, να χαίρεσαι και μετά τίποτα.

Εγώ άλλαξα τελικά κέντρο, θα κάνω μια προσπάθεια κάπου αλλού.

Θα κάνω επίσης υστεροσκόπηση που δεν είχα κάνει( ίσως υπάρχει μου είπαν κάποια φλεγμονή, που συνηθίζεται όταν έχεις κλειστές σάλπιγγες) και μου έδωσαν να κάνω και εξέταση για  κυστική ίνωση( όχι όμως την απλή εξέταση).

Ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις...

Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να ξεκινήσουμε απτην αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Κι εγώ θα ήθελα ρωτήσω...έχω 3 αποτυχημένες προσπάθειες...η πρώτη με έμβρυα 3 ημερών, η δεύτερη με βλαστοκυστες και η τρίτη με βλαστοκυστες κατεψυγμένες. Τώρα αποφάσισε ο γιατρός να μου βάλει πάλι 3 ημερών κατεψυγμένο...έχει λογική λέτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/11/2023 at 5:05 ΜΜ, ο/η oliaolia είπε:

Κι εγώ θα ήθελα ρωτήσω...έχω 3 αποτυχημένες προσπάθειες...η πρώτη με έμβρυα 3 ημερών, η δεύτερη με βλαστοκυστες και η τρίτη με βλαστοκυστες κατεψυγμένες. Τώρα αποφάσισε ο γιατρός να μου βάλει πάλι 3 ημερών κατεψυγμένο...έχει λογική λέτε?

Καλησπέρα. Λυπάμαι για τις αποτυχίες σου. 😞Μήπως το κατεψυγμένο τριών ημερών είναι ένα και μοναδικό;  Ίσως γι' αυτό δεν θέλει να ρισκάρει να το κάνει βλαστοκύστη, μήπως το χάσει. 

Με μία ωοληψία έφτιαξες το ωάριο αυτό μόνο του ή ήταν απόθεμα από προηγούμενες ωοληψίες; Ποια είναι η ηλικία σου;  Όλα παίζουν τον ρόλο τους. Όπως και να' χει, αν είναι ποιοτικό, θα πάει καλά. Ένα καλό θέλεις! Καλή επιτυχία!🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...