Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, πηγαμε στη γιατρό μας χθες η μπέμπα μας έχει φτάσει 1020 γραμμάρια είναι μια χαρά απλά κάθετα μαζεμένη και δεν μπορούσε να την δει καλά καλά!!! 

Μου είπε και εμένα να δω έναν διαβητολόγο διότι η τιμή της νηστείας είναι 93 και μου είπε ότι πρεπει να είναι κάτω από 92 😪😪

Πφφφ....λογικά θα σε ξεκινήσει με λίγη διατροφή...δεν ξέρω γιατί φοβούνται τόσο πολύ αυτό το νηστείας πια κι εφόσον τα μωρά είναι καλά....μια χαρά νομίζω είναι τα γραμμάρια του μωρού για την εβδομάδα που είμαστε....σου βρήκε αυξημένο αμνιακό ή κάτι άλλο ανησυχητικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η sweetheart12 είπε:

Το νηστείας κορίτσι μου το θέλουν αυστηρά μέχρι κ 92. Ο δικός μου ενδοκρινολόγος έτσι μου είπε. Εγώ πάντως που μετριέμαι 6 μέρες τώρα οι τιμες μου είναι φυσιολογικές κ γι αυτό δν μπορώ να καταλάβω τα αποτελέσματα της καμπύλης. Τρωω όπως έτρωγα κ πριν Γτ γενικά η διατροφή μου δν περιέχει άσπρο αλεύρι ,ζυμαρικά κ γλυκα . Ίσως να μου πει κ μένα να συνεχίσω με τη διατροφή κ τις μετρήσεις. Είναι δύσκολο κ σε καταλαβαίνω να θες να φας κάτι κ να μη μπορείς! Εμένα πιο πολύ με ενοχλεί το μέτρημα Γτ δν νιώθω τα δάχτυλα μου τόσες φορες που τρυπιέμαι τη μέρα! Θα κανουμε οτι μας πουν οι γιατροί που είναι το καλύτερο για τα μωράκια μας κ υπομονή! 

Προφανώς και θα κάνω αυτο πρέπει αλλά δύο μήνες αυστηρή δίαιτα και κάθε μέρα άπειρα τρυπήματα κουράζουν...γεννάω τέλος Νοεμβρίου...έχω τρεις γεμάτους μήνες δλδ ακόμα...

Έχω χάσει κιλά,πεινάω,έχω μόνιμα άγχος,δεν μπορώ να πιω ούτε ένα χυμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dioni20 είπε:

Προφανώς και θα κάνω αυτο πρέπει αλλά δύο μήνες αυστηρή δίαιτα και κάθε μέρα άπειρα τρυπήματα κουράζουν...γεννάω τέλος Νοεμβρίου...έχω τρεις γεμάτους μήνες δλδ ακόμα...

Έχω χάσει κιλά,πεινάω,έχω μόνιμα άγχος,δεν μπορώ να πιω ούτε ένα χυμό...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κορίτσι μου! Είναι πολύ ενοχλητικό να μη μπορείς ούτε να φας ούτε τπτ! Κ γω είμαι στο άγχος αυτές τις μέρες με τις μετρήσεις ποσό μάλλον Εσυ που κανείς κ τόσο καιρό διατροφή κ όλα αυτά! Υπομονή κ μόνο μπορούμε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις. Οι ορμόνες ευθύνονται για όλα όποτε σκεψου ότι μόλις γεννήσεις θα επανέλθεις στα φυσιολογικα σου. Τελικά θα σου δώσει ινσουλίνη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Καλημέρα μίλησα μαζί του σήμερα το πρωί και μου είπε να πάω από εκεί να μου γράψει ινσουλίνη για το νηστείας...έχω σκάσει...ειλικρινά έχω κουραστεί πάρα πολύ...

Εγώ στην θέση σου θα τον ρωτούσα γιατί επιμένει τόσο πολύ στην ινσουλίνη απο την στιγμή που δεν έχεις θέμα με το μωρό και το αμνιακό υγρό και το νηστείας δεν ξεφεύγει τόσο πολύ. Οκ, να μπω σε μια αγωγή αλλά δικαιολόγησε το μου. Και επίσης νομίζω ότι πρέπει να του αναφέρεις ότι πεινάς γιατί είναι ένα θέμα. Και γενικά κορίτσια το άγχος παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο στον διαβήτη. Οπότε ψυχραιμία για όλες, συμπεριλαμβανομένου και εμού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Stardust_83 είπε:

Εγώ στην θέση σου θα τον ρωτούσα γιατί επιμένει τόσο πολύ στην ινσουλίνη απο την στιγμή που δεν έχεις θέμα με το μωρό και το αμνιακό υγρό και το νηστείας δεν ξεφεύγει τόσο πολύ. Οκ, να μπω σε μια αγωγή αλλά δικαιολόγησε το μου. Και επίσης νομίζω ότι πρέπει να του αναφέρεις ότι πεινάς γιατί είναι ένα θέμα. Και γενικά κορίτσια το άγχος παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο στον διαβήτη. Οπότε ψυχραιμία για όλες, συμπεριλαμβανομένου και εμού!

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω...θα τον πιέσω πολύ να μου εξηγήσει κ.λ.π γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω...

@sweetheart12 Ναι σήμερα μου είπε να πάω από εκεί να μου δώσει βραδινή για το νηστείας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2021 at 10:57 ΜΜ, ο/η 1994Μαρια είπε:

Κορίτσια μια ερώτηση μίλησα με την γυναικολόγο μου και μου πρότεινε να κάνω το εμβόλιο κατά του Covid-19 (δεν θέλω να πέσετε να με φάτε σκέφτομαι να το κάνω) τις γνώμες σας θα ήθελα και αν κάποια από εσας το έχει κάνει δεν γνωριζόμαστε και προσκοπικά δεν εχουμε ιδωθεί για να φοβόμαστε μην μαθευτεί απλός θέλω να δω αν υπάρχουν εδώ εγκυούλες που το έχουν κάνει

Ευχαριστώ πολυ

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ το έκανα με το που έκλεισα το 1ο τρίμηνο. Μου είπε ο γυναικολόγος μου να το κάνω οπωσδήποτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εμένα με διατροφή μου έβγαινε υψηλό το μια ώρα μετά το πρωινό και μου είπε ότι είναι ορμονικό και συμβαίνει συχνά με το νηστείας κ το μια ώρα μετά το πρωινό.μου αντικατέστησε το γάλα με την βρώμη κ μου έβαλε φρυγανιά ολικής με αυγό.δλδ γενικά θέλει πολλή πρωτεϊνη..αλλά κορίτσια κι εγώ πεινάω τι να λέμε τώρα;;άγχος συνέχεια μην ξεφύγω κ πείνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Moonbeam είπε:

Καλησπέρα σε όλες! Εγώ το έκανα με το που έκλεισα το 1ο τρίμηνο. Μου είπε ο γυναικολόγος μου να το κάνω οπωσδήποτε. 

Κορίτσια, εσάς που ο γυναικολόγος σας λέει να το κάνετε οπωσδήποτε, υπογράφουν ότι αναλαμβάνουν ευθύνη αν συμβεί κάτι στο μωρό ή σε σας μετά το εμβόλιο? 🤔 Μου κάνει τεράστια εντύπωση που διαβάζω ότι σας υποχρεώνουν οι γυναικολόγοι για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.  Άλλο να σας το προτείνουν και άλλο να σας υποχρεώνουν. Εμένα είναι της άποψης για μετά αφού γεννήσω με το καλό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Κορίτσια, εσάς που ο γυναικολόγος σας λέει να το κάνετε οπωσδήποτε, υπογράφουν ότι αναλαμβάνουν ευθύνη αν συμβεί κάτι στο μωρό ή σε σας μετά το εμβόλιο? 🤔 Μου κάνει τεράστια εντύπωση που διαβάζω ότι σας υποχρεώνουν οι γυναικολόγοι για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.  Άλλο να σας το προτείνουν και άλλο να σας υποχρεώνουν. Εμένα είναι της άποψης για μετά αφού γεννήσω με το καλό. 

Δεν με υποχρέωσε κιόλας. Γνωστή μου που γεννάει τον Οκτώβρη και έχουμε τον ίδιο γιατρό αποφάσισε να μην εμβολιαστεί παρά τη σύσταση του γιατρού. Ευτυχώς πάντως δεν είχα κανένα σύμπτωμα σε καμία δόση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Κορίτσια, εσάς που ο γυναικολόγος σας λέει να το κάνετε οπωσδήποτε, υπογράφουν ότι αναλαμβάνουν ευθύνη αν συμβεί κάτι στο μωρό ή σε σας μετά το εμβόλιο? 🤔 Μου κάνει τεράστια εντύπωση που διαβάζω ότι σας υποχρεώνουν οι γυναικολόγοι για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.  Άλλο να σας το προτείνουν και άλλο να σας υποχρεώνουν. Εμένα είναι της άποψης για μετά αφού γεννήσω με το καλό. 

Συγνώμη αλλά που διάβασες ότι "υποχρέωσε" όπως είπες ο γιατρός να το κάνει κάποια; Άλλο το "κάντο για το καλό το δικό σου κ του εμβρύου σου" που είναι η άποψη των περισσοτέρων κ άλλο ότι σε υποχρεώνει να το κάνεις διαφορετικά δεν παρακολουθώ την κύηση σου. Καθώς επίσης ότι αναλαμβάνει να υπογράψει μην τυχόν πάθει κάποιος κάτι; Για ποιο λόγο; Μην λέμε τρέλα πράγματα. Και  τα απλά εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά μπορει να εμφανίσουν παρενέργειες κ με το εμβόλιο της γρίπης επίσης εμφανίζεις παρενέργειες κ μπορεί να πεθάνεις. Έχεις ακούσει πουθενά να υπογράφουν οι γιατροί για αυτα; Μην λέμε τρελά πράγματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Κορίτσια, εσάς που ο γυναικολόγος σας λέει να το κάνετε οπωσδήποτε, υπογράφουν ότι αναλαμβάνουν ευθύνη αν συμβεί κάτι στο μωρό ή σε σας μετά το εμβόλιο? 🤔 Μου κάνει τεράστια εντύπωση που διαβάζω ότι σας υποχρεώνουν οι γυναικολόγοι για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.  Άλλο να σας το προτείνουν και άλλο να σας υποχρεώνουν. Εμένα είναι της άποψης για μετά αφού γεννήσω με το καλό. 

Κανένας τους κορίτσι μου δν υπογράφει κάπου για να πάρει την ευθύνη γτ πολύ απλά σου λενε αν εσυ θελεις να το κανεις κ αυτό συμβαίνει σε όλα κ όχι μόνο για το εμβόλιο . Πάντα θα δουν πουν οτι είναι για το καλό σου αλλά η απόφαση είναι δική σου. Κ επειδή είμαι της δουλειάς ξέρω ότι οι περισσότεροι γυναικολόγοι ειναι μιλημενοι από την κυβέρνηση να παροτρύνουν τις εγκυμονούσες να το κάνουν για να γίνουν στην ουσία (ας το θέσω απλοϊκά ) πειραματόζωα! Γτ αν ουσιαστικά δν πάνε να εμβολιαστούνε πως θα υπάρξει μελέτη κ έρευνα για τις παρενέργειες που μπορεί να επιφέρει το εμβόλιο σε μητέρα κ έμβρυο! Εγώ το είπα αρκετές φορες πως πήρα γνώμη γιατρού δλδ αιματολόγου που με παρακολουθεί από μικρή λόγω θέματος υγείας κ μου είπε να μη το κάνω Γτ ποτέ δν ξέρεις πως αντιδράει ο οργανισμός, η οποία ειναι κ διευθύντρια εμβολιαστικου κέντρου νοσοκομείου. Κ ούτε φυσικά είμαι αρνητής του εμβολίου Γτ θα το κάνω αφού γεννήσω . Αυτά! Απλά το λέω για να μην ακούμε μόνο την γνώμη του γυναικολόγου αλλά να μιλάμε κ με άλλους γιατρούς άλλων ειδικοτήτων που μπορεί να έχουν περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα του εμβολίου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Συγνώμη αλλά που διάβασες ότι "υποχρέωσε" όπως είπες ο γιατρός να το κάνει κάποια; Άλλο το "κάντο για το καλό το δικό σου κ του εμβρύου σου" που είναι η άποψη των περισσοτέρων κ άλλο ότι σε υποχρεώνει να το κάνεις διαφορετικά δεν παρακολουθώ την κύηση σου. Καθώς επίσης ότι αναλαμβάνει να υπογράψει μην τυχόν πάθει κάποιος κάτι; Για ποιο λόγο; Μην λέμε τρέλα πράγματα. Και  τα απλά εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά μπορει να εμφανίσουν παρενέργειες κ με το εμβόλιο της γρίπης επίσης εμφανίζεις παρενέργειες κ μπορεί να πεθάνεις. Έχεις ακούσει πουθενά να υπογράφουν οι γιατροί για αυτα; Μην λέμε τρελά πράγματα.. 

Κανένας γιατρος δν σε υποχρεώνει,απλά στη περίπτωση αυτή δν μπορεί να σου πει ποια είναι τα υπέρ κ τα κατά του εμβολίου,όπως γίνεται σε διάφορες αλλες περιπτώσεις υγείας. Εδώ σου τονίζει μόνο τα υπέρ ότι είναι καλό για σένα κ το μωρό σου χωρίς όμως να ξερει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει Γτ απλά δν υπάρχει έρευνα κάποιων ετών! Όλα τα φάρμακα κ τα εμβόλια έχουν παρενέργειες κ ως φαρμακοποιός το ξέρω καλά! Όμως το εμβόλιο της γρίπης εχει μελετηθεί για χρόνια σε εγκυμονούσες κ έχει αποδειχθεί ότι δν έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία της εγκύου κ του μωρού ενώ το κορονοϊού δν έχει ούτε ενα χρόνο έρευνας! Η καθεμία έχει το δικαίωμα επιλογής κ έχω τονίσει πως για διαφορετικούς λόγους η καθεμία μας είτε εμβολιάζεται είτε όχι! Εγώ δν κατακρίνω καμία κοπέλα που το έκανε, Γτ κ γω θα το κάνω αφού γεννήσω! Απλά δν χρειάζεται να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση για κάτι τέτοιο Γτ ο καθένας εχει την δίκη του γνώμη πάνω στο θέμα! Απλά ότι ακους στην τηλεόραση κ στις ειδήσεις να μην το πιστεύεις Γτ ως υγειονομικός θα σου πω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των υγειονομικών δν έχουν εμβολιαστεί ενώ στις ειδήσεις λένε το αντίθετο! Κ πολύ φοβάμαι πως αν βγουν σε αναστολή θα καταρρεύσει το σύστημα υγείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η sweetheart12 είπε:

Κανένας τους κορίτσι μου δν υπογράφει κάπου για να πάρει την ευθύνη. Κ επειδή είμαι της δουλειάς ξέρω ότι οι περισσότεροι γυναικολόγοι ειναι μιλημενοι από την κυβέρνηση να παροτρύνουν τις εγκυμονούσες να το κάνουν για να γίνουν στην ουσία (ας το θέσω απλοϊκά ) πειραματόζωα! Γτ αν ουσιαστικά δν πάνε να εμβολιαστούνε πως θα υπάρξει μελέτη κ έρευνα για τια παρενέργειες που μπορεί να επιφέρει το εμβόλια σε μητέρα κ έμβρυο! Εγώ το είπα αρκετές φορες πως πήρα γνώμη γιατρού δλδ αιματολόγου που με παρακολουθεί από μικρή λόγω θέματος υγείας κ μου είπε να μη το κάνω Γτ ποτέ δν ξέρεις πως αντιδράει ο οργανισμός, η οποία ειναι κ διευθύντρια εμβολιαστικου κέντρου νοσοκομείου. Κ ούτε φυσικά είμαι αρνητής του εμβολίου Γτ θα το κάνω αφού γεννήσω . Αυτά! Απλά το λέω για να μην ακούμε μόνο την γνώμη του γυναικολόγου αλλά να μιλάμε κ με άλλους γιατρούς άλλων ειδικοτήτων που μπορεί να έχουν περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα του εμβολίου. 

Υπάρχουν κ άνθρωποι εθελοντές που κάνουν το οποιοδήποτε εμβόλιο κ όχι μόνο, για θέματα ερευνών. Και δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο οποιοσδήποτε άνθρωπος της κυβέρνησης θα επικοινωνήσει με χιλιάδες γιατρούς σε όλη την Ελλάδα ώστε να τους πει να προτείνουν να κάνουν το εμβόλιο οι έγκυες κ όχι μόνο κ εκείνοι απλά θα δεχτούν. Εμένα οι δύο γιατροί που με παρακολουθούν ήταν στην αρχή αρνητικοί λόγω μη έγκρισης του σε εγκύους ο γυναικολόγος κ λόγω ενός θέματος με την καρδιά ο καρδιολόγος, αλλά εφόσον βγήκαν επίσημα στοιχεία για τον εμβολιασμό, κ μετά από πολλή συζήτηση μου έδωσαν κ οι δύο το πράσινο φως. Κ στην τελική έχει εγκριθεί κιόλας τώρα  πια που μιλάμε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η sweetheart12 είπε:

Κανένας γιατρος δν σε υποχρεώνει,απλά στη περίπτωση αυτή δν μπορεί να σου πει ποια είναι τα υπέρ κ τα κατά του εμβολίου,όπως γίνεται σε διάφορες αλλες περιπτώσεις υγείας. Εδώ σου τονίζει μόνο τα υπέρ ότι είναι καλό για σένα κ το μωρό σου χωρίς όμως να ξερει τι επιπτώσεις μπορεί να έχει Γτ απλά δν υπάρχει έρευνα κάποιων ετών! Όλα τα φάρμακα κ τα εμβόλια έχουν παρενέργειες κ ως φαρμακοποιός το ξέρω καλά! Όμως το εμβόλιο της γρίπης εχει μελετηθεί για χρόνια σε εγκυμονούσες κ έχει αποδειχθεί ότι δν έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία της εγκύου κ του μωρού ενώ το κορονοϊού δν έχει ούτε ενα χρόνο έρευνας! Η καθεμία έχει το δικαίωμα επιλογής κ έχω τονίσει πως για διαφορετικούς λόγους η καθεμία μας είτε εμβολιάζεται είτε όχι! Εγώ δν κατακρίνω καμία κοπέλα που το έκανε!

Εγώ το ξέρω πολύ καλά ότι δεν υποχρεώνει ο γιατρός κανέναν να το κάνει. Αλίμονο..  

Όπως επίσης ότι σου τονίζουν πως σε περίπτωση που κολλήσεις  κ είσαι ανεμβολιαστη ίσως χάσεις το μωρό σου. Τέτοιες περιπτώσεις είναι καταγεγραμμένες. Με το εμβόλιο όμως ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες. Αυτό λένε κ η καθεμία αποφασίζει.

Μίλησα γενικά ότι θάνατος μπορεί να προκληθεί κ με το εμβόλιο της γρίπης, όπου ένα απλό ψάξιμο στο γκουγκλ το επιβεβαιώνει.. 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Εγώ το ξέρω πολύ καλά ότι δεν υποχρεώνει ο γιατρός κανέναν να το κάνει. Αλίμονο..  

Όπως επίσης ότι σου τονίζουν πως σε περίπτωση που κολλήσεις  κ είσαι ανεμβολιαστη ίσως χάσεις το μωρό σου. Τέτοιες περιπτώσεις είναι καταγεγραμμένες. Με το εμβόλιο όμως ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες. Αυτό λένε κ η καθεμία αποφασίζει.

Μίλησα γενικά ότι θάνατος μπορεί να προκληθεί κ με το εμβόλιο της γρίπης, όπου ένα απλό ψάξιμο στο γκουγκλ το επιβεβαιώνει.. 😉

Εγώ θα σου πω ότι ξέρω κ περιπτώσεις που ανεμβολίαστες  κόλλησαν κ δν έχασαν το μωρό! Όλες φοβόμαστε για τον ίδιο λόγο . Ακόμη κ με ένα φάρμακο μπορεί να τυχει να πεθάνεις Γτ δν ξέρεις τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή σε τι φάση βρίσκεται ο οργανισμος σου κ να έχεις παρενέργειες . Όπως κ να το κάνουμε πάντα θα υπάρχουν παρενέργειες σε όλα τα εμβόλια κ τα φάρμακα το θέμα είναι όμως να είναι ακίνδυνες κ όχι να χάνει κάποιος τη ζωή του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Συγνώμη αλλά που διάβασες ότι "υποχρέωσε" όπως είπες ο γιατρός να το κάνει κάποια; Άλλο το "κάντο για το καλό το δικό σου κ του εμβρύου σου" που είναι η άποψη των περισσοτέρων κ άλλο ότι σε υποχρεώνει να το κάνεις διαφορετικά δεν παρακολουθώ την κύηση σου. Καθώς επίσης ότι αναλαμβάνει να υπογράψει μην τυχόν πάθει κάποιος κάτι; Για ποιο λόγο; Μην λέμε τρέλα πράγματα. Και  τα απλά εμβόλια που κάνουμε στα παιδιά μπορει να εμφανίσουν παρενέργειες κ με το εμβόλιο της γρίπης επίσης εμφανίζεις παρενέργειες κ μπορεί να πεθάνεις. Έχεις ακούσει πουθενά να υπογράφουν οι γιατροί για αυτα; Μην λέμε τρελά πράγματα.. 

Όταν διαβάζω τη λέξη "οπωσδήποτε" μου δείχνει υποχρέωση, αλλιώς τι? Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που το συστήνουν γιατί θεωρούν ότι είναι ασφαλές αλλά διαβάζω πολύ συχνά από έγκυες κοπέλες που ο γυναικολόγος επιμένει σε φάση να πιέζονται ψυχολογικά. Όσο αφορά τα παιδικά εμβόλια, σαφώς και υπάρχουν παρενεργειες αλλά είναι εμβόλια πολλών ετών και στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν είναι υποχρεωτικά.  Στις χώρες όπου είναι υποχρεωτικά,  δίνονται και τεράστιες αποζημιώσεις όταν υπάρχουν παρενέργειες... αναλαμβάνουν ευθύνη με λίγα λόγια.  Συμφωνώ με την @sweetheart12, η κουμπάρα μου ειναι φαρμακοποιός και έχει μιλήσει με ένα σωρό γιατρούς για αυτό το θέμα και η ίδια τρέμει στην ιδέα μη πάθει κάτι, πρώτα θα κάνει τα πάντα από εξετάσεις και μετά θα το κάνει αν το επιτρέπουν τα αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει την επιλογή του. Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει τη γνώμη του σε κανέναν. Είτε είναι γιατρός είτε όχι.. και το συγκεκριμένο εμβολίο δεν είναι υποχρεωτικό όπως κ τα υπόλοιπα.

Κ για αυτό που είπα ότι υπάρχουν περιπτώσεις εγκύων που έχασαν τα μωρά τους επειδή κόλλησαν κοβιντ, ειναι περιπτώσεις κ παραπάνω πιθανότητες αν είσαι ανεμβολιαστη. Δεν είπα ότι θα γίνει το κακό εφόσον νοσησες. Αλίμονο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως όντως ψιλοπιέζουν τώρα τελευταία...εμένα ο άντρας μου εμβολιάστηκε Αφού έμεινα έγκυος...

Ο Γυναικολόγος μέχρι τώρα δεν είχε πει τπτ γιατί δεν το είχαν "εγκρίνει" για τις εγκύους...

Την τελευταία φορά μου είπε να το κάνω...επάνω στην συζήτηση μου τα μάσησε λίγο και μου έριξε και το βάρος στο θέμα "κλινική" ότι αν είμαι εμβολιασμένη αλλά κολλήσω covid δεν θα διώξουν να πάω στο δημόσιο...(μπούρδες αν θέλετε την γνώμη μου)

Η απάντηση του σε όλες τις ερωτήσεις μου ήταν (φαίνεται ασφαλές προς το παρον) και άσε να το ξαναδούμε αργότερα....

Εμένα αυτό εμπιστοσύνη δεν μου δημιουργεί!Αρνητές δεν είμαστε...όπως εμβολιάστηκε ο άντρας μου θα το κάνω κι εγώ...αλλά Όχι τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η maroutsalo είπε:

Κορίτσια κι εμένα με διατροφή μου έβγαινε υψηλό το μια ώρα μετά το πρωινό και μου είπε ότι είναι ορμονικό και συμβαίνει συχνά με το νηστείας κ το μια ώρα μετά το πρωινό.μου αντικατέστησε το γάλα με την βρώμη κ μου έβαλε φρυγανιά ολικής με αυγό.δλδ γενικά θέλει πολλή πρωτεϊνη..αλλά κορίτσια κι εγώ πεινάω τι να λέμε τώρα;;άγχος συνέχεια μην ξεφύγω κ πείνα!!!

Ναι η αντίσταση το πρωί είναι μεγαλύτερη...εγώ και το μετά το πρωινό το έχω ρυθμισμένο...αλλά το νηστείας του φαίνεται πολύ...😔😔😔

Πολύ πείνα ρε κορίτσι και άγχος...πως σε νιώθω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annoula1987 είπε:

Κορίτσια, εσάς που ο γυναικολόγος σας λέει να το κάνετε οπωσδήποτε, υπογράφουν ότι αναλαμβάνουν ευθύνη αν συμβεί κάτι στο μωρό ή σε σας μετά το εμβόλιο? 🤔 Μου κάνει τεράστια εντύπωση που διαβάζω ότι σας υποχρεώνουν οι γυναικολόγοι για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα.  Άλλο να σας το προτείνουν και άλλο να σας υποχρεώνουν. Εμένα είναι της άποψης για μετά αφού γεννήσω με το καλό. 

Εγώ έχω καταλάβει ότι αυτό που ενδιαφέρει τους γυναικολόγους είναι να μην κολλήσουμε ώστε να προχωρήσουμε με ασφάλεια μέχρι τον τοκετό. Το μετά (για το οποίο ακόμα δε γνωρίζουμε, καθώς δεν υπάρχουν ακόμα επαρκή δεδομένα) δεν τους ενδιαφέρει κι αν συμβεί κάτι στο μέλλον, δεν θα μπορεί κανείς να αποδείξει ότι οφείλεται στο εμβόλιο, αλλά και όλοι οι γιατροί θα λένε ότι δεν υπάρχει συσχέτιση και ότι ήταν τυχαίο. Και εμένα ο γυναικολόγος μου μου είπε να το κάνω, αλλά η αιματολόγος μου είχε αντίθετη άποψη και επειδή είναι νωρίς ακόμα, αποφάσισα να μην το κάνω. Δεν κρύβω βέβαια ότι φοβάμαι μην κολλήσω, είμαι πολύ προσεχτική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Πάντως όντως ψιλοπιέζουν τώρα τελευταία...εμένα ο άντρας μου εμβολιάστηκε Αφού έμεινα έγκυος...

Ο Γυναικολόγος μέχρι τώρα δεν είχε πει τπτ γιατί δεν το είχαν "εγκρίνει" για τις εγκύους...

Την τελευταία φορά μου είπε να το κάνω...επάνω στην συζήτηση μου τα μάσησε λίγο και μου έριξε και το βάρος στο θέμα "κλινική" ότι αν είμαι εμβολιασμένη αλλά κολλήσω covid δεν θα διώξουν να πάω στο δημόσιο...(μπούρδες αν θέλετε την γνώμη μου)

Η απάντηση του σε όλες τις ερωτήσεις μου ήταν (φαίνεται ασφαλές προς το παρον) και άσε να το ξαναδούμε αργότερα....

Εμένα αυτό εμπιστοσύνη δεν μου δημιουργεί!Αρνητές δεν είμαστε...όπως εμβολιάστηκε ο άντρας μου θα το κάνω κι εγώ...αλλά Όχι τώρα...

Κι αν πας στο Αττικό, τι έγινε; Απλώς δεν θα σε ξεγεννήσει αυτός...Όχι βέβαια ότι είναι ευχάριστο να κολλήσεις όντας έγκυος. Κι εγώ το φοβάμαι και το απεύχομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Όταν διαβάζω τη λέξη "οπωσδήποτε" μου δείχνει υποχρέωση, αλλιώς τι? Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που το συστήνουν γιατί θεωρούν ότι είναι ασφαλές αλλά διαβάζω πολύ συχνά από έγκυες κοπέλες που ο γυναικολόγος επιμένει σε φάση να πιέζονται ψυχολογικά. Όσο αφορά τα παιδικά εμβόλια, σαφώς και υπάρχουν παρενεργειες αλλά είναι εμβόλια πολλών ετών και στην Ελλάδα τουλάχιστον δεν είναι υποχρεωτικά.  Στις χώρες όπου είναι υποχρεωτικά,  δίνονται και τεράστιες αποζημιώσεις όταν υπάρχουν παρενέργειες... αναλαμβάνουν ευθύνη με λίγα λόγια.  Συμφωνώ με την @sweetheart12, η κουμπάρα μου ειναι φαρμακοποιός και έχει μιλήσει με ένα σωρό γιατρούς για αυτό το θέμα και η ίδια τρέμει στην ιδέα μη πάθει κάτι, πρώτα θα κάνει τα πάντα από εξετάσεις και μετά θα το κάνει αν το επιτρέπουν τα αποτελέσματα! 

Νομίζω τα παιδικά εμβόλια είναι υποχρεωτικά για να γράψεις το παιδί στο σχολείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Νομίζω τα παιδικά εμβόλια είναι υποχρεωτικά για να γράψεις το παιδί στο σχολείο. 

Απλώς σκεφτείτε πως τις τελευταίες μέρες υπάρχει μια εγκυμονούσα 24 εβδομάδων διασωληνωμενη στο βενιζελειο στην Κρήτη. Κ εκείνη φοβόταν αλλά εργαζόταν σε σούπερ μάρκετ, δε φαντάζομαι πως δεν πρόσεχε. Κ αν εκείνη το ξεπεράσει κάτι που το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, οι γιατροί δεν μπορούν να εγγυηθουν κάτι για την υγεία του μωρού, γιατί από ότι λένε για πολλές ώρες δεν λάμβανε την κατάλληλη ποσότητα οξυγόνου. Κ είναι κρίμα γιατί είναι ολόκληρο μωρό αλλά δεν μπορούν να της το πάρουν γιατί οι 25 εβδομάδες είναι πολύ λίγες για τη βιωσιμότητα του.. Τι να πω μακάρι να μην τύχει σε καμία μας τέτοιο πράγμα κ η γυναίκα κ το μωρό να βγουν αλωβητοι αλλά ποτέ δεν ξέρεις από που θα σου έρθει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το ζάχαρο που συζητάτε, το πρωί μίλησα κι εγώ με τον ενδοκρινολόγο μου και μου εξήγησε τα εξής: στη δική μου περίπτωση το νηστείας είναι καλό, αλλά στο 60᾽ η μέτρηση ήταν οριακή (176 με όριο το 180). Μου είπε να συμπεριφέρομαι σαν να ήμουν διαβητική και ότι θα εμφανίσω διαβήτη κύησης, αλλά ότι η καμπύλη ζαχάρου δεν επαναλαμβάνεται, απλώς να ξαναμετρήσω ζάχαρο νηστείας και γλυκοζυλιωμένη σε ένα μήνα. Για τη διατροφή μου είπε να μην τρώω απέξω ούτε φαγητό, ούτε αρτοπαρασκευάσματα και να τρώω συχνά και μικρά γεύματα. Εγώ έχω την εντύπωση ότι ένας διαβητικός κάνει πιο αυστηρή διατροφή, αλλά αυτό που μου είπε να κάνω είναι πολύ εύκολο και με συμφέρει. Ο γυναικολόγος μου μου είπε επίσης ότι η καμπύλη μου είναι κάπως οριακή και ο πατέρας του που με είδε την περασμένη εβδομάδα και είναι και γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος τη βρήκε μια χαρά (βέβαια οι παλιοί γιατροί ήταν πιο ελαστικοί με αυτό το θέμα). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η troia είπε:

Κι αν πας στο Αττικό, τι έγινε; Απλώς δεν θα σε ξεγεννήσει αυτός...Όχι βέβαια ότι είναι ευχάριστο να κολλήσεις όντας έγκυος. Κι εγώ το φοβάμαι και το απεύχομαι. 

Είμαι επαρχία...δυστυχώς το Ρίο της Πάτρας δεν είναι και ότι καλύτερο για να πας να γεννήσεις...όπως επίσης και το νοσοκομείο της περιοχής μου...ανεπαρκές προσωπικό,οι γιατροί συνήθως ζητάνε φακελάκια,παρουσιάζουν δήθεν επιπλοκές,δεν ενδιαφέρονται ούτε για εσένα ούτε για το μωρό αν δεν τα πάρουν...

Προέρχομαι από μια οικογένεια όπου η μητέρα μου γέννησε στο δημόσιο τέσσερα παιδιά και πριν λίγα χρόνια η αδερφή μου πάλι στο δημόσιο...Και οι πέντε εμπειρίες λειαν επιεικώς απαράδεκτες....οπότε Ναι Δεν θα ήθελα να πάω...

Ούτε να με ξεγεννήσει κάποιος που δεν έχει ιδέα για το ιστορικό μου...Η που θα με κακοράψει, ή που θα με αφήσει να αιμορραγώ κ.λ.π κ.λ.π 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...