Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Η κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική οπότε εφόσον μπορούν να το εισάγουν ανά πάσα στιγμή ίσως δουν αργότερα πως θα είσαι. 

Πάντως θυμάμαι πριν μια εβδομάδα πριν το ξεκινήσω διαβαζα για αιμορραγία κλπ ότι προκαλεί. Από χθες έχω καφέ υγρά και σήμερα με ειπε η γυναικολόγος να το σταματήσω για μια εβδομάδα γιατί προκαλεί αιμορραγία πιθανότατα. Τι να πω από τη μια λένε κάνει καλό από την άλλη δημιουργεί προβλήματα.

 

Ναι, αυτό όντως μου το είπε χθες ο γιατρός και συμβαίνει επειδή αραιώνει το αίμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η sweetheart12 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Εγώ έχω ΠΗΤ 19/11 . Σας διάβαζα κ είπα να μπω στην παρέα σας. 

Καλωσήρθες στην παρέα και με το καλό το μωράκι σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Καλωσήρθες στην παρέα και με το καλό το μωράκι σου!!

Σε ευχαριστώ πολύ! Κ σε σένα με το καλό!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα εγκυούλες!!! 

@sweetheart12 καλώς ήρθες.. μου ξέφυγε το ποστ σου.. 😛 

Κορίτσια εκτός την αυχενική κ τις καθιερωμένες αιματολογικές, έχετε κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλημέρα εγκυούλες!!! 

@sweetheart12 καλώς ήρθες.. μου ξέφυγε το ποστ σου.. 😛 

Κορίτσια εκτός την αυχενική κ τις καθιερωμένες αιματολογικές, έχετε κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις;; 

Καλημεραααα και από εμένα! Μπα μόνο αιματολογικές και αυχενική προς το παρόν και μου είπε σε κάποιες εβδομάδες θα κανω καλλιέργεια κολπικού υγρού. 

Σκεφτόμουν μια εξέταση που διαβάζω ότι κάνουν κάποιες κοπέλες ποτε γίνεται; Κυστική ινωση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλημεραααα και από εμένα! Μπα μόνο αιματολογικές και αυχενική προς το παρόν και μου είπε σε κάποιες εβδομάδες θα κανω καλλιέργεια κολπικού υγρού. 

Σκεφτόμουν μια εξέταση που διαβάζω ότι κάνουν κάποιες κοπέλες ποτε γίνεται; Κυστική ινωση; 

Γίνεται ή πριν μείνεις έγκυος ή στις αρχές για να δεις εάν είσαι φορέας κ να προλάβεις καταστασεις.. αν είναι φορέας η γυναίκα τότε κάνει κ ο άντρας εξετάσεις. Αν είναι και οι δύο φορείς τότε μπορεί να γεννηθεί το παιδί με τη νόσο. Είναι το συχνότερο κληρονομικό νοσήμα. Και αν διαβάσεις για αυτή το παιδί έχει πολλά προβλήματα υγείας σε πνεύμονες,παγκρεας κλπ.. εμένα ήταν η πρώτη εξέταση που μου είπε ο γυναικολόγος να κάνω όταν έμεινα έγκυος στον γιο μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η touloumpitsa είπε:

Γίνεται ή πριν μείνεις έγκυος ή στις αρχές για να δεις εάν είσαι φορέας κ να προλάβεις καταστασεις.. αν είναι φορέας η γυναίκα τότε κάνει κ ο άντρας εξετάσεις. Αν είναι και οι δύο φορείς τότε μπορεί να γεννηθεί το παιδί με τη νόσο. Είναι το συχνότερο κληρονομικό νοσήμα. Και αν διαβάσεις για αυτή το παιδί έχει πολλά προβλήματα υγείας σε πνεύμονες,παγκρεας κλπ.. εμένα ήταν η πρώτη εξέταση που μου είπε ο γυναικολόγος να κάνω όταν έμεινα έγκυος στον γιο μου... 

Δε το γνώριζα καθόλου τυχαία το διάβασα. Κοίταξα τις αιματολογικές δεν βλέπω να την αναγράφει κάπου εκτός και αν προκύπτει από τις υπόλοιπες αιματολογικές; 🤔

Θα πρέπει να το ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν την έχω κάνει. 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Δε το γνώριζα καθόλου τυχαία το διάβασα. Κοίταξα τις αιματολογικές δεν βλέπω να την αναγράφει κάπου εκτός και αν προκύπτει από τις υπόλοιπες αιματολογικές; 🤔

Θα πρέπει να το ρωτήσω την επόμενη φορά που θα πάω γιατί έχω την εντύπωση ότι δεν την έχω κάνει. 🤔

Εγώ την είχα κάνει στο Χωρεμειο γιατί ερευνούσε τις περισσότερες μεταλλάξεις της νόσου.. θα τη θυμοσουν αν την είχες κάνει γιατί δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κοστίζει κάμποσο.. 100-200 κάπου εκεί... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ την είχα κάνει στο Χωρεμειο γιατί ερευνούσε τις περισσότερες μεταλλάξεις της νόσου.. θα τη θυμοσουν αν την είχες κάνει γιατί δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κοστίζει κάμποσο.. 100-200 κάπου εκεί... 

Αααα ουτε καν αν ήταν ξεχωριστή εξέταση με την ονομασία της κιολας σίγουρα δε την έχω κάνει. Αλλά νομίζω πως πρέπει να γίνει όσο σημαντική είναι η αυχενική κλπ είναι και αυτή. Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! 

Κορίτσια οι υπόλοιπες την κάνατε τη συγκεκριμένη εξέταση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ την είχα κάνει στο Χωρεμειο γιατί ερευνούσε τις περισσότερες μεταλλάξεις της νόσου.. θα τη θυμοσουν αν την είχες κάνει γιατί δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κοστίζει κάμποσο.. 100-200 κάπου εκεί... 

Εγώ την έκανα σε απλό μικροβιολογικό και με παραπεμπτικό δεν πλήρωσα τίποτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Αααα ουτε καν αν ήταν ξεχωριστή εξέταση με την ονομασία της κιολας σίγουρα δε την έχω κάνει. Αλλά νομίζω πως πρέπει να γίνει όσο σημαντική είναι η αυχενική κλπ είναι και αυτή. Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! 

Κορίτσια οι υπόλοιπες την κάνατε τη συγκεκριμένη εξέταση; 

Τίποτα βρε... Για αυτό είμαστε εδώ να μοιραζόμαστε εμπειρίες κ εξετάσεις.. 😊😊 προσωπικά επειδή έχω δει διαφήμιση κ έχω διαβάσει πολλά για αυτή την έκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.. συνήθως οι γυναικολόγοι προτείνουν προγεννετικα να γίνει κυστική ίνωση κ εξετάσεις θρομβοφιλίας.. 

Επίσης έτυχε να γνωρίσω ένα ζευγάρι που το δεύτερο μωρό τους γεννήθηκε με sma-νωτιαια μυϊκή ατροφία. Θα ρωτήσω το γυναικολόγο κ για αυτή όταν πάω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Αααα ουτε καν αν ήταν ξεχωριστή εξέταση με την ονομασία της κιολας σίγουρα δε την έχω κάνει. Αλλά νομίζω πως πρέπει να γίνει όσο σημαντική είναι η αυχενική κλπ είναι και αυτή. Θα είναι το πρώτο πράγμα που θα ρωτήσω στο επόμενο ραντεβού. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! 

Κορίτσια οι υπόλοιπες την κάνατε τη συγκεκριμένη εξέταση; 

Κι εγώ δεν την έχω κάνει νομίζω...θεωρώ με τα χρόνια θα τις κάνουν "υποχρεωτικές" αυτές τις εξετάσεις όπως και την αυχενική πχ....και η αλήθεια είναι αν μπορείς να προλάβεις κάτι γιατί όχι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Κι εγώ δεν την έχω κάνει νομίζω...θεωρώ με τα χρόνια θα τις κάνουν "υποχρεωτικές" αυτές τις εξετάσεις όπως και την αυχενική πχ....και η αλήθεια είναι αν μπορείς να προλάβεις κάτι γιατί όχι...

Κανονικά ναι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικές και να καλύπτονται. Δε μπορούμε να τα ξέρουμε όλα ουτε και να τα μαθαίνουμε τυχαία. Παντως για το νιπτ ας πούμε που έχει και κόστος σε άλλες χώρες διαβαζα πως καλύπτεται από την ασφάλιση και είναι στα υποχρεωτικά. 

Ετσι οτι μπορείς να προλάβεις καλό είναι γιατί μετά δύσκολα τα πράγματα! 

@touloumpitsaαυτό φαίνεται με κάποια εξέταση η γεννήθηκε και τότε το έμαθαν; 😢

@Stardust_83 θα το ρωτήσω και εγώ και αν μου πει να κάνω ίσως πάω με παραπεμπτικό.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κανονικά ναι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικές και να καλύπτονται. Δε μπορούμε να τα ξέρουμε όλα ουτε και να τα μαθαίνουμε τυχαία. Παντως για το νιπτ ας πούμε που έχει και κόστος σε άλλες χώρες διαβαζα πως καλύπτεται από την ασφάλιση και είναι στα υποχρεωτικά. 

Ετσι οτι μπορείς να προλάβεις καλό είναι γιατί μετά δύσκολα τα πράγματα! 

@touloumpitsaαυτό φαίνεται με κάποια εξέταση η γεννήθηκε και τότε το έμαθαν; 😢

@Stardust_83 θα το ρωτήσω και εγώ και αν μου πει να κάνω ίσως πάω με παραπεμπτικό.

 

Και γω την έκανα με παραπεμπτικό κ την έκανε μόνο ο σύζυγος Γτ  δεν χρειάζεται να την κάνουν κ οι δυο παρά μόνο αν ενας από τους δυο είναι φορεας της νόσου κ αυτό γίνεται κ με την εξέταση για το στίγμα της μεσογειακης αναιμιας . Απλά αυτή που γράφουν στο παραπεμπτικό δν αφορά όλες τις μεταλλάξεις! Απλά εγώ σκέφτηκα πως αυτή που γράφεται είναι κ η πιο σημαντική γι αυτό δν πλήρωσα κ για τις άλλες μεταλλάξεις. Εξετάσεις που πρέπει να γίνονται είτε πριν την εγκυμοσυνη είτε με του που μάθεις για την εγκυμοσυνη ειναι η ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρίνης δλδ να δεις αν έχεις το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας , κυστικη ίνωση , θρομβοφιλια , θυρεοειδης ,αυτοάνοσα κ όλα τα λοιμώδη νοσήματα! Κ όταν είσαι ήδη εγκυος εκτος από γενική αιματος κ βιοχημικες εξετασεις πρέπει να κανείς κ για αντισώματα ερυθράς-ιλαράς , τοξόπλασμα κ μεγάλοκυτταροιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Κανονικά ναι θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικές και να καλύπτονται. Δε μπορούμε να τα ξέρουμε όλα ουτε και να τα μαθαίνουμε τυχαία. Παντως για το νιπτ ας πούμε που έχει και κόστος σε άλλες χώρες διαβαζα πως καλύπτεται από την ασφάλιση και είναι στα υποχρεωτικά. 

Ετσι οτι μπορείς να προλάβεις καλό είναι γιατί μετά δύσκολα τα πράγματα! 

@touloumpitsaαυτό φαίνεται με κάποια εξέταση η γεννήθηκε και τότε το έμαθαν; 😢

@Stardust_83 θα το ρωτήσω και εγώ και αν μου πει να κάνω ίσως πάω με παραπεμπτικό.

 

Νομίζω ότι υπάρχει για την sma εξέταση. Θα ρωτήσω το γυναικολόγο όταν πάω.. το συγκεκριμένο μωρό γεννήθηκε κ μετά το έμαθαν...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maimoudaki92 είπε:

Καλημεραααα και από εμένα! Μπα μόνο αιματολογικές και αυχενική προς το παρόν και μου είπε σε κάποιες εβδομάδες θα κανω καλλιέργεια κολπικού υγρού. 

Σκεφτόμουν μια εξέταση που διαβάζω ότι κάνουν κάποιες κοπέλες ποτε γίνεται; Κυστική ινωση; 

Αααα δεν την έχεις κάνει; Αυτή γίνεται έως τη 10η εβδομάδα, νομίζω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ την είχα κάνει στο Χωρεμειο γιατί ερευνούσε τις περισσότερες μεταλλάξεις της νόσου.. θα τη θυμοσουν αν την είχες κάνει γιατί δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, αλλά κοστίζει κάμποσο.. 100-200 κάπου εκεί... 

280 στο Χωρέμειο με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ και περιλαμβάνει το 95% περίπου των μεταλλάξεων. Δωρεάν στο Λαικό με παραπεμπτικό και περιλαμβάνει το 90-92% των μεταλλάξεων. Αν δεν υπάρχει κάποιο ιστορικό κτλ. την κάνεις στο Λαικό δωρεάν και είσαι μια χαρά. Για την κυστική ίνωση δε μιλάμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ την έκανα σε απλό μικροβιολογικό και με παραπεμπτικό δεν πλήρωσα τίποτα....

Έκανες όμως μικρό πακέτο μεταλλάξεων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

 

Επίσης έτυχε να γνωρίσω ένα ζευγάρι που το δεύτερο μωρό τους γεννήθηκε με sma-νωτιαια μυϊκή ατροφία. Θα ρωτήσω το γυναικολόγο κ για αυτή όταν πάω.. 

Στο Χωρέμειο έχουν πακέτο για πολλές κληρονομικές ασθένειες. Αυτή δεν τη ζητάνε οι γυναικολόγοι, γιατί δεν είναι τόσο συχνή, όσο η κυστική ίνωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Έκανες όμως μικρό πακέτο μεταλλάξεων...

Δεν ξέρω αν δεν υπάρχει ιστορικό αν είναι απαραίτητο να γίνει το μεγάλο πακέτο. Τέλος πάντων, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γιατρό μου και είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έπρεπε να κάνω κάποια εξέταση και να μην μου την έβαζε. Είναι πολύ "ψείρα" και τα ψάχνει όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Δεν ξέρω αν δεν υπάρχει ιστορικό αν είναι απαραίτητο να γίνει το μεγάλο πακέτο. Τέλος πάντων, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γιατρό μου και είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έπρεπε να κάνω κάποια εξέταση και να μην μου την έβαζε. Είναι πολύ "ψείρα" και τα ψάχνει όλα.

Και πολύ καλά κάνεις που της έχεις εμπιστοσύνη. έτσι πρέπει να νιώθουμε όλες με το γιατρό μας.. Δεν είναι αναγκαίο όμως να υπάρχει ιστορικό.. αν είσαι φορέας, δεν έχεις συμπτώματα.  Μόνο αν είναι κ οι δύο γονείς φορείς υπάρχει πιθανότητα να γεννηθεί το παιδί με τη νόσο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Στο Χωρέμειο έχουν πακέτο για πολλές κληρονομικές ασθένειες. Αυτή δεν τη ζητάνε οι γυναικολόγοι, γιατί δεν είναι τόσο συχνή, όσο η κυστική ίνωση...

Ναι το ξέρω ότι δεν είναι τόσο συχνή... αλλά μη σου τύχει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Δεν ξέρω αν δεν υπάρχει ιστορικό αν είναι απαραίτητο να γίνει το μεγάλο πακέτο. Τέλος πάντων, έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην γιατρό μου και είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει περίπτωση να έπρεπε να κάνω κάποια εξέταση και να μην μου την έβαζε. Είναι πολύ "ψείρα" και τα ψάχνει όλα.

Δεν είναι το πολύ μεγάλο...Το μεγαλύτερο που υπάρχει είναι αρκετά ακριβό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Και πολύ καλά κάνεις που της έχεις εμπιστοσύνη. έτσι πρέπει να νιώθουμε όλες με το γιατρό μας.. Δεν είναι αναγκαίο όμως να υπάρχει ιστορικό.. αν είσαι φορέας, δεν έχεις συμπτώματα.  Μόνο αν είναι κ οι δύο γονείς φορείς υπάρχει πιθανότητα να γεννηθεί το παιδί με τη νόσο.. 

Σωστά. Εγώ ήμουν φορέας χωρίς να το γνωρίζω...Προφανώς κι άλλοι από την οικογένειά μου, αλλά επειδή πριν το 2006 δεν ελεγχόταν στο πλαίσιο του προγεννητικού ελέγχου, πολλοί είμαστε φορείς χωρίς να το γνωρίζουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...