Μετάβαση σε περιεχόμενο

Με το καλό τα μωράκια Μαρτίου 2022❤️


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες κορίτσια καλή ανοσια σ οσες εμβολιάστηκαν κ σε οσες θα εμβολιαστούν ❤️❤️❤️❤️❤️
Να κάνετε ότι θεωρείτε καλύτερο για σας κ την οικογένεια σας άλλωστε κάθε περίπτωση είναι διαφορετική  🎈❤️🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλημέρα.
Έχω εδω και δυο μέρες συνάχι και μπούκωμα, ξεκίνησε με πονόλαιμο. Δεν έχω πυρετό καθόλου. ΝΙώθω καλά. Σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα. Έκανα το τεστ κορωνοιού και βγήκε αρνητικό. Απλά έπαιρνα δυο μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο βιταμίνες Lanes αναβράζοντα δισκία την κλασσική πορτοκάλι C και μετά τον δεύτερο μήνα C + ψευδάργυρο. Ρώτησα πρώτα τον γιατρό μου εννοείται και μου είπε πάρτες, βιταμίνες είναι, δεν κάνουν κακό... Σε μια αναζήτηση τυχαία στο ίντερνετ είδα πως δεν συνιστάται το συγκεκριμένο σκεύασμα βιταμίνης C+ψευδάργυρο για εγγύους διότι έχει κάτι γλυκαντικά φενυλανανίνη και κάτι άλλα για γεύση και ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού και μάλιστα απο σελίδα μαιευτήρα γυναικολόγου όχι απλά blog. Απο τότε τις σταμάτησα τελείως. Λέω να ξεκινήσω πάλι όμως την απλή αναβράζουσα βιταμίνη C κλασσική πάλι η οποία δεν είχε όλα αυτά τα συστατικά. Εσάς κορίτσια σας είπε τίποτα για βιταμίνες τέτοιου είδους για προστασία απο κρυολόγημα κλπ; Τι σας επιτρέπει να παίρνετε και τι είναι ασφαλες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Riaa είπε:

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! 

Σύντομα εύχομαι με ένα γλυκό μωράκι στη κοιλίτσα, σε σένα και σε όλα τα κορίτσια που προσπαθούν❤️🤗

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου! Ευχομαι ό, τι καλύτερο για την εγκυμοσυνη σας και τα μωρακια σας💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2021 at 1:17 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Ριάκι!!

Ναι σήμερα είχα ραντεβού, αλλά μας πήραν τηλ και πήγαμε χθες. Είπα οκ γιατί λέω καλύτερα να μην έχω χρόνο να το σκεφτώ πολύ, οπότε πήγα αποφασισμένη, αλλά μόλις έκατσα στην καρέκλα άρχισα να φοβάμαι λίγο κ να ζαλίζομαι😅

Το έκανα πάντως!

Κι εγώ προς το παρόν δεν έχω κάποια παρενέργεια, το χέρι μου πονάει μόνο, η βλακεία είναι ότι είμαι αριστερόχειρας και μου το έκαναν στο αριστερό, οπότε θυμήσου να ζητήσεις να στο κάνουν στο αντίθετο χέρι από αυτό που γράφεις..

Ρώτησα και χθες τους γιατρούς στο νοσοκομείο αν έχει ακουστεί κάποια παρενέργεια σε έγκυο και μου είπαν όχι..οπότε εμπιστεύομαι κι εγώ την επιστήμη!

Για το μωράκι φοβάμαι μωρέ κι εγώ, καταλαβαίνεις..ελπίζω ότι θα είναι όλα οκ και ότι το έκανα για καλό!! Γιατί η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν και να κολλήσω, οπότε δεν ήθελα να το ρισκάρω! Συν ότι θα έπρεπε να κάνουμε συνέχεια τεστ για να βγούμε από δω και πέρα..

Έκλεισες κι εσύ για το επόμενο Σάββατο απότι είδα;

Καλησπέρα!! Καλη ανοσία ευχομαι!! ☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Βλέπω έχουμε αρχίσει όλες σιγά σιγά τις αγορές μας για τα μωράκια μας!! 💝Τι όμορφή διαδικασία η διακόσμηση του παιδικου δωματίου!! Εμείς λόγω έλλειψης χώρου θα το έχουμε διπλα μας!!

Εγώ προς το παρον ξεκίνησα δειλά δειλά με την αγορά σε 2 φορμακια. Και κλείσαμε και το καρότσι γιατί μας είπαν θέλει 2 μισή μήνες για να έρθει. Τελικά μετά από πολυ σκέψη καταλήξαμε σε 3 σε 1. Αυτά με τις όμορφες διαδικασίες της εγκυμοσύνης. 

Στα αλλα νέα μας τώρα έχω λίγο αγχωθεί γιατί οι τιμές στις τρανσαμινασες βγήκαν στο Θεό. Προς το παρον κόβουμε όλα τα φάρμακα και τις βιταμίνες και θα κάνουμε έξτρα εξετάσεις και μετά τη τρίτη θα ξέρουμε εάν θα ξεκινήσω αντιπηκτικες ώστε να μην έχουμε θέμα λόγω της προ διάθεσης σε προεκλαμψια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου, δεν εχω μεινει εγκυος, ειμαι στις προσπαθειες, αλλα επεσε το ματι μου στη συζητηση σας γιατι κι εγω εκανα σημερα το πρωι το εμβολιο μετα απο πολλη σκεψη γιατι φοβομουν για τη μελλοντικη εγκυμοσυνη, προς το παρον εχω μονο πονο στο χερι. Εχω ομως μια πολυ κοντινη μου φιλη που εκανε εμβολιο και τις 2 δοσεις στον 8ο μηνα τον Αυγουστο και δεν ειχε καμια παρενεργεια ουτε στις  εμβολιο οταν το εκανε αλλα ουτε κανενα θεμα οτο μωρακι της. Ειπα να μοιραστω αυτην την εμπειρια βεβαια η καθεμια ξερει καλυτερα τι θελει να κανει. Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σας και ευχομαι οτι καλυτερο 💗

Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία αγάπη❤️❤️ Χρήσιμο να ακούμε και για άλλες εγκυούλες που εμβολιάστηκαν ότι όλα πήγαν καλά!!😊

Γρήγορα σου εύχομαι κι εσύ εγκυούλα, τώρα που όλα έχουν αρχίσει να παίρνουν το δρόμο τους!!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ονομα χρήστη είπε:

@Princess28καλη ανοσία κορίτσι μου!!!!και εγώ στη σκέψη είμαι ακόμη!!!Η αλήθεια είναι ότι δεν ερχόμαστε με πολυ κόσμο σε επαφή σταμάτησα και τον μικρο από το σχολείο γτ κουράστηκα παρα πολυ βρε κορίτσια ουτε δυο βδομάδες δεν έχει πάει από οταν άνοιξαν 3 μέρες τον πήγαινα 10 το είχα άρρωστο....οπότε πάμε κούνιες καμια βολτούλα σε εξωτερικό χώρο και τέτοια...τώρα έχω αρχίσει και του παίρνω διαφορα πραγματάκια για δραστηριότητες στο σπιτι...κοριτσια εσείς που έχετε ήδη ένα παιδάκι έχετε αρχίσει να τα προετοιμαζεται για το ερχομό  του καινούριο μελους;;;εγω του λέω συχνά για το μωράκι πήραμε και ένα ωραίο παραμυθάκι εξηγεί για το μωράκι π έχει η μαμά στην κοιλίτσα...το έχω πολυ άγχος πως θα το πάρει...

Καλησπέρα αγάπη!! 

Πόσο είναι ο μικρούλης σου;

Εμένα 14 μηνών τώρα, τον ξεκίνησα κι εγώ τον τελευταίο μήνα παιδικό, ευτυχώς πέρα από μύξες δεν έχει κάτι. Αλλά έχω ακούσει από φίλους μου το ίδιο που λες, ότι 2 μέρες πήγαινε η μικρή τους κ μια βδομάδα την κράταγαν σπίτι με πυρετό. Τους είχε κολλήσει και γαστρεντερίτιδα. Πρέπει να’ναι κουραστικό αυτό όντως!

Εγώ πέρα από το σταθμό που στέλνω τον μικρούλη(την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκε κρούσμα στο διπλανό τμήμα, ευτυχώς δεν τον είχαμε πάει γιατί ήμασταν εκδρομή), έχω και τον ανιψιό μου, ο οποίος πάει δευτέρα δημοτικού και είμαστε κάθε μέρα μαζί, οπότε έχω κι από εκεί το άγχος. 

Εγώ η αλήθεια είναι δεν του λέω πολλά ακόμη, μόνο καμιά φορά του δείχνω την κοιλιά μου και του λέω τι είναι μέσα; Νινί/μπέμπα ή κάτι τέτοιο. 

Ωραία η ιδέα με το παραμυθάκι! Ποιο πήρατε; Έχω σκεφτεί κι εγώ να αρχίσω να τον προετοιμάζω αλλά λέω νωρίς είναι ακόμα. Σκέφτομαι μετά τα Χριστούγεννα. Επίσης μια ψυχολόγος είχε πει σε μια κοπέλα να πάρει μία κούκλα ψεύτικη και να κάνει ότι τη φροντίζει, την κοιμίζει κλπ. Ώστε να εξοικειωθεί το μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα.
Έχω εδω και δυο μέρες συνάχι και μπούκωμα, ξεκίνησε με πονόλαιμο. Δεν έχω πυρετό καθόλου. ΝΙώθω καλά. Σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα. Έκανα το τεστ κορωνοιού και βγήκε αρνητικό. Απλά έπαιρνα δυο μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο βιταμίνες Lanes αναβράζοντα δισκία την κλασσική πορτοκάλι C και μετά τον δεύτερο μήνα C + ψευδάργυρο. Ρώτησα πρώτα τον γιατρό μου εννοείται και μου είπε πάρτες, βιταμίνες είναι, δεν κάνουν κακό... Σε μια αναζήτηση τυχαία στο ίντερνετ είδα πως δεν συνιστάται το συγκεκριμένο σκεύασμα βιταμίνης C+ψευδάργυρο για εγγύους διότι έχει κάτι γλυκαντικά φενυλανανίνη και κάτι άλλα για γεύση και ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού και μάλιστα απο σελίδα μαιευτήρα γυναικολόγου όχι απλά blog. Απο τότε τις σταμάτησα τελείως. Λέω να ξεκινήσω πάλι όμως την απλή αναβράζουσα βιταμίνη C κλασσική πάλι η οποία δεν είχε όλα αυτά τα συστατικά. Εσάς κορίτσια σας είπε τίποτα για βιταμίνες τέτοιου είδους για προστασία απο κρυολόγημα κλπ; Τι σας επιτρέπει να παίρνετε και τι είναι ασφαλες;

Καλησπέρα! 

Δεν πιστεύω ότι οι βιταμίνες έχουν κάποια σχέση με το συνάχι..ίσως απλά να κρύωσες!

Έχεις συνάχι ή απλά μπούκωμα; Νομίζω το μπούκωμα είναι σύμπτωμα κορονοιού, όχι το συνάχι(χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια). Παρολαυτα μπορείς να κάνεις ένα μοριακό τεστ αν δεν έχεις κάνει, που είναι το πιο αξιόπιστο!

Αλλά αυτή την εποχή όλοι κρυωμένοι είναι οπότε δικαιολογείται κι αυτό λόγω καιρού😊

Εμένα δε μου έχει πει για κάποια βιταμίνη, ούτε είχα σκοπό να παίρνω ούτως ή άλλως. Δεν είμαι των πολλών χαπιών. Παίρνω τις βιταμίνες της εγκυμοσύνης όμως.

Γενικά από φάρμακα στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι μόνο ντεπον μπορείς να παίρνεις(αν αρρωστήσεις). Από βιταμίνες τώρα καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου! Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή ούτως ή άλλως😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Βλέπω έχουμε αρχίσει όλες σιγά σιγά τις αγορές μας για τα μωράκια μας!! 💝Τι όμορφή διαδικασία η διακόσμηση του παιδικου δωματίου!! Εμείς λόγω έλλειψης χώρου θα το έχουμε διπλα μας!!

Εγώ προς το παρον ξεκίνησα δειλά δειλά με την αγορά σε 2 φορμακια. Και κλείσαμε και το καρότσι γιατί μας είπαν θέλει 2 μισή μήνες για να έρθει. Τελικά μετά από πολυ σκέψη καταλήξαμε σε 3 σε 1. Αυτά με τις όμορφες διαδικασίες της εγκυμοσύνης. 

Στα αλλα νέα μας τώρα έχω λίγο αγχωθεί γιατί οι τιμές στις τρανσαμινασες βγήκαν στο Θεό. Προς το παρον κόβουμε όλα τα φάρμακα και τις βιταμίνες και θα κάνουμε έξτρα εξετάσεις και μετά τη τρίτη θα ξέρουμε εάν θα ξεκινήσω αντιπηκτικες ώστε να μην έχουμε θέμα λόγω της προ διάθεσης σε προεκλαμψια. 

Τι ωραία που ξεκινήσατε κι εσείς τις αγορές💕💕 Καλά κάνατε και παραγγείλατε το καρότσι, η αλήθεια είναι ότι μερικά πράγματα πρέπει να τα παραγγείλεις από πριν γιατί κάνουν καιρό να έρθουν!

Τι φύλο είναι το μωράκι σας δε θυμάμαι;;💞

Δε ξέρω καθόλου τι σημαίνουν οι τρανσαμινάσες. Αφού το παρακολουθείτε με το γιατρό σου όμως να μην ανησυχείς!! Εύχομαι να είναι όλα καλά!!🙏💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Βλέπω έχουμε αρχίσει όλες σιγά σιγά τις αγορές μας για τα μωράκια μας!! 💝Τι όμορφή διαδικασία η διακόσμηση του παιδικου δωματίου!! Εμείς λόγω έλλειψης χώρου θα το έχουμε διπλα μας!!

Εγώ προς το παρον ξεκίνησα δειλά δειλά με την αγορά σε 2 φορμακια. Και κλείσαμε και το καρότσι γιατί μας είπαν θέλει 2 μισή μήνες για να έρθει. Τελικά μετά από πολυ σκέψη καταλήξαμε σε 3 σε 1. Αυτά με τις όμορφες διαδικασίες της εγκυμοσύνης. 

Στα αλλα νέα μας τώρα έχω λίγο αγχωθεί γιατί οι τιμές στις τρανσαμινασες βγήκαν στο Θεό. Προς το παρον κόβουμε όλα τα φάρμακα και τις βιταμίνες και θα κάνουμε έξτρα εξετάσεις και μετά τη τρίτη θα ξέρουμε εάν θα ξεκινήσω αντιπηκτικες ώστε να μην έχουμε θέμα λόγω της προ διάθεσης σε προεκλαμψια. 

Όλα να πάνε καλά Νίκη εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα κορίτσι μου 🥰

 

καλες αγορές κ καλά ψώνια ειδικά τώρα που πλησιάζουν κ οι γιορτές έτσι είναι ωραίο κ το κλίμα για λίγα ψώνια ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Niki5s είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Βλέπω έχουμε αρχίσει όλες σιγά σιγά τις αγορές μας για τα μωράκια μας!! 💝Τι όμορφή διαδικασία η διακόσμηση του παιδικου δωματίου!! Εμείς λόγω έλλειψης χώρου θα το έχουμε διπλα μας!!

Εγώ προς το παρον ξεκίνησα δειλά δειλά με την αγορά σε 2 φορμακια. Και κλείσαμε και το καρότσι γιατί μας είπαν θέλει 2 μισή μήνες για να έρθει. Τελικά μετά από πολυ σκέψη καταλήξαμε σε 3 σε 1. Αυτά με τις όμορφες διαδικασίες της εγκυμοσύνης. 

Στα αλλα νέα μας τώρα έχω λίγο αγχωθεί γιατί οι τιμές στις τρανσαμινασες βγήκαν στο Θεό. Προς το παρον κόβουμε όλα τα φάρμακα και τις βιταμίνες και θα κάνουμε έξτρα εξετάσεις και μετά τη τρίτη θα ξέρουμε εάν θα ξεκινήσω αντιπηκτικες ώστε να μην έχουμε θέμα λόγω της προ διάθεσης σε προεκλαμψια. 

Καλησπέρα! Με το καλό οι αγορές σας! Και μεις καρότσι κλείσαμε 3 σε 1 και θα το παρουμε σπίτι μας  τέλος Δεκεμβρίου. Είναι λίγο νωρίς αλλά καλύτερα να ξεμπερδευουμε με τις μεγάλες αγορές σιγά σιγά! Έχουμε και κάτι να χαιρόμαστε!

Για τις τρανσαμινασες ψυχραιμία, ξέρω και γω ότι πολλές φορές οι βιταμίνες τις ανεβαζουνε! Το χει πάθει και ο αδερφός μου ένα διάστημα που επερνε πολύ καιρό c και μια άλλη πολυβιταμινη και αφού τις σταμάτησε μετά έπεσαν κατευθείαν! Εύχομαι να βγουν τέλειες οι εξετάσεις σου και να μην χρειαστεί τίποτα παραπανω❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα.
Έχω εδω και δυο μέρες συνάχι και μπούκωμα, ξεκίνησε με πονόλαιμο. Δεν έχω πυρετό καθόλου. ΝΙώθω καλά. Σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα. Έκανα το τεστ κορωνοιού και βγήκε αρνητικό. Απλά έπαιρνα δυο μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο βιταμίνες Lanes αναβράζοντα δισκία την κλασσική πορτοκάλι C και μετά τον δεύτερο μήνα C + ψευδάργυρο. Ρώτησα πρώτα τον γιατρό μου εννοείται και μου είπε πάρτες, βιταμίνες είναι, δεν κάνουν κακό... Σε μια αναζήτηση τυχαία στο ίντερνετ είδα πως δεν συνιστάται το συγκεκριμένο σκεύασμα βιταμίνης C+ψευδάργυρο για εγγύους διότι έχει κάτι γλυκαντικά φενυλανανίνη και κάτι άλλα για γεύση και ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού και μάλιστα απο σελίδα μαιευτήρα γυναικολόγου όχι απλά blog. Απο τότε τις σταμάτησα τελείως. Λέω να ξεκινήσω πάλι όμως την απλή αναβράζουσα βιταμίνη C κλασσική πάλι η οποία δεν είχε όλα αυτά τα συστατικά. Εσάς κορίτσια σας είπε τίποτα για βιταμίνες τέτοιου είδους για προστασία απο κρυολόγημα κλπ; Τι σας επιτρέπει να παίρνετε και τι είναι ασφαλες;

Καλησπέρα! Εμένα προσωπικά δεν μου έχει δώσει βιταμίνη c. Παίρνω μόνο d και αυτό γιατί οι τιμές της ήταν οριακές στις εξετάσεις μου. 

Συζήτησε το με τον γιατρό σου γιατί μόνο αυτοί ξέρουνε ακριβώς πώς να σε κατευθύνουν. Αν θέλεις μια γνώμη, εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις αν δεν υπάρχει κάποια έλλειψη. Τώρα λόγο της κατάστασης εγώ φροντίζω να παίρνω αρκετή βιταμίνη c με φυσικό τρόπο. Τρώω σχεδόν καθημερινά πορτοκάλι η μανταρίνι και στιβω και φρέσκο χυμο οπότε μπορώ. Επίσης τρώω ρόδια η τα κάνω χυμό ( είναι λίγο πιο δύσκολη διαδικασία θέλει αποχυμωτη). Αν μπορείς θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βάλεις φρούτα και λαχανικά με βιταμίνη c  στην διατροφή σου, για να θωρακίσεις φυσικά τον οργανισμο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Τι ωραία που ξεκινήσατε κι εσείς τις αγορές💕💕 Καλά κάνατε και παραγγείλατε το καρότσι, η αλήθεια είναι ότι μερικά πράγματα πρέπει να τα παραγγείλεις από πριν γιατί κάνουν καιρό να έρθουν!

Τι φύλο είναι το μωράκι σας δε θυμάμαι;;💞

Δε ξέρω καθόλου τι σημαίνουν οι τρανσαμινάσες. Αφού το παρακολουθείτε με το γιατρό σου όμως να μην ανησυχείς!! Εύχομαι να είναι όλα καλά!!🙏💞

Ναι κι εμείς ήμασταν διστακτικοι στην αρχη γιατί είναι νωρίς ακόμη για να το παραγγείλουμε αλλά όταν άκουσαμε 2 μήνες τουλάχιστον λέμε καλυτερα να το έχουμε νωρίτερα παρα να το χρειαστούμε και να μην έχουμε. 

Αγοράκι έχουμε εμείς!! 👶👣

Σε ευχαριστώ πολυ!! Είναι οι δείκτες για το συκώτι 35-49 είναι το φυσιολογικο και έχω 139.Πιθανόν να είναι από το σίδηρο αλλά θέλει για καλό και κακό παρακολουθηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα! Με το καλό οι αγορές σας! Και μεις καρότσι κλείσαμε 3 σε 1 και θα το παρουμε σπίτι μας  τέλος Δεκεμβρίου. Είναι λίγο νωρίς αλλά καλύτερα να ξεμπερδευουμε με τις μεγάλες αγορές σιγά σιγά! Έχουμε και κάτι να χαιρόμαστε!

Για τις τρανσαμινασες ψυχραιμία, ξέρω και γω ότι πολλές φορές οι βιταμίνες τις ανεβαζουνε! Το χει πάθει και ο αδερφός μου ένα διάστημα που επερνε πολύ καιρό c και μια άλλη πολυβιταμινη και αφού τις σταμάτησε μετά έπεσαν κατευθείαν! Εύχομαι να βγουν τέλειες οι εξετάσεις σου και να μην χρειαστεί τίποτα παραπανω❤️

Σε ευχαριστώ πολυ!! Κι εγώ σκέφτομαι θετικά προσπαθω να από βάλω το άγχος γιατί δεν κάνει καλό στο μωράκι👶!! Κι εμείς έτσι σκεφτήκαμε και ήταν καλή περιοδος λόγω δεκαημερου τώρα!! Με το καλό να γεμισουν με τελειομηνα μωράκια εγώ θα ευχήθω!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Όλα να πάνε καλά Νίκη εύχομαι να έχεις καλά αποτελέσματα κορίτσι μου 🥰

 

καλες αγορές κ καλά ψώνια ειδικά τώρα που πλησιάζουν κ οι γιορτές έτσι είναι ωραίο κ το κλίμα για λίγα ψώνια ❤️❤️❤️

Ευχαριστώ πολυ Χρυσα μου!! 

Ναι ναι όσο πλησιάζει ο καιρός τόσο πιο μεγάλη είναι η προσμονή. Τώρα θα έχουμε τα Χριστουγεννα να στολισουμε να ετοιμαστούμε σιγά σιγά για τα μωράκια μας!! Θα περασει ο καιρός χώρις να το καταλάβουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα αγάπη!! 

Πόσο είναι ο μικρούλης σου;

Εμένα 14 μηνών τώρα, τον ξεκίνησα κι εγώ τον τελευταίο μήνα παιδικό, ευτυχώς πέρα από μύξες δεν έχει κάτι. Αλλά έχω ακούσει από φίλους μου το ίδιο που λες, ότι 2 μέρες πήγαινε η μικρή τους κ μια βδομάδα την κράταγαν σπίτι με πυρετό. Τους είχε κολλήσει και γαστρεντερίτιδα. Πρέπει να’ναι κουραστικό αυτό όντως!

Εγώ πέρα από το σταθμό που στέλνω τον μικρούλη(την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκε κρούσμα στο διπλανό τμήμα, ευτυχώς δεν τον είχαμε πάει γιατί ήμασταν εκδρομή), έχω και τον ανιψιό μου, ο οποίος πάει δευτέρα δημοτικού και είμαστε κάθε μέρα μαζί, οπότε έχω κι από εκεί το άγχος. 

Εγώ η αλήθεια είναι δεν του λέω πολλά ακόμη, μόνο καμιά φορά του δείχνω την κοιλιά μου και του λέω τι είναι μέσα; Νινί/μπέμπα ή κάτι τέτοιο. 

Ωραία η ιδέα με το παραμυθάκι! Ποιο πήρατε; Έχω σκεφτεί κι εγώ να αρχίσω να τον προετοιμάζω αλλά λέω νωρίς είναι ακόμα. Σκέφτομαι μετά τα Χριστούγεννα. Επίσης μια ψυχολόγος είχε πει σε μια κοπέλα να πάρει μία κούκλα ψεύτικη και να κάνει ότι τη φροντίζει, την κοιμίζει κλπ. Ώστε να εξοικειωθεί το μωράκι.

Ο μικρός μ το Φεβρουάριο κλείνει τα 3...απλά μίλησα και με άλλες μαμάδες εγώ μένω επαρχία έχει ένα παιδικο σταθμο και φέτος τα παιδάκια ήταν 60..30 και 30 σε κάθε τμήμα παρα πολλά και ο μικρός μ δεν ήθελε να πάει με τπτ και όταν του μίλαγα και τον ρωτούσα μου έλεγε εχει πολυ κόσμο..οπότε με τόσα παιδάκια είναι λογικό να υπάρχουν πολλές ιώσεις...πολυ ωραια ιδέα αυτή με την κούκλα...όσο για το παραμυθάκι ναι ήταν πολύ ωραίο...θα σου στείλω φωτογραφία και το αγαπημένο μου απόσπασμα του παραμυθιού...Ανυπομονώ για τον ερχομό του καινούργιου μέλους αλλα και λίγο ανχονομαι πως θα τα καταφέρουμε και πως θα είναι ο μικρός με το αδερφάκι του...και τα ξενύχτια παλι από την αρχή πάνω που είμαστε σουπερ με τον ύπνο έχουν περάσει δόντια κ τέτοια χα χα χα🤣🤣🤣🤣εσείς τα σκέφτεστε αυτά βρε κορίτσια;;;;

20211112_163000.jpg

20211112_163037.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα.
Έχω εδω και δυο μέρες συνάχι και μπούκωμα, ξεκίνησε με πονόλαιμο. Δεν έχω πυρετό καθόλου. ΝΙώθω καλά. Σήμερα είμαι αρκετά καλύτερα. Έκανα το τεστ κορωνοιού και βγήκε αρνητικό. Απλά έπαιρνα δυο μήνες Αύγουστο και Σεπτέμβριο βιταμίνες Lanes αναβράζοντα δισκία την κλασσική πορτοκάλι C και μετά τον δεύτερο μήνα C + ψευδάργυρο. Ρώτησα πρώτα τον γιατρό μου εννοείται και μου είπε πάρτες, βιταμίνες είναι, δεν κάνουν κακό... Σε μια αναζήτηση τυχαία στο ίντερνετ είδα πως δεν συνιστάται το συγκεκριμένο σκεύασμα βιταμίνης C+ψευδάργυρο για εγγύους διότι έχει κάτι γλυκαντικά φενυλανανίνη και κάτι άλλα για γεύση και ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη του μωρού και μάλιστα απο σελίδα μαιευτήρα γυναικολόγου όχι απλά blog. Απο τότε τις σταμάτησα τελείως. Λέω να ξεκινήσω πάλι όμως την απλή αναβράζουσα βιταμίνη C κλασσική πάλι η οποία δεν είχε όλα αυτά τα συστατικά. Εσάς κορίτσια σας είπε τίποτα για βιταμίνες τέτοιου είδους για προστασία απο κρυολόγημα κλπ; Τι σας επιτρέπει να παίρνετε και τι είναι ασφαλες;

Καλησπέρα, είχα κρυολογήσει και εγώ άσχημα αρχές Οκτώβρη, πριν δεν έπαιρνα κάτι σε βιταμίνες αλλά τις μέρες που ήμουν χάλια πήρα Vit C αναβράζουσα και depon, φοβήθηκα να πάρω κάτι άλλο. Ρώτησα μετα τον γιατρό μου τι μπορώ γενικά να πάρω αν την ξαναπατήσω και μου είπε γενικά σε κρυολόγημα μπορώ Depon, strepsills καραμέλες,  σιρόπι για τον λαιμό αυτά τα φυτικά που έχουν τα φαρμακεία, και spray dexarhina που με άφηνε έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιώ λόγο αλλεργίας που έχω. Εννοείται βέβαια θα ρωτήσεις τον δικό σου τι σε αφήνει και τι όχι απλά στα είπα να πάρεις μια ιδέα... Περαστικά σου εύχομαι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια  μιας και ξεκινάμε σιγά, σιγά αγορές και είμαστε όλες κοντά σε ημερομηνίες θα θέλατε κάποια στιγμή να φτιάξουμε μια μικρή λίστα  με τα ρουχαλάκια, τα νούμερα τους και τις ποσότητες που θα χρειαστούμε πάνω κάτω να έχουμε αρχικά, εννοώ για να είμαστε καλυμμένες το πρώτο διάστημα που θα έρθει το μωρό σπίτι....:;; 

Σας το είπα και προχθές προσωπικά έχω μπερδευτεί πολύ με τα μεγέθη που πρέπει να αγοράσω και να έχω αρχικά για τις πρώτες μέρες. Αν και με βοήθησε πολύ και η @Princess28 ❤️ 

Πχ να έχω 7-8τεμ. εσωρουχάκια 56 νούμερο και 7-8τεμ 62 νούμερο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα! 

Δεν πιστεύω ότι οι βιταμίνες έχουν κάποια σχέση με το συνάχι..ίσως απλά να κρύωσες!

Έχεις συνάχι ή απλά μπούκωμα; Νομίζω το μπούκωμα είναι σύμπτωμα κορονοιού, όχι το συνάχι(χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια). Παρολαυτα μπορείς να κάνεις ένα μοριακό τεστ αν δεν έχεις κάνει, που είναι το πιο αξιόπιστο!

Αλλά αυτή την εποχή όλοι κρυωμένοι είναι οπότε δικαιολογείται κι αυτό λόγω καιρού😊

Εμένα δε μου έχει πει για κάποια βιταμίνη, ούτε είχα σκοπό να παίρνω ούτως ή άλλως. Δεν είμαι των πολλών χαπιών. Παίρνω τις βιταμίνες της εγκυμοσύνης όμως.

Γενικά από φάρμακα στην εγκυμοσύνη ξέρω ότι μόνο ντεπον μπορείς να παίρνεις(αν αρρωστήσεις). Από βιταμίνες τώρα καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου! Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή ούτως ή άλλως😊

Καλησπέρα. Συνάχι είναι όπως φαίνεται, σήμερα τρίτη μέρα και είμαι ήδη καλύτερα. Έκανα rapid και βγήκε αρνητικό. Μια χαρά νιώθω πάντως, ίσως να κρύωσα αν και πρόσεχα πάρα πολύ.
Απλά θεώρησα πως το ότι έπαιρνα δυο μήνες βιταμίνες θα θωράκιζε τον οργανισμό μου. ΊΣως να τον θωράκισε γιατί το συνάχι μου έφευγε σε μια βδομάδα ενώ τώρα σε 3 μέρες. Τι να πω εικασίες κάνω κι εγώ.
Βιταμίνες εγκυμοσύνης εννοείς τύπου pregnacare; Εγώ τις σταμάτησα στον 4ο όπου μου είπε ο γιατρός να σταματήσω το φυλλικό και έχουν μέσα και φυλλικό και το είχα φτάσει στα ύψη τότε!
Αλλιώς αυτά που παίρνω είναι μαγνήσιο, σίδηρο, βιταμίνη d, και ασβέστιο. Depon Panadol εδώ και ένα εξάμηνο απο την αρχή της εγκυμοσύνης δλδ δεν πήρα ούτε για πλάκα! Και πονοκέφαλο να έχω τον υπομένω και δεν θέλω να παίρνω τίποτα έξτρα είμαι κι εγώ κατά των πολλών φαρμάκων στην εγκυμοσύνη. Όσο για τη βιταμίνη c μάλλον δεν θα την ξανα πάρω, πίνω κάθε μέρα 3 φρεσκοστυμμένα πορτοκάλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nantinaki είπε:

Καλησπέρα! Εμένα προσωπικά δεν μου έχει δώσει βιταμίνη c. Παίρνω μόνο d και αυτό γιατί οι τιμές της ήταν οριακές στις εξετάσεις μου. 

Συζήτησε το με τον γιατρό σου γιατί μόνο αυτοί ξέρουνε ακριβώς πώς να σε κατευθύνουν. Αν θέλεις μια γνώμη, εγώ πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις αν δεν υπάρχει κάποια έλλειψη. Τώρα λόγο της κατάστασης εγώ φροντίζω να παίρνω αρκετή βιταμίνη c με φυσικό τρόπο. Τρώω σχεδόν καθημερινά πορτοκάλι η μανταρίνι και στιβω και φρέσκο χυμο οπότε μπορώ. Επίσης τρώω ρόδια η τα κάνω χυμό ( είναι λίγο πιο δύσκολη διαδικασία θέλει αποχυμωτη). Αν μπορείς θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να βάλεις φρούτα και λαχανικά με βιταμίνη c  στην διατροφή σου, για να θωρακίσεις φυσικά τον οργανισμο σου.

Καλησπέρα. Ούτε εμένα μου έδωσε, εγώ μόνη μου του είπα για να θωρακίσω προληπτικά τον οργανισμό μου. Κάθε χρόνο παίρνω vit c και ψευδάργυρο και έχω 10 χρόνια να αρρωστήσω και να ανεβάσω πυρετό, μόνο κανένα συνάχι κάνω όπως τώρα. Τρώω φρούτα πολλά! Ειδικά χυμό πορτοκάλι τρελαίνομαι κιόλας πίνω κάθε μέρα στυμμένα πορτοκάλια, μπανάνες, μήλα, και χυμό ρόδι που μου αρέσει.
Έχεις δίκαιο τώρα που το ξανα σκέφτομαι επαρκούν όλα αυτά που τρώω οπότε δεν υπάρχει λόγος να πάρω και τώρα C ή ψευδάργυρο... Ο γιατρός μου γενικά είναι κατά των πολλών χαπιών και βιταμινών στην εγκυμοσύνη. Εδώ ούτε D μου είπε, εγώ τον ρώτησα και μου είπε μετά να πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Καλησπέρα, είχα κρυολογήσει και εγώ άσχημα αρχές Οκτώβρη, πριν δεν έπαιρνα κάτι σε βιταμίνες αλλά τις μέρες που ήμουν χάλια πήρα Vit C αναβράζουσα και depon, φοβήθηκα να πάρω κάτι άλλο. Ρώτησα μετα τον γιατρό μου τι μπορώ γενικά να πάρω αν την ξαναπατήσω και μου είπε γενικά σε κρυολόγημα μπορώ Depon, strepsills καραμέλες,  σιρόπι για τον λαιμό αυτά τα φυτικά που έχουν τα φαρμακεία, και spray dexarhina που με άφηνε έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιώ λόγο αλλεργίας που έχω. Εννοείται βέβαια θα ρωτήσεις τον δικό σου τι σε αφήνει και τι όχι απλά στα είπα να πάρεις μια ιδέα... Περαστικά σου εύχομαι ❤️ 

Εγώ είμαι 25 βδομάδων και δεν πήρα ούτε μισό depon όλους αυτούς τους μήνες! Τη βιταμίνη C δεν τη θεωρούσα κάτι κακό, αλλά με έβαλε σε σκέψεις το συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και το συνιστάται η μη χρήση σε εγγύους. Ο δικός μου δεν μου λέει να πάρω τίποτα εκτός απο τα απολύτως απαραίτητα της εγκυμοσύνης! Εδώ μέχρι και κρέμα για τις ραγάδες μου είπε να μη βάλω γιατί και αυτές έχουν συστατικά που περνάνε μέσα απο το δέρμα στο μωρό! 
Δεν παίρνω ούτε C ούτε ψευδάργυρο τελικά! Αποφάσισα να θωρακίζομαι φυσικά με φρούτα.
Σ'ευχαριστώ πολύ, ήδη είμαι καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Εγώ είμαι 25 βδομάδων και δεν πήρα ούτε μισό depon όλους αυτούς τους μήνες! Τη βιταμίνη C δεν τη θεωρούσα κάτι κακό, αλλά με έβαλε σε σκέψεις το συμβουλευτείτε τον γιατρό σας και το συνιστάται η μη χρήση σε εγγύους. Ο δικός μου δεν μου λέει να πάρω τίποτα εκτός απο τα απολύτως απαραίτητα της εγκυμοσύνης! Εδώ μέχρι και κρέμα για τις ραγάδες μου είπε να μη βάλω γιατί και αυτές έχουν συστατικά που περνάνε μέσα απο το δέρμα στο μωρό! 
Δεν παίρνω ούτε C ούτε ψευδάργυρο τελικά! Αποφάσισα να θωρακίζομαι φυσικά με φρούτα.
Σ'ευχαριστώ πολύ, ήδη είμαι καλύτερα! 

Ναι για αυτό σου είπα να τον ρωτήσεις πριν  γιατί κάθε γιατρός έχει άλλη γνώμη και είναι ανάλογα και την κάθε περίπτωση.... Τώρα δεν ξέρω σίγουρα αν η βιταμίνη c κάνει κακό, άλλα από την πείρα μου σαν βοηθός φαρμακείου έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα σκευάσματα-φάρμακα ακόμα και αυτά που μας δίνουν οι γιατροί στην εγκυμοσύνη αναφέρουν στις οδηγίες τους να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη, κυρίως γιατί δεν έχουν γίνει μελέτες για το αν επηρεάζουν σίγουρα ή όχι. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Theodora12 είπε:

Ναι για αυτό σου είπα να τον ρωτήσεις πριν  γιατί κάθε γιατρός έχει άλλη γνώμη και είναι ανάλογα και την κάθε περίπτωση.... Τώρα δεν ξέρω σίγουρα αν η βιταμίνη c κάνει κακό, άλλα από την πήρα μου σαν βοηθός φαρμακείου έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα σκευάσματα-φάρμακα ακόμα και αυτά που μας δίνουν οι γιατροί στην εγκυμοσύνη αναφέρουν στις οδηγίες τους να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη, κυρίως γιατί δεν έχουν γίνει μελέτες για το αν επηρεάζουν σίγουρα ή όχι. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!!! ❤️ 

Πραγματικά μου έκανε εντύπωση κι εμένα ακόμη και ο σίδηρος και όαλ όσα μας δίνουν λένε να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη! Όσο για τον γιατρό, όσοι γιατροί τόσες και οι γνώμες έχω καταλάβει! Αν είχα άλλον γιατρό άλλα θα μου έλεγε. Ήθελα να πάρω Hexalen και αν δεις στις οδηγίες λέει ρητά απαγορεύεται η χρήση σε εγκύους! ΆΛλος γιατρός λέει δεν πειράζει!!! 
ΝΑ είσαι καλά! Σ'ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Theodora12 είπε:

Ναι για αυτό σου είπα να τον ρωτήσεις πριν  γιατί κάθε γιατρός έχει άλλη γνώμη και είναι ανάλογα και την κάθε περίπτωση.... Τώρα δεν ξέρω σίγουρα αν η βιταμίνη c κάνει κακό, άλλα από την πείρα μου σαν βοηθός φαρμακείου έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα σκευάσματα-φάρμακα ακόμα και αυτά που μας δίνουν οι γιατροί στην εγκυμοσύνη αναφέρουν στις οδηγίες τους να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη, κυρίως γιατί δεν έχουν γίνει μελέτες για το αν επηρεάζουν σίγουρα ή όχι. Χαίρομαι που είσαι καλύτερα!!! ❤️ 

Πάντως ότι καλύτερο να αποφεύγουμε τα πολλά σκευάσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...