Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Το πρώτο μας δωράκι από την μια θεία μας!!! Σαλιαρες τις έχω ερωτευτεί!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Screenshot_2022-01-05-20-49-37-332_com.android.chrome.jpg

Μα τι τέλειες!!!Ζουζουνενιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η MrsD είπε:

Καλησπέρα ξανά από εμένα!!Μένουμε λίγο πιο έξω από Λονδίνο,ζω την εξοχή που δεν έχω ζήσει Ελλάδα!!😊

Λοιπόν,με ποδαρακια δεν πήρα αλλα γιατί στην Αθήνα μας πήρε η μία γιαγιά ήδη λιγα σετ με όλα (μακρυμανικο με ποδαρακια,κοντομάνικο με κουμπάκια από κάτω και παντελονακι) για το καλό! Οπότε μανι μάνι έχω φτάσει στα 6 δικά μου και 4 από εκεί 10 στο σύνολο!Πιστεύω θα τη βγάλουμε!!Αν δω ζόρι θα πάει ο μπαμπάς να μας πάρει πριν έρθουμε πίσω!!

Ρουχαλακια για έξοδο πήρα σετακια (βρήκα σαν σαλοπετα ένα δηλαδή και άλλο ενα σε νούμερο 3-6, συν ένα σετ σαν φόρμα με ζακετουλα-για να έχουμε και μια ζακέτα μέσα σε όλα!- και αυτό 3-6).Ίσως πάρω ακόμα δύο για 0-3 αν και υπολογίζω να του φοράω και τα μακρυμανικα φορμακια με παντελονακι  πχ αν βγαίνουμε βόλτες η και κάποια από αυτά με τα ποδαρακια μέσα!Είπαμε να πάρουμε δοκιμαστικά 1 για 0-3 και 2 για 3-6 μήπως μας βολέψει πχ να γυρίζουμε λίγο μανίκια και ποδαρακια και τα κρατήσουμε λίγο παραπάνω 😊

Από καλτσακια πήρα 4 σετ εδώ και έχω αλλα 4 στην Αθήνα μέχρι 3 μηνών,οπότε θεωρώ είμαι εντάξει!!

Σαλιαρες δεν ξέρω πόσες θα χρειαστούμε τον πρώτο καιρό,οπότε πήρα δοκιμαστικά 3 και θα πάρω και πετσετακια για τις γουλιτσες!! Α και σαν δώρο στο δέντρο του είχαμε 2 Μουσελινες μεγαλες(δεν ξέρω πως θα μας βολέψουν αυτές,βρήκα σετ με δύο και πήρα να τις δω!)

Πανες αγκαλιάς μου έφτιαξε η γιαγιά μου 4 και θα έχω!! 

Από κουβέρτες θα έχω μια δική μου βρεφικη(τη φύλαγε η μαμά μου),μια ήδη μας πήραν,μια πολύ λεπτή πήρα εγώ εδώ μιας και θα είναι άνοιξη και να την έχουμε για καλοκαιράκι συν άλλη μια που του πήρα εγώ σαν πρώτο δώρο μετά την αυχενική χειροποίητη πλεκτή!!

Κούνια ακόμα δεν έχουμε πάρει,έχουμε καταλήξει αλλά είπα στον άντρα μου να τη στήσει όταν εγώ κατέβω για τη γέννα (ξέρω,προκαταληψεις)..

Ουσιαστικά θα γεννήσω Ελλάδα,έχω ΠΗΤ19 Απριλίου αλλά ο γιατρός μου μου είπε να είμαι ήδη κάτω από τέλη Φεβρουαρίου (οπότε και έχω doppler) σε περίπτωση που συμβεί κάτι αλλά και για παρακολούθηση! Όπως καταλαβαίνεις οπότε,στην Αθήνα θα πάρω ορισμενα δεύτερα πράγματα να υπάρχουν πχ κουνια! Οπότε σεντόνια για εκεί θα τα πάρω από κάτω!!

Ουσιαστικά μου λείπουν νομίζω τα σετακια της κούνιας κυρίως και πετσετουλες για γουλιτσες τις οποίες πάλι θα πάρω από Ελλάδα (να χαρεί και η μάνα μου ότι θα ψωνίσουμε) και απλά μετά θα τις φέρω πάνω με τον μπέμπη!!

Καλά έκανες που δεν πήρες άλλα μακριά φορμάκια!! Έχεις αρκετά προς το παρόν!! Αν δεις ότι δε σου φτάνουν παίρνεις τότε!

Σαλιάρες πάρε παραπάνω, θα τις χρειαστείς!! Βέβαια παίρνεις και αφού γεννήσεις, δεν είναι κάτι😬

Γεννάς εποχή που εδώ θα έχει αρχίσει να φτιάχνει ο καιρός, αλλά αν πας Αγγλία αφού γεννήσεις, πάρε και καναδυο φόρμες εξόδου! Θα τις χρειαστείς εκεί!! 
Εδώ στην Ελλάδα πχ, εγώ παρόλο που έχω ΠΗΤ 1/4 πχ κ υπολογίζω ότι θα γεννήσω τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη, σκέφτομαι ότι δύσκολα να χρειαστούμε φορμάκι εξόδου, παρόλο που θα’χουμε κ όλο τον Απρίλιο(αν χρειαστώ βέβαια έχω πάρα πολλά από το μικρό μου). Αλλά Αγγλία και το καλοκαίρι ακόμη δεν έχει πάντα ζέστη! 

Ναι λογικό να έρθεις νωρίτερα, γιατί στο τέλος δεν επιτρέπεται να πετάξεις κι όλας! Θα κάνεις κ τα ψώνια με τη μητέρα σου θα’ναι ωραία💓💓

Αχ, άντε κορίτσια, από όταν μπήκε η καινούργια χρονιά μου φαίνεται ότι μετράμε αντίστροφα!! 🤰🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Το πρώτο μας δωράκι από την μια θεία μας!!! Σαλιαρες τις έχω ερωτευτεί!!! ❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Screenshot_2022-01-05-20-49-37-332_com.android.chrome.jpg

Μεγειαααα❤️❤️❤️

Τι ωραία που είναι αυτά τα δωράκια!!! Με το καλό να γεμίσετε δώρα 💓💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καλή χρονιά, χρόνια πολλά  εύχομαι τα καλύτερα σε εσάς και στις οικογένειές σας ♥️♥️♥️ 

Κοριτσάκι μου καλή χρονιά και σε σας! Εύχομαι ο καινούριος χρόνος μόνο χαρές να σας φέρει και υγεία!!!  😍😍😍😍

Πως είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Kleo1997 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καλή χρονιά, χρόνια πολλά  εύχομαι τα καλύτερα σε εσάς και στις οικογένειές σας ♥️♥️♥️ 

Καλή χρονιά κοριτσάκι μου, με υγεία και χαρά!! Εύχομαι το 2022, να σου φέρει τοοοσες Χαρές που θα σβήσει κάθε προηγούμενη λύπη!! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όμορφες μου βρήκα αυτό το σάιτ που έχει λίστες για τα πρώτα ψώνια, αλλά και για την βαλίτσα του μαιευτηρίου και με βοήθησε αρκετά. Αν έχετε τίποτα και εσείς στείλτε... 

https://www.maia.authorway.com/vrefosb/6-protes-agores

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Όμορφες μου βρήκα αυτό το σάιτ που έχει λίστες για τα πρώτα ψώνια, αλλά και για την βαλίτσα του μαιευτηρίου και με βοήθησε αρκετά. Αν έχετε τίποτα και εσείς στείλτε... 

https://www.maia.authorway.com/vrefosb/6-protes-agores

Καλημέρα αγάπη!! Ευχαριστούμε για το site!! Και εγώ κάπου που κοιτούσα χθες, τα ίδια ελεγε.. Σχετικά με τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, για το μωρό, εγώ μπήκα στο ΡΕΑ και λέει ότι παρέχει τα πάντα στο μωρό και τα μόνα που πρέπει να έχω είναι τα ρουχαλακια που θα βγει και καλαθουνα η αυγό.. βέβαια θα μου δώσουν λίστα από εκεί όταν έρθει η ώρα..  2 μέρες με έχει πιάσει απίστευτο άγχος, δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς γιατί.. μάλλον για όλα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημέρα αγάπη!! Ευχαριστούμε για το site!! Και εγώ κάπου που κοιτούσα χθες, τα ίδια ελεγε.. Σχετικά με τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, για το μωρό, εγώ μπήκα στο ΡΕΑ και λέει ότι παρέχει τα πάντα στο μωρό και τα μόνα που πρέπει να έχω είναι τα ρουχαλακια που θα βγει και καλαθουνα η αυγό.. βέβαια θα μου δώσουν λίστα από εκεί όταν έρθει η ώρα..  2 μέρες με έχει πιάσει απίστευτο άγχος, δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς γιατί.. μάλλον για όλα.. 

Καλημέρα κουνελάκι μου!!! Μια κι εγώ για τα μωράκια ξερβτ ότι τα παρέχουν όλα από εκεί. Και θέλει όπως λες μόνο καλαθουναυ ή αυγό και τα ρουχαλακια... πιστεύω να μας δώσουν κι εμάς καμιά λίστα... Το άγχος το έχω τον τελευταίο καιρό, γιατί τώρα βεχω αρχίσει να συνειδητοποιώ τι γίνεται 😂 και το γεγονός ότι πλησιάζουμε στο τέλος και όλα αυτά που πρέπει να γίνουν και μέσα σε όλα αυτά να υπάρχει και ο κορονοιος που εμένα προσωπικά με πάει πίσω σε όλα τα σχέδια μου και δεν μπορώ να αποφασίσω τίποτα. Ούτε ρούχα ούτε καρότσι ότι προίκα κρεβατιού τίποτα τίποτα... Έχει πονέσει το κεφάλι μου τις τελευταίες μέρες από το να ψάχνω πράγματα και να μην μου αρέσει τίποτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κουνελάκι μου!!! Μια κι εγώ για τα μωράκια ξερβτ ότι τα παρέχουν όλα από εκεί. Και θέλει όπως λες μόνο καλαθουναυ ή αυγό και τα ρουχαλακια... πιστεύω να μας δώσουν κι εμάς καμιά λίστα... Το άγχος το έχω τον τελευταίο καιρό, γιατί τώρα βεχω αρχίσει να συνειδητοποιώ τι γίνεται 😂 και το γεγονός ότι πλησιάζουμε στο τέλος και όλα αυτά που πρέπει να γίνουν και μέσα σε όλα αυτά να υπάρχει και ο κορονοιος που εμένα προσωπικά με πάει πίσω σε όλα τα σχέδια μου και δεν μπορώ να αποφασίσω τίποτα. Ούτε ρούχα ούτε καρότσι ότι προίκα κρεβατιού τίποτα τίποτα... Έχει πονέσει το κεφάλι μου τις τελευταίες μέρες από το να ψάχνω πράγματα και να μην μου αρέσει τίποτα... 

Ποπό σε καταλαβαίνω, Ακριβώς το ίδιο κ εγώ.. νιώθω ότι πρέπει να ξεκινήσω τα ψώνια, ψάχνω στο ίντερνετ τίποτα δεν βρίσκω που να μου κάνει και σε ότι μου αρέσει δεν έχει νούμερα, δεν ξέρω καν τι να πάρω για εκείνη την εποχή και τι καιρό θα έχει, με τον κορονοιο φοβάμαι πολύ να βγω σε μαγαζιά, εδώ γίνεται χαμός από κρούσματα, φίλοι μου που δουλεύουν σε καταστήματα είναι με κορονοιο, έχω τρελαθεί.. δεν έχω κοιτάξει ούτε για καρότσι.. βρήκα μόνο ένα site από ένα κατάστημα στην Αθήνα και αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη, που έχει πακέτα επίπλων μαζί με καρότσι κτλ, που μου αρέσουν αλλά πρέπει να πάω να τα δω από κοντά.. και φοβάμαι μήπως όταν καταλαγιάσει όλο αυτό με τα κρούσματα, δεν βρω τίποτα!!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ποπό σε καταλαβαίνω, Ακριβώς το ίδιο κ εγώ.. νιώθω ότι πρέπει να ξεκινήσω τα ψώνια, ψάχνω στο ίντερνετ τίποτα δεν βρίσκω που να μου κάνει και σε ότι μου αρέσει δεν έχει νούμερα, δεν ξέρω καν τι να πάρω για εκείνη την εποχή και τι καιρό θα έχει, με τον κορονοιο φοβάμαι πολύ να βγω σε μαγαζιά, εδώ γίνεται χαμός από κρούσματα, φίλοι μου που δουλεύουν σε καταστήματα είναι με κορονοιο, έχω τρελαθεί.. δεν έχω κοιτάξει ούτε για καρότσι.. βρήκα μόνο ένα site από ένα κατάστημα στην Αθήνα και αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη, που έχει πακέτα επίπλων μαζί με καρότσι κτλ, που μου αρέσουν αλλά πρέπει να πάω να τα δω από κοντά.. και φοβάμαι μήπως όταν καταλαγιάσει όλο αυτό με τα κρούσματα, δεν βρω τίποτα!!  

Χαχαχαχα γελάω γιατί είμαι ακριβώς μα ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα και νιώθω απλά μια απελπισία... 😁😁😁 Ξεκίνησα με το να κάνω μια λίστα πιστεύοντας ότι νθανμε βοηθήσει και με  αγχωσε ακόμα περισσότερο γιατί κατάλαβα ότι δεν έχω τίποτα από τα σημαντικά ακόμα 😂😂😂 και τις τελευταίες μέρες έχω και μια βαρεμάρα σχεδόν όλη μέρα την περνάω στο κρεβάτι. Και ψάχνω ψάχνω ψάχνω και τίποτα δεν βρίσκω. Πέρα από τα νούμερα που όντως και εγώ έχω θέμα αυτα που μου αρέσουν είναι νκαι πολύ ακριβά ρε συ. Και δεν λέω παιδί σου είναι θα δώσεις και κάτι παραπάνω αλλά νομίζω ότι πατάνε στην ανάγκη και την φουσκώνουν την τιμουλα. Θύμησε μου εσείς που μένετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/1/2022 at 7:32 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου έχει καμια σας αρνητική ομάδα αίματος;

Εγώ έχω ρεζους αρνητικο ! 

Αγχώθηκα αρχικά αλλά με καθησύχασε ο γιατρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/1/2022 at 7:32 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια μου έχει καμια σας αρνητική ομάδα αίματος;

@Dreamer1 Εμένα ο γιατρος μου είπε : Όταν γεννήσεις θα κάνουν εξέταση ρεζους στο μωρό κ αν έχει κ αυτό αρνητικο ρεζους είσαι οκ. 

Αν έχει ρεζους θετικό τότε θα σου κάνουν 1 ένεση κ τέλος, αυτό ήταν. Και καλύπτεται απ'το ταμείο γιατί είναι ακριβή,  μου είπε. 

Δε χρειάζεται ένεση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (Δε καλύπτεται πριν τη γεννα) , γιατί κ δεν ξέρεις ακόμη τι ρεζους έχει το μωρό, και γιατί δε προλαβαίνει το σώμα σου να παράξει αντιρεζους για να βλάψει το μωρο , ακόμη κ αν ενώθηκαν κάπως τα αιματακια σας σε αυτούς τους 9 μήνες. 

Μου είπε ότι έγινε μελέτη κ ιατρικο συνέδριό για το θέμα αυτό, δλδ αν χρειάζεται ένεση κ πριν τη γεννα κ αποδείχτηκε ότι δε χρειάζεται, γιατί καμία γυναίκα με ρεζους αρνητικο που έκανε την ένεση μετά τη γέννα, δεν είχε πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη με αντιρεζους. Άρα δε χρειαζεται κ πριν τη γεννα. 

Φυσικά,  έκανα εξέταση αιματος  Coomps για αντιρεζους κ δεν είχα. Αν αν τυχόν πχ είχε ενωθεί το αίμα μου με ρεζους θετικό κάποια στιγμή στη ζωή μου και είχα ενεργά αντιρεζους θα ακολουθούσαμε άλλη διαδικασία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 2:32 ΜΜ, ο/η MrsD είπε:

@Dreamer1 εγώ έχω το ίδιο θέμα! Είμαι εγώ με ρεζους αρνητικό και ο μπαμπάς με θετικό!Εμένα με έβαλε να κάνω μια εμμεση coombs πριν φύγω για εξω για να δει αν είχα αρχίσει να κάνω αντισώματα.. Τελικά η εξέταση βγήκε αρνητική (ίσως παίζει ρόλο ότι ο μπαμπάς προέρχεται από μίξη θετικού και αρνητικού και "τσίμπησε" το αρνητικό το μωράκι οπότε θα έχει αρνητικό ρεζους;μπορεί!).Μου είπε βέβαια πως την ένεση δεν θα την γλιτώσω,θα γίνει για ασφάλεια για επόμενα νινακια!!Γιατί όντως στο πρώτο δεν έχεις πρόβλημα καθόλου,αλλά σε δεύτερο νινί ο οργανισμός "ενεργοποιει" τα αντισώματα αυτά κατά του θετικού ρεζους και επιτίθενται στο νινακι!Κρίμα είναι λοιπόν...Βέβαια δεν μου έχει αναφέρει κάτι για δεύτερη ένεση,αλλά 18 του μήνα που έχω ραντεβού μπορώ να τον ρωτήσω εάν θέλεις!!

Σου είπε κ σένα ο γιατρός σου για 2 ενέσεις? Δλδ μια στην εγκυμοσυνη κ μια αφού γεννήσεις? 

Κ εγώ είχα αρνητική την coomps και μου είπε ότι δε παράγει τόσο γρήγορα τα αντιρεζους ο οργανισμός μας γι Αυτο είναι ασφαλές το πρώτο μωρό. Και ότι 1 ένεση μετά τη γέννα είναι υπερ-αρκετή.

Θα τον ξαναρώτησω τη Τρίτη που θα παω ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Καλημέρα κουνελάκι μου!!! Μια κι εγώ για τα μωράκια ξερβτ ότι τα παρέχουν όλα από εκεί. Και θέλει όπως λες μόνο καλαθουναυ ή αυγό και τα ρουχαλακια... πιστεύω να μας δώσουν κι εμάς καμιά λίστα... Το άγχος το έχω τον τελευταίο καιρό, γιατί τώρα βεχω αρχίσει να συνειδητοποιώ τι γίνεται 😂 και το γεγονός ότι πλησιάζουμε στο τέλος και όλα αυτά που πρέπει να γίνουν και μέσα σε όλα αυτά να υπάρχει και ο κορονοιος που εμένα προσωπικά με πάει πίσω σε όλα τα σχέδια μου και δεν μπορώ να αποφασίσω τίποτα. Ούτε ρούχα ούτε καρότσι ότι προίκα κρεβατιού τίποτα τίποτα... Έχει πονέσει το κεφάλι μου τις τελευταίες μέρες από το να ψάχνω πράγματα και να μην μου αρέσει τίποτα... 

Καλησπέρα αχ κορίτσια όλες εσείς που νιώθετε ότι φτάνετε στο τέλος κ αγχώνεστε κλπ πόσο σας ζηλεύω…εγώ σήμερα μπήκα 29η εβδ κ νιώθω ότι έχω πάρα πολύ ακόμη…κ ανυπομονώ να περάσει ο καιρός κ μου φαίνεται ότι δεν περνάει με τίποτα!!!! 🙁😆

@Dreamer1 @Κουνελακι36 στο next έχετε κοιτάξει;; Έχει ωραία πακετάκια με φορμάκια και για από μέσα και για απεξω, με πολύ καλή ποιότητα κ καλή τιμή!! Κ τα πακέτα έχουν μέσα 3 φορμάκια, 5, 7 ή και 10..οπότε με 1-2 πακετάκια από το καθένα είστε καλυμμένες! Κ έχουν ωραία σχέδια κ πραγματικά τέλεια ποιότητα😊

Επίσης κούνια κ καρότσι όντως δείτε τα, βασικά για τον πρώτο καιρό αν κοιμάται μαζί σας το μωράκι σε λίκνο δε θα χρειαστείτε την κούνια, αλλά το καθισματάκι αυτοκινήτου θα το χρειαστείτε σίγουρα κ για να βγείτε από το μαιευτήριο..οπότε το καρότσι με το πορτ μπεμπε, το καθισματάκι κλπ δείτε τα γιατί ίσως πρέπει να τα παραγγείλετε καναδυο μήνες πριν..εκτός αν βρείτε κάποιο ετοιμοπαράδοτο! Εμείς είχαμε καθυστερήσει αρκετά με το σύστημα μεταφοράς, είχα ΠΗΤ πέρσι 2.9, και όλο τον Αύγουστο ήταν κλειστά τα εργοστάσια, οπότε Ιούλιο που κοιτάξαμε εμείς δεν προλαβαίναμε να έχουμε ετοιμο κάποιο για τέλη Αυγούστου, και πήραμε στο μοντέλο που θέλαμε το τελευταίο το εκθεσιακό, που το είχε βγάλει λίγες μέρες πριν ευτυχώς στην έκθεση, και τα μισά μας τα έδωσε καινούργια με ζελατίνα(πάλι καλά), τα άλλα μισά από το εκθεσιακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η EvakiKrt είπε:

@Dreamer1 Εμένα ο γιατρος μου είπε : Όταν γεννήσεις θα κάνουν εξέταση ρεζους στο μωρό κ αν έχει κ αυτό αρνητικο ρεζους είσαι οκ. 

Αν έχει ρεζους θετικό τότε θα σου κάνουν 1 ένεση κ τέλος, αυτό ήταν. Και καλύπτεται απ'το ταμείο γιατί είναι ακριβή,  μου είπε. 

Δε χρειάζεται ένεση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (Δε καλύπτεται πριν τη γεννα) , γιατί κ δεν ξέρεις ακόμη τι ρεζους έχει το μωρό, και γιατί δε προλαβαίνει το σώμα σου να παράξει αντιρεζους για να βλάψει το μωρο , ακόμη κ αν ενώθηκαν κάπως τα αιματακια σας σε αυτούς τους 9 μήνες. 

Μου είπε ότι έγινε μελέτη κ ιατρικο συνέδριό για το θέμα αυτό, δλδ αν χρειάζεται ένεση κ πριν τη γεννα κ αποδείχτηκε ότι δε χρειάζεται, γιατί καμία γυναίκα με ρεζους αρνητικο που έκανε την ένεση μετά τη γέννα, δεν είχε πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη με αντιρεζους. Άρα δε χρειαζεται κ πριν τη γεννα. 

Φυσικά,  έκανα εξέταση αιματος  Coomps για αντιρεζους κ δεν είχα. Αν αν τυχόν πχ είχε ενωθεί το αίμα μου με ρεζους θετικό κάποια στιγμή στη ζωή μου και είχα ενεργά αντιρεζους θα ακολουθούσαμε άλλη διαδικασία. 

Κοίτα δεν το έχω συζητήσει τόσο εκτεταμένα μαζί της γιατί από την αρχή ήξερα ότι θα κάνω την ένεση λόγω αίματος, αλλά από τις κοπέλες που ήξερα έκαναν μία στην 28 και μια μια όταν γέννησαν. Και μου φάνηκε υπερβολή που μου είπε εμένα να κάνω και στις 32. Αλλά μετά από αυτά που έψαξα λίγο είναι ανάλογα με το πρωτόκολλο που ακολουθεί ο κάθε γιατρός. 

Το να μην γίνει καθόλου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης εγώ το βρίσκω ριψοκίνδυνο να σου πω την αλήθεια χωρίς να έχω ιατρικές γνώσεις βέβαια μιλάω για τον εαυτό καθαρά. Γιατί έχω ακούσει από πολλούς γιατρούς να λένε ότι άμα βγει η coombs θετική για το ρέζους είναι αργά. Ρώτα αμα θες, ρώτησε και κάποιον άλλον, θα ρωτήσω κι εγώ τον γυναικολόγο της μαμάς μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα αχ κορίτσια όλες εσείς που νιώθετε ότι φτάνετε στο τέλος κ αγχώνεστε κλπ πόσο σας ζηλεύω…εγώ σήμερα μπήκα 29η εβδ κ νιώθω ότι έχω πάρα πολύ ακόμη…κ ανυπομονώ να περάσει ο καιρός κ μου φαίνεται ότι δεν περνάει με τίποτα!!!! 🙁😆

@Dreamer1 @Κουνελακι36 στο next έχετε κοιτάξει;; Έχει ωραία πακετάκια με φορμάκια και για από μέσα και για απεξω, με πολύ καλή ποιότητα κ καλή τιμή!! Κ τα πακέτα έχουν μέσα 3 φορμάκια, 5, 7 ή και 10..οπότε με 1-2 πακετάκια από το καθένα είστε καλυμμένες! Κ έχουν ωραία σχέδια κ πραγματικά τέλεια ποιότητα😊

Επίσης κούνια κ καρότσι όντως δείτε τα, βασικά για τον πρώτο καιρό αν κοιμάται μαζί σας το μωράκι σε λίκνο δε θα χρειαστείτε την κούνια, αλλά το καθισματάκι αυτοκινήτου θα το χρειαστείτε σίγουρα κ για να βγείτε από το μαιευτήριο..οπότε το καρότσι με το πορτ μπεμπε, το καθισματάκι κλπ δείτε τα γιατί ίσως πρέπει να τα παραγγείλετε καναδυο μήνες πριν..εκτός αν βρείτε κάποιο ετοιμοπαράδοτο! Εμείς είχαμε καθυστερήσει αρκετά με το σύστημα μεταφοράς, είχα ΠΗΤ πέρσι 2.9, και όλο τον Αύγουστο ήταν κλειστά τα εργοστάσια, οπότε Ιούλιο που κοιτάξαμε εμείς δεν προλαβαίναμε να έχουμε ετοιμο κάποιο για τέλη Αυγούστου, και πήραμε στο μοντέλο που θέλαμε το τελευταίο το εκθεσιακό, που το είχε βγάλει λίγες μέρες πριν ευτυχώς στην έκθεση, και τα μισά μας τα έδωσε καινούργια με ζελατίνα(πάλι καλά), τα άλλα μισά από το εκθεσιακό.

Ευχαριστούμε για τις συμβουλές... 

Χαχαχαχα εσύ νιώθεις ότι έχει δρόμο ακόμη εεεε;;; Εγώ από τότε που έγινε διψήφιος ο αριθμός των ημερών με έχει πιάσει ένας πανικός μπορώ να πω .. 

Θα μπω  αν και είχα μπει και στο παρελθόν γιατί το είχες ξανά αναφέρει κάποια στιγμή. Είμαι πολύ περίεργη ρε συ με τα ρούχα γενικά σαν άνθρωπος νομίζω γι'αυτό δυσκολεύομαι αρκετά. Και γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα ψώνια, βέβαια για να πω την αλήθεια με αυτά τα ψώνια είναι διαφορετικά θέλω να πάρω πράγματα αλλά δεν μου αρέσει σχεδόν τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Χαχαχαχα γελάω γιατί είμαι ακριβώς μα ακριβώς στην ίδια φάση με εσένα και νιώθω απλά μια απελπισία... 😁😁😁 Ξεκίνησα με το να κάνω μια λίστα πιστεύοντας ότι νθανμε βοηθήσει και με  αγχωσε ακόμα περισσότερο γιατί κατάλαβα ότι δεν έχω τίποτα από τα σημαντικά ακόμα 😂😂😂 και τις τελευταίες μέρες έχω και μια βαρεμάρα σχεδόν όλη μέρα την περνάω στο κρεβάτι. Και ψάχνω ψάχνω ψάχνω και τίποτα δεν βρίσκω. Πέρα από τα νούμερα που όντως και εγώ έχω θέμα αυτα που μου αρέσουν είναι νκαι πολύ ακριβά ρε συ. Και δεν λέω παιδί σου είναι θα δώσεις και κάτι παραπάνω αλλά νομίζω ότι πατάνε στην ανάγκη και την φουσκώνουν την τιμουλα. Θύμησε μου εσείς που μένετε;

Κορινθία είμαστε εμείς!! Άστα και εδώ όλα πανάκριβα είναι!! Να δώσεις ναι κάτι παραπάνω, αλλά να το δώσεις όταν δεις πως μεγαλώνει, πως αναπτύσσετε να βλέπεις λίγο πάνω κάτω τα νούμερα.. τώρα να τα δώσεις για να τα φορέσει 1 μήνα και αν?? Θεωρούσα ότι τα τελείως μωρουδιακα δεν είναι τόσο ακριβά, γιατί θα είναι αυτά που θα φορέσουν λιγότερο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου, καλή χρονιά σε όλες, υγεία στις οικογένειές σας και με το καλό όλα τα μωράκια να έρθουν στις αγκαλιές μας!!

Έχω μέρες να μπω να σας γράψω, αλλά όλα κυλούν ήρεμα. Είμαστε ακόμα στους γονείς μου, η μικρή μας κουνιέται συχνά πυκνά, φαίνεται και από την κοιλίτσα που χτυπάει! Έχει πλάκα γιατί το ζουν και οι γονείς μου από κοντά κι έχουμε ξεσαλώσει όλοι οικογενειακώς!

Για έξω, ούτε συζήτηση κι εμείς. Βγήκα προχθές να πάω για εξετάσεις αίματος και θυμήθηκα ότι η προηγούμενη φορά που βγήκα ήταν στις 22 Δεκεμβρίου που πήγα να κάνω την τρίτη δόση του εμβολίου!! 😂

Δε με πειράζει καθόλου όμως, το έχω πάρει απόφαση από την αρχή της εγκυμοσ΄΄υνης ότι θα περάσω αυτό το διάστημα κεκλεισμένων των θυρών. Ευτυχώς είμαστε στην εξοχή και περπατάω καθημερινά ένα μισαωράκι. Να είμαστε καλά εμείς και τα μωράκια μας και θα κάνουμε τις πιο ωραίες βόλτες μας μαζεμένες το καλοκαιράκι!! 👶

Ψώνια δεν έχω κάνει κι εγώ καθόλου! Είχα πει ότι θα αρχίσω να κοιτάζω Γενάρη. Η αλήθεια είναι ότι καρότσι 3 σε 1 με καλαθούνα και στήριξη, και αυγό για το αυτοκίνητο θα μας δώσουν οι κουμπάροι μας, οπότε έχω εφησυχαστεί για αυτό το κομμάτι που νομίζω είναι και ένα τεράστιο ζήτημα και έξοδο. Κατά τ'άλλα, τα τελευταία κάμποσα χρόνια βγάζω μία κάρτα μέλους orchestra με 30 ευρώ το χρόνο γιατί όλες μου οι φίλες έχουν παιδάκια και τους παίρνω δώρα κυρίως ρουχαλάκια. Με την κάρτα έχει μεγάλη έκπτωση σε όλα και μόλις ανέβω Αθήνα μετά τις 15 γενάρη θα πάω να ρίξω μια ματιά και πιστεύω θα πάρω από εκεί αρκετά ρουχαλάκια. 

Έκανα και την καμπύλη ζαχάρου και ο γυναικολόγος μου είπε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο γιατί είναι αυξημένη η τελευταία μου μέτρηση και δεν έχει σχέση με τους 5-10 κουραμπιέδες που έφαγα στις γιορτές. 95 η πρώτη μου μέτρηση, 134 η δεύτερη και 156 η τρίτη (αυτή είναι εκτός ορίου). Πφφφ! Θα δούμε τι θα γίνει τώρα και με αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lucky39 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, καλή χρονιά σε όλες, υγεία στις οικογένειές σας και με το καλό όλα τα μωράκια να έρθουν στις αγκαλιές μας!!

Έχω μέρες να μπω να σας γράψω, αλλά όλα κυλούν ήρεμα. Είμαστε ακόμα στους γονείς μου, η μικρή μας κουνιέται συχνά πυκνά, φαίνεται και από την κοιλίτσα που χτυπάει! Έχει πλάκα γιατί το ζουν και οι γονείς μου από κοντά κι έχουμε ξεσαλώσει όλοι οικογενειακώς!

Για έξω, ούτε συζήτηση κι εμείς. Βγήκα προχθές να πάω για εξετάσεις αίματος και θυμήθηκα ότι η προηγούμενη φορά που βγήκα ήταν στις 22 Δεκεμβρίου που πήγα να κάνω την τρίτη δόση του εμβολίου!! 😂

Δε με πειράζει καθόλου όμως, το έχω πάρει απόφαση από την αρχή της εγκυμοσ΄΄υνης ότι θα περάσω αυτό το διάστημα κεκλεισμένων των θυρών. Ευτυχώς είμαστε στην εξοχή και περπατάω καθημερινά ένα μισαωράκι. Να είμαστε καλά εμείς και τα μωράκια μας και θα κάνουμε τις πιο ωραίες βόλτες μας μαζεμένες το καλοκαιράκι!! 👶

Ψώνια δεν έχω κάνει κι εγώ καθόλου! Είχα πει ότι θα αρχίσω να κοιτάζω Γενάρη. Η αλήθεια είναι ότι καρότσι 3 σε 1 με καλαθούνα και στήριξη, και αυγό για το αυτοκίνητο θα μας δώσουν οι κουμπάροι μας, οπότε έχω εφησυχαστεί για αυτό το κομμάτι που νομίζω είναι και ένα τεράστιο ζήτημα και έξοδο. Κατά τ'άλλα, τα τελευταία κάμποσα χρόνια βγάζω μία κάρτα μέλους orchestra με 30 ευρώ το χρόνο γιατί όλες μου οι φίλες έχουν παιδάκια και τους παίρνω δώρα κυρίως ρουχαλάκια. Με την κάρτα έχει μεγάλη έκπτωση σε όλα και μόλις ανέβω Αθήνα μετά τις 15 γενάρη θα πάω να ρίξω μια ματιά και πιστεύω θα πάρω από εκεί αρκετά ρουχαλάκια. 

Έκανα και την καμπύλη ζαχάρου και ο γυναικολόγος μου είπε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο γιατί είναι αυξημένη η τελευταία μου μέτρηση και δεν έχει σχέση με τους 5-10 κουραμπιέδες που έφαγα στις γιορτές. 95 η πρώτη μου μέτρηση, 134 η δεύτερη και 156 η τρίτη (αυτή είναι εκτός ορίου). Πφφφ! Θα δούμε τι θα γίνει τώρα και με αυτό! 

Καλή χρονιά κοριτσάκι μου! Έτσι με υγεία σε όλους και με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας!!! 😍😍😍

Τι ωραία που είστε ακόμα στους δικούς σας και το ζείτε όλοι μαζί!!! εμείς το ζούμε από κάμερα ή φωτογραφίες... 

Καλά κάνεις και δεν βγαίνεις κι εμείς σε αυτή την φάση είμαστε. Κι εγώ βγήκα σήμερα μετά από πολύ καιρό και μου έκαναν ολόκληρο κήρυγμα οι δικοί μου, αλλά δεν άντεχα με είχε πάρει πολύ από κάτω τις τελευταίες μέρες.

Κι εμείς για Γενάρη λέγαμε αλλά τώρα με τόσα κρούσματα ή όν λαιν θα γίνει η δουλειά ή θα το αφήσουμε να περάσει λίγο και μετά.

Όσο για την καμπύλη μην σε αγχωνει καθόλου είναι κάτι που αντιμετωπίζεται πολύ εύκολα με μια διατροφουλα.μιλησες με την ενδοκρινολόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2022 at 7:32 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Κορινθία είμαστε εμείς!! Άστα και εδώ όλα πανάκριβα είναι!! Να δώσεις ναι κάτι παραπάνω, αλλά να το δώσεις όταν δεις πως μεγαλώνει, πως αναπτύσσετε να βλέπεις λίγο πάνω κάτω τα νούμερα.. τώρα να τα δώσεις για να τα φορέσει 1 μήνα και αν?? Θεωρούσα ότι τα τελείως μωρουδιακα δεν είναι τόσο ακριβά, γιατί θα είναι αυτά που θα φορέσουν λιγότερο.. 

Συμφωνώ απόλυτα. Σήμερα πήγαμε για ψώνια στο λιντλ και είχε κάτι φορμακια πήρα ένα αυτή την φορά ήταν καλής ποιότητας την προηγούμενη φορά που είχα πάει δεν ήταν ωραία. Επίσης ξανά είχε φανελάκια θηλασμού και πήρα αλλα δύο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχει βγει αυτή η προκήρυξη δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε γενικά γιατί δεν ξέρω και τα επαγγέλματα σας. Εγώ θα κάνω τα χαρτιά μου και πείτε μου καλή τύχη... 

 https://www.google.com/amp/s/www.ethnos.gr/Economy/amp/189839/asep13k2f2021oloklhrhhneaprokhryxhgiatoysdhmoys1468monimesproslhpseis

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Κορίτσια έχει βγει αυτή η προκήρυξη δεν ξέρω αν ενδιαφέρεστε γενικά γιατί δεν ξέρω και τα επαγγέλματα σας. Εγώ θα κάνω τα χαρτιά μου και πείτε μου καλή τύχη... 

 https://www.google.com/amp/s/www.ethnos.gr/Economy/amp/189839/asep13k2f2021oloklhrhhneaprokhryxhgiatoysdhmoys1468monimesproslhpseis

 

Ευχαριστούμε κοριτσάκι μου!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα!!! ❤️❤️❤️❤️ Να σε ρωτήσω, όταν έκανες καμπύλη, ήσουν 12 ώρες νηστική πριν??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Ευχαριστούμε κοριτσάκι μου!! Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα!!! ❤️❤️❤️❤️ Να σε ρωτήσω, όταν έκανες καμπύλη, ήσουν 12 ώρες νηστική πριν??

Θα σου πω γενικά όταν είναι να κάνω εξετάσεις κοιτάω 8-10 ώρες να μην έχω φάει πολλά πράγματα. Για την καμπύλη συγκεκριμένα είχα φάει τελευταία φορά 10 η ώρα κατι ελαφρύ και έκανα την πρώτη μέτρηση της καμπύλης 8 η ώρα το πρωί. Οπότε ναι τώρα που το βλέπω 12ωρο έμεινα νηστική 😁😁😁 αλλά γενικά δεν τρώω μετά τις δέκα ποτέ γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ. 

❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

Επεξεργάστηκε από Dreamer1
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης μου έχει πει η γιατρός ότι οι παραπάνω από 10-12 ώρες νηστείας μπορεί να επηρεάσει την τιμή του σάκχαρου αλλά δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για την καμπύλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...