Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η geo2222 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι;;είναι φυσιολογικό που νιώθω σαν πονούν περιόδου κάποιες φορές;

Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και στις δυο εμφυτεύσεις που είχα (άσχετα με την κατάληξη) τα συμπτώματα ήταν ίδια με περίοδο. Ήμουν σιγουρη οτι θα μου έρθει περίοδος.

Πολύ πολύ καλή επιτυχία❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό. Και στις δυο εμφυτεύσεις που είχα (άσχετα με την κατάληξη) τα συμπτώματα ήταν ίδια με περίοδο. Ήμουν σιγουρη οτι θα μου έρθει περίοδος.

Πολύ πολύ καλή επιτυχία❤️

Ναι απλά είναι πολύ νωρίς πιστεύω μόλις χτες έκανα εμβρυομεταφορα πίστευα αυτοί οι πόνοι θα αρχίσουν σε μια βδομάδα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Και μεις τα ίδια με 1% αλλά η εμβρυολογος το ίδιο είχε πει 10 σπερματοζωάρια καλά θα τα βρω και τα βρήκε καλά τα πήγαμε με τις βλαστοκυστες όπως έγραψα πιο πριν εγώ θορυβήθηκα γι αυτό με τις αποβολές γιατί είχα μια και όσο να ναι δεν πάω με την ίδια άνεση αλλά όλοι οι γιατροί με καθυσηχαζουν και θα τους εμπιστευτώ. Να κάνεις και εσύ το ίδιο και όλα θα πάνε καλα.. Πότε ξεκινάς? Συγνώμη σίγουρα θα το έχω διαβάσει αλλά είμαστε και πολλές ζωή να χουμε...

Περιμένω να έρθει η ακατανομαστη αυτές τις ημέρες αύριο μεθαύριο και ξεκινάω διέγερση! Λογικό να θορυβηθεις αλλά η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή έτυχε αυτό που έγινε προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη και να έχεις θετική ψυχολογία και όλα θα πάνε καλά ! Εγώ είχα μια εξωμητριο και φοβάμαι στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως ακόμα και με την εξωσωματική μπορεί να το ξαναπαθω...γιατί έχω διαβάσει πως είναι ακόμα πιο πιθανό με την εξωσωματική.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Σε ευχαριστω κοριτσι μου!!! Με το καλο και για σενα!!!! 
Ανησυχω λιγο γιατι εχω λιγο καφε αλλα ελπιζω να παμε καλα! 

Όχι κορίτσακι μου μην ανχωνεσαι όλα καλά θα πάνε και η κουνιαδα μου είχε αρκετές μέρες καφέ και τώρα έχουμε μια κουκλάρα 4 χρόνων στην οικογένεια,όλα καλά θα πάνε :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Περιμένω να έρθει η ακατανομαστη αυτές τις ημέρες αύριο μεθαύριο και ξεκινάω διέγερση! Λογικό να θορυβηθεις αλλά η επόμενη φορά θα είναι η τυχερή έτυχε αυτό που έγινε προσπάθησε να είσαι αισιόδοξη και να έχεις θετική ψυχολογία και όλα θα πάνε καλά ! Εγώ είχα μια εξωμητριο και φοβάμαι στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως ακόμα και με την εξωσωματική μπορεί να το ξαναπαθω...γιατί έχω διαβάσει πως είναι ακόμα πιο πιθανό με την εξωσωματική.... 

Το χω διαβάσει και γω αλλά δεν ξέρω αν ισχύει γιατί δεν ξέρω και από τι προκαλείται το εξωμήτριο να σου πω την αλήθεια..μη σκεφτόμαστε έτσι όμως όλα καλά θα πάνε στην επομενη..εγω αισιόδοξη είμαι γενικά απλα είμαι και λίγο με τις μέρες μου πως θα με πιασει τελευταια καταλαβαινεις...εγώ θα σου ευχηθώ καλή αρχή αφου ξεκινάς και θετική σκέψη και για τις δύο μας θα είμαστε και κοντά σχετικά στην προσπάθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mommytobe2022 είπε:

Καλημερα, υστεροσκοπηση έκανα και μου είχαν βγάλει έναν πολύποδα πέρυσι. Λόγω του κόστους δεν κάναμε κανονική διέγερση γιατί εδώ θα κόστιζε 10’000 … και η ασφάλεια γενικώς Δν αναλαμβάνει τίποτα. Εν τελη βεβαια τόσο μας βγήκαν σε τιμή οι δυο διέγερσης φυσικού τροποποιημένου και μιας επιπλέον εμφύτευσης παγωμένου εμβρύου. Γι αυτό το ψάχνουμε τώρα στην Ελλάδα … στην Ελλάδα είναι πιο ενημερωμένοι οι γιατροί και θέλω να πιστεύω πιο άνθρωποι. Γενικά παρολες τις 3 αποτυχημενες εμφύτευςεις δεν το ψάξαν καθόλου στο κέντρο εξωσωματικης που ήμουν. Λεν δεν είναι θέλημα Θεου ή της φυσης και τα αφήνουν όλα στην τύχη. Τι να πω; Αν ήθελα τετοιες απαντησεις θα πήγαινα σε έναν παπά και όχι να μου λεν κάτι τέτοιο επιστημονες… γενικά έχουμε ζήσει διαφορες περιπετειες! Πριν 3 χρόνια το ψάχναμε για ΟΑΤ ή αν ο σύζυγος έχει κάτι άλλο … και τελικά του βρήκαν κακοήθη καρκίνο στον έναν ορχι! Ευτυχώς μέσα στην ατυχία μας που Δν μπορούσαμε να κάνουμε παιδί είμασταν τυχεροί και τον βρήκαμε έγκαιρα τον καρκίνο .
 

Για προεμφυτευτικες εξετάσεις θα έρθουμε στην Ελλάδα τον Αύγουστο και πιστεύω σεμπτεμβριο ή Οκτώβριο να ξεκινήσουμε με τη διέγερση. Και σε μας το ΟΑΤ είναι αρκετά άσχημο 100% ανωμαλία στα κεφάλια του σπέρματος .. μας είπαν από Ελλάδα για Icsi imsi πως ήταν ο καλύτερος τρόπος.

Εύχομαι καλή επιτυχία και σε σένα και σε όλες μας!!!!! 

Κορίτσι μου καλησπέρα πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί συμπεριφέρονται έτσι στο εξωτερικό!!! Εύχομαι τώρα που θα έρθεις Ελλάδα η πρώτη προσπάθεια να είναι και η τελευταία και τυχερή!!! Πραγματικά σου αξίζει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Το χω διαβάσει και γω αλλά δεν ξέρω αν ισχύει γιατί δεν ξέρω και από τι προκαλείται το εξωμήτριο να σου πω την αλήθεια..μη σκεφτόμαστε έτσι όμως όλα καλά θα πάνε στην επομενη..εγω αισιόδοξη είμαι γενικά απλα είμαι και λίγο με τις μέρες μου πως θα με πιασει τελευταια καταλαβαινεις...εγώ θα σου ευχηθώ καλή αρχή αφου ξεκινάς και θετική σκέψη και για τις δύο μας θα είμαστε και κοντά σχετικά στην προσπάθεια!!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα σου λόγια ! Και εγώ ως επί το πλείστον είμαι πολύ αισιόδοξη και ανυπομονώ να ξεκινήσω ! Άντε σύντομα εύχομαι να μιλάμε για τα μωράκια στις κοιλιτσες μας ! Σύντομα να μεταφέρεις τα εμβρυακια σου και να βγουν σε 9 μήνες λοιπόν 🥰🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Όχι κορίτσακι μου μην ανχωνεσαι όλα καλά θα πάνε και η κουνιαδα μου είχε αρκετές μέρες καφέ και τώρα έχουμε μια κουκλάρα 4 χρόνων στην οικογένεια,όλα καλά θα πάνε :-)

Ευχαριστω κοριτσι μου!!! Μακαρι! Απλα ξερεις για θεμα ψυχολογίας θα προτιμούσα να μην εχω ουτε αυτο το λιγακι που εχω!!! 
Και παλι με το καλο και καλη επιτυχια κοριτσι μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί συμπεριφέρονται έτσι στο εξωτερικό!!! Εύχομαι τώρα που θα έρθεις Ελλάδα η πρώτη προσπάθεια να είναι και η τελευταία και τυχερή!!! Πραγματικά σου αξίζει!! 

Ευχαριστώ πολυυυυ !!! Σε όλες μας αξίζει να γίνουμε μανούλες αφού το θελουμε τόσο πολύ !! Μακάρι να είναι πιο εύκολος ο δρόμος μας από εδώ και πέρα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Επειδή και εμείς έχουμε σοβαρή ΟΑΤ και υψηλό DFI θα σου πω οτι ειναι απαραίτητες αυτές οι εξετάσεις πριν την οποιαδήποτε προσπάθεια αλλά δυστυχώς οι εξωσωματιστές δεν ασχολούνται επαρκώς με το σπέρμα γιατί θεωρούν οτι ξεπερνιέται εύκολα η όποια δυσκολία. Που σε κάποιες περιπτώσεις ισχύει αλλά σε όχι σε όλες.

Εμείς κάναμε καρυότυπο ζεύγους μετά την πρώτη αποτυχία εμφύτευσης που ήταν καθαρός και κάναμε και DFI που ήταν αρκετά υψηλό.

Πριν ξεκινήσω εξωσωματική προαπαιτούμενα ήταν σαλπιγγογραφία, μαστογραφία και ορμονολογικές.

Ο συζυγος ειχε κάνει απλό σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος.

Σχετικά με την αξιολόγηση εμβρύων ισχύει οτι βασίζεται σε μορφολογικά χαρακτηριστικά και όχι για βλάβες στο DNA. Απάντηση σε αυτό παίρνεις μόνο με προεμφυτευτικό και όχι πάντα. Δηλαδή ειναι πιο εύκολο οταν ψάχνεις συγκεκριμένη χρωμοσωμική που πιθανόν δείξει ο καρυότυπος ή μεσογειακή αναιμία ή κυστική ίνωση κλπ.

Έχουμε δει υγιή έμβρυα από προεμφυτευτικούς να μην εμφυτεύονται ή να παλινδρομούν.

Οπως έχουμε δει και μέτρια μορφολογικά έμβρυα χωρίς προεμφυτευτικό να δίνουν τελειόμηνες υγιής κυήσεις.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθειά σας.

 

Εύχομαι και σε σένα μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία ❤️ Και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες … νομιζα πως είμαι η μόνη που προσπαθεί να αναλύσει τόσο κάθε εξωσωματική και κάθε εξεταση, και όταν αναφέρω κάτι σε φίλες που καμια σχέση δεν έχουν με το πρόβλημα , τους φαίνονται όλα πολύ πολύπλοκα !!! Ευχαριστώ  κορίτσια όλες σας και χαίρομαι που σας βρηκα σε αυτό το φόρουμ !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η geo2222 είπε:

Ναι απλά είναι πολύ νωρίς πιστεύω μόλις χτες έκανα εμβρυομεταφορα πίστευα αυτοί οι πόνοι θα αρχίσουν σε μια βδομάδα!!!

Στις βλαστοκυστες λένε ότι η εμφύτευση γίνεται 24-48 ώρες από την ΕΤ.Σε 3 ημερών 3-4 μέρες μετά την ΕΤ.

Εχε πίστη 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ξέρει κάποια να μου απαντήσει; Είμαι στην 3η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά! (18/6 την έκανα) Δε νιώθω κάτι! Μόνο ανα περιόδους μικρά πονάκια περιόδου κ πιο συχνά πόνο κάτω μέρος δεξιά! Είχε νιώσει κάποια τέτοιους πόνους; Η αλήθεια είναι έχω αγχωθεί πολύ! Προσπαθώ να ειμαι αισιόδοξη αλλά λόγω αποτυχιών πανικοβάλλομαι αμέσως! 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Τους έχεις βρει και τους δυο.

Ξεκίνησα με τον Ν.Β ευγενέστατος και με πολύ οργανωμένο team, ειδικά η μία μαία του εξαιρετική.Στην πρώτη αποτυχια εμφύτευσης μας έβαλε και κάναμε καρυότυπο ζεύγους και θρομβοφιλία τους βασικούς παράγοντες που ήταν όλα καθαρά. Μετά και την δεύτερη αποτυχία εμφύτευσης τον ρώτησα αν θα κάνουμε κάτι διαφορετικό στην επόμενη προσπάθεια μου απάντησε τίποτα, επομένως δεν συνέχισα.

Πέρασα και μια βόλτα από το ΝΝΑ με τον Δ.Τ τον στρατιωτικό αλλά δεν υπήρχε καμία χημεία, κοντέψαμε να σκοτωθούμε και εφόσον δεν μου πρότεινε και κάποια διαφορετική προσέγγιση στο θέμα δεν συνέχισα.

Κατέληξα στο "βαρύ πυροβολικό" το οποίο το έγραψα ειρωνικά, μετά από επιτυχία φιλικού ζευγαριού με αζωοσπερμία και η αλήθεια είναι οτι με τράβηξε η προσέγγιση του συνεργάτη - γενετιστή - pr που έχει  δίπλα του (όπως έχει αναφέρει άλλη κοπέλα στο parents) ο οποίος ειναι μανούλα στο επικοινωνιακό κομμάτι. Το διαφορετικό ήταν υστεροσκόπηση και scratching με το οποίο είχα εμφύτευση και διαφορετικό πρωτόκολλο διέργεσης. Πρώτα βραχύ και την επόμενη φορά φυσικό τροποποιημένο.Μετά και την δεύτερη παλίνδρομη μας προτεινε όντως intralipids αλλά αρνήθηκα, μετά προτάθηκε προεμφυτευτικός που επίσης αρνήθηκα γιατί δεν είχα έμβρυα και επειδή επέμενα σε φυσικούς κύκλους αντί να μου πει δεν μπορώ να τους υποστηρίξω έριξε στο τραπέζι τη δωρεά ωαρίων, την οποία σε καμια περίπτωση δεν κατακρίνω απλά θέλω να προσπαθήσω και άλλο με τα δικά μου (ΑΜΗ 1,36ng ετών 39).

Τα μάζεψα και πήγα στο Έλενα για να πάρω απαντήσεις για τις αποβολές.

Κατάλαβα ποιος είναι ο γιατρός σου, έχουν πετύχει δυο πολύ καλές μου φίλες με την πρώτη προσπάθεια και αυτό που έχω καταλάβει ειναι οτι ειναι πολύ ψείρας όσον αφορά την διέγερση και τα πρωτόκολλα και εξαιρετικά ευγενική φυσιογνωμία. Αν δεν ηθελα να φύγω από το ΙΑΣΩ για ψυχολογικούς λόγους σίγουρα ήταν η επόμενη επιλογή.

Και εμείς ως εύκολη περίπτωση ξεκινήσαμε αλλά δυστυχώς ακόμα παλεύουμε.

Για το συνεργάτη/γενετιστή/pr που έχει δίπλα ο κος. Β. δεν έτυχε να έχω ξαναδιαβάσει στο parents...Πάντως εκεί είχε γράψει μια κοπέλα ότι αυτός δεν κάνει φυσικούς...Για τα Intralipids καλά έκανες, μου εξήγησε η Τσεκούρα για ποιο λόγο δε συμφωνεί...

Για το γιατρό μου τώρα, αν σου πω ότι μπροστά στην Τσεκούρα μου φάνηκε ρηχός κι επιφανειακός και όχι ψείρας....Δηλαδή όταν πήγα σε  αυτόν είχα έναν πολύ χοντρό φάκελο από εξετάσεις από την Τσεκούρα και κοίταξε 2,3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα πριν ξεκινήσουμε...Αυτό μου φάνηκε κάπως, από την άλλη βέβαια, δε μπήκε σε χωράφια ξένων ειδικοτήτων ,κοίταξε μόνο σαλπιγγογραφία, ορμόνες και σπέρμα...Εγώ έκανα βραχύ πρωτόκολλο με ανταγωνιστές, δεν μου έκανε ορμονολογικές εξετάσεις τη 2η μέρα του κύκλου παρά μόνο υπέρηχο και για να αποφασίσει πόσες μονάδες θα μου έδινε κοίταξε τις πρόσφατες ορμονολογικές που είχα κάνει για την επιτροπή. Και όντως με αυτή την προσέγγιση τα πήγα πάρα πολύ καλά, έβγαλα 16 ωάρια...Από φάρμακα μετά την εμβρυομεταφορά πήρα μόνο προγεστερόνη, το οποίο μου άρεσε, από την άλλη όμως δεν είδε τις εξετάσεις θρομβοφιλίας που είχα κάνει, εγώ από μόνη μου είχα ρωτήσει την Τσεκούρα και μου είχε πει ότι δε χρειάζομαι αντιπηκτική αγωγή και κορτιζόνη...Αλλά αυτό που λες για το χαρακτήρα του ισχύει και για να πω την αλήθεια γι' αυτό και παρέμεινα σε αυτόν. Δηλαδή είναι ευγενικός και ηπίων τόνων άνθρωπος, μου εξηγεί τα πάντα πολύ αναλυτικά, δεν μου αφήνει απορίες και σέβεται τις επιθυμίες μου, π.χ. ζήτησα εμβρυομεταφορά σε φυσικό κύκλο τη δεύτερη φορά και έγινε, παρόλο που τον ξεβόλεψα, γιατί ρισκάραμε να πέσει μέρα Κυριακή. Και γλίτωσα τα cyclacur και τις ενέσεις prolutex και ένιωσα σχεδόν σαν να έχω μείνει έγκυος φυσικά, αφού και τα utrogestan τα έκοψα μόλις ακούσαμε καρδιά. Δηλαδή όπως τον έχω ψυχολογήσει, αν πήγαινες και του έλεγες έχω αυτό το ιστορικό και θέλω μόνο φυσικούς, νομίζω θα το έκανε. Και θα το έκανε και ευσυνείδητα.

Το καταλαβαίνω ότι θέλεις να φύγεις από το Ιασώ, στη θέση σου μάλλον το ίδιο θα έκανα, αλλά πρόσεξε πού θα πας. Σαφώς και υπάρχουν κέντρα με εξίσου καλά μηχανήματα, δεν το συζητώ...Ίσως στο Μητέρα; Δεν ξέρω, μια ιδέα λέω...

Τέλος στο ΝΝΑ είμαι κι εγώ δικαιούχος λόγω του αδερφού μου (και από αυτόν άκουσα το όνομα του Ν.Π. που όλοι τον έχουν Θεό στο Π.Ν.) αλλά στα 39 μου προτίμησα να μη ρισκάρω, παρόλο που το δωρεάν ήταν πολύ δελεαστικό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ :) 

Πρόσφατα μάθαμε οτι θα κάνουμε εξωσωματική καθώς είναι ο μόνος τρόπος που θα μας φέρει το θαυματάκι στην ζωή μας... 

Όσον αφορά την επιτροπή γνωρίζετε αν η παρουσία μας εκεί είναι αναγκαία και από τους δύο; δλδ και εγώ και ο άντρας μου;;;

Υπάρχει περίπτωση να δέχονται μόνο τον άντρα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η skorpina78 είπε:

Κορίτσια μου ξέρει κάποια να μου απαντήσει; Είμαι στην 3η μέρα μετά την εμβρυομεταφορά! (18/6 την έκανα) Δε νιώθω κάτι! Μόνο ανα περιόδους μικρά πονάκια περιόδου κ πιο συχνά πόνο κάτω μέρος δεξιά! Είχε νιώσει κάποια τέτοιους πόνους; Η αλήθεια είναι έχω αγχωθεί πολύ! Προσπαθώ να ειμαι αισιόδοξη αλλά λόγω αποτυχιών πανικοβάλλομαι αμέσως! 😔

Κορίτσι μου σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έτσι ακριβώς δεν ένιωθα τίποτα , περιμένω και εγώ αποτελέσματα,να είσαι θετική και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρουμε 😉 ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η geo2222 είπε:

Ναι απλά είναι πολύ νωρίς πιστεύω μόλις χτες έκανα εμβρυομεταφορα πίστευα αυτοί οι πόνοι θα αρχίσουν σε μια βδομάδα!!!

Μπορεί όμως να είναι κορίτσι μου γλυκό η εμφύτευση των μωρών σουυυυ !!!! Στο εύχομαι τόσο δυναταααα ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ :)

Πρόσφατα μάθαμε οτι θα κάνουμε εξωσωματική καθώς είναι ο μόνος τρόπος που θα μας φέρει το θαυματάκι στην ζωή μας... 

Όσον αφορά την επιτροπή γνωρίζετε αν η παρουσία μας εκεί είναι αναγκαία και από τους δύο; δλδ και εγώ και ο άντρας μου;;;

Υπάρχει περίπτωση να δέχονται μόνο τον άντρα;

 

Κορίτσι μου καλώς ήρθες και καλή επιτυχία σε όλα!!! Εγώ πάντως είχα πάει μόνη μου ,οπότε σίγουρα μπορείς να πας μόνο εσύ αλλά δεν ξέρω εάν μπορεί να πάει μόνο ο άντρας!! Σίγουρα θα σου πουν και οι άλλες κοπέλες του γκρουπ :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσι μου καλώς ήρθες και καλή επιτυχία σε όλα!!! Εγώ πάντως είχα πάει μόνη μου ,οπότε σίγουρα μπορείς να πας μόνο εσύ αλλά δεν ξέρω εάν μπορεί να πάει μόνο ο άντρας!! Σίγουρα θα σου πουν και οι άλλες κοπέλες του γκρουπ :-)

Επειδή έχω κάποια θεματάκια και δεν μπορώ να πάω εγώ για αυτό  ψάχνω να δω αν μπορεί να πάει ο σύζυγος, έστω και με εξουσιοδότηση δική μου. Δεν γράφει και πουθενά ποιος από τους δύο πρέπει να πάει :P Ενώ ξέρω ότι μπορούμε να πάμε μαζί ή να πάω μόνη μου δεν εχω βρει πουθενά αν μπορει ο σύζυγος να πάει μόνος του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η angel35 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες!!!

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό θέμα, αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι...

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ :)

Πρόσφατα μάθαμε οτι θα κάνουμε εξωσωματική καθώς είναι ο μόνος τρόπος που θα μας φέρει το θαυματάκι στην ζωή μας... 

Όσον αφορά την επιτροπή γνωρίζετε αν η παρουσία μας εκεί είναι αναγκαία και από τους δύο; δλδ και εγώ και ο άντρας μου;;;

Υπάρχει περίπτωση να δέχονται μόνο τον άντρα;

 

Φυσικά τον δέχονται, εγώ επειδή δούλευα πήγε τα χαρτιά ο άντρας μου. Και λόγω κορονοιού δεν δέχονταν φυσικές παρουσίες, δηλαδή πήγε και άφησε τα χαρτιά μας μια μέρα πριν τη συνεδρίαση της επιτροπής και την επόμενη μέρα μας πήρε η γραμματέας και μας είπε ότι περάσαμε. Όλα αυτά τον Οκτώβριο του 2020 στο Αιγάλεω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η troia είπε:

Φυσικά τον δέχονται, εγώ επειδή δούλευα πήγε τα χαρτιά ο άντρας μου. Και λόγω κορονοιού δεν δέχονταν φυσικές παρουσίες, δηλαδή πήγε και άφησε τα χαρτιά μας μια μέρα πριν τη συνεδρίαση της επιτροπής και την επόμενη μέρα μας πήρε η γραμματέας και μας είπε ότι περάσαμε. Όλα αυτά τον Οκτώβριο του 2020 στο Αιγάλεω.

Σε λατρεύω με τα νέα που μου έδωσες!!!! Αυτό στην σούτσου δεν ειναι;;; και γω απο οτι ειδα εκεί ανήκουμε να πάμε!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια η χαρά μου είναι απερίγραπτη...έκανα σήμερα χοριακη κι είναι θετική🙂 εύχομαι μέσα από την καρδιά μου καλή επιτυχία σε όλες σε όποια φάση κι αν βρίσκεστε. Σας ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση αυτό το διάστημα. Παρεμπιπτόντως για να μην αγχώνονται κάποια κορίτσια είχα πονάκια περιόδου τη μέρα της έμβρυομεταφορας και λίγα που κ που κ τις επόμενες μέρες. Επισης να πω ότι είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου. Δεν ήταν τυχαία η επιλογή. Έγινε με πολύ αυστηρά κριτήρια κ του βγάζω το καπέλο για το πρωτόκολλο διέγερσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η troia είπε:

Φυσικά τον δέχονται, εγώ επειδή δούλευα πήγε τα χαρτιά ο άντρας μου. Και λόγω κορονοιού δεν δέχονταν φυσικές παρουσίες, δηλαδή πήγε και άφησε τα χαρτιά μας μια μέρα πριν τη συνεδρίαση της επιτροπής και την επόμενη μέρα μας πήρε η γραμματέας και μας είπε ότι περάσαμε. Όλα αυτά τον Οκτώβριο του 2020 στο Αιγάλεω.

Το ίδιο ισχύει και τώρα.. Η Κα Τσιωνου που παίρνει τα χαρτιά στο Αιγάλεω είναι εξυπηρετικοτατη και πολύ ευγενική! Δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν πάμε να πάρουμε τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι, θέλουν μόνο την απόφαση ή πρέπει να έχω μαζί και χοριακή? Επίσης πρέπει να κλείσω ραντεβού? Παγοκυστες θα μας δώσουν αυτοί? Σκέφτομαι να πάω μετά την δουλειά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η FAITH_ είπε:

Όταν πάμε να πάρουμε τα φάρμακα του ΕΟΠΥΥ στο Μαρούσι, θέλουν μόνο την απόφαση ή πρέπει να έχω μαζί και χοριακή? Επίσης πρέπει να κλείσω ραντεβού? Παγοκυστες θα μας δώσουν αυτοί? Σκέφτομαι να πάω μετά την δουλειά.. 

Κορίτσι μου εγώ μόνο την απόφαση είχα μαζί μου και ταυτότητα και βιβλιάριο υγείας!! Χωρίς ραντεβού!! Αλλά δεν θυμάμαι καθόλου για τις παγοκυστες 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Αννια27 είπε:

Κορίτσι μου εγώ μόνο την απόφαση είχα μαζί μου και ταυτότητα και βιβλιάριο υγείας!! Χωρίς ραντεβού!! Αλλά δεν θυμάμαι καθόλου για τις παγοκυστες 🤔

Δε πειράζει.. Ευχαριστώ!θα τους πάρω αύριο ένα τηλέφωνο για σίγουρα.. Πως πάει η αναμονή? Σιγά σιγά φτάνεις στη πηγή νομίζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια 😊 Ο τράχηλος αρχίζει και μειώνεται όσο περνάει η εγκυμοσύνη έχει να κάνει με την κάθε κοπέλα εμένα πχ μειώθηκε στην πρώτη αλλά μετά κόλλησε στο 3 δεν επεσα πιο κάτω εεε για φυσιολογική γεννά δεν ήταν καλό το 3  Είναι νωρίς ακόμα όμως μην σκας για αυτό στην παρούσα φάση είναι μια χαρά αυτό να σκέφτεσαι είναι όσο πρέπει να είναι 
    • Καλημέρα κορίτσια  Πώς είστε εσείς; Εμένα ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα όπως στο πρώτο τρίμηνο... Ότι χειρότερο αυτή την περίοδο, που έχουν φουσκώσει και όλα, χέρια, πόδια. Χαλάλι βέβαια, καλά να είναι τα παιδάκια μας και θα τα αντέξουμε και αυτά. Λίγο έμεινε.  
    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...