Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απο Χ.Κ.


Recommended Posts

ΕΜΕΝΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ (ΕΚΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ)! ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΕΚΕΙ ΕΙΧΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΗΛΑΖΟΥΝ! ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ! ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΕΡΧΟΝΤΟΥΣΑΝ ΜΟΛΙΣ ΖΗΤΟΥΣΑ ΒΟΗΘΕΙΑ! ΜΟΝΟ ΑΝ ΖΗΤΟΥΣΑΜΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΑΣ ΤΟ ΕΦΕΡΝΑΝ! ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΧΟΡΤΑΣΕΙ, ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 3ΩΡΟ ΘΑ ΣΤΟΝ ΦΕΡΟΥΜΕ! ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ "ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΑΒΙΑΡΙ ΟΤΙ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑΡΑΜΑ?" ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ? ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ, ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli έγραψε:

Βρε κορίτσια έχω αγχωθεί πάρα πολύ με το θέμα του θηλασμού στο μαιευτήριο... Και από άλλα θέματα του forum έχω διαβάσει πως στο μαιευτήριο ουσιαστικά σε χαντακώνουν και δεν μπορείς να ξαναθηλάσεις. Είναι δυνατόν να γίνονται αυτά τα πράγματα; Γιατί απ'ότι κατάλαβα και αποκλειστικό θηλασμό να ζητήσεις σε γράφουν και στο φέρνουν μία συγκεκριμένη ώρα (μαζί με όλα τα υπόλοιπα μωράκια). Τί μπορόυμε να κάνουμε για να το αποφύγουμε αυτό;;;

Ρωτάω γιατί είμαι έτοιμη από τώρα για καυγά! Να σου μιλάνε και να σου φέρονται έτσι σε μία τόσο σημαντική στιγμή;;;

Μάλλον θα πρέπει να γεννήσεις σε δημόσιο νοσοκομείο, όπου έχεις το μωρό σου κοντά σου όλη την μέρα και όχι μόνο μία ή δύο ώρες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η δικιά μου εμπειρία πάνω στον θηλασμό είναι η εξής:

Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο του Βερολίνου και είχα μονόκλινο και τις δύο φορές. Είχα τα παιδιά όλη την ώρα κοντά μου. Τα θήλασα αμέσως μόλις τα γέννησα και οι νοσοκόμες ήταν κοντά μου αμέσως μόλις τις φώναζα. Βέβαια αμέσως και πολύ εύκολα μου έδωσαν τη θηλή σιλικόνης.

Την πρώτη φορά θήλασα 6 μήνες με τη θηλή σιλικόνης και είχα πολύ γάλα. Έπαθα μαστίτιδα και την ξεπέρασα με αντιβίωση, χωρίς να επηρεαστεί η ποσότητα του γάλακτος.

Αυτή τη φορά μου έδωσαν τη θηλή σιλικόνης την πρώτη μέρα που γέννησα αλλά μετά από μια μαστίτιδα που πέρασα το γάλα μειώθηκε τραγικά. Όσες προσπάθειες και να έκανα το γάλα μειωνόταν και με έπιανε στεναχώρια. Ώσπου μια μέρα είπα τέρμα οι θηλές σιλικόνης. Ή τις πετάω και θηλάζω με πόνο ή τις κρατάω και κόβω σταδιακά τον θηλασμό.

Από τότε που τις έβγαλα και ενώ πονουσα τρελά, οι πληγές επουλώθηκαν και σήμερα, 10 μέρες μετά μπορώ να πω ότι όλα είναι πιο εύκολα. Έχω αρκετό γάλα και ο θηλασμός δεν είναι τόσο τραγικός.

Υπομονή, επιμονή και θέληση θέλει κορίτσια. Και φυσικά αντίσταση στο ξένο γάλα και στις προτροπές των 'ειδικών' να δώσετε συμπλήρωμα γιατί το παιδί πεινάει.

Σε τελική αν δεν χορταίνει, θα φάει ξανά σε λίγο. Και όσο πίνει γάλα, τόσο γάλα θα έρχεται! Κάποια στιγμή θα γίνουν όλα εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioannouli έγραψε:

Βρε κορίτσια έχω αγχωθεί πάρα πολύ με το θέμα του θηλασμού στο μαιευτήριο... Και από άλλα θέματα του forum έχω διαβάσει πως στο μαιευτήριο ουσιαστικά σε χαντακώνουν και δεν μπορείς να ξαναθηλάσεις. Είναι δυνατόν να γίνονται αυτά τα πράγματα; Γιατί απ'ότι κατάλαβα και αποκλειστικό θηλασμό να ζητήσεις σε γράφουν και στο φέρνουν μία συγκεκριμένη ώρα (μαζί με όλα τα υπόλοιπα μωράκια). Τί μπορόυμε να κάνουμε για να το αποφύγουμε αυτό;;;

Ρωτάω γιατί είμαι έτοιμη από τώρα για καυγά! Να σου μιλάνε και να σου φέρονται έτσι σε μία τόσο σημαντική στιγμή;;;

ιoannouli, σου εύχομαι πρώτα απ’όλα με το καλό να φέρεις στον κόσμο το μωράκι σου!

Αν έχεις αποφασίσει να γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο λόγω του γιατρού σου ή για την επισκληρίδιο (απ’όσο γνωρίζω στα δημόσια δεν κάνουν) ήθελα να σε συμβουλεύσω να μην πας με αρνητική διάθεση γιατί οι στιγμές της γέννας και οι πρώτες ώρες μετά είναι ήδη γεμάτες συναισθηματική φόρτιση. Να είσαι όμως σε ετοιμότητα. Εκτός από τα όσα γράψαμε όλες στο φόρουμ για να βοηθήσουμε η μία την άλλη, πιο συγκεκριμένα θα σου πρότεινα να κάνεις τα παρακάτω. Αν με το καλό ξαναμείνω έγκυος, αυτά σκοπεύω να κάνω κι εγώ.

α)Να έρθεις σε επαφή με κάποιον ειδικό πριν τη γέννα (για εμένα είναι το βασικότερο γι’αυτό και το αναφέρω ξανά)

β)Όσο νωρίτερα σου φέρουν το μωράκι σου κοντά σου τόσο το καλύτερο. Συζήτησε το με το γιατρό σου εγκαίρως και απαίτησέ το.

γ)Μην σε ξεγελάσουν σχόλια από τις μαίες του τύπου «τώρα είστε κουρασμένη», «δεν έχει ξυπνήσει καθόλου», «είναι ακόμη νωρίς για θηλασμό», «όταν πάτε σπίτι σας θα τα καταφέρετε», «να σας φέρω θήλαστρο ή θηλές σιλικόνης από την πρώτη μέρα» και διάφορα άλλα τέτοια.

δ)Ζήτα να σου φέρνουν το μωρό σου και πριν το 3ωρο για να το παρακολουθείς κι από μόνη σου. Εγώ σκοπεύω να το έχω όσο περισσότερο μπορώ κοντά μου εκτός από τις ώρες που θα έχω επισκέψεις. Όση κούραση και νιώθεις, μπες στα βαθειά!!

ε)Μην θεωρήσεις εκ των προτέρων πως όλες οι μαίες ψεύδονται. Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι που αγαπούν τη δουλειά τους. Όμως φρόντισε να ελέγχεις.

στ)Να είσαι προετοιμασμένη ότι αν το μωράκι σου δυσκολευτεί να πιάσει τη θηλή σου, θα κλαίει ασταμάτητα. Μην τα παρατήσεις και μην ακούσεις κανέναν που θα σου πει ότι δεν χόρτασε! Συμφωνώ απόλυτα με την ΑθηνάΚ. Όταν θέλει, θα ζητήσει από μόνο του σε μικρό χρονικό διάστημα.

Αυτά ioannouli μου, συν ό,τι άλλο έχω αναφέρει στο κείμενό μου. Ελπίζω να σε βοηθούν και να σε ηρέμησαν κάπως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω κοριτσια σε ιδιωτικο γεννησα στην επαρχια αλλα οι νοσοκομες ηταν διπλα μου συνεχεια και με βοηθησαν πολυ στο θεμα του θηλασμου....ημουν σε δωματιο μονη μου με το μωρο μου συνεχεια διπλα μου....τα κοριτσια δεν περιμεναν να τα φωναξω ερχοταν συνεχεια και με ρωτουσαν αν θελω κατι....η εμπειρια μου δεν ειχε κατι αρνητικο ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Καλησπέρα,

Μου κάνουν εντύπωση αυτά που διαβάζω!!!

Η δική μου εμπειρία είναι από το Λητώ, που εάν δεν θηλάσεις αισθάνεσαι σαν να είσαι άχρηστη μάνα.

Οι μαίες υποστηρίζουν φανατικά το θηλασμό. Αυτό είναι πολύ καλό βέβαια, αλλά θα προτιμούσα να μην γίνεται φανατικά. Αυτό το λέω γιατί΄ενώ προσπαθούσα να θηλάσω, ο μικρός μου είχε τραυματίσει το στήθος με αποτέλεσμα να κλαίω από τον πόνο την ώρα του θηλασμού, το παιδί να πίνει και αίμα μαζί (συγνώμη για τις λεπτομέρειες) και οι μαίες να επιμένουν να συνεχίσω αποκλειστικά με θηλασμό!

Να σας πω την αλήθεια αυτή η συμπεριφορά τους με έκανε να αισθανθώ "άχρηστη" μαμά και να φοβάμαι όταν μας φέρνανε τα παιδιά - για το πόσο πεινασμένο θα έρθει το αντράκι μου. Περιτό να σας πώ ότι όταν ζητούσα θήλαστρο έπρεπε να δώσει έγκριση η προϊσταμένη για να μου το φέρουν (ούτε το θήλαστρο δεν τους άρεσε) και βέβαια για να δώσεις ξένο γάλα έπρεπε να το απαιτήσεις - να μιλήσεις άσχημα στο προσωπικό...

Βέβαια και οι άλλες πρακτικές (των άλλων μαιευτηρίων) είναι απαράδεκτες... Μια μέση οδός, μια πραγματική στήριξη μαμάς και παιδιού μάλλον είναι κάτι που πρέπει να διεκδικούμε με "τσαμπουκά" όσο καταβεβλημένες και εάν είμαστε μετά τη γέννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioupi καλησπέρα,

πραγματικά δεν θα μπορούσα να φανταστώ πως υπάρχει και το άλλο άκρο! Έχεις απόλυτο δίκιο για το πως ένιωσες, πρέπει να ήταν πολύ ψυχοφθόρο. Τίποτα ακραίο τελικά δεν είναι καλό.

αρετη1, γιωργια είναι πολύ ευχάριστο το ότι στην επαρχία τουλάχιστον υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση. Εύχομαι ν'αλλάξουν τα πράγματα και στην πρωτεύουσά μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια να σασ πω και κατι αλλο για το μητερα:κατεβασαα γαλα περιπου προσ την τριτη μερα και επειδη την μικρη μου την φερναν ταισμενη ενω τουσ ειχα ζητησει ΜΟΝΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ηρθε το στηθοσ και πρηστηκε και μου εκανε απο 2 καρουμπαλα μεσα στο καθενα,οταν με ειδε ο γυναικολογοσ εφριξε και μου ειπε να ζητησω θηλαστρο για να μην παθω μαστιτιδα...ε οσο το ειδατε εσεισ το θηλαστρο αλλο τοσο το ειδα και εγω,η απαντηση τουσ ηταν οτι υπαρχει ενα θηλαστρο σε αυτο το νοσοκομειο και πρεπει να περιμενω στην σειρα.....τελικα το πολεμησα με ζεστο νερο και μαλαξεισ στο μπανιο και το εβγαλα σπιτι οταν γυρισα που πηγε και αγορασε ο συζηγοσ...η μικρη εφαγε ουσιστικα καλα μητρικο γαλα οταν ηρθαμε σπιτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

isws akoustei ligaki asxeto alla me auta pou diavazw koritsia tha ithela, oso xazo kai an fainetai,na euxaristisw tis maies pou htan ston 6o orofo tou iasw... den xerw re koritsia alla emena me voithisan polu me to thema tou thilasmou! kathe fora pou mou fernane to mwraki mou tsekarane oti ola einai ok kai oti exei piasei swsta to stithos mou h mikrh. kai den nomizw oti dwsane sumplhrwma diti eixa zhthsei na mou fernoun thn mikrh kathe fora pou klaiei kai peinaei kai ontws mia duo fores mou thn ferane an kai den htan h wra na mou thn feroune...

duo akomh parathrhseis

exei sigoura na kanei me tous idious tous anthrwpous pou agapane thn douleia tous kai isws kai me kapoious proistamenous tou orofou pou tis exoune valei stin thesh tous ( ston tetarto pou hmouna gia 12 wres kamia sxesh - voitheia kamia - moni mou evala to mwro prwth fora sto stithos )

kai deuteron: kalws h kakws 50 maies exoun 50 diaforetikes gnwmes, oso kali thelisi kai an exoun. an valete kai sthn exiswsh filous kai oikogeneia kai sogia ktl ktl asta na pane

opote einai polu polu simantiko na eiste proetoimasmenes, na exete diavasei prin thn genna, na exete upomonh kai na eiste hremes kai mones sas h me ton suntrofo sas tis wres pou thilazete to mwraki sas. kai siga siga meta apo ligo kairo mexri kai plunthrio tha adeiazete thn wra pou thilazete... alitheia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal έγραψε:

καλημερα κοριτσια να σασ πω και κατι αλλο για το μητερα:κατεβασαα γαλα περιπου προσ την τριτη μερα και επειδη την μικρη μου την φερναν ταισμενη ενω τουσ ειχα ζητησει ΜΟΝΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ηρθε το στηθοσ και πρηστηκε και μου εκανε απο 2 καρουμπαλα μεσα στο καθενα,οταν με ειδε ο γυναικολογοσ εφριξε και μου ειπε να ζητησω θηλαστρο για να μην παθω μαστιτιδα...ε οσο το ειδατε εσεισ το θηλαστρο αλλο τοσο το ειδα και εγω,η απαντηση τουσ ηταν οτι υπαρχει ενα θηλαστρο σε αυτο το νοσοκομειο και πρεπει να περιμενω στην σειρα.....τελικα το πολεμησα με ζεστο νερο και μαλαξεισ στο μπανιο και το εβγαλα σπιτι οταν γυρισα που πηγε και αγορασε ο συζηγοσ...η μικρη εφαγε ουσιστικα καλα μητρικο γαλα οταν ηρθαμε σπιτι

μα τι γελοιοι που ειναι????:angry: πω, πω, ειλικρινα οσα περ/ρα ακουω γι αυτο το μαιευτηριο, τοσο περ/ρο εξοργιζομαι!!!!!:angry: κατ'αρχην, το γαλα οντως ερχεται μετα τη 3η μερα, αλλα ως τοτε -αν δε κανω λαθος- εχουμε το πρωτογαλα, που ειναι ΠΛΟΥΣΙΟ σε αντισωματα και υπερπολυτιμο και επαρκει μια χαρα για το νεογεννητο!! φυσικα, κι εμενα μου ελεγαν οτι δεν εχω ακομα γαλα κλπ κλπ, αλλα τους ξεκαθαρισα οτι θα θηλασω το μικρουλι μου, απ'τη 1η στιγμη, γιατι ξερω πολυ καλα πως το πρωτογαλα αρκει!! (μη νομιζεις evhdal μου, δε θα ηξερα πως να τους αντιμετωπισω, αν δεν ειχα τη τρομερη τυχη να εχω στο διπλανο κρεββατι τη νυφη μου, η οποια ηταν πληρως κατατοπισμενη και εμπειρη μανουλα!;) ) οσο για το θηλαστρο, μπορω να σε διαβεβαιωσω πως υπαρχει 2ο, γιατι το χρησιμοποιησα!!! λες κι υπηρχε περιπτωση ολοκληρο μαιευτηριο να εχει μονο ενα?!?:angry: ) μα τι καραγκιοζηδες που ειναι!!!!:angry:

(συγγνωμη βρε κοριτσακια, αλλα χτυπησε ευαισθητη χορδη!!)

συμφωνω απολυτα, στο οτι κανενα ακρο δεν ειναι καλο. ειναι παρηγορο που στο Λητω τουλαχιστον υποστηριζουν το θηλασμο, αλλα φυσικα θεωρω οτι πρεπει ταυτοχρονα να φροντιζουν να ενισχυουν και ψυχολογικα τη νεα μανουλα!! ειναι η κακομοιρα εξουθενωμενη, με τις ορμονες της να εχουν στησει τρελο χορο:side: ,με την αγωνια και το αγχος να τις κυριευει μπροστα στη νεα ζωη, θελει λιγο προσοχη στην αντιμετωπιση!!! ενισχυση χρειαζεται η λεχωνα, οχι να τη κανεις να νιωθει αχρηστη!!:(

αλλα αυτο το ΜΗΤΕΡΑ.....ειναι ανω ποταμων!!!!!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου! Συμφωνω με την gioupi. Γιατι πρεπει να ειναι η ασπρο ή μαυρο! Για μενα οι κρισιμες μερες ειναι οι 4 πρωτες. Στο Ελενα που γεννησα εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Το μονο παραπονο μου ειναι ακριβως το ιδιο με της gioupi. Ειναι πορωμενες με τον θηλασμο. Απλα για μενα θα επρεπε αναλογα με την περιπτωση να το χειρίζονται διαφορετικα. Δεν κανουν διακρίσεις, ισα μέτρα και σταθμά. Μια μανα ομως βρε κοριτσια που δεν φτανει το πρωτογαλα για να χορτάσει το μωρο και αναγκάζεται να το ταΐζει συνεχεια δεν ειναι λογικο οι θηλές να ματωσουν! Τις παρακαλαγα να του δωσουν εστω ενα γευμα αλλα τιποτα. Ευτυχως πετυχα μια νοσηλευτρια που του εδωσε συμπληρωμα και μου ειπε οτι οντως πεινουσε. Ολα αυτα ομως μπορει να λειτουργησουν αρνητικα για μια μανα και ποσο μαλλον για μια πρωτομανα. Το να βλεπεις το παιδι σου να κλαιει απο το πρωι μεχρι το βραδυ δεν ειναι κι οτι καλυτερο. Για να καταληξω θελω να πω οτι πρεπει να υπαρχει ισορροπία. Δεν ειναι αναγκη να πιανουμε τα ακρα. Να στηριζουν τις μανουλες που θελουν να θηλασουν αλλα να ειναι και πιο ελαστικα τα πραγματα στις μανουλες που δεν εχει κατεβει ακομα το γαλα. Αν οι πρωτες μερες κυλήσουν ομαλα θα ειναι καλη και η ψυχολογια της μανας και θα μπορεσει να συνεχισει και πιο δυνατη. Τελικα ο μικρος εκανε πυρετο την 3η ημερα. Του κανανε εξετασεις στις οποιες δεν βρεθηκε τιποτα αλλα το θεμα ειναι οτι εκατσε 5 μερες στην μοναδα για παρακολουθηση. Ομως ποιος μου λεει εμενα οτι ο πυρετος δεν ηταν λογω το οτι δεν ετρωγε οσο επρεπε? Γιατι οταν αρχισε να παιρνει συμπληρωμα σταματησε και ο πυρετος? Να τονισω οτι στη μοναδα παρολο που πηγαινα και τον θηλαζα του εδιναν συμπληρωμα ετσι κι αλλιως. Γιατι λοιπον να φτανουν τα πραγματα εκει! Γιατι οι μανουλες να παθαίνουν μαστίτιδα! Αυτο το γιατι με τρωει διοτι τα πραγματα ειναι απλα και εμεις τα κανουμε δυσκολα. Οταν πιανεις τα δυο ακρα εχει ως αποτελεσμα να πετυχεις τα αντίστοιχα αντιθετα αποτελεσματα. Απλα την επομενη φορα ελπιζω το χειριστω διαφορετικα. ειμαι υπερ του θηλασμου ειναι οτι καλυτερο για τα παιδια μας. Δεν χαθηκε ομως και τιποτα αν πιει και κανα μπουκαλι γαλα μεχρι να κατεβει το γαλα της μαμας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον θηλάζεις το μωρό συχνά, το νεογέννητο χορταίνει μια χαρά. Ακόμη το πρωτόγαλα είναι ότι χρειάζονται τα μωρά τις πρώτες μέρες αρκεί το μωρό να μπαίνει συχνά στο στήθος και να μην τηρείται... ωράριο. Ο αποκλειστικός θηλασμός για έξι τουλάχιστον μήνες συνίσταται για ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ. Δεν υπάρχουν μωρά που δεν τους φτάνει το μητρικό γάλα εκτός από σπάνιες ιατρικές εξαιρέσεις.

Ο θηλασμός δεν είναι κάτι ακραίο. Είναι κάτι απλό και φυσιολογικό και με διαφορά ο καλύτερος τρόπος διατροφής των μωρών (αλλά ο θηλασμός δεν είναι μόνο διατροφή είναι πολύ περισσότερα). Ο αποκλειστικός θηλασμός και η συνέχισή του μετά το εξάμηνο δεν είναι κάτι ακραίο...συνίσταται από την ΠΟΥ, την Unicef, την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής, και είναι ο τρόπος διατροφής (αλλά και ανατροφής) των παιδιών όλης της ανθρωπότητας πριν την πρόσφατη έκρηξη της βιομηχανίας εξανθρωποιημένου αγελαδινού ή άλλου γάλατος.

Ακόμη και ένα μπουκάλι ξένο γάλα στο μαιευτήριο μπορεί να επιδράσει πολύ αρνητικά στη συνέχιση του θηλασμού.

Δεν είναι θέμα άποψης! Τα στοιχεία που μιλούν υπερ του θηλασμού και μάλιστα του αποκλειστικού για τους πρώτους έξι τουλάχιστον μήνες είναι απολύτως αντικειμενικά!

Βέβαια, μια γυναίκα αν παρόλη την ενημέρωσή της για τα πλεονέκτημάτα του θηλασμού επιλέξει παρόλαυτά να μην θηλάσει είναι δικαίωμά της και πρέπει φυσικά να γίνεται σεβαστό.

Όλα τα προβλήματα θηλασμού (μεταξύ των οποίων και οι πληγωμένες θηλές) αντιμετωπίζονται με τη σωστή ενημέρωση και καθοδήγηση.

Είναι κρίμα λόγω της έλειψης ενημέρωσης και της παραπληροφόρησης γυναίκες που θέλουν να θηλάσουν να μην τα καταφέρνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...