Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΙΟΥΛΙΟΥ 2022🤰🤰☀️☀️


Recommended Posts

Εγώ κορίτσια δεν έχω συχνοουρια, ίσως πιο μετά με πιάσει που θα έχει μεγαλώσει το μωράκι και θα πιέζει τα πάντα. Ξυπνάω σίγουρα το πρωί όμως με επιτακτική ανάγκη, καμία σχέση με πριν, απλά σιγουρα όχι συχνότερα.

Για τη θερμότητα ισχύουν αυτά που λεει η @MyNa ακριβως αυτά μου είχε πει η γιατρός μου. Α και όχι παρατεταμενη ηλιοθεραπεία το καλοκαίρι 😋

@ΝικηΚ δεν είναι ανησυχητικά ντε! Το μωράκι σου είναι ❤️ Αν θες ρώτα και τον γιατρό σου, θα στο πει κι εκείνος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας κορίτσια μου!!! Καλέ πότε πιάσατε τα επαγγέλματα.... εγώ είμαι δικηγόρος και ο άντρας μου... οπότε τα έχω φορτώσει σε αυτόν και δουλεύω εγώ από το σπίτι....

Ρε κορίτσια μου εγώ να αγχώνομαι που δεν έχω καταλάβει ακόμα τα μωρά την Πέμπτη κλείνω την 19 η βδομάδα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Καλέ πότε πιάσατε τα επαγγέλματα.... εγώ είμαι δικηγόρος και ο άντρας μου... οπότε τα έχω φορτώσει σε αυτόν και δουλεύω εγώ από το σπίτι....

Ρε κορίτσια μου εγώ να αγχώνομαι που δεν έχω καταλάβει ακόμα τα μωρά την Πέμπτη κλείνω την 19 η βδομάδα!!!!

Ααα περίπου αυτό κάνουμε κι εμείς με το σύντροφό μου που είναι επίσης αρχιτέκτονας. Δουλεύαμε έτσι κι αλλιώς μαζί (ελεύθερο επαγγελμα) και τώρα εγώ έχω κόψει σχεδόν εντελώς τις εξωτερικές δουλειές και κάνω μόνο δουλειά από το σπίτι και όχι κανονικό ωράριο. 

Να μην αγχώνεσαι. Μήπως έχεις πρόσθιο πλακουντα; λένε ότι αργείς ακόμα περισσότερο έτσι, αλλά όπως και να'χει έχει μεγάλο χρονικό εύρος το πότε θα τα νιώσεις. Νομίζω από τις 16 έως τις 22 εβδομάδες θεωρείται το πιο συνηθισμένο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kk88 μην ανησυχείς, εγώ τον μικρό μου τον κατάλαβα πολύ μετά τη 19η εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά μετά τη β'επιπέδου. Νόμιζα ότι ήταν το έντερο και όχι ο μπέμπης :P

Τώρα ''έμαθα'' και τα ξεχωρίζω. Παίζουν πολλά ρόλο πάντως, αν έχεις λίγο παραπάνω ποσοστό λίπους στην κοιλιά μπορεί να αργήσεις να τα καταλάβεις, αν δεν είναι κινητικά, αν είναι σε τέτοια θέση... Υπομονή λίγο καιρό ακόμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Ααα περίπου αυτό κάνουμε κι εμείς με το σύντροφό μου που είναι επίσης αρχιτέκτονας. Δουλεύαμε έτσι κι αλλιώς μαζί (ελεύθερο επαγγελμα) και τώρα εγώ έχω κόψει σχεδόν εντελώς τις εξωτερικές δουλειές και κάνω μόνο δουλειά από το σπίτι και όχι κανονικό ωράριο. 

Να μην αγχώνεσαι. Μήπως έχεις πρόσθιο πλακουντα; λένε ότι αργείς ακόμα περισσότερο έτσι, αλλά όπως και να'χει έχει μεγάλο χρονικό εύρος το πότε θα τα νιώσεις. Νομίζω από τις 16 έως τις 22 εβδομάδες θεωρείται το πιο συνηθισμένο. 

 

Αυτό με το σύζυγο πραγματικά είναι σωτήριο.....ναι ναι έχουν προσθιους πλακούντες και τα δύο και ο γιατρός μου είπε μετά την 19 η βδομάδα!!!!θα κάνω υπομονή για τα κορίτσια μου τι να κάνω.....

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maya90 είπε:

@kk88 μην ανησυχείς, εγώ τον μικρό μου τον κατάλαβα πολύ μετά τη 19η εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά μετά τη β'επιπέδου. Νόμιζα ότι ήταν το έντερο και όχι ο μπέμπης :P

Τώρα ''έμαθα'' και τα ξεχωρίζω. Παίζουν πολλά ρόλο πάντως, αν έχεις λίγο παραπάνω ποσοστό λίπους στην κοιλιά μπορεί να αργήσεις να τα καταλάβεις, αν δεν είναι κινητικά, αν είναι σε τέτοια θέση... Υπομονή λίγο καιρό ακόμα!

Θα κάνω υπομονή άλλωστε δεν έχω επιλογή κορίτσι μου!!!!! Ελπίζω όλα να είναι καλά!!!!!σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλαβα σήμερα τα πρώτα κοριτσίστικα ρουχαλάκια από την ξαδέρφη μου! Είναι όλα τόσο μικροσκοπικά, τα κοιτάω και λέω ''θα χωρέσει άνθρωπος εδώ μέσα;;;;'' 😍 Μου φαίνονται πρωτόγνωρα, λες και δεν τα έχω ξαναζήσει, αλλά είναι τόσο όμορφο συναίσθημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που εμένα με θυμήθηκε ο εμετός πάλι σημερα;;;;; 🤣🤣🤣 με διαλυσε το στομάχι μου!!

Μάλλον τα αντρακια μου, μου λένε χρόνια πολλά!!!!!

Αύριο θα τα δούμε πάλι, έχουμε υπέρηχο! Και θα ξεκινήσω και αντιπηκτικες!!!

Μόνο το κούτελο έχει μείνει κενό για ενέσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kk88 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! Καλέ πότε πιάσατε τα επαγγέλματα.... εγώ είμαι δικηγόρος και ο άντρας μου... οπότε τα έχω φορτώσει σε αυτόν και δουλεύω εγώ από το σπίτι....

Ρε κορίτσια μου εγώ να αγχώνομαι που δεν έχω καταλάβει ακόμα τα μωρά την Πέμπτη κλείνω την 19 η βδομάδα!!!!

Ούτε εγώ έχω νιώσει κάτι ιδιαίτερο αν αυτό σε παρηγορεί. Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η angel35 είπε:

Αυτό που εμένα με θυμήθηκε ο εμετός πάλι σημερα;;;;; 🤣🤣🤣 με διαλυσε το στομάχι μου!!

Μάλλον τα αντρακια μου, μου λένε χρόνια πολλά!!!!!

Αύριο θα τα δούμε πάλι, έχουμε υπέρηχο! Και θα ξεκινήσω και αντιπηκτικες!!!

Μόνο το κούτελο έχει μείνει κενό για ενέσεις!

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε καλύτερα θα είσαι έτσι! 

Έμενα μου έλειψαν λίγο οι ενεσουλες μου, ξεμπερδεύεις μία και έξω και δεν παίρνεις χάπια όλη μέρα 😂😂

Εγώ κορίτσια είμαι φυσικοθεραπευτρια, δούλευα σε ένα ιδιωτικό χώρο μέχρι πριν ένα χρόνο περίπου που ξεκίνησα την διαδικασία της εξωσωματικής 😊 τώρα είμαι άνεργη και το παίζω νοικοκυρά, λόγω covid δεν πολυβγαινω έξω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Γιατί να είναι ανησυχητικό να νιώθεις τα κτουπ κτουπ καλέ; Κι εγώ εδώ και 3μέρες τα νιώθω έντονα και τα πιάνω και με χέρι. Σε μια φάση που ένιωσα 2 χτύπους φώναξα και το σύντροφό μου και περίμενε λίγο με το χέρι στην κοιλιά μου και το ένιωσε κι αυτός τελικά! Ήταν τέλειο! Εμένα με χαροποιεί που είναι έντονο πια, γιατί είμαι σίγουρη ότι είναι το μωρό και τώρα δεν αγχώνομαι τόσο για το αν είναι καλά.

Όλα αυτά που επιτρέπονται ή δεν επιτρέπονται δεν είναι σίγουρο ότι θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Συστάσεις είναι για να είσαι σίγουρος. Η γενική σύσταση είναι να μη θερμαίνουμε την περιοχή, χωρίς να σημαι΄νει ότι αν το κάνουμε θα πάθουμε κάτι. Ή πχ ο πολύς πυρετός μπορεί να βλάψει το μωρό. Δε σημαίνει ότι αν αρρωστήσουμε κι έχουμε πυρετό θα έχει όντως κάποιο πρόβλημα το μωρό σίγουρα. Απλά υπάρχει η πιθανότητα. 

Με ηρεμήσατε αρκετά επειδή θεωρούσα ότι είναι και πολύ νωρίς να νιώσω το μωρό συν ότι η αίσθηση είναι έντονη πήγε το μυαλό μου μήπως είναι πρόωρες συσπάσεις και αγχώθηκα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Αυτό που εμένα με θυμήθηκε ο εμετός πάλι σημερα;;;;; 🤣🤣🤣 με διαλυσε το στομάχι μου!!

Μάλλον τα αντρακια μου, μου λένε χρόνια πολλά!!!!!

Αύριο θα τα δούμε πάλι, έχουμε υπέρηχο! Και θα ξεκινήσω και αντιπηκτικες!!!

Μόνο το κούτελο έχει μείνει κενό για ενέσεις!

Μην ανησυχείς και σε μένα έχει συμβεί στα καλά καθούμενα!! Τυχαίνει 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΝικηΚ είπε:

Μην ανησυχείς και σε μένα έχει συμβεί στα καλά καθούμενα!! Τυχαίνει 😍

καλημέρα!!!!! το καλο ειναι οτι τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα δεν εχω ταλαιπωρηθει! ηταν ο 5ος εμετος απο την αρχη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η angel35 είπε:

Αυτό που εμένα με θυμήθηκε ο εμετός πάλι σημερα;;;;; 🤣🤣🤣 με διαλυσε το στομάχι μου!!

Μάλλον τα αντρακια μου, μου λένε χρόνια πολλά!!!!!

Αύριο θα τα δούμε πάλι, έχουμε υπέρηχο! Και θα ξεκινήσω και αντιπηκτικες!!!

Μόνο το κούτελο έχει μείνει κενό για ενέσεις!

Όχι, όχι κι εγώ έκανα την προηγούμενη εβδομάδα έναν τα ξημερώματα... Έτσι, στο άσχετο. Απαπαπα, να μου λείπει, δε θέλω πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΝικηΚ είπε:

Με ηρεμήσατε αρκετά επειδή θεωρούσα ότι είναι και πολύ νωρίς να νιώσω το μωρό συν ότι η αίσθηση είναι έντονη πήγε το μυαλό μου μήπως είναι πρόωρες συσπάσεις και αγχώθηκα!! 

Οι συσπάσεις είναι σαν να μαζεύεται η κοιλιά σε ένα σημείο και ''πετρώνει''. Καμία σχέση, θα το καταλάβεις! Τώρα είναι τα μωράκια σου 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από εμένα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! Εγώ την νιώθω κανονικά την μπεμπούλα μας εδώ κ 2-3 μέρες...αυτή την εβδομάδα μπαίνω 20η..! Να σας ρωτήσω...υπάρχει καμία άλλη μελλοντική μανούλα εδώ που την αγχώνει λίγο η γεννα η είμαι η μόνη τρελη; 🤣 σαν πρωτάρα κ εγώ ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ κ δεν ξέρω κατά ποσό με βοηθάει ο κύκλος μου που η καθεμία έχει δική της ιστορία όπως φαντάζομαι έχουν όλες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από εμένα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! Εγώ την νιώθω κανονικά την μπεμπούλα μας εδώ κ 2-3 μέρες...αυτή την εβδομάδα μπαίνω 20η..! Να σας ρωτήσω...υπάρχει καμία άλλη μελλοντική μανούλα εδώ που την αγχώνει λίγο η γεννα η είμαι η μόνη τρελη; 🤣 σαν πρωτάρα κ εγώ ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ κ δεν ξέρω κατά ποσό με βοηθάει ο κύκλος μου που η καθεμία έχει δική της ιστορία όπως φαντάζομαι έχουν όλες!!! 

Καλησπέρα @Angelaki91! Και εγώ τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι αρκετά τον τοκετό. Αλλά πιο πολύ να πω την αλήθεια με τρομάζει το μετά. Εκεί λέω είναι κάποιες ώρες πόνου που είσαι και συγκεντρωμενη στο στόχο και πάει. Μετά όμως θα ήθελα να μου πουν τα κορίτσια που έχουν γεννήσει ξανά πόσες μέρες περίπου πονάς (έστω ότι γεννάς φυσιολογικά); μπορείς να ταξιδέψεις; θα ήθελα να πάμε στην επαρχία στη μαμά μου να είμαστε κοντά στη θάλασσα και να μην καιγόμαστε στην Αθήνα. Επίσης, η αιμορραγία κρατάει καιρό; είναι σημαντική ποσότητα αίματος; πόσο μετά μπορεί κάποια να κάνει μπάνιο στη θάλασσα; έχω διάφορες τέτοιες σκέψεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Καλησπέρα @Angelaki91! Και εγώ τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι αρκετά τον τοκετό. Αλλά πιο πολύ να πω την αλήθεια με τρομάζει το μετά. Εκεί λέω είναι κάποιες ώρες πόνου που είσαι και συγκεντρωμενη στο στόχο και πάει. Μετά όμως θα ήθελα να μου πουν τα κορίτσια που έχουν γεννήσει ξανά πόσες μέρες περίπου πονάς (έστω ότι γεννάς φυσιολογικά); μπορείς να ταξιδέψεις; θα ήθελα να πάμε στην επαρχία στη μαμά μου να είμαστε κοντά στη θάλασσα και να μην καιγόμαστε στην Αθήνα. Επίσης, η αιμορραγία κρατάει καιρό; είναι σημαντική ποσότητα αίματος; πόσο μετά μπορεί κάποια να κάνει μπάνιο στη θάλασσα; έχω διάφορες τέτοιες σκέψεις. 

Αχ μπράβο κορίτσι μου κ εγώ τις ίδιες σκέψεις κάνω αλλά θα σου πω κ την αλήθεια κ εκείνη την ώρα σκέφτομαι!!! Φυσιολογικός τοκετός; επισκληριδιο η θα αντέξω τον πόνο; η τζάμπα τα σκέφτομαι και θα πρέπει  να κάνω καισαρική για κάποιον λογο; κ αν ναι πόσο θα πονάω μετά; όλα αυτά...🤣 αλλά σίγουρα ο τελικός στόχος αξίζει όλους τους πόνους του κόσμου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Ααααχ κι εμένα μου έχουν μπει αυτές οι σκέψεις τις τελευταίες ημέρες! Πάντα ειχα στο μυαλό μου να γεννήσω χωρίς επισκληρίδιο, αλλά δεν ξέρω αν θα αντέξω. Επίσης φοβάμαι την καισαρική, όχι τόσο τον πόνο, όσο το μετά, γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν θα χω ιδιαίτερη βοήθεια!!

Κατα τ άλλα κι εγω τις τελευταίες μέρες νιώθω το μωρό, στην αρχή σαν φυσαλίδες, αλλά από χτες νιώθω πιο δυνατά κάτι σαν χτύπημα, δεν ξέρω αν είναι το μωρό, θα το επιβεβαιώσω κι αύριο που έχω γιατρό!😀😀😀

Κορίτσια εσείς το έχετε συνειδητοποιήσει? Εγώ ώρες ώρες νιώθω σαν να μην συμβαίνει σε μένα!δεν ξέρω πως να το περιγράψω!😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου θυμίζετε εμένα, ακριβώς τέτοιες σκέψεις πριν τη γέννα στον μικρό μου. Αρκετό άγχος, ειδικά τον τελευταίο μήνα.

@MyNa Λοιπόν, εγώ γέννησα 41 εβδομάδων, δεν ήθελε να βγει. Έπειτα από ώρες ωδινων με σπασμένα νερά και διαστολή στο 0, κατέληξα σε καισαρική. Ο πόνος είναι ανυπόφορος τις πρώτες 3 μέρες (κρατούσα την κοιλιά μου όταν περπατούσα), έπειτα εξασθενεί και διαρκεί συνολικά καμιά 10αρια μέρες. Όσο για το αίμα, γύρω στις 2 βδομάδες (σε μένα τουλάχιστον), αλλά λόγω κινδύνου μολύνσεων δεν ξέρω αν θα επιτρέπεται το κολύμπι στη θάλασσα τις πρώτες 40 μέρες. Σίγουρα θα σε συμβουλεύει ο γυναικολόγος σου σχετικά με όποια απορία έχεις και για το ταξίδι επίσης, γιατί λογικά θα πρέπει να σε δει. Εγώ είχα πάει για εξέταση μετά από 7 μέρες και πάλι όταν έκλεισα 40 μέρες.

Οποιαδήποτε άλλη ερώτηση έχετε, είμαι εδώ να σας ενημερώσω, βάσει της δικής μου εμπειρίας πάντα 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Angelaki91 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα κ από εμένα!!! Ελπίζω να είστε όλες καλά!!! Εγώ την νιώθω κανονικά την μπεμπούλα μας εδώ κ 2-3 μέρες...αυτή την εβδομάδα μπαίνω 20η..! Να σας ρωτήσω...υπάρχει καμία άλλη μελλοντική μανούλα εδώ που την αγχώνει λίγο η γεννα η είμαι η μόνη τρελη; 🤣 σαν πρωτάρα κ εγώ ειλικρινά δεν ξέρω τι να σκεφτώ κ δεν ξέρω κατά ποσό με βοηθάει ο κύκλος μου που η καθεμία έχει δική της ιστορία όπως φαντάζομαι έχουν όλες!!! 

Εννοείται ότι με αγχώνει και μένα !! Και φαντάζομαι όλες οι κοπέλες που το βιώνουν για πρώτη φορά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Καλησπέρα @Angelaki91! Και εγώ τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι αρκετά τον τοκετό. Αλλά πιο πολύ να πω την αλήθεια με τρομάζει το μετά. Εκεί λέω είναι κάποιες ώρες πόνου που είσαι και συγκεντρωμενη στο στόχο και πάει. Μετά όμως θα ήθελα να μου πουν τα κορίτσια που έχουν γεννήσει ξανά πόσες μέρες περίπου πονάς (έστω ότι γεννάς φυσιολογικά); μπορείς να ταξιδέψεις; θα ήθελα να πάμε στην επαρχία στη μαμά μου να είμαστε κοντά στη θάλασσα και να μην καιγόμαστε στην Αθήνα. Επίσης, η αιμορραγία κρατάει καιρό; είναι σημαντική ποσότητα αίματος; πόσο μετά μπορεί κάποια να κάνει μπάνιο στη θάλασσα; έχω διάφορες τέτοιες σκέψεις. 

Εγώ δεν έχω εμπειρία φυσιολογικου τοκετού εγώ στις 20 μέρες στο δευτερο που γέννησα Μάιο πηρα τον μεγάλο μου και τον νεογέννητο και πήγα στη μαμά μου στην Μάνη και κάτσαμε όλο το καλοκαίρι εκεί. Άρα φαντάζομαι οτι με τον φυσιολογικό θα είναι ακόμα ποιο ευκολο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Μετά τον τοκετό έφαγα πατάτες τηγανιτές γιατί η κλινική είχε γιουβαρλάκια που δεν μου άρεσαν 😆

Τα λόχεια κράτησαν περίπου 20 μέρες, πόνο από κάτω είχα ελάχιστο, ήμουν πλήρως λειτουργική μετά την επίδραση της επισκληριδίου. Η γιατρός μου με είδε 1 μέρα πριν σαραντίσω και είχαν επανέλθει τα πάντα, αφού μου είπε ότι αν θέλω να έχω επαφές με τον σύζυγο μου δίνει το οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ @Anna.gr@Maya90 και @Dimi84 που μοιραστηκατε την εμπειρία σας! Σίγουρα θα μας συμβουλέψει ο γιατρός αλλά σκέφτομαι ότι θα με θεωρήσει τρελή να ρωτήσω από τώρα όλα αυτά! 😂 Και ήδη δεν του έχω πει και λίγα. Τον έχω τρελάνει ήδη τον άνθρωπο. Πάντως κι εγώ θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, αν πάνε όλα καλά και δεν έχω σκεφτεί ποτέ να μην κάνω επισκληριδιο. Βασικά δεν έχω καταλάβει και τη λογική του γιατί να μην κάνω. Γιατί να πονέσω έξτρα αν γίνεται να περιοριστεί ο πόνος; υπάρχει κάτι που συζητιέται ότι προκαλεί; αν τώρα δεν παίρνει θέση το μωρό, δεν έχω διαστολή ή για οποιαδήποτε άλλη επιπλοκη ο, τι είναι πιο ασφαλές για το μωρό. Αν χρειαστεί καισαρική οκ. 

@Katerina1990κι αυτό το καταλαβαίνω εντελώς! Κι εγώ ενώ το σκέφτομαι όλη την ώρα και ήδη διαβάζω, κοιτάω πράγματα, νιώθω το μωρό να μου κάνει τουκ τουκ και ανυπομονώ, δεν θεωρώ αν όντως το συνειδητοποιω. Είναι και πάρα πολύ διαφορετικό από τη ζωή μας μέχρι τώρα, γιατί ζούμε λίγο φοιτητικά με τα δεύτερα πτυχία, μεταπτυχιακά, διδακτορικα που κάνουμε με το σύντροφό μου, εξόδους καθημερινές, μακριές διακοπές μηνών το καλοκαίρι κλπ και δε μπορώ και να φανταστώ πώς θα είναι μετά. Το θέλαμε πολύ βέβαια και το πήγαμε εντελώς προγραμματισμένα αλλά και πάλι δεν το συνειδητοποιώ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MyNa αν θες να γράψω αναλυτικά την εμπειρία μου αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσω γιατί πολλές κοπέλες ''φοβούνται''...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κανετε;;;;;

Εμείς σήμερα όλα πολύ καλα με τον υπέρηχο!!!!!

Οι τσολιαδες μου είναι 200 και 209 γραμμάρια!!!!

Ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου γιατί η γιατρός μας είπε ότι οι πλακούντες έχουν αρχίσει να ανεβαίνουν και απομακρυντονται από τα ινωμιοματα,  κάτι που είναι πάρα πολύ καλό γιατί αυτό θέλαμε και θέλουμε να συνεχίσει να γίνεται!!!!! 

Με το που γύρισα βέβαια από το γιατρό ξεράθηκα στον ύπνο!!!!!!! Μου βγήκε όλη η ένταση!!!!

Και γω σκέφτομαι τον τοκετό πολλές φορές και αφοδευομαι αλλά προσπαθώ να βάλω την λογική και σκέφτομαι ότι όλα εκείνη την στιγμή θα είναι εντάξει και με τόσα άτομα από πάνω μας δεν υπάρχει λόγος να ανησυχώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μη φοβάστε τον τοκετό, κάπως πρέπει να βγουν τα μωρά, δε μπορούμε να τα χωνέψουμε 😂

Εμένα με είχε πιάσει πανικός γύρω στον 7ο επειδή δεν είχε πάρει θέση το παιδί με το κεφάλι κάτω αλλά μετά από 2-3 εβδομάδες πήρε. Το μετά είναι ζόρι στην αρχή, αλλά στην πορεία όλα μπαίνουν σε μια σειρά!

@angel35 τέλειαααα!!!! Πολύ ωραία τα νέα σου!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...