Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

στις πριν 37 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια κι εγώ παίρνω άδειες από τον Αύγουστο λόγω αποκόλλησης και κάθε μήνα παίρνω χαρτί από τον εργοδότη πτι αυτές τις μέρες δεν πάω για δουλειά!οσο για λεφτά ακόμα δεν έχω πάρει μόνο τον Αύγουστο και είπαν στον άντρα ότι τα υπόλοιπα θα τα πάρω όλα μαζί τέλους του χρόνου!

Είναι απαράδεκτοι που καθυστερούν τόσο πολύ να βάλουν τα χρήματα! Δηλαδή αν μια γυναίκα είναι μόνη της η αν ο σύζυγος είναι άνεργος η με χαμηλό εισόδημα τι γίνεται;;;

Απ' ότι έχω καταλάβει από ΙΚΑ σε ΙΚΑ και από πόλη σε πόλη έχει τεράστια διαφορά! Εμάς εδώ επαρχία είναι πίσω τεχνολογικά αλλά ευτυχώς με πληρώνουν κάθε μήνα σταθερά αλλιώς θα δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε όλες αυτές τις αγορές για το μωρό και την ανακαίνιση στο σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

+ κορίτσια ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που χάνουμε ένα 25% απ' τον μισθό μας! Λες και είναι δικό μας σφάλμα που είμαστε έγκυες και συντρέχουν σοβαροί λόγοι που δεν μπορούμε να εργαστούμε, ιδιαίτερα μέσα σε μια πανδημία. Το θεωρώ άδικο, πρώτη φορά χρειάστηκε να πάρω αναρρωτική μετά από 10 συνεχόμενα χρόνια δουλειας και πέρα απ' την ταλαιπωρία της χαρτουρας, ενώ όλα θα μπορούσαν είναι πιο εύκολα είσαι και με μειωμένο εισόδημα! 

Ηθελα κάπου να τα πω μην με παρεξηγείται🤣🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα @Διόνη! Καλύτερα είμαι ευχαριστώ! Το χω συνηθίσει ποια εμένα οι καουρες και οι ανακατωσουρες δεν σταμάτησαν ποτέ! Έχω κάθε μέρα απλά κάποιες μέρες είναι πολύ δύσκολα! Όμως έχω βρει κάποια τρικ, περπάτημα, μαστίχα, τσάι με τζίντζερ που με ανακουφίζουν. Αλλά δεν πειράζει, εφόσον το μωρό μας μεγαλώνει και είναι καλά, εμείς θα αντέξουμε τα πάντα!

Εσύ πώς είσαι κορίτσι μου; Πως τα πας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια μου εγώ είχα περιπέτειες σημερα...Αναιμικά σε μια καρέκλα να πιάσω κάτι γλίστρησα έπεσα ευτυχώς στο πλαι έβαλα τα χερια αλλα χτύπησα στο κεφάλι μ...άνοιξε αλλα ευτυχώς δεν χρειάστηκα ράμματα...ο γιατρός μ είπε παρακολούθηση να μην έχω ζαλάδες και τέτοια..ευτυχώς η μπεμπουλα με κλωτσουσε συνέχεια οποτε είναι καλά...περι.ενω τωρα την β επιπέδου την Παρασκευή για να ηρεμήσω τελείως...

Αχ κοπέλα μου τι τρομάρα στην πρώτη κόρη μ μου έτυχε κ σε καταλαβαίνω πως νιώθεις! 
Τι να κανεις είναι να μην τύχει κ πάρεις λαχτάρα! Όλα θα είναι καλά άντε κορίτσι μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Δεν κατάλαβα κοπέλα μου γιατί κάνεις τόσο αυστηρή διατροφή ειδικά με τόσα λίγα κιλά; Εγώ τρώω τα πάντα και γλυκά. Ειδικά μετά την καμπύλη. Συγγνώμη αν έγραψες κάπου πιο πίσω για κάποιο θέμα που υπάρχρι και δεν το είδα.

Είχα αυξημένο αμνιακό κ σάκχαρο στα ούρα 

Είμαι λίγο πριν τα ανώτατα φυσιολογικά στην καμπύλη για το αμνιακό άρα πρέπει να προσέχω! 
 

αρα περιμένω καμπύλη να δούμε το ζάχαρο κ επίσκεψη στο γιατρό να δούμε το αμνιακό! Μέχρι τότε κάνω προσεκτική διατροφή για διαιτητή κύησης (δν είναι μόνο τ γλυκά είναι πολλά που δν πρέπει να τρως στον διαβήτη αλλιώς θα τσακιζα κ γώ αλμυρά 😂😂😂😂😂😂

 

αν πάνε όλα καλά θα αρχίσω να τρώω πάλι προσεκτικά όμως όχι όπως πριν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nantinaki είπε:

+ κορίτσια ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που χάνουμε ένα 25% απ' τον μισθό μας! Λες και είναι δικό μας σφάλμα που είμαστε έγκυες και συντρέχουν σοβαροί λόγοι που δεν μπορούμε να εργαστούμε, ιδιαίτερα μέσα σε μια πανδημία. Το θεωρώ άδικο, πρώτη φορά χρειάστηκε να πάρω αναρρωτική μετά από 10 συνεχόμενα χρόνια δουλειας και πέρα απ' την ταλαιπωρία της χαρτουρας, ενώ όλα θα μπορούσαν είναι πιο εύκολα είσαι και με μειωμένο εισόδημα! 

Ηθελα κάπου να τα πω μην με παρεξηγείται🤣🤪

Έχεις απόλυτο δικιοοοοο απόλυτο όμως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Theodora12 είπε:

Μπράβο για την πειθαρχεία σου Χρύσα μου, κάνω σχεδόν ένα χρόνο τώρα και εγώ διατροφή λόγο του μονογονιδιακού διαβήτη που έχω και μπορώ να πω ότι έχω κουραστεί και κάνω και ατασθαλίες τελευταία 🤣 Φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι για εσένα που θηλάζεις κι όλας.... Υπόμονη και να είναι γερά τα μωράκια μας, αυτό μόνο λέω!!!

Είσαι κ εσυ πολύ άξια ❤️ Ειδικά τώρα με τις λιγούρες 😋❤️ Κ τις γιορτές που όσο να ναι βλέπουμε κ διάφορες νοστιμιές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Κορίτσια κι εγώ παίρνω άδειες από τον Αύγουστο λόγω αποκόλλησης και κάθε μήνα παίρνω χαρτί από τον εργοδότη πτι αυτές τις μέρες δεν πάω για δουλειά!οσο για λεφτά ακόμα δεν έχω πάρει μόνο τον Αύγουστο και είπαν στον άντρα ότι τα υπόλοιπα θα τα πάρω όλα μαζί τέλους του χρόνου!

Αλήθεια βρε αγαπη;; Γιατί τοοοσο;;;; Εγώ πήγα στην επιτροπή βρήκα έναν κύριο και πάλι καλά μου πέρασε πολλές άδειες μαζί και έτσι πληρώθηκα για τρεις μήνες...τώρα αύριο θα πληρωθώ για άλλον έναν μήνα μετά από δύο μήνες αναμονής πάλι...πφφφφ πάρα πολύ σε καθυστέρησαν εσένα ε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

+ κορίτσια ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που χάνουμε ένα 25% απ' τον μισθό μας! Λες και είναι δικό μας σφάλμα που είμαστε έγκυες και συντρέχουν σοβαροί λόγοι που δεν μπορούμε να εργαστούμε, ιδιαίτερα μέσα σε μια πανδημία. Το θεωρώ άδικο, πρώτη φορά χρειάστηκε να πάρω αναρρωτική μετά από 10 συνεχόμενα χρόνια δουλειας και πέρα απ' την ταλαιπωρία της χαρτουρας, ενώ όλα θα μπορούσαν είναι πιο εύκολα είσαι και με μειωμένο εισόδημα! 

Ηθελα κάπου να τα πω μην με παρεξηγείται🤣🤪

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλημέρα @Διόνη! Καλύτερα είμαι ευχαριστώ! Το χω συνηθίσει ποια εμένα οι καουρες και οι ανακατωσουρες δεν σταμάτησαν ποτέ! Έχω κάθε μέρα απλά κάποιες μέρες είναι πολύ δύσκολα! Όμως έχω βρει κάποια τρικ, περπάτημα, μαστίχα, τσάι με τζίντζερ που με ανακουφίζουν. Αλλά δεν πειράζει, εφόσον το μωρό μας μεγαλώνει και είναι καλά, εμείς θα αντέξουμε τα πάντα!

Εσύ πώς είσαι κορίτσι μου; Πως τα πας; 

Ναντινάκι μου έχεις απόλυτο δίκιο ρε συ ! Ούτε εγώ το καταλαβαίνω αυτό! Όπως επίσης ότι καθυστερούν τόσο πολύ την κοπέλα και έχει πάρει μόνο ένα μήνα!!! Είναι γενικώς απαράδεκτοι!!! Εγώ μόλις περίμενα περιμενααααα είπα άστο να πάει να βολευομαστε με τον άντρα μου όπως όπως και μετά βλέπουμε!!!

 

Όχι έχεις δίκιο ! Θα τα αντέξουμε όλα! Τώρα άλλωστε όλες περάσαμε το μισό της εγκυμοσύνης μας!!!! Λίγο έμεινε ! 

Εγώ καλά είμαι.....χτες είδα τη μπεμπουλα μου είχα υπέρηχο μεγαλώνει καλά δόξα το θεό....!!! Καιιιι....πήραμε καρότσι!!!!! Στο blackfriday ! Το βρήκαμε 100 ευρώ κάτω! Είναι πολύ ωραίο είμαστε πολύ χαρούμενοι!!!τώρα για άλλα ψώνια βλέπεις τι γίνεται με το ΙΚΑ άρα σιγά σιγά....

Εσείς το ολοκληρώσατε το δωματιακι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Διόνη είπε:

 

Ναντινάκι μου έχεις απόλυτο δίκιο ρε συ ! Ούτε εγώ το καταλαβαίνω αυτό! Όπως επίσης ότι καθυστερούν τόσο πολύ την κοπέλα και έχει πάρει μόνο ένα μήνα!!! Είναι γενικώς απαράδεκτοι!!! Εγώ μόλις περίμενα περιμενααααα είπα άστο να πάει να βολευομαστε με τον άντρα μου όπως όπως και μετά βλέπουμε!!!

 

Όχι έχεις δίκιο ! Θα τα αντέξουμε όλα! Τώρα άλλωστε όλες περάσαμε το μισό της εγκυμοσύνης μας!!!! Λίγο έμεινε ! 

Εγώ καλά είμαι.....χτες είδα τη μπεμπουλα μου είχα υπέρηχο μεγαλώνει καλά δόξα το θεό....!!! Καιιιι....πήραμε καρότσι!!!!! Στο blackfriday ! Το βρήκαμε 100 ευρώ κάτω! Είναι πολύ ωραίο είμαστε πολύ χαρούμενοι!!!τώρα για άλλα ψώνια βλέπεις τι γίνεται με το ΙΚΑ άρα σιγά σιγά....

Εσείς το ολοκληρώσατε το δωματιακι;;;

Αχ τι ωραία που βρήκατε καρότσι!♥️♥️♥️ Καλές βόλτες, να το χορτασετε κορίτσι μου!

Τι καλά που μεγαλώνει η μπεμπουλα σας, τώρα μου φαίνεται η καλύτερη περίοδος που μεγαλωσαν και τα νιώθουμε στην κοιλίτσα μας! Θα δεις όσο θα μεγαλώνει θα γίνεται ακόμα πιο υπέροχο!

Σιγα σιγά και μεις με τις αλλαγές! Χτες τελείωσαμε με το σαλόνι στήσαμε το σύνθετο που είχαμε πάρει και μεταφέραμε το γραφείο! Στο δωμάτιο του μπέμπη τελειώσαμε με την ντουλάπα τώρα τα υπόλοιπα σιγά σιγά από βδομάδα! Είναι να πάμε να πάρουμε την κούνια του απ' την ξαδέρφη μου για να την στησουμε.

Καλά με τα έξοδα και γω τώρα μαζεύομαι για τα υπόλοιπα πραγματακια εφόσον έχω τα βασικά, τα υπόλοιπα θα τα πάρω Γενάρη στις εκπτώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Είσαι κ εσυ πολύ άξια ❤️ Ειδικά τώρα με τις λιγούρες 😋❤️ Κ τις γιορτές που όσο να ναι βλέπουμε κ διάφορες νοστιμιές! 

Ασε από τώρα σκέφτομαι τα μελομακα΄ρονα και τους κουραμπιέδες...🤣 Μια μικρή παρασπονδία θα την κάνω πάντως τα Χριστούγεννα και που θα πάει θα περάσει ο καιρός να γεννήσουμε να αρχίσουμε πάλι να τρώμε κανονικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Theodora12 είπε:

Ασε από τώρα σκέφτομαι τα μελομακα΄ρονα και τους κουραμπιέδες...🤣 Μια μικρή παρασπονδία θα την κάνω πάντως τα Χριστούγεννα και που θα πάει θα περάσει ο καιρός να γεννήσουμε να αρχίσουμε πάλι να τρώμε κανονικά

Κ εγώ περιμένω να κάνω την καμπύλη ν δω ποσο μεγάλη παρασπονδία θα κάνω χαχαχα🤪😂😅😋🤣

ετσι όπως τ λες περάσαμε τ μισά 

εγω τώρα συνήθισα να τρώω έτσι κ λίγο κ περιορισμένα κ δν πεινάω κ συνέχεια όπως πριν 

νομιζω πριν τσιμπούσα συνέχεια κ χωρίς λογο χωρίς να πεινάω δλδ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Αχ τι ωραία που βρήκατε καρότσι!♥️♥️♥️ Καλές βόλτες, να το χορτασετε κορίτσι μου!

Τι καλά που μεγαλώνει η μπεμπουλα σας, τώρα μου φαίνεται η καλύτερη περίοδος που μεγαλωσαν και τα νιώθουμε στην κοιλίτσα μας! Θα δεις όσο θα μεγαλώνει θα γίνεται ακόμα πιο υπέροχο!

Σιγα σιγά και μεις με τις αλλαγές! Χτες τελείωσαμε με το σαλόνι στήσαμε το σύνθετο που είχαμε πάρει και μεταφέραμε το γραφείο! Στο δωμάτιο του μπέμπη τελειώσαμε με την ντουλάπα τώρα τα υπόλοιπα σιγά σιγά από βδομάδα! Είναι να πάμε να πάρουμε την κούνια του απ' την ξαδέρφη μου για να την στησουμε.

Καλά με τα έξοδα και γω τώρα μαζεύομαι για τα υπόλοιπα πραγματακια εφόσον έχω τα βασικά, τα υπόλοιπα θα τα πάρω Γενάρη στις εκπτώσεις!

Αχουου ωραία τέλεια!!!! Πόσο χαίρομαι!!!! Αυτές είναι τελειες ετοιμασίες!!!! Ναι ναι Γενάρη κι εγώ αυτό σκέφτομαι!! Περιμένω πως και πως! Ανυπομονώ να πάρω και τα πρώτα ρουχακια. Από δω και από κει όλο και κάτι έχω πάρει αλλά θέλω να πάω να ψωνίσω κανονικά!!!!

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Κ εγώ περιμένω να κάνω την καμπύλη ν δω ποσο μεγάλη παρασπονδία θα κάνω χαχαχα🤪😂😅😋🤣

ετσι όπως τ λες περάσαμε τ μισά 

εγω τώρα συνήθισα να τρώω έτσι κ λίγο κ περιορισμένα κ δν πεινάω κ συνέχεια όπως πριν 

νομιζω πριν τσιμπούσα συνέχεια κ χωρίς λογο χωρίς να πεινάω δλδ! 

 

Χρυσακο υπομονή μέχρι την καμπύλη!!!! 💪💪💪💪💪💪💪 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Αχουου ωραία τέλεια!!!! Πόσο χαίρομαι!!!! Αυτές είναι τελειες ετοιμασίες!!!! Ναι ναι Γενάρη κι εγώ αυτό σκέφτομαι!! Περιμένω πως και πως! Ανυπομονώ να πάρω και τα πρώτα ρουχακια. Από δω και από κει όλο και κάτι έχω πάρει αλλά θέλω να πάω να ψωνίσω κανονικά!!!!

Χρυσακο υπομονή μέχρι την καμπύλη!!!! 💪💪💪💪💪💪💪 

Διονη μου τι καρότσι επέλεξες τελικά ;;;;; 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σας ευχαριστώ ολες για το ενδιαφέρον...σήμερα ξύπνησα με αρκετούς πόνου σε αυχένα πλάτες κεφάλι χερια 😒😒😒😒είναι από το τράνταγμα.. αλλά περιμένω πως και πως να κάνουμε τη β επιπέδου αυριο...με το καλό οι αγορές σας!!!και εγώ δεν έχω πάρει πολύ λέω να τα πάρω το Γενάρη και εγώ με τις εκπτώσεις γενικά δεν μ λείπουν πολλά τα έχω απο τον μικρο αλλα θελω να παρω και κανένα ροζ σεντούκι κ τέτοια...όσο για καροτσι εγώ είχα πάρει από τα orchestra η εταιρία λέγεται carello έμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη είχε και πολύ μεγάλη κουκουλα και έκλεινε μέχρι κάτω...ευτυχώς τα έχουμε απο το πρώτο και είμαστε πιο χαλαρά απο έξοδα γτ θες και ένα σωρό πραγματάκια για αρχή...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Διονη μου τι καρότσι επέλεξες τελικά ;;;;; 🥰

Χρυσακο μου πήρα αυτό που είχα δει από την αρχή !!! Το kikka boo angele! Είχαμε κολλήσει από την αρχή σε αυτό! Απλά τελικά αν και τρελαινόμασταν για το μαύρο το πήραμε μπεζ χρυσό γιατί φοβηθηκαμε ότι το καλοκαίρι θα σκάει. 3 σε 1 είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ ολες για το ενδιαφέρον...σήμερα ξύπνησα με αρκετούς πόνου σε αυχένα πλάτες κεφάλι χερια 😒😒😒😒είναι από το τράνταγμα.. αλλά περιμένω πως και πως να κάνουμε τη β επιπέδου αυριο...με το καλό οι αγορές σας!!!και εγώ δεν έχω πάρει πολύ λέω να τα πάρω το Γενάρη και εγώ με τις εκπτώσεις γενικά δεν μ λείπουν πολλά τα έχω απο τον μικρο αλλα θελω να παρω και κανένα ροζ σεντούκι κ τέτοια...όσο για καροτσι εγώ είχα πάρει από τα orchestra η εταιρία λέγεται carello έμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη είχε και πολύ μεγάλη κουκουλα και έκλεινε μέχρι κάτω...ευτυχώς τα έχουμε απο το πρώτο και είμαστε πιο χαλαρά απο έξοδα γτ θες και ένα σωρό πραγματάκια για αρχή...

 

 

Τυχερες που έχετε από τα πρώτα μωράκια σας!! 💓💓💓💓 Ενημέρωσε μας αύριο εντάξει; Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

137697350_Screenshot_20211203-0055092.thumb.png.f0cd51263dacf95baead0278507e6b7e.png

στις πριν 2 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χρυσακο μου πήρα αυτό που είχα δει από την αρχή !!! Το kikka boo angele! Είχαμε κολλήσει από την αρχή σε αυτό! Απλά τελικά αν και τρελαινόμασταν για το μαύρο το πήραμε μπεζ χρυσό γιατί φοβηθηκαμε ότι το καλοκαίρι θα σκάει. 3 σε 1 είναι...

Πολυ όμορφο το καρότσι σας! Και εμείς ανοιχτόχρωμο πήραμε τελικά!

Είχαμε βρει σε προσφορά το inglesina trilogy και μου το σύστησαν σαν καλό και φίλες μου. Αυτό είναι... Μου άρεσε πολύ! Ελπίζω να μας βγούνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Πάει ο σύζυγος την πρωτη φορά καταθέσαμε τα χαρτιά και πήγαμε στην επιτροπή στην Αλεξάνδρας πήραμε την απόφαση και μας είπαν πτι θα πληρώνομαι κάθε 1 και 15!στις υπόλοιπες άδειες όμως δεν με πήρανε τηλέφωνο και έτσι εμείς καταθέταμε κάθε μήνα και μας έλεγαν θα σας πάρουμε δεν πήρανε ποτέ και έτσι ο σύζυγος πήγε πάλι να ρωτήσει μόνος του στην επιτροπή στην Αλεξάνδρας και του είπαν πτι έχουν περάσει κανονικά οι άδειες απλά αργούν στο ΙΚΑ στο γαλατσι όποτε μάλλον θα τις πληρωθώ όλες μαζί κάποια στιγμή μέχρι τέλος του χρόνου έτσι του είπαν και η αδερφή μου και η κουμπαρα μου τις πληρώθηκαν όλες μαζί όχι κάθε μήνα όταν γέννησαν!

Παίρνουν και τηλέφωνο; Αυτό έλειπε να πάρουν κιόλας. Εδώ το σηκώνουν καμια φορά μετά απο απανωτές κλήσεις κ σου μιλάνε λες και τους σκότωσες την οικογένεια! Εμένα μου είπαν πάρε την τάδε ημερομηνία στο τάδε νούμερο να δεις αν βγήκε η απόφαση κ να ερθεις να την πάρεις. Πήρα κ μου είπαν θα πληρωθώ 1 Δεκεμβρίου! Στις 2 πήρα να πω ότι δεν πληρώθηκα κ μου είπαν "ποιος σας είπε κυρία μου ότι θα πληρωθείτε 1; Στις 3 πληρώνεστε! Παράνοιααα!!!  Το θέμα είναι να μπούνε τα λεφτά κ ας μπούνε κ όλα μαζί. 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

@I want a baby απ' τον δεύτερο μήνα όπως έγραψες πολύ σωστά πληρώνεσαι εξολοκλήρου απ' το ΙΚΑ. Θα παίρνεις το 75% του μισθού σου, χάνεις δηλαδή ένα 25%. Αν δηλαδή επερνες 330€ σύνολο τώρα θα παίρνεις γύρω στα 240€. Ξέρω ότι οι πληρωμές του ΙΚΑ γίνονται σε 2 ημερομηνίες η στις 5 κάθε μήνα η στις 20 ( ανάλογα πότε προλαβαίνεις να περάσεις επιτροπή ). Επιτροπή θα περνάς κάθε φορά που θα καταθετεις άδεια ( δεν χρειάζεται να πας από κει λόγο COVID, ουσιαστικά η επιτροπή θα εγκρίνει απλά τα χαρτιά σου). 

Τώρα επειδή το σκεφτόμουν υπάρχει περίπτωση η γραμματέας να μπερδεύεται γιατί υπάρχει και ηλεκτρονικός τρόπος που εσύ ανεβάζεις το χαρτί του γιατρού στο ΙΚΑ και ο εργοδότης πατάει μέσω ενός συνδέσμου αποδοχή, έτσι δεν χρειάζεται να σου δίνουν την βεβαίωση γραπτά. Εμένα απ' την δουλειά μου είχανε προτείνει να το κάνουμε έτσι, αλλά το ΙΚΑ εδώ έχει μείνει σε άλλη εποχή και θέλουν να τα καταθέτω από κοντά, οπότε αναγκαστικά πρέπει να μου τα δίνουν εκτυπωμένα. 

Οποτε εσύ ζητά χαρτί αναρρωτικης που να φαίνονται οι μέρες της άδειας απ' τον γιατρό και ζητά και απ' την δουλειά βεβαίωση εργοδότη για να τα πας από κοντά καλύτερα. Εγώ είμαι πολύ αυστηρή στο να παίρνω απ' την δουλειά μου το χαρτί στην ώρα του ώστε να καταθέτω κατευθείαν στο ΙΚΑ για να προλαβαίνω να πληρώνομαι στην ώρα μου.

Τα 330 είναι της αναρρωτικής. Κανονικά ο μισθός μου είναι 650 μεικτά κ κάπου 580 καθαρά. Δηλαδή απο τον μισθό μου θα παίρνω -50% όχι -25%! 

Δεν ξέρω ο/η κάθε υπάλληλος άλλα μου λέει για τις πληρωμές. Ας μπούνε τουλάχιστον κ όποτε μπούνε.  

Αα μάλιστα τώρα κατάλαβα αυτό θα εννοούσε η γραμματέας.  Στη δουλειά μου μόνο τηλέγραφο που δεν χρησιμοποιούν! Παίζει να μην έχουν ξανα δώσει αναρρωτική ηλεκτρονικά! Οπότε πάω στα σίγουρα με χαρτί όπως τη πρώτη φορά! Χαρτί αναρρωτικής του ΙΚΑ δεν έχουν! Τους πάω εγώ κενό απο το ΙΚΑ που τυπωσα να έχω μου το συμπληρώνουν κ το δίνουν μετά απο δυο μέρες ενώ είναι 1 λεπτό δουλειά!

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

+ κορίτσια ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που χάνουμε ένα 25% απ' τον μισθό μας! Λες και είναι δικό μας σφάλμα που είμαστε έγκυες και συντρέχουν σοβαροί λόγοι που δεν μπορούμε να εργαστούμε, ιδιαίτερα μέσα σε μια πανδημία. Το θεωρώ άδικο, πρώτη φορά χρειάστηκε να πάρω αναρρωτική μετά από 10 συνεχόμενα χρόνια δουλειας και πέρα απ' την ταλαιπωρία της χαρτουρας, ενώ όλα θα μπορούσαν είναι πιο εύκολα είσαι και με μειωμένο εισόδημα! 

Ηθελα κάπου να τα πω μην με παρεξηγείται🤣🤪

Μα δεν χάνουμε 25% αλλά πολύ περισσότερο! Εμένα η σύμβασή μου λέει 580 καθαρά και τον πρώτο μήνα που θα πάρω κ απο τον εργοδότη κ απο το ικα είναι 330 ευρω σύνολο! Τώρα που δεν θα πληρώνει ο εργοδότης θα πάρω μόνο 240 απο το ικα!!! 

Κι εγώ δεν πήρα ποτέ αναρρωτική! Είναι η πρώτη φορά κ λίγο πριν λήξει η πρψτη αναρρωτική μου λέει ο διευθυντής πότε επιστρέφω ενώ είμαι στον 7ο να δουλέψω έστω μέχρι τα Χριστούγεννα!! Του λέω δεν θα επιστρέψω.. μόλις τελειώσει η άδεια του οαεδ κ μετά! 

 

Καλά κάνεις! Πες να ξεσπάσεις! Τα λέω κι εγώ να ξεσπάσω λίγο! 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εμείς λέγαμε να πάρουμε κανένα φορμάκι απο τώρα αλλά μου είπε η φίλη μου πως την πάτησε. Πήρε διάφορα φανελάκια φορμάκια για νεογέννητο και βγήκε ένας μπέμπαρος πάνω απο 4 κιλά και 54 εκατοστά κ δεν τον χωρούσαν! Με έβαλε σε σκέψεις αυτό μήπως τα πάρω τσάμπα τόσο νωρίς. Θα βγεί μικρό; Θα βγει μεγάλο; 

Το καρότσι το παραγγείλαμε αλλά δώσαμε μόνο προκαταβολή. Θέλαμε να το πάρουμε σπίτι απο τώρα κ να το πάμε στο υπόγειο αλλά σκεφτήκαμε μη χάσουμε 3 μήνες απο την εγγύηση που έχει. Το κρατάνε στην αποθήκη του καταστήματος αυτοί κ λέμε να το πάρουμε τον Φεβρουάριο. 

 

@Ονομα χρήστη Περαστικά σου κοπέλα μου! Προσοχή στην κατάστασή μας. Μου έτυχε κι εμένα να θέλω να πάρω καρέκλα να φτάσω κάτι σακούλες πάνω απο τα ντουλάπια και αμέσως λέω άσ'το δεν έγινε τίποτα, θα έρθει ο σύζυγος να το κάνει. Έχω το μπάνιο χάλια κ μου λέει μην τολμήσεις κ το καθαρίσεις, αναθυμιάσεις απορρυπαντικά νερά σκυψίματα κλπ, θα το κάνει αυτός! Δεν με αφήνει να κάνω και πολλά!

Ευτυχώς είναι καλά προστατευμένο εκεί μέσα το μωράκι δεν πιστελυω πως έπαθε τίποτα αφού το νιώθεις κανονικά! Όλα καλά θα είναι θα το δεις! Απλά προσοχή! Το μωράκι μας πρώτα σκέψου και όλα τ'αλλα τα άψυχα ας περιμένουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

Κοριτσια σας ευχαριστώ ολες για το ενδιαφέρον...σήμερα ξύπνησα με αρκετούς πόνου σε αυχένα πλάτες κεφάλι χερια 😒😒😒😒είναι από το τράνταγμα.. αλλά περιμένω πως και πως να κάνουμε τη β επιπέδου αυριο...με το καλό οι αγορές σας!!!και εγώ δεν έχω πάρει πολύ λέω να τα πάρω το Γενάρη και εγώ με τις εκπτώσεις γενικά δεν μ λείπουν πολλά τα έχω απο τον μικρο αλλα θελω να παρω και κανένα ροζ σεντούκι κ τέτοια...όσο για καροτσι εγώ είχα πάρει από τα orchestra η εταιρία λέγεται carello έμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη είχε και πολύ μεγάλη κουκουλα και έκλεινε μέχρι κάτω...ευτυχώς τα έχουμε απο το πρώτο και είμαστε πιο χαλαρά απο έξοδα γτ θες και ένα σωρό πραγματάκια για αρχή...

 

 

Γραψε μας πως πήγε κορίτσι μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Χρυσακο μου πήρα αυτό που είχα δει από την αρχή !!! Το kikka boo angele! Είχαμε κολλήσει από την αρχή σε αυτό! Απλά τελικά αν και τρελαινόμασταν για το μαύρο το πήραμε μπεζ χρυσό γιατί φοβηθηκαμε ότι το καλοκαίρι θα σκάει. 3 σε 1 είναι...

Ναι ναι θυμάμαι ποιο έλεγες! τέλεια με το καλό να μπει μέσα το μπεμπακι σας να το πάτε πολλές βολτούλες! 💜💜💜💜💜💜
να σου πω την αλήθεια μου κ εγώ μπεζ το έχω κ βόλεψε γιατί σκέφτηκα κ εγώ την ζέστη κ το φύλο του κάθε παιδιου οκ μπορεισ Να βάλεις ότι χρωμα θέλεις πλέον δν υπάρχουν διακρίσεις αλλά ενταξει ήθελα κάτι ουδέτερο κ να μην φαίνεται πολύ λερωμενο

Ειναι βασικά μιξ εμένα μπεζ καφέ κ τελικά δν φαίνεται πχ λερωμένο με το παραμικρό γιατί τ ευαίσθητα σημεία είναι καφέ! Ειναι καρότσι 3 σε 1 ελληνική εταιρεία από Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης 

δν το χρησιμοποιήσαμε πολύ όμως γιατί η κόρη μου απ όταν χρονισε κ περπάτησε δν ξανά μπήκε άρα το έχω σαν καινούργιο 


 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

137697350_Screenshot_20211203-0055092.thumb.png.f0cd51263dacf95baead0278507e6b7e.png

Πολυ όμορφο το καρότσι σας! Και εμείς ανοιχτόχρωμο πήραμε τελικά!

Είχαμε βρει σε προσφορά το inglesina trilogy και μου το σύστησαν σαν καλό και φίλες μου. Αυτό είναι... Μου άρεσε πολύ! Ελπίζω να μας βγούνε καλά!

Ναντινακι μου κ εγώ οσες ξέρω κ το έχουν πραγματικά δν έχει πάθει τίποτα 

Με το καλοοοο να φωλιάσει το μωράκι ο Μπεμπουλης  💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, έχω χαθεί γιατί ψυχολογικά δεν είμαι στα καλύτερα μου. Είμαι 22 κ 4 σήμερα κ Εδώ κ λίγες μέρες πονάω στα γεννητικα οργανα (εκεί που είναι τα χείλη στα κόκαλα δεξιά αριστερά) πήγα στον γυναικολογο κ μου είπε δεν βλέπει κάτι. Πονάω κυρίως όταν περπατάω. Δηλ περπατάω με το ζόρι. Είχα κάτσει ξαπλωμένη για 4 5 μέρες κ μετά περπάτησα μια μέρα λέτε απλά να πιάστηκα εκεί? Δε ξέρω τι να σκεφτώ. Έχει τύχει σε κάποια? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, έχω χαθεί γιατί ψυχολογικά δεν είμαι στα καλύτερα μου. Είμαι 22 κ 4 σήμερα κ Εδώ κ λίγες μέρες πονάω στα γεννητικα οργανα (εκεί που είναι τα χείλη στα κόκαλα δεξιά αριστερά) πήγα στον γυναικολογο κ μου είπε δεν βλέπει κάτι. Πονάω κυρίως όταν περπατάω. Δηλ περπατάω με το ζόρι. Είχα κάτσει ξαπλωμένη για 4 5 μέρες κ μετά περπάτησα μια μέρα λέτε απλά να πιάστηκα εκεί? Δε ξέρω τι να σκεφτώ. Έχει τύχει σε κάποια? 

Αναστασια μου ελπίζω σύντομα να αλλάξει η ψυχολογία σου! Δεν μου χει τύχει αλλά αφού σε εξέτασε ο γιατρός σου και δεν είδε κάτι αποκλείεται να είναι κάτι ανησυχητικό. Προσπάθησε να περπατάς λίγο παραπάνω, ίσως είναι πιάσιμο η γενικά τα κόκκαλα μας που ανοίγουν στην περιοχή για να δώσουν τον απαιτουμενο χώρο στο μωράκι μας και στην διαδικασία της γέννας που θα ακολουθησει. Δώσε 2-3 μέρες ακόμα και αν συνεχίσεις να πονάς, μπορείς να πας να το ξαναδείς για να μην κάνεις δεύτερες σκέψεις. Έκανες την β επιπέδου σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...