Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Απριλίου '22


Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Εγώ παντρεύτηκα τον Ιούλιο με πολιτικο.. το είχαμε κανονίσει όταν η δεύτερη εγκυμοσύνη στην αρχή πήγαινε καλά, και αφού το χάσαμε δεν αναβαλλαμε το γάμο (μιας και είχε πάρει αρκετές αναβολες από αλλά άσχημα που είχαν συμβεί) έτσι κι αλλιώς με τους γονείς και τα αδέρφια μας το κάναμε.. και σκευτομαστε για γαμο-βαφτιση κ εμείς αν τα καταφέρουμε Σεπτεμβρη..Καταρχήν δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για αυτο.. όλα καλά θα πάνε και με τα χρήματα και με όλα.. υγεία να έχουμε.. Εργαζοσουν πριν? Σταμάτησες την δουλειά? Δεν έχεις βγει σε αναρρωτική?

Ναι εργάζομαι από τα 16 μου στην εστίαση. Το θέμα είναι ότι όταν τελείωσα τις σπουδές μου και επέστρεψα βρήκα μια δουλειά σε μια καφετέρια κοντά στο σπίτι μου, είχα ανάγκη τότε την δουλειά και πάνω στο αντικείμενο μου δεν έβρισκα. Τότε ο εργοδότης μου δεν κολλούσε ένσημα σε κανένα, μετα ζορισαν λίγο τα πράγματα και έπρεπε να μας ασφαλίσει, αλλά είχαμε κάνει μια συμφωνία μια πολύ Κακή συμφωνία, που δεν παίρναμε ούτε τις άδειες μας, ούτε δώρα Πάσχα- Χριστουγέννων και σε περίπτωση εγκυμοσύνης η γυναίκες δηλώνουν παραίτηση! Στην αφέλεια των 23 και με την προοπτική ότι δεν θα έκανα οικογένεια σύντομα αλλά και με το όνειρο να βρω δουλειά στο αντικείμενο συντομα μου δέχτηκα. Η αλήθεια είναι πως την είχα ανάγκη την δουλειά τότε γιατί χρειαζόταν βοήθεια και στο σπίτι οι δικοί μου. Αλλά ούτε δουλειά κατάφερα να βρω και γνώρισα και τον έρωτα της ζωής μου. Και τώρα δεν δικαιούμαι τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι εργάζομαι από τα 16 μου στην εστίαση. Το θέμα είναι ότι όταν τελείωσα τις σπουδές μου και επέστρεψα βρήκα μια δουλειά σε μια καφετέρια κοντά στο σπίτι μου, είχα ανάγκη τότε την δουλειά και πάνω στο αντικείμενο μου δεν έβρισκα. Τότε ο εργοδότης μου δεν κολλούσε ένσημα σε κανένα, μετα ζορισαν λίγο τα πράγματα και έπρεπε να μας ασφαλίσει, αλλά είχαμε κάνει μια συμφωνία μια πολύ Κακή συμφωνία, που δεν παίρναμε ούτε τις άδειες μας, ούτε δώρα Πάσχα- Χριστουγέννων και σε περίπτωση εγκυμοσύνης η γυναίκες δηλώνουν παραίτηση! Στην αφέλεια των 23 και με την προοπτική ότι δεν θα έκανα οικογένεια σύντομα αλλά και με το όνειρο να βρω δουλειά στο αντικείμενο συντομα μου δέχτηκα. Η αλήθεια είναι πως την είχα ανάγκη την δουλειά τότε γιατί χρειαζόταν βοήθεια και στο σπίτι οι δικοί μου. Αλλά ούτε δουλειά κατάφερα να βρω και γνώρισα και τον έρωτα της ζωής μου. Και τώρα δεν δικαιούμαι τίποτα. 

 Ποπό τι ανθρωποι υπαρχουν.. άκου παραίτηση σε περίπτωση εγκυμοσύνης.. καλά που και ο δικός μου το ίδιο θα ήθελε να κάνω, απλά δεν το λέει ετσι.. εν τω μεταξύ, ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται κάπου με την αναρρωτική..  Περα από κάποιες μέρες τον πρώτο μηνα.. όπως και να έχει, όταν μπορείς πήγαινε μια βόλτα από τον ΟΑΕΔ και τον ΕΦΚΑ, να κάνεις μια ερώτηση, η τηλεφωνικά.. στον ΕΦΚΑ στο τηλ 1555 είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί όλοι, θα σου πουν αναλυτικά..  δεν νομίζω να μην υπάρχει τίποτα απολύτως που να μην δικαιουσαι.. η να κοιτάξεις εάν έχεις 200 ένσημα συνολικά τα 2 τελευταία χρόνια.. το έχεις κοιτάξει?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι εργάζομαι από τα 16 μου στην εστίαση. Το θέμα είναι ότι όταν τελείωσα τις σπουδές μου και επέστρεψα βρήκα μια δουλειά σε μια καφετέρια κοντά στο σπίτι μου, είχα ανάγκη τότε την δουλειά και πάνω στο αντικείμενο μου δεν έβρισκα. Τότε ο εργοδότης μου δεν κολλούσε ένσημα σε κανένα, μετα ζορισαν λίγο τα πράγματα και έπρεπε να μας ασφαλίσει, αλλά είχαμε κάνει μια συμφωνία μια πολύ Κακή συμφωνία, που δεν παίρναμε ούτε τις άδειες μας, ούτε δώρα Πάσχα- Χριστουγέννων και σε περίπτωση εγκυμοσύνης η γυναίκες δηλώνουν παραίτηση! Στην αφέλεια των 23 και με την προοπτική ότι δεν θα έκανα οικογένεια σύντομα αλλά και με το όνειρο να βρω δουλειά στο αντικείμενο συντομα μου δέχτηκα. Η αλήθεια είναι πως την είχα ανάγκη την δουλειά τότε γιατί χρειαζόταν βοήθεια και στο σπίτι οι δικοί μου. Αλλά ούτε δουλειά κατάφερα να βρω και γνώρισα και τον έρωτα της ζωής μου. Και τώρα δεν δικαιούμαι τίποτα. 

Κ εγώ στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι, τα τελευταία 3 χρόνια πρόσεχα παιδάκια οπότε ένσημα 0. Κ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, μόνοι τους μου πρότειναν να μη συνεχίσω φέτος κ φυσικά δεν αρνήθηκα. Γιατί κ δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε 2 αγοράκια 7 χρόνων κ την ενέργεια που χρειάζονται κ θα ήμουν κ στο κίνδυνο των ιώσεων από το σχολείο κτλ. Οπότε φυσικά κ δε δικαιούμαι κάποιο επίδομα κ δεν ξέρω τι ακριβώς καλύπτει ο εοπυυ από τον τοκετό γιατί σίγουρα την αμοιβή του γιατρού δεν την καλύπτει.. Κ δεν ξέρω κ τα εισοδηματικά κριτήρια για τα 2000 για κάθε παιδί, θα πρεπει να ρωτήσω το λογιστή μας. Εμείς ευτυχώς είμαστε παντρεμένοι, φέτος κλείνουμε 4 χρόνια αλλά ετοιμαζόμαστε να αγοράσουμε σπίτι οπότε είναι αρκετά τα έξοδα. Πάντως ρώτα το λογιστή σου αν δικαιούσαι κάτι με βάση τα ένσημα σου κ μετά αν είναι πήγαινε στις υπηρεσίες γιατί χωρίς ρβ δεν ξέρω κατά πόσο θα εξυπηρετηθείς μόνο κ μόνο για να ρωτήσεις κ είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κουνελακι36 είπε:

 Ποπό τι ανθρωποι υπαρχουν.. άκου παραίτηση σε περίπτωση εγκυμοσύνης.. καλά που και ο δικός μου το ίδιο θα ήθελε να κάνω, απλά δεν το λέει ετσι.. εν τω μεταξύ, ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται κάπου με την αναρρωτική..  Περα από κάποιες μέρες τον πρώτο μηνα.. όπως και να έχει, όταν μπορείς πήγαινε μια βόλτα από τον ΟΑΕΔ και τον ΕΦΚΑ, να κάνεις μια ερώτηση, η τηλεφωνικά.. στον ΕΦΚΑ στο τηλ 1555 είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί όλοι, θα σου πουν αναλυτικά..  δεν νομίζω να μην υπάρχει τίποτα απολύτως που να μην δικαιουσαι.. η να κοιτάξεις εάν έχεις 200 ένσημα συνολικά τα 2 τελευταία χρόνια.. το έχεις κοιτάξει?? 

Ναι άστα να πάνε πολύ χάλι και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα. Είχα σκεφτεί να καλέσω την επιθεώρηση, αλλά είμαστε μικρή κοινωνία και θα το μάθαιναν όλοι και μετά άντε να βρεις δουλειά. 

Έχω μιλήσει με ΟΑΕΔ, εφκα και ΟΠΕΚΑ με την λογίστρια μου και όλοι μου λένε ότι δεν δικαιούμαι ΤΊΠΟΤΑ! Επειδή παραιτήθηκα από την εργασία μου!

Το διανοηστε στις υπηρεσίες τους έλεγα ότι είμαι άνεργη, ανύπαντρη και έγκυος και μόλις έλεγα ότι παραιτήθηκα τελείωναν όλα. Ακόμα και ένα επίδομα το ΚΕΑ αν το ξέρετε  δεν το δικαιούμαι, γιατί φαίνομαι φιλοξενούμενη ακόμα στους γονείς μου. Για να το πάρεις αυτό πρέπει να έχεις συνολικό εισόδημα τους τελευταίους 6 μήνες 1200€ που θα μπορούσα να μένω;;;;;; 

Καλημέρα δεν είπα η γαιδουρα! 😁 Αυτό με τα 200 ένσημα τι είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Κ εγώ στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι, τα τελευταία 3 χρόνια πρόσεχα παιδάκια οπότε ένσημα 0. Κ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, μόνοι τους μου πρότειναν να μη συνεχίσω φέτος κ φυσικά δεν αρνήθηκα. Γιατί κ δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε 2 αγοράκια 7 χρόνων κ την ενέργεια που χρειάζονται κ θα ήμουν κ στο κίνδυνο των ιώσεων από το σχολείο κτλ. Οπότε φυσικά κ δε δικαιούμαι κάποιο επίδομα κ δεν ξέρω τι ακριβώς καλύπτει ο εοπυυ από τον τοκετό γιατί σίγουρα την αμοιβή του γιατρού δεν την καλύπτει.. Κ δεν ξέρω κ τα εισοδηματικά κριτήρια για τα 2000 για κάθε παιδί, θα πρεπει να ρωτήσω το λογιστή μας. Εμείς ευτυχώς είμαστε παντρεμένοι, φέτος κλείνουμε 4 χρόνια αλλά ετοιμαζόμαστε να αγοράσουμε σπίτι οπότε είναι αρκετά τα έξοδα. Πάντως ρώτα το λογιστή σου αν δικαιούσαι κάτι με βάση τα ένσημα σου κ μετά αν είναι πήγαινε στις υπηρεσίες γιατί χωρίς ρβ δεν ξέρω κατά πόσο θα εξυπηρετηθείς μόνο κ μόνο για να ρωτήσεις κ είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς..

Ρώτησα κάνα δυο λογιστές γιατί δεν τους εμπιστεύομαι κι αυτούς εδώ στον κόσμο τους είναι. Και μου είπαν όχι. Εγώ βέβαια έχω πάρει σε όλες τις υπηρεσίες τηλ αλλά και από κει έφαγα πόρτα! Ρε συ μου φαίνεται τρελό να μην βοηθάς μια έγκυο γυναίκα δεν ξέρω!!!! 

Ζορικα κι εσείς λοιπόν, τι να πω υπομονή σε όλες μας!!! 

Ειλικρινά ζηλεύω τα χρόνια που γεννηθηκαμε εμείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι άστα να πάνε πολύ χάλι και δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα. Είχα σκεφτεί να καλέσω την επιθεώρηση, αλλά είμαστε μικρή κοινωνία και θα το μάθαιναν όλοι και μετά άντε να βρεις δουλειά. 

Έχω μιλήσει με ΟΑΕΔ, εφκα και ΟΠΕΚΑ με την λογίστρια μου και όλοι μου λένε ότι δεν δικαιούμαι ΤΊΠΟΤΑ! Επειδή παραιτήθηκα από την εργασία μου!

Το διανοηστε στις υπηρεσίες τους έλεγα ότι είμαι άνεργη, ανύπαντρη και έγκυος και μόλις έλεγα ότι παραιτήθηκα τελείωναν όλα. Ακόμα και ένα επίδομα το ΚΕΑ αν το ξέρετε  δεν το δικαιούμαι, γιατί φαίνομαι φιλοξενούμενη ακόμα στους γονείς μου. Για να το πάρεις αυτό πρέπει να έχεις συνολικό εισόδημα τους τελευταίους 6 μήνες 1200€ που θα μπορούσα να μένω;;;;;; 

Καλημέρα δεν είπα η γαιδουρα! 😁 Αυτό με τα 200 ένσημα τι είναι;

Καλημέρα!!! Ξυπνάς κ εσύ νωρίς νωρίς έτσι?? Βασικά βλακεια είπα και με τα 200 ένσημα γιατί είναι για το επίδομα τοκετού και λοχείας αλλά λέει πρέπει να έχεις ενεργή σύμβαση εργασίας.. μα, τι είναι αυτός.. έχει μείνει πίσω.. πλέον ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα.. πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.. εμάς μια κοπέλα ήρθε για δουλειά για ένα μήνα και μετά έμεινε έγκυος.. πληρώνεται κανονικά την αναρρωτική.. βέβαια μιλάω και εγώ που κ εμένα βλακείες μου έκαναν και καθηστερουσαν και δεν έχω πληρωθεί 4 μήνες τώρα από το ικα, έληγε και η σύμβαση του άντρα μου 31/10 και ενώ 2 εβδομάδες πριν είχε βρει 2 δουλειές και του το είπε, αυτός του έλεγε σε θέλω και θα κάνουμε αορίστου κτλ και μόλις καταλάθος έμαθε ότι είμαι έγκυος, του είπε να λήξουν τη σύμβαση.. ο γελοίος.. τουλάχιστον βγαίνει στο ταμείο μέχρι να βρει κάτι.. αφήστε τα κορίτσια.. δεν ξέρω πλέον που ζούμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Κ εγώ στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι, τα τελευταία 3 χρόνια πρόσεχα παιδάκια οπότε ένσημα 0. Κ μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος, μόνοι τους μου πρότειναν να μη συνεχίσω φέτος κ φυσικά δεν αρνήθηκα. Γιατί κ δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω σε 2 αγοράκια 7 χρόνων κ την ενέργεια που χρειάζονται κ θα ήμουν κ στο κίνδυνο των ιώσεων από το σχολείο κτλ. Οπότε φυσικά κ δε δικαιούμαι κάποιο επίδομα κ δεν ξέρω τι ακριβώς καλύπτει ο εοπυυ από τον τοκετό γιατί σίγουρα την αμοιβή του γιατρού δεν την καλύπτει.. Κ δεν ξέρω κ τα εισοδηματικά κριτήρια για τα 2000 για κάθε παιδί, θα πρεπει να ρωτήσω το λογιστή μας. Εμείς ευτυχώς είμαστε παντρεμένοι, φέτος κλείνουμε 4 χρόνια αλλά ετοιμαζόμαστε να αγοράσουμε σπίτι οπότε είναι αρκετά τα έξοδα. Πάντως ρώτα το λογιστή σου αν δικαιούσαι κάτι με βάση τα ένσημα σου κ μετά αν είναι πήγαινε στις υπηρεσίες γιατί χωρίς ρβ δεν ξέρω κατά πόσο θα εξυπηρετηθείς μόνο κ μόνο για να ρωτήσεις κ είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς..

Νομίζω τα 2000 δεν τα περνούν όσοι έχουν πολύ υψηλο εισόδημα.. δλδ μια γνωστή μου είχε 40000 μαζί με τον άντρα της και δεν το πήρε.. και όσο για το τι καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ, λίγο που μπήκα και κοίταξα , οι τιμές των δωματίων στα ιδιωτικά, είναι με τον ΕΟΠΥΥ.. χωρίς είναι περισσότερα.. επίσης, υπάρχουν και κάποιες εξετάσεις του μωρού που κοστίζουν 100-300 και τα καλύπτουν μόνο αν βγάλετε ΑΜΚΑ του μωρού, όσο νοσηλευεστε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Καλημέρα!!! Ξυπνάς κ εσύ νωρίς νωρίς έτσι?? Βασικά βλακεια είπα και με τα 200 ένσημα γιατί είναι για το επίδομα τοκετού και λοχείας αλλά λέει πρέπει να έχεις ενεργή σύμβαση εργασίας.. μα, τι είναι αυτός.. έχει μείνει πίσω.. πλέον ο εργοδότης δεν πληρώνει τίποτα.. πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ και τον ΟΑΕΔ.. εμάς μια κοπέλα ήρθε για δουλειά για ένα μήνα και μετά έμεινε έγκυος.. πληρώνεται κανονικά την αναρρωτική.. βέβαια μιλάω και εγώ που κ εμένα βλακείες μου έκαναν και καθηστερουσαν και δεν έχω πληρωθεί 4 μήνες τώρα από το ικα, έληγε και η σύμβαση του άντρα μου 31/10 και ενώ 2 εβδομάδες πριν είχε βρει 2 δουλειές και του το είπε, αυτός του έλεγε σε θέλω και θα κάνουμε αορίστου κτλ και μόλις καταλάθος έμαθε ότι είμαι έγκυος, του είπε να λήξουν τη σύμβαση.. ο γελοίος.. τουλάχιστον βγαίνει στο ταμείο μέχρι να βρει κάτι.. αφήστε τα κορίτσια.. δεν ξέρω πλέον που ζούμε.. 

Τον πρώτο τρίμηνο κοιμόμουν 10 η ώρα το βράδυ και ξυπνούσα 5.30-6.00. τώρα έφτιαξε λίγο κοιμάμαι πιο αργά αλλά το πρωί 7 η ώρα το μάτι γαρίδα. 

Ρε έχουνε ξεφύγει εδώ στην Ελλάδα οι εργοδότες. Νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, γιατί πλέον οι περισσότεροι δεν μιλάμε λόγω ανάγκης.

Εχθές πήγα στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς και άκουσα την ιδιοκτήτρια να σχολιάζει αρνητικά τους 2 αποθηκαριους που έχει για μια τεράστια αποθήκη, που δουλεύουν 6ή7/7, γιατί της είπαν ότι έχουν δικαιώματα και θέλουν ακόμα ένα άτομο για βοήθεια. 

Ενα μπαχαλο αυτό είμαστε! Είμαι λίγο αγανακτησμενη τον τελευταίο καιρό με αυτό το θέμα. 

Και μετά ακούω και για τις εγκύους που νοσούν από κοβιντ και είμαι λίγο στην τσίτα μόνιμα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Τον πρώτο τρίμηνο κοιμόμουν 10 η ώρα το βράδυ και ξυπνούσα 5.30-6.00. τώρα έφτιαξε λίγο κοιμάμαι πιο αργά αλλά το πρωί 7 η ώρα το μάτι γαρίδα. 

Ρε έχουνε ξεφύγει εδώ στην Ελλάδα οι εργοδότες. Νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν, γιατί πλέον οι περισσότεροι δεν μιλάμε λόγω ανάγκης.

Εχθές πήγα στο σουπερμάρκετ της γειτονιάς και άκουσα την ιδιοκτήτρια να σχολιάζει αρνητικά τους 2 αποθηκαριους που έχει για μια τεράστια αποθήκη, που δουλεύουν 6ή7/7, γιατί της είπαν ότι έχουν δικαιώματα και θέλουν ακόμα ένα άτομο για βοήθεια. 

Ενα μπαχαλο αυτό είμαστε! Είμαι λίγο αγανακτησμενη τον τελευταίο καιρό με αυτό το θέμα. 

Και μετά ακούω και για τις εγκύους που νοσούν από κοβιντ και είμαι λίγο στην τσίτα μόνιμα!!! 

Αχ το τελευταίο θέμα τι το έπιασες.. έχω χεστει πάνω μου με τις εγκύους και τον κοβιντ.. σκευτομαι πολύ σοβαρά να ακολουθήσω αυτό που μου είπε ο γιατρός μου και να κάνω το εμβόλιο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Αχ το τελευταίο θέμα τι το έπιασες.. έχω χεστει πάνω μου με τις εγκύους και τον κοβιντ.. σκευτομαι πολύ σοβαρά να ακολουθήσω αυτό που μου είπε ο γιατρός μου και να κάνω το εμβόλιο..

Δεν θα στο κρύψω κι εγώ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά! Βέβαια κι εκεί έχω ενδοιασμούς και φόβους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Δεν θα στο κρύψω κι εγώ έχω αρχίσει και το σκέφτομαι πολύ σοβαρά! Βέβαια κι εκεί έχω ενδοιασμούς και φόβους. 

Και εγώ.. πάρα πολλούς.. όμως ο γιατρός μου, είναι απόλυτα σίγουρος πως δεν θα συμβεί κάτι ούτε στο μωρό ούτε σε εμένα, οπότε σκευτομαι να το ν ακούσω.. όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι αν ( μακρυά από μας) νοσησω και πάθει κάτι το μωρό, θα έχω όλη την ευθύνη.. πφφφφ, δεν ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Και εγώ.. πάρα πολλούς.. όμως ο γιατρός μου, είναι απόλυτα σίγουρος πως δεν θα συμβεί κάτι ούτε στο μωρό ούτε σε εμένα, οπότε σκευτομαι να το ν ακούσω.. όχι τίποτα άλλο, φοβάμαι αν ( μακρυά από μας) νοσησω και πάθει κάτι το μωρό, θα έχω όλη την ευθύνη.. πφφφφ, δεν ξέρω..

Αχ τι μπέρδεμα είναι αυτό;

Μερικές φορές όταν με πιάνουν τα ντάουν μου (όπως τώρα) σκέφτομαι πόσο συνετό ήταν να μείνω έγκυος εν μέσω κορονοιου. Μήπως ήταν απλά μια εγωιστική απόφαση; Σε τι κόσμο θα φέρω τα παιδιά μου; Θα είμαι ικανή να τα μεγαλώσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Αχ τι μπέρδεμα είναι αυτό;

Μερικές φορές όταν με πιάνουν τα ντάουν μου (όπως τώρα) σκέφτομαι πόσο συνετό ήταν να μείνω έγκυος εν μέσω κορονοιου. Μήπως ήταν απλά μια εγωιστική απόφαση; Σε τι κόσμο θα φέρω τα παιδιά μου; Θα είμαι ικανή να τα μεγαλώσω

Τα σκευτομαι κ εγώ.. και πιστεύω αρκετές.. και γενικά υπάρχουν φόβοι και ανασφάλειες.. όπως υπήρχαν και στους γονείς μας.. αλλά να σου πω, ποτέ δεν υπάρχει κατάλληλος καιρός γιατί στις εποχές που ζούμε τίποτα δεν είναι σίγουρο.. και ο κορονοιος να μην ήταν, θα ήταν κάτι άλλο.. οικονομική κρίση η οτιδήποτε.. και μετά θα υπάρχει κάτι άλλο.. εμείς θα παλέψουμε όπως πάλεψαν οι γονείς μας και μια χαρά μεγαλώσαμε δόξα το Θεό, με τις οποίες δυσκολίες.. ( στη δική μου οικογένεια προσωπικά ήταν πολλές.. ξεκινώντας και από εμένα που από πολύ μωρό ήμουν στα νοσοκομεία από λάθος διαγνώσεις και αργότερα με σοβαρά χειρουργεία και πολλά άλλα..) όλα καλά θα πάνε και θα τα πάμε εμείς.. όταν σε περνει από κάτω να σκευτεσαι ότι έχεις μέσα σου ένα θαύμα, ένα δώρο Θεού, που παααρα πολλά ζευγάρια προσπαθούν και παρακαλούν για πολλά πολλά χρόνια.. ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά κορίτσια αν κάτι έχω μάθει απο τη ζωή μου είναι πως ποτέ δεν είναι η απολύτως κατάλληλη στιγμή για να μείνεις έγκυος.. Έτσι πίστευα κ εγώ πως πρέπει να βρω τη σωστή δουλειά, να τελειώσω σπουδές, κ πριν 3 χρόνια όταν πήγα σε γυναικολόγο για τακτικό έλεγχο βρήκα κύστη στις ωοθήκες, τότε ξεκίνησα κύκλο θεραπείας, κόψαμε τις προσπάθειες, έκανα το πρώτο μου χειρουργείο, βρήκα τις ορμόνες μου ανακατεμένες κ να μη σας τα πολυλογώ αποφασισαμε να προσπαθήσουμε πιο εντατικά, πήρα του κόσμου τα φάρμακα κ αποτέλεσμα κανένα. Έκανα κ 2ο χειρουργείο για να μου καθαρίσει τις ωοθήκες, κ όντας πια καθαρή κ με ρυθμισμένες ορμόνες κ με παρακολούθηση από γιατρό το θετικό τεστ δεν ερχόταν..ο άντρας μου υγιέστατος κ εγώ κάθε μήνα να βυθιζομαι όλο κ πιο πολύ στην θλίψη, κ έτσι αποφασίσαμε να καταφύγουμε στην εξωσωματική. Κ αν με ρωτούσες πριν κάποια χρόνια πίστευα ότι μπορώ να μείνω έγκυος οποιαδήποτε στιγμή κ πρόσεχα κ φοβόμουν μη συμβεί κάτι εκτός προγράμματος!! Που να ήξερα, για αυτό σας λέω ποτέ δεν είναι απόλυτα κατάλληλη η στιγμή, εκτός αν είμαστε κόρες πλουσιων οικογενειών που δυστυχώς δεν είμαστε.. Κ με τα οικονομικά θα στερηθουμε εμείς για να μη λείψει τπτ στα παιδιά μας! Ή τουλάχιστον να έχουν τα απαραίτητα κ να ξέρετε ότι πολλά παιδιά έχουν τα πάντα από παιχνίδια, ρούχα κτλ κ παρ όλα αυτά δεν είναι Χαρούμενα γιατί οι γονείς τους δεν τους δίνουν τη σημασία που θέλουν ή τα στέλνουν να δουν τηλεόραση γιατι είναι κουρασμένοι.. Τα παιδιά αγάπη χρειάζονται σε πρώτο επίπεδο κ ας έχουν λιγότερα παιχνίδια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2021 at 2:23 ΜΜ, ο/η Tvz είπε:

Είμαι σίγουρη ότι σε δημόσιο νοσοκομείο θα είναι καλύτερα γιατί πολλές φορές οι κλινικές στην επαρχία δεν έχουν τα κατάλληλα μέσα οπότε αν ο μη γενοιτο συμβεί κάτι θα σε παραπέμψουν τελικά στο δημόσιο που είναι εξοπλισμένο. Απλώς είναι το θέμα απόστασης αν δεν ειναι στην πόλη σου, για αυτό σε ρωτάω. Εννοείται πως η επιλογή νοσοκομείου είναι δική σου, ότι σε κάνει να νιώθεις ασφαλής κ ας μην ξεχνάμε κ τα έξοδα. Εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό εδώ στην Αθήνα, θα μας στοιχισει ο τοκετός αλλά το αίσθημα της ασφάλειας που νιώθω μαζί του δεν το αλλάζω. Κ ιδιαίτερα επειδή έχω ακούσει ότι σε δημόσιο μπορεί να σε ξεγεννήσει οποίος είναι στην εφημερία εκείνη τη στιγμή κ επειδή κατά μεγάλο ποσοστό εγώ θα γεννήσω με καισαρική κ είναι αλλιώς ο φυσιολογικος τοκετός κ αλλιώς η εγχείριση. Κ τα δύο έχουν τους κινδύνους τους εννοείται αλλά η νάρκωση κ το νυστέρι είναι όσο να ναι έχουν περισσότερους.

 

Κ εγώ νομίζω δε θα έχω πρόβλημα με το πάνω κάτω, αυτού του τύπου τα καρότσια έτσι ειναι. Πρεπει μόνο να τσεκάρω κ το χώρο του καλαθιού από κάτω γιατί εμείς έχουμε κ ένα μικρό σκυλάκι που θα θέλει κ αυτό το χώρο του στη βόλτα 😂😂.. 

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Dreamer1 είπε:

Όπως είπα θέλω να πάω να τα δω και από κοντά για να δω αν όντως με βολεύει ξκαι αν είναι ποιοτικά.. 

Τέλεια που βρήκες γιατρό έτσι όπως ήθελες και μακάρι να συνεχίσει να είναι έτσι και στην πορεία! 

Μπράβο την μπεμπουλα μας έτσι να κάνει φουρλες!!! Και εμένα σήμερα δεν έχει σταματήσει να κουνιέται!!! Και μερικές φορές τρομάζω 😂😂😂

Κορίτσια μου σας διάβασα όλες τώρα αναλυτικά! Βρήκα δύο μηνύματα να κάνω παράθεση αλλά.διαβαζοντας θα απαντήσω σε όλες....πιστεύω η tvz έχει δίκιο....στις πιο μεγάλες πόλεις υπάρχουν ιδιωτικά που αξίζουν συγκεκριμένα η γιατρός που έχω έξω μου είπε ότι το ιδιωτικό που έχουμε εδώ καλύπτει νεογνά από 34 εβδομάδες και πάνω στην θερμοκοιτίδα ενώ π.χ. το Ια.. από 25 εβδομάδες και άνω.... οπότε καταλαβαίνετε γιατί δεν το σκέφτομαι...ενώ το πανεπιστημιακό δημόσιο του ριου καλύπτει επίσης από από μικρές εβδομάδες σαν το Ια...και καλύτερα ας πούμε... Από Πάτρα είμαι.οποτε δεν υπάρχει ποικιλία. Φυσικά το ίδιο έπαθα και στο κομμάτι της εξωσωματικής που έπρεπε να την κάνω άλλου σε άλλη περιοχή...

 

Επίσης θα συμφωνήσω τρομερά και με την tvz στο θέμα ότι δεν υπάρχει σωστός χρόνος για ένα μωράκι...οπότε το φέρει ο Θεουλης το θαυματακι...δεν ξεχωρίζουμε επειδή περάσαμε εξωσωματικη σε καμία περίπτωση..ούτε υποδείξεις κάνω αλλά εκεί καταλαβαίνεις όταν το θες και δεν το έχεις εύκολα... Καταλαβαίνεις πολλά... 

Οπότε @Dreamer1 γλυκάκι μου δε σκέφτηκες καθόλου εγωιστικά....είναι η πιο όμορφη ευτυχία και θα δεις όλα θα πάνε κατά ευχήν!

Για το κόβιντ και εγώ θορυβήθηκα....ειδικά τον τελευταίο καιρό...που κόλλησαν τρία πολύ κοντινά μας άτομα...η Πάτρα έχει γεμισεεεειιιιιιιιιι!! Πφφ

Εγώ παντρεμένη είμαι 2 χρόνια και ευτυχώς ήμουν ασφαλισμένη και με.πληρωνει το ΙΚΑ τώρα που κάθομαι με αναρρωτικες.αν και στεναχωριομουν επειδή αργει να μου τα βάλει και ξεμενουμε συνέχεια με τον άντρα μου αυτό τον καιρό...μόνο μια φορά έχω πληρωθεί...και τώρα είναι δύο μήνες που πρέπει να πάρω... 🥺 Αλλά βλέποντας τι τραβάτε εσείς μάλλον πρέπει να κάνω υπομονή....

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello everybody! 

@Kleo1997 όπως θα κατάλαβες είμαστε λίγο τρελαμενες όλες! 😁 (Με την καλή έννοια) εσύ πως είσαι; Σε τι φάση βρίσκεσαι αυτές τι μέρες;

@Διόνη @Tvz @Κουνελακι36 έχετε απόλυτο δίκιο κοριτσια μου! Έχουμε ενα θαύμα μέσα στην κοιλίτσα μας! Και πρέπει να παλέψουμε για αυτό!!! Σας ευχαριστώ. Ειλικρινά παίρνω πολύ τα πάνω μου όταν μιλάμε εδώ και μου λέτε και εσείς πως το βλέπετε... Οι φίλοι μου ακόμα δεν είναι στη φάση αυτή που είμαι εγώ και δεν μπορούν πολλές φορές να καταλάβουν κάποια πράγματα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Hello everybody! 

@Kleo1997 όπως θα κατάλαβες είμαστε λίγο τρελαμενες όλες! 😁 (Με την καλή έννοια) εσύ πως είσαι; Σε τι φάση βρίσκεσαι αυτές τι μέρες;

@Διόνη @Tvz @Κουνελακι36 έχετε απόλυτο δίκιο κοριτσια μου! Έχουμε ενα θαύμα μέσα στην κοιλίτσα μας! Και πρέπει να παλέψουμε για αυτό!!! Σας ευχαριστώ. Ειλικρινά παίρνω πολύ τα πάνω μου όταν μιλάμε εδώ και μου λέτε και εσείς πως το βλέπετε... Οι φίλοι μου ακόμα δεν είναι στη φάση αυτή που είμαι εγώ και δεν μπορούν πολλές φορές να καταλάβουν κάποια πράγματα!!! 

 

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Hello everybody! 

@Kleo1997 όπως θα κατάλαβες είμαστε λίγο τρελαμενες όλες! 😁 (Με την καλή έννοια) εσύ πως είσαι; Σε τι φάση βρίσκεσαι αυτές τι μέρες;

@Διόνη @Tvz @Κουνελακι36 έχετε απόλυτο δίκιο κοριτσια μου! Έχουμε ενα θαύμα μέσα στην κοιλίτσα μας! Και πρέπει να παλέψουμε για αυτό!!! Σας ευχαριστώ. Ειλικρινά παίρνω πολύ τα πάνω μου όταν μιλάμε εδώ και μου λέτε και εσείς πως το βλέπετε... Οι φίλοι μου ακόμα δεν είναι στη φάση αυτή που είμαι εγώ και δεν μπορούν πολλές φορές να καταλάβουν κάποια πράγματα!!! 

♥️♥️♥️♥️ Το χω πει και εγώ για αυτήν την ομάδα, που με έχετε βοηθήσει όταν περνάω έντονα  το άγχος και το φόβο μιας ακόμα παλινδρομης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2021 at 7:54 ΜΜ, ο/η Dreamer1 είπε:

Εγώ κορίτσια σε ιδιωτικό θα πάω στην Θεσσαλονίκη. Είμαστε από Χαλκιδική και το δημόσιο που έχουμε εδώ 1ον είναι χάλια και δεν το εμπιστεύομαι καθόλου γιατί έχω ακούσει πολλές  ιστορίες με κακό τέλος, 2ον είναι σχεδόν το ίδιο μακριά με το να πάω Θεσσαλονίκη. Στην Θεσσαλονίκη από την άλλη άμα πήγαινα σε κάποιο δημόσιο θα ήταν στο Ιπποκράτειο, αλλά καταλήξαμε στο ιδιωτικό.

Σας είπαν πόσο θα κοστίσει η γέννα; Εμας μας είπε η γιατρός όλα μαζί το πολύ 2500€! 

Α πολύ καλή τιμή νομίζω τα 2500.. μαζί και η αμοιβή του γιατρού σου? εγώ στο Γένεσις Θεσσαλονίκης θα γεννήσω αλλά ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Α πολύ καλή τιμή νομίζω τα 2500.. μαζί και η αμοιβή του γιατρού σου? εγώ στο Γένεσις Θεσσαλονίκης θα γεννήσω αλλά ακόμα δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές του..

Ναι και η αμοιβή μέσα...  Κι εγω στο Γένεσις θα πάω! 😁 απλά δεν ρώτησα σε τι δωμάτιο αντιστοιχούν αυτά τα χρήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/11/2021 at 11:22 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα αγάπη!! Τώρα είδα το μήνυμά σου! Εγώ νομίζω έχω ΠΗΤ λίγο πριν από σένα, 1/4 εσύ νομίζω 3/4 ε; Αλλά ούτως ή άλλως η β’ επιπέδου γίνεται από την 20η μέχρι την 24η εβδ δηλαδή υπάρχει μεγάλο περιθώριο..πέρσι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου με είχε βάλει κι εμένα αργά, 22-23 εβδ νομίζω για β’ επιπέδου..τώρα επειδή με είδε 20/10 με έβαλε στην 21η εβδ για β’ επιπέδου γιατί τα υπολόγισε να ‘χουν περάσει 4 εβδομάδες από την τελευταία φορά που με είδε και βόλευε να το βάλει τότε κατάλαβες..αλλά δεν είναι κάτι για να αγχώνεσαι, ξέρει εκείνος😊 
 

Καλά θα κάνεις να κάνεις τις αγορές σιγά σιγά όπως λες, για να μη σας φανούν όλα μαζί!

Καρότσι κι εμείς αυτό που πήραμε είχε 900€, αλλά να σου πω την αλήθεια πιστεύω άξιζε γιατί είναι πολύ γερό! Πήραμε το Inglesina Aptica το σύστημα μεταφοράς, και ήταν καλό και το πορτ μπεμπε κ το αυγό κ το καρότσι!! Πιστεύω θα βγάλει τα δύο παιδιά άνετα και θα’ναι ακόμη καλό!! Πάντως καλά κάνεις και το κοιτάς από τώρα γιατί στις εκπτώσεις κάνουν αρκετά καλύτερες τιμές σε μερικά καρότσια!! Δε ξέρω ποιο θέλετε εσείς

Είσαι ευχαριστημένη δηλαδή από το inglesina κορίτσι? Έχω ξετρελαθει, μου αρεσουν πολύ και μάλλον σε κάτι τέτοιο θα καταληξω.. τώρα είμαι σε φάση που βλέπω να ξεχωρίσω τις διαφορές τους γιατί έχει αρκετά μοντέλα και μετά να δω από κοντά τι με βολεύει.. θέλω να δω πόσο βαρύ μου είναι, αν το ανοιγοκλείνω εύκολα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dreamer1 είπε:

Ναι και η αμοιβή μέσα...  Κι εγω στο Γένεσις θα πάω! 😁 απλά δεν ρώτησα σε τι δωμάτιο αντιστοιχούν αυτά τα χρήματα. 

Γεννησε η φίλη μου πολυ πρόσφατα εκεί και μου είπε τα πάντα όλα μέσα για μονοκλινο της βγήκε λίγο κάτω από 4000 για φυσιολογικό τοκετό.. γιαυτο μου φάνηκε λίγο το 2500 μήπως είναι για τρίκλινο? εγώ με τον άντρα μου λέμε να πάρουμε μονοκλινο με rooming in οπότε είμαι προετοιμασμένη για το 4χιλιαρο, αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε να αποφασίσουμε δεν έχω μιλήσει καν με το γιατρό ακόμα γι'αυτό το θέμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2021 at 10:32 ΜΜ, ο/η Κουνελακι36 είπε:

Νομίζω πολύ καλά είναι..σε μια φίλη μου ζήτησαν 2000 το μαιευτήριο και 3000 ο γιατρός.. εμένα μου είπε η μαία,γύρω στα 1600 μόνο το μαιευτήριο.. με τον γιατρό δεν έχω μιλήσει ακόμα.. 

3000 της ζήτησε? Πιο πολλά ο γιατρός από το μαιευτήριο? Εμένα παίρνει κάπου στα 1000 μαζί με τη μαία του (το ξέρω από άλλες ασθενεις του) αλλά μαζί του και εγώ θα μιλήσω στην πορεία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sandyb είπε:

3000 της ζήτησε? Πιο πολλά ο γιατρός από το μαιευτήριο? Εμένα παίρνει κάπου στα 1000 μαζί με τη μαία του (το ξέρω από άλλες ασθενεις του) αλλά μαζί του και εγώ θα μιλήσω στην πορεία..

Ναι ναι.. εκείνη άλλαξε γιατρό.. και βασικά πήγε σε δημόσιο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ...εγώ σκέφτομαι να γεννήσω στο Παπαγεωργίου ..αν και ακόμα πηγαίνω σε ιδιωτικό ιατρείο ..προσωπικά εγώ προτιμώ τα χρήματα να τα φάω εγώ 😂 

Οπου και να πάω πιστεύω ο φόβος θα είναι το ίδιος και ο πόνος και το ανχος ..

Να φανταστείτε ο άντρας μου ανχωνεται πιο πολύ από μένα 😂😂😂😂 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...